PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cehennem = Hinnom Vadisi

20-12-2004, 13:06
Cehennem kelimesinin kökeni İbranicedir. İbraniler "gihinnom" derler buna. Anlamı "Hinnom vadisi"dir.
Hinnom vadisi çok eski çağlarda, Kudüs yakınlarında bulunan bir vadinin adıdır. Bu vadiye o dönemlerde cesetler atılır, bazı insanlar çocuklarını bu vadide keserek, inandıkları tanrıya adarlarmış. Cesetleri yakmak için ateşler yakılırmış.
İşte cehennem kavramı buradan doğmuş ve yayılmıştır. Sonradan semavi dinler tarafından anlamı dejenere edilmiş ve sanal bir cehennem kavramı oluşturulmuştur.

ReS
20-12-2004, 13:23
oncelikle;oyle bir kavramin oldugun dan haberim veya bilgim olmadigi icin bir yorum yapmayacagim fakat,soyle bir sorum olacak;

yahudiler doneminde,o alana atilan cesetlerin ve yakilan ateslerin olusturdugu bu ortam,gercekte butun ilahi dinlerde var olan CEHENNEM inancindan alinarak soylenmis olmasin?Yani demek istedigim,once cehennemin var olduguna inanilmis sonra,o vadi bir cehenneme benzetilmistir.

fenerbahcede maclarinda avrupalilara "welcome to hell" yani "cehenneme hosgeldiniz" diyor.yuz yil sonra birileri gelse ve cehennem yoktu,fenerbahce diye bir takimin avrupalilara slogani idi deseler ve maclarda kanli bicakli dovusler savaslar oluyor diye, sonradan boyle bir sanal cehennem inanci olusturulmus deseler ne olurdu acaba?

ikinci husus,bazi arkadaslar bir konu bitmeden diger bir konu aciyorlar,anlamiyorum bunlara verilen cevaplari kabul ediyorlarmi etmiyorlarmi,ne oluyor bunlar,konular karisiyor hangisine cevap verecegimizi sasirdik.Takibi zor oluyor,zaten zamanimiz kisitli,isimiz gucumuz var.umarim arkadaslar anlayisli karsilarlar.

dindar_37
21-06-2005, 20:21
düşünelim mesela elimizi ufak bi şey yaktığında nasıl canımız acıyor nasıl ciyakliyoruz ama cehhennemde bunun milyarlarca katı sıcak var ve siz yanacaksınız gelin iman edin Allah tövbe edenleri sever ....

21-06-2005, 23:32
dindar_37,
Cehennem ateşi, Muhammedin diğer dinlerden alıp kopyaladığı bir şeydir. Amacı insanları korkutarak kendine inandırmak idi. Bunda bir hayli de başarılı olmuştur. Gördüğün gibi Muhammedden 1400 yıl sonra sen bile bu kandırmacaya kanıyorsun.
Cehennem kelimesi İbranice kökenlidir. İbraniler gihonnom derler. Anlamı: hinnom vadisidir (gi=vadi, hinnom=kudüs yakınlarında çok eski çağlardaki bir vadinin özel adı) Musa'dan da önceki eski çağlarda hinnom vadisine cesetler atılır ve yakılırmış. Bazı insanlar ilk doğan çocuğunu bu vadide kurban edermiş. Cesetlerin yakılması nedeniyle hinnom vadisi, ölüm ve ateşin simgesi olmuş.
Gihonnom, arapçaya cehennem olarak geçmiştir. Yani allaha özgü bir kelime değildir. İslama özgü olmadığı gibi, yahudiliğe özgü bile değildir. Artık uyanın, 1400 yıllık bu kandırmacadan kurtulun.

dindar_37
22-06-2005, 19:26
HZ.Muhammed(s.a.v.) den öncede Allah İnsanlara Kaç tane din göndermiştir bunların hepsimi aynı yalanı söylüyor hepside aynı şekilde aynı Allah'ın tek olduğu söylüyorlar ve bunların birbirlerinden hiç haberleri olmadığını düşünerek söylersek..Allah tek'die ve ona inanmayanın sonu ..................................................

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

22-06-2005, 19:47
Sofist filozof Keoslu Kritias'a (isadan önce 5 yy) göre Din insanlari ahlak ve dürüstlüge yaklastirmak yada imrendirmek icin uydurulmutur.Düsünce tarihinde Din üzerine üretilen bir cok konuda Kritiasin fikirleri örnek alinmistir.Tek Tanrici dinler felsefi düsünceye ortacagda egemen oldu.Dinleri evrimci bir bakis acisi ile aciklamaya yönelik ilk girisim Giambattista Vico dan ( 1668-1774) geldi.Viconun düsüncesine göre eski yunan dini önce tabiatin,sonra insanin kontrolünde kalan güclerin (ates,su),sonrasinda kurumlarin (evlenmek) kutsallastirildigi ce sonrasindada kutsallarin insanlastirildigi asamalardan gecmistir.Ayni zamanlarda David Hume adli deneyci düsünüre görede (1711-1776) insanlar baslangicta anlayamadiklari dogal gücleri antropomorfizm acikladilar.Bazi olaylari Tanrilarin öfkesi kabul edip kurbanlar vererek yatistirmaya yönelik tapinma bicimleri zamanla yerini tek ve sonsuz bir Yaraticiya birakmisti.Aydinlanma döneminde Voltaire (1694-1778) ve Deniş Diderot (1713-84) görede cok Tanriciligi rahipler yaratmisti.Bugün geldigimiz noktada Dünyada 3000 Din,6000 mezhep, 12000 tarikat oldugu varsayilmaktadir.Dinler bugün iki kisim olarak
1-Semavi Dinler Musevilik,Hiristyan,Islamiyet
2.Beseri Dinler Totemizm,Budizm,Brahmanizm olarak örnek verilebilir.

Antropomorfizm nedir?
Yunanca kökenli bir terim. “Anhtropos” (insan) sözcüğünün “morphe” (biçim) sözcüğüyle birleşmesiyle türetilmiştir. Terim sonuna aldığı “-ism” eki nedeniyle Türkçe’ye “insanbiçim-cilik” olarak çevrilmektedir.
Bu öğreti de ilkin teoloji (İlahiyat) alanında karşımıza çıkmaktadır: Tanrının ya da tanrıların insani özellikler taşıması; insanın bilinç, niyet, duygu, irade ve duyumuna benzer niteliklere sahip olduğu inancı.
Bir felsefe tutumu olarak bakıldıktaysa antropomorfizm, “insanın kendindeki güçleri sübjektif bir açıdan varlığa, tabiata aksettirmesi (protejer etmesi) kendi güçlerini veya benzerlerini varlıkta, tabiatta araması şeklinde görünmektedir.” (Varlık ve Oluş, H.Z.Ülken, A.Ü.İlahiyat Fak. Der. 1968 119-120 )

SAYGILAR

beyni
22-06-2005, 21:25
dindar_37

allah muhammed'den önce hiç bir din göndermemiştir, gönderemezdi.
arapların ilahı olan allah son şeklini muhammed'in kafasında alan bir hayali kahramandır. tıpkı superman, keloğlan, alaaddin, noel baba vb gibi.
Senin cehennem korkun ile masallardaki devlerden, ejderhalardan ve cadılardan korkma arasında bir fark yok. Bunlar ile ancak çoçuklar kandırılabilinir.

1400 yıl geçti siz müslümanlar hala büyüyüp, korkularınızdan kurtulamadığınız.

baybars
22-06-2005, 21:51
yahu cehenneme şöyle sosis,sucuk, tavuk görürelim de kızartma yapalım, ateşi meşhurmuş...

kani
23-06-2005, 00:26
İnsanın korktuğu bir şeyi sevmesi mümkünmüdür.
O halde neden insanları ALLAH la korkutarak sevgiden uzak korku merkezli bir felsefeyi benimsiyorsunuz anlamak mümkün degil.
Ben sizin yerinize olsam İnsanlara Allahı sevdirirdim belki o zaman humanist ve akılcı bir yol bulabilirsiniz

kayser
23-06-2005, 00:27
Dindar 37 diyelim ki herkes sizin istediğiniz
gibi iman etti.O zaman Allah cehenneme kimi gönderecek.
Bildiğiniz gibi Allah cehennemi doldurmak için and içmiştir.
Ayrıca imansız da olsa kimseye zararı olmayan biri
cehenneme gidecek de Allah için öldüren adam kesen
ya da Rusya'daki çeçen eylemindeki gibi çocukları katledenler
cennete mi gidecek

baybars
23-06-2005, 00:32
Allahınız neden cehennemi doldurmaya ant içmiş?

kayser
23-06-2005, 00:52
Baybars neden and içtiğini bilmiyorum ama ayetlerde var.Turan Dursun'un kitaplarını okuyanlar bilir.Ayette Allah cehenneme soruyor doldunmu diye o da cevap veriyor dah yer var.Başka bir ayette de andolsunki cehennemi insanlarla doldurucaz diyor.

Yenerick
23-06-2005, 01:16
önünüze iki tabak yemek koysam kırmızı ve mavi tabaklarda ve desemki kırmızı tabaktakini yersen seni dövücem , yer misiniz?
cehennem mevzuda bunun gibi hem dinde özgürlük var deyip hemde yanacaksınııııız die ortalara düşmenin alemi yok hadi psikolojik cehennem (vicdan) deseniz neyse... acıyorum sizlere... hiç deilse zehrinizi çocuklardan esirgyin

Saygılarımla...

baybars
23-06-2005, 09:51
Ben neden diye sormuştum, azcıkkafanızı çalıştıtın azıcık...
Merhametli denilen tanrı bunu yapar mı?

kayser
23-06-2005, 12:31
Yahu Baybars sen de azıcık kafanı çalıştırsan benim allah için merhametli
demediğimi daha doğrusu senin fikrinde olduğumu anlarsın.Allahın merhameti falan yok önce insanların gönüllerini islama kapatıyor sonra
inkar ettiler diye cehenneme yolluyor.Bunlar kurandaki ayetlerde var.Ben
uydurmuyorum.İslam inancına göre cehenneme gidecek olanlar da bu allahın yarattıkları peki kardeşim o kadar uğraşıp cehennemi yaratacağına
çok sevdiğini iddia ettiğin gariban insanların içine iman yerleştirseydin de
herkes cennetlik olsaydı ya.

Cihadery
27-06-2005, 14:52
Şüphesiz Allah merhametlileri en merhametlisi ve adaletlilerin en adaletlisidir..Cennet ve cehennem olmasaydı ;

Ebubekir-i Sıddık Ve Ebu-Cehil Laneti arasındaki fark ne olacaktı?

iyilik ve kötülük yapanın sonu ne olacaktı?

27-06-2005, 16:23
İyilik ve kötülük yapanın da sonu aynı olacaktır Cihadery. İlk anda kabul etmesi oldukça güç ama öyle. Bu nedenden dolayı iyiliğe ve kötülüğe karşı tavrımızı bu dünyada net şekilde koymamız ve hiçbirşekilde ertelemememiz gerekiyor.

melih
27-06-2005, 17:58
DİNDAR 37'YE SORMAK İSTİYORUM TANRI BENİM HABERİM OLAMADAN BENİ YARATIYOR VE SONRA TANRI BENİM KADERİMİ ÇİZİYOR;ÇİZİYOR AMA ALMIŞ OLDUĞUM KARARLARDAN BENİ SORUMLU TUTUYOR VE BU SORUMLULUĞUMDAN DOLAYI TANRI BENİ ANT İÇEREK CEHENNEMLE TEHDİT EDİYOR YAHU KARDEŞİM HADİ 600'LÜ YILLARDA ÇOBANDIN AMELEYDİN İNANDIN ŞİMDİ 2000'Lİ YILLARDASIN BÖYLE BİR TANRININ OLABİLECEĞİNE HALA İNANIYORMUSUN YANİ HAYRET EDİYORUM SİZE

aslanerkam
27-06-2005, 20:35
Allah isteseydi seni bir odun olarak da yaratırdı aynen şimdiki gibi hiçbirşey diyemezdin o şüphesiz herşeyin sahibi Eğer biri gelse ben sana 1 milyon vercem kardeşine 1 milyar vercem dese bana niye yok dermisin adam vriyo sana ne isterse hiçvermez Allah istediği gibi dağıtıyor ama eğer sen dağıttığını ii yolda kullanmazsan o kendin zararda çıkarsın

diyosanki kaderimi o yazıyo yanlışlardan ben suçlanıyorum: Allah istediğini yapar isterse seni yaratır cehenneme atar
ama sen ona sığınırsan acizliğinden ötürü o sana herzaaman yardım eder

diyosanki: o nasıl merhametli niye beni yakıyor: hiç var olmamak hiçlik gibi kavramları düşünemiyoruz(ne kadar aciz olduğumuz belli)sen bir hiç değilsen nasıl birşey ollursan ol şükretmek zorundasın çünkü varsın olmamak tan kurtulmuşsun varsan istersen çok zengin ol istersen fakir ol ister odun ol ister insan ol şükretmen gerek çünkü en azından birşeysin

Ben bişey olmak istemiyom yok olmak istiyom diyosan: öyle bir şansın yok intihar etmek yok olmak değildir Allah bize bir imtihan yapmak istiyor ve istediği herşey olur. NOT: Allaha istemek fiilini yakıştıramayız çünkü o herşeyin sahibi ama kullanacak kelime bulamadım

Yenerick
28-06-2005, 02:35
aslanerkam yürüttüğnü mantık tek kelimeyle iğrenç yani ne biliym canı istiyo yaratıyo canı istiyo yakıyo ama olan bana oluyo sen nasıl hala k.çına tekme yemiş köpekler gibi peşinden koşuyosun saol saol tekmeyi bastın ama en azından varım şükürler olsun biraz daha vur... sana bişey söyliim dostum eğer bizi izlemeyide bırakmadıysa aptallığınıza katıla katıla gülüyodur yüzsüzlüğünüze ve onursuzluğunuza... ne diiim ben olsam bende gülerdim ama ben şunu anladım her şeyden sonra bizim yaratılmamızın tek sebebini can sıkıntısı olarak görüyosun ya da aşkın(her şeyi aşkın o açıdan) egosunu tatmin etmek için...

Saygılarımla

Cihadery
28-06-2005, 11:31
- İş başına geçti mi yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak, ekini ve nesli helak etmek için koşar. Allah ise bozgunculuğu sevmez. (Bakara 205)

===

Allah insanlara akıul vermiştir..Ve bu aklı kullanmak ise insana düşmüştür..İnsanoğlu neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt edebilme özelliğine sahiptir..Ama sizler bunu anlayamadığınız ya da anlamak istemediğiniz [ çünkü eğlenceleriniz ve nefsiniz buna müsade etmez] için size iğrenç ve yalan olarak geliyor...

Cihadery
28-06-2005, 11:31
- İş başına geçti mi yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak, ekini ve nesli helak etmek için koşar. Allah ise bozgunculuğu sevmez. (Bakara 205)

===

Allah insanlara akıul vermiştir..Ve bu aklı kullanmak ise insana düşmüştür..İnsanoğlu neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt edebilme özelliğine sahiptir..Ama sizler bunu anlayamadığınız ya da anlamak istemediğiniz [ çünkü eğlenceleriniz ve nefsiniz buna müsade etmez] için size iğrenç ve yalan olarak geliyor...Yani sizi yargısız olarak kimse cennete veya cehenneme atmaz..

melih
28-06-2005, 12:16
Ey 37 numarayla fişlenmiş asalak ateş vardır elini ateşe sokarsan tabii ki canın yanar ama cehennem var mı onu ispat edebilirmisin
cennet nedir biliyormusun bir baba çocuğuna der ki eğer okul boyunca derslerine çalışır sınıfı geçersen sana bisiklet alırım demektir.
cehennem nedir biliyormusun okul boyunca derslerine çalışmaz sınıfta kalırsan sana bisiklet almam yaz boyunca eve kapatırım demektir.

böyle bir babanın çocuk yetiştirme tarzını benimsiyormusun işte kafanızda yarattığınız tanrı böyle kötü bir baba

Cihadery
28-06-2005, 12:21
Eğer size bu yoldan gidersen mükafat alacaksın..sonsuza kadar mutlu yaşayacaksın..Ama eğer diğer yoldan gidersen uçurum var...ve aşağı düşüp öleceksin ..geri dönüşün olmayacak...

deseler hangi yolu seçersiniz?

+Melih dinsizi..

yaptığın benzetme yanlıştır...

Şüphesiz Allah merhametlilerin en merhametlisidir..Allah seni yakmaz..Sen kendini yakarsın..Allah sana akıl vermiştir..Aklı kullanacağına böyle salak işler yapma peşindesiniz..3-5 günlük dnya için ebedi hayttan vazgeçmişsiniz...O aklı kullanma yolunu bırakmış uçurum yolunu tercih etmişsiniz..ve şimdi de neden bizi yakacak diyorsunuz..

melih
28-06-2005, 17:24
CHADERY TANRI KARŞIMA ÇIKSA BİR ELİMDE MUTLAK GERÇEKLER DİĞER ELİMDE DE SENİ MUTLAK GERÇEKLERE GÖTÜRECEK BELGELER VAR "DESE HANGİSİNİ SEÇERSİN.

dindar_37
28-06-2005, 18:28
ya sizin hiç kafanız çalışmıyo bir iğnenin bile ustası varken nasıl olurda bu dünya sahipsiz olur nasıl olurda kendi kendine oluşmuş olur sizin mantığınızla ben buraya GERİ ZAKALI TURAN DURSUN yazsam kim yazdı bıu yaıyı ben yazmadım kendi kendi yazıldı diebilirmiyim diyemem

1.sayfadada birisi demiş siz korktuğunu kişi svermisiniz o sizi korkutarak sevdiriyor die o zman mesela babamızı örnek alalım ondan korkarsınız ama aslında seviyosunuzdıur ama sizin köhne zihinleriniz bu misalleri anlıyacak kabiliyete sahip diil

Materyalist
20-10-2005, 00:37
Bu soruyu inançlı arkadaşlara (Daha doğrusu islami açıdan inançlı arkadaşlara) soruyorum.
Ayeti ve sure numarasını bilmiyorum ama kuranı okurken gördüğüme eminim. Allah neden "cehennemi cinlerle ve insanlarla dolduracağıma dair benden söz çıkmıştır" demiştir. Kime, neden söz vermiştir? İnanın bir türlü anlayamadım bu olayı.

20-10-2005, 03:49
Materyalist kardeşim allah teala sana sahip olduğun tüm maddi ve manevi varlıklarını vermiştir. Buna rağmen nankör insan oğlu rabbine şükretmek yerine allaha isyanı tercih etmiş ve şeytanın fısıltılarını dinlemiştir. hz ademin yasak elmayı yemesiyle birlikte başlayan hayat adlı sınav bize bildirilene göre birçoklarımızın cehenneme gitmesiyle sonuçlanacaktır. burada kuran-ı kerimde dikkat çekilmek istenen unsur hayat sınavının oldukça zor olduğu ve hassasiyet göstermek gerektiği şeklindedir.
umarım bir gün sen de islamı anlarsın, cahil adam

Materyalist
21-10-2005, 16:57
Bana hikaye anlatma. Allah kime söz vermiş? Neden söz vermiş? Cehenneme mi söz vermiş?

21-10-2005, 17:26
güzel soru, bilmiyorum:) onu aspartam kardeşe soracan. Abi bak zamanın varsa kıyamet ve ahiret kitabını oku imamı gazalinin, şimdi internette de yayınlıyorlarmış. hakikat yayın evinden. beni dinden o kitap çıkarmıştı.

Materyalist
21-10-2005, 17:38
Sevgili usrenin. Yazılarını okuyorum ve beğeniyorum. Zaten yukarıda yazdığım "bana hikaye anlatma" lafıda dini bütün arkadaşlaraydı. Gazaliye gelince. O mongolun tekidir. Üniversitede saçmalıklarını mecburen biraz okumuştuk. Bir insan ancak o kadar saçmalayabilir. Okurken miğdeme kıramplar girerdi. Onun için kesinlikle onun saçmalıklarını okumak adına zamanımı vermem. İyi bilirim ben geberik gaz-aliyi

21-10-2005, 18:45
neyse yeni bir site buldum islamın yanlışlıklarını anlatıyor, ingilizce, kısa ve öz bir site bu bizim "bunları biliyor muydunuz?" kısmı gibi. onları çevirecem bugün yarın.Gerçi site hristiyanlık yanlısı ama olsun dini dine kırdırmak iyidir. olm öldürecekler len bizi

burkay
21-10-2005, 22:54
USRENIN KORKMA SENI KIMSE ÖLDÜREMEZ ... SEN KÖTÜ BIRSEY YAPMIYORSUNKI INSANLAR SENIN YAZDIKLARINA GÜLÜYORLAR BU YÜZDEN SAKIN OL TELASLANMA ... BEN SÜREKLI GÜLÜYORUM SENIN CEVPLARINA ... :D

Bulent
21-10-2005, 23:41
Secde Suresi, 13. ayet: "Biz dilesek, elbette herkeze hidayetini verirdik. Fakat "Cehennemi hem cinlerden hem insanlardan bir kısmıyla dolduracağım" diye benden kesin söz çıkmıştır."
Ayette böyle buyuruluyor.
İnsanlar, kendi iradeleriyle iyi ya da kötü yolu seçerek cennete ya da cehenneme gidecekler. Allah, kötü insanları cehenneme koyacağını Kur'an'ın pek çok yerinde söylüyor. İşte bu cehenneme koyulacak insan ve cinlerle cehennemin dolacağı söyleniyor. Günahkarların Cehenneme koyulacağına dair Allah'tan söz çıktığı ifade ediliyor. Cehennem bu günahkar insanlarla dolacak. Eğer Allah isteseydi, tüm insanlar ve cinler inançlı olurdu, ki o zaman imtihanın bir anlamı olmazdı.
Bence ayet gayet açık ve Kur'an'ın diğer ayetleriyle tutarlı.

Materyalist
22-10-2005, 03:40
Bülent şu anda elimde Kuranın diyanet işlerinden çıkmış 1979 baskısı var. Secde suresini açtım ve 13. ayetinde aynen şöyle yazıyor. "Biz dilesek, herkese hidayet verirdik, fakat cehennemi tamamen cin ve insanlarla dolduracağıma dair benden söz çıkmıştır" diyor. Şimdi bu ne demek? Bu söz kime verilmiş? Eğer allah kendi kendine vermişse, biraz tuhaf bir allah olmuyor mu bu? Demek ki allah yaratacağı insanlara sinirlenmiş. Onların günahkar olacaklarını önceden görünce, kızmış ve "Siz gününüzü görürsünüz. Cehennemi sizinle dolduracağıma söz veriyorum" demiş. Kimlerinde günahkar olacağı belli. Peki ama niye halâ bunları denemek için dünyaya postalıyor? Direk doldurup işi bitirse ya?
Yoksa bu sözü cehenneme mi vermiş? Veya başka bir şeye mi vermiş?

22-10-2005, 03:50
abi bozma çocuğun mantık anlayışını bence de gayet tutarlı bir anlayış

Bulent
22-10-2005, 13:18
materyalist,
Allah, günahkarları cehenneme göndereceğinme dair benden söz çıkmıştır diyor. Dikkat et, Cehennemin kontenjanını doldurmak için günahkar olup olmadığına bakmadan insanları cehenneme tıkacağım demiyor. Kur'an'ın şiirsel anlatımını keyfine göre yorumlayamazsın.

Allah, "Allah olmanın" bir gereği olarak, yarattığı insanların yaşamları boyunca iyi mi kötü mü olacaklarını biliyor; bilmemesi Allah'ta eksiklik olduğu anlamına gelir ki bu çelişki olur, öyle değil mi? Böyle bir çelişkiye de, sizin gibi fesatçılar balıklama atlarlar.

İslam'ın sınav mantığı, kişilerin kendi hatalarına bizzat şahit olmalarını ve ahirette cennete veya cehenneme gitme nedenimizi itiraz edemeyecek şekilde anlamamızı sağlar.

Allah seni hiç dünyaya getirmeden direkt olarak cehenneme gönderseydi (ki senin dünyada neler yapacağını bildiği için cehenneme ya da cennete gideceğini de biliyor) sen kendine yaşama fırsatı, dolayısıyla iyi şeyler fırsatı tanınmadan neden cehenneme gönderildiğini düşünmez miydin?

Bir de, cehennemle ilgili anlatımların da tartışılması gerekiyor. Kur'an'ın şiirsel ve edebi sanatlarla süslenmiş ayetlerini, Allah'ın sıfatlarıyla uyumlu bir şekilde yorumlamak lazım. Affedici olduğunu Kur'an'da onlarca kez ifade eden Allah'ın, günahkarları da affedip (belki de cezalarını çektikten sonra) cennetine koyacağını da düşünmek gerekiyor. Nitekim, Yaşar Nuri Öztürk "Kuranda cennet ve cehennem ile ilgili olarak geçen tüm söylemler semboliktir. Bunlara “müteşabih” denir. Ancak bir hesap ve cezanın olacağı kesindir." diye bir yorum yapmış.

Allah'ın affediciliği ve şefkatinden şüpheniz olmasın.

Sniper
22-10-2005, 14:38
Bana hikaye anlatma. Allah kime söz vermiş? Neden söz vermiş? Cehenneme mi söz vermiş?

Al-Lat o sözü bana verdi.

:D

Materyalist
23-10-2005, 00:09
Hah! İşte tamam. Sözü kime verdiğini bulduk. Sniper'e vermiş. :D

Bulent
23-10-2005, 03:23
Soruya cevap verdik, ciddi bir tepki gelmedi.
Kısaca tekrar edersek.
Allah o sözü insanlara veriyor. Kötülük yaparsanız cehenneme gideceksiniz diyor. Allah olmanın sonucu olarak da, yarattığı insanların cennete mi cehenneme mi gideceklerini (yani, cehenneme gitmelerine neden olacak şeyler yapıp yapmayacaklarını) önceden biliyor. Bunu bilmesine rağmen insanları yaptıkları kötülüklere bizzat şahit olmaları için dünyaya gönderiyor. Yani diyor ki, ben istesem hepinize hidayet veririm, ama biliyorum ki bir kısmınız günahkar olacak ve o günahkarları cehenneme koyacağıma dair benden söz çıktı; ben istesem bu günahkar olacağını bildiklerime de hidayet veririm.
Umarım bu sefer anlaşılmıştır.

23-10-2005, 03:39
bülent kardeş bırak allah aşkına ya, bir bak yazdığına çok saçma.
yok önceden herşeyi biliyomuş sonra kendiniz şahit olun diye göndermiş, bir de destekleme olarak hani cehenneme gidecekleri de sonradan cennete koyarım belki demiş, abi bir otur düşün ya.
içinizdeki boşluğu doldurmanın bir çok yolu var, bırak şu geri kafalılıkları.

Bulent
23-10-2005, 03:48
usrenin,
ateist bazı forumcular, bu ayetin tutarsız olduğunu iddia ederek bu konuyu açmışlar ben de bu ayette bir tutarsızlık olmadığını, ayetin manasının Kur'an'ın diğer ayetleriyle ve islamın temel mantığıyla tutarlı olduğunu yazdım. Mesele bundan ibaret. Gerisi imanla ilgili.

Materyalist
23-10-2005, 04:25
Şimdi istersen biraz anlaşalım bülent kardeş. Bütün her şeyi yaratan allah değil mi? Evet. Daha yaratmadan neyin ne olacağını biliyor değil mi? evet. Daha hiç bir şeyi yaratmadan, yaratılanların ne yapacaklarını biliyordu değil mi? evet. Muhammedi iyi, isayı iyi, musayı iyi yaratıp ta, beni kötü olarak yaratan o değil mi? Bu ne biçim allah ki, hem kötü yaratıyor, hem de sen kötüsün diye ceza veriyor? Sen kendin diyorsun "istese kötülere hidayet verir" diye. Bana niye hidayet vermiyor? Ben ona inanmadığım için mi? Peki niye beni inançsız yarattı? Her şeye gücü yeten allahın, beni iyi yapmaya gücü yetmedi mi? Benim böyle olma mı kendi istemedi mi? Yoksa istemedi de, elinden bir şey mi gelmedi? Yoksa o güçsüz bir allah mı?
Elinde 100 tane bilgisayar var farzet. 90 tanesinin hard diskine suyu boşaltıp, "eğer bozulursanız yemin ediyorum, çöplüğü bilgisayarlarla dolduracağım" diyorsun. Nasıl? İyi mi?

Bulent
23-10-2005, 14:42
Materyalist, ya yazdıklarımı okumuyorsun, ya da anladığın halde direniyorsun.
3. kez yazıyorum.

Seni kötü olarak yaratmadı. Seni, iyi ya da kötü olmayı seçecek bir yapıda yarattı.

Sonra, kötü olanları cehenneme göndereceğini bize söyledi (ondan söz çıktı).

Bazıları iyiyi, sen ise kötü olanı seçtin; senin gibi kötüyü seçenler (Allah'ın verdiği söze göre) cehenneme gidecek (yani cehennem onlarla dolacak).

Ama İSTESEYDİ seni iyi yaratır, ya da sonradan seni iyi yapardı (bunu yapamıyorsa Allah Alah olur muydu?). Ama, sınav mantığı gereği seni serbest bıraktı.

Bana neden mi hidayet vermiyor diyorsun. Sana milyarlarca delil göndermiş. Kendine ve dünyaya şöyle bir bak. Kalp gözün çapaklanmış, onu temizlemeye çalış. Salt maddeci gözle bakma dünyaya. Sevgiyi, şefkati fizik kurallarıyla, matematikle açıklayabilir misin? Alemin oluşum mekanizmasını yaratan Allah, onun içine insanoğluna ibret olsun diye işaretler koymuştur. Ama, sen Allah'ın varlığını matematik formülle ifade etmek istiyorsun. Böyle bir şey olur mu? Sen bu delilleri elinin tersiyle itiyorsun. BÜYÜK DELİLLERİ görmezlikten gelip, dindeki küçük tartışma konularını BÜYÜK DELİLLERİN KARŞISINA KOYUYOR ve bunu ateistliğinin gerekçesi olarak sunuyorsun. Bu yaptığın bilimsel değil.

Anlaşıldı mı?

kani
23-10-2005, 14:57
Bulent kardeşim.
Seni kötü olarak yaratmadı. Seni, iyi ya da kötü olmayı seçecek bir yapıda yarattı.
Sonra, kötü olanları cehenneme göndereceğini bize söyledi (ondan söz çıktı).
Bazıları iyiyi, sen ise kötü olanı seçtin; senin gibi kötüyü seçenler (Allah'ın verdiği söze göre) cehenneme gidecek (yani cehennem onlarla dolacak).
Ama İSTESEYDİ seni iyi yaratır, ya da sonradan seni iyi yapardı (bunu yapamıyorsa Allah Alah olur muydu?). Ama, sınav mantığı gereği seni serbest bıraktı.
demişsin.
Bana göre burada bir mantık hatası var gibi, sanki Allah bildiği cevabı tekrar arıyor gibi.Benim iyi veye kötüden hangisini seçeceğimi zaten biliyor cehennemlik olup olmadığımı da biliyor,kaderimi nasıl seçeceğim de malumu ben doğmadan benim cehenneme mi cennete mi gideceğimi de biliyor (bilmiyor de bakalım) o zaman bu ne demek Allah bana cennette yer ayırıyor ben davranışlarımla onu yanıltıyor cehennemlik oluyorum sizce bu mümkünmü Allah kandırılabilir mi.
sınavın sonucunu biliyorsan ders çalışmaya gerek varmı?

Bulent
23-10-2005, 15:02
Kani kardeşim, daha önce yazdığım mesajları da oku.
Sorduğun sorunun cevabı var onlarda.
Özeti şu:
İslam'daki sınav mantığı bunun cevabı. Bizim, yaptığımız hatalara KENDİMİZİN şahit olması istenmiş. Niye mi istenmiş. Kardeşim, o da yaratıcının keyfi. Ne yani, hesap mı soralım şimdi! Eğer din varsa, ilah varsa (ki bazı imansızlar buna inanıyor) ilah'a hesap sorulur mu? Kural bu. Oyunun kuralı. Kuralı koyan da ilah. Yani Allah. Bizim haltlar yiyeceğimizi biliyor ve buna rağmen bizi dünyaya gönderiyor. Biz, yaptığımız iyi ve kötü şeylere KENDİMİZ ŞAHİT OLUYORUZ ve öbür alemde de yaptığımız kötü ve iyi işlere göre bizi cezalandırıyor ya da ödüllendiriyor. Olay bu. Bunun neresinde mantık hatası var.

Tuzbaykucbars
23-10-2005, 16:43
Bülent şu anda elimde Kuranın diyanet işlerinden çıkmış 1979 baskısı var. Secde suresini açtım ve 13. ayetinde aynen şöyle yazıyor. "Biz dilesek, herkese hidayet verirdik, fakat cehennemi tamamen cin ve insanlarla dolduracağıma dair benden söz çıkmıştır" diyor. Şimdi bu ne demek? Bu söz kime verilmiş? Eğer allah kendi kendine vermişse, biraz tuhaf bir allah olmuyor mu bu? Demek ki allah yaratacağı insanlara sinirlenmiş. Onların günahkar olacaklarını önceden görünce, kızmış ve "Siz gününüzü görürsünüz. Cehennemi sizinle dolduracağıma söz veriyorum" demiş. Kimlerinde günahkar olacağı belli. Peki ama niye halâ bunları denemek için dünyaya postalıyor? Direk doldurup işi bitirse ya?
Yoksa bu sözü cehenneme mi vermiş? Veya başka bir şeye mi vermiş?
Cok güzel bir analiz yapmissin. Neye benziyor biliyormusun, bir robot ürettin kendi kendine bakabilecek ve senin istegin programda calisacak ama programini durmadan uygulamayacagini bildigin icin simdiden tehditler yagdiriyorsun ulan robot seni yakacagima kendi kendime söz veriyorum. Robot bazen üreticisine inanir bazen süphe eder ama robot kusku icinde calisir. Ey üretici sana tevbe eder en son verisiyonun olan kitabin kurana inanirim icindekileri sacma bulsam bile. gibisine.
Üreten gercekten bir piskopat hem üretiyor hem yakip yikmaya karar veriyor. yahu bu kadar sapik tanri olurmu yahu. smile99

Materyalist
23-10-2005, 17:28
Bülent kardeşim. anlaşıldı. Sen bunu halledemeyeceksin. Boşver. Ben senin yazılarını okuyorum okumasına da, sen halâ burnunun doğrusuna gidiyorsun. Allah niye bizim yaptıklarımıza kendimizin şahit olmasını istediği için bizi sınava tutsun ki? Bizden korkusu mu var? Ne yani! biz kendimizin yaptıklarına şahit olmazsak, allaha ne yapabiliriz ki? Ne biçim bir allah bu yaaaa? Hem her şeyi biliyor, hem de insanlardan korktuğu için, "bel ki bana inanmazlar. En iyisi yaptıklarına kendilerini şahit tutayım" diyor. Hayatım da böyle bir mantıksızlık görmedim. Sen istersen cevap verme. Zaten verdiklerinde hep aynı ve benzer şeyler söylüyorsun. Sen benim bilgisayar örneğini açıkla. Tabi açıklayabilirsen.

Bulent
23-10-2005, 22:21
Materyalist, gerekli açıklamayı yaptığımı düşünüyorum.
Son söylediklerin ise çok mantıksız.
Allah neden bizi sınav yapıyor diyorsun. Cevap: Öyle istediği için yapıyor. Bunun başka açıklaması var mı? Eğer, mecbur olduğu için yapıyorsa zaten Allah Allah olmaz ki! Zira, Allah hiç bir şeye mecbur değil. Senin söylediğin gibi, Allah'ın bizi sınav yapmasına bir neden bulacak olsaydık, yani Allah'ın ihtiyaç duyduğu için bizi yarattığını ve sınav yaptığını ispatlasaydık, otomatikman Allahın yokluğunu ya da eksikliğini ispat etmiş olurduk.
Eğer Allah var ise (ki biz olduğuna inanıyoruz), ona ait olan bazı bilgileri senin ve benim bilmem imkansızdır. Bu durum din kavramının bilimle çakışmayan alanıdır. İşte sizin sorununuz burada. Din kavramının alanı ile bilimin alanını yüzde yüz çakıştırmaya çalışmak. Bilim dediğimiz şey tabiatı anlama gayreti ve anlayabildiklerimizdir. Allah ise, tabiatı meydana getirendir. Yaradanı, yaradılmışların masaya yatırıp analiz etmesi mümkün değildir. Bu anlama gayreti belirli bir sınır içerisinde olur ve biz burada bunu yapıyoruz.

mmx
25-10-2005, 14:14
BİR ZAMANLAR TURAN DURSUN'UN DİN BU KİTAPLARINDA İNSANLARI DİNSİZ ETMEK İÇİN KULLANDIĞI BİR AYET.BİR ZAMANLAR ATEİSTKEN BENİMDE ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKTİĞİM BİR AYET.ALLAH KORUSUN.
ALLAH C.C KULU İLE KALBİ ARASINA GİRER DİYOR KURAN.BU NE DEMEK?ALLAH BİZİ BİZDEN İYİ BİLİYOR DEMEK.AMELLERİMİZİN ALTINDAKİLERİ NİYETLERİ, KENDİMİZDEN KAÇIÇLARI KENDİMİZİ ALDATIŞLARIMIZI HATTA BİLİNÇALTIMIZI...
İŞTE O ALLAHTIR Kİ SİNELERİN ÖZÜNÜ BİLENDİR DER KURAN.
ALLAH BİR ALİMDİR VE MUHİTTİR.İLMİ İLE HERŞEYİ ÇEPEÇCEVRE KUŞATMIŞTIR.ONUN İÇİN GEÇMİŞ VE GELECEK ZAMAN YOKTUR.HERŞEYİN SEBEB VE SONUÇLARINI BİLİR.
İNSAN İÇİNSE KENDİ İRADESİNE DAYALI OLARAK, VERECEĞİ KARARLARIN SEBEB VE SONUÇLARINI BİLİR.
İŞTE BU AYETTE KIYAMETE KADAR SÜRECEK OLAN BİR TEHDİT VARDIR.AYET ''KIYAMETE KADAR BENİ İNKAR EDENLERİ CEHENNEME ATACAĞIM.''MANASINDADIR.İŞTE O İLMİN SAHİBİ ALLAH BURDA SİZİN BİZİMLE YAZIŞIP KENDİSİNİ İNKAR EDECEĞİNİZİ GÖRMÜŞTÜR BİLMİŞTİR.TEHDİTDE İŞTE BU DURUM İFADE EDİLMEKTEDİR.

Materyalist
25-10-2005, 16:30
İyi de mmx. zaten beni bu şekilde yaratan, inançsız olarak yaratan, inanmamı istemeyen, dilediğine hidayet veren, "eğer biz engel olmasaydık, az daha sende onlara meyledecektin" diyerek muhammedi kötülükten alıkoyan, aynı allah değil mi? Her şeyin nasıl olmasını istiyorsa öyle yaratmış? İstediğine, istediği kadar vermiş. Benim bir suçum yok.
Bana da iman vermemiş. Ben ne yapayım. Hıııııı? :D

mmx
25-10-2005, 17:25
İşte Ateizmin sorunu bu!ANLAMAK İSTEMİYOR. YADA İSTEDİĞİ ŞEKİLDE ANLIYOR!
Madde açıklayayım.
1-Allah seni kafir olarak yaratmadı.Kuranı kerimde insanların yaptıklarından dolayı sorumlu tutulacaklarını ve Allah'ın insanlara asla ve asla zulum etmeyeceğini söyleyen ayetler var.
2-Allah'ın dilediğine hidayet vermesi, bir keyfiyet değil, tamamen ilmi ile herşeyi önceden bilmesidir.ALLAH'IN ÖNCEDEN BİLMESİ KULUN İRADESİNE AMBARGO KOYMAZ.ALLAH EZELİ VE EBEDİ İLMİ İLE SENİN İRADENİ KULLANARAK VARACAĞIN NOKTAYI BİLİYOR.
(mesela kafir mi müslüman mı olacağını)
3-Allah c.c. peygamberlik için seçtiği erleri özel bir eğitime tabi tutar.Mesela Hz.Muhammed sav efendimizin Mekke'nin o pis toplumunda, en ufak bir pisliğe bulaştığına dair nakil yoktur.Kafirler bile bunu iddia edememiştir.
4-Tam aksine ona Emin Muhammed denmiştir.İşte onun böylesi emin bir kişi olması, hiç bir kötülüğe bulaşmaması O KAFİRLERE MEYLETMEMESİ ancak ve ancak Cenabı Hakk'ın o PEYGAMBERİNİ YARATILIŞ FITRATINA UYGUN OLARAK VAHYİN YÜKÜNÜ TAŞIYABİLMESİ için ONU TABİ TUTTUĞU EĞİTİM VE KORUMA İLE MÜMKÜN OLUR!
5-ALLAH AKLI BAŞINDA HERKESE İMAN EDEBİLME POTANSİYELİNİ VERMİŞTİR.BUNU VERMESİ YETERLİ...MALI MÜLKÜ BAŞKASINA VERİRKEN SANA VERMEMESİ MESELE DEĞİL.İMAN POTANSİYELİNİ SANA VERMEYİPTE BAAŞKASINA VERSE, O ZAMAN HAKLISIN.İŞTE BUNUN GEREĞİ OLARAK KURAN SENİN GİBİ
NAPAYIM BEN HIII?DİYENLERE KISA VE ÖZ BİR CEVZP VERİYOR:
AKLET!

Materyalist
25-10-2005, 17:28
Beni niye korumamış ta, muhammedi korumuş hııııı? Ona kıyak mı geçmiş? :D

mmx
25-10-2005, 17:41
o dediğin kütüğe bu kadar anlatsam anlardı.

Materyalist
25-10-2005, 17:50
:D :D :D :D "İnleyen kütük ve susturucu el" sinemalarda

Tuzbaykucbars
25-10-2005, 18:36
mmx' sen bu hüsnü kuruntundan kurtulmassan devamli kendini aldatarak yasarsin.

mmx
26-10-2005, 13:13
Yemek içmek cinsellik için yaşıyorsunuz.Haberin var mı hayvanlarda öyle yaşıyor...

Tuzbaykucbars
26-10-2005, 21:44
Hayvan herif sen bir pisliksin mmx ancak bir pislik, senin osmalin Türk insanin neler yaptigini oku:

Yavuz’un Kızılbaş Türkmen katliamları, 1606 yılında sadrazam olan Hırvat kökenli Murat Paşanın 1,5 yıllık Anadolu seferinde yüz binden çok Türk’ü katletmesi,[4] imparatorluğun Türk’e bakışını ve ilgisini(!) gösteren birkaç örnektir.
Ayrintilari : http://www.mudafaaihukuk.com/tyurt_turkluk.htm

19-01-2006, 01:59
Hûd Sûresinin 118-119 . Ayetinde
Rabbin dileseydi insanları (aynı inanca bağlı) tek bir ümmet yapardı. Fakat Rabbinin merhamet ettikleri müstesna, onlar ihtilafa devam edeceklerdir. Zaten onları bunun için yarattı. Rabbinin, “Andolsun ki cehennemi hem cinlerden, hem insanlardan (suçlularla) dolduracağım” sözü kesinleşti
Kaynak: http://www.diyanet.gov.tr/kuran/result.asp?ayet=cehennem&Submit.x=0&Submit.y=0&offset=50

Bu ayetin icerigi kafami karistirdi.Konu hakkinda bilgisi olanlar ayeti biraz daha aciklayabilirlermi?
Saygilar.

kalkandelen
19-01-2006, 03:48
sacmalamis,karisik bir kafadan cikan sozler..isteseydim soyle yapardim,,keyfim istedi boyle yaptim cehennem ne ise yarardi demek istiyor..mantiksiz bir cumle..ama musluman biri cikip buna bir mantik getirir..

exclusive
19-01-2006, 05:49
Al-i İmrân Sûresi (3).85. Kim, İslâm'dan başka bir din ararsa, bilsin ki kendisinden (böyle bir din) asla kabul edilmeyecek ve o, ahirette ziyan edenlerden olacaktır.

allahın müslümanlarla söyledikleri yaklaşık şöyle bişey:

"Yahu o kadar uğraştım cehennemi yarattım. Cehennemi haybeye yaratmış olmamak için önce tevratı gönderdim, salak insanlar tanrı gönderdi deyip hemen yahudi oldular, onlara da cenneti vaadetmiştim ama sizin de bildiğiniz gibi hepsini yakacağım niahahahaah... Sonra incili gönderdim, salaklar bu defa da hristiyan oldular, aslında onlara da cenneti vaadetmiştim ama kuranda da belirtiğim gibi onları da cehenneme atıp yakacağım Niahahahhaa.. Tabi sizin yeriniz başka canım müslümanlarım benim, hepinize cenneti vaadediyorum hehe ınh! yok canım gülmüyorum, harbiden sizi cenneteeheheehe ehem.. Yok yok harbiden size böyle bi pislik yapmam merak etmeyinahahaa"

aspartam
19-01-2006, 12:06
nihahahaha espiri mi yaptın nihahahaha?
Sizin kafanız bunları anlamaya basmaz.Nihahaha

19-01-2006, 14:17
Hoca,
Bu gün pek çok insanın aklını kurcalayan sorular o zamanlar da bazı insanların aklını kurcalıyormuş. Bu sorulardan biri "Tanrı neden tüm insanları tek bir din, dolayısıyla tek bir ümmet altında birleştirmedi?" sorusuymuş. Bu soru Muhammede soruluyor, o da tanrının her şeyi yapmaya muktedir olduğu tanımından yola çıkarak "isteseydi yapardı" diyor ayette. Kendi kafasınca tanrının böyle yapmamış olmasını ise tanrının cehennemi insanlarla (ve cinlerle) doldurmaya baştan niyetli olmasına bağlıyor.
İdeallerimizdeki tanrının böyle sadist bir tanrı olamayacağı açık.

hazır cehennem konusu açılmışken cehennem kelimesinin kökenini tekrarlayalım. İbranicede:

Gi= vadi
Hinnom= Kudüs yakınlarında bir bölge

Gihinnom= Hinnom vadisi; Çok eski çağlarda ölülerin atıldığı, yakıldığı Kudüs yakınlarında bir vadi.

tkastan_61
19-01-2006, 14:37
Aslında konuşmaya hiç gerek yok, ama zeka seviyenizi bide benden duyun isterseniz ateist arkadaşlar. hı? Bu Ayeti böyle değerlendire bilecek zeka sanırım ancak ateistlerde , koministlerde v.b. inde olur.. :) zaten siz müslüman olacak akla mantığa ve zekaya sahip olsaydınız, sizi böyle bir sitede böyle saçmalıklar yazarken görmezdik... Di mi?

Bu ayeti foruma yazan arkadaşım galiba çok roman okumuş zamanın da,ben böyle ekleme hayatta görmedim.:) Ama bravo uydurmanın en iyisini yapmış. :)
ZATEN EN İYİ EDEBİYATÇILAR YA MASON OLUR YADA ATEİST.
(Bununla ne kadar övünseniz azdır. Ama şunu bilinki en iyi ilim ve bilim adamlarını dünyaya islam medeniyetleri getirmiştir. Bu da bizim onurumuz olsun isterseniz.) hehe Sakın örnek istemek gibi saçma bi harekette bulunmayın,çünkü sizi en yakın kütüphaneye davet ederim o zaman. :)

118. Eğer Rabbin dileseydi, (bütün) insanları bir tek millet yapardı (Fakat İslamda/Kur'an'da birleşmelerini ve salih amellerde yarışmalarını tercihlerine bıraktı). Ama onlar, (bencillik yaparak) ihtilaf etmeye devam edeceklerdir.

119. Ancak Rabbinin rahmetine nail olanlar hariçtir. Zaten (Allah), onları bunun için (irade hürriyeti vererek) yaratmıştır.1 Böylece Rabbinin: "Andolsun ki, ben, cehennemi tümüyle insan ve cinlerden (hak edenlerle) dolduracağım" sözü gerçekleşecektir.

Bunu okuyupta tam manasıyla anlarsınız artık inşl. ( o kadarda zekisinizdir di mi? )

idrisi
19-01-2006, 14:53
Merhaba,

Yaratma islerini bitiren Allah yukarida bos bos otururken aklina cilginca bir fikir gelmis. Kitap yazip yukaridan atmaya baslamis. Ilk attigi kitapla insanciklarla bir süre eglendikden sonra yine cani sikilmis ikincisini ve ücüncüsünü ozaman posta isleri olmadigi icin telepati ile ilgili sahislara iletmis.
Sonra tahtina kurulup insanciklari seyretmeye baslamis.
Insa eyledigi mekanlarin cennet bolümünün üye sasyisi hizla artmasina ragmen cehennem bölümü bos kalmis, burayi mutlaka doldurmasi lazim geldigini düsünmüs.

Cennet ve diger bölümlerin aydinlatma isinma gibi gerekliliklerini karsilamak icin cezalandirma yöntemi olarak yakmayi benimsemis. ( odun, kömür, dogalgaz fiyatlari malümunuz) Rekabeti artirmak icinde her kitap inanirlarina ayri ayri mavi boncuk dagitmis.( bu biraz ayip oluyor ama )
Allahin hikmetinden sual olunmaz.
-----------------------------------------
Na istin panta kala ( Saglicakla kalin )

19-01-2006, 16:36
Aslında konuşmaya hiç gerek yok, ama zeka seviyenizi bide benden duyun isterseniz ateist arkadaşlar. hı? Bu Ayeti böyle değerlendire bilecek zeka sanırım ancak ateistlerde , koministlerde v.b. inde olur.. :) zaten siz müslüman olacak akla mantığa ve zekaya sahip olsaydınız, sizi böyle bir sitede böyle saçmalıklar yazarken görmezdik... Di mi?

Bu ayeti foruma yazan arkadaşım galiba çok roman okumuş zamanın da,ben böyle ekleme hayatta görmedim.:) Ama bravo uydurmanın en iyisini yapmış. :)
ZATEN EN İYİ EDEBİYATÇILAR YA MASON OLUR YADA ATEİST.
(Bununla ne kadar övünseniz azdır. Ama şunu bilinki en iyi ilim ve bilim adamlarını dünyaya islam medeniyetleri getirmiştir. Bu da bizim onurumuz olsun isterseniz.) hehe Sakın örnek istemek gibi saçma bi harekette bulunmayın,çünkü sizi en yakın kütüphaneye davet ederim o zaman. :)

118. Eğer Rabbin dileseydi, (bütün) insanları bir tek millet yapardı (Fakat İslamda/Kur'an'da birleşmelerini ve salih amellerde yarışmalarını tercihlerine bıraktı). Ama onlar, (bencillik yaparak) ihtilaf etmeye devam edeceklerdir.

119. Ancak Rabbinin rahmetine nail olanlar hariçtir. Zaten (Allah), onları bunun için (irade hürriyeti vererek) yaratmıştır.1 Böylece Rabbinin: "Andolsun ki, ben, cehennemi tümüyle insan ve cinlerden (hak edenlerle) dolduracağım" sözü gerçekleşecektir.

Bunu okuyupta tam manasıyla anlarsınız artık inşl. ( o kadarda zekisinizdir di mi? )

Bir ayeti oldugu gibi foruma yaziyorum ve aciklama istiyorum.Hic yorum yapmadan ve hakaret etmeden yazmisim.Ama karsiliginda boyle cevap yazacak biri buyuk ihtimalle cehennemliktir.Cunki kaynagi belli olan ve Kuranda yazan bir ayete uydurma diyor.

sodomo
19-01-2006, 16:43
Cem "İdeallerimizdeki tanrının böyle sadist bir tanrı olamayacağı açık" demişsin ve çok doğru söylemişsin. Ben sana söyleyeyim açıkça ; Tanrı bir SEVGİ varlığıdır gerisi hikaye bundan emin ol, nereden mi biliyorum ? ee az biraz metafizikle haşır neşir olmak lazım, öbür tarafa gidip gelenler bunu söylüyor www.near-death.com gir incele

kaya
27-01-2006, 02:15
eğer bizim araplar arapistansa değilde sibiryada olsaydı cehennem buzul olmazmıydı ey inananlar beni aydınlatın size zahmet

pante
27-01-2006, 02:29
Ateş her yerde ateştir ve her yerde yakar.. :)

kaya
27-01-2006, 03:12
PANTEİDARA CEVAP TUTUŞMA ISISI OLMADAN ATEŞ YANMAZ.KUSURA BEKME ALKOLLUYUM BU KADAR CEVAP YAZIYORUM.
muhammedciğiim sibiryada olsaydı ben inanıyorum ki cehennem soğuk olacaktı. araplar sıcaktan bıktı cehenneme sıcak dedi araplar sibiryada olsaydı soğuk diyecekti.ben buna inanıyorum isteyen istediğine inansın.saygılar hörmetler biraz ilave yapayım
kimse işin içinden enzubillahimineşeytanirracim deyip çıkmasın
kesin yanlış yazdım ame neyse iyi uykular din kardeşlerim

Mutezile
27-01-2006, 09:38
Araplar Sibiryada ya da kutuplarda yaşamış olsaydı Kaya'nın söylediğine benzer durumlarla karşılaşırdık. Penguenlerden, Kutup Ayısından, Ringa balığından fyordlardan bahsedilir; İglu nasıl yapılır bunları öğrenirdik.

Kuran'dan öğrenebildiklerimiz çok kısıtlı.

* İlk öğrendiğimiz Mekke zamanında Muhammed Dinini tebliğ etmede son derce acz içinde iken; netice itibarıyla bu dinin belli bir ''a ş i r e t e'' gönderildiğini söyler:

Bakalım nasıl söylüyor: Şuara Suresi 214-215-216. ayet:

''214 - (Önce) en yakın hısımlarını uyar.

215 - Ve sana uyan müminlere kanadını indir.

216 - Şayet sana karşı gelirlerse, de ki: "Ben sizin yaptıklarınızdan muhakkak uzağım."

Elmalılı Tefsiri Şuara Suresi 214. ayet:

Hem en yakın hısımlarını uyar, yani önce içinde yaşadığın kendi hısımlarının en yakınlarından uyarmaya başla.

Rivayet edildiğine göre bu âyet indirildiği zaman Peygamber (s.a.v) Safa tepesine çıktı, oymak oymak bütün akrabasını çağırdı, hepsi yanında toplandılar "Ben size, şu dağın arkasında düşman atlıları var, desem bana inanır mısınız?" buyurdu, "evet" dediler. "O halde ben size haberci geldim, ileride şiddetli bir azab var" buyurdu.

* Sonra islam dininin Boyunun Mekke ve çevresini salt kuşattığını görüyoruz (''Ümmül-Kura ve men havleha'')

Enam suresi 92 ile ilgili Mealcilerin tarafından bazı ayak oyunları yapıldığı varit olmaktadır. Örneklere bakalım: Arapaça okunuşu:

92. Ve haza kitabün enzelnahü mübaraküm müsaddikullezı beyne yedeyhi ve li tünzira ümmel kura ve men havleha vellezıne yü'minune bil ahırati yü'minune bihı ve hüm ala salatihim yühafizun

Ali Bulaç 92- İşte bu (Kur'an), önündekileri doğrulayıcı ve şehirlerin anası (Mekke) ile çevresindekileri uyarman için indirdiğimiz kutlu Kitaptır. Ahirete iman edenler buna inanırlar. Onlar namazlarını (özenle) koruyanlardır.

Diyanet Vakfı 92. Bu (Kur'an), Ümmü'l-kurâ (Mekke) ve çevresindekileri uyarman için sana indirdiğimiz ve kendinden öncekileri doğrulayıcı mübarek bir kitaptır. Âhirete inananlar buna da inanırlar ve onlar namazlarını hakkıyla kılmaya devam ederler.

Edip Yüksel 6:92 Bu, kendisinden öncekileri doğrulayan kutlu bir kitap olup ülkelerin anasını ve etrafındakileri uyarman için indirilmiştir. Ahirete inananlar ona inanırlar ve onlar namazlarına da devam ederler.
Elmalılı Hamdi Yazır 92-İşte bu da bizim indirdiğimiz bir kitap! Feyiz bereketi dünyayı tutacak; bu tasdik etmedikçe önceki kitaplar muteber olmayacak. Bir de Mekke ve çevresindekileri uyarsın diye indirmişizdir. Ahirete inananlar, buna da iman ederler. Ve onlar namazlarını devamlı kılarlar.

Süleyman Ateş 92. Bu da Anakent(Mekke'y)i ve çevresindeki(kasaba)ları uyarman için sana indirdiğimiz feyz kaynağı ve kendinden önceki (Tanrı Kitabı)nı doğrulayıcı bir Kitaptır. Ahirete inananlar, buna inanırlar ve onlar, namazlarına devam ederler.

Yaşar Nuri Öztürk 92 Bu da bizim, kentlerin/medeniyetlerin anasını uyarman için indirdiğimiz bir kitap. Kutsal-bereketli, kendinden öncekini doğrulayıcı. Âhirete inananlar, ona da inanırlar ve onlar namazlarına/dualarına devam ederler.

Elmalılı Hamdi Yazır 92 - Bu Kitap (Kur'ân), kendinden önceki kitapları tasdik eden, şehirler anası (Mekke) halkını ve çevresindeki bütün insanlığı uyarman için indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Ahiret gününe iman edenler bu Kitab'a da iman ederler ve onlar namazlarına da devamlıdırlar.

''Ümmül kura ve men havleha'' = (Şehirlerin anası) Mekke ve çevresi anlamına gelirken bazı Mealcilerin ''hayal gücü'' şaşırtıcıdır..

Halk cahil at atabildiğin kadar..Nasıl olsa KUranı okumaya ellemeye korkuyorlar, değil mi?

* Hicretten sonra taraftar sayısını arttırıp Kafir ve müşrikleri Zülfikar ile ikiye biçebildiğini, ganimetlerini Kuran ayetlerinin ''meşrulaştırması ile'' yağmalayabileceğini gördükten s o n r a aklına İslamı tüm Arabistana ve sonra İnsanlığa tabliğ etmek gelir.

Konunu özü Kaya dostumuzun işaret ettiği gibi İslamı ''Lokal Bir Din'' olmasıdır..

DEVE: Arabistan çöllerinin vazgeçilmez hayvanı olduğundan Muhammedin de hayatında önemli yer tutmuş, Kurana girebilmiş sayılı, mümtaz hayvanlardandır..Yahudilikte tıpkı domuz gibi eti yenmezdi ve tabuydu.

İslam devenin dokunulmazlığını kaldırmışsa da, D e v eye saygı sürmüüştür.
Hacc Suresi 27. ayet de Deve karşımıza çıkıyor:

''27 - İnsanları hacca çağır; yürüyerek veya incelmiş binekler üstünde (uzak yollardan) her derin vadiyi aşarak sana gelsinler. ''

dİĞER mEALCİLER:

Ali Bulaç 27- 'İnsanlar içinde haccı duyur; gerek yaya, gerek uzak yollardan (derin vadilerden) gelen yorgun düşmüş develer üstünde sana gelsinler.'

Diyanet Vakfı 27. İnsanlar arasında haccı ilân et ki,gerek yaya olarak, gerekse nice uzak yoldan gelen argın develer üzerinde sana gelsinler.

Edip Yüksel 27. "İnsanlara Hac ziyaretini ilan et. Sana yaya olarak veya çeşitli taşıt araçlarıyla uzaklardan gelsinler."

Elmalılı Hamdi Yazır 27-Bütün insanlar içinde haccı ilan et ki, gerek yaya olarak ve gerek uzak yoldan gelen incelmiş develer üzerinde sana gelsinler.

Süleyman Ateş 27. İnsanlar içinde haccı ilan et; yaya olarak veya uzak yollardan gelen yorgun develer üzerinde sana gelsinler.

Yaşar Nuri Öztürk 27 İnsanlar içinde haccı ilan et ki, gerek yaya olarak gerekse derin vadilerden gelerek, yorgunluktan incelmiş binitler üzerinde sana ulaşsınlar.

Ünlü Fahruddin Razi Tefsirine göre ayette ''arık (zayıf) deve''den bahsedilmesinin sebebi: Hac yolu uzun olunca develerin bu yolda zayıflayacakları düşünülmüş..

Yüzyıllar sonra ses hızıyla uçan uçakların yerküre üzerinde vızır vızır uçacakları öngörülememiş muhtemelen, yoksa ayette olurdu..

Tuhaf
27-01-2006, 11:01
Cehennem tasvirleri kutsal kitapların tümünde bizim kafamızda sadece bir sembolizasyon yaratmak amacıyla verilmiştir, ateş veya buz önemli değildir bu durumda, önemli olan dara düşme ve azap'tadır vurgu, kitaplarda anlatılan mizan'ın, cennet-cehennem'in, araf'ın kendi benliğimizle bir hesaplaşma olacağı kanısındayım daha çok, buna değişik dini kaynakları düşünce ışığında yorumlayarak ulaşabiliriz.

Soğuğu sıcağı kafaya takmayın, sevgiyle atın her adımınızı, düşünce ve sevgi... Işık sizinle olur zaten.

exclusive
27-01-2006, 15:16
Ateş her yerde ateştir ve her yerde yakar.. :)
Yanacak bişey olmadıkça ateş mateş olmaz. Heralde allah bunu düşünerek benim gibilerin kalbini mühürlemiş...

pante
27-01-2006, 15:52
"Ateş her yerde ateştir"
Sibirya'da yaşayan da ateşten sakınır.Ekvator'da yaşayan da..
Ekvator'da yaşayan buzda banyo yapabilir ama Sibirya'da yaşayan ateşte banyo yapamaz..
Ancak inanç insanı ateşten korur..
Ateş üzerinde yürüyen insanların ayak derilerinin yanmaması buna örnektir..Bilimsel olarak izah edilememiştir..

Kaya kardeş ;
Bugün de alkollü müsün bilmem ama , tutuşma ısısı gerektirmeyen evrende 70 sextilyon yıldız varmış..Kötüleri , 70 x 10 üzeri 36 yıldızdan birine yakın bir gezegende yaşayıp , serinliğe , soğuğa hasret bıraktırmak Tanrı için pek zor olmasa gerek..

Mutezile sen de elçiliğe , politikacılığa vs. soyunsan önce ailenden , sonra yakın çevre ve arkadaşlarından ve bölgenden başlardın..Bunları hallettikten sonra ülke ve dünyaya hitap etmeye sıra gelirdi herhalde..
Yoksa sen birdenbire Paris'te bir meydanda tüm dillerden tüm insanlara seslenmeyi mi tercih ederdin??

Exclusive ;
Zalimlerin , ezilen insanları iliklerine kadar sömürenlerin , çevresine ve insanlara kendi çıkarları için sürekli kötülük saçanların kalpleri , kendi pislikleri ve rezillikleri sebebiyle mühürlenmiş gibidir..Onlar isteseler de bu rezilliklerinden geri adım atamazlar..Hangi kapitalist , ölüm döşeğinde dahi vazgeçebilmiştir para ve sömürme aşkından..Onların bu servet hırsları kalplerindeki mühürü göstermiyor mu?!!

Mutezile
27-01-2006, 15:56
Tuhaf gerçekten tuhaf şeyler yazdı:

''Cehennem tasvirleri kutsal kitapların tümünde bizim kafamızda sadece bir sembolizasyon yaratmak amacıyla verilmiştir, ateş veya buz önemli değildir bu durumda, önemli olan dara düşme ve azap'tadır vurgu, kitaplarda anlatılan mizan'ın, cennet-cehennem'in, araf'ın kendi benliğimizle bir hesaplaşma olacağı kanısındayım daha çok, buna değişik dini kaynakları düşünce ışığında yorumlayarak ulaşabiliriz. ''

Kuran kendisini 'M ü b i n' + ' M u f f a s ı l' + ' Kitabu-l Ekmel' diye tanımlı
yor..

Tuhaf ise amacın bir sembolize etme; embolizasyon olduğunu öne sürüyor.

Bir Mümin açısından opsiyonlar 2 adede indirgenmiş oluyor; hadi en fazla 3 olsun:

1-) Ya sözkonusu Mümin Kuranın k e n d i kendisini n a s ı l tanımladığına itibar edecek..

2-) Ya da aynı Mümin Kurandan bir şey anlamadıysa Razi, Taberi, Elmalılı gibi onlarca Kuran Müffesirine kulak verecek

Son olarak:

3-) Ya da aynı Mümin; Tuhaf'ın Tefsirine; Ayet hükümlerini açıklamasına itibar edecek..

Seçenekleri kısıtlı olduğunu başta söylemiştim.

Xander85
27-01-2006, 16:07
Cehennem tasvirleri kutsal kitapların tümünde bizim kafamızda sadece bir sembolizasyon yaratmak amacıyla verilmiştir, ateş veya buz önemli değildir bu durumda, önemli olan dara düşme ve azap'tadır vurgu, kitaplarda anlatılan mizan'ın, cennet-cehennem'in, araf'ın kendi benliğimizle bir hesaplaşma olacağı kanısındayım daha çok, buna değişik dini kaynakları düşünce ışığında yorumlayarak ulaşabiliriz.

Soğuğu sıcağı kafaya takmayın, sevgiyle atın her adımınızı, düşünce ve sevgi... Işık sizinle olur zaten.
Doğru söylemişsin, tamamen katılıyorum.O zamanın insanlarına ölünce sizi kendi vicdanınız yargılayacak, asıl azap duyduğunuz vicdan azabı olacak denilseydi bunu kavrayamazlardı.O yüzden ateş ve benzeri tabirler var ve zaten cennet,cehenneme takılmak ve onları düşünerek Tanrıya ibadet etmek menfaatçilikten başka bir şey değildir.
Ayrıca Kuranda reenkarnasyonu belirten pek çok ayet vardır.Asıl cehennem burası aslında.Okul gibi aynen.Sürekli olarak buraya geleceğiz, her gelişimizde önceki hayatımızın bedelini ödeyeceğiz ve en sonunda ebedi huzura kavuşacağız.Cennet o demek.

Mutezile
27-01-2006, 16:31
''Mutezile sen de elçiliğe , politikacılığa vs. soyunsan önce ailenden , sonra yakın çevre ve arkadaşlarından ve bölgenden başlardın..Bunları hallettikten sonra ülke ve dünyaya hitap etmeye sıra gelirdi herhalde..
Yoksa sen birdenbire Paris'te bir meydanda tüm dillerden tüm insanlara seslenmeyi mi tercih ederdin?? '' denmiş...

Anlamadın;----- olabilir.

Bir daha anlatmayı deneyebilirim:

KURAN; Allah kelamı - Vahiy iddiası ile İnsanlığın 14 asırdır müşerref olduğu Kuran'ı Azimüş-Şan'ın k e n d i içindeki ayetler Muhammed Mustafa'nın KELAMI değildir (Müminlerin nazarında-Kuranın kendi axiomu itibarınca)

KURAN'DA ''Ümmül-Kurra ve men havlehaya'' ya; Mekke kentine ve çevresine; Muhammedin aşiretine seslenen M u h a m m e d değil;
Allah rasulü d e ğ i l d i r...

KURAN'DA Allah kelamının İnsanlığa d e ğ i l de -- Muhammedin Kavmi olarak bilinen ''Kavm-i Nacib'' e; Bu sözde üstün ve şerefli soyun Kureyş kolunun Beni Haşim aşiretine y ö n e l i k olmasının açıklamasını vereme-
mişsin.

Veremediğin gibi Kuran / Muhammed / Vahiy kaynağı ayrımında önemli hatalara imza atmışsın...

Bir de sanırım yanlış anlama oldu. Senden bir açıklama bekleyen zaten yok. Madem kendini buna memur hissediyorsun, en azından temel prensipleri çiğnemeden..... en azından.

Senin sözlerinle ''Elçiliğe, politikacılığa soyunan'' Zat-ı Zül Celalin k e n d i s i olsaydı; Ümmül-Kurra ya ve çevresine Diskur çekmesini makul karşıla
yabilirdim..

Artık anlamışsındır..

aspartam
27-01-2006, 21:24
Mutezile o zaman Kur'andaki,ey insanlar,ey ademoğulları,ey iman edenler,ey israiloğulları (israiloğullarını islama davet eden ayetler),ey hristiyanlar(diğer parantezin aynısı)gibi hitaplar kime yapılmıştır?

kaya
28-01-2006, 11:13
bigün alkol aldık diye hergün alkollu olacağım diye birşey yok.panteidar kimse yıldızlara kibrit çalıp onları tutuşturmamıştır.
yıldızlarla ilgili yazı yazacaktım ama baya bi uzundu ama sana okuduğum sitenin adını veriyim zamanın olursa bakarsın
www.zamandayolculuk.com/cetinbal/buyukpatlama3.htm
saygılar

29-01-2006, 13:26
Muhammed peygamber olduğunu ilan etmiştir...Ve herşeyin sahibi olan Allah herşeye güç yetiren Allah onunladır..Ama inanmayanlar ve muhalefet edenler ile karşılaşınca teolojik çıkmaza girip "aslına Allah sizin kurtulmanızı istemiyor çünkü insanlardan çoğunu cehennem için yaratmıştır" görüşünü ortaya atmıştır...Muhammed'in kendi bazı akrabaları dahi kendisine inanmayınca Kur'an'a birden "Ey Muhammed bunlar seni üzmesin Allah dilediğini saptırır dilediğini iyiye kılavuzlar Allah'ın hidayete erdirmediğini kimse kurtaramaz" tipinde ayetler koymuştur...

Mesela sadece bir örnek:

Nahl:37. "(Resûlüm!) Sen, onlarin hidayete ermelerine çok düskünlük göstersen de bil ki Allah, saptirdigi kimseyi (dilemezse) hidayete erdirmez. Onlarin yardimcilari da yoktur."

Üstelik Muhammed'in ortaya attığı bu teolojik görüşün tutarsızlığını "kafirler" bile anlamıştır ve Muhammed'e "Eğer Allah dileseydi biz kafir olmazdık" diye itiraz etmişlerdir..Ama Kur'an'ın buna verdiği cevap son derece gülünçtür tekrar "Vay kafirler Allah dileseydi siz sapmazdınız"

EN'AM 107 - Allah dileseydi, ortak koşmazlardı. Biz, seni onlar üzerine bekçi yapmadık, sen onlara vekil de değilsin!

NAHL 35 - Allah'a ortak koşanlar dediler ki: "Allah dileseydi, ne biz, ne atalarımız O'ndan başka hiçbir şeye tapmazdık ve O'nun emri dışında hiçbir şeyi haram kılmazdık" Kendilerinden öncekiler de böyle yaptılar

Yukarıdaki Kur'an ayetlerine uygun olarak Kur'an'dan bazı insanların cehennem için yaratıldığına dair bilgiler Kur'an apaçık bi kitap olmalıdır ve kendisi öyle olduğunu iddia etmektedir..İşte apaçık Kur'an'dan apaçık ayetler:

Secde 13 "Biz dilesek herkese hidayet verirdik, fakat cehennemi tamamen cin ve insanlarla dolduracağıma dair Benden söz çıkmıştır"

Araf 179: "Andolsun ki, cin ve insanlardan bir çoğunu cehennem için yarattık. Onların kalpleri vardır, onunla gerçeği anlamazlar, gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır ama onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvan gibidirler, hatta daha şaşkındırlar. İşte o gafiller ancak bunlardır."

Nahl 93: "Allah dileseydi elbette hepinizi tek bir ümmet yapardı. Fakat Allah dilediğini saptırır ve dilediğine de hidayet verir"

İbrahim 4 "Biz, görevlendirdiğimiz her resulü ancak kendi toplumunun diliyle gönderdik ki, onlara açık-seçik beyanda bulunsun. Bunun ardından, Allah dilediğini saptırır, dilediğini de iyiye ve güzele kılavuzlar. Azîz'dir, Hakîm'dir O! "

35:8............Şüphesiz Allah dilediğini saptırır, dilediğini hidayete erdirir...........

Tevbe 87:"Geride kalan kadınlarla beraber olmaya razı oldular, onların kalplerine mühür vuruldu. Bu yüzden onlar anlamazlar"

"Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz" (İnsan Suresi, 30)

Kur'an'da bulunan bu büyük saçmalık Muhammed'in içine düştüğü teolojik çıkmazdan kaynaklanmıştır benim fikrimnce..Kafirler de bu saçmalığı çok güzel tespit edip Muhammed'in yüzüne vurmuşlardır ancak herhangi bir açıklama getirememiştir Muhammed bu konuya..

Xander85
29-01-2006, 13:44
Cehennem diye bahsedilen yer dünyadır, cehennemle ilgili bildirilen hikayeler semboliktir.Reenkarnasyon çerçevesinde bu ayetleri açıklayayım sana:
Nahl:37. "(Resûlüm!) Sen, onlarin hidayete ermelerine çok düskünlük göstersen de bil ki Allah, saptirdigi kimseyi (dilemezse) hidayete erdirmez. Onlarin yardimcilari da yoktur."
Her insanın dünyaya gelmeden önce ne şekilde yaşayacağı önceden bilinmektedir.Çünkü insan ancak pek çok kez dünyaya-cehenneme-gelerek ruhsal gelişimini tamamlayacaktır.Bu nednle muhammede onları boşuna uyarmaması çünkü onların bir ömürlerini bu şekilde cahillikle geçirmeleri gerektiği dolaylı yoldan anlatılmıştır.
Biz dilesek herkese hidayet verirdik, fakat cehennemi tamamen cin ve insanlarla dolduracağıma dair Benden söz çıkmıştır"
Şimdi cehennem yerine dünya yazalım:
Biz dilesek herkese hidayet verirdik, fakat dünyayı tamamen cin ve insanlarla dolduracağıma dair Benden söz çıkmıştır

Muhammede o zaman kafirler sorduğunda tabiki cevap vermezdi çünkü verseydi anlamazlardı.1400 snee öncesinin Araplarından bahsediyoruz sonuçta.Onlara çıkıp Karmayı anlatamazdı ve bu nedenle Tanrı da sembolik ifadeler kullanmıştır.

29-01-2006, 14:29
Cehennem diye bahsedilen yer dünyadır

Nereden bu sonuca vardınız?

cehennemle ilgili bildirilen hikayeler semboliktir.

Peki bu sonuca nereden vardık? Kur'an'da ve hadislerde cehennem için ve cennet için anlatılanlar gayet gerçektir Sembolik olduğuna dair hiçbir bilgi yoktur...Müslüman saptırmasından ve yumuşatmasından ibarettir bu tür yorumlar...

Kur'an'da cehennem ve cennet konulu ayrı bir başlık açacağım daha sonra...

Reenkarnasyon çerçevesinde

Kur'an'da reenkarnasyon yoktur ve reenkarnasyona karşı çok sayıda ayet vardır bu konuyu da başka bir zaman tartışırız..

Biz dilesek herkese hidayet verirdik, fakat cehennemi tamamen cin ve insanlarla dolduracağıma dair Benden söz çıkmıştır"
Şimdi cehennem yerine dünya yazalım:
Biz dilesek herkese hidayet verirdik, fakat dünyayı tamamen cin ve insanlarla dolduracağıma dair Benden söz çıkmıştır

Yapmayın allahaşkına...Dünya bir sınav yeridir islama göre..Cennet ve cehennem ise insanların öldükten sonra kalacakları ebedi yurtlarıdır...Bu tür saptırma yorumlarla dünya üzerinde savunulamayacak din ve ya görüş veya sistem yok ona bakarsak...

Onlara çıkıp Karmayı anlatamazdı ve bu nedenle Tanrı da sembolik ifadeler kullanmıştır.

Kur'an'da Karma ve reenkarnasyon inancı yoktur...Eğer Karma ve reenkarnasyona inanıyorsanız (ben inanıyorum) tamamen yanlış bir dine bağlısınız demektir..

Ayrıca yukarıda APAÇIK olan(Kur'an'ın iddiası bu) KUr'an ayetlerini yeniden okumanı öneririm..

Xander85
29-01-2006, 14:48
Kuranda reenkarnasyonu ima eden ayetler de vardır.Ayrıca şu şekilde söyleyeyim:

Kur'an'da Karma ve reenkarnasyon inancı yoktur...Eğer Karma ve reenkarnasyona inanıyorsanız (ben inanıyorum) tamamen yanlış bir dine bağlısınız demektir..
Ben tamamen Kurana bağlı değilim ama onun da bir doğruluğu vardır ve anlatılanlar diğer üç büyük dinde olduğu gibi semboliktir.Bu sonuca islama objektif bakabilen herkes ulaşabilir.Siz de anlamak için bakarsanız elbet anlarsınız.
Budist-İslam fikrini başka bir başlıkta tartışmak daha uygun olacaktır.

29-01-2006, 15:13
Kuranda reenkarnasyonu ima eden ayetler de vardır

Bu ayetleri biliyorum...Bunların reenkarnasyon fikriyle uzaktan ya da yakından hiçbir ama HİÇBİR ilgisi yoktur..
.
Ben tamamen Kurana bağlı değilim ama onun da bir doğruluğu vardır ve anlatılanlar diğer üç büyük dinde olduğu gibi semboliktir

Tevrat'ta bu tür bir sembolizm yoktur İncil'de olabilir...Kur'an'da da kesinlikle yoktur..Anlatılanlar gerçektir...Zaten sembolik olduğuna dair bir bilgi de yoktur ki "semboliktir" diyelim... "misal" olarak hurilerden meyvelerden..vs bahsedilir..Bunlar Kur'an'ın da dediği gibi birkaç misaldir Tensel ve maddesel zevklere uygun bunlardan çok daha fazlasının olduğunu söyler Kur'an...İlgili hadisleri okursanız cennette hangi meyvelerin bulunduğu, cehennemde nelerin yenilip nelerin içileceği insanların nasıl yanacakları ayrıntılı biçimde anlatılır

Budist-İslam fikrini başka bir başlıkta tartışmak daha uygun olacaktır

Budist-islam, Hindu-islam...vs gibi fikirler tamamen saçmadır....Uzakdoğu dinleri, sistemi/düşünce yapısında, evrene doğaya insana bakışında ve daha pek çok alanda semitik dinlerle %100 çelişir niteliktedir...

Bu gibi fikirler(karma,reenkarnasyon), pek çok fenomeni (sakat doğan bebekler, iyi insanların başına kötü şeyler gelmesi, depremler/felaketler,kötülük problemi/problem of evil.......vs) mantıklı bir şekilde açıklayamayan semitik dinlerin bazı reformist/ultra modern inanırlarının, mantıklı açıklama yapmak için kendi inançlarına desteksiz olarak ekledikleri yabancı düşünüş biçimleridir..(Bkz. reformist Y.N.Öztürk'ün "Kur'andaki islam" adlı kitabındaki itirafı ve reenkarnasyona sarılması)

exclusive
29-01-2006, 15:49
Cehennem diye bahsedilen yer dünyadır...
Ben sevdim bu cehennemi... allaha bi dilekçe yazayım, izin verirse sonsuza kadar bu cehennemde kalabilirim...

sodomo
29-01-2006, 16:00
Bir ateist ölür ve Tanrı ile karşılaşır ;

A - Esirgeyen ve bagislayan tanri siz misiniz ?
T - Burada sorulari ben sorarim dumbuk kisi ?
A - Pardon abi, susuyorum, kapiniza kul kole olayim
T - Cok geec ama bi dusunelim yine de. elimdeki belgelere gore sizin tayin yeri cehennem gozukuyor, sasirdiniz mi ?
A - Ilahi adelet mekanizmasina sasirilir mi Tanri abi ? Yalniz cuzi bir indirim yapilamaz mi ?
T - Islemlerimiz pazarliksizdir guzel kardesim.
A - Ama seytan kardesin istegini yapmissiniz diyorlar.
T - Bak kocum, bu senin hesap gunun. Benim ki daha sonra.
A - Ozur dilerim abi, yalniz soylemek isterim ki sistemik bir hata olmus sizin simulasyonda.
T - Haydaa, matrix cikti cikali, fani kullarim Neo-zaman havarileri oldu, ne olmus a benim kit goruslu, kit akilli, fani omurlu zavalli kulum.
A - Abi lutfen, zaten Allah vurmus bi de siz... neyse guzel tanrim, ben bir kere dogmayi secmedim ki olayin icine itildim, basvurusunu yapmadigim bir olay icin neden cezalandiriliyorum ? ayrica seytan kardese bir suru imkanlar taninmis, bize ise hic. Seytan tek tabanca calisiyor, biz insanlar diger insan bazli tiplerle cebellesiyor, seytanla dovusuyor vakit kalirsa insanca yasamaya calisiyoz abi. haksizlik degil mi ? hem insan dizayninda da parametrik bir hata olmus sanirim, insana cuzi irade, seytana kulli guc. olmuyo abi.
T - Hay o Wachovski biraderlerin seyine tukureyim. Olm, bak guzel kulum... bazi seyleri sana ne kadar anlatsam bos... senin gonul gozun kapanmis.
A - Abi reca edeyim sen de mi ?
T - Seni Darwin kardesin yanina gonderiyorum, yolda Nietsche'ye selam soyle "tanri hala yasiyoo" de emi.
A - Tovbe abi,
T - Oyun bitti sekerim
A - Peah, tanri olsan kac yazar, ben askerligimi Sirnak'ta komando olarak yaptim.
T - Yuruuuu

----------

A - Abi bir sorum olcak
T - Kaldiramayacagim tasi soracaksan doverim.
A - Abi bravo, herseyi biliyorsun hakkaten.
T - Sunu bileydin...

--------

A - Abi sen beni bilirsin, herseyi bildigin gibi.
T - Yalakalik yaptigini bildigim gibi
A - Abi ben bir yalakalik yapsam, senden kacmaz ki, ben o kadar salak miyim ki bunu bile bile yalakalik yapayim, demek ki yalakalik yapmamisim.
T - Kocum, sen fazla matematiksel dusunuyon. Istersen sana direk somine manzarali bir ranza vereyim,
A - Defterim acilsin abi
T - Gaarch, verilmis sadaka miktari 10 bin lira, 2 dolar, 15 hollanda florini. Hollanda'ya ne zaman gittin ?
A - Abi ucakla aktarma yaptim, ellerine saglik Hollanda'li kizlar bir icim su.
T - Konuyu degistirme, seytana uyma.
A - Abi ben konuyu degistersem, sen ki herseyi bilen
T - Olm bi sus ya, sirada daha kac kisi var biliyon mu ?
A - Sana koyar mi abi ?
T - ...

yukarıdaki yazıyı şu linkten aldım ;

http://www.hafif.org/node/16118

sodomo
29-01-2006, 16:10
Aşağıdaki metnin linkini bulamadım kaydederken almamışım.

Tanrı neden bir universitede docentlik alamadi?

1. Tek bir orjinal yayini vardi.
2. O da ibraniceydi.
3. Yayinda hicbir referans yoktu.
4. Yayin bir heyet tarafindan denetlenen bir dergide cikmamisti.
5. Yayinin ona ait oldugundan suphe edenler bile bulunmaktadir.
6. Dunyayi yaratmis olabilir, fakat o zamandan beri ne yapti?
7. Yardimlasma konusundaki cabalari cok yetersizdi.
8. Elde ettigi sonuclari bilim dunyasi ondan bagimsiz tekrarlamada cok zorlandi.
9. Insanlari deney malzemesi olarak kullanma konusunda ahlak komisyonundan izin almadi.
10. Deneylerinden biri iyi sonuc vermeyince, deneye katilanlari suda bogdu.
11. Deney altina aldigi bireyler bekledigi gibi davranmadigi zaman, genellikle onlari cezalandirdi,
ya da deneyden sildi.
12. Derse hic gelmedi. Sadece ogrencilerine kitabi okumalarini soyledi.
13. Bazi rivayetlere gore kendi oğluna ders verdirdi.
14. Ilk iki ogrencisini, cok fazla ogrendiler diye okuldan atti.
15. Ogrencilerinin cogu sinavlarindan gecemedi.
16. Kendisiyle gorusulebilecek saatler duzensizdi ve gorusmeleri icin genellikle dag basinda randevu veriyordu.

cosmo_man
13-02-2006, 08:03
Cehennemi bir rehabilitasyon merkezi olarak düşünebilirsiniz. İnsan başı ağrıdığı zaman rahatsızlık hisseder ama baş ağrısından kurtulduktan sonra daha önce düşünmediği şekilde, sağlığının değerinin farkına varır ve buna bağlı olarak daha küçük şeylerden mutlu olabilir ve hayattan zevk alır. Yani sağlığının “tam” değerini bilebilmesi için “hasta” olup acı çekmeye ihtiyacı vardır. Aksi takdirde hiç sağlığı bozulmamış bir insan, o sağlığın değerini hakkıyla bilemez ve saçma sapan şeyleri kendine dert eder. Yani, bazen insanın gerçeği görmesi ve rehabilite olması için bir miktar acı çekmesi gereklidir ki hem o acı çekmesini sağlayan gerçeğin idrakine varsın hem de acısını çekip rehabilite olduktan sonra geçeceği huzurlu ortamın (Cennet) hakkını tam verip şükrünü edebilsin ve mutluluğuna mutluluk katsın. Tabii, ömrünün her saniyesini (göz göre göre, kendi tercihi ile) cinayet işleyerek geçiren bir insanın huzurlu ortama geçmesi söz konusu değildir. O müebbet hapsi hak etmiştir. Burada ne demek istiyorum? Şöyle izah edeyim:

Dünyada, sadece “10 saniye” süren bir adam öldürme suçuna karşılık bazen müebbet bazense idam cezası verilir ve suçun ne kadar sürede işlendiği hiç hesaba katılmaz. Küfür ve inkarın sırtında taşıdığı cinayetler, bir insanı öldürmekten çok daha fazla ve çok daha ağırdır. Kainatın Yaratıcı’sının varlığına zerreler, hücreler, yağmur damlaları, atomlar… kısaca sayılamayacak kadar çok şahitler vardır ve küfür, bu kadar şahidin şehadetini bir nada yok saymak olduğu gibi, bütün kainatı karanlığa mahkum etmek ve aynı zamanda bu şahide adeta yalancılık ithamında bunmaktır.

İnsan, kanser olduğu zaman daha iyi olabilmesi için ona kemoterapi uygulanır. Kem terapi’de çok azaplı ve zor bir tedavi biçimidir. Ama kanserden kurtulabilmek veya etkisini nötralize etmek için bu azaba katlanmak gerekir. Eğer kanser tedavisine erken teşhiste başlayıp kemoterapi yaparsan, hem kanserden daha çabuk kurtulabilirsin. Evet kemoterapi yüzünden azap çekersin ama kanserin iyileşirse hayatının geri kalan kısmında çok daha iyimser ve ve küçük şeylerden büyük mutluluklar çıkartırsın. İşte cehennemden cennete geçmeye hak kazanacak kulların durumu da buna benzetilebilir. Ama eğer sen, göz göre, kanser olduğunu bile bile tedavini geciktirip kendine zulmedersen, artık seni en ağır kemoterapi bile kurtaramaz, sen kendi kendini bile bile, göz göre öldürmüşsündür. O zaman da yaşamının sonuna kadar kurtulma imkanın kalmadan hem en ağır kemoterapiye hem de azaba müstehak olursun. İşte cehennemde sonsuza kadar kalacakların durumu da buna benzer. Yani, bizi ödüllendiren veya cezalandıran Allah değil, bizzat bizler, kendimiziz.

Aslında bu türden bir imtihanı materyalist boyutlarda inananı da inanmayanı da değişik açılardan kendi hayatlarında yaşamıyorlar mı; 3 saatlik bir üniversite sınavını kazanarak tüm istikbalimizi garanti altına almak istiyoruz. İyi bir iş bulmak için iyi bir eğitim almaya çalışıyor, bunu ise maddi boyutta tatmin olmak, mutlu bir aile yaşantısına sahip olmak vb. sebeplerden yapıyoruz. Yani bu dünyada materyalist boyutta kendimiz için belirlediğimiz bir amaç var bu amaca erişebilmek için bir yandan başkalarıyla bir yandan da kendimizle yarışıp bir imtihan vermiyor muyuz zaten? Hem kendimize hem de topluma bir şeyler ispat edebilme çabası içinde bir çok insanlar. Peki insan yaşamında, materyalist boyutlarda kişiyi belirlediği hedefe taşıyan bir mücadele ve imtihan söz konusu ise böyle imtihanın külli boyutta olması da normal karşılanamaz mı? Çünkü bir imtihanın olması, insanın kendisini geliştirip ileriye gidebilmesi için bir vesiledir. İyi çalışıp vazifesini yapan bir öğrenci Boğaziçi Ün’i. kazanır, daha az çalışan faklı bir üniversiteyi kazanır. Yeterli çalışmayı yapmayıp kendini fazla zorlama gereğini görmeyen ise hiçbir üniversiteyi kazanamaz ve bir açıdan kendini cezalandırır. İşte dinsel anlamdaki imtihana na bu açıdan bakılabilir. Yani başarız olduğumuzda sadece Allah’ın bizi cezalandırdığını söylemek Yaradan’a bir haksızlık olur. Biz kendi dersimizi çalışmayıp tembellik ettiğimiz veya bazı şeyleri görmezden geldiğimiz için işin özünde kendi kendimizi cezalandırırız veya ödüllendiririz İslam’da Allah’ın kainatı ve insanları yaratmasının sebebi, bizlere kendini tanıttırmak, ve bu bağlamda bizim O’na ibadet etmemizdir. .: “Ben gizli bir hazine idim bilinmek istedim” İbadetin esas anlamı ise şekilselliğin dışında Allah’a yakınlaşıp O’nu daha iyi tanımak için atılan adımlardır. Bu bağlamda düşünüldüğünde yaşamın tümü bir ibadet aslında; yalnız namaz, oruç, vs. ile şekilsel bazda ele almak yanlış. Sizinle, şu iyi niyet ve bilgi alışverişi için yaptığımız yazışmalarda ibadetin bir parçasıdır. Bilim öğrenmek, kendini geliştirmek vb. şeyler en başta gelen ibadetlerdir. Çünkü bilim kainatın dolayısıyla onu meydana getirenin tanınmasına ışık tutar. “Bilim Çinde de olsa gidip onu bulun” sözü bunu çok iyi açıklar. Bazı insanların ise olayı sadece şekli boyutuyla değerlendirmesi gerçeği değiştirmez. Yani dediğim gibi bilimin ve bilim adamlarının da yaptığı şey aslında Yaratan’ın yarattığı evreni keşfe çalışmaktır bu da bizi Yaratan’ı bilmeye götürür. Ancak, bilim adamı keşfetmeye çalıştığı evrenin gerçek sahibini veya O’nun amacını bilmemezlikten gelirse veya o bilimi yapmaktaki (temel) amacı farklı olursa hem kendi değerini düşürür hem de kendi kendini cezalandırmış olur. Picasso’nun bir tablosunu düşünün. Ne kadar değerlidir bu tablo, paha biçilmez. Ancak, aynı tablonun Picasso tarafından değilde hiç adı sanı duyulmamış kim olduğu belli olmayan birisi tarafından yapıldığı söylenirse, o paha biçilmez tablonun değeri birden bire çok aşağılara düşer. Yani, eseri yapanın kimliği eserden daha önemlidir. Eserin özelliği ise o eser sahibinin özelliklerinden bazılarını yansıtmaktan öteye geçemez. Tabii, diğer taraftan da amaca uygun çalışmalar yaparken (yani ibadet ederken) ibadetinde, esas makbul olan amacı ödülü alıp cezadan kurtulmak değil, Allah’ı sevdiğin ve bir önceki mesajımda bahsettiğim “yakin” lik mertebesine ulaşabilmek için olmalı. Cezadan kurtulmak veya ödüle sahip olmak için yapılan ibadet kabul olsa da en alt mertebededir İslamda. Bu da tamamen kişinin niyetiyle ilgili bir durum. Allah’ın zaten böyle bir ibadete ihtiyacı yok. Çoğumuz durumu yanlış değerlendiriyor. İbadete ihtiyacı olan bizleriz; mertebemizin yükselip Allah’a yakin’lik kazanabilmemiz ve O’nu tanımaya çalışma seviyemizi yükseltebilmemiz için. Dediğim gibi ibadeti sadece maddi boyutuyla görmek çok yanlış. İslamda, bir kimseye gülümsemek, bir kimseye selam vermek bile bir sadaka kabul edilir.

sodomo
13-02-2006, 15:24
cosmo man ne demek istiyorsun ? cinayet işleyenler cezasını çeker kurtulur ama inanmayanlar sırf kafalarının içindeki düşüncelerinden dolayı ilelebet cezamı çeker ? sende hiç adalet duygusu yok mu
cosmo man ?

sorogren
06-05-2006, 23:41
bizim basligi cem efendi sildi.kendi baslik yapti bravo.
bize orada yazi da yazdirmiyo.
cem bey,hep iddia ettigimi yineliyorum.
islamin da kullandigi kavramlara verdiginiz manalar ile islamin yukledigi manalar farklidir.kafanizdaki sabitfikrin urunu olan inansizliginiza uygun ve hiristiyan literaturunden de etkilenerek sahip oldugunuz dagarcik baska sey anlatiyor.islam baska sey.ve siz kafanizdaki ile islami yagiliyorsunuz.kendin pisir kendin ye oluyor.
islam boyle diyor diye aslinda kendi kazanimlarinizi sunuyorsunuz.yanlis oluyor.

06-05-2006, 23:59
Sorogren arkadaşım orada ele alınan terimleri sen bu forumda ele alabilirsin. Burda tartışırız. Ama o forumu dinsiz sözlüğü yapmaya karar verdim. Nasıl ki sizin İslami Sözlüğünüz var biz gidip de bir yayınevine veya bir islami web sitesine "Bizim görüşlerimizi de yazın" diyor muyuz? O sözlükler sizin inanış ve görüşleriniz doğrultusundaysa bu da bizim görüşlerimiz doğrultusunda olacak. Yazılarını sidiğim için kusura bakma, senin suçun yok.

sorogren
06-05-2006, 23:59
kucuk cocuklar okumasin.hem anlamazlar hem kufur ederler sonra.
cem bey bunu silmeyiniz.ki,islam cehennem deyince ne kasdettigimi bilebilin.sonra elestirirsiniz.kacan gocen yok.
muslumanlarin kasdettikleri cehennem maddesi.islam prensipleri ans.
496- CEHENNEM ( vXZ% ) : «Âhirette azab yeri olan ateşin ism-i alemidir ve müennestir. Arabca “cehnam” kelimesinden me’huz, bu da “cehm” den müştaktır. Cehm, galiz ve müstekreh olmak; cehnam, dibi görünmez derin kuyu demektir.» (E.T.732) (Bak: Küfr)
Asi ve zâlim, kâfir ve müşrik insanların İlahî adaletle ceza görecekleri ve Kur’an (67:7) âyetinde, kaynatan ve sesi işitilen diye şiddeti tavsif edilen yerdir.
Herkesçe bilinir ki, beşer âleminde ahyar ve eşrar, zâlim ve mazlum vardır. Her vicdan sahibi; zâlimin tecziyesini, mazlumun taltifini vicdanen hissedip is¬ter. Madem bu dünyada beşer âlemindeki ahvale uygun adalet icra edilmiyor, elbette cennet ve cehennem âhirette vardır ve mazlum ve zâlimleri bekliyorlar.
Cehennem’e dair Kur’anda çok âyetler vardır. Çok kere de, Cehennem mâ¬nasında “nar” kelimesi geçmektedir. Kur’an (87:l2) âyetinde geçen “nar-i kübra” yani cehennem-i kübra ifadesi, cehennem-i suğra’ya da bakar. Zira suğrasız kübra düşünülemez.
498- Sual: «Cehennem nerededir?
Elcevab: *yÁV7~ ެ~ «`²[«R²7~ *v«V²Q«< «ž * ¬yÁV7~ «f²X¬2 *v²V¬Q²7~ _«WÅ9¬~ ²u*5
Cehennem’in yeri bazı rivayatla “taht-el Arz” denilmiştir.( ) Başka yer¬lerde beyan ettiğimiz gibi Küre-i Arz, hareket-i seneviyesiyle ileride mecma-i haşir olacak bir meydanın etrafında bir daire çiziyor. Cehennem ise, Arz’ın o medar-ı senevîsi altındadır demektir. Görünmemeleri ve hissedilmemeleri, per¬deli ve nursuz ateş olduğu içindir. Küre-i Arz’ın seyahat ettiği mesafe-i azîmede pek çok mahlukat var ki, nursuz oldukları için görünmezler. Kamer, nuru çekil¬dikçe vücudunu kaybettiği gibi, nursuz çok küreler, mahluklar gözümüzün önünde olup göremiyoruz.
Cehennem ikidir: Biri suğra, biri kübradır. İleride suğra, kübraya inkılab edeceği ve çekirdeği hükmünde olduğu gibi, ileride ondan bir menzil olur. Ce¬hennem-i Suğra yerin altında, yani merkezindedir. Kürenin altı, merkezidir. İlm-i Tabakat-ül Arz’ca malûmdur ki: Ekseriya her 33 metre hafriyatta, bir de¬rece-i hararet tezayüd eder. Demek merkeze kadar nısf-ı kutr-u Arz altıbin küsur kilometre olduğundan, ikiyüz bin derece-i harareti cami, yani ikiyüz defa ateş-i dünyevîden şedid ve rivayet-i hadise muvafık bir ateş bulunuyor.( )
Şu Cehennem-i Suğra, Cehennem-i Kübra’ya ait çok vezaifi dünyada ve âlem-i berzahta görmüş ve ehadislerle işaret edilmiştir. Âlem-i âhirette Küre-i Arz nasılki sekenesini medar-ı senevîsindeki meydan-ı haşre döker; öyle de içindeki Cehennem-i Suğra’yı dahi Cehennem-i Kübra’ya emr-i İlahî ile teslim eder. Ehl-i İtizal’in bazı imamları “Cehennem sonradan halkedilecektir” deme¬leri, hal-i hazırda tamamıyla inbisat etmediğinden ve sekenelerine tam münasib bir tarzda inkişaf etmediğinden, galattır ve gabavettir. Hem perde-i gayb için¬deki âlem-i âhirete ait menzilleri dünya gözümüzle görmek ve göstermek için, ya kâinatı küçültüp iki vilayet derecesine getirmeli veyahut gözümüzü büyütüp yıldızlar gibi gözlerimiz olmalı ki, yerlerini görüp tayin edelim.
¬yÁV7~ «f²X¬2 **v²V¬Q²7~«—
Âhiret âlemine ait menziller bu dünyevî gözümüzle görülmez. Fakat bazı rivayatın işaratıyla âhiretteki Cehennem bu dünyamızla münasebetdardır. Yazın şiddet-i hararetine ²vÅX«Z«% ¬d²[«4 ²w¬8 ( ) denilmiştir. Demek bu dünyevî, küçü¬cük ve sönük akıl gözüyle o büyük Cehennem görülmez. Fakat İsm-i Ha¬kîm’in nuruyla bakabiliriz. Şöyle ki:
Arzın medar-ı senevîsi altında bulunan Cehennem-i Kübra, yerin merkezin¬deki Cehennem-i Suğra’yı güya tevkil ederek bazı vezaifini gördürmüş. Kadir-i Zülcelal’in mülkü pek çok geniştir, hikmet-i İlahiye nereyi göstermiş ise Ce¬hennem-i Kübra oraya yerleşir.
Evet bir Kadir-i Zülcelal ve emr-i Kün Feyekûn’e mâlik bir Hakim-i Zülkemal, gözümüzün önünde kemal-i hikmet ve intizam ile Kamer’i Arz’a bağlamış; azamet-i kudret ve intizam ile Arz’ı Güneş’e rabtetmiş ve Güneş’i seyyaratıyla beraber Arz’ın sür’at-i seneviyesine yakın bir sür’at ile ve haşmet-i rububiyetiyle, bir ihtimale göre Şemsüşşümus tarafına bir hareket vermiş ve do¬nanma elektrik lambaları gibi yıldızları, saltanat-ı rububiyetine nurani şâhidler yapmış; onunla saltanat-ı rububiyetini ve azamet-i kudretini göstermiş bir Zat-ı Zülcelal’in kemal-i hikmetinden ve azamet-i kudretinden ve saltanat-ı rububiyetinden uzak değildir ki, Cehennem-i Kübra’yı elektrik lambalarının fabrikasının kazanı hükmüne getirip, âhirete bakan semanın yıldızlarını onunla iş’al etsin, hararet ve kuvvet versin. Yani âlem-i nur olan Cennet’ten yıldızlara nur verip, Cehennem’den nar ve hararet göndersin. Aynı halde o Cehennem’in bir kısmını ehl-i azaba mesken ve mahbes yapsın.
Hem bir Fâtır-ı Hakîm ki: Dağ gibi koca bir ağacı, tırnak gibi bir çekirdekte saklar. Elbette o Zat-ı Zülcelal’in kudret ve hikmetinden uzak değildir ki; Küre-i Arz’ın kalbindeki Cehennem-i Suğra çekirdeğinde Cehennem-i Kübra’yı sakla¬sın.
500- Beşer âleminde aşikâre görünen iman ve inkâr, hayır ve şer, adalet ve zulüm, itaat ve isyan gibi birbirine zıd olan ahval kat’iyen iktiza eder ki; ebedî âlemde mükâfat ve mücazat yerleri olan Cennet ve Cehennem bulunsun. Evet «hakiki adalet ister ki: Şu küçücük insan, şu küçüklüğü nisbetinde değil, belki cinayetinin büyüklüğü, mahiyetinin ehemmiyeti ve vazifesinin azameti nisbetinde mükâfat ve mücazat görsün. Madem şu fani, geçici dünya ebed için halkolunan insan hususunda öyle bir adalet ve hikmete mazhariyetten çok uzak¬tır.. Elbette âdil olan o Zat-ı Celil-i Zülcemal’in ve Hakîm olan o Zat-ı Cemil-i Zülcelal’in daimî bir Cehennem’i ve ebedî bir Cennet’i bulunacaktır.» (S.67)
50l- «Sual: Kısa bir zamandaki küfre mukabil, hadsiz bir zaman Cehennem’de hapis nasıl adalet olur?
Elcevab: Sene 365 gün hesabıyla, bir dakikada katl, 7 milyon 884 bin dakika hapis iktizası kanun-u adalet iken; bir dakika küfür bin katl hükmünde olduğundan, yirmi sene ömrünü küfürle geçiren ve küfür ile ölen bir adam, kanun-u adaletle 57 trilyon 20l milyar 200 milyon sene beşerin kanun-u adaletiyle hapse müstehak olur. Elbette (4:57) ~®f«"«~ _«Z¬4 «w<¬f¬7«_' adalet-i İlahî ile vech-i muvafakatı bundan anlaşılıyor. Birbirinden gayet uzak iki adedin sırr-ı münasebeti şudur ki:
Katl ve küfür, tahrib ve tecavüz olduğu için, gayre tesirat yapar. Bir dakikada katl, lâakal zahirî âdete göre onbeş sene maktûlün hayatını selbeder, onun yerine hapse girer. Bir dakika küfür, binbir esma-i İlahiyeyi inkâr ve nukuşlarını tezyif ve kâinatın hukukuna tecavüz ve kemalâtını inkâr ve hadsiz delâil-i vahdaniyeti tekzib ve şehadetlerini reddetmek olduğundan kâfiri binler seneden ziyade esfel-i sâfilîne atar, «w<¬f¬7«_' de hapseder.» (L.276)
50l/l- «Sual: Pekâla o ebedî ceza hikmete muvafıktır, kabul ettik. Amma merhamet ve şefkat-i İlahiyeye ne diyorsun?
Cevab: Azizim! O kâfir hakkında iki ihtimal var. O kâfir ya ademe gidecektir veya daimî bir azab içinde mevcud kalacaktır. Vücudun velev Cehennem’de olsun, ademden daha hayırlı olduğu vicdanî bir hükümdür. Zira adem şerr-i mahz olduğu gibi, bütün musibet ve masiyetlerin de merciidir. Vücud ise velev Cehennem’de olsa hayr-ı mahzdır.
Maahaza kâfirin meskeni Cehennem’dir ve ebedî olarak orada kalacaktır. Fakat kâfir kendi ameliyle bu duruma kesb-i istihkak etmiş ise de, amelinin cezasını çektikten sonra, ateş ile bir nevi ülfet peyda eder ve evvelki şiddetlerden azade olur. O kâfirlerin dünyada yaptıkları a’mal-i hayriyelerine mükâfaten, şu merhamet-i İlahiyeye mazhar olduklarına dair işarat-ı hadisiye vardır.» (İ.İ.8l) (Bak: 3503.p.)
50l/2- Cehennem’de bazı kâfirlerin azablarının tahfifi meselesi, oldukça müşkil bir meseledir. Bu mevzumuzun baş kısmında görüldüğü gibi Cehennem’de hafif ve şiddetli azab dereceleri ve mahallerinin bulunması, meselemizi teyid ettiği gibi, din-i hakka ve ehline kasden mütecaviz ve münafık gibi eşedd kâfirlere Cehennem azabının hafifletilmiyeceği belki ziyadeleştirileceği mealinde olan âyetler dahi, Cehennem’de azab tahfifinin mümkün olduğuna, zıddiyet ve nisbiyet kaidesiyle delâlet eder. Zira çokluk-azlık, tahfif-teşdid gibi umur-u izafiye biribirisiz olmaz ve düşünülemez.
Bazı zatlar, Cehennem hakkındaki (6:l28) (ll:l08) (78:30) âyetlerinden, Cehennem’in intihasına dair bir mâna fehmediyorlarsa da sarih ve mükerrer âyetlerin Cehennem’in ebedîliğine dair olan muhkem ve kat’i hükümleri karşısında bu nevi kavilleri, bir değer kazanamamıştır. Ancak İslâm’a karşı kasıdlı, mütecaviz ve münafık kâfirlerden olmıyan ve dünyada insanlara bazı faydaları olmuş olan bir kısım ehl-i küfür hakkında -Cehennem’de ebedî kalmakla beraber- azablarının tahfifine dair rivayetler var. Ezcümle: Ruh-ül Beyan Tefsirinin l0. cild 82. sahifesinde bu mevzuda rivayet ve izahları bulunduğu gibi, İbn-i Mace Mukaddime’deki 2l6. hadisi aynı mesele ile alâkalıdır. Keza Şerh-u Şir’at-il İslâm II, 52 ve Umdet-ül Kari IX, 336 mevzumuzla alâkalı hadis naklederler.
Hem Ebu Talib’in imanı meselesi hakkında gelen ve meselemizle de alâkalı olan S.B.M. l549 no.lu hadis ve Müslim Kitab-ül İman’da 360. ve 362. hadisler, Ebu Talib’in Cehennem’de azabının tahfifini bildirir.
50l/3- Peygamberimizin (A.S.M. «amcası Ebu Talib’in imanı hakkında esahh nedir?
Elcevab: Ehl-i Teşeyyu, imanına kail; Ehl-i Sünnet’in ekserisi imanına kail değiller. Fakat benim kalbime gelen budur ki: Ebu Talib, Resul-i Ekrem Aleyhissalatü Vesselâm’ın risaletini değil, şahsını zatını gayet ciddi severdi. Onun o gayet ciddi o şahsî şefkatı ve muhabbeti elbette zayie gitmiyecektir.
Evet ciddi bir surette Cenab-ı Hakk’ın Habib-i Ekrem’ini sevmiş ve himaye etmiş ve tarafdarlık göstermiş olan Ebu Talib’in inkâra ve inada değil, belki hicab ve asabiyet-i kavmiye gibi hissiyata binaen makbul bir iman getirmemesi üzerine Cehennem’e gitse de; yine Cehennem içinde bir nevi hususi Cennet’i onun hasenatına mükâfaten halkedebilir. Kışta bazı yerde baharı halkettiği ve zindanda uyku vasıtasıyla bazı adamlara zindanı saraya çevirdiği gibi, hususi Cehennem’i hususi bir nevi Cennet’e çevirebilir...» (M.387)

07-05-2006, 00:02
Yazdıklarınızı düzgün bir Türkçe ile yazma imkanınız yok mu? İslami olunca mutlaka bu dili mi kullanmanız gerekiyor?

sodomo--
07-05-2006, 01:18
neutrino çok ama çok haklısın. Bu arkadaşlarla iletişim kurmak ne mümkün. İletişimin en temel ve olmazsa olmaz aracı "dil" ama gel gör ki orada bile problemliler ve bu halleriyle islamiyeti tebliğ edeceklerini zannediyorlar. Önce "dil" sorununuzu çözün. Ama nasıl yapacaksınız ki ? arapça'yı kutsal bir dil olarak görmüşsünüz, Allah'ı da arap zannediyorsunuz, dualarınız da ellerinize tutuşturulmuş reçete gibi arapça dualar...ne dilinizde bir hayır var ne dininizde.

Cehennem ikidir: Biri suğra, biri kübradır. İleride suğra, kübraya inkılab edeceği ve çekirdeği hükmünde olduğu gibi, ileride ondan bir menzil olur.

yahu ne derler halk arasında ; "tiyatro gibi adamsın" bu şeriatçıların hepsi tiyatro gibi adamlar :)

sorogren
07-05-2006, 08:39
neutrino,yazarken belirtmistim,bunlarin yazari ben degilim.islam prensipleri ansiklapedisinin maddesidir.O da Risale-i Nurdan alintilamistir.yazildigi zaman yaklasik 50-60 sene evvelki Turkiyedir ve o gunun dilidir.o zamanlarda simdiki kelimeler de yoktu.Ben de bu yazilanlari lise yillarinda ilk okurken anliyamiyordum.sonra 3-5 ay icinde toplam birkacyuz kelimesini ogrenerek anlamaya basladim.
ama burada uzun uzun yeni lisana ceviremem.zaten cogunun yeni dilde karsiligi tam olarak yok.
vaktinizi aldigim icin ozur dilerim ama malzeme bu.

sodomo,hep hircin olmak zorundamisin.kafanin icindeki din ve dindar,islam ve musluman yakistirmalariyla tum islam ve muslumanlara hucum ediyorsun.senin adaletin bu mu.
elestirdigin dil daha 50 sene evvel kullaniliyordu bu ulkede ve dedelerimiz ve bazilarimizin da babalari kullaniyordu.
ayrica her ilimin kendine ozgu bir dili jargonu olmasi gayet normal degilmi.ben tip mesleginden bir yazi alintilasam tibbiyeli olmayan kac kisi anlar ki bunu.ilaclarin prospektusu gunumuz dilinde ama kacimiz anliyoruz.lutfen sirf saldirmak icin gayret gostermeyelim.din vbe islam ve bunlarin meseleleri basit bir olay degilki kendine ait jargonu olmasin.ogrenmesi cok kolay.toplam birkac haftada ogrenilir hepsi.
simdi senin kafandaki itikada gore arapca kutsalmis.ama sucu bize atiyorsun.ben nerede arapca kutsalmis dedim ki.
Allah arapmis diye ancak bir dinsiz konusabilir.bir muslumanin agzindan boyle kufurler cikmaz.
sen dua edeceksen istedigin gibi et karisan mi var.gece kuluplerinde ingilizce okunan o kadar disco parcalara kimse turkce okuyun diyor mu.hadise stir me up i turkcelestirsin mi.
begenmiyorsan okuma ama kufretme.sucu anlamadigin icin kendinde bul.caba sarfetmeden birsey olmaz.

Cehennem ikidir: Biri suğra, biri kübradır. İleride suğra, kübraya inkılab edeceği ve çekirdeği hükmünde olduğu gibi, ileride ondan bir menzil olur.

bunu anlamamissin.yazayim bakalim anlamadigin kadar fark varmi.
cehennem iki tanedir.biri kucuk biri buyuk.ileride buyugunun cekirdegi hukmunde olan kucugu buyuguyle butunlesecek ve onun bir parcasi olacaktir.
(yani magma tabakamiz kiyamette gunes ile birlesip kopan parca olan dunyamiz gunese geri donecektir.)

07-05-2006, 09:34
" neutrino,yazarken belirtmistim,bunlarin yazari ben degilim.islam prensipleri ansiklapedisinin maddesidir.O da Risale-i Nurdan alintilamistir.yazildigi zaman yaklasik 50-60 sene evvelki Turkiyedir ve o gunun dilidir.o zamanlarda simdiki kelimeler de yoktu.Ben de bu yazilanlari lise yillarinda ilk okurken anliyamiyordum.sonra 3-5 ay icinde toplam birkacyuz kelimesini ogrenerek anlamaya basladim. "

Peki, bir alıntı da ben yapayım,

"Hafız Nuri Efendi, buna kızar gibi oldu. "Benim sana ne ziyanım var" diyecekti, demedi. Kalktı, kahve kapısına gitti, durdu. "Eve dönsem" diye düşündü. Artık ikindi vakti. Akşam oluyor. Köşeden geçerken bakkaldan ekmeğini aldı, eve gitti. Annesi kapının ipini çekti. Mangalda pişen yemeğin kokusu bütün evi bürümüştü. Odasına çıktı, gecelik entarisini, Şam hırkasını giydi, pencerenin önünde oturdu. Akşam satıcıları geçiyor. Mahalleye akşam rengi çöküyordu. Sokağın köşesinden bir çocuk:

* -Hayriii, gel; annem seni çağırıyor! Diye kardeşine sesleniyor. Bir kız çocuk, elinde bir deste maydanoz, takunyalarını tıkırdatarak geçiyor. Komşu Gaffar'ın oğlu, iki boş küfeyi bostan kapısından sokmaya uğraşıyor. İki hanım, belli ki uzakça bir yere gitmiş ve geç kalmışlardı, hızlı hızlı eve dönüyorlar. Mutfakta annesinin takunyalarla dolaştığı duyuluyor... "Hayat, ne tatlı şey" diye düşündü. İnsanın ömrü olmalı da yaşamalı. " M.Ş.Esendal (1883-1952), Hayat Ne Tatlı

ki yine kendinizle çelişmişsiniz

"Cehennem ikidir: Biri suğra, biri kübradır. İleride suğra, kübraya inkılab edeceği ve çekirdeği hükmünde olduğu gibi, ileride ondan bir menzil olur.

bunu anlamamissin.yazayim bakalim anlamadigin kadar fark varmi.
cehennem iki tanedir.biri kucuk biri buyuk.ileride buyugunun cekirdegi hukmunde olan kucugu buyuguyle butunlesecek ve onun bir parcasi olacaktir. "

demek ki doğrudan alıntı yerine ANLADIĞINIZI yazarsanız en azından biçime değil, içeriğe eleştiri alır duruma gelebiliyorsunuz. Said-i Nursi'nin dili konusunda zaten yeteri kadar eleştiri olduğunu biliyorsunuz. Burada kullanılan özel bir terminoloji değil, hatta tam olarak Osmanlıca bile değil. Neredeyse özellikle bu şekilde yazıldığını düşündürecek kadar ağdalı, ağır bir dil. Bence uzun uzun Said-i Nursi alıntılamak yerine daha kısa ve anladığınızı bizim de anlayabileceğimiz bir Türkçe ile aktarın, sanırım hepimiz için daha iyi olur.

Konuyu saptırdığım için üzgünüm, ancak öne sürdüğünüz düşüncenin (Bu dil 50-60 yıl önce kullanılıyordu) *pek de doğru olmadığını bilmeniz iyi olur diye düşündüm. O yüzden birbirimizi kandırmayalım, siz de anlaşılır bir dille eğer anlatacağınız birşeyler varsa anlatın.

sorogren
07-05-2006, 10:36
sayin neutrino,
yapici ve seviyeli elestirilerin icin tesekkur ederim.
hatirlatmak isterim ki,yazim sadece sizin elestirdiginiz kisimlardan ibaret degildi.
ben benden sudur etmeyen fikirleri kendiminmis gibi dilini degistirerek sahiplenemem.orjinaline sadik kalip naklettim.ayrica su anda bizlerin gunluk dilininde 50 sene sonrakilere neler ifade edecegini bilemiyorum.yeni yesisen genclerin jargonlari o zamanlara yerlesince simdikiler eskiyecek.
siz eski bir roman veya hikayeden degil de bir ilac prospektusunden veya bir mimarlik tezinden veya bir pilotluk dersinden veya sualti biliminden bilimsel; bir makale alintilasaydiniz benim ne demek istedigimi anlardiniz.onlari anlamak icin de birer lugat gerekecekti.
Risale-i nurun dili mevzumuz degil.okuyan razi okumayan zaten herseyini elestiriyor.
bir mana butunlugu icinde yazilmis eserdir ve icinde simdiki gunumuz dilinden de kelimeler vardir.ama *dini acidan bilimsel manayi en iyi ifade edebilecek kelimeler tercih edilmistir.fakat bunu idrak etmek herkes icin olamiyor.yani ilgisini cekmedigi icin okumak ve anlamaya calismak zor geliyor.normaldir.
siz su anki gunluk gazetelerimizin eski baskilarina ulasabilirseniz.bir okuyun bakalim nasil.veya tbmm eski arsivlerine veya nutugun ilk baskilarina bakin bakalim dil nasilmis.
neyse dil meselesi boyle.
cehennem maddesini sadece lugati bir mana vermek icin yazdim.cem dinsiz sozlugunde yaziyordu ben de bizim ne anladigimizi belirtmek icin yazdim.
cehennemle kimseyi korkutacak halimiz yok.
dinsiz zaten korkacagi birseye inanmadigi icin sorun yok.
musluman ise cehennemden korkmaktansa Allahin rizasini kaybetmekten korkmali.
cehennem musluman icin sadece hakedebilecegi bir yerdir.ama cennet tamamen bir lutuftur.kazanilamaz.dolayisiyla Allahin emir ve yasaklari cehennem korkusundan veya cenneti kazanalim diye degil.Allah emrettigi icin yapilir.buna ihlas denir.ve Allahin dedigi sekilde yapilir.buna da sadakat denir.bundan baska gaye ibadeti iptal eder.
musluman olmayanlar icin *dunyadaki iyiliklerine karsilik cehennem (dine ve dindarlara karsi tecavuz etmeyenler veya bundan tevbe edenler icin)belli bir noktadan sonra rahmet-i Ilahiye ile artik azap vermez,hatta hususi cennetler cehennemin icinde yaratilir.ilk yazimda bunlar vardir da dilini guncelledim.
cehennem konusu bilimsel ispati olan bir konu degildir.cehennemin ustunde oturup,her sabahta yeniden yuzumuze dogdugu halde.napalim imtihan dunyasi.
iyi gunler dilerim.

deli_cevat
07-05-2006, 11:32
abi bende anlayamadım ne demiş bediüzzaman efendi biraz daha türkçe olsa daha iyi olurdu

Şamanist
07-05-2006, 13:30
abi bende anlayamadım ne demiş bediüzzaman efendi biraz daha türkçe olsa daha iyi olurdu

Said-i Kürdi'nin Türkçe'ye ve Atatürk'e alerjisi vardır. Bir zamanlar Kürt Teali Cemiyeti'nde çalışan bu kişi başaramayınca dincilik yapmaya karar vermiş.Kendisini mehdi olarak gösterip Atatürk'e de Deccal demiş.Bu kişinin düşüncesini savunanlar hiç mi bu adamın eserlerini dikkatlice okumuyor? Sokakta görüyorum saf nurcu çocukları. Sorduğum sorulara cevap veremiyorlar çünkü okumamışlar.

Bir de Atatürk olmasa ne olurdu bu ülkenin hali?

sargon
07-05-2006, 15:29
Bakın size bir örnek vereyim. Hıristiyan misyonerler yıllardır Kitab-ı Mukaddes'in (yani Tevrat+Zebur+İncil) eski Türkçe çevirisini dağıtıp duruyorlardı. Birkaç defa okumaya yeltenmiş ama okuyamamış insanlar olduğunu biliyorum. Yeni Türkçe çevirisi ise son derece açık ve birçok kişiye okutmayı başarıyorlar. 10 yıldan fazla uğraşmış ve son derece kapsamlı bir yeni çeviri yapmışlar.

Atatürk'Ün meşhur Nutuk'u da anlaşılması zor bir kitaptı. Hıfzı Veldet'in çevirisi ile artık lise çağındaki bütün çocukların anlayabileceği bir metin haline geldi. Hepimiz de kolayca okuduk.

Eğer amaç düşüncenizi yaymaksa dil önemli değildir. Güncel hale getirip içeriği güzelce aktarırsınız. Ama eğer dille ilgili bir amacınız varsa elbette o zaman dilinizi değiştirmeyip, mümkün olduğunca Arapça sözcükler kullanmakta direnip, dilimizin türkçeleştirilmesi çabasına ayak diremek gerekir.

Kısacası benim değerlendirmem böyle. Said-i Nursi'yi okumak için niye debeleniyim ki. Okumamı istiyorlarsa dilime çevirsinler. Ben insanlar okusun diye başka dillerden Türkçe'ye (Hinduizm'den tut, Tevrat'a kadar) yazılar çeviriyorum da, peşinde koştukları insan için bu kadar zahmet çok mu geliyor. Yazık.

sorogren
07-05-2006, 18:32
akilli cevat kardesim,
oncelikle bu site ve kardeslerinin ve verilen linklerin uydurdugu palavralara pesinen teslim olmayip en azindan ne denmis diye sorman buyuk basari .pesin teslimiyet yok sende tebrik ederim.
Bediuzzamanin kisaca dedigi;herseyi Allah yaratmistir.Onun emir ve yasaklarina uyalim.kimseyi uzmeyelim kandirmayalim.kendisi 1876 1960 yillari arasinda yasadigindan kullandigi dil guncel degildir.dogrusu kullanilan dini tabir ve kavramlarin cogunun guncel dilde de tam karsiligi olusamamistir.

samanist bey,
bir samanistin yapabilecegi bir yazi yazmissiniz.normal karsiliyorum.size ait bir gorustur.icerigi yalan ve yanlistir ama fikir hurriyeti acisindan bence saygi duyulmali

cehhenem
19-05-2006, 00:22
cehennemle ilgili
* * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Taberanî'nin rivayetine göre bir gün Cebrail (A.S.) her zamankinden baska bir saatte Peygamber (S.A.V)'imize gelir. Peygamber (S.A.V)'imiz onu karsilayarak;

«Ya Cebrail, niye senin cehreni solgun görüyorum» drye sorar. Cebrail (A.S): «Eger Allah (C.C) cehennemin körükleri hakkinda sana bilgi vermemi emretmeseydi, gelecek degildim» der.

Peygamber (SAV)'imiz ona: «Yâ Cebrail, bana cehennemi anlat» der. Cebrail (AS) söyle cevap verir: «Allah (C.C), cehennemin bin yil boyunca yakilmasini emretti. Bin yil yakildi, sonunda agardi. Arkasindan bin yil daha yanmasini emretti, sonunda kapkara kesildi.

Simdi o kapkaradir, ne kivilcimi isik saçar ve ne de yalazi söner.
Seni hak üzere elci olarak gönderen Allah (C.C)'a yemin ederim ki, cehennemde igne deligi kadar bir delik açilsa dagilacak olan yüksek hararetten dolayi yeryüzünün bütün canlilar kavrularak ölürdü.

Seni hak üzere elçi gönderen Allah (C.C)'a yemin ederim ki, cehennem bekçilerinden biri dünya halkina görünse yüzünün çirkinligi ve kokusunun agirligi yüzünden bütün yer yüzü halki ölürdü. Seni hak üzere elci gönderen Allah (C.C)'a yemin ederim ki. Allah (C.C)'in Kur'an'in tanittigi cehennem zincirinin bir halkasi yeryüzü daglarina konsa dag yarilir ve yerin merkezine ininceye kadar durmazdi.

Bunun üzerine Peygamber (SAV)'imiz «Yeter, ya Cebrail! Yoksa kalbim duracak ve ölecegim» der.

Bu sirada Peygamber (S.A.V)'imiz. Cebrail'in agladigini görür. Ona: «Ya Cebrail, Allah (C.C) katinda sahip oldugun mertebeye ragmen sen de agliyorsun» der. Cebrail (A.S) O'na söyle cevap verir: «Niye aglamayayim? Asil benim aglamam lâzim. Cünki belki Allah (C.C)'in bilgisine göre bu günkü mevkiimden baska bir mertebedeyim. Belki meleklerden biri iken Iblisin tâbi tutuldugu imtihanin bir benzerine ben de tâbi tutulurum. Bilmiyorum, belki de Harut ile Marufun baslarina gelenler benim de basima gelir.»

Bunun üzerine ikisi de aglamaya baslarlar, göz yaslari akarken «Ya Cebrail ve ya Muhammed! Ulu Allah her ikinizi âsi olmak tehlikesinden emin kilmistir» diyen gizli bir ses duyarlar.

Sesi duyunca Cebrail (AS) göge yücelir. Peygamber (SAV)'imiz de disarya çikar. Yolda Ensardan gülen, oynayan bir gurup ile karsilasir. Onlara der kî: «cehennem ardinizda iken gülüyor musunuz?! Benim bildiklerimi bilseniz, az güler, cok aglar, girtlaginizdan ne yemek ve ne de su geçmez, yüksek tepelere çikarak yüksek sesle Allah (C.C)'a yakarirdiniz.»

Bu sirada; «Ya Muhammed, kullarimi umutsuzluga düsürme. Ben seni zorluk gösterici olarak degil, müjdeleyici olarak gönderdim» diye bir nida gelir.

Bu nidayi duyunca Peygamber (SAV)'imiz «Dogru olun ve Allah (C.C)'a yaklasin» diye buyurur.

Imami Ahmed´in rivayetine göre Peygamber (SAV)'imiz Cebrail (AS)'e:

«Niye hiç bir zaman Mikâil (AS)'i gülerken görmüyorum?» diye sorar. Cebrail (AS)de O'na: «Mikâil, cehennem yaratilaliberi hiç gülmüs degil» diye cevap verir.

19-05-2006, 12:39
:lol: *:lol: *:lol:
Heeeh yaw bu muhammedin meleği cebrail'e bakın :
"Bu sirada Peygamber (S.A.V)'imiz. Cebrail'in agladigini görür"

Yaaw bu cebrail insan mı senin benim gibi ağlıyo. Bunun insansı duyguları mı var??? (ilginç)

cehhenem
21-05-2006, 22:00
komikmi?

eranuse
21-07-2006, 17:31
HİCR SÛRESİ
(29) Hani Rabbin meleklere, "Ben kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş balçıktan bir insan yaratacağım Onu düzenleyip içine ruhumdan üflediğim zaman, onun için hemen saygı ile eğilin" demişti.

Bu ayette Allah insanı kendi ruhundan üfleyerek yaratıyor. Cehennemde yanan ruhlar da mantiken Allah'ın kendi ruhu olmuyormu ??

mep
21-07-2006, 17:33
sevgili eranuse
dinlerden özgürlüğe hoş geldin.

eranuse
21-07-2006, 17:45
Mephisto, teşekkür ederim inceliğin için.

aldostu
21-07-2006, 17:46
eranuse;

deliler ancak kendi eteklerini tutuşturur.

Yaratan için ,böyle bir şey düşünülebilir mi?

Aldostu
-----------------------------------------------------------------------
Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız,
Bilmediğini bilene ögretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

eranuse
21-07-2006, 17:52
Aldostu Selamlar;

Dinlerde tasvir edilen cennet cehennem şeklini saçma buluyorum. Bunun kesinlikle doğru olmadığına inanıyorum.

turok
21-07-2006, 18:02
selam, aslinda bana bu sure allahin cehennemde kendi kendini yakmasindan cok hiristiyanlarin kutsal ruh inanclarinin hic de temelsiz olmadigini dusunduruyor.

* Allahin bir ruhu var . Bu ruhu ilk olarak ademe ufuruyor. daha sonra ademin cocuklari *kadin ve erkek spermlerinden oldugundan bu ruh ademden oteye gecemiyor. En son bu ruh isaya ufuruluyor yani kutsal ruh isada yeniden can buluyor. Ruh allahdan geldigine gore onun bir parcasi ,isada bu ruh ile hayat bulduguna gore yine onun parcasi allah *ise zaten kendisinin parcasi o zaman ucude birbirlerini tamamlayan parcalar ,oyle ya allahin ruhunun bir kismi isada yani allahin ruhuna artik tam butun diyemeyiz falan filan yahu benim aklim karisti !)))

mep
21-07-2006, 18:06
cennet ve cehennemden söz edilen bi topicte bulunması gereken bi hadis olduğunu düşünerek bu hadisi yazıyorum

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cehennem, Rabbine şikayet ederek dedi ki: "Ey Rabbim, bir kısmım diğer kısmımı yiyor." Bunun üzerine ona iki nefese izin verdi: Bir nefes, kışta, bir nefes de yazda, işte bu (yaz nefesi), en şiddetli şekilde hissettiğiniz hararettir. Öbürü de (kışta) en şiddetli bulduğunuz soğuktur."

*sevgili eranuse işte dinlerde tasvir edilen cehennem,kendi kendini yiyiyor,nefes almak istiyor,yılda iki kez nefes almasına izin veriliyor
bunları saçma bulman çok normal bence.sevgileimle.

asya747
21-07-2006, 19:02
mantığa bak.otomobil yanıyor. peki onu *yapan mühendis temi yanıyor.

mep
21-07-2006, 19:08
mühendis kendinden bi parça koymuyor ama otoya koysa oda yanar herhalde.

* asya 747 dinlerden özgürlüğe hoşgeldin.

eranuse
21-07-2006, 19:28
asya747 ;
Soruda mantık hatası yok ama senin ilişkilendirdiğin örnek havada kalmış. Bir mühendis yoktan otomobil yaratamaz ve ona ruh veremez..! *Biraz daha düşün derim. Saygılar.

NedimYilmaz
22-07-2006, 17:10
“Hıristiyanlıkta cehennemin simgesi, ateştir. Çok tanrılı dinlerde, yine ateştir. İslamda da ateştir. Hintliler için de cehennem, alevlerdir. Dinler açısından bakıldığında, sanki Tanrı sadece insan pişirilen bir ızgara kebapçısıdır."
Victor Hugo

22-07-2006, 17:20
HİCR SÛRESİ
(29) Hani Rabbin meleklere, "Ben kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş balçıktan bir insan yaratacağım Onu düzenleyip içine ruhumdan üflediğim zaman, onun için hemen saygı ile eğilin" demişti.

Bu ayette Allah insanı kendi ruhundan üfleyerek yaratıyor. Cehennemde yanan ruhlar da mantiken Allah'ın kendi ruhu olmuyormu ??

alahın kendi ruhu olmuyor . kendi ruhundan üflemek onun yanıcağı anlamı taşımaz nasıl ki senin çocuğun senin bir parçan dan oluşuyor onun ağrısını sen nasıl ki hissetmiyorsun onun gibi ama biraz mantıklı düşünürsen bulursun .

mep
22-07-2006, 17:27
cocuun yandığı zaman sen acı çekmezmisin deniz!?

mep
22-07-2006, 17:30
acı çekmemek için sadist yada dengesiz filan olmak lazımdimi!
ee biz yanarken ondan parçalar taşıyosak o niye acı çekmesinki neki o!??

aldostu
22-07-2006, 19:28
İnanç sistemlerinde biraz cesur olan bütün insanlar;
ne olur (Adı Allah veya başka)yaratan ile din olgusunu iç içe görmeyin.

Din-Yaratan ilişkisi yüzde yüz bağımlı,
Yaratan-Din ilişkisi ise % 0 bağımlıdır.

Bu ayırımı yapın,eğer bağnaz değilseniz.

Aldostu
Sevgilerimle
--------------------------------------------------------------
Nefret etme, İntikam alma, Kızma, Korkma
İnsan *inançla, barışla, gerçekle, ve sabırla kazanır.

eranuse
22-07-2006, 20:28
alahın kendi ruhu olmuyor . kendi ruhundan üflemek onun yanıcağı anlamı taşımaz nasıl ki senin çocuğun senin bir parçan dan oluşuyor onun ağrısını sen nasıl ki hissetmiyorsun onun gibi ama biraz mantıklı düşünürsen bulursun .

deniz1955;

Ayette geçen "onu düzenleyip içine ruhumdan üflediğim zaman" *cümlesinde, "ruhumdan" *kelimesinden, senin mantığınla nasıl bir anlam çıkıyor. Bir de doğan çocuğa annemi ruh veriyor ?
Hadi ben çok mantıksızım yazılan ayeti yazıldığı gibi anladım derin manalar çıkaramadım. Senin mantıklı olarak sunduğun doğan çocuk örneğimidir ? Bu mudur mantıklı olan !

mep
22-07-2006, 22:47
sevgili eranuse
deniz kardeşe,mantık filan demişin yapma öyle şeyler. savunduğumuz kitaba (kuran)sahip çıkmıyoz diye kızıyo bize zaten,bide sen böyle mantık falan deyince iyice nevri döncek sonra,böyle acımasızca yükleniyosunuz sonra kayış koparıp başlıyolar,sağa,sola ateş püskürmeye.yapmayın noolur!!.sona üzülüyom ben, zaten pazartesi günü siteden ayrılıcam.kaldı şurda bir günüm,pc de sorun çıkarıyo zaten,bide sen böyle arkadaşa mantık filan deyip sorun için zemin oluşturma kurban olayım, bak kızıcak kafir,moson filan gibi bişeyler söyliycek,dağılacak ondan sonra. sevgilerimle

eranuse
22-07-2006, 22:58
Sevgili Mephisto;

Ben bunların verdiği mantıklı örnekler karşısında mantıksız kalıyorum. En iyisi ben mııntık olarak mantığımı geliştireyim... Siteden neden ayrılıyorsun noldukine.

23-07-2006, 00:27
ALİ İMRAN:
3.59. Allah nezdinde İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Allah onu topraktan yarattı. Sonra ona "Ol!" dedi ve oluverdi.

[quote="asya747"
mantığa bak.otomobil yanıyor. peki onu yapan mühendis temi yanıyor.

Asya747 arkadaşım,

Tamam kabul.Burda mantık aramışın. Bir de yukardaki ayetteki mantığı bana bir izah edebilir misin? İşimize geldiği zaman mantığa sarılırız. Şu ayet ve daha niceleri hangi mantık kurallarına uyuyor. Tabi biliyorum her şeye kadir olan allahın hikmetinden sual olunmaz değil mi? Mantıken birine ol dedin mi o kişi oluyor mu?. Sevgiyle kal...

kuvvaci
23-08-2006, 14:40
Dostlar!
Yıllardır kutsal kitaplarda okuyoruz. İşte Yüce Allah sizi şöyle ateşe atacak böyle yakacak vesaire kuran'a baktığımzdada durum aynı. yani diyorumki Allah niye Ateşe atarak işkence yapma *gereği duyuyorki kullarını. *benim aklıma daha başka binbir türlü işkence geliyor Acaba peygamber zamanında en korkunç şeyin *ateş olması acaba bu işte bir pay sahibi *olamazmı? Birde şu Ademin yaratılması meselesi Syn Adem bey topraktan Şeytan ateşten yaratılmış ve ben senden daha üstünüm diye Adem beye secde etmemiş bence asıl üstün olan Ademdir çünkü toprak ateşten üstündür aslında yoktur farkıda mantıken ateşi söndürmek için toprak atılır o halde güçsüz olan ateştir benim gözümde yani şeytan burada biraz haksızlık etmiş gibi geliyor bana
Saygılarımla

ibrahim_z
23-08-2006, 14:52
yahu allah benimle muhatap olsa ben görsem konuşsam bu mucizelere tanık olsam inanırdım heralde. *bu şeytan hakkaten bi acayipmiş yani taşlanacak adammış cidden.

kuvvaci
23-08-2006, 15:06
Syn ibrahim çok beklersin daha muhatap olmayı :) 38 yıldır ben bekliyorum
saygılarımla dostça kal

agnostic_z
23-08-2006, 15:16
İslam zamanında geçen bi olay:kadının biri çocuğunu kaybetmiş,yana döne ağlaya sızlaya çocuğunu arıyo ve sonunda buluyo ve çocuğa sıkı sıkı sarılıp sevgi gösterisinde bulunuyo.Sahabe tayfası yaa kadın ne kadar merhametli ne kadar seviyo çocuğunu gibisinden yorumlarda bulununca muhammed tabe durur mu:Allah ın kullarına merhameti yanında şu kadının merhameti şüphesiz denizin yanında damladır.Bölesine insanın aklının alamayacağı merhametle ve sevgiyle insanlarını,kullarını seven allahımız istediğine hidayet veriyo istemediğini kafir yapıyo kafiri cayır cayır yanan cehenneme,müslümanı taze hurilerin ve şarap ırmaklarının arasına atıyo.Ya bunu aklınız alabiliyo mu bu ne yaman çelişkidir :D

allende
23-08-2006, 15:27
ben buna popülizm gözüyle bakıyorum. sınırsız merhametle ılımlı karakterdeki insanlar dine çekiliyor. allahın yüceliğinden iyiliğinden kendilerine inanmak için neden sunuyorlar, öteki tarafa da cehennem yerleştiriliyor sırf kalplere korku salınsın en dirençli insanların bile kafalarında acaba sorusu yankılansın diye. aslında tam anlamıyla bir propaganda silahı her şeyin en uçta olması. bir kadın çocuğuna merhametinden kat kat üstün olan allah merhameti mantıken en günahkarı bile affetmesi gerekiyor ama cehennemin de çok dolu olacağı sınavı geçenlerin az olacağı da özellikle belirtiliyor. tam anlamıyla psikolojik bir savaş...

byspy
09-09-2006, 18:09
Aslında ilgimi çeken konuların başında gelir Cennet ve Cehennem kavramları...Ben en büyük dinin insanın vicdanı oldugu kanısındayım,en azından asıl dogruyu yaptıranın insanın vicdanı oldugunu ve yapılan yanlışlardan sonra insanı rahatsız edenin yine vicdanı oldugunu biliyorum...
Şöyle bir soru soruyorum kendime cennet güzellikler içinden en güzeli ve cehennemde en kötüsü ise iyinin en iyisi ve kötünün en kötüsü nedir...
Bireysel olarak konuşuyorum benim ruhum huzursuz aklım karmaşık ve sürekli bir şeyler düşünüyorsam yani başımda sürekli sorunlar varsa benim için bundan daha kötü bişey yoktur.Düşünsenize rahat diilsiniz ruhunuz rahat değil bundan daha kötü ne olabilir fiziksel acımı sanmıyorum beni fiziksel acı daha kötü etkileyemez,yada tam tersi huzurlusun rahatsın hiçbir sorunun yok (ki dünyada böyle biri oldugunu sanmıyorum) bundan daha güzel ne olabilir.Bu anlattıklarımdan sonra eger ben dünyada huzursuzsam yukarda anlattıgım gibi sizce cehennem bana ceza olabilirmi yani cehennemliksem bana bundan daha kötü bir ceza olması gerekmezmi ki cehennemi fiziksel acı olarak düsünürsek sanmıyorum...İnsanlar cennetide cehennemide dünyada yaşamaktalar cehennem dediğiniz o yer insana acı veriyorsa halen dünyada acı cekmekten zevk duyan insanlar var... Saygılarımla

vartor
09-09-2006, 21:19
Merhaba byspy, galiba henuz sana hosgeldin demedim, oncelikle bu foruma *hosgeldin der, cennet ve cehennemi, diger,dusunce mahsulu olan hersey gibi ,kendimizin yarattigina, benim de zannetigimi eklerim.
*sevgiler...

ibrahim_z
09-09-2006, 21:46
cennet-cehennem kafalarda.

Kim görmüş o cenneti cehennemi
Kim gitmişte getirmiş haberini
Kimselerin bilmediği bir dünya
Korkulmaya özlenmeye değermi..
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *ö.h.

10-09-2006, 14:02
cennet : insan ırkı iradesinin hayır diyemeceği güzellikler,güzel kadınlar,
hemde bir kaç düzine,(artık nasıl yetecekse,dünyadaki kadın nufusu erkeklerin iki katı olsa bile ancak adam başı iki tane düşer,hadi cehenneme gidenlerin payına düşen kadılarıda pay ettin,adam cezasını çekip çıktığında ne diyeceksin kusura bakma senin payına düşen kadınları verdik,seni cennetin baş abazası yapalımmı diyeceksin,mamy burda bir hesap hatası yapmış)şarap akan çeşmeler,çalışmadan dertsiz tasasız bir hayat.
cehennem:korkularımız,kabuslarımız , ve en önemlisi ölüm korkusu,insan
diğer canlıların aksine sürekli gelişen bir canlı, bu dünyaya tapıyor aslında
sonsuz olduğuna inanmak istiyor,o yüzden güzel masallara inanmak istiyor,bu dünyayı okadar çok seviyorki ancak daha güzeli vaad edildiği için çaresizce inanıyor,aslında biliyor doğanın kurallarına uyduğu için
en ufak bir hatayı bile kabul etmeyen doğanın kanunlarına uyduğu için
ırkı bu güne kadar yaşayabildi,çaresiz olmasa ölümden korkmasa
inanırmıydı bu yalanlara, mantıksız bir adım bile atılmayan bu dünyada.

hiramusta
11-09-2006, 09:08
Cennetindeki çağıldayan derelerin suyunu da,cehennemindeki yanan ateşin odununu da buradan götürürsün.

soro
12-09-2006, 09:27
tum nesiller boyu doğumdan ölüme cehennemin çekirdeği üzerinde oturup,her sabah da cehennemin vekilini doğarken ve akşam da batarken seyredip de cehennem nerde demek biraz hoş olmuş.

ibrahim_z
12-09-2006, 10:15
meğer cehennem buraymış biz de boş yere dünyayı cennete çevirmek için uğraşıyoruz.... *dünyada yaşam olmasının temel nedenlerinden güneşe cehennem vekili, yerküreye cehennem çekirdeği diyen birine ortaçağda bile inanmazlardı heralde

mhmd
12-09-2006, 10:18
Sn. SorogrenV2.0
Yeni versiyon programlar, eski versiyonlarına göre bir çok ileri güvenlik özelliği taşır. Bu özelliklerinden biri de her atılan mail’i tarar ve virüs bulunan programları algılar ise bunu açmaz kullanıcısını ısrarla uyarır!

Doğru mu tahmin ediyorum bilmem ama; açıklamanız biraz, Ahmet Hulusi beyin yorum tarzı gibi geldi. Pek çok konuda çok değişik fikirleri olan Ahmet beyi, gerçekten dikkate alınması gereken biri olarak düşünüyorum. Ancak bu konuda, pek çok farklı fikirler de var.
Konu inanç ve cennet gibi manevi özellikte olunca, haliyle yorumlar ve tahayyüller de çok olur. *

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın

soro
12-09-2006, 10:19
yerkürenin merkezindeki ateş benim bahsettiğim ibrahim.

mep
12-09-2006, 14:48
sorogren abim meraba
*abi cehennemi ve cehennem vekilini tarif etmişsin hoş ta olmuş,cennet ne tarafa düşüyo peki bu durumda abi,diğer gezegenlerden birimi diycem ama olmıyacak onlarda cehennem vekiline bağlı sonuçta.her güneş sisteminde bi cehennem vekili olduğunu düşünürsek,cennet nerde be abim.cehennem var cennet yokmu yoksa!.

walla
12-09-2006, 15:23
Cennet: Müslüman Olmayan her yerde.
Cehennem: Müslüman olan her yerde.

vartor
12-09-2006, 17:45
Dogru soze Vartor emmin ne desin?

soro
12-09-2006, 20:19
nefisto uc kademeli dusunebiliriz.kucuk kainat olan kendi vucudumuzdaki *kalb rahatligindan,yeryuzundeki *kendi * guzel bahceden ta en buyuk bahce olan bahar mevsimine kadar ki bahceler cennetin numunesidir.hakiki cennet ise alem-i gaybda olup su anda bizce algilanamaz.
dinsizlerin cenneti ise dunyadadir."Hasenatlarının mükâfatlarını kısmen dünyada gördükleri ve büyük seyyiatları te’hir edildiği cihetle, onların âhiretine nisbeten dünya, cennetleridir"

soro
12-09-2006, 20:25
sayin mhmmd,
bu sorogrenv2.0 demo versiyonu.upgradei alicaz da bu masrafli is icin sayin ezkamodan ve siteden biraz destekte bulunmalarini rica ettim.Cevap bekliyorum.dolayisiyla demo ile idare edecez simdilik..

sayin ahmet hulusi'yi tanimam,okumadim ve bilgim yok efendim.

ibrahim_z
12-09-2006, 20:26
Sevgili sorogren keşke cennete cehenneme inanabilseydim, şimdiki mutluluğum katlanarak artardı. ama ne yapalım göz var nizam var inanamıyorum. elimizdeki yaşanacak tek yer bu dünya o yüzden haliyle burayı cennete çevirmeye çalışanlardan olmamız doğal

soro
12-09-2006, 20:47
sevgili ibrahim,
cennete ve cehenneme inanmak sonraki is.
eger ileride tam bir iman nasip olursa,o zaman adalet icin bunlarin gerektigine inanirsin ve kendi ruhum olmasini arzular.
ama aslinda ne cennet hedeftir ne de cehennemden mkurtulmak hedeftir,musluman icin.
aslolan Allahin bizden arzulanan tarzda razi olmasidir.
cennet ve cehennem bir acidan da,en ust seviyeli guzellik ve lezzetten en alt seviyedeki cezaya kadar butun tesvik edici unsurlarin toplamidir.hangi insan hangisinden anlarsa ,onu dikkate alir.
yani kimi korkar,gunahtan cekinir.
kimi cennet icin iyilige yonelir.
kimi de karsiliksiz riza- i Ilahi icin cennet cehennemi hesaba katmadan isine bakar.

ibrahim_z
12-09-2006, 21:50
Kurandan cennet, cehennem ve ölümden sonrası ile ilgili kısımları çıkar. şu geçsin sadece içinde ''size ortalama 60-70 yıl ömür verdim, ahiret tende vazgeçtim. ölünce topraktan başka bişey olmayacaksınız. yinede sizi yarattığım için bana ibadet edin''
* O zaman şimdiki harun yahyalar kurandaki kalan *mucizelerini bulduğunu iddia edecekmiydi, insanlar allahı bu kadar sevecekmiydi.
* Bu gün inanmayana korkunç cezalar vaadetmeyen, inananı da ödüllendireceğini söylemeyen bir dinin hiçbir toplumca kabul edilebileceğini düşünemeyiz. çünkü din o zaman sınav bahanesiyle olaylara katlanma gücü vermez, ölüm korkusunu gidermez.
* adalete gelince: dünya adaletten muaf bir yer.

soro
15-09-2006, 23:17
kuvvaci,
kuranda sadece cehennem yoktur.olay cennetin en ustuncen cehennemin en alt yerin e kadar ki her bir insana ait Allaha yakinlik ve kulluk derecelerinin bir nihai ucunun belirtilmesidir.
bir hadis vardi,forumda da gecmisti,yazin sicagi ve kisin spgugu cehennemin nefesindendir mealinde,bunda da cehennemin sadece ates degil'hararetin tum derecelerini ihtiva ettigini ve en soguk yerinin de mutlak sogukluk derecesi oldugunu ve iki uc arasinda tum derecelerdeki sicakligin oldugunu,ki oda sicakligi da dahil anliyoruz.ve hatta cezasini bitiren dinsizler icin cehennemin yakmadigini ve onlar icin hususi cennet mahiyetinde *yerlerin de yaratilacagini okuyoruz.

olmus ve olacak insan nufusunda insanlar tabaka tabakadir,kimi Allahin rizasini alamamaktan korkar,utanir bu ona ceza ve yaptirimdir.
ki mi aradaki dereceleri de gecerek te en alt cehennemden korkar.korkmasina gerek olmadan Allaha muhatgap olanlara ise,kimine Allahin bir tebessum manasi yeter tesvik olarak,kimine ise cennetin en ustu yeter tesvik olarak.
dolayisiyla her insan ahitap edebilen bir yelpazade tesvik ve korkutma vardir.
korkutmanin *ve tesvigin tekrari ise,seytanin aksi yondeki telkinlerinin devamina ve insan nefsinin de her an dinin kurallarindan siyrilmak istemesine bakar.

istavrit
16-09-2006, 07:51
cehennem islamin kara deliklerinden biridir...

kuranin sadist allahi gunahkarlar icin cehennem yaratmamis, cehennem bos kalmasin diye gunahkar kullar yaratmis..keyfinin kahyasi degiliz..yaratir yaratir..

Araf 7 Ayet -179.Yemin olsun ki biz, insanlardan ve cinlerden birçoğunu cehennem için yarattık.

$er'i yarat, insanlara tuzak kur, sonrada tut cehenneme at..adil dedikleri, rahman rahim olan allah bumudur?
insana sah damarindan yakin oldugunu soyleyen, ama punduna getirip onlari kaynar suda yakacagina and etmis bir allah..zalim,gaddar, acimasiz,

bundan daha acik olurmu...adam yemin ediyor ki birilerini cehenneme gonderecegim diye..

Secde Ayet 13. Biz dileseydik, her benliğe hidayetini elbette verirdik. Fakat benden şu yolda söz hak olmuştur: "Yemin olsun, cehennemi tamamıyla cinlerden ve insanlardan dolduracağım."

dileseydin efendim, nedir bu sadistlik, nedir bu zalimlik..bu tanri dusuncesine uyuyormu?

Mearic 70. Ayet 15-19. Hayır, hayır! O, alevlenen bir ateştir. Yakar-kavurur deriyi/koparıp götürür kolu-bacağı. Çağırır, sırtını dönüp uzaklaşanı, Toplayıp kasada yığanı/depolayanı. İşin gereği şu ki insan; aceleci, hırslı, sabırsız, tahammülsüz yaratılmıştır.

insani kendin yarat, butun ozelliklerini kendin tasarla, kendi eserinden sikayetci ol..be ne aymazlik.sikayetci olacagin insani neden yarattin.hosuna gitmeyen ozellikleri insana neden verdin..
sen ne sapik bir yaratiksin.sadist kelimesi seni tarif etmek icin yetersiz kaliyor hazreti allah!

Dühan 44. Ayet 47-48. Tutun onu, cehennemin tam ortasına götürün! Sonra başının üstüne, kaynar su azabından dökün!

nazi kamplari cehennemden cok daha masum..hitler amca allahtan daha sevgi dolu..sonsuza kadar yakmadi..bir kerede yok etti..fazla aci cektirmedi.bizi bagisla hitler amca...bazen sana fazla haksizlik ettigimizi dusunuyorum..sen kuranin allahi yaninda piri pak bir adamsin..mekanin cennet olsun!!!

19 ... O gün cehenneme: "Doldun mu?" deriz. O ise: "Daha yok mu?" der.

allahta daha var der..
cehennem bagirir, gonderrrr
siradaki (next) diye bir ses duyulur,

cem,mutezile,ezkamo,sodomo,exclisive,istavrit, vartor, mephisto ve daha milyarlarcasi sirada beklemektedirler..vakit gecirmek icin oradada forum duzenler geyik yaparlar.
aldostu ve *psiko tavla oynarken kofteci cemal'de siradakilere kofte ekmek satarak,cennetle cehennem arasindaki gumruksuz sahada sonlarinin ne olacagini bilmeden kikir kikir gulerler...liop ise gunahkar kullarin dna'larindan ornekler toplayip bilimsel calismalarina oradada devam etmektedir..sorogren ve hiramusta cennetin bahcesinde etrafinda huriler kaynarken bizlere nanik yapmaktadirlar..

yahu her seyi bilen ve goren allah cehennemin doldugunu goremez ve bilemezmi? mesela bir video kamera sistemi, veya bir network, veya bir santral hatti koyamazmiydi..allah o teknoljiye sahip degilmiydi..yarattigi kullari allahtan dahami akillidir?

Enam..112 Biz böylece, her peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık. Bunlar birbirini aldatmak için süslü sözlerle vesvese verirler.Rabbin dileseydi onu yapamazlardı. Artık onları iftiraları ile başbaşa bırak.

hem adamin hidayete ermesini dileme, hemde onlari iftiraci yap..iftiraci ozelligini insana sen vermedinmi? kimi kime sikayet ediyorsun be adam..!

seni gidi tezgahtar seni...seni gidi tuzakci kurucu seni..
yemezler..

bazarov01
16-09-2006, 10:40
yaf adam kendi sapık fantezilerini yazmış işte
sadece cehennem deil baksana surekli bakire kalan goğsü yeni tomurcuklanış yani sübyan huriler falan
ne bilim akan ırmaklar falan hiç bole entellktuel bişe yok
peeehhhhhh

alihazar
16-09-2006, 14:17
istavrit niye böyle yapıyorsun sen Allah'ın merhametini neden görmezden geliyorsun ve diğer arkadaşlar neden görmezden geliyorsunuz

Allah zalimeri cehennemde yanacağına söz vermiş suçsuzların değil neden anlmakm istemiyorsunuz kimseye zrre kadar haksızlık yapılmayacak o günde ne hak ediyorsan verilecektir hatta iyilk yüönğnde kat kat verilecektir

cehennmde zalim olanlar yanacktır. bunlar dolduracaktı cehneenmi

hidayeti istediğine verir istediğine vermez ve sapıklıkta bırakır.

bunda bir çelişki yok oh ne ala herkez hidayete erese kömür kalpli ile elmas kalpli nasıl ayrılacak adam öldürenle karıncayı bie incitmeye korkan neden hepsi cennete girsin hakszılık olmazmı burada

inkar edenle teslim olan neden ayrılmasın

siz Allah'ın rahmetini görmezden gelmeye çalışıyorsunuz cehennemi hak eden asinin durumunu Allanh bize söylüyorsa burada ne haksızlık varki hiç bir haksızlık yok. inkar etsenizde etmesenizde bu böyle

özellikle istavrit şansını zorlama yarın öbürgün ölceksin ve yemek yerken uyurken evlenirken bu aklından hiç bir zman çıkmayacak inkar edenlkerin hepsi böyle.
keşke bilseydiniz gerçekleri ve (iman eteseniz kurtluışa eresiniz) ama imtihan....

mep
16-09-2006, 15:11
enam 6. Görmediler mi ki, onlardan önce yeryüzünde size vermediğimiz bütün imkânları kendilerine verdiğimiz, gökten üzerlerine bol bol yağmurlar indirip evlerinin altından ırmaklar akıttığımız nice nesilleri helâk ettik. Biz onları, günahları sebebiyle helâk ettik ve onların ardından başka nesiller yarattık.

*Allahın merhameti.günahları sebebiyle yargıyı öbür tarafa bile bırakmadan bu dünyada helak ederek veren,merhametli tanrı,sizin tanrınız neyi nasıl yapacağı konusunda bile kararsız.günahların cezasını ahirette soracağım derken bir çok ayette,günahları nedeniyle helak ettiği kavimlerin masallarını anlatır,bir çok ayettede.

yunus l3. Andolsun ki sizden önce, peygamberleri kendilerine mûcizeler getirdiği halde (yalanlayıp) zulmettiklerinden dolayı nice milletleri helâk ettik; zaten onlar iman edecek değillerdi. İşte biz suçlu kavimleri böyle cezalandırırız.
sınav yapıyor bak ne güzel söylemiş,zaten onlar iman edecek değillerdi,ne kadar emin değilmi,madem sınav yapıyorsun bekle gör,yok zaten biliyorsan neyin sınavını yapıyorsun. *ama merhametli o dimi imtihan yapıyo, dimi,susalım ülke bölünmesin.

alihazar
16-09-2006, 15:21
yahu nedir bu ya

kafana göre yorumlama kuranı anlamıyomusunuz kafanıza göre yorumlamayın

zalimlerin(veyahut günah işleyenlerin tevbe edenler hariç) dünyada da cezza verilir ahirettede bunun sabırla bir ilgisi yok zaten onlara bu dünyada ceza verilmezse öbür dünyada muhakkak verilir burada verilmesi öbür dünyada verilmesne engelr olmaz çeişşki gib göstermeyin

iiman edecek değillerdi sözünde ne alglıyorsun sende görüyorsuni bugün bir çok minasn kafir olarak ölüyor o zman onları direkte cehhenme atılsın böyle şey olmaz...

birazda yüce yaratıcımızn merhametini gösterin inka etsenizde bu böyle

kendinize gelin

walla
16-09-2006, 15:29
Bu Allah insanlara acı vermekten haz duyuyor çünkü yaratıcısının (peygamberin) kişiliğini taşıyor.
Ben Yaratıcı olsaydım, kendiliğinden yetişen kolesterolsüz, pasta tadında *meyve sebzeler yaratırdım. Süper lüx villalar yapardım. Atmosferi sürekli serin tutardım. Her yeden pınarlar akardı, Pınar sen ne içmek istiyorsan ondan akardı. İnsanları öyle proğramlardım ki herkes kardeş kardeş yaşardı. kimsenin aklının ucundan kötülük geçmezdi. Sexi serbest bırakır kim kimle istiyorsa müsaade eder kimseninde buna engel olmasına müsaade etmezdim. insanlar yürümek yerine düşünce gücüyle uçardı. Allah böle güzel bir şey yapabilmiş mi?. Hayır. Sınıfta kaldı. Atın Cehenneme.

istavrit
16-09-2006, 15:30
sayin keremblue,

siteye hos geldiniz demek istiyorum ama dilimde varmiyor...

ama sizi takdir etmedende edemedim..

bravo yani bu ne yetenek, bu ne zeka, siz allahin yarattigi en muhtesem yaratiklardan olmalisiniz..

misyonersin, dinsizsin ve ülkeyi parçalayanların maşasısın

sizde allah vergisi ozel bir yetenek var..
sitede iki gun de iki yazi yazip * hain oldugumu anlamaniz takdire deger..

yinede hos geldiniz!

16-09-2006, 15:34
alihazar :"kafana göre yorumlama kuranı anlamıyomusunuz kafanıza göre yorumlamayın "

Arkadaşım, hatayı burada yapıyoruz galiba, sen inancını kendi kafandan yorumlamıyor olabilirsin, ama birseye gercekten inandıgıız seyi once bi okuyup akıl süzgecinden gecirmeli değil miyiz? Aklımızın erdiği kadarıyla bize göderildiği iddia edilen kitapları okuyor, yorumluyor, ve soru soruyoruz. Bundan rahatsızlık duyuyorsanız, size tavsiyem dinlerin eleştirildiği bir sitede değil, kendi dininizin yüceltildiği bir sitenin forumlarını takip etmeniz olacaktır. Burada en temel haklardan olan soru sorma, akıl yürütme ve yorumlama hakkı için kimseyi eleştiremeyiz.

-merwe

walla
16-09-2006, 15:38
yahu nedir bu ya

kafana göre yorumlama kuranı anlamıyomusunuz kafanıza göre yorumlamayın

zalimlerin(veyahut günah işleyenlerin tevbe edenler hariç) dünyada da cezza verilir ahirettede bunun sabırla bir ilgisi yok zaten onlara bu dünyada ceza verilmezse öbür dünyada muhakkak verilir burada verilmesi öbür dünyada verilmesne engelr olmaz çeişşki gib göstermeyin

iiman edecek değillerdi sözünde ne alglıyorsun sende görüyorsuni bugün bir çok minasn kafir olarak ölüyor o zman onları direkte cehhenme atılsın böyle şey olmaz...

birazda yüce yaratıcımızn merhametini gösterin inka etsenizde bu böyle

kendinize gelin

Sevgili alihazar,
Kuranı kafamıza göre yorumlamayalım da senin kafana göremi yorumlayalım. Sen kendini süper zekamı sanıyorsun. Yada biz aptalmıyız, bizim yorum yapma gücümüz ve hakkımız yokmu.

mep
16-09-2006, 15:42
ali hazar abim.valla bu kuranı kafaya göre yorumlama işi benide sıktı.
mübarek nasıl bir tebliğ kitabıysa herkes her istediği gibi anlıyo,yorumluyo doğru yolu buluyo,şifa gibi bişey walla,her şeye uydurabiliyosun,sende kafana göre yorumlamış doğru yolu bulmuşsun, yalnız biz yüce yaratıcının merhametini göstereceğizde,merhameti nerede biz onu bir türlü göremedik,sanırım sen bunu bize gösterebilirsin.

walla
16-09-2006, 15:49
Biz burda kurandaki çelişkilerden bahsediyoruz, karşılığında bilimsel kanıtlar gösteriyoruz, Sayın dinci kardeşlerimizde eleştirilen kurana karşılık kanıt olarak yine kuranı gösteriyor. Şıracının Şahidi ŞIRACI...
Ayrıca alınmayın sayın müslüman kardeşler, diğer dinlerinde islamiyetten farkı yok. Tek bir amacımız var, gerçeği görün ve aydınlanın. Ne diyorsak sizin için diyoruz. Aslında aydınlanmanızı sağladığımız için teşekkür etmelisiniz.

istavrit
16-09-2006, 15:52
sayin alihazar,

her yazdiginiz yazi mantik kurallarina aykiri..

hidayeti istediğine verir istediğine vermez ve sapıklıkta bırakır.
bunda bir çelişki yok diyorsunuz..gercekten bir celiski yokmu burada.burada adalet ve merhametten soz etmek mumkunmu..
kriteri yok..diledigine veriyor..

cok basit turkce bilen insanlarin bile anlayabilecegi bir ayet bu..

Secde Ayet 13. Biz dileseydik, her benliğe hidayetini elbette verirdik. Fakat benden şu yolda söz hak olmuştur

kasmayin bu kadar..allahiniz soylediklerine ters dusmeyin..

inkar edenle teslim olan neden ayrılmasın

inkar edeni kendi yarattigini soyluyor..Biz dileseydik, her benliğe hidayetini elbette verirdik. demiyormu...diyor!!
hidayeti vermiyormu, vermiyor..

peki hidayeti o verdide bizmi almadik ..(S.Demirel)
o hidayeti vermezse biz onun hidayetini zorla alabilirmiyiz?

DI-LE-MI-YOR...bunda anlasilmayacak ne var..dilesydik verirdik diyor..yani dilememis..cunki kendine soz vermis cehennemi bos birakmayacagina..

peki onun dilemedigi yerde benim dilemem sizin din anlayisinizda varmi..yani benim iradem sizin allahin iradesinden guclumu?

sen Allah'ın merhametini neden görmezden geliyorsu

olmayan merhameti nasil goreyim...kaynar sular,irinler, sonsuza kadar ateste yakmalar,
siz burada bir merhamet gorebiliyormusunuz?

allah istemezse yaprak kimildamaz oylemi...

o zaman depremler, sel baskinlari(tsunamiler) yanginlar allahin iradesi dahilinde..
mesela depremde omrunu allaha ibadet ederek gecirmis ademoglunu betonlarin altina diri diri sokmasi nasil bir adalettir...
masum yavrulari cimantodan mezarlara gommek adaletmidir?

sizin kurandaki allah cooook zalim cok!!

Keremblue
17-09-2006, 23:55
Sayın istavrit

İlk önce hoşbulduk belli ki, amacınızı bilen pek fazla kişi incelememiş sitenizi , yanlış sizin yaptığınız direk düşmanlık, inanmıyorsan inanmıyabilirsin ama ne olur saygılı bir şekilde düşüncelerini dile getir.
Bizim inancımızda Hz.Muhammed vardır Muhammed yoktur ona Hz. dememen bile bizlere yapılmış bir saygısızlıktır, bu saygısızlığı yapan zihniyetin kime veya neye hizmet ettiğini anlayabilmek için zeki olmaya gerek yok.
Birde zaman çok şeyin ilacıdır bekle ve gör.

istavrit
18-09-2006, 06:31
sayin keremblue

amacınızı bilen pek fazla kişi incelememiş sitenizi

siteye giren musluman arkadaslarin bir kaci disinda hemen hemen hepsi turkceyi kafa goz yara yara yaziyor..kurduklari cumleler hic bir anlam ifade etmiyor..
bu konuda sizlerin ozel bir gayreti oldugunu dusunmuyorum..okudugunuz kitaplarin sizdeki *yansimasi olabilir..

nur risaleleri turkcenizi ve mantiginizi dumura ugratiyor..kuran ha keza..
anlam ve ifade etme ozurlu..boyle olmasaydi mealcilerin parantez icindeki ilaveleri olurmuydu.acin herhangi bir ayet, parantez icindeki yerleri okumayin.ne anlayacaksiniz..

sanki anlasilmamasi icin yaziliyor, anlasilamadigi icin derin kitap oldugu dusunuluyor..

Bizim inancımızda Hz.Muhammed vardır Muhammed yoktur ona Hz. dememen bile bizlere yapılmış bir saygısızlıktır

bu sitenin uye olma kurallarindan biride "sizin icin kutsal olanlar bu sitede kutsal degildir"..ne guzel soylemissin..bizim inancimizda diye..ben sizinle ayni inanci paylasmiyorumki muhammede hz. diyeyim..o benim icin siradan bir kisiliktir..hatta siranin en altlarinda..
biz size bu sitede "muhammed bizim icin kutsal degildir.bu nedenle sizde hz. diyemezsiniz diye dayatiyormuyuzda siz bize muhammede hz.dememiz icin dayatiyorsunuz..

sizi yadirgamamak gerkir..sitenin bazi yoneticileri bile muhammedi yazarken hz. kelimesini ekleyip, sizin uslubunuzla olmasa bile daha entellektuel bir tarzla bize dayatiyor, icindeki bastirilmis kutsal degerlerini..

umarim, yazilarinizi gonder tusuna basmadan once bir kez daha dikkatli okursunuz..
her ne kadar hain, satilmislarin masasida! *olsam turkce benim icin cok degerli..

mhmd
18-09-2006, 16:28
Sn. Keremblue,
Öncelikle; adettendir, bir hoş geldini eksik etmeyelim. Siteye, foruma, bu foruma hoş geldiniz.
“Birilerinin maşası, zavallısınız, yazdıklarınızın açıklamasını yapacaksınız, buna emin olun, her şey zamanla olacak merak etmeyin.” Derken;
-Korkutuyor musunuz?
-Tehdit mi ediyorsunuz?
-Küfür mü ediyorsunuz?
Kabiliyetim biraz zayıf bi açıklama rica edeceğim.

Tüm bunlara, “-Sana ne ben İstavrit ile muhatabım diyorsanız.”
İnanın Sn. İstavrit’in düşüncesinde ve tarafında olmamama rağmen;

Bu alanın, kişisel muhatap alanı olmadığını hatırlatırım.
Tartışmalara yetişemiyorsanız, ara verin, bilginiz yetmiyorsa araştırın, yüreğiniz yetmiyorsa bakmayın.
Ama ne yaparsanız yapın yukarıdakileri yapmayın.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın

K.C.
18-09-2006, 16:45
Fasil : TEFSİR BÖLÜMÜ - ESBAB-I NÜZULE DAİR
Konu : Kehf Suresi
Ravi : Mus`ab İbnu Sa`d
Hadis : Babama şu ayet hakkında sordum: Ey Muhammed! "Size amelce en çok zararlı olanları haber verelim mi?" de.. (Kehf, 103) ve dedim ki: "Burada kastedilenler Haruriler midir?" Bana: "Hayır, onlar Yahudiler ve Hıristiyanlar`dır. Çünkü Yahudiler, Muhammed (sav)`i tekzib ettiler. Hıristiyanlar ise cenneti tekzib ettiler ve: "Cennette ne yiyecek ne de içecek vardır" dediler."

HadisNo : 699

Cennet'te yiyecek ve içecek yok demek amelce zararlı olmaya işaret??
Amel'in kelime anlamını yanlış biliyor olmalıyım çünkü bu ikisi arasında bir türlü bağlantı kuramadım. İlliyet bağı yok bir kere.

istavrit
18-09-2006, 20:05
sayin keremblue,

cok agresif bir baslangic yaptiniz..bir cok konu varken ikili surtusmelere gerek yok...dusunceleriniz varsa yaziniz lutfen..

sevgili mhmmd son derece kaliteli musluman bir arkadasimiz...neden kendinize ornek almiyorsunuz..
sogukkanlilik ve fikirleri ile sitede sayginlik kazaniyor..

sizde deneyin, basarabilirsiniz..bu sekilde kuculmez, bilakis yucelirsiniz..

ayrica tesekkur ederim sevgili mhmmd,

hep boyle kalin..

walla
18-09-2006, 20:22
İlk önce hoşbulduk belli ki, amacınızı bilen pek fazla kişi incelememiş sitenizi , yanlış sizin yaptığınız direk düşmanlık
Sevgili Kerembulue
Allah yoktur demekle nasıl bir düşmanlık oluyor anlatırmısın.Senin mantığına göre de
Allah Buyuktur, Allah Buyuktur diye günde 5 kere hemde arapça kafa ütülemek, Ateistlere karşı bir düşmanlık olmuyormu?

Yaşam_Ve_Ölüm
18-09-2006, 23:34
Merwe hanım ilk önce Türkçe de w harfi yoktur. Onu hatırlatırım. Lütfen merve diye değiştiriniz. Ama yok Türklükde benım umrumda değil diyorsanız ona bişi diyemem.

Şimdi niye cehennem ona gelelim. Valla cehennem , ateş , sıcak sular, kaynar sular iyi bir ceza . Bu ceza sogukda olabilirdi mesela.

Mesela şöyle ceza olabilirdi.

- Atın bunu buzhane ye , donsun soğuktan. Buz kalıplarını ağzından sokun vs vs de olabilirdi. Ama demekki Yüce Yaratıcı Cehennem yani ateşi uygun görmüş kendisine inanmayan ve dediklerini yapmayanlara.

Valla isteyen inansın isteyen inanmasın. Ölünce herkes hanyayı konyayı görecek :)) Ak mı karamı anlarız :))

18-09-2006, 23:37
Sevgili yaşam ve ölüm, nicklerimizin türkçe olma zorunluluğu yoktur. Ki sormuşsunuz söyleyeyim bence insanın ırkı önemli değildir. Yani türk olmuşum, afrikalı olmuşum, yahudi olmuşum, veya arap umurumda değil. Önemli olan insan olmamız değil mi? :)

Yaşam_Ve_Ölüm
19-09-2006, 00:49
Sevgili yaşam ve ölüm, nicklerimizin türkçe olma zorunluluğu yoktur. Ki sormuşsunuz söyleyeyim bence insanın ırkı önemli değildir. Yani türk olmuşum, afrikalı olmuşum, yahudi olmuşum, veya arap umurumda değil. Önemli olan insan olmamız değil mi? :)

Ya tabiki olaya hümanist açıdan yaklaşırsak her şeyden önce hepimiz insanız ve barış kardeşlik içinde yaşamamız lazım. Din , dil , ırk ayrımı tabiki olmasın. Ama işte böyle demeyenler de var.
.................................................. .................................................. .................................

Birde yahudileri sevmem. Sebebide Siyonist imiş onlar. Neymiş Vaad edilmiş topraklar varmış. Türkiyede güney ve doğu anadoluda bu vaad edilmiş topraklar arasındaymış. Hadi gitsinler ordan. Ülkemde olanın gözününü çıkarırım ben. Bu yüzden siyonistleride sevmiyorum.

Birde Amerikalılar sevmiyorum veya amerikalı demiyimde başkanlarını v onu destekleyen halkı sevmiyorum. Gorg push ülkere özgürlük getircem diyor. Sonra ülkelerin anasını valla belliyor. Girdiği ülkelerde ne düzen kalıyor ne bişi. Eskisinden beter oluyor. Zahten amaçlarıda petrol - enerji.

İşte hepimiz insanız ama bazıları insanlıktan çıkmışlar.Bizlere zarar veriyorlar.Zarar veren insan maalesef sevilmez.

Ama adam allaha inanmıyor diyelim. Banane ya ister inanır ister inanmaz. Ölünce herkes neyin ne oldugunu görür.

Mesela ramazdan isteyen sigara içsin kimse bişi diyemez. Adama sen allaha inanmıyorsun niye sigara içiyorsun diye karışılmaz. Ama toplumun genelinede saygılı olmak lazımda diyede düşünüyorum...

Sayın yaşam ölüm,
Mesajınızın kürtlerle ilgili bölümünü sildim. Sizi forum kurallarımızı okumaya davet ediyorum. Sitemiz bilgi amaçlıdır. Lütfen aşağılayıcı nitelikte yazılar yazmayalım. Ezkamo.

Keremblue
19-09-2006, 20:51
sevgili istavrit ve savgili mhmmd benim ne olduğum kim olduğum veya düşüncelerimin aciz olum olmaması sizi fazla düşündürmesin siz bunların üzerinde durmayım.

sn.mfmmd ,inan kardeş ben araştırıyorum, ve ülke gençliğinin misyonerler tarafından asimine edildiğini, hristiyanlaştırma faaliyetlerinin tehlikeli boyutlara ulaştığını, gerek sözel gerekse görsel basın dışında bu ve bunun gibi sanal ortamlarda da propagandanın üst boyutlarda olduğunu, bunları yapanları (bazılarını) *isimlerine işlerine kurumlarına kadar tanıdığımı, sizin iyi cümle kurmayı iyi bildiğinizi fakat Türkiye ye zarar verdiğinizi ve burda yazdıklarımı sizler için değil buraya gelen ve arayışta olan insanlar için yazdığımı bilmenizi isterim, zaten sizler ben ve benim gibi insanları durdurmak için gerekli eğitimi almışınızdır. Kısa bir süre sonra burda yazılan cevaplar ilk önce sizin tarafınızdan okunacak sonra yayınlaacak, istemediklerinizi yayımlamaycaksınız, ayrıca Müslüman olduğunu açıklayan birkaç katılımcı burda yeteri kadar tanındıktan sonra sözüm ona ataist olacak...... bunlar komplo değil, siz bence çok iyi saklandığınız maskenizin arkasında Türkiyemin gençliği için hain planlar yapıyorsunuz bence siz Türk bile değilsiniz mantıken olmazsınız olmanız için bizim uğrumuza can veren mehmetçiğe üzülmeniz lazım onlar şehit oldular ama siz şehitliğe inanmıyorsunuz...... Çok saygılarımla arkadaşlar çok hem de

walla
19-09-2006, 21:17
Neden cehenem, neden ateş.
Bunun için yakıt lazım, ateş bedavadan olmuyo.
En çok yakıtta petrolde, *arap çöllerinde var. hıııımmmmm *geleceğin cehennemi (zaten şimdiden öyle) arap çölleri olacak, yanacaklar belli, araplar. petrol nerdeyse cehennem orda olmalı ki ayrıca nakliye olmasın dimi.
Eh bende iyiki Türküm petrol bizde az, biraz yanar kurtuluruz.
Ayrıca Ateistler önce humanist sonrada eğer Türk ateistse, bir müslüman Türkden daha Türkdür.

Ne mutlu TÜRKÜM diyene

19-09-2006, 22:28
"Keremblue"
Tükçe konusunda haklısın bazen yanlış yazdıklarım oluyor, bunun sebebi keşke bunları yazmasam da yüzlerine söyleyebilsem diye de aynı anda düşünüyor olmamdan kaynaklanıyor.
Ben sizin kesinlikle ve kesinlikle müslümanlığı karalamak için birilerinin maşası olduğunuza inanıyorum ve eminimki zavallısınız ayrıca benim burda yazdıklarım Merwe tarafından sanırım ağır bulunmuş, bağzı şeyleri biz nasıl hazm ediyorsak sizde hazm edeceksiniz, bu şart öyle biz yaptık bu siteyi istediğimiz yazarız çizeriz yok artık, artık öyle yada böyle tepki alacaksınız yazdıklarınızın açıklamasını yapacaksınız buna emin olun...
Herşey zamanla olucak merak etmeyin.

Keremblue,

Eğer sitemize tebliğ amacıyla geldiyseniz hesabınız bölümünde üyeliği silme var. Ordan üyeliğinizi silebilirsiniz. Yok ben bu siteye bilgi alış verişinde bulunmak için geldim diyorsanız kurallarımızı okuyun. Kurallara uyduğunuz sürece kalıcı üyemiz olabilirsiniz. Bundan endişeniz olmasın. Bu sitenin adı Turan Dursun sitesi. Dinlere karşı bir site. Bunu unutmayınız. Dininiz sizin için bir tabu olabilir. Ama bizler için hiç bir din tabu değildir. Eğer bu zorunuza gidiyorsa burda işiniz ne. Gelir gelmez maşa demek zavallı demek nasıl oluyor öyle. Bunu bir uyarı olarak algılayın.
İkincisi zaman her şeyi gösterecek. Her şey zamanla olacak meramınızı gayet iyi anlıyorum. Siz bu ülkeyi İran mı Afganistan mı zan ediyorsunuz. Bu ülke laik demokratik bir ülke. Atatürk Türkiyesi. Bunu hesaba katmanızda yarar var. Zamanı gelince de dersinizi alacağınızı düşünüyorum. Tek üzüldüğüm nokta sizin gibi insanların bu çirkef emellere alet olması.

sodomo--
19-09-2006, 22:53
Ezkamo bu adama çok yumuşak davranmışsın. Üstelik böyle tehdit mesajlarını da ortalıkta tutmamak gerekiyor çünkü o zaman mesaj iletilmiş oluyor. Bu tip tehditkar insanların hem mesajları anında silinmeli hem de cevap dahi yazılmamalıdır.

Tehditlerine gelince : Göreceğiz burası İran veya S.Arabistan mı yoksa Türkiye mi ?

Daha son sözler söylenmedi henüz.

19-09-2006, 23:39
Sevgili Sodomo,
Yönetim anlayışımızın gereği olarak bu arkadaşımızı uyardım. Kendisini kurallara uymaya davet ettim. Kurallara uymadığı zaman gereği yapılacaktır. Bundan endişen olmasın. Sevgiyle kal...

Keremblue
19-09-2006, 23:47
Sevgili ezkamo

Bu site de müslümanlığa her türlü laf söyleniyor, her şeyiyle dalga geçiliyor kimse bir şey demiyor, biraz hakkımızı arayıp, amacınızı açıklayınca doğru söyleyenleri engelliyorsunuz.... O zaman size tavsiyem Atatürke Sığınarak Müslümanlığa Küfür Serbest sitesini kurun hiç olmazsa herkes bilsin ne olduğunu ona göre girmesin ama tartışırız konuşuruz diyorsanız kendinizi savunun

19-09-2006, 23:59
Keremblue arkadaşım,
Uygunsuz mesajlarını siliyorum. Kişisel sürtüşmelere girme. Konuyla ilgili düşüncen varsa onları belirt. Forum kurallarımız doğrultusunda son kez olarak hareket etmeni istiyorum.

20-09-2006, 00:36
Sevgili ezkamo

Bu site de müslümanlığa her türlü laf söyleniyor, her şeyiyle dalga geçiliyor kimse bir şey demiyor, biraz hakkımızı arayıp, amacınızı açıklayınca doğru söyleyenleri engelliyorsunuz.... O zaman size tavsiyem Atatürke Sığınarak Müslümanlığa Küfür Serbest sitesini kurun hiç olmazsa herkes bilsin ne olduğunu ona göre girmesin ama tartışırız konuşuruz diyorsanız kendinizi savunun

Sevgili Keremblue,

Bu sitede islama küfür edilmiyor. Sadece eleştiriliyor. Bunu anlamanızda yarar var. Eğer forum kurallarımızda okuduysan bu belirtiliyor. Sen bizi maşalıkla suçlayacağına asıl maşaları görmeye çalış. Emperyalistlerin kuklası olup din sömürüsü yapıp ülkeyi satanları gör. Sen ne kadar bu ülkeyi seviyorsan en az biz de senin kadar bu ülkemizi seviyoruz. Bundan endişen olmasın.

Bizim için sizin inançlı olmanız o kadar önemli değil. Önemli olan insan olmamız. Sen dindar ben ateist. O kadar da önemli değil. Önemli olan saygı ve sevgi. Bu ülkede kardeşçe yaşamak zorundayız. Yanıldığın nokta burası. Bak içimizde inançlı arkadaşlarımız da var. Saygı temelinde tartışıyoruz. Bence sen de bunu yapmalısın. Ben gitmenden yana değilim. Birbirimizi anlamaya çalışalım. Ülke hepimizin. Bunu unutma. Bizi parçalamak bölmek isteyenlere alet olmayalım.
Sitemiz laik demokratik cumhuriyetten yana bir sitedir. Ülkemizin adı Türkiye Cumhuriyetidir. Kendini önce Türk sonra müslüman görmelisin. Bizler arap değiliz. Bunu unutma. İslam yoluyla bizi araplaştırmaya çalışıyorlar. Türklerin nasıl müslüman yapıldıklarını araştır. Ondan sonra seninle görüşelim. Sevgiyle kal...

Keremblue
20-09-2006, 10:02
Bu arada bu ülkeyi araplaştırmaya çalışanların sonu iyi olmaz umarım tek temennim budur (daha ağırda konuşurum ama ayıp) Biz Atatürkün evlatlarıyız.Bence siz dine modern bakamıyorsunuz, *ateist olmayla kültürlü olmayı aynı kefeye koyuyorsunuz, çok azda olsa modern islamcı bir grup var bu grup büyüyecek ve sesiniz kesilecek

Sevgiyle kalın

K.C.
20-09-2006, 10:07
Sn. Keremblue,
Lütfen kişileri değil yazıları muhatap alınız. Kişileri tahrik etmekten de lütfen sakınmaya çalışınız.

Konuyla ilgili bir görüşünüz varsa, paylaşmak istediğiniz bir fikriniz, bilginiz varsa kişileri hedef almadan paylaşınız.

Burası, katılımcıların birbirine üstünlük kurmaya çalıştığı, birbirini itham etme özgürlüğüne sahip oldukları, ego tatmini platformu değil.

K.C.

Keremblue
20-09-2006, 10:22
K.C. benim silinen yazılarımıda görme fırsatınız oldumu bilmiyorum, ben sadece İDDİA ATIYORUM ortaya , cevap veremiyorlar ve onlar saldırıyorlar, bana karşı söylenmiş ithamları okuyabilirsiniz, Ben ego yapmıyorum fikrimi söylüyorum beni fikirleriyle ister cevaplarlar ister cevaplamazlar, olayı ben kişiselleştirmedim lütfen en baştan okuyun unutmayın silinenlerde var ama, nedense işlerine gelmeyen yerleri siliyorlar.....

Saygılarımla sayın k.c.

mhmd
20-09-2006, 10:49
Sn. Keremblue,

Şayet inancınızdan, bilginizden, öğretinizden şüphe duymuyorsanız; misyonerlik faaliyetlerinden çekinmenize gerek yok.
Tüm bunlardan, şek ve şüphe duyuyorsanız; o zaman ne kadar korkarsanız korkun, korkunuzun ecele bir faydası olmayacağını bilin.

Belirli bir saplantıya (herhangi bir yoz din veya doğmatik felsefe) kapılmaktansa; araştırıp bir arayış içinde olmaları en iyisi. Farkında değilsiniz, ama inandığınız dinin temelinde toplumsal sorunların iyi niyetli çözümleri var. Kalıpçılık, ritüel, doğmatizm yok. Araştırıyorum diyorsunuz, beni sevindiriyorsunuz.

Ben yönetici değilim. Henüz bu siteye gelişim bir, iki ay ya oldu ya olmadı. O yüzden herhangi bir yazıyı değiştirmem mevzubahis değil. Ayrıca merak etme, kişisellik, küfür gibi genel kabul görmüş istenmeyenleri yapmadığınız sürece burada kimse sizin yazınızı silmiyor.

Kimin ne olacağını bilmiyorum ama yaradanın verdiği beyni bir kenara koymayıp veya kiralamayıp, kullanıyorlarsa; ne olurlarsa olsunlar doğru yolda ilerliyorlar diyebilirim.

Aslında seceremi çıkarsam 7 soy ilerisinden Osmanlı’da Bayraktarlık makamına kadar ulaşırım ama benim için hiçbir kıymeti yok. Dolayısı ile Türk olmuşum olmamışım fark etmez. Ben insan olmaya çabalıyorum.

Şehitlik konusunu fazla gıdıklamayın; iki dedesini Kurtuluş savaşında şehit vermiş biri olarak ufak bir tavsiyem.

Benim de size naçizane tavsiyem; şahıslarla ilgilenmeyin, hatta olaylarla bile fazla zaman kaybetmeyin, fikirleri düşünün ve inceleyin ve vaktinizi değerlendirin.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın.

Keremblue
20-09-2006, 13:37
Sizin nacizhane tavsiyeniz inan benim umrumda bile değil ve inan sizde değilsiniz açık ki sizin amacınız belli benim ararştırıp araştırmadığımda lütfen sizi ilgilendirmesin siz öyle taklın fikirlerinizi beyan edin ben de edeyim ben size akıl vermiyorum sizde bana vermeyin benimle lütfen kişisel olarak da uğraşmayın maskeniz düşene kadar sabredin yeter, 7 ceddiniz ve şehit olan dedelerinize (Allah rahmet eylesin ) saygım sonsuz buda işi başka yönü

mhmd
20-09-2006, 13:53
Bana KAFİR demiş müftü efendi,
Tutalım ben diyem ona MÜSELMAN
Vardık da yarın ruz-i cezaya,
İkimiz de çıkarız onda yalan
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *(Nefi)

20-09-2006, 15:32
İşte esas şimdi siz Takiye yapıyorsunuz hemde sağlam bir Türkiye ve Atatürk Takiyesi Benim hangi uygunsuz mesajımız sildiniz hangis uygunsuzdu, silerek ve korkarak bir şey yapamazsınız , eğer siz bu ülkeyi seviyor olsaydınız, gelenekleri görenekleriniş kültürünüde severdiniz, Allaha inanmayan ülekenin kültürünüde sevmez, kültüre saygı göstermeyen TÜRK OLAMAZ, bence siz iyi cümle kuran ama maske kullanan kişilersiniz, burda silmeden kendinizi ispat edin ..... bence edecek hiç bir şeyiniz yok...

Bu arkadaşımız forum kurallarımıza uymadığı için üyeliği silinmiştir.

vartor
20-09-2006, 16:13
bunlar komplo değil, siz bence çok iyi saklandığınız maskenizin arkasında Türkiyemin gençliği için hain planlar yapıyorsunuz bence siz Türk bile değilsiniz mantıken olmazsınız olmanız için bizim uğrumuza can veren mehmetçiğe üzülmeniz lazım onlar şehit oldular ama siz şehitliğe inanmıyorsunuz...... Çok saygılarımla arkadaşlar çok hem de

*Sacmalamak, mantiksiz dusuncenin sonucudur.
*Mehmetcik sehit olurken karsi tarafta olen ne olur?
Iran Irak harbinde, binlerce cocuk yasinda insan"sehit" oldu. Ayni sekilde Irak da binlerce sehit verdi.. Her iki ulke musluman, her iki tarafda olenler sehit. Bir Iranli icin, kendi askeri sehitken, karsi taraftaki dusman. Kendi askerine aglarken, karsi taraftakini naletler.
*Size gore, bu iki ulkede olenlerin hepsi sehit mi, yoksa, bastakilerin cikari ugruna, b.o.k yoluna gitti Niyazi mi olmuslardir.
*Ben sahsen, her iki tarafta olenler icin, ayni derecede uzulurum.Hepsi de arkalarinda, kendini seven, doguran, buyutenleri birakarak gitmislerdir.[/quote]

20-09-2006, 16:44
ya hadi allah var diyelim kardesim ben emir altıan girmeyi istemiyom banane cenetinden cehenneminden onun yakacaksa kendini yaksın sevndirecekse kendini sevindirsin ille beni yakacak sapık, zorla sevgimi olur bu *ne biçim bi düşünce benim isyan aedecemi ona *karsı olacamı biliyordu niye yarattı ille cehenneme gönderecekti neden bu *dünyaya yoladı a.q ben mi *dedim beni yarat cenneti cehennemi bana verdiye
yerim ******** *sevgilerle
bu arada müslüman arkadaslar *ramazan aynız *kutlu mubarek olsun :D

hiramusta
20-09-2006, 18:10
O halde, müminler içinden iki grup çatışırsa onlar arasında barışı sağlayın; ama sonra, iki [grup]tan biri diğerine haksız şekilde davranırsa, [davranışı]nı Allah'ın buyruğuna uygun hale getirinceye kadar, haksızlık yapan taraf ile mücadele edin; (yaptıklarından) vazgeçerlerse adil bir şekilde aralarını bulun ve [onlara] eşit davranın: çünkü Allah, eşit davrananları sever!(49/9)

ömer hayyam
20-09-2006, 19:28
Hiramusta e burada şeritcı bir site olduğuna göre hadi uygulayalım şu ayeti,biz hele bunu bi uygulayalım diğerlerine sıra gelir .Sen üzme canın :lol:

20-09-2006, 20:09
Nerde kalmıştık

Vartor arkadaşımız İran Irak savaşından bahsetti, Irak ve İranın neden o savaşı yaptığını o savaşın nasıl çıktığını biliormusun *En büyük düşman Emperyalizm Emperyalizmin en büyük silahı Din ve Bu silahiın en büyük amacı bölücülük Bölücülüğün en büyük silahı kültürsüzlük, Kültürsüzlüğün en büyük yaratıcısıda eğitimsizlik...

20-09-2006, 20:35
Bunu sende görebiliyorum sözlerin çok açık gerçekten...

20-09-2006, 20:42
ya a cık cık cık sanki cennete laf atanlar çok gördü de laf atıyolar işte inanan inansın ya niye işin suyunu çıkarıyonuz...
sonunda göreceğiz deilmi ?
hem insanların kötü olanlarını siz olsanız ne yapardınız iyi olanlarını ne yapardınız ?
Aralarında fark olcak işte biri cehheneme biri cennete
Kötüyü ödüllendirmek ne kadar adalettir sorarım size peki laf attığınız cehhennem olmasa kötülere nolcak cezalarını çekmicekler mi
o zaman kötü de yoktur hurrraa dalan o zmaan millete tecavüz edem çalam çırpam nasıl olsa cehennem yok işte mantığınıza bakın biraz düşünün ! sizin mantığınızla yola çıktım....

ibrahim_z
21-09-2006, 00:55
bu sitede müslüman olmayan ben ve arkadaşlarımdan hiçbirinin ne hurrraaa millete tecavüz edem çalam çırpam mantığına sahip olduğunu ne de kötülük ödüllendirilsin diyebileceğini kesinlikle düşünmüyorum.
* * bize sanki cennet cehennem önümüze konulmuşta baksak görecez ama gözümüzü kapıyoruz gibi yaklaşıyorsunuz. inanmamak için kendimizi zorlamıyoruz burda inanılacak bi şey göremiyorum. nasıl biri *gelipde halen dünya düzdür dese inanmayız *aynı şey.

kuvvaci
21-09-2006, 08:40
Maalesef bizim toplumumuzda böyle bir inanç var sevgili İbrahim!
İnanmayan insan tecavüzcüdür. İnanmayan insan hırsızdır. İnanmayan insan ahlaksızdır gibi. Hatta buralarda bazı imam arkadaşlar islama göre yaşamayanların dahi ahlaksız olduğunu idda edecek kadar işi amiyane tabirle cıvıttılar. Bende açtığım başlıkta cennetin yaratılmış olduğunu, nerede olduğunu, *adem bey kovulduktan sonra cennette sadece meleklerinmi kaldığını sormuştum. Ama henüz tatmin edici bir yanıt alamadım. Zamandan ve mekandan münezzeh olan allah yaratmıştır ve bir yerlerdedir verilen cevap bundan ibaret dostça kalın saygılarımla

21-09-2006, 11:42
Bunu görebildiğine sevindim demek bazı algılama yeteneklerine sahipsin eğitilebilirsin o zaman

vartor
21-09-2006, 15:58
Kerem kardesim,(rengini cikartamadim, blue mu mavi mi?)
*Senden su basit soruma cevap vermeni beklerdim. Emperyalistler degil mevzu, sehitlik.
* Size gore, bu iki ulkede olenlerin hepsi sehit mi, yoksa, bastakilerin cikari ugruna, b.o.k yoluna gitti Niyazi mi olmuslardir.

21-09-2006, 20:11
Bu sorunun cevabını sana verebilecek yücelikte değilim onu Allahtan başkası bilemez, ama o durumda kim olursa olsun eğer ölmek gerekiyorsa ölmelisin, ama inan bu sorundan sonra hiç bir Türkün güvenmesini bekleyemem, ne sebepten olursan olsun bir savaş çıkarsa, sen sebeplerine bakarak savaşacaksın veya kaçacaksın o zaman, savaşırsan ne ala..., kaçarsan *senin ailen için dahi !!! gerekirse ben ölürüm, şehit mi olurum niyazimi onu bilemem .....

Onlar (Türk şehitler) torunlarının bu soruyu sorduğunu duyarlara sence kemikleri sızlamazmı..... sorun için teşekkür ederim

M.onur
22-09-2006, 01:26
Vallahi cennet diye bir yer varsa Gümbet olabilir. Malum memleri yeni tomurcuklanmış, hatta fazla tomurcuklanıp sarkmış hatunlarla dolup taşıyor. Şarap, cin, votka ne ararsan oda var. Daha ne olsun.

Cehennem diye bir yer varsa Fatih Çarşamba, ya da Sivas madımak oteli olabilir. İkiside Tipleri cehennem zebanilerine benzeyen ve insanları yakmaktan zevk alan varlıkların olduğu yerler.

M.onur
22-09-2006, 02:12
Ülkeyi parçalamak isteyenleride, misyoneleride eşekler kovalasın :lol:

Bu komplo teorileri hep Aytunç Altındalın başının altından çıkıyor. Geçen gün televizyonda yine anlatıyordu birşeyler. Meğer Amerika Türk insanını bölmek için ateist yapmaya çalışıyormuş. Seyrettikten sonra kendimden bile şüphe ettim, o derece etkili anlatıyor köftehor.

Vallahi yakında millet ateist avına çıkarsa şaşırmam yani. Sonumuz Turan Dursuna benzemez inşallah. Müslümanmı olsak ne yapsak :lol:

22-09-2006, 09:30
Vallahi yakında millet ateist avına çıkarsa şaşırmam yani. Sonumuz Turan Dursuna benzemez inşallah. Müslümanmı olsak ne yapsak *

Vallahi ve inşallah diyerek bir başlangıç yapmış gibisin,

mep
22-09-2006, 10:21
Yukarıda yazılanları okuyunca.
* Bir dönem insan kanı dökmeyi marifet sayan insanlar geldi aklıma.
''Şimdi kendi çocuklarıma baktığım zaman,kıydığım gençlerin ailelerini düşünüyorum,bu gün deselerki bu ülke batıyor asla elime silah almam'' diyen haluk kırcı yı düşündüm bir an.Türklükte ellerine su dökemezdi kimse.

22-09-2006, 11:01
Değil bir insan bir karıncanın bile canını acıtmak kadar, kötü bir şey olamaz, savaşmak ancak canını, vatanını ve namusu korumak amacıyla olabilir, fakat günümüzde emperyalizm savaşları yaşanıyor başka bir şey değil, zaten bilinen şeyler...

23-09-2006, 14:36
eh o zaman sizde aklınızı süper görüyorsunuz kendi kafanıza göre mealleri yorumlayarak!!!!

Değerli arkadaş sataşma tarzı yazacağınıza kimin kafasına göre yorumlanması gerektiğini işaret etseniz de arkadaşlarımız da bilseler.
Üstelik o kim olduğunu işaret edeceğiniz şahısların uzuvları ve iq ları buradakilerden fazla mı?

Psikokemoterapi
Bunu ilk uyarı olarakta alabilirsiniz.

23-09-2006, 18:28
yaa niye herşeyi ters anlamak zorundasınn yaff her konuda böyleee cık cık cık
ben kötü insanlar derken inançlı veya inançsız demedim ki
ayrıca size tecavüzcü de demedim
bu kötüleri iyilerden nasıl ayırırsınız aralarında ki fark nasıl oluşturursunuz demek istedim
yaff niye böyle lafı değiştirip hiç aklımdan bile geçmeyen şeyleri söyledim şeklinde değiştiriyorsunuz
İnançsızlar tecavüzcüdür şeklindeki ibare bunu yapanda Allah korkusu olması gerekir ama bak yaptıysa inanmıyordur şeklindedir. Burdan çıkar
Hemen niye üstünüze alınıyorsunuz...Yoksa....???????

mep
23-09-2006, 18:38
İnançsızlar tecavüzcüdür şeklindeki ibare bunu yapanda Allah korkusu olması gerekir ama bak yaptıysa inanmıyordur şeklindedir. Burdan çıkar
Hemen niye üstünüze alınıyorsunuz...Yoksa.

Birden benu mustalik geldi aklıma allah,allah neden acep?

mep
23-09-2006, 18:44
Bu ateistler sapıktır canım,tecavüzcüdür.
savaşlarda ele geçirdikleri kadınlara tecavüz ederlerdi mesela,hele bi tane elebaşları vardı ateistlerin,6 yaşında 9 yaşında evlatlığının karısı allah ne verdiyse hurra eder,11 tane karı alıp harem kurardı kendine,ateistler sapıktır canım,tecavüzcüdür. yeni tomurcuklanmış göğüs manyadır onlar,allah ıslah etsin hepsini ne diyiim.

23-09-2006, 23:39
al işte ille de ortalığı velveleye verceksiniz... Sonra da müslümanlar böyle şöyle deminden beri dediklerimi çarptırıp duruyorsunuz...Bence ilk önce kendinize bi bakın
Demek istediğim inançsızın tecavüz etmeye kalkışmadığı, tecavüz edenin Allah korkusu olmadığı için inançsız duruma düştüğü söylemek istiyorum
Tecavüz eden kişi inanıyorum da diyebilirim. Ama buna ne kadar inanmak lazım bundan bahsediyorum. Yoksa siz tecavüzcüsünüz demiyorum...
Allah Sevgisini içinde barındıran kişi zaten bu tür zevk alma yöntemlerine girişmez. Bu Sevgi onun için yeterlidir.
Anlamıyorum bağnaz insanlar gibi davranıyonuz ama onlara laf atmada üstünüze yok! Anlamıyorum cidden anlamıyorum....
Ha bi de sözü evirip çevirip kendi üzerinize alınmanızta sizi kimse geçemez!

mep
24-09-2006, 12:37
Demek istediğim inançsızın tecavüz etmeye kalkışmadığı,tecavüz edenin Allah korkusu olmadığı için inançsız duruma düştüğünü *söylemek istiyorum

finrot abim,şimdi benu mustalikte kadınlara tecavüz edenler inançsızmı olmuş oluyo,muhammedinde bizzat katıldığı bu savaşta hepsi imanınımı yitirdi,nasıl oluyo abi ben anlıyamadım sen biliyosun bu konuları anlatki cahil cuhela öğrensin.
ha bide sözü evirip çevirip üstümüze almamız için bi neden yok,hani sizde derlerya''dinime sövende müslüman olsa bari'' diye. tecavüz mecavüz denince o söz geldi aklıma birden.kimi anlatmaya çalıştığını anlıyamadım.
Allah Sevgisini içinde barındıran kişi zaten bu tür zevk alma yöntemlerine girişmez.
işte bizde aynen bunu diyoruz be abi.dimi ama sen benu mustalikte tecavüz yarat.6 yaşında9 yaşında kızları al,evlatlığının karısını al,11 tane kadınla evlen,cinsel gücünle öğün,ne kadar garip dimi abi,sen allahtan vahiy alıyo olsan,korkundan uçkurun aklına gelirmi,camiye giden adam bile korkusundan kadın görünce kafasını çeviriyo be abi.ama biraz düşünür hani biraz zorlarsanız anlarsınız yani.

26-09-2006, 16:45
nerden biliyorsun peygamberin tecavüzcü olduğunu çok gördün değil mi?
Biraz benim yazılarımı okursan seninkilerle aynı şeyi dediğini anlıcaktın.Ama ben dini savundum ya hurraa bana hucüm :)
Allah korkusu olan tecavüz etmek olmayan eder ben bunu diyorum işte...
Buradakilerinin din konusunda araştırma yaptığını zannederdim yazık!
Şimdi buna laf atcaksınız biliyom kesiin...
Ama öylesiniz...Ateistlerin yazdığı dinle ilgili şeyleri okursanız normal olarak dini çarptırır.Olmayan *şeyleri olmuş gibi gösterir. Bu açıktır ve nettir
Hıristiyan biri içinde başkaları farklıdır.
Ama gerçekleri görmek için en doğru şeylere bakmak lazım!
Turan Dursunun kitaplarına mı ?

agnostic_z
26-09-2006, 17:08
Cennet: Müslüman Olmayan her yerde.
Cehennem: Müslüman olan her yerde.

İşte en güzel cennet cehennem tarifi brav;)

mep
28-09-2006, 20:41
nerden biliyorsun peygamberin tecavüzcü olduğunu çok gördün değil mi?

:lol:

Biraz benim yazılarımı okursan seninkilerle aynı şeyi dediğini anlıcaktın.Ama ben dini savundum ya hurraa bana hucüm
*Abim ben senin olayını hala çözemedim.ateistmisin,müslümanmısın.
nasıl aynı şeyleri söyliyoruz anlıyamadım.aynı şeyleri söylüyoruz diyosun,dini savundum diyosun.yaw ben farkında olmadan dinimi savundum naptım ben yaw.

Allah korkusu olan tecavüz etmez olmayan eder ben bunu diyorum işte... demişsin
*Bende sana diyorumki,başlarında muhammet bulunan islam kuvvetleri benu mustalikte kadınlara tecavüz etti.sense allah korkusu olan etmez olmayan eder diyosun,yani muhammette ve diğer müslümanlarda allah korkusu yokmu,bunumu demek istiyosun,abi sen müslümanmısın inancın ne?
Buradakilerinin din konusunda araştırma yaptığını zannederdim yazık!
Biz araştırma yapmıyoruz abim işkembeden sallıyoruz.aç biraz hadis oku,ayet oku.ondan sonra sor nerden biliyorsun diye.
Ama öylesiniz...Ateistlerin yazdığı dinle ilgili şeyleri okursanız normal olarak dini çarptırır.Olmayan *şeyleri olmuş gibi gösterir. Bu açıktır ve nettir
olmayan birşey yok abim al benu mustalik gazasını oku hadislerden,ondan sonra olmamış bir şeyi olmuş gibi gösteriyorsunuz de.
Ama gerçekleri görmek için en doğru şeylere bakmak lazım! bizde hadislere bakıyoruz abim ayetlere bakıyoruz,bunların dışında doğru bildiğin bir kitap varsa onu söyle onada bakalım.

agnostic_z
28-09-2006, 21:17
al işte ille de ortalığı velveleye verceksiniz... Sonra da müslümanlar böyle şöyle deminden beri dediklerimi çarptırıp duruyorsunuz...Bence ilk önce kendinize bi bakın
Demek istediğim inançsızın tecavüz etmeye kalkışmadığı, tecavüz edenin Allah korkusu olmadığı için inançsız duruma düştüğü söylemek istiyorum
Tecavüz eden kişi inanıyorum da diyebilirim. Ama buna ne kadar inanmak lazım bundan bahsediyorum. Yoksa siz tecavüzcüsünüz demiyorum...
Allah Sevgisini içinde barındıran kişi zaten bu tür zevk alma yöntemlerine girişmez. Bu Sevgi onun için yeterlidir.
Anlamıyorum bağnaz insanlar gibi davranıyonuz ama onlara laf atmada üstünüze yok! Anlamıyorum cidden anlamıyorum....
Ha bi de sözü evirip çevirip kendi üzerinize alınmanızta sizi kimse geçemez!

Sayın Finrod;

Müslümanlıkta yapılan amel ve inanılan şeyler şunlara dayanır.Kuran ve hadis.Kurana göre yapılacak şeyler ise müctehid denilen 8.yüzyılda yaşamış,4 alimin yorumları olabilir sadece.Bunlar hanefi,şafii,hanbeli ve malikidir.Bu adamlar kadar akıllı kimse olamayacağı,başka kimsenin kuranı yorumlayamayacağı (!) düşünülür ve bu kendi adlarıyla kurulan 4 mezhepten birine iman etmek zorunludur.Bunun dışında kalmak dinden çıkmak demektir.Hadis olarak ta özellikle müslümanlar tarafından doğruluğu su götürmez kabul edilen ve içinde yanlış hadis bulunmadığı kabul edilen Buharinin hadisleri kabul edilir,uygulanır ve inanılır.Biz bişeyi iddia ederken,bunu size cevap vermeniz için size sunduğumuzda ya buharinin hadislerini ya da diğer 4 müctehid din aliminin yorumlarını seçeriz.Mephisto arkadaşımız da buharinin hadislerine dayanarak sana beni mustalık gazasını anlatmış bunu başka bi kaynaktan ya da kendi kafasından yazmamış oke?Şimdi sen buna yalan,yanlış ve iftira deyip inanmazsan inandığın inancına göre mezhepsiz bir sapık ya da dinsiz sayılırsın.Yok eğer inanıyorum tabiki ben müslümanım diyorsan da bize bu olayın bir açıklamasını yaparsın öyle değil mi?

benja
31-10-2006, 03:47
arkadaslar;
bundan yaklasik bir yil önce "yehovanin sahitleri" dinine mensup kisilerle bir araya gelip fikir alis-verisi yapmak firsati buldum.bildiginiz gibi onlar kitab-i mukaddese inanirar ve isanin allahin oglu degilde peygamberi ve kurtulus gününün krali olduguna inanirlar.
ama asil anlatmak istedigim;onlara sordugum su soruyla ilgiliydi:
madem cehennem yok kitab-i mukkadesteki cehennem kavrami nereden cikti?
iste onlarin yorumu;
latince:gehenna,ibranice:ge hinnom(hinnom vadisi)
hinnom vadisi(cehennem), yarusalim(kudus) kentinin güneybatisinda yer alan bir vadidir.burasi yahuda kralliginin ilerki dönemlerinde put tanri moleke ateste insanlarin kurban edildigi putperest ayinler icin kullanilirdi.kral yosiya vadiyi bu gibi ayinlerde kullanilmasini önlemek icin özellikle tofet denen kismini kapattirdi.
yahudi yorumcu david kimhi,ge hinnom konusunda su *tarihi bilgileri veriyor:
orasi yarusalime komsu topraklarda yer alan,pisliklerin ve leslerin atildigi igrenc bir yerdi.ayrica,orada pisliklerin ve les kemiklerinin ortadan kaldirilmasi icin sürekli bir ates yanmaktaydi.bu nedenle,kötülerin hükmü simgesel bir anlatimla gehinnom diye adlandirilir.
isin özü bir cok kutsal kelimede oldugu gibi cehennem kelimeside anlamini yitirmis ve yeryüzünde olan bir cografik yapi(tipki cennet gibi) dilden dile gecerek muhammed zamaninda kurandaki seklini almistir.

K.C.
31-10-2006, 09:48
Merhaba Benja,
Dinlerden özgürlüğe hoş geldiniz.

İşlediğiniz 'cehennem' konusu daha önce farklı topiklerde de işlendi.
İşte onlardan bir kısmı:

http://www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3317

http://www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=29159

http://www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2554&postdays=0&postorder=asc&&start=0

http://www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=32157

19-02-2007, 03:47
http://www.zombietime.com/mohammed_image_archive/islamic_mo_full/
Bu sayfada 8. 9. ve 10. resimlere dikkat edin. Bu resimlerde birinci resimde uzumcugu goren Muhammed'in tekrar ve tekrar dondugu izlenimi veriyor. Muhammed kendiside hadisi seriflerinde belirttigi gibi zurriyeti kuvvetli bir insandi bu sebeple ayni yere tekrar tekrar gidip kadinlari izlemis olabilir, her resimde ayri bir iblisin olmasi da cehennemde mesai sistemi oldugunu gosteriyor.

hiramusta
19-02-2007, 11:16
Cehennem görevlileri iblis değil zebanilerdir.Bunlar reddetmiş olduğumuz hurafelerin resimleştirilmiş halinden başka birşey değildir.Yalnız burda bir noktaya parmak basmak istiyorum.Eğer İslamda resim yasağı varsa (ki yoktur),bunlar nasıl çizildi?

19-02-2007, 12:07
Sevgili hiramusta,
iblis ile zebani arasindaki farki belirttigin icin tesekkurler. Iblis gercektende seytanin kendisidir, zebanilerde hizmetkarlardir. Nerede ve nasil cizildigine gelince, Iran'da Muhammed'in olumunden sonra cizilmis. Yasak olmasi cizilemeyecegi anlamina gelmiyor.

simonuniti
19-02-2007, 12:36
>>>>>>>.Eğer *İslamda *resim *yasağı *varsa *(ki *yoktur),bunlar *nasıl *çizildi?

islama sunni gozuyle bakmak islami yasamak degildir.iste bu gibi bakis acilari
yuzunden devletimizin dini islam mezhebi de sunnilik oldu,islama bir butun olarak
bakilmazsa ,din dersi de koyarlar,alevi vatandaaslarimiza da zorla mezhep pompalamasi
yaparlar.

saygilar

hiramusta
19-02-2007, 14:44
Sevgili Respendial,zebaniler şeytanın değil Allah'ın hizmetkarıdırlar.Zebaniler şeytanları da cezalandıracak olan cehennem görevlileridirler.

>>>>>>>.Eğer  İslamda  resim  yasağı  varsa  (ki  yoktur),bunlar  nasıl  çizildi?

islama sunni gozuyle bakmak islami yasamak degildir.iste bu gibi bakis acilari
yuzunden devletimizin dini islam mezhebi de sunnilik oldu,islama bir butun olarak
bakilmazsa ,din dersi de koyarlar,alevi vatandaaslarimiza da zorla mezhep pompalamasi
yaparlar.

saygilar

Sevgili Simonuniti,bu cümleleri bana söylediysen,ben sünni değilim.(şii de değilim,şu dadeğilim,bu da değilim sadece müslümanım)Dolayısıyla İslamın sünni yorumu gibi kavramlara da inanmıyorum ama okullarda öğretilen din dersine daha doğrusu din kültürü ve ahlak bilgisi dersine gelince bunun İslamın sünni yorumu olduğunu zannetmiyorum.Derste genel din bilgisi,ahlak bilgisi ve birkaç namaz suresi öğretiliyor.Bunun sünni bir din eğitimi olduğunu düşünmek biraz zorlama bir çaba olsa gerek.

19-02-2007, 16:25
Zulum eden ama hic zulum gormeyen hizmetkarlar yani. Anladim.

simonuniti
19-02-2007, 18:00
hiramusta din dersleri o kadar da basit ele alinacak konu degil.

AIHM sinin Din Kultutu ve Ahlak bilgisi dersi hakkindaki gerekceli kararini verim sana

"Okullarda öğretilen din dersleri Sünni İslam bilgileri içermektedir.
Din dersleri bu haliyle, diğer inanca sahip yurttaşların kendi dinlerini
öğrenme hakkını ortadan kaldırmaktadır"

neyse bu kadar yeter konu dagilmasin,baslik bozulmasin...

saygilar

27-02-2007, 04:10
ya baslikta baslik olsa. resimlerde belli iste gorunce kadinlari tekrar tekrar geri gelmis.
Yahu cebrail beni dun bi yere goturdun iblisli miblisli oraya gidelim yine. Gideriz mu.

hiramusta
27-02-2007, 22:55
Sevgili Simonuniti aşağıdaki linkte Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin müfredat programı var.Bence bu müfredat "Sünni İslam bilgisi" olarak değilde "İnsanlık Bilgisi" olarak değerlendirilmesi gerekir.Alevi kardeşlerimizin burada benimseyemeyeceği ne var,anlayabilmiş değilim?

http://halisahin.tripod.com/dinkulturu.htm

beelzbb
27-02-2007, 23:14
Zulum eden ama hic zulum gormeyen hizmetkarlar yani. Anladim.

Sevgili Respendial insan ancak kendine zulmeder ve şunu unutmamak gerekir ki şahsi tecrübemdir:İnsanın kendine yaptığı kötülüğü cümle alem bir araya gelse YAPAMAZ.

SAYGILAR

timsah
23-09-2007, 04:31
Cehennem sozcugunu nereden geldigini merak edenler icin, tesadufen buldugum bu bilgileri paylasmak istedim, daha once verildiyse *kusura bakmayin.

4:115. Kendisi için doğru yol belli olduktan sonra, kim Peygamber'e karşı çıkar ve müminlerin yolundan başka bir yola giderse, onu o yönde bırakırız ve cehenneme sokarız; o ne kötü bir yerdir.

Cehennem sözcüğü Arapçadan gelir. Bu kelimenin kökeni de, Ge Hinnom ve Gehenna kelimeleridir. Ge Hinnom kelimesi ise Hinnom vadisinden gelir.. Kudüs'ün güneybatısında Ammon'ların Tanrısı Molek'e kurban edilen çocukların yakıldığı yerdir burası..
Daha sonra, Tevrat çocukların Molek'e kurban vermelerini yasaklamıştır.

Tevrat / Levililer Bap18/21 Ve Molek'e ateşten geçirmek için zürriyetinden vermeyeceksin.

Eski Yunan'da ölen günahkar ruhların cezalandırıldığı yer Tartaros olarak geçmekle beraber,
İbranicede, Ge Hinnom, Yeni Ahit'in Yunancasında ise, Gehenna olarak geçer. Kötüler burada yanarak cezalandırılacaklardır.

Kaynak: http://www.geocities.com/islampencereleri/cehennem.htm

vartor
23-09-2007, 08:20
Hazir cehennemden bahis acilmisken, benim de aklimi kurcalayan birsey var cehennem hakkinda. Tanri(allah) cehennemi ve cenneti insani yaratmadan once mi sonra mi yaratti? Dini butun kardeslerimiz acaba ne dusunuyorlar bu konuda. Benim anladigim, insandan once kurmus oldugu.

hiramusta
23-09-2007, 11:06
Sizin evin önündeki bahçe varya Timsah,işte oranın Arapça'daki karşılığı "cennet"tir.Ayrıca İstanbul'da bir mahalle adıdır.Bunun dışında dünyanın birçok yerinde cennet ve cehennem dşye anılan birçok yer vardır.Bu yüzden ortaya koyduğun şey ne yeni ne de şaşılacak birşey.

aspendos
23-09-2007, 14:10
Hazir cehennemden bahis acilmisken, benim de aklimi kurcalayan birsey var cehennem hakkinda. Tanri(allah) cehennemi ve cenneti insani yaratmadan once mi sonra mi yaratti? Dini butun kardeslerimiz acaba ne dusunuyorlar bu konuda. Benim anladigim, insandan once kurmus oldugu.

önce sorunun cevabını vermeden evvel bu tür soruları sorarken daha sonraki cevabın karşıığı ve onu takip etden sorunun ne şekilde geliceğini şimdiden görüyorum .

diyelimki allah cehennemi önce yaratmış olsun. bu sefer sorunun karşılığına cevap olarak tamam güzelde neden allah insanları cehenneme bilerek atıyor diye bir soru gelicek .

oysaki allah ezeli bilgisi ve kainatın yaratıcısı olarak dilediğini yapmaya kadir ise neden niye nasıl soruları suya gömülür gider .

birşeye murad ettiği vakit o şeye ol demesi yeter bunu biliyoruz umarım .

oysaki bir atiesit aklı olan allah cehennemi insandan önce mi yarattı sorusuna ise ,

senin allah inancın ve öyle bir varlığın varolmadığına inanan bir ateist olarak bu soru çok tuhafıma gitti .

hem allaha inanma sonra böyle bir soru sor ...

ateizm çöktü bitti ..

timsah
23-09-2007, 15:29
Sizin evin önündeki bahçe varya Timsah,işte oranın Arapça'daki karşılığı "cennet"tir.Ayrıca İstanbul'da bir mahalle adıdır.Bunun dışında dünyanın birçok yerinde cennet ve cehennem dşye anılan birçok yer vardır.Bu yüzden ortaya koyduğun şey ne yeni ne de şaşılacak birşey.

Ortaya koydugum seyin benim ve bir cok insan icin sasilacak sey oldugunu dusunuyorum. Cunku, *Hinnom vadisi eger boyle bir vadi varsa ve bir zamanlar bu vadide cocuklari bir tanriya kurban veriyorlarsa ve arapcada Cehennem ile *Gehinnom kelimelerin bu kadar benzestigi, ayrica allahin bile bu kelimeyi kullanmasi cok ilginctir. Sanki kainati yaratan allah kendi mekani olan bu cehenneme bir isim verememis.

kuvvaci
23-09-2007, 15:31
Sevgili Vartor!
Tanrı önce cenneti yaratmış içine kurulmuş sonra melekler iblis falan bakmış bi ara bi eksiklik var hadi Adem beyi yaratayımda iş tamam olsun demiş bakmış yine eksiklik var Kaburgalarından Havva hanımı yaratmış...
Zannedersem cehennem henüz yaratılmamış galiba duruma göre yaratılacak fazal büyük olursa boş kalabilir küçük olursa dolmayabilir..:).:)
Ayrıca sevgili Aspendos imzanıza kafam takıldı...Aklımın onda birini kullanamıyorum doğru ama suç benimmi? oda az fazla akıl veriverseydi canımm

thunderpoint
23-09-2007, 15:55
senin allah inancın ve öyle bir varlığın varolmadığına inanan bir ateist olarak bu soru çok tuhafıma gitti . hem allaha inanma sonra böyle bir soru sor ...
ateizm çöktü bitti ..

Senin gibi inancının sorgulanmasına tahammül edemeyip kıvıran mugallitler sayesinde Ateizm daha çook yaşar, hiç merak etme!

aspendos
23-09-2007, 17:06
Sevgili Vartor!
Tanrı önce cenneti yaratmış içine kurulmuş sonra melekler iblis falan bakmış bi ara bi eksiklik var hadi Adem beyi yaratayımda iş tamam olsun demiş bakmış yine eksiklik var Kaburgalarından Havva hanımı yaratmış...
Zannedersem cehennem henüz yaratılmamış galiba duruma göre yaratılacak fazal büyük olursa boş kalabilir küçük olursa dolmayabilir..:).:)
Ayrıca sevgili Aspendos imzanıza kafam takıldı...Aklımın onda birini kullanamıyorum doğru ama suç benimmi? oda az fazla akıl veriverseydi canımm

aklı sana vermiş ama sen kullanamıyorsun veya kullandığını sanıyorsun .

buyüzden kuranı da anlıyamıyorsunuz nedeni ise size izin verilmiyor .

İSRA SURESİ :

45. Kur’an okuduğunda, seninle ahirete inanmayanların arasına gizli bir perde çekeriz.

46. Kur’an’ı anlamamaları için kalpleri üzerine perdeler, kulaklarına da ağırlık koyarız. Kur’an’da (ibadete layık ilah olarak) sadece Rabbini andığın zaman arkalarına dönüp kaçarlar.

işte bu inanmayanlara karşı kurandaki bir gerçek daha . bu yüzden sizler kuranı şeytani arzu ve sırf çelişki bulayımda islama karşı onları küçük duruma düşüreyim havasına girereseniz zaten bir hedefe ulaşamadığınız gibi cehennemde yerinizi dahada garanti altına alırsınız .

thunderpoint: * :D *:D * ateizm başlamadan çöktü .

halen allaha inanmayanlar allahdan hesap soruyorlar . olmayan bir allahdan sen nasıl hesap sorarsın ...

ateizm çöktü

kuvvaci
23-09-2007, 18:22
Sevgili Aspendos!
Kesinlikle katılıyorum.. Bizim kalplerimiz mühürlenmiş... Kalplerimizin üzerine perdeler konmuş kulaklarımızda ağırlıklar var ve bizim kuranı anlamamıza izin verilmiyor.... Sonra öbür tarafa varınca da en drekt cehenneme...:) *Hem izin verme hem cehenneme at..:) *zaten kafaya koymuş dolduracak bizim gibilerle cehennemi....yapılacak bi şey yok
Saygılarımla

timsah
23-09-2007, 19:15
aklı sana vermiş ama sen kullanamıyorsun veya kullandığını sanıyorsun .

buyüzden kuranı da anlıyamıyorsunuz nedeni ise size izin verilmiyor .

İSRA SURESİ :

45. Kur’an okuduğunda, seninle ahirete inanmayanların arasına gizli bir perde çekeriz.

46. Kur’an’ı anlamamaları için kalpleri üzerine perdeler, kulaklarına da ağırlık koyarız. Kur’an’da (ibadete layık ilah olarak) sadece Rabbini andığın zaman arkalarına dönüp kaçarlar.

Gizli olan perde varsa gizli olmayan perdelerde olmasi gerekiyor. Acaba gizli olmayan perlerden bahsedebilirmisiniz?

aspendos
23-09-2007, 20:12
gizli olmayan perdeler biz müslümanlarız kuranı kerim okurken huşu içinde allaha saygı ve maneviyatla okuyan kullarız .içimizde fesatlık fitnecilik yok acaba kuranda çelişki nasıl bulurum ortamı yok bizde .

aklımızda kuran okurken fener galatasar maçı yok kardeşim aklımızda sadece o ayet var ve okuduğuma iman etme var .

buyüzden ömrünüzün sonuna kadar da devam etse kuran daki anlamları cenabı allah sizlere göstermez .

zaten gerçekler de ortada biz kuranı farklı sizler farklı yorumluyorsunuz . buna daha başka ispat aramanıza gerek yok .

KUVVACI : kardeş allah sana özgür irade de vermiş !!!

gel madem allahı suçluyorsun yarın tevbe et bakalım tevben kabul oucakmı olmıyacak mı ?

sen allahdan aff diledinde allah af etmedimi ?

sonsuz rahmeti olan cenabı allahın denizde kum taneleri adedince günahın olsa ümidini yitirmeden af dileyerek tevbe kapılarının ölene kadar açık olan bir dine sen hiç gelip o kapıda af diledin mi ?

ne yaparsan kendine yaparsın dostum başkasını suçlu bulma ...

3.yol
23-09-2007, 22:40
Ilk once elimizde var olan verilere bakalim:

1) *3500 , 2000, 1400 yil once yasamis peygamberlerin sozleri ve Kutsal Kitaplar ( Tevrat , Incil , Kuran)

Bu uc kitabin da indikleri soylenen tarihten gunumuze gelen bir nushasi yok. Yani orjinali tuhaf bir bicimde kayip, hem de ucunun de.

2) Hadisler

en eskisi Muhammed'in olumunden 150 sene sonra yazilmis. Hadis yazari A kisisinin B kisisinin C kisisinin D kisisinden duydugunu yaziya almis. Hadis yazari cok titiz, A kisisinin dogruyu soyleyen durust kislerden oldugunu tesbit ederek yaziyor. Ama A kisisinin B kisisinden duydugunu ayni sekilde titiz bir bicimde aktardigini bilemiyoruz ki varsaysak bile ayni supheyi C ve D kisilerine kadar surdurmemiz gerekir.

Yani ozetle tavsanin suyunun suyu hikayesi

3) Tarih bilimi calismalari verileri ( Arkeolojik , eski yazi , papirus , eski paralar , vesaire)

Isa ve Musa'nin *yasadiklari donemden kalma hicbir tarihi kanit yok.

Muhammed'in yasadigi donemden kalma da kanit yok.
Musluman araplarin bastirdigi paralarda ilk kez M.O. 684 yillarinda Muhammed'in ismi geciyor ( MHMD seklinde) . Ve bu sadece bazi paralarda. Ama o donemin halifeleri kendi isimlerini paralarin uzerinde kullanmislar bolca ( allahin adiyla - Bism Allah , ibaresinin yaninda) Bu tarihten sonra bastirilmis paralarin bir cogunda da gecmiyor ismi.

Simdi soruyorum Aspendos'a , dogrulari bulmak icin akla , mantiga ve bilime mi inanayim yoksa haci hoca takiminin soylediklerine mi ?

Bir soru daha:
Madem Allah insanlarin kendisine inanmasina , ibadet etmesine bu kadar onem veriyor. ( ki inanmayanlari cehenneme yolluyacak kitaplara gore) *Neden insanlara supheye yol acmayacak yollarla ulasmiyor ? *

Allah'tan insanlara *apacik bir mesaj gelse "inanmak" diye birsey olmaz zaten. Cunku insanlar *o zaman Allah'in varligini bilirler.

Yani Inanmak veya Bilmek .

Kusura bakma benim beynim bilmek uzerine isliyor.
Seninkisi inanmak uzerine isliyorsa bol bol inan , ama en azindan inanayim derken olculu ol, haci hoca takiminin doldurusuna gelme.

Not: Haci hoca takimi derken dini istismar eden , din bezirganligi yapanlara sozum.