PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Katolik mezhebi ile Ortodoks mezhebi arasındaki farklılıkları bilen var mı?

Cem
23-10-2009, 10:23
Bu iki mezhep arasındaki tarihi düşmanlıkların nedenini ve inanç farklılıklarını bileniniz var mı?

Katoliklik ve Ortodoskluk ayrımı ne zaman ve neden olmuş? İnanç ve ibadetleri arasında ne gibi farklılıklar var.

Sanırım Roma İmparatorluğu'nun batı ve doğu olarak ikiye bölünmesiyle ilgili bir olgu. Batıdaki hıristiyanlar Roma merkezli bir kiliseye doğudakiler ise Fener Rum kilisesi merkezli bir yapılanma seçmişler. Peki inanç ve ibadet farklılıkları neden gelişmiş?

Ortodoksların Katolikleri haz etmemesinin nedeni sadece Haçlı seferleri sırasında Katoliklerin İstanbul'u yağmalaması mı?

Bilen ve bizi bilgilendirmek isteyen varsa yazmasından memnuniyet duyarım.

Karçiçeği
23-10-2009, 11:51
Sevgili Cem,
Merak ettiğin konuyu Google'da 'Katolik Mezhebi' veya Ortodoks Mezhebi' olarak ararsan öğrenmek istediğin cevaplara ulaşabilirsin.
Sevgiler...

vesper
23-10-2009, 11:57
selam cem kardeşim

Sorunuza alıntı yaparak cevap vereceğim, yazdıklarımın dışında bir sorunuz tekrar olursa cevaplamaya çalışırım

..............

Gerçekte Katoliklerle Ortodokslar arasında çok büyük bir farklılık yoktur. Temelde her iki kilise de bazı ufak teolojik ayrılıkların dışında hemen hemen aynı öğretisel çizgiyi takip ederler. Bu iki kilise arasında var olan farklılıklar daha fazla bölgesel ve kilisenin yönlendirilişiyle ilgili farklılıklardır.

Hristiyanlık içinde en yaygın ve en fazla üyeye sahip olan Katolik kilisesinin kuruluşu iddiasına göre bizzat İsa Mesih ve elçileri(özellikle Petrus ve Pavlus) tarafından olmuştur. Katolik kilisesi başlangıçtan bu yana sadık ve kesintisiz bir şekilde elçilerin öğreti ve uygulamalarını devam ettirdiklerini iddia ederler. ‘‘Katolik'' kelimesi ‘‘evrensel'' demektir. Kilisenin yönetim merkezi Roma'da olup evrensel boyutlu olduğundan bu kilise ‘‘Roma Katolik Kilisesi'' adıyla bilinir. Bu kilisenin başında öleceği güne dek seçilip, Mesih'in görünür temsilcisi olarak kabul edilmiş bulunan ve Vatikan Roma'da yaşayan Papa bulunur.

KATOLİK ve ORTODOKSLARIN BİRBİRLERİNDEN AYRILMALARI

Bilindiği gibi ilk Hristiyan kilisesi Pentikost günü Mesih tarafından vaat edilen Kutsal Ruh'un inanlılar üzerine gelmesiyle Yeruşalim'de kuruldu. Fakat Yeruşalim'in M.S. 70'de Romalılarca harap edilmesinden sonra baskılar nedeniyle, bu kiliseler başka bölgelere Avrupa'ya, yani batıya kadar yayıldı (Elçi.1:8)

O zamanlarda dünyada egemen olan politik güç Roma imparatorluğuydu. İlk üç yüzyıl boyunca Hristiyanlar çeşitli ağır baskılara maruz kalmışlardı ama dördüncü yüzyılın başlarında (M.S. 312/3) Hristiyanlığa dönen Roma imparatoru Konstantin'in emriyle Hristiyanlara tam bir özgürlük sağlanmış ve böylece baskılar durmuş oldu. M.S. 395'de ise Roma imparatorluğu Doğuda Konstantilop (İstanbul) ve Batı'da da Roma şehirleri başkent olmak üzere ikiye ayrıldı. Yozlaşmaya başlayan Hristiyanlık güç ardına koşmaya başlayıp, Batılılar Roma'nın, Doğulular da Konstantilop'un dinsel merkez olması gerektiğini ileri sürmeye başladılar. Roma devletinin desteğiyle günden güne güçlenen Roma kilisesinin rahibi kendisinin elçi Petrus'un halefi olduğunu, kilisenin tek evrensel şefi ve papası (babası) olduğunu bidirerek, Konstantilop patriğinin de onun yetkisini kabul etmesi gerektiğini ileri sürünce doğu kiliseleri buna karşı çıkıp birbirlerini aforoz ettiler ve bu şekilde 1054'te Batı'da Roma Katolik ve Doğuda da Ortodoks kilisesi oluşmuş oldu. Ortodoks kelimesi ‘doğru' anlamına gelip, doğru inanca veya görüşe sahip olan demektir.

Papa'nın yanılmazlığı ve evrensel yetkisinin kabul edilmemesinin dışında Ortodoksları Katoliklerden ayıran diğer bir kaç nokta da şunlardır.

Katolik kilisesi rahiplerinin evlenmelerini yasaklarken Ortodoks kilisesi rahiplerinin evlenmelerine müsade eder.

Katolikler Kutsal Ruh'un hem Baba'dan hem de Oğul'dan çıktığını ileri sürerken Ortodokslar Kutsal Ruh'un yalnızca Baba'dan, İsa aracılığıyla çıktığını ileri sürerler.

Roma Katolik kiliselerinde vaftiz uygulaması yalnızca su serpmekle yapılırken, doğu Ortodoks kiliselerinde bu tamamen suya daldırılmak suretiyle yapılıyordu.

Ortodokslar yalnızca resimlerle yetinmekteyken batı kiliseleri heykel veya statüler de yapıyor ve bunları da şereflendiriyordu.

Ortodokslar Rabbin Sofrasını ekmek ve şarapla yaparken Roma Katolikleri bunu yalnızca şaraba bulandırılmış kutsal ekmekle yapmaktaydı.

Ortodokslar bazı Hristiyan kutlamaların Katoliklerden ayrı tarihlerde kutlarlar. Örneğin Katolikler İsa'nın doğuşunu 25 Aralıkta kutlarken Ortodoksluk sistemi altında olan Ermeniler 6 Ocakta kutlarlar.

Bu farklılıkların dışında bu iki kilise diğer bütün konularda hemen hemen aynı inanç sistemini paylaşmaktadır. Ortodoksların yoğun olduğu bölgeler doğu bölgeleridir. Ortodoks ve Katolikler arasında var olan bu ayrılık uçurumu tarih boyunca politik nedenlerden dolayı daha da derinleşti. Ama son dönemlerde Katolik kilisesi Ortodoksları yeniden kendi denetimine almak amacıyla çeşitli atılımlarda bulunmuştur.

..............

Sevgiler

Cem
23-10-2009, 16:31
Vesper ilgin için teşekkürler. Açıklamaların anlaşılır ve iyi idi.

Katoliklerin günümüzde tek merkezi varken (Vatikan), ortodokslarda sanıyorum Fener Rum Patrikhanesi ve Rus patrikhanesi şeklinde iki merkez var, yanılıyor muyum?

Bir de şöyle bir sorum olacak: matta, markos, yuhanna ve luka incilleri mezheplere göre mi tercih ediliyor? Yani katolikler bunlardan birini ortodokslar ise diğer birini mi tercih ediyor? Hıristiyanlar kitap tercihini neye göre yapıyorlar?

güneşinzaptıyakın
23-10-2009, 16:38
......................
Katoliklerin günümüzde tek merkezi varken (Vatikan), ortodokslarda sanıyorum Fener Rum Patrikhanesi ve Rus patrikhanesi şeklinde iki merkez var, yanılıyor muyum?

.......................? Fener Rum patrikhanesi, ekümenik olarak tanınmadığı ve uygulama yapmasına izin verilmediği için, bir kısım ortodoks kitle, Atina ve New York patrikhanelerini merkez olarak kabul etmektedir. Geçtiğimiz senelerde yapılan Moskowa patrikhanesi'nin ayini de bu ekümenlik statüsünü elde etmek içindir.

sargon
23-10-2009, 16:55

Cem ,aslinda bu ulusal kiliselerin olusumu süreci ile ilgili daha detayli tartismalarin oldugu bir kitap okumustum, ama simdi tam hatirlayamiyorum. Sanirim ilk olarak Ermeni yada Süryanilerin ulusal kilise kurmalari ile doguda baslayan bir sürec var. Biraz bakinmam lazim. Genel olarak Ortodokslari ile Katolik'lerin inanislarinda farklilik yok. Ancak Ortodokslar daha tutucu diye biliyorum. Mesela Dogu Avrupa ülkelerinde hala baslarini baglayan, kapali dolasan kadinlar var.

Bir de şöyle bir sorum olacak: matta, markos, yuhanna ve luka incilleri mezheplere göre mi tercih ediliyor? Yani katolikler bunlardan birini ortodokslar ise diğer birini mi tercih ediyor? Hıristiyanlar kitap tercihini neye göre yapıyorlar?

Bu 4 kitabi Protestanlar da dahil bütün hristiyanlar kabul ediyor. Bunlar birbirlerine karsi tercih edilen kitaplar degil. Hiristiyanligin ilk birkac yüzyilinda hangi kitaplarin kabul edildigi zaten netlesmis durumda. O zamanlardan kabul edilmeyen bazi kitaplar var, ama bu büyük hiristiyan mezheplerinin arasinda kitap kabulu acisindan bir farklilik yok. Yorum farklari var.

vesper
23-10-2009, 18:27

Sevgili Cem;

Kitap tercihi diye bir durum yok. Yeni Ahitte bulunan bütün bölümler tüm Hristiyanlarca kabul edilir.... Matta Markos luka ve yuhanna yeni Ahitteki ilk 4 bölümdür

Ancak Yeni ahitin dışında Kutsal Yazıların içine deuterokanonik diye adlandırılan bir bölüm vardır... Bu bölümü protestanlar kabul etmezler, okunmasının faydalı olabileceğini söylerler ama şüpheyle yaklaşırlar Kutsal Kitaptan saymazlar... Katoliklerse deuterokanonike Yeni Ahitin tüm bölümleri gibi büyük önem verirler...

Umarım açıklayıcı olmuştur

sevgiler...

Cem
23-10-2009, 18:33
Tekrar teşekkürler.

firatb84
24-10-2009, 01:09
Katolikler ile ortodokslar arasında genelde en büyük fark katoliklerin papayı kabul etmesi, ortodoksların ise etmemesi olarak gösterilir ancak derinlere indikçe genel olarak bilinenlerden çok daha fazla ve önemli farklılık çıkar aslında, hem şekilsel hem de doktrinler bakımından...

Önce şekilsel küçük farklılıklara değinmek istiyorum ondan sonra büyük farklılıklara geçelim

Şekilsel Farklılıklar:

Şekil açısından en büyük farklılık kiliselerdedir. Katolik kiliseleri daha "gotik" tarzda, ortodoks kiliseleri ise daha renkli ve süslü tarzdadır. Katolik kiliselerinde heykeller bulunur ortodoks kiliselerinde ise heykel yoktur ancak ikonalar vardır. Ortodoks kiliseleri daha süslü ve göz alıcıyken katolik kiliseleri daha "mat" "tarihsel" ve gotik görüntüdedir, ortodoks kiliselerinde rahipler genelde katolik rahiplerden çok daha "şatafatlı" kıyafetler tercih ederler, sakal bırakma geleneği de vardır, katoliklerde ise sakal bırakma pek görülmez.

Kutsal Kitaplardaki farklılıklar:

Ortodoks ve Katolik kanonu (Kutsal kitabı oluşturan "kitapçık" lar) da ufak da olsa farkılılık gösterir.

İki mezhep de protestanların aksine deuterocanonical denilen apokrif yazmaları da "Tanrı sözü" olarak kabul eder, ortodoks kilisesi katoliklerden farklı olarak 3. ve 4. Maccabees kitaplarını da Tanrı sözü kabul eder katolikler ise bu kitapları kutsal kabul etmez, Bunun dışında sadece Etiyopya ortodoks kilisesi katolik ve protestan kiliselerinden farklı olarak Enok'un kitabı Jubilee nin kitabını ve dördüncü barok kitabını kabul eder.

Doktrinsel/öğretisel önemli Farklılıklar:

1) Tanrı İsa neden insan bedenine yüklendi? Tanrı neden İsa'da beden alma ihtiyacı duydu ve neden haçta öldü? Bunların yanıtı katoliklere ve ortodokslara göre farklıdır.

Katoliklere (ve protestanlara) göre TAnrı insan bedenine girip haçta ölmek zorundaydı çünkü Tanrı'nın sonsuz adaleti tatmin edilmeliydi Adem'in günahıyla "günah" dünyaya girdi ve hepimiz de günahlı doğadayız hepimiz günah işledik ve işliyoruz sonsuz adaletli olan Tanrı da bunu cezalandırmak zorunda eğer cezalandırmazsa "sonsuz adaletli" olmaz ama sonsuz merhametli de olduğundan kendisi İsa bedenine girip öldü. Yani İsa'nın ölümünün nedeni Tanrı'nın sonsuz öfkesini yatıştırmaktı, ancak İsa gibi birinin yani insan doğasına da sahip günahsız birinin akan kanı Tanrı'yı "yatıştırabilirdi." İsa bir nevi "fidye" ödedi ama fidye Tanrı'nın kendisine ödendi.

Ortodokslar ise katoliklerin(ve protestanların) bu görüşüne katılmaz, onlara göre Tanrı'nın öfkesini yatıştırmak adaletini yerine getirmek için ölmek zorunda olmak tarzı bir öğreti saçmadır. Ortodokslara göre İsa bir nevi "fidye" ödeyerek insanlığı kurtardı ama peki bu fidye kime ödendi? Bu fidye ölüme/mezara, ölümün hakimine ödendi yani fidye şeytana ödendi Tanrı'nın kendisine değil. İsa ortodokslara göre şeytanı alt edip ölümü ortadan kaldırmak için öldü.

2) Katoliklerde "orijinal günah" vardır, buna göre insanın doğası günahlıdır insan doğuştan kötüdür bunun nedeni de Adem ile Havva'nın işlediği günahtır böylece bütün insanlar bundan dolayı doğuştan günahlıdır. Ortodokslara göre ise Adem ile Havva'dan gelen bir "orijinal günah" yoktur ancak Adem ile havvanın işlediği günahtan ötürü "orijinal günah" değil ama "ölüm" gelmiştir insanlığa

Dolayısıyla diyebiliriz ki Katoliklere göre İsa, Tanrı'nın sonsuz gazabını yatıştırmak suretiyle orijinal günahı kaldırmak için öldü, Ortodokslara göre ise, daha önce dediğim gibi Şeytanı alt edip ölümü ortadan kaldırmak için öldü.

3) Katolik mezhebi "purgatory" de denilen öldükten sonra gidilen, "araf"ı kabul eder. Öğretiye göre ölümcül olmayan günahlar burada ödenir bakire meryem'den azizlerden medet umulur ondan sonra cennete gidilir, ortodokslukta ise böyle bir yer inancı yoktur kişi günahkarsa doğrudan cehenneme gider.

4) Ortodoks mezhebi daha "doğulu" bir yapıdadır, dolayısıyla öğretileri katoliklere göre daha "mistik" tarzdadır. Örneğin katoliklerden farklı olarak Tanrı ve Tanrı'nın yaratılmamış enerjilerini ayırırlar, Tanrı ve enerjileri (Güneş ve güneşin ışınları, ısısı gibi) arasındaki ilişki ortodokslukta tamamen farklı şekilde açıklanır.

5) KAtoliklere göre kutsal ruh, baba ile oğul arasındaki kutsal birliktelikten ortaya çıkar buna filioque denir, ortodokslukta ise Kutsal ruh sadece babadan ortaya çıkar.

6) Katoliklere göre Meryem "kusursuz lekesiz pak" biridir bu anlamda "İsa gibidir" ancak ortodokslar Meryem'e "Tanrı'nın annesi" sıfatını verseler de Meryem'i katolikler kadar abartmazlar.

Bu farklılıklar dışında ibadetsel anlamda pek çok farklılık vardır ancak yeterli gördüğümden burada kesmek istiyorum.

Lusin
24-10-2009, 23:09
Aslında şu açıdan da bakmak gerekir Katolik ve Ortodokslar hep Protestan kilisesinin saldırısına maruz kalmışlardır. Protestanlara göre Katolik ve Ortodokslar sapkın olarak görülüyor(Ne yazık ki..) Tabi her protestan öyle değil ama, öyle düşünenler çok.
Şahsen ben ortodoks olarak Katoliklere karşı düşman gibi hissetmiyorum kendimi. Her ne kadar da uygulamada farklı olsa da hepimiz Kutsal Kitap'a inanıyoruz.

Katoliklerin ve Ortodoksların birbirini sevmemesini Roma İmparatorluğunun bölünmesine bağlıyorum ben. O zamandan beri gelen bir siyasi çekişmeden ötürü bence bu.

vesper
24-10-2009, 23:51
hoşgeldin lusin... Böylelike aramıza ortodoks bir arkadaş da katılmış oldu=)

Protestanların eleştirileri konusunda haklısın ben de bir protestan olarak üzüntü duyuyorum bundan...

Lusin
24-10-2009, 23:57
hoşgeldin lusin... Böylelike aramıza ortodoks bir arkadaş da katılmış oldu=)

Protestanların eleştirileri konusunda haklısın ben de bir protestan olarak üzüntü duyuyorum bundan...

Nazik karşılaman için çok teşekkür ederim. Çok ama çok memnun oldum. :)

ozgur_beyin
25-10-2009, 01:24
sevgili lusin gerçekten hoşgeldin
biraz papağanlıktan uzaklaşmış kendi fikirleri olan ve bizi aydınlatacak hrıstiyanlara ihtiyacımız var .umarım bu sen olursun
çünkü şu an sitemizde olan paolo tünelin az ilerisindeki ,kitabı mukaddes şirketi gibi çalışıyor.bilgi yok sadece propaganda var şunu anlamıyor bizi müslümanlık etkilemiyor kaldıkı hrıstiyanlık. halbuki bir alim adam olmaya çalışsa bilgilerinden faydalanacağız.
ama ısrarla üç cümleyi aşmıyor. kısa mesajlar veriyor sadece. yani sadece hrıstiyan okuyucunun
HE diyeceği şeyler söylüyor

Paolo
25-10-2009, 01:32
Evet Lusin kardeş özgür beyin kendisini tarif etti hahaha))))))))))))))))Özgür beyin ben senin gibi bozuk plan değilimki aynı şeyleri cevaplayayım)))))))))Bana diyeceğine kendine bak önce.KENDİ MERTEĞİNİ çıkar bakayım))))))))

Senin gözünde mertek varken nasıl olur da kardeşine, `İzin ver de gözündeki çöpü çıkarayım' dersin? 5Seni ikiyüzlü! Önce kendi gözündeki merteği çıkar, o zaman kardeşinin gözündeki çöpü çıkarmak için daha iyi görürsün.

Lusin
25-10-2009, 01:32
sevgili lusin gerçekten hoşgeldin
biraz papağanlıktan uzaklaşmış kendi fikirleri olan ve bizi aydınlatacak hrıstiyanlara ihtiyacımız var .umarım bu sen olursun
çünkü şu an sitemizde olan paolo tünelin az ilerisindeki ,kitabı mukaddes şirketi gibi çalışıyor.bilgi yok sadece propaganda var şunu anlamıyor bizi müslümanlık etkilemiyor kaldıkı hrıstiyanlık. halbuki bir alim adam olmaya çalışsa bilgilerinden faydalanacağız.
ama ısrarla üç cümleyi aşmıyor. kısa mesajlar veriyor sadece. yani sadece hrıstiyan okuyucunun
HE diyeceği şeyler söylüyor
Çok çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince aydınlatmaya çalışırım tabiki de sizleri. Sorularınızı cevaplamaktan da çok büyük mutluluk duyarım. Merak ettiğiniz her ne varsa, yazın cevaplarım. Hiç sorun değil.
Adam akıllı tartışma yapılabilecek bir forum bulduğumu sanıyorum. =))

ozgur_beyin
25-10-2009, 01:36
Çok çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince aydınlatmaya çalışırım tabiki de sizleri. Sorularınızı cevaplamaktan da çok büyük mutluluk duyarım. Merak ettiğiniz her ne varsa, yazın cevaplarım. Hiç sorun değil.
Adam akıllı tartışma yapılabilecek bir forum bulduğumu sanıyorum. =))

o zaman sorayım bu papaz elbiseleri niye bu kadar şatafatlı
fakirliğiyle övülen isanın ardılları (olan papazlar) bizdeki sünnet çocukları gibi.
bu giyimlerin kaynağı ne

Lusin
25-10-2009, 02:09
o zaman sorayım bu papaz elbiseleri niye bu kadar şatafatlı
fakirliğiyle övülen isanın ardılları (olan papazlar) bizdeki sünnet çocukları gibi.
bu giyimlerin kaynağı ne
Bu giyim meselesi batıda ve doğuda farklı olur. Din adamları, rahiplik eğitimi aldıkları yerlerde siyah cüppe giyerler. Kilise içinde, ayin esnasında giyilen renkli kıyafetler şundandır. İsa Mesih dünyaya tekrar geleceğinden ve bu geliş bir hükümranlık şeklinde olacağından, biraz daha aristokratik giyim tarzı vardır. Hristiyanlar İsa Mesih'te hayatın güzelliğini görmesinden dolayı, renklidir kıyafetler. Bunun yanında papaz ayinde İsa'yı sembolize eder(ayin zaten İsa Mesih'in hayatının bir nevi kısa bir tiyatro gibi segilenmesidir), İsa Hristiyanlar için çok değerli olduğu için ayin esnasında papazın da sergileyeceği fotoğraf ya da görüntü olağanüstü olmalıdır, halkı etkilemelidir.

ozgur_beyin
25-10-2009, 09:24
lusin teşekkürler

paolo iki yüzlülük nerde. lusinin anlattıklarını sanada sordum sen açıklayamadın dert bu değilmi.eşşeğini bildiğin çayıra sal bana ne

Lusin
25-10-2009, 10:12
Evet Lusin kardeş özgür beyin kendisini tarif etti hahaha))))))))))))))))Özgür beyin ben senin gibi bozuk plan değilimki aynı şeyleri cevaplayayım)))))))))Bana diyeceğine kendine bak önce.KENDİ MERTEĞİNİ çıkar bakayım))))))))

Senin gözünde mertek varken nasıl olur da kardeşine, `İzin ver de gözündeki çöpü çıkarayım' dersin? 5Seni ikiyüzlü! Önce kendi gözündeki merteği çıkar, o zaman kardeşinin gözündeki çöpü çıkarmak için daha iyi görürsün.

Sizin inancınıza karışmak bana düşmez ama, neden hakaret ediyorsunuz? İncil düşmanınızı bile sevin demez mi? Alaycı konuşarak, rencide eden ifadelerle değil bu forumda hayatınızda bir yere varamazsınız. Özgür beyin'in düşüncelerini sevmiyor olabilirsiniz, ama saygı duymak zorundasınız. Bu yazdığınız düşünceleri daha nazik dile getirebilirdiniz sanırım.
Böyle yapınca çok çocuk gibi görünüyorsunuz. Sizi daha tanımıyorum ama ilk izlenimimin böyle olması ne acı değil mi?

Cem
25-10-2009, 11:20

Tarihsel olarak tam tersi durum söz konusuydu. Yani protestanlığın çıkışı sırasında katoliklerin çok yoğun baskıları ve özellikle Fransa'da ciddi katliamları vardı protestanlara karşı diye biliyorum.

Şimdi durum değişti mi? Artık katolikler en azından bir kısım protestanlar tarafından horlanan, sapkınlar olarak mı görülüyor? Ya da katolikler protestanlara aynı veya benzer ifadeleri kullanmıyor mu? Katoliklerin protestanlığa bakışı daha mı pozitif?

firatb84
25-10-2009, 14:58
Günümüzde en "yobaz" denilebilecek hristiyan mezhebi protestanlıktır. Pek çok Katolik ve ortodoks, protestanlara "din kardeşimiz" diyebilirken, çoğu protestan katolikleri ve ortodoksları "putperest" ilan etmiştir, hatta pek çok protestana göre katolikler "şeytana" tapmaktadır! (jesusislord ve biblebelievers.net siteleri bu konuda sadece 2 örnek)

Türkçe protestan siteleri de aynı anlayışı devam ettirmektedir, çoğu Türkçe protestan sitede "hrtistiyanlar ile katolikler arasındaki farklar" şeklinde ve benzeri biçimde başlıklar atılarak, katoliklerin hristiyandan dahi sayılmadığı açıkça ima edilir.

Aslında protestanlık, katolikliğe doktrinsel anlamda ortodoksluğa olduğundan daha yakındır, birinci sayfadaki iletimde belirttiğim gibi ortodoksluk temel konularda katoliklikten ve protesanlıktan çok daha farklıdır. Ama yine de çoğu protestan katolikleri putperest ilan etmekte tereddüt etmez.

vesper
25-10-2009, 18:26
Tarihsel olarak tam tersi durum söz konusuydu. Yani protestanlığın çıkışı sırasında katoliklerin çok yoğun baskıları ve özellikle Fransa'da ciddi katliamları vardı protestanlara karşı diye biliyorum.

Doğru biliyorsunuz Cem... protestanlara karşı çok ciddi katliamlar oldu hatta bunlardan biri de tarihe kanlı mary olarak geçen 1. marynin yaptıklarıdır

Şimdi durum değişti mi? Artık katolikler en azından bir kısım protestanlar tarafından horlanan, sapkınlar olarak mı görülüyor? Ya da katolikler protestanlara aynı veya benzer ifadeleri kullanmıyor mu? Katoliklerin protestanlığa bakışı daha mı pozitif?

Yanılmıyorsunuz... Katolikler Protestanlara hala çok sıcak bakmıyor ama artık neyseki birbirlerini tanıyorlar

benim üzüldüğüm nokta günümüzde bazı Protestanların üzerinde hiç düşünmeden ortodoks ve Özellikle Katoliklere çatması...

Ben protestanım kendi adıma azizlere Meryem Anaya dua etmem, günah çıkarmam, Papanın yanılmazlığını kabul etmem, rahiplerin evliliğine sıcak bakarım vs... ama Katolikler de bütün bunların bir mantığı bir düzeni vardır.

protestanlar gidip siz putlara dua ediyorsunuz dememelidirler; azizlere ve meryem anaya dua, onların dualarımızı cenette Tanrıya sunacaklarına inanılarak yapılır

günah çıkarma bir tövbe şeklidir protestanlar bunu yapmak istemeyebilir ama mantığını bilmeden Katoliklere çatmalarını hoş karşılamıyorum

Yine katolik inancına göre rahiplerin bekar kalmalarının istenmeleri Tanrıyla daha yakın olabilmeleri, yaşamlarını Tanrısal işlere adayabilmeleri içindir. evlilik(eş-çocuk) İnsanın hayatında önemli bir yer kaplar ve rahibin işlerine engel olabilir

hatta bazen öyle şeyler de oluyor ki... Ortodoks bir arkadaşıma bir Protestan ölülerin arkasından dua edilmez demiş... neden olarak da Tevrattaki 'ölülerle temasa geçmeyin' sözünü göstermiş...(bunu ben de ilk kez duydum)

Açıkçası bu kadar saptırmayı da hoş karşılamıyorum hem her ortodoks her katolik de bir değildir... Mezheplerdeki farklılıkları bulmaya çalışmak yerine hepimizin Hristiyan olduğumuzu hatırlamak gerekir

Söylemek istediğim buydu

sevgiler=)

Lusin
25-10-2009, 18:37
hatta bazen öyle şeyler de oluyor ki... Ortodoks bir arkadaşıma bir Protestan ölülerin arkasından dua edilmez demiş... neden olarak da Tevrattaki 'ölülerle temasa geçmeyin' sözünü göstermiş...(bunu ben de ilk kez duydum)

Açıkçası bu kadar saptırmayı da hoş karşılamıyorum hem her ortodoks her katolik de bir değildir... Mezheplerdeki farklılıkları bulmaya çalışmak yerine hepimizin Hristiyan olduğumuzu hatırlamak gerekir

Ölünğn ruhuyla temas yerine, ruhunun alameti için dua edilir cenazelerde, fakat bununla beraber cenazedeki duaların çoğu cenazeye katılan cemaat içindir. Cemaate umut verilir. Ölümün bir son olmadığı anlatılır.
Sanki ruh çağırıyoruz, kahve fincanlarıyla filan.:D

Sana sonuna kadar katılıyorum vesper, farklılıkları bulmak yerine hepimizin Hristiyan olduğuna yoğunlaşmak gerekir. Biz kendi içimizde böyle delirmiş gibi çatışırken bu ülkede müslümanların bize nasıl tölerans göstermesini bekleyebiliriz ki? Eğer birşeyleri değiştirmek istiyorsak önce kendimizden başlamalıyız.

vesper
25-10-2009, 18:40
Günümüzde en "yobaz" denilebilecek hristiyan mezhebi protestanlıktır. Pek çok Katolik ve ortodoks, protestanlara "din kardeşimiz" diyebilirken, çoğu protestan katolikleri ve ortodoksları "putperest" ilan etmiştir, hatta pek çok protestana göre katolikler "şeytana" tapmaktadır! (jesusislord ve biblebelievers.net siteleri bu konuda sadece 2 örnek)

Türkçe protestan siteleri de aynı anlayışı devam ettirmektedir, çoğu Türkçe protestan sitede "hrtistiyanlar ile katolikler arasındaki farklar" şeklinde ve benzeri biçimde başlıklar atılarak, katoliklerin hristiyandan dahi sayılmadığı açıkça ima edilir.

Aslında protestanlık, katolikliğe doktrinsel anlamda ortodoksluğa olduğundan daha yakındır, birinci sayfadaki iletimde belirttiğim gibi ortodoksluk temel konularda katoliklikten ve protesanlıktan çok daha farklıdır. Ama yine de çoğu protestan katolikleri putperest ilan etmekte tereddüt etmez.

Yobaz olduğumuzu düşünmüyorum=)... Hatta bence protestanlık insanın kendisini en rahat ifade edebildiği mezheptir. Ama dediğiniz açıdan bakarsak haklılık payınız da var

Protestanlık Katolizmi sadeleştirmeye yöneliktir(eski dönemlerde katoliklerin yaptıkları ve yapmaya devam ettikleri yanlışlar eleştirilmiş bunlara sebep veren geleneklerin kaldırılmasına çalışılmıştır)

Ama katolik ve ortodoksların putperest olduklarını iddia eden protestanları ben de desteklemiyorum

Aslında şöyle bir şey de var... protestanlığın bir sürü alt mezhebi de var... Çünkü katolizmi her protesto edene Protestan ismi verilmiştir. Ancak gerçek anlamıyla protestanlar Kalvinistler ve Lutheryenlerdir. Bunun dışında kalanlar Katolik-protestan arasındadırlar

Katoliklere en çok çatanlar da kalvinist ve lutheryendırlar... Katoliklerin herşeyini yanlış anlarlar bir önceki mesajımda da dile getirdim... eh bize de protestan olduğumuz için bunun yükünü taşımak kalır

ve kendi adıma Ortodoks ve Katoliklere de din kardeşlerim diyorum... Bazı Protestanların yaptıkları ayrıma da üzülüyorum

Sevgiler

vesper
25-10-2009, 18:44
Sana sonuna kadar katılıyorum vesper, farklılıkları bulmak yerine hepimizin Hristiyan olduğuna yoğunlaşmak gerekir. Biz kendi içimizde böyle delirmiş gibi çatışırken bu ülkede müslümanların bize nasıl tölerans göstermesini bekleyebiliriz ki? Eğer birşeyleri değiştirmek istiyorsak önce kendimizden başlamalıyız.

Sağol lusin=)

Dediklerinde de haklısın hristiyanlar dahi çatışma içindeler hala... Üstelik temel öğretilerimiz de zaten aynı... Bunlara yoğunlaşsak daha iyi olacak:D

Yargan Kam
27-10-2009, 11:09
Küçükken babama sorduğumda bu Hıristiyan mezheplerini, bana;

''Katolikler katı, Protestanlar onları protesto edenler ve Ortodokslar'da tarafsız ve ortada duranlar'' demişti =)

Tüm soru ve bilgiler için dinli-dinsiz arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Sevgi ile...

sargon
27-10-2009, 11:25
Burda bu kadar farkli mezhepten hiristiyani, hem de hiristiyanlik hakkinda bilgisi olan hiristiyani bulmusken kacirmak istemiyorum. Ana sayfamizda Incil elestirisi adinda bir bölüm var. Burda "Hiristiyanligin kökeni" ve "Incil'in ic tutarsizliklari" baslikli iki makale var. Birincisi benim yazim, ikincisi bir ceviri. Bu yazilar, özellikle de birincisi hakkindaki elestirilerinizi yazar misiniz. Simdiye kadar pek elestiri alamadim. Elestiri gelmeyince gelistirme sansi da olmuyor tabii.

Lusin
27-10-2009, 17:34
Seve seve eleştiri yazarım da ben bulamadım o dediğinizi. Linkini koyabilirseniz çok sevinirim :)

vesper
27-10-2009, 18:11
Sevgili sargon bahsettiğiniz bölüm anasayfadaki hristiyanlığın eleştirisi bölümü sanırım... incilin eleştirisi bende açılmadı Hristiyanlığın eleştirisi sayfasına yönlendirildim

makaleler yazmışsınız yorum yazabileceğimiz bir bölüm görmedim ben... Neyse zaten forumun bu bölümüne başlık açmamız daha uygun olacak...

Ama öncelikle eleştiri yapmadan önce bizden konu hakkında bilgi isterseniz sevinirim:) çünkü İslam teolojisiyle Hristiyan teolojisi çok farklı. Sizler islam teolojisini iyi biliyorsunuz ama yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla Hristiyan teolojisi için aynı şey söylenemez... Ben temel konularda bir şeyler yazacağım eminim lusin ve paolo de eksik olduğum yerleri tamamlamaya çalışacaktır. Hristiyan mantığını anlattıktan sonra sorularınızı eleştirilerinizi de alabiliriz

Sevgiler....

Lusin
27-10-2009, 19:58
Aynen ben de Vesper'a katılıyorum. İslam teolojisiyle Hristiyanlık teolojisi birbirinden çok farklıdır. Yani zaten İslami mantıkla İncil okunduğunda birşey ifade etmez, anlaşılmaması doğaldır, çünkü dedim ya teoloji çok farklı.
Siz burda bizden bilgi almak istediğiniz soruları bize sorunuz.

sargon
27-10-2009, 23:59
Bahsettigim makaleler sunlar

Hiristiyanligin kökeni:
http://www.turandursun.com/incilin_elestirisi/p2011_articleid/1

Incil'in Ic Tutarsizliklari:
http://www.turandursun.com/incilin_elestirisi/p2011_articleid/3

Kendi adima Islam teolojisini de iyi bildigim iddiasinda degilim. Ben yirmi küsur yildir ateistim, dini cevrelerde bulunmadim, dolayisiyla bilgilerim okuma, arastirma sayesinde olan seyler. Ama en azindan Tevrat ve Incil'i dikkatle okumaya calistim, bu arada hiristiyanlarla da kitaplar üzerinde tartismalarim oldu.

sargon
28-10-2009, 00:07
Sevgili sargon bahsettiğiniz bölüm anasayfadaki hristiyanlığın eleştirisi bölümü sanırım... incilin eleştirisi bende açılmadı Hristiyanlığın eleştirisi sayfasına yönlendirildim

makaleler yazmışsınız yorum yazabileceğimiz bir bölüm görmedim ben... Neyse zaten forumun bu bölümüne başlık açmamız daha uygun olacak...

Hiristiyanligin elestirisi yazisi ayri ayri makaleler degil, bir bütündür.Ordaki temel argüman, hiristiyanligin kökenini aldigi dinsel anlayislar oldugu: Birinci kaynak pagan inanislar, özellikle Yunan, Misir, Iran ve Anadolu paganizmi. Ikinci kaynak Yahudi dinsel gelenegi. Bu iki kaynagi birlestiren olarak da Helenistik cagin dinsel sentezciligi.

Hiristiyanligin ortaya ciktigi dönemdeki bazi teolojik sorunlara yaklasiminin ve aciklamalarinin nasil bu sentez sayesinde gelistirildigini ve temel kaynaklari ile baglantisini göstermeye calisiyorum.

vesper
28-10-2009, 16:56
Peki sargon bu bölümde başlık açarak tartışabiliriz... gönderdiğiniz linkleri de okuyacağım...

İslam teolojisini bildiğinizi söylerken yalnızca sizi değil, diğer üyeleri de kastettim, islam teolojisi hakkınızda bilginiz Hristiyan teolojisinden daha fazla...

sevgiler

pankygirl
31-12-2012, 17:10
Öncelikle merhaba arkadaşlar ...Ben bir kaç gündür hristiyanlık dinini araştırıyorum...Açıkcası dininizin geçmişi ilgimi çekiyor.Daha önce bir çok kez kiliseye gittim .Ama çoğunlukla katolik kiliselerine ortodoks'a alınmadık ,bununda sebebini merak ediyorum.Asıl Merak ettiğim şey şudurki neden bu kadar fazla mezhep var.Evet müslümanlıktada var fakat , hiristiyanlıktaki kadar farklı değil.Sorumu kesinlikle önyargılı bir şekilde anlamanızı istemem .Bu arada mutlu yıllar :)

Jesus-Christ
31-12-2012, 17:30
Pankygirl merhaba

Hoşgeldiniz.

Hristiyanlık 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir ve gerek bilime, kültüre sanata ve edebiyata katkıları olmuştur.

Vatikandaki bir duvarı ele alalım,

O duvara saatlerce bakabilirsiniz.

Hatta içerdiği motif, işlemeler üzerine bir kitap bile yazabilirsiniz.

Ben ortodoks yada katolik değilim. Ama yine de güzel şeyler yapmış adamlar.

Hristiyanlık, İsa Mesih'i takip etmektir. İsa gibi olmaya çalışmaktır. Farklı yorumlara sahip olsa da özünde aynı şeyi söylerler. Biri, [ presbiteryenler örneğin] bebek vaftizi yaparken, diğeri [ örneğin evangelistler] bebek vaftizi yapmazlar.

Hepimizin bir beyni var, sonuçta bir yorumumuz da olacaktır.

Mezhepleri de bu temelde algılıyorum ben.

Ortodoks kiliseleri genelde içine kapanıktır,

Katolikler de öyle.

Ama protestan kiliseler/ reformcu kiliseler müjdecidir ve rahatlıkla girip çıkabileceğiniz bir alandır.

Mezhep ne olursa olsun hepsi birbirini kardeş olarak görür.

Yazıştığımız bu site din, tanrı karşıtı bir site olduğundan, hristiyan site değildir.

Google'ın hristiyan siteleri de arayıp, merak ettiklerinizi araştırabilirsiniz.

Selam ve saygıyla

pankygirl
03-01-2013, 18:08
bilgilendirdigin için teşekkür ederim jesus :))