PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hristiyanlıkta Akraba Evliliği Var mı?

denklem
08-09-2010, 00:56
hristiyanlıkda,yahudilikte akraba evliliği varmı?
yada bu dinlerin olduğu toplumlarda akraba evliliği var mı?

AerA
08-09-2010, 01:04
Akraba evliliğinin dini yoktur. Gökten geldiği rivayet edilen kitaplar akraba evliliğinin tetikleyeceği bozukluklardan haberdar olmadığı için dinlerde "akrabanızla evlenmeyin" gibisinden bir yazıt bulamazsınız.

Gülhane Askeri Tıp Akademisinin linkini verdiğim çalışması bazı konularda size yardımcı olabilir.
Sakıncaları nelerdir, nasıl tespit edilir v.b.

http://www.gata.edu.tr/temelbilimler/genetik/dosyalar/akraba_evlilikleri.htm

denklem
08-09-2010, 01:10
islamda akraba evliliğini teşvik eden ayet yada hadis varmıydı hatırlıyamadım.
sanki vardı.
incilde yada tevratta varmı böyle şeyler merak ettim.

AerA
08-09-2010, 01:25
İslamda var elbet. Ahzab 50, Diyanet çevirisi :

Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Birde kiminle evlenilmemesi gerektiğini anlatan bir ayet Nisa 23, Diyanet çevirisi :

Size şunlarla evlenmek haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren sütanneleriniz, süt kız kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle zifafa girdiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız, -eğer anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur- öz oğullarınızın karıları, iki kız kardeşi (nikâh altında) bir araya getirmeniz. Ancak geçenler (önceden yapılan bu tür evlilikler) başka. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir..

Eski Ahitte İshak amca kızı (Tekvin ama hangi bab hatırlamıyorum), İshak'ın oğlu Yakup ise dayı kızı ile evlenmiş görülüyor.

Yeni ahitten haberdar değilim.

denklem
08-09-2010, 03:28
bazı milletlerde akraba evliliği yasak.mesela çerkezlerde.çerkezler islamı kabul etmeden
öncede yasaktı akraba evliliği.halada sürdürürler bunu.bu anlamda ilğinç.insanların
görebildiği zararları tanrılar görememiş.

AerA
08-09-2010, 04:45
Neyi görmüş ki efendim...

Natan
08-09-2010, 13:51
Kutsal kitaplarda enses ilişki var mıdır ?

Evet vardır ; Bakınız (http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=18620)

Hristiyan ve diğer topluluklarda görülebilen bir birlikytelik fakat her ne kadar kitaplar buna teşvik etmese de peygamberlerin ensest ilişkide bulunduğu yazılıdır.

saygılarımla

AvniSinanoglu
16-09-2010, 23:50
İslamda var elbet. Ahzab 50, Diyanet çevirisi :

Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.
...

Yukaridaki ayette sadece Tanri elcisine verilen bir müsaade degilmi? Hemde onunla hicret eden kuzinleriyle. Baska ayet varmi bu konuda?

AerA
17-09-2010, 17:03
Yukaridaki ayette sadece Tanri elcisine verilen bir müsaade degilmi? Hemde onunla hicret eden kuzinleriyle. Baska ayet varmi bu konuda?

Bunu akraba evliliğini teşvik eden bir ayet olarak göstermedim zaten. Sadece akraba evliliğine peygamber bazında bile olsa yer verdiğini göstermek için ekledi. Kaldı ki ayetin başında Ey Peygamber diyor.

Hemen altında kimlerle kesinlikle evlenilmeyeceği yazan başka bir ayet daha var. bu ayetin dışında kalan herkezle evlenebilirsiniz. Bu durumun ortaya çıkartabileceği genetik problemler var ve olacaktır da. Kutsal (!) metinlerden zamanında bunları bilmesini bekleyemezdik tabiki.

Esen kalınız.

denklem
17-09-2010, 18:26
bizim kurandaki çelişkilere nasıl binbiryorum getiriliyorsa
onlarda binbiryorum getiriyorlardır.

AerA
17-09-2010, 18:47
Sayın denklem ;

Binbir yorum getirmezler mi? Bakınız İsa'ya ithaf edilen yaşam öyküsünün aynı zamanda Antik Mısır Tanrısı Osiris ve Antik Yunan tanrısı Dionisos'a da aid olduğu biliniyor.

"Eğer İsa'nın cinsel birleşme olmaksızın yaratıldığını, çarmıha gerildiğini, ölüp dirildiğini ve cennete yükseldiğini söylersek, Zeus'un oğulları hakkında inanılanlardan farklı ve yeni hiç birşey söylememiş oluruz." Justin Martyr (M.S 103-165) Hristiyan Apologist (http://en.wikipedia.org/wiki/Justin_Martyr).

Yukarıda farkındalığı bir Hıristiyan din adamının dile getirmesi kadar tuhaf bir şey olamaz herhalde. Ve genel anlamda İsa mitinin, Mısır-Yunan teolojilerinin İbrani edebiyatı ile harmanlanması ile oluştuğunu söylemek yerine, şeytanın zamanı Osiris ve Dionisos kanıtları ile manipüle ettiği anlatılageliyor. Yani Dionios ve Osiris'in hayat hikayelerinin İsa gibi olması ve İsa hakkında konuşurken Zeus'un çocuklarından farklı bir şey söylemiyor olmamızın sebebi, tamamen şeytanın zamanı bu kişilerin hayatları ile doldurarak, İsa'yı kötüleme çabası imiş.

Esen kalınız.

Natan
18-09-2010, 01:46
bizim kurandaki çelişkilere nasıl binbiryorum getiriliyorsa
onlarda binbiryorum getiriyorlardır.

Haklısınız sayın denklem

Müslümanları bilmiyorum ama hristiyanlar epey bi demogoji yapıyorlar.
Bilenler var, bilmeyenler var bir de bilmediği konularda sürekli konuşanlar var.
Bu üçüncü gruptaki arkadaşlarla anlaşmakta zorlanıyoruz.

Soyun devam edebilmesi için "aile içi cinsel ilişki" yi normal karşılayan yada bu iğrençliği görmezden gelen hristiyanlar genelde sessiz kalır.

Akıllarınca cevap vermeye calışan hristiyanlar da vardır.

Fakat özü değişmez bu lakırdıların

saygılarımla

nehir
22-09-2010, 01:14
Şu soy devamı masalınıda hiç anlamam,isterse tükensin yahu bu ne garip şey,bu ne mide,bu ne acaip ruhtur olmaz böyle şey,akıl alır şey değil işte o kadar!

Soy devamı için ensest'e evet demek olacak iş değildir diyorum!..okadar kudretli idi ise Allah ,soy devamı için başka insanlar yaratıverseymiş derim ben bu kadar basit yani ve asıl mucizeler bu olurdu!.. :) gerektiğinde gökten koç indiriyo ama ensest'e göz yumuyor bu mudur?pes yani!.. :))

nehir
22-09-2010, 01:17
ah birde meryeme cebraili gönderip üflettirebiliyor,amma velakin başka durumlarda soy kurtarma işini ensestle mi çözüyor?bu ne perhiz bu ne lahana turşusu desem tam yeridir!.. :)) koptum ya!....

Natan
26-09-2010, 13:30
Bu saçmalıkları gören ve cevap veremeyen o kadar insan var ki !
ne diyelim..