PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yaratıcıya İnanmayan Kardeşlerime Üzülüyorum.

HanifTürk
16-09-2008, 16:08
Yaratıcıya İnanmayan Kardeşlerime Üzülüyorum.

Üzüntü konusunda gerçekten samimiyim nedenine gelince Bir yaratıcıya inanmayan kardeşlerim
Evrenin ve kendilerinin kör bir tesadüf eseri veyahut ezeli ve ebedi olan bir Maddenin eseri
olduğuna inanıyorlar yani Bilinçli bir Yaratıcıya ve O”nun oluşturduğu bir evrene değil de
Bilinçsiz bir yaratıcıya ve O”nun oluşturduğu evrene inanıyorlar. Bu inanışta büyük sorunları beraberinde
getiriyor.

Mesela İnsanın Hayatı üzerinde kimin nasıl bir karar verme mekanizması vardır. Kim Nerede
Ne zaman Hangi Anne ve Babadan doğacak Akıllımı akılsız mı olacak Sakat mı sağlam mı olacak
Kadın mı erkek mi olacak Zengin mi fakir mi olacak . Bilinçli bir yaratıcıya inanmayanlar genlerden,
tesadüflerden bilinçsiz seçimlerden bahsede bilirler ama yinede tatminkar bir cevap veremeyeceklerdir.

Eğer bilinçli bir Yaratıcı yoksa o zamanda karar verilmiş öngörülmüş bir gelecek yoktur ve
her insan kendi geleceğini yalnızca kendi şekillendirebilir ve iyi yada kötü seçimi kendi özgür
ve hür iradesi ile yapabilir (Tabi genetiği ne kadar izin veriyorsa ki bu bile insanın özgür
bir iradeye sahip olmadığı anlamına gelir) Ama bilinçli bir yaratıcı varsa da öngörülmüş bir gelecek vardır.

Bu arada çok önemli bir soru aklımıza gelmelidir İnsanın kendisine has geleceğinin
şekillenmesinde sadece kendi özgür seçimimi vardır yoksa kendi seçimlerinden çok
anlamını çözemediği Hayatına İnsanın iradesi dışında yön veren bir gizli mekanizma (Kader) mı vardır.

Bu konuda en yakın örnek kendi hayatımızdır. Şöyle bir düşünün hayatınızda bütün
istekleriniz oluyor mu Başınıza gelen olayların Hepsi sizin özgür seçimleriniz mi değil mi ?
Bu sorulara vereceğiniz vicdanlı cevaplar Bilinçli yada bilinçsiz bir yaratıcının
olup olmadığı hakkında (Bilinçli yada bilinçsiz yaratıcı kavramını özellikle
kullanıyorum ki Esasında Tanrı kabul etmeyip Maddenin bizi ve evrenimizi
meydana getirdiğini kabul etmek Maddeyi Yaratıcı mesabesine koymak anlamındadır.)
Karar vermenize vesile olur.

Eğen bilinçsiz bir oluşum söz konusu ise Ben Neye ve kime göre
Türkiye gibi geri kalmış milli geliri düşük zar zor kendi kendine yeten rahat bir
şekilde yaşayamadığım bir ülkede doğup sefalet içerisinde yaşarken
Barak obama Amerika da doğup dünyayı yönetecek hem yeteneğe hem de
şansa sahip olabiliyor bunu nasıl bir mantık kabul edebilir ve isyan etmez .
Bu madde ne kadar gaddar yada zalimde beni sefalet içerisinde bırakırken
diğerine çok büyük imkanlar vermiş neye göre.

İşte bu noktada bilinçli bir yaratıcıya inanan ile bilinçsiz bir oluşuma inanan insan
psikolojisi bizim konumuz. Yaratıcıya inanan insan ya sabır edip başına gelenlere
Mükafatını ALLAH”tan bekler yada isyan edip yaratıcıya kızar.
Ama bilinçsiz bir yaratışa inananlar kime isyan edip rahatlar yada başına gelenlere
sabredip kimden mükafat umup rahatlar. Bu durum çok büyük bir sorundur yaratılışa
inanmayan insanlar içinki bunun için inanmayan kardeşlere üzülüyor ve
empati kurarak kendimi onlar yerine koyduğumda ne kadar büyük bir çıkmazın
içerisinde olduklarını görüp onlar için üzülüyorum.

Özgür irade konusuna gelince ben seçimlerimde ne kadar özgürüm kendimden bir örnekle konuyu açalım.

Benim dedemin babası Selanik te doğmuş ve oradan Türkiye”ye göç etmişler ve
Bursa”ya yerleşmişler sonra dedem babaannemle evlenmiş babam doğmuş babam
Bursa”dan İzmir”e çalışmak için gitmiş orada annemle evlenmiş ben doğmuşum
Bende Ankara”da Memur olduğu için İzmir”e tayin olan bir Kişinin kızı ile evlendim.

Şimdi soruyorum bakışta yani günübirlik baktığımızda kendi özgür seçimim olan
Eşim acaba benim kendi özgür seçimimi yoksa
Büyük bir planın parçası olan bir Kader”in sonucu mu?

Olayları tekrar incelersek şöyle bakarız. Eğer benim babamın dedesi Osmanlı
yunanla savaşmasa Bursa”ya gelmezlerdi ve Bursa”da olan babaannemle
dedem evlenip babam doğmazdı. Babam Bursa”dan kalkıp İzmir”e gitmese
Annemle tanışamaz ve ben dünyaya gelmezdim.

Ben Ankara”dan İzmir”e tayin olan Memur kızınla tayin olmasa evlenemezdim eğer
Yunanistan ile Osmanlı savaşmasa ben eşimle asla evlenemezdim. Hani her şey benim
kendi seçimimdi niye başkasını değil de eşimi seçtim başkasını seçsem başka çocuk
başka gelecek olacaktı.

Ben seçimlerimin sonucunu önceden göremezsem nasıl seçimlerim benim
özgür irademle olur eğer özgür iradem yoksa var olan kimin seçimleridir.
Bilinçsiz bir oluşumun müsebbibi olan bir maddenin mi yoksa
Bilinçli bir Yaratıcının mı Hangisi akla ve mantığa daha uygundur.

Karar sizin

Saygılarımla

masteng
17-09-2008, 16:27
Evet tamamen dogru söylüyorsunuz diyemiycem.Sizin bahsettiğiniz şey KAÇIŞ...özgürlükten kaçış.korku da dıyebiliriz.öldükten sonra ben bir hiç olmak istemiyorum cennet yada cehennem farketmez öldükten sonra bir hayat olsun istemenın başka bır düşünce versiyonu.Sanırım bende sizinle aynı fikirdeyim yok olmak yada hiç olmak fikri insanı çıldırtıyor ve evet bir yaratıcı olması gerekiyor diye düşünmek zorunda kalıyoruz.

çakırcalı
17-09-2008, 16:49
Sayın LaMevcud,
Konu başlığında sorulan sorular, ileri sürülen fikirlerle ilgili uzun uzadıya konuşmanın, cevaplar vermenin bir anlamı yok. Sorduğunuz soruları hepsine bilim ve felsefe cevap vermiş. Size düşen, kutsal kitaplardan başınızı kaldırıp, inanmayanlara üzülmeyi bırakarak, bu tür soruları soracak kadar cahil kalmanıza üzülüp, birazcık olsun "Determinizm-Gerekircilik" üzerine okumanızdır. Göreceksiniz ki, bu sorduğunuz sorular ve bunlarla ilintili daha yüzlerce soruya kolaylıkla yanıt verebileceksiniz.

Bakanlıktan bir grup üst düzey yetkili, bir akıl hastanesini ziyarete gelmişler. Müşahede odalarının ve koğuşların bulunduğu koridorda gezinirlerken, yetkililerden biri bir koğuşun açık duran bir mazgal kapağından içeri bakmış ve ukala bir tavırla, içerdeki bir hastaya "Kaç delisiniz içerde?" demiş. Hasta, mazgal kapağına doğru yaklaşıp "Siz kaç delisiniz dışarda?" diye sormuş.

Bizim için üzülmeyin, biz sizin için üzülüyor muyuz? :)

prometheus4517
17-09-2008, 17:09
bir ton saçmalık. emin ol asıl inanmayan arkadaşlar sizin için üzülüyor. size bakıp diyorlar ki;

"bunca saçmalığa inanmak için ne büyük bir zeka kapasitesine sahip olmak lazım, madem o zeka kapasitesi mevcut o zaman bu saçmalıkları savunmak için nasıl bir kişilik gerekir."

işte içinden çıkamadığımız soru bu. tanrıyı peygamberi boşverin bu soru üzerine düşünün.

HanifTürk
17-09-2008, 21:58
Evet tamamen dogru söylüyorsunuz diyemiycem.Sizin bahsettiğiniz şey KAÇIŞ...özgürlükten kaçış.

korku da dıyebiliriz.öldükten sonra ben bir hiç olmak istemiyorum cennet yada cehennem farketmez öldükten sonra bir hayat olsun istemenın başka bır düşünce versiyonu.Sanırım bende sizinle aynı fikirdeyim yok olmak yada hiç olmak fikri insanı çıldırtıyor ve evet bir yaratıcı olması gerekiyor diye düşünmek zorunda kalıyoruz.

Evet tamamen dogru söylüyorsunuz diyemiycem.Sizin bahsettiğiniz şey KAÇIŞ...özgürlükten kaçış.

Kardeşim nasıl bir özgürlükten bahsediyorsunuz ki olmayan bir özgürlükten mi bana özgür olarak karar verdiğiniz ve sonuçlarına sadece sizin seçtikleriniz yüzünden ulaştığınız bir olay yazın ben özgür olduğumuza inanmıyorumki özgürlükten korkayım trilyonlarca yıldız ve trilyar kere trilyar gezegenden oluşan evrende çölde kum tanesi olan bir dünyada yaşıyorum daha yaşadığım dünyanın sırları çözülmemişken hangi özgürlükten bahsedilebilirki

korku da dıyebiliriz.öldükten sonra ben bir hiç olmak istemiyorum cennet yada cehennem farketmez öldükten sonra bir hayat olsun istemenın başka bır düşünce versiyonu

Kesinlikle böyle bir isteğim yok cehennemde azap çekeceğime yok olmayı tercih ederim Niye ben bu gözümle gördüğüm kesin olarak bildiğim bir dünyada istediğim gibi yaşamayayım delimiyim ben ama biliyorum ki ben asla sanatçısız sanat olmadığı gibi yaratıcısız bir yaratılan olmayacağına inandığım için isteklerime ve yaşantıma dikkat etmek zorundayım
hem ben bu materyalistleri anlamıyorum hem hiçbirşey vardan yok olmaz diyorlar ama kendilerinin yok olacağına inanıyorlar

HanifTürk
17-09-2008, 23:11
Konu başlığında sorulan sorular, ileri sürülen fikirlerle ilgili uzun uzadıya konuşmanın, cevaplar vermenin bir anlamı yok. Sorduğunuz soruları hepsine bilim ve felsefe cevap vermiş.

Sayın Çakırcalı kardeşim size bir Yahudi hikayesi anlatayım Bir gün Yahudinin biri Müslümanlara çamur atmayı düşünmüş ne yapayım ne edeyim derken aklına güzel bir fikir gelmiş ve hemen işe koyulmaya başlamış bir camiye gitmiş bakmış avluda oturan yaşı geçmiş bir kişi varmış hemen yanına gitmiş adamcağız ne olduğunu anlamadan Yahudi başlamış adamı tokatlamaya Yahudi sadece tokatlasa iyi hem tokatlıyor hemde yetişin Beni öldürüyorlar diye bağırıyormuş işte çakırcalı kardeşim yaratılışa inanmayanlar her türlü hakareti İslam müslümana yapıyorlar Müslümanlar onlara cevap vermeye çalışırken bazı yerlerden alıntı yapıncada bağırıyorlar Müslümanlar taklitçidirler kendi fikirleri yoktur kandırılmışlardır diye bak kardeşim ben birçok soru sordum varsa cevabın hodri meydan yoksada bana yobaz Dinciler gibi şuraya bak şunu oku deme ben ne okuyacağımı gayet iyi biliyorum.

Sorduğunuz soruları hepsine bilim ve felsefe cevap vermiş.
Demişsiniz Sayın çakırcalı

Önce felsefeye gelelim felsefe pozitif yani objektif bir bilim değil subjektif yani izafi kişiye göre değişiklikler arzetmektedir dün felsefede nihilizim gerçekti bugün materyalizm yarın supurtüalizm o yüzden felsefeye güvenemeyiz

Bilime gelince bilimi anlayan ve onu anlamlandıran toplumsal çevresel tarihsel vb. şartlanmalarla ancak lokalize olarak çalışan akıldır. O yüzdende evrenselliğe ulaşması evrensel gerçekler salt bilimle ulaşılamaz (bkz. Evrensel insan isimli topike) çok değil 100 yıl önce Bilim Atomun asla parçalanamayacağına inanıyor ve bu kesin bir bilgidir evren böyledir diyordu ama bakın bugün atomu geçtik çekirdeği bile parçalanıyor. 150 yıl önce bilim adamları toplanmışlar artık bilimin sınırına geldik bundan sonra hiçbirşey bulunamaz her şeyi bulduk demişler ama Yalancı çıkmışlar bugün doğru dedikleri yarın niye yalan çıkmasın .

Bizim için üzülmeyin, biz sizin için üzülüyor muyuz

Çakırcalı kardeşim Kur”an müslümanı yani Hanif müslümanla Yaratıcıya inanmayan arasındaki fark budur kardeşim biz sizler için üzülürken siz bizlere üzülmezsiniz
Çünkü biz Yunus emre nin dediği gibi
Elif okuduk ötürü
Pazar eyledik götürü
Yaratılanı sevdik
Yaratandan ötürü

119- İşte siz öyle kimselersiniz ki, onları seversiniz, halbuki onlar sizi sevmezler, siz kitapın hepsine inanırsınız, ...kinlerinden dolayı parmaklarının uçlarını ısırırlar.

HanifTürk
17-09-2008, 23:18
bir ton saçmalık. emin ol asıl inanmayan arkadaşlar sizin için üzülüyor. size bakıp diyorlar ki;

"bunca saçmalığa inanmak için ne büyük bir zeka kapasitesine sahip olmak lazım, madem o zeka kapasitesi mevcut o zaman bu saçmalıkları savunmak için nasıl bir kişilik gerekir."

işte içinden çıkamadığımız soru bu. tanrıyı peygamberi boşverin bu soru üzerine düşünün.

Geçenlerde forumda Şu ayeti yazdım

Ve (yine) kendilerine: "İnsanların iman ettiği gibi siz de iman edin" denildiğinde: "Düşük akıllıların iman ettiği gibi mi iman edelim?" derler. Bilin ki, gerçekten asıl düşük-akıllılar kendileridir; ama bilmezler. (2/13)

yazdığımda forum yöneticileri biz kimseye hakaret ettirmeyiz diyerek yazımı sildiler ama yaratıcıya inanmayan arkadaş "bunca saçmalığa inanmak için ne büyük bir zeka kapasitesine sahip olmak lazım, madem o zeka kapasitesi mevcut o zaman bu saçmalıkları savunmak için nasıl bir kişilik gerekir" diyerek hem aklımıza hemde kişiliğimize hakaretler savururken hiç müdahale edilmemesi beni şu soruyu sormaya yöneltti Nerede kaldı özgürlük diyenlerin özgürlük bekleyenlerin özgürlük anlayışı demekki özgürlük demeleri sadece kendilerine özgürlüğü kapsıyormuş yazık ne yazık

çakırcalı
18-09-2008, 01:38
Bir yaratıcıya inanmayan kardeşlerim Evrenin ve kendilerinin kör bir tesadüf eseri veyahut ezeli ve ebedi olan bir Maddenin eseri olduğuna inanıyorlar yani Bilinçli bir Yaratıcıya ve O”nun oluşturduğu bir evrene değil de Bilinçsiz bir yaratıcıya ve O”nun oluşturduğu evrene inanıyorlar. Bu inanışta büyük sorunları beraberinde getiriyor.

Konuyla ilgili diğer topicleri okuma zahmetine katlansaydın, evrimciler ve özellikle ateistler tarafından varlığın "tesadüfler" sonucu değil, "zorunluluklar" sonucu oluştuğunun; tesadüflerinse, zorunluluklar karşısında sadece "kelebek etkisi" ölçüsünde etkili olabileceğinin; varlığın, bilinçli veya bilinçsiz bir "yaratıcı"ya ihtiyaç duymadığının kabul edildiğini görecektin.

Mesela İnsanın Hayatı üzerinde kimin nasıl bir karar verme mekanizması vardır. Kim Nerede Ne zaman Hangi Anne ve Babadan doğacak Akıllımı akılsız mı olacak Sakat mı sağlam mı olacak Kadın mı erkek mi olacak Zengin mi fakir mi olacak. Bilinçli bir yaratıcıya inanmayanlar genlerden,
tesadüflerden bilinçsiz seçimlerden bahsede bilirler ama yinede tatminkar bir cevap veremeyeceklerdir.

İnsanın hayatı üzerine, o insanın içinde oluştuğu (genler, coğrafya, iklim, toplum, din, mezhep, cinsiyet, maddiyat vb.) şartlar karar verir. Kişi bu şartlarda aklını kullanabilen bir birey mi olacak ve dolayısıyla aklını kullanıp idealleri doğrultusunda ilerleyecek, yoksa cahil ve aptal biri mi olacak ve basit ve aptalca ideallerle yetinip kalacak... Bacaksız doğmuş bir çocuğun, büyüdüğünde 100 metre olimpiyat rekoru kıracağını bekleyemezsin her halde. Ancak, o rekoru yine de kırmasını sağlayacak şartlar zamanla yerine gelirse (örn. tıbbi gelişmeler ve o tıbbi müdaheleyi sağlayabilecek maddi imkanlar gibi), gerekli şartlar yerine geldiği için o rekor kırılabilir.

Eğer bilinçli bir Yaratıcı yoksa o zamanda karar verilmiş öngörülmüş bir gelecek yoktur ve her insan kendi geleceğini yalnızca kendi şekillendirebilir ve iyi yada kötü seçimi kendi özgür ve hür iradesi ile yapabilir (Tabi genetiği ne kadar izin veriyorsa ki bu bile insanın özgür bir iradeye sahip olmadığı anlamına gelir) Ama bilinçli bir yaratıcı varsa da öngörülmüş bir gelecek vardır.

Marlo Morgan, "Geçtiğin kapıdan geçmeseydin, bulunduğun yerde olmazdın" demiş. Aynı durum burada da geçerlidir. Bir şeyi gerçekleştirebilmen için, o şeyin gerçekleşmesini sağlayacak gerekli şartlara da sahip olman gerek. Yani bir merdivenin 10. basamağına çıkman için, önce ilk 9 basamağı çıkman gerek. İlk 9 basamağı çıkmayı akıl edemezsen, 10. basamağa asla çıkamayacaksın demek. İlk 9 basamağı çıkmayı akıl etmeyi gerektirecek şartlara (akla) sahip değilsen, ilk 9 basamağı çıkmayı asla akıl edemeyeceksin demektir ki, dolayısıyla 10. basamağa yine asla çıkamayacaksın demek.

Bu arada çok önemli bir soru aklımıza gelmelidir İnsanın kendisine has geleceğinin şekillenmesinde sadece kendi özgür seçimimi vardır yoksa kendi seçimlerinden çok anlamını çözemediği Hayatına İnsanın iradesi dışında yön veren bir gizli mekanizma (Kader) mı vardır.

İnsanın geleceğinin şekillenmesinde, yine içinde bulunduğu ve geleceğin şekilleneceği şartlar etkendir. O şartlar, o şartları değerlendirip, geleceğine yön verecek kadar akli gelişimini ve maddi-manevi şartları sağlamışsa eğer, özgür iradenle geleceğine yön verip amacına ulaşacak olursun.

Bu konuda en yakın örnek kendi hayatımızdır. Şöyle bir düşünün hayatınızda bütün istekleriniz oluyor mu Başınıza gelen olayların Hepsi sizin özgür seçimleriniz mi değil mi ?Bu sorulara vereceğiniz vicdanlı cevaplar Bilinçli yada bilinçsiz bir yaratıcının olup olmadığı hakkında (Bilinçli yada bilinçsiz yaratıcı kavramını özellikle kullanıyorum ki Esasında Tanrı kabul etmeyip Maddenin bizi ve evrenimizi meydana getirdiğini kabul etmek Maddeyi Yaratıcı mesabesine koymakanlamındadır.) Karar vermenize vesile olur.

Hayatta bütün isteklerin olup olmaması, istediğin şeylere ve içinde bulunduğun şartlara bağlı. Mesela ben uçmak istiyorum ama bu isteğimin hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini biliyorum, çünkü kanatlarım yok. Başıma gelen herşey, benim özgür irademin sonucu da olacak diye bir durum sözkonusu değil.

İşyerimden çıkıp eve gitmek özgür irademdir, eve gitmek için evimin bulunduğu sokağa girmek özgür irademdir, o sırada sokak lambasının yanmıyor olması ve karanlıkta bir psikopatın yolumu kesip beni bıçaklaması, genelde zorunluluktur ama özelde rastlantıdır. Genelde zorunluluktur; çünkü sokak lambasının yanmıyor olmasını gerektiren bir takım zorunluluklar vardır: elektrikler kesiktir, ampul patlamıştır, sokak lambalarını yakmakla görevli memur-işçi uyuyakalmıştır... o psikopatın uyuşturucu parası bitmiş, harman olmuştur, bir adamı para için öldürecek kadar gözü dönmüştür vs. Özelde tesadüftür; çünkü, ben hergün o saatte o sokağa girip evime gidiyorum ama o güne kadar sokağım hiç kararmamış, hiçbir psikopat orada yolumu kesmemiş, hiç bıçaklanmamışım. Bunu özgür irademle (aklımla) tasarlamam mümkün değil. Dolayısıyla benim için bir tesadüftür. Yani o gün, o olayın olması için gerekli tüm şartlar yerine gelmiştir ki, olmaması mümkün değildir artık.

Eğen bilinçsiz bir oluşum söz konusu ise Ben Neye ve kime göre Türkiye gibi geri kalmış milli geliri düşük zar zor kendi kendine yeten rahat bir şekilde yaşayamadığım bir ülkede doğup sefalet içerisinde yaşarken Barak obama Amerika da doğup dünyayı yönetecek hem yeteneğe hem de şansa sahip olabiliyor bunu nasıl bir mantık kabul edebilir ve isyan etmez . Bu madde ne kadar gaddar yada zalimde beni sefalet içerisinde bırakırken diğerine çok büyük imkanlar vermiş neye göre.

Çünkü annen seni, Türkiye gibi geri kalmış, milli geliri düşük, zar zor kendi kendine yeten bir şekilde yaşayacağın bir ülkede doğurdu ki, o da içinde bulunduğu şartlarda seni doğurma eylemini yaptı. Barak Obama ise, ABD Başkanı olmasını sağlayacak şartlarda dünyaya geldi. Barak Obama ile kendi şartlarını karşılaştırırsan, senin neden ABD Başkanı olamadığını daha iyi anlarsın.

İşte bu noktada bilinçli bir yaratıcıya inanan ile bilinçsiz bir oluşuma inanan insan psikolojisi bizim konumuz. Yaratıcıya inanan insan ya sabır edip başına gelenlere Mükafatını ALLAH”tan bekler yada isyan edip yaratıcıya kızar. Ama bilinçsiz bir yaratışa inananlar kime isyan edip rahatlar yada başına gelenlere sabredip kimden mükafat umup rahatlar. Bu durum çok büyük bir sorundur yaratılışa inanmayan insanlar içinki bunun için inanmayan kardeşlere üzülüyor ve empati kurarak kendimi onlar yerine koyduğumda ne kadar büyük bir çıkmazın içerisinde olduklarını görüp onlar için üzülüyorum.

İşte bu noktada bir yaratıcıya inanan, züğürt tesellisiyle "Eh, bu dünyada olmuyorsa, ahirette olur inşallah" diyerek kendini avutur; bir yaratıcıya inanmayan da, eğer bilinçli bir inançsızsa "Eh, napalım? Ben elimden geleni yapıyorum ama, şartlar elvermiyor." der ve o şartların sağladığı imkanlarla yetinmeye çalışır, bilinçsiz bir inançsızsa "Ben bunları haketmiyorum, daha iyilerine layığım" der ve kendince hakkı olduğuna inandıklarını çalıp çırpar, diğer insanların malına, canına, namusuna dolanır. Sonuçta, üçünün de böyle düşünmeleri, içinde bulundukları-yetiştikleri şartlar sonucudur.

Özgür irade konusuna gelince ben seçimlerimde ne kadar özgürüm kendimden bir örnekle konuyu açalım.
Benim dedemin babası Selanik te doğmuş ve oradan Türkiye”ye göç etmişler ve
Bursa”ya yerleşmişler sonra dedem babaannemle evlenmiş babam doğmuş babam
Bursa”dan İzmir”e çalışmak için gitmiş orada annemle evlenmiş ben doğmuşum
Bende Ankara”da Memur olduğu için İzmir”e tayin olan bir Kişinin kızı ile evlendim.

Şimdi soruyorum bakışta yani günübirlik baktığımızda kendi özgür seçimim olan
Eşim acaba benim kendi özgür seçimimi yoksa Büyük bir planın parçası olan bir Kader”in sonucu mu?

Dedenin Selanik'ten kalkıp da (mesela) Amerika yerine Bursa'ya göçmesi veya kayınpederinin (mesela) Ankara'da bir apartmanda kapıcısı yerine İzmir'e tayini çıkan bir memur olması (ve bunlara bağlı olarak gelişen sayısız olgu) eğer kaderse, senin de yenge hanımla İzmir'de tanışman ve onunla evlenmen o kadar kaderdir. Sorunun cevabına gelince de (bana göre): Evet, senin yenge hanımla evlenmen için gereken tüm şartlar yerine geldiği için kaçınılmaz olmuştur.

Olayları tekrar incelersek şöyle bakarız. Eğer benim babamın dedesi Osmanlı yunanla savaşmasa Bursa”ya gelmezlerdi ve Bursa”da olan babaannemle dedem evlenip babam doğmazdı. Babam Bursa”dan kalkıp İzmir”e gitmese Annemle tanışamaz ve ben dünyaya gelmezdim.

Ben Ankara”dan İzmir”e tayin olan Memur kızınla tayin olmasa evlenemezdim eğer
Yunanistan ile Osmanlı savaşmasa ben eşimle asla evlenemezdim. Hani her şey benim kendi seçimimdi niye başkasını değil de eşimi seçtim başkasını seçsem başka çocuk başka gelecek olacaktı.

Bak, ne güzel söylüyorsun: Bir şeyin olması için gereken şartlar yerine gelmemişse, demek ki o şey gerçekleşmezmiş. Gereken şartlar yerine geldiği için Osmanlı-Yunan savaşı çıkmıştı, Osmanlı-Yunan savaşını gerektiren şartları da gerektiren şartlar yerine gelmeseydi, Osmanlı-Yunan savaşını gerektiren şartlar yerine gelmediği için o savaş çıkmayacaktı... Böööyle uzar gider. Buna kader değil, felsefede "Gerekircilik-Determinizm" deniyor. Şu durumda determinizm, bilimden ne kadar uzakmış?

Ben seçimlerimin sonucunu önceden göremezsem nasıl seçimlerim benim özgür irademle olur eğer özgür iradem yoksa var olan kimin seçimleridir. Bilinçsiz bir oluşumun müsebbibi olan bir maddenin mi yoksa
Bilinçli bir Yaratıcının mı Hangisi akla ve mantığa daha uygundur.

Peki sence hangisi akla ve mantığa uygun?

Karar sizin

Hayır, karar senin.

Saygılarımla

Saygılar benden kardeşim.

Not: biz sizler için üzülürken siz bizlere üzülmezsiniz

Şimdi neden sizler için üzülmediğimi anlamışsındır sanırım. Kendim için üzülmüyorum ki, bir başkası için üzüleyim.

yucemanitu
18-09-2008, 21:56
LaMevcud kardeş burası bir forumsa elbette düşüncelerini dile getirip bilgi alışverişinde bulunmak hakkın. Bu forumda bu soruları sorabilirsin ama bence o sorular eksik şunları da sormak gerek: Yaratıcı neden 90'larda Bosna'daki 2000'lerde Irak'taki vahşete müdahale etmedi? Neden sünnet oluyoruz yaratıcı neden organımızı olması gerektiği gibi yaratmıyor da bir uzvumuz sonradan kesiliyor? Tek hücreli canlılar, kromozom, DNA vs. neden yaratılmış? http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=9919593&tarih=2008-09-17 böyle bir olaya şahit olsan ne yaparsın? Eminim ki zavallı çocuğun yardımına koşarsın. Bu haberi okuduktan sonra sordum her şeye gücü yeten ve her şeyi gören yaratıcı neden çocuğa yardım etmedi bunun nedeni sence nedir?

HanifTürk
19-09-2008, 14:54
Çakırcalı Kardeş demişki Konuyla ilgili diğer topicleri okuma zahmetine katlansaydın,
evrimciler ve özellikle ateistler tarafından varlığın "tesadüfler" sonucu değil, "zorunluluklar"
sonucu oluştuğunun; tesadüflerinse, zorunluluklar karşısında sadece "kelebek etkisi"
ölçüsünde etkili olabileceğinin; varlığın, bilinçli veya bilinçsiz bir "yaratıcı"ya ihtiyaç
duymadığının kabul edildiğini görecektin.

Zorunluluklar yani Neden sonuç tanrısı
evren ha zorunluluklar sonucu oluştu de ha kör tesadüf de ha evrim de sonuçta
zorunlulukları da bir yaratıcı kabul etmiş oluyorsun ki zorunluluklarda bilinçsiz
bir yaratıcıdır. Peki evren zorunluluklar sayesinde oluştu peki zorunluluk dediğin
o kuralları kim oluşturdu onları kim koydu ve niye evren zorunluluklar diye ne idüğü
belirsiz bir sebep yüzünden yaratıldı diye biz niye bu dünyada azap çekiyoruz
niye zorunluluklar beni Bu geri kalmış ülkede oluşturduda Madonnaya torpil geçti
nasıl bir seçim yaptıda sudanda insanlar ölürken Amerikada gününü gün ediyorlar.

Çakırcalı kardeş demişki İnsanın hayatı üzerine, o insanın içinde oluştuğu
(genler, coğrafya, iklim, toplum, din, mezhep, cinsiyet, maddiyat vb.) şartlar
karar verir.

Peki niye zorunluluklar bizi
(genler, coğrafya, iklim, toplum, din, mezhep, cinsiyet, maddiyat vb.)
şartlarla sınırlamışken başkalarını sınırlamamış

Bak çakırcalı kardeşim düşün sende 1 milyar para var bende 5 kuruş para yok
şimdi sen birisi senden para istese ve vermen gerekse en çok ne kadar verirsin
tabiki ne kadar varsa ençok onu verirsin peki ben ne veririm hiçbirşey çünkü
olmayan bir şeyi veremem bu Çok bilimsel bir gerçek değil mi.
Peki şöyle devam edelim Bir insanda Akıl var bilinç var vicdan var
duygu var arzu var ve irade var peki
Akılsız bilinçsiz vicdansız duygusuz arzusuz ve iradesiz Madde yada
Tesadüf yad evrim yada zorunluluklar yada neden sonuç ne dersen de
bunlar insanı oluşturdu ise olmayan bir şeyi bana nasıl vermişler .

Çakırcalı kardeş demişki Kişi bu şartlarda aklını kullanabilen bir birey mi
olacak ve dolayısıyla aklını kullanıp idealleri doğrultusunda ilerleyecek, yoksa
cahil ve aptal biri mi olacak ve basit ve aptalca ideallerle yetinip kalacak

Akıl vermeyen sakat bırakan genler yüzünden İnsanın suçu ne Neden
birine torpil geçiyorken bu zorunluluklar başka birine zulüm ediyor
neden Neye göre böyle bir seçim var niye ben hala burada seninle bunu yazıyorum .

Çakırcalı kardeş demişki Hayatta bütün isteklerin olup olmaması, istediğin şeylere
ve içinde bulunduğun şartlara bağlı. Mesela ben uçmak istiyorum ama bu isteğimin
hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini biliyorum, çünkü kanatlarım yok.

Neden yok ki kanatlarım neden zorunluluklar bana kanat vermemiş hadi zorunluluklar
bana kanat vermemiş niye evrim yolu ile kazanamadım ben bu kanatları insanlar
varolduklarından beridir uçmak istiyorlar niye evrim kanatlanmamızı sağlamadı
hani maymunken ayağa kalkmayı istediğimiz için ayaklandık evrim bize bunu
sağlamıştı şimdi niye kanat vermiyor ki

Çakırcalı demişki Başıma gelen herşey, benim özgür irademin sonucu da olacak diye
bir durum sözkonusu değil.

Niye benim özgür irademle olmuyor benim ki ile olmuyorsa kimin
özgür iradesi geçerlidir
Bende şöhret olmak isterken belki de yeteneğim varken niye Tarkan şöhret oldu
da ben olmadım Tarkan”a bu şartları kim hazırladı
(Şart varsa hazırlayanda olmalı Hazırlayan kim kardeşim
bu şartları yine şartları şartlar oluşturur gibi bir saçmalığa düşmezsin umarım)
benim şöhret olma şartlarımı kim ve ne amaçla engel oldu,

Devam edecek Titanatlas Kardeş seni unuttuğumu sanma şu aralar fazla nete giremiyorum

spartacus
19-09-2008, 15:56
Sevgili LaMevcud, inanın bende size üzülüyorum.

İnsanların inançları üzerinden bu kadar vakit harcadığınız için.
İnanmak adına ister, istemez zorlayıcılık hissettiğiniz için.
İnanı dediğimiz şeyin belirli ÇIKARIMLAR adına olmaması gerektiğini kavrayamamış olduğunuz için.
Zeus'a inanmak ne inanıra nede Zeus'a zerre kadar bir artı katmayacağını hala anlayamamış olduğunuz için.
İnanç dediğimiz şeyin subjektifliğini kavrayamadığınız ve insanların bu konuda hiç bir masalı ne sevmesi nede kahramanlarına tapması gerekmediğini anlayamadığınız için.
İnanç ile Din arasında ki temel ayrımı, inancın dinlerin sermayesi olduğunu göremediğiniz için.
İnanç ile din arasında ki bir diğer ayrımın inancın insana, dinin ise toplumları belirli bir himayede yönetme anlayışından doğmuş politik bir örgütlenme olduğunu göremediğiniz için.
Dinlerin yine inanç gibi varlıklada en temel ayrımının, varlığı İSTİSMAR üzerinden kendi tekeline aldığını göremediğiniz için.
İnançlı-İnançsız gibi bir ikilemde kendi çizdiğiniz çerçeveleri aşamadığınız için.
En önemliside malesef ki, kendi aşamadığınız çerçevedeki inançsızlara üzüldüğünüz, kısaca kendi tanımlarınızla, kendi yargılarınızda oluşturduğunuz inançsız motifini, salt kendinize bir çıkarımla tanıyıp, birde kendi ürettiğiniz bu tanımlara üzülebildiğiniz için. İnançsız nasıldır diye sorulsa düşman başına tanımlar getireceğinizden hiç kuşkum yok.

Ve en kötüsü İNANMAK zorunda olunduğunu sandığınız ve bunca zamandır forumlarda olduğunuz halde bir kez olsun bu minvali(misyoner) aşamadığınız için, inanın üzülüyorum. Düşüncelerinizi anlatabiliyor, mantık yürütebiliyor en azından yazı yazabiliyor, paylaşabiliyor olmak vasıflarını üzerinizde taşırken, düşünmek, ön yargısız ve salt kendini baz almayan, benci olmadan, her şeyi kendi benine(inancına) bağlamadan hareket edemediğiniz için üzülüyorum.

Sen Zeus'a inanırmısın LaMevcud? İnansanda inanmasan da bu bizi pekde ilgilendirmeyecek ancak toplumumuz dinlerin örümcek ağı gibi insanları, zihinleri, her şeyimizi, varlığımızdan yokluğumuza kadar sardığı bir dünyadayız, kurtulamadık ve bu bakımdan sormak gerekiyor. Zeus'a inanıyormusun LaMevcud? Eğer inanmıyorsan sence üzülmem gerekiyor mu?

Yaratıcıya gelince, pek gereksiz bir önerme... Yaratıcı kendi dallarını kesmiş, süpürmüş, bir ağacın tüm dallarını kestiğinizde geriye kalan, dinlerin oyuncağı olmuş gereksiz bir önermedir. Kendisi ile çatışan, bindiği dalı kesen bir önerme nereye kadar gidebilir? Elbette düşünmeye, irdelemeye, mantığa değil, koşulsuz inanmaya gidebilir. Bizi inandırıp, kandırmaya çalışma LaMevcud? İnanmak ile kanmak ikiz kardeşti,rler, biri olmadan diğeri olmaz. Üzülme ne inandık nede kandık.

HanifTürk
19-09-2008, 18:10
Spartaküs kardeşim benim adına üzülmene gerçekten çok sevindim en azından bunu hissedebilmen bile beni memnun etti.
İnsanların inancı ile niye bu kadar ilgilendiğimden bahsetmişsiniz Bakınız hümanizmi biliyorsunuz insan sevgisi sizde hümanistsiniz umarım eğer öyle iseniz ben ateş çukurunun kenarında iken beni uyarmazsanız siz hümanist olamazsınız
İşte kardeşim benim inancım olan Hanif şuurlu Müslümanlığa göre sizi uyarmazsam bende müslüman olamam ben rahat edeyim ben cenneti kazanayım öbürüne ne olursa olsun bencilliği bize göre değildir kardeşim

O yüzden biz sizleri uyaracağız ama kesinlikle bizden size fikri bir mücadeleden başkasını bulamazsınız çünkü Biz Kur"an-a inanan Hanif şuurlu Müslümanlardanız yanlız size Yobaz mezhepçiler konusunda söz veremem onlar sizleri ve bizleri ele geçirseler şişe dizerler.

aydoe
19-09-2008, 20:18
Niye üzülüyorsunuz ki anlamadım,herhalde benim algı sorunum var!
Ben şimdi hiçbir şeye inanmıyorum ya , benim için niye üzülüyorsunuz bunu anlamış değilim.
Ben yaşadığım dünyada çevremde mutluyum,benim çok sevenim var herkes hayır dua okuyup duruyor zaten benim için,günde 50 kişi Allah senden razı olsun diyor.
İyi bir ailem iyi bir yaşamım ve iyi dostlarım var,TD de de sanal dostlarım var ,ben mutluyum.
Şimdi siz benim için yani inanmayan kardeşiniz için niye üzülüyorsunuz bana bunu anlatırsanız bende içinde bulunduğum acıklı durumu görürüm.
Sağolun,teşekkürler.

prometheus4517
20-09-2008, 13:51
ben hakaret etmedim. aksine bu kadar saçmalığı mantıklı kılmaya yeltenebilecek derecede keskin zekanız mevcut dedim. o halde dedim, bu zekayı başka dahaca mantıklı alanlarda kullanmayı engelleyen kişilik nasıl bir kişiliktir dedim. onu merak ediyorum dedim :D.

arkadaşım. hani ayetler mayetler vermişsiniz ya. allegory gibi geliyor bana sizin ders çıkarmanız lazım o ayetlerden. kendi inancından başka inançlara sahip oldukları için milyonlarca insanı kudurmuş hayvanlar gibi katledenler benim atalarım değil. sizin inancınızın ataları. olayları saymama gerek yok. sırf 40000 tane alevi yeter ağaçlara asılan. hemde bir gecede. o kuranı nerenizle okudunuz tarih boyunca merak ediyorum. gerçi oarda diyor zaten öldürün diye.

2 alevi öldüren cennetlik. 8 ateist öldüren peygamberlere komşu. katliam yapan allahın sağ kolu mu olacak. tarihe bakın biraz. kendimi tutup hakaret etmek istemiyorum. etsem de atacak olan moderatöre şaşarım. ben tarihten bir figüre mesela şeyhülislamların birine hakaret ettim. dedim ki soyu sopu maslud ve meşkuk mürid. atsın beni moderatör söyleyin. her şeyhülislam için geçerli. hadi bakalım. daha da ileri gidicem. sinirlerim bozuluyor.

HanifTürk
23-09-2008, 21:14
Değerli kardeşim prometheus şu yukarıda söyledikleriniz bile "ben hakaret etmedim.
aksine bu kadar saçmalığı mantıklı kılmaya yeltenebilecek derecede keskin zekanız
mevcut dedim. o halde dedim, bu zekayı başka dahaca mantıklı alanlarda
kullanmayı engelleyen kişilik nasıl bir kişiliktir dedim" bizim özgür bir
iradeye sahip olmayacağımız anlamına gelir nasıl mı?

Kardeşim şu anda sen kendi bulunduğun durumu gerçek sanırsın
ve sen kendini doğru yolda diğerlerini yani senin gibi
düşünmeyenleri ise sapıtmış sanırsın sen gerçekten kendi inandığının
en doğru olduğuna inanmaya şartlanmış olarak ALLAH tarafından
(ya da doğa tarafından) yaratılmışsın aynı şekilde benim için
şu an da bulunduğum durum en doğru durum benim gibi
düşünmeyenler ise sapıklardır. Bu şartlanmışlığın sebepleri
tartışılabilir ama her ne sebepten olursa olsun bu durumda
insanın doğruyu bulması hakikattende çok zor bir iştir çünkü
kişi yanlış yolda olsa bile kendisini doğru olarak görür böyle
olmasa idi hiç kimse yanlışta olmaz idi . Şimdi bu durumda
kişinin özgürce doğruyu yada yanlışı nasıl kendi hür iradesi
ile seçtiğine inana biliriz
Biz kıt akıllı şartlanmış beyinlere sahip insanlara
evrensel hakikatleri anlatan Kur"an ne diyor

Gerçekten bunlar( bunlardan ne anlarsan ister genetik ister şartlanmışlık
ne dersen de ) , onları yoldan alıkoyarlar; onlar ise,
kendilerinin gerçekten hidayette( Kendilerinin doğru) olduklarını sanırlar.
(Zuhruf Suresi, 37)

yucemanitu
24-09-2008, 00:19
Hiç öyle şey olur mu LaMevcud gözünü seveyim ya insan bizim gibi düşünmedi diye sapık olur mu hiç? Ben senden çok farklı düşünüyorum ama bence sen sapkın değilsin. Hem insanların fikirleri çiviyle çakılı değil. Ben her zaman yanılabilme ihtimalimi de hatırlarım. İşte bu sebeptendir ki insanlar Hıristiyanken Müslüman, Müslümanken deist ...vs. oluyor.

HanifTürk
24-09-2008, 02:02
Hiç öyle şey olur mu LaMevcud gözünü seveyim ya insan bizim gibi düşünmedi diye sapık olur mu hiç? Ben senden çok farklı düşünüyorum ama bence sen sapkın değilsin

Titanatlas kardeşim demişsinki vede cevabın vermişsin "Ben senden çok farklı düşünüyorum ama bence sen sapkın değilsin"

Gördünmü sence sapık değilim ama başka birisi için sapığım titanatlas kardeşim sapıklığı yanlış anlama yani yanlış yolda olarak düşün
Şimdi ben doğru isem sende nasıl doğru olabilirsin işte sen kendi yolunu doğru kabul ediyorsun ki bu yoldasın bende kendi yolumu kabul ediyorum ve bu yoldayım sorun şu doğru yolda olan kim ama daha büyük soru yanlış yolda olupta kendini doğru yolda sanan kim ve bu yanlış yoldaki kendisinin doğru olduğunu sandıkça nasıl yolunu bırakıp başka bir yola girer

Saygılarla

yucemanitu
26-09-2008, 02:28
" yanlış yolda olupta kendini doğru yolda sanan kim ve bu yanlış yoldaki kendisinin doğru olduğunu sandıkça nasıl yolunu bırakıp başka bir yola girer"
İşte bu sorunun cevabı için etrafımıza bakalım insanların fikirleri değişiyor değişebiliyor. Ben kendimi örnek vereyim çok dindar biriyken şu an dinlere inanmıyorum. Önceden Müslüman olup Hıristiyan olan yurttaşlarımız da var Müslüman olan gayrımüslim vatandaşlar da var.

BASKALTURK
28-10-2008, 05:44
Lamevcud sanirim muslumansiniz ki bizim icin uzuldugunuzu soyluyorsunuz.Ne yazik ki inandiginiz dininiz bizim icin uzulmenizi degil kafamizi kesmenizi soyluyor.ISTE BU YUZDEN ASIL BEN SIZIN ICIN UZULUYORUM. esen kaliniz

katre_07
28-10-2008, 12:30
Lamevcud sanirim muslumansiniz ki bizim icin uzuldugunuzu soyluyorsunuz.Ne yazik ki inandiginiz dininiz bizim icin uzulmenizi degil kafamizi kesmenizi soyluyor.ISTE BU YUZDEN ASIL BEN SIZIN ICIN UZULUYORUM. esen kaliniz

bırak Allah aşkına sayın Türk..

kım sızın kafanızı koparmak ıstıyor.. dınımıze bu kadar ıftıra atmayın..duymuşsun sağdan soldan ya da bır kaç ayeti kendınce ıstdığın gıbı yorumlamışsın bu da senı dınımıze ıftıra atmana yetmış..

ya hu ben ne kadardır bu sıtedeyım bılmıyorum.. bu dın karşıtı arkadaşlar dınlerı yok etmek ıcın dınler hiç iii guzel şey yapmamış gıbı tavır alıyorlar..

hiç guzel bir şey dıyen duymadım gormedım...sızın bole dusunmenız aslında ateıst olacak bı ınsanı tekrar musluman yapar..

adam bakcak oğrendiği din ne guzel şeyler soluyo sonra gelcek bakcak buraya Allah Allah hıç ii bir şey yok! ..sonra da der: bu adamlar tarafsız değil kendı çıkarları için yazıyolar..ezberden konuşuyorlar..(anlatabıldım dımı)

o kadar basıtleştırmıssınz kı artık dınımıze laf atmayı her sözunuz önyargı kokuyor..

ya hu adam kelıme i şehadette mantıksal problem dıyor.diğeri neden bızı tanrı donsuz yaratmış dıyor dığerı neden armut piş ağzıma düş olmuyor dıyor..diğeri..diğeri..diğeri..

yapmayın bızım dınımız bu kadar basıt değil..!pekı ınanan ınsanlar neden ınanıyor..bu kadar komık şeyler! varken neden ınananların çoğu dınden çıkmıyor..

tartıştığınız fenerbahçe galatasaray maçı değil..adam yazmışkı o kadar basıt (aslında kendı basıtlıği)bız ınananları guya aptal yerıne koyacak..yazık!

sayın Türk başkanTürk baykalTürk Ötüken ormanlarının tanrısı da tek tanrıydı şeytanı vardı..meleklerı vardı oldukten sonra dırılmesı vardı..şimdi sizin tanrınıza iftıra atılmasını ıstermıydın..

oldukten sonra dırılmeyle ılgılı ''avuntu'' dıyenlere üzülmezmiydin..

saygılar..

çakırcalı
28-10-2008, 14:15
Çakırcalı Kardeş demişki Konuyla ilgili diğer topicleri okuma zahmetine katlansaydın,
evrimciler ve özellikle ateistler tarafından varlığın "tesadüfler" sonucu değil, "zorunluluklar"
sonucu oluştuğunun; tesadüflerinse, zorunluluklar karşısında sadece "kelebek etkisi"
ölçüsünde etkili olabileceğinin; varlığın, bilinçli veya bilinçsiz bir "yaratıcı"ya ihtiyaç
duymadığının kabul edildiğini görecektin.

Zorunluluklar yani Neden sonuç tanrısı
evren ha zorunluluklar sonucu oluştu de ha kör tesadüf de ha evrim de sonuçta
zorunlulukları da bir yaratıcı kabul etmiş oluyorsun ki zorunluluklarda bilinçsiz
bir yaratıcıdır. Peki evren zorunluluklar sayesinde oluştu peki zorunluluk dediğin
o kuralları kim oluşturdu onları kim koydu ve niye evren zorunluluklar diye ne idüğü
belirsiz bir sebep yüzünden yaratıldı diye biz niye bu dünyada azap çekiyoruz
niye zorunluluklar beni Bu geri kalmış ülkede oluşturduda Madonnaya torpil geçti
nasıl bir seçim yaptıda sudanda insanlar ölürken Amerikada gününü gün ediyorlar.

Çakırcalı kardeş demişki İnsanın hayatı üzerine, o insanın içinde oluştuğu
(genler, coğrafya, iklim, toplum, din, mezhep, cinsiyet, maddiyat vb.) şartlar
karar verir.

Peki niye zorunluluklar bizi
(genler, coğrafya, iklim, toplum, din, mezhep, cinsiyet, maddiyat vb.)
şartlarla sınırlamışken başkalarını sınırlamamış

Bak çakırcalı kardeşim düşün sende 1 milyar para var bende 5 kuruş para yok
şimdi sen birisi senden para istese ve vermen gerekse en çok ne kadar verirsin
tabiki ne kadar varsa ençok onu verirsin peki ben ne veririm hiçbirşey çünkü
olmayan bir şeyi veremem bu Çok bilimsel bir gerçek değil mi.
Peki şöyle devam edelim Bir insanda Akıl var bilinç var vicdan var
duygu var arzu var ve irade var peki
Akılsız bilinçsiz vicdansız duygusuz arzusuz ve iradesiz Madde yada
Tesadüf yad evrim yada zorunluluklar yada neden sonuç ne dersen de
bunlar insanı oluşturdu ise olmayan bir şeyi bana nasıl vermişler .

Çakırcalı kardeş demişki Kişi bu şartlarda aklını kullanabilen bir birey mi
olacak ve dolayısıyla aklını kullanıp idealleri doğrultusunda ilerleyecek, yoksa
cahil ve aptal biri mi olacak ve basit ve aptalca ideallerle yetinip kalacak

Akıl vermeyen sakat bırakan genler yüzünden İnsanın suçu ne Neden
birine torpil geçiyorken bu zorunluluklar başka birine zulüm ediyor
neden Neye göre böyle bir seçim var niye ben hala burada seninle bunu yazıyorum .

Çakırcalı kardeş demişki Hayatta bütün isteklerin olup olmaması, istediğin şeylere
ve içinde bulunduğun şartlara bağlı. Mesela ben uçmak istiyorum ama bu isteğimin
hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini biliyorum, çünkü kanatlarım yok.

Neden yok ki kanatlarım neden zorunluluklar bana kanat vermemiş hadi zorunluluklar
bana kanat vermemiş niye evrim yolu ile kazanamadım ben bu kanatları insanlar
varolduklarından beridir uçmak istiyorlar niye evrim kanatlanmamızı sağlamadı
hani maymunken ayağa kalkmayı istediğimiz için ayaklandık evrim bize bunu
sağlamıştı şimdi niye kanat vermiyor ki

Çakırcalı demişki Başıma gelen herşey, benim özgür irademin sonucu da olacak diye
bir durum sözkonusu değil.

Niye benim özgür irademle olmuyor benim ki ile olmuyorsa kimin
özgür iradesi geçerlidir
Bende şöhret olmak isterken belki de yeteneğim varken niye Tarkan şöhret oldu
da ben olmadım Tarkan”a bu şartları kim hazırladı
(Şart varsa hazırlayanda olmalı Hazırlayan kim kardeşim
bu şartları yine şartları şartlar oluşturur gibi bir saçmalığa düşmezsin umarım)
benim şöhret olma şartlarımı kim ve ne amaçla engel oldu,

Devam edecek Titanatlas Kardeş seni unuttuğumu sanma şu aralar fazla nete giremiyorum

Ama kardeşim, sen resmen saçmalamak için bahane arıyorsun. "Şartlar filancasını şöyle yapmış da beni niye böyle yapmış?" gibi bir soruyu, onca açıklamaya rağmen aklı başında bir insanın sorması mümkün değil. Hele şu yazdıklarını okuyunca, senin zerrece okuma alışkanlığının olmadığı kanaatini edindim. Dini kitaplardan başını kaldır da bilimsel bir yayın okuma zahmetine katlan ki, bir parça da olsa evrimle, determinizmle ilgili tartışma yetin olsun.

Neymiş efendim, evrim sonucu yürümüşüz de niye kanatlanmamışız!!! Yahu ben bu tür soruları cevaplamayı bırakalı 8-10 yıl oldu. Çünkü çocuklarım büyüdü, biri 13, diğeri 17 yaşına geldiler ve artık bu tür abuk subuk sorular sormuyorlar.

BASKALTURK
29-10-2008, 03:29
bırak Allah aşkına sayın Türk..

kım sızın kafanızı koparmak ıstıyor.. dınımıze bu kadar ıftıra atmayın..duymuşsun sağdan soldan ya da bır kaç ayeti kendınce ıstdığın gıbı yorumlamışsın bu da senı dınımıze ıftıra atmana yetmış..

ya hu ben ne kadardır bu sıtedeyım bılmıyorum.. bu dın karşıtı arkadaşlar dınlerı yok etmek ıcın dınler hiç iii guzel şey yapmamış gıbı tavır alıyorlar..

hiç guzel bir şey dıyen duymadım gormedım...sızın bole dusunmenız aslında ateıst olacak bı ınsanı tekrar musluman yapar..

adam bakcak oğrendiği din ne guzel şeyler soluyo sonra gelcek bakcak buraya Allah Allah hıç ii bir şey yok! ..sonra da der: bu adamlar tarafsız değil kendı çıkarları için yazıyolar..ezberden konuşuyorlar..(anlatabıldım dımı)

o kadar basıtleştırmıssınz kı artık dınımıze laf atmayı her sözunuz önyargı kokuyor..

ya hu adam kelıme i şehadette mantıksal problem dıyor.diğeri neden bızı tanrı donsuz yaratmış dıyor dığerı neden armut piş ağzıma düş olmuyor dıyor..diğeri..diğeri..diğeri..

yapmayın bızım dınımız bu kadar basıt değil..!pekı ınanan ınsanlar neden ınanıyor..bu kadar komık şeyler! varken neden ınananların çoğu dınden çıkmıyor..

tartıştığınız fenerbahçe galatasaray maçı değil..adam yazmışkı o kadar basıt (aslında kendı basıtlıği)bız ınananları guya aptal yerıne koyacak..yazık!

sayın Türk başkanTürk baykalTürk Ötüken ormanlarının tanrısı da tek tanrıydı şeytanı vardı..meleklerı vardı oldukten sonra dırılmesı vardı..şimdi sizin tanrınıza iftıra atılmasını ıstermıydın..

oldukten sonra dırılmeyle ılgılı ''avuntu'' dıyenlere üzülmezmiydin..

saygılar..

Once bir acin, inandiginiz dinin kitabini okuyun.Oyle isinize gelmeyice dini cici gostermek bu ortamda sokmez.Evet yineliyorum'''''Lamevcud sanirim muslumansiniz ki bizim icin uzuldugunuzu soyluyorsunuz.Ne yazik ki inandiginiz dininiz bizim icin uzulmenizi degil kafamizi kesmenizi soyluyor.ISTE BU YUZDEN ASIL BEN SIZIN(buna sende dahil oldun katre07) ICIN UZULUYORUM. esen kaliniz

katre07 birde turkcemizi yazarken biraz dikkatli olursaniz sevinirim,lakin buraya gelen kucuk kardeslerimize ornek olma potansiyelimiz var.Oyle bakcam,gelcem,gitcem olmaz...

Enfal (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=8)
(12)Hani Rabbin meleklere, "Ben sizinle beraberim. İman edenlere sebat verin. Ben kafirlerin kalplerine korku salacağım. Şimdi vurun boyunlarının üstüne. Vurun, onların bütün parmaklarına" diye vahyediyordu. (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=8)

Tevbe (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=9)
(73)Ey peygamber! kafirlere ve münafıklara karşı cihad et ve onlara karşı çetin ol. Onların varacakları yer cehennemdir. Ne kötü bir varış yeridir orası! (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=9)

Tevbe (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=9)
(123)Ey iman edenler! kafirlerden (öncelikle) yakınınızda olanlarla savaşın ve sizde bir sertlik bulsunlar. Bilin ki Allah kendisine karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir. (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=9)

Yasin (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=36)
(70)(Aklen ve fikren) diri olanları uyarması ve kafirler hakkındaki o sözün (azabın) gerçekleşmesi için Kur'an'ı indirdik. (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=36)

Tahrim (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=66)
(9)Ey Peygamber! kafirlere ve münafıklara karşı cihad et, onlara karşı sert davran. Onların varacağı yer cehennemdir. Ne kötü varılacak yerdir orası! (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=66)

Nebe (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=78)
(30)kafirlere şöyle denilir: "Şimdi tadın. Artık bundan sonra yalnızca azabınızı artıracağız." (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=78)

HanifTürk
29-10-2008, 09:02
Pes Bu Kadarda olamaz 6200 küsur ayette ALLAH insanlara canlılara merhameti yardımı anlatırken ilim öğrenmemizi aklımızı kullanmamızı emreden ayetler var iken 3-5 ayet getirip hüküm vermek pes doğrusu ayrıca Ben inanıyorum diye ALLAH'a kafirler bana hakaret edecek beni yurdumdan kovacak malıma namausuma canıma kast edecek ve ben sadece bekleyeceğim var mı böyle bir şey tabi ki ALLAH bizleri yurdumuzdan çıkaran bizlerle savaşanlarla savaşmamızı emredecek bandan daha doğal ne olabilir . ALLAH ayetinde sizi yurdunuzdan çıkaran sizinle savaşanlarla savaşın diyor ve devamında size ilişmezler inanacınızı yaşamanıza engel olmazlarsa onları kendi halinde bırakın dinde zorlama yoktur diyor niye bu ayetleri görmüyorsunuz.

İnkar edecek olan kişi eğer Kur'an-da yukarıda saydığınız ayetler olmasa idi şunu diyeceklerdi bak müslümanların tanrısı onların savaşmasını istemiyor nasıl bir tanrı bu bu dünyanın gerçeklerini bilmiyor mu? Savaşsız mücadelesiz bir şey kazanılır mı? vatanına canına namusuna gözdikenleri Tanrıları savaş emretmeyen bu zihniyet mi koruyacak ben böyle tanrıyı kabul etmiyorum diyeceklerdi Yani Asıl olan üzüm yemek değil Bağcıyı döğmek Kardeşim

Selam ve Sevgi ile

BASKALTURK
30-10-2008, 10:34
Oncelikle verdigim ayetler size saldiranlar degil kafirlere tutunulacak tavri bildirir ki kafir '''inanmayan''' demektir.

O yuzden kivirmayalim....

Dunyanin hangi doneminde ve ne zaman birisi musluman diye malina, namusuna, canina kast edilmistir?Yeter artik heryerde ezik toplum rolune girildigi,simdi siz filistini ornek gostereceksiniz biliyorum.
Filistini anlamak icin yillar oncesinde filistinlilerin sirf yahudilige inaniyorlar diye insanlari esikte ki,besikteki demeden kor testere ile kestiklerinden baslamak gerekir.
Cecenleri mi ornek vereceksiniz?200 tane okul bebesini gozunu kirpmadan allahu ekber diye bogurerek olduren musluman cecenlerden mi?
irak mi?yakaladiklari turk,japon,koreli,ingiliz demeden bogazlayan ve yine allahu ekber diye bagirarak yapilanlardan mi?
Afganistanimi? Sirf kadin olduklari icin ezilen ve ilk yaptiklari hatalarinda dayak yiyen ve dahasi kafalarina kursun sikilan afgan kadinlarini mi?

YOKSA DAHA DUN SOMALIDE RECM EDILEN GARIP 21 YASINDA KI KIZIMI?

Dolayisiyla filistinlisininde,cecenininde,irkalisinda cani kizil tamuda olsun,hepsi kirilsin.....

Kusuruma bakmayiniz ama bunyada ki en vahsi girisimlere muslumanlar imza atmislardir.Talas savasinda katledilen turk soydaslarimizi unutmadik,sirf allah ugruna din ugruna 40km agacara asilan ,bebekleri devsirme edilen,karilari analari cariye edilen irkdaslarimizi unutmadik.

Iyi yapin edin eyleyin muslumanlara birsey olunca biz ezilen garip insanlariz,tek sucumuz allaha inanmak deyin.Bu arada allahiniz kuranda nerede bahsediyor merhametten alabilirmiyiz bir zahmet?ilim irfandan bahsetmissiniz,bana islam tarihinde tarihe gecmis bir ilim olayinida orek verirseniz sevinirim.Varsa yoksa yik,kir,kes,oldur allah icin cihad et.

saygilarla.esenlikler

judas
30-10-2008, 18:32
Hiç de çıkmazın içinde değilim, tam tersi inananlar çıkmazın içindelerdir eğer düşünmeyi seviyorlarsa tabi. Bir de biçok insanın hayatı böyle şeylerle doludur, sen anlam vermek istediğinle bağdaştırmışsın bence. Ayrıca bizim için üzülüyorusun demek, biz gerçekleri arıyoruz yalandan polyannacılığı değil.

ism@
30-10-2008, 19:47
8-Allah sizi, din hakkında sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayan kimselere iyilik etmekten, onlara adaletli davranmaktan men etmez. Allah, adaleti ayakta tutanları sever.

9-Allah sizi; ancak din hakkında sizinle savaşan, sizi yurtlarınızdan çıkaran, çıkarılmanıza yardım eden kimselerle dost olmaktan yasaklar. Böyleleriyle dost olanlar, zalimlerin ta kendileridir.

(Mütehine Suresi 8-9 .ayetler) zahmet edip bu ayetleride bi okusaydınız Kafirlerin Bu Kafirler olduğunu anlardınız Yalnızca Ateist Yalnızca Hristiyan,Yahudi Kafir değildir

Walla varya hiç bir şey demiyorum Sizin amacınız doğruyu bulmak Araştırmak akıllı olmak değil Siz Aşağıdaki ayetlerin Muhattabısınız

11-Onlara, "Yeryüzünde bozgun çıkarmayın" dendiğinde, "Tam tersine, bizler barış ve esenlik getirenleriz!" demişlerdir.

12-Dikkat edin, gerçekte onlar, bozgun getirenlerin ta kendileridir de bunun bilincinde olmuyorlar.

13-Onlara, "İnsanların inandığı gibi siz de inanın" dendiğinde, "Yani biz de kafası çalışmayan zavallılar gibi inanalım mı?" derler. Haberiniz olsun ki, kafası çalışmayan düşük seviyeliler onların ta kendileridir; fakat bilmiyorlar.

(Bakara Suresi 11-13)

Doğru Siz sadece Araştırırsınız Siz Sadece Huzur Mutluluk ve doğruyu gerçeği getirirsiniz

Bizlerse birer Zavallıyız aptalız

Başka Hiç bir şey demiyorum PES PES PES !!!

Bir şeyi bi insan araştırır araştırmasına ama Objektif(tarafsız) Olur Siz bal gibi FİTNE çıkarmak istiyorsunuz

Diğer ayetleri gözardı ediyorsunuz

Ve o verdiğiniz ayetlerin üstünü ve altınıda bi okuma zahmetinde bulunsaydınız SAVAŞ SIRASINDA cihat edin boyunlarını vurun anlamının çıkacağını bilirdiniz bi ayet verip Sallamaca Atmasyon yok ölee

Türkçe/edebiyat dersi görmedin mi sen hiç Parağrafları bütün halimde yorumlamazsan Çok yanlış anlamlar çıkar Sizde bu basit olayı abarta abarta süsleye süsleye 1e 1000 kata Hararetli hararetli anlatırsınız TEKNİĞİNİZ Bu zaten adam o ayetleri Okuma ihtiyacı bile duymadan hemen Saçmalık der

ism@
30-10-2008, 19:56
Oncelikle verdigim ayetler size saldiranlar degil kafirlere tutunulacak tavri bildirir ki kafir '''inanmayan''' demektir.

Dunyanin hangi doneminde ve ne zaman birisi musluman diye malina, namusuna, canina kast edilmistir?Yeter artik heryerde ezik toplum rolune girildigi,simdi siz filistini ornek gostereceksiniz biliyorum.
Filistini anlamak icin yillar oncesinde filistinlilerin sirf yahudilige inaniyorlar diye insanlari esikte ki,besikteki demeden kor testere ile kestiklerinden baslamak gerekir.
Cecenleri mi ornek vereceksiniz?200 tane okul bebesini gozunu kirpmadan allahu ekber diye bogurerek olduren musluman cecenlerden mi?
irak mi?yakaladiklari turk,japon,koreli,ingiliz demeden bogazlayan ve yine allahu ekber diye bagirarak yapilanlardan mi?
Afganistanimi? Sirf kadin olduklari icin ezilen ve ilk yaptiklari hatalarinda dayak yiyen ve dahasi kafalarina kursun sikilan afgan kadinlarini mi?

Dolayisiyla filistinlisininde,cecenininde,irkalisinda cani kizil tamuda olsun,hepsi kirilsin.....

Kusuruma bakmayiniz ama bunyada ki en vahsi girisimlere muslumanlar imza atmislardir.Talas savasinda katledilen turk soydaslarimizi unutmadik,sirf allah ugruna din ugruna 40km agacara asilan ,bebekleri devsirme edilen,karilari analari cariye edilen irkdaslarimizi unutmadik.

Iyi yapin edin eyleyin muslumanlara birsey olunca biz ezilen garip insanlariz,tek sucumuz allaha inanmak deyin.Bu arada allahiniz kuranda nerede bahsediyor merhametten alabilirmiyiz bir zahmet?ilim irfandan bahsetmissiniz,bana islam tarihinde tarihe gecmis bir ilim olayinida orek verirseniz sevinirim.Varsa yoksa yik,kir,kes,oldur allah icin cihad et.

saygilarla.esenlikler

Evet Sayın BASKALTURK un dediklerinden bazıları doğru ama bunların olduğu Allahın olmadığını göstermez sayın Kardeşim

İslam Dini kurandan öğrenilir

Kuranda ise Yukarıdaki yazdığım gibi Bize kötülük yapmayanlara dinimize inancımıza saldırmayanlara bizi yurtlarımızdan çıkarmayanlara Karşı Allah iyilik etmekten bizi men etmez(mümtehine 8-9)

Kuranda RECM CEZASI yoktur

Bu PİSLİKLERİ Yapanlar Din Adına Allah Adına Allahı Önlerine Katıp Her Türlü Pisliği ve adiliği yapanlardır

Bunlar yüzündende Dini karalamak doğru değildir

onların İnancını Karalayabilirsin Ama İSLAMIN asla Onların inancında bu olaylar var diyebilirsin ama İSLAM DA ASLA

Lütfen yapmayın Bunu Bir iki on yüz bin kişiyi alıpta İSLAMI karalayamazsınız İSLAM DEMEK ALİM DEMEK İSLAM DEMEK FETVA DEMEK İSLAM DEMEK MÜSLÜMAN ETİKETLİ ŞEREFSİZLER DEMEK DEĞİLDİR

Onlar İSLAM ETİKETLİ PİSLİKLERDİR SADECE ÜZERİNDE SAHTE ETİKETLER VARDIR VE BUNU DİN ADINA YAPARLAR DİNİ KARALARLAR

Birde Benim Köyümün Toplumunun Kavmimin Cahil Köylü Ahmet ağası vardır Bunlarıda Onlar kandırır
İş din(ciddi bir şey) olunca da araştırmadan bunu yaparlar

Bu kişileri alarak islam Karalanmaz

ism@
30-10-2008, 20:30

saygilarla.esenlikler

Bu arada allahiniz kuranda nerede bahsediyor merhametten alabilirmiyiz bir zahmet
Ayrıca Bu nasıl bir soru ?

İSLAM kelimesini hiç araştırmadın mı sen Kökü SELAM - BARIŞ ESENLİK anlamlarına gelir

Sen hiç BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM duymadın mı ?
Esirgeyen,acıyan,merhametli Ve Bağışlayan Allahın Adına

Onda 'sükun bulup durulmanız' için, size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet kılması da, O'nun ayetlerindendir Şüphesiz bunda, düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır (30/21)

Sonra onların izleri üzerinde elçilerimizi birbiri ardınca gönderdik Meryem oğlu İsa'yı da arkalarından gönderdik; ona İncil'i verdik ve onu izleyenlerin kalplerinde bir şefkat ve merhamet kıldık (Bir bid'at olarak) Türettikleri ruhbanlığı ise, Biz onlara yazmadık (emretmedik) Ancak Allah'ın rızasını aramak için (türettiler) ama buna da gerektiği gibi uymadılar Bununla birlikte onlardan iman edenlere ecirlerini verdik, onlardan birçoğu da fasık olanlardır (57/27)

14. Yahut da açlık ve perişanlık gününde doyurmaktır o,

15. Yakındaki bir yetimi,

16. Yahut ezilmiş-boynu bükük bir yoksulu.

17. Sonra da iman eden ve birbirlerine sabrı öneren, merhameti öneren kişilerden olmaktır o.

18. İşte böyleleridir uğur ve bereket dostları.

(Beled Suresi 14-18)

Şimdilik bunları buldum 2 dk da ama Unutma Ki İSLAM esenlik barış huzur üzerine Kurulmuştur bu dinin kitabındada bir sürü merhametten Sevgi şefkatten bahseder

katre_07
30-10-2008, 22:21
neden hep islamı karalarken..o akıl almaz şeylerı yapan Musluman kılıklı fıtnecılerden bahsedersız.

Yunus Emrelerde.. Mevlanalarda..Hacı Bektaşılerde..Ahmet Yesevılerde..Kurana ınanıyorlardı..neden onların soyledıklerınden bır parça almıyorsunuz..asıl İslam onlardır..İslam sevgı dınıdır...onlarda aynı dıne ınanıyorlardı.

onları gorun .onları duyun...İslamı onlardan dınleyın..

sadece ''nasıl Musluman oldukları'' okuyarak erdoğan abılerınızı dınleyerek bu dın anlaşılmaz..Talas savaşını al bı de başka kaynakladan araştır...

hangı ayetlerde merhametten mı bahsedılıyor! neredeyse butun surelerde Allahın ısımlerınden sıfatlarından bahsedılır.Allah Rahımdır ...Merhamet sahıbıdır dıye..

ism@
31-10-2008, 17:07
katre 07 doğru söylüyor Neden onları almıyorsunuz ki onlarda hata yapabilir katre Şimdi bunlar Onu da din sanır ???

ozgur_beyin
31-10-2008, 18:35
sadece ''nasıl Musluman oldukları'' okuyarak erdoğan abılerınızı dınleyerek bu dın anlaşılmaz..Talas savaşını al bı de başka kaynakladan araştır...KATRE
sevgili katre birşeyleri kimin söylediği değil neye dayanarak söylediği önemlidir
talas savaşındaki bilgilerin çoğu TABERİ ABİNİN DİR. ERDOĞAN ABİNİN DEĞİL

katre_07
31-10-2008, 18:52
sadece ''nasıl Musluman oldukları'' okuyarak erdoğan abılerınızı dınleyerek bu dın anlaşılmaz..Talas savaşını al bı de başka kaynakladan araştır...KATRE
sevgili katre birşeyleri kimin söylediği değil neye dayanarak söylediği önemlidir

neye dayanarak açıklarlarsa açıklasınlar ..demek ıstedığım ''sadece''o abılerı okuyup ha tamam demeyın..

başka kaynaklara da bakın..bakın baklaım onlar neye gore açıklıyor..

taberıden başka yok muymuş açıklayan soyleyen....

erdoğan abıler sıze yakın old ıcın onlarda karar kılarsınız..neyle acıkladığıyla değil.. sıze uyduğu ıcın zaten odulu de ondan verdınız..

(ee tabii ne de olsa turan dursun odullu!..başka kıme ınanıcaksınz kı zaten..)

ism@
31-10-2008, 20:40

Özgür Beyin Kimin nasıl müslüman olduğunun İSLAM ile mi alakalıdır acaba ???

Ailesi (babası) tarafından Zorla Dövüle dövüle Aptal denile denile Allahı inkar etmeye Çağırılan Ateist Bir tanıdığımız var Ben onu örnek verip Bütün Ateistleri Karalamıyorum ALLAHTAN KORKUN diyecem ama Komik olacak şu söz daha uygun

MADDEDEN KORKUN YAA

gerçi siz taptığınız maddedende korkmazsınız KORKU diye bir ilke yok sizde
Ateist AKILLILAR sırf bu düşünceyle örtü altından Vurup kırıp geçirmişler

Müslüman Kılıklı Fitnecilerde bunu Açık açık yapmış ne farkınız var ki birbirinizdensiniz

Ben iki üç Kişiyi alıpta ateistliği karalamam ATEİST düşüncesine eserlerine Tarihine vs.. bakarım

ozgur_beyin
31-10-2008, 21:05
Ailesi (babası) tarafından Zorla Dövüle dövüle Aptal denile denile Allahı inkar etmeye Çağırılan Ateist Bir tanıdığımız var ism@

sevgili ism@ dindarlığınız kadar yalancılığınızda keskinmiş şu yuykardaki cümlen hem yalan hemde zorlama yalan

ism@
31-10-2008, 21:30
Ailesi (babası) tarafından Zorla Dövüle dövüle Aptal denile denile Allahı inkar etmeye Çağırılan Ateist Bir tanıdığımız var ism@

sevgili ism@ dindarlığınız kadar yalancılığınızda keskinmiş şu yuykardaki cümlen hem yalan hemde zorlama yalan

Bilimsel kanıt istersiniz doğru ya ama sizde bunun olmadığına veya bu tür şeylerin olmadığına kanıt getirin Benim verecek kanıtlarım var ama Demiyorum

Arkadaşım okula geldi ve yüzünden belliydi tokat yediği Yanına gittin Sordum Derdini anlatmaya Çekindi

Sonra Babamla Tartıştık Sen aklını kullan dedi bana zaten tartışma hararetliydi Bende Sen Aptalsın deyince Tokat attı dedi

Zaten o anda ağlayıverdi Kimseye Kanıtlayacak bir şeyim Yok Dövüle dövüle Ateist olanlar derken Biraz değil baya abarttım ama Yakında onuda yaparlar yada örtü altından yapanlar vardır bile

bu anlattığım çocuğun Babaannesi Ve Baba Tarafı Müslüman Sunni Annesi Babasını Evlatlıktan Reddetmiş Ve oda Ateist bir bayanla evlenmiş Çocuk Babaannesinin yanına gidip geldiği için dini bilgilerini ondan öğreniyormuş ve o kadında sürekli babasını kötüleyince bakmış oturdukları çevrede babasını ve annesini dışlayınca Okul arkadaşlarının geneli Müslüman olunca O da Haliyle şaşırmış......
Ben Böyle anladım Çocuğun anlattığı olaylardan Kimseye bir şey kanıtlamak Zorunda değilim Zaten Konu bu değil ama bu benim bizzat yaşadığım bir olay Ben Bunun Gibi Ne şeyler Okudum İnternetten ama söylemiyorum Diyeceğim Alinin Ahmetin Ayşenin Yorumlarıyla Laflarıyla Hareketleriyle bir yere varılmaz

Kimin nasıl nerde Ateist veya Müslüman Olduğu Bizleri ilgilendirmez Biz Adam Çekiştirmiyoruz Burada DÜŞÜNCE savunuyoruz

ism@
01-11-2008, 18:57

Tamam O zaman cevap Verir misin Özgür beyin Neden Sende Aynısını yapıyorsun Kurandan 2 , 3 ayet Alıp İstediğin Yere Çekiştirmenin MANASI NEDİR ???

Araştırma Derseniz Yazıklar Olsun derim Başka bir şey demem

Birde Nerede Merhamet diye sorarlar

Şu anda Kullandığınız ME - RHAHMET kelimeside Kuranda Geçen RAHMET RAHİM Kelimelerinden Türemedir

NERDE MERHAMET DİYE BİR SORU UMARIM Kİ CEHALETİN BİR ÜRÜNÜ OLSUN AMA HİÇ ZANNETMİYORUM

HanifTürk
02-11-2008, 00:04
8-Allah sizi, din hakkında sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayan kimselere iyilik etmekten, onlara adaletli davranmaktan men etmez. Allah, adaleti ayakta tutanları sever.

9-Allah sizi; ancak din hakkında sizinle savaşan, sizi yurtlarınızdan çıkaran, çıkarılmanıza yardım eden kimselerle dost olmaktan yasaklar. Böyleleriyle dost olanlar, zalimlerin ta kendileridir.

(Mütehine Suresi 8-9 .ayetler) zahmet edip bu ayetleride bi okusaydınız Kafirlerin Bu Kafirler olduğunu anlardınız Yalnızca Ateist Yalnızca Hristiyan,Yahudi Kafir değildir

Walla varya hiç bir şey demiyorum Sizin amacınız doğruyu bulmak Araştırmak akıllı olmak değil Siz Aşağıdaki ayetlerin Muhattabısınız

11-Onlara, "Yeryüzünde bozgun çıkarmayın" dendiğinde, "Tam tersine, bizler barış ve esenlik getirenleriz!" demişlerdir.

12-Dikkat edin, gerçekte onlar, bozgun getirenlerin ta kendileridir de bunun bilincinde olmuyorlar.

13-Onlara, "İnsanların inandığı gibi siz de inanın" dendiğinde, "Yani biz de kafası çalışmayan zavallılar gibi inanalım mı?" derler. Haberiniz olsun ki, kafası çalışmayan düşük seviyeliler onların ta kendileridir; fakat bilmiyorlar.

(Bakara Suresi 11-13)

Doğru Siz sadece Araştırırsınız Siz Sadece Huzur Mutluluk ve doğruyu gerçeği getirirsiniz

Bizlerse birer Zavallıyız aptalız

Başka Hiç bir şey demiyorum PES PES PES !!!

Bir şeyi bi insan araştırır araştırmasına ama Objektif(tarafsız) Olur Siz bal gibi FİTNE çıkarmak istiyorsunuz

Diğer ayetleri gözardı ediyorsunuz

Ve o verdiğiniz ayetlerin üstünü ve altınıda bi okuma zahmetinde bulunsaydınız SAVAŞ SIRASINDA cihat edin boyunlarını vurun anlamının çıkacağını bilirdiniz bi ayet verip Sallamaca Atmasyon yok ölee

Türkçe/edebiyat dersi görmedin mi sen hiç Parağrafları bütün halimde yorumlamazsan Çok yanlış anlamlar çıkar Sizde bu basit olayı abarta abarta süsleye süsleye 1e 1000 kata Hararetli hararetli anlatırsınız TEKNİĞİNİZ Bu zaten adam o ayetleri Okuma ihtiyacı bile duymadan hemen Saçmalık der

Ellerin dert görmesin Rabbin İlmini arttırsın Selam ve sevgi ile kardeşim

HanifTürk
02-11-2008, 00:07
Aydoe kardeşe sormuştum selam ne demek diye Ateist kardeşlerim Bilmeden İslam"ın adetlerini yerine getiriyorlar Selam İslam aynı kökten ve ALLAH"ın ismi selam barış esenlik demek Ahlak HALIK yaratıcı ALLAH"ın isminden geliyor Merhamet Aynı şekilde Annelerde bulunan Rahim ALLAH"ın ismi ama görecek göz nerde bir büyük kitapta diyor ya Ölüler onlarla konuşsa gökyüzünde yıldızlar ALLAH vardır yazsa gene inanmazlar

Selam ve saygı ile

aydoe
02-11-2008, 00:11
Selamın ne demek olduğunu yazmıştım okumadınızmı?
1500 sene önce insanlar selamlaşmıyorlarmıydı müslim kardeşlerim 3000 yıl önce selamlaşma yokmuydu?
İngilizler ,Japonlar ;ruslar selamlaşmıyorlarmı.
Dilimize girmiş bir kelime selam,Allah ta var dilimizde yani kavram olarak var olması ,benim ona inanmamı gerektirmiyor.
Evren dışı birşeye inamıyorum metafizik bişey yok benim düşüncemde.

HanifTürk
02-11-2008, 00:22
Güzel Kardeşim Selamlaşma Kavramı vardı belki çünkü Bu ALLAH"ı tanımayan kavimlerde de var ama benim demek istediğim Ahlak merhamet selam bu gibi kavramlar ALLAH ile alakalı o yüzden Ateistlerin ahlak yerine etik merhamet yerine acıma selam yerine hatır sorma kavramları kullanmaları ideolojileri ile daha çok örtüşür.

Selam ve saygı ile Kardeşim

prozac
03-11-2008, 18:55
Bizi düşünüp üzülmeniz cok duygulandırdı beni :( Ama söyledıgınız yaratıcı bile bizim için üzülmüyor yakacakmıs bızı yaaaaaaaa :(

inanmaya baslasam mı ne ?

HanifTürk
04-11-2008, 19:21
Bizi düşünüp üzülmeniz cok duygulandırdı beni :( Ama söyledıgınız yaratıcı bile bizim için üzülmüyor yakacakmıs bızı yaaaaaaaa :(

inanmaya baslasam mı ne ?

evrende bulunan milyon x milyon x milyon x milyon x milyon x milyon x milyon gezegende biri olan dünyadaki milyarlarca canlı türünden biri olan insanoğlu bu sonsuz evreni oluşturan sonsuz kudrete inanmıyormuş kime ne çokta tın yani Okyanuslarda bir damla su bile yer etmeyin belki molekül kadar bile hükmü olmayan dünyanın içindeki aklı kıt daha dünyasını tanıyamayan geri vahşi kendi soyundaki varlıkları katleden insanoğlunun inanıp inanmamasının ne önemi var ama ALLAH insanı o kadar değer veriyor ki olacak hakikati anlatıyor ALLAH insanı ateşe atmıyor ki insan kendi eliyle yaptıklarının sonucuna katlanıyor nasıl ki elini ateşe tutarsan yanıyor nasıl ki buz donduruyor ALLAH insanı uyarıyor Yoktan hiçbirşey var olmaz var olan bir şeyde yok olmaz hükmünce bu dünya boyutundan öbür boyuta intikal edecek insanoğlunun başına gelecekler hakkında ALLAH insanı bilgilendiriyor yoksa insan kendini yiyormuş insan hırsızlık yapıyormuş bütün Evren ALLAH"a boyun eğmişken insan eğmiyormuş kime ne Önümüz kış odun kömür depolayın yoksa soğuktan donarsınız erzak depolamazsanır açlıktan azap çekersiniz diye uyaran Resullerin çok umruydu bir vatandaş inanmayacakmış inanma kış olunca açlıktan kıvranınca ah yaptıklarım diyeceksin yoksa seni kimse tutup aç bırakmayacak soğukta bırakmayacak seni azaplandıracak bir tanrı yokki

Selamlar

din-"dar"
05-11-2008, 00:37
sayın LaMevcud. 1. si söylediğin herşeye "tanrısız" şekilde ve tamamen basit mantıkla cevap verebilirim. 2. nokta,"ALLAH insanı o kadar değer veriyor ki olacak hakikati anlatıyor ALLAH insanı ateşe atmıyor ki insan kendi eliyle yaptıklarının sonucuna katlanıyor " demişsin. Allah dediğin tanrı olgusu varlık bizi durup duruken yaratmış madem bir de üstüne bilgi veriyor diye kendisine şükran duymamız saçmalıktır. dünya gibi acımasız bir kaosun içerisine bizi sürüklemesinin üstüne bir de durup duruken cehenneme atmadığı için kendisine şükran duymamız daha bir saçmalıktır. tüm bu yazdıklarının ve "karizmatik" başlığının üzerine iddia ediyorum ki bu evrende tanrıyı kanıtlayacak ve benim çürütemeyeceğim hiç bir söz söyleyemezsin.

HanifTürk
05-11-2008, 01:03
Senin çürütmen senin için çürütmemen benim için önemlidir ama Sonsuz kudret için bunun bir önemi yoktur o istediğini istediği şekilde yapmaktadır. sen daha bilinçsiz şuursuz maddenin sana nasıl bir şuur verdiğini bana anlatamazsın ki daha neyi anlatasın istersen bir dene de gör

İpucu elinde 100 milyarın var ve başka hiçbir kimseden para bulamazsın para oluşturamazsın çünkü tek para sende var ve bütün para yapılaca kaynakları kullanmışsın bana 1 trilyon verebilirmisin

veremezsen o zaman niye Şuursuz maddenin Şuursuz bilinçsiz ve cansız Nedensellik tanrınızın size şuuru bilinci ve canlılık hususiyetlerini nasıl verdiğini bana açıklayabilirmisiniz.

Verebilirim diyorsan önce kendinde 100 milyar olduğunu bilecek bir şuura sonra benim bir trilyon istediğimi kavrayacak bir bilince ve bunun şu anda mevcut olmadığını ve yoktan var etmen yani yaratman gerektiğini anlayacak bir akla ve de iradeye sahip olman lazım ki bunları olana Biz Zaten bilinçli yaratıcı diyoruz

Ayejj
05-11-2008, 01:13
Sana trilyonu verebilirim.

Önce 100 milyarı harcar en kral matbaayı kurarım sonrada 1 tilyonu basar eline koyarım.

Tanrının da yaptığı aynısı değil mi?kendiliğinden birşeyler yaratıyor.sonrada istediini degerli kılıp obürlerini cehenneme atıyor.

HanifTürk
05-11-2008, 01:17
Kapecuk bak tanrının olduğunu kabul ettin bende onu diyorum varsa bir tanrı o zaman onun önerilerini niye yaşamına tatbik etmiyorsun

Ayejj
05-11-2008, 01:23
Yani sende tanrı fikrinin bir kalpazanlık içerdiğini kabul ediyorsun demekki.

HanifTürk
05-11-2008, 01:28
Evet bakarsan yazılarıma bu bölümdeki ben ateistim yazımı iyi oku Benim forumlardaki en büyük amacım Tanrı inancını yıkmak

Selam ve sevgi ile

BASKALTURK
05-11-2008, 03:49
[quote=katre_07;135233]neden hep islamı karalarken..o akıl almaz şeylerı yapan Musluman kılıklı fıtnecılerden bahsedersız.

Yunus Emrelerde.. Mevlanalarda..Hacı Bektaşılerde..quote]

Ornegini verdiginiz haci bektas'in dusuncesine gore yasayanlar diri diri yakildilar efendi!

1000YILDIR KOR TESTERE ILE KESILDILER.

KIM YAPTI BILIRMISIN?

din-"dar"
05-11-2008, 04:52
"sonsuz kudret için bir anlamı yoktur"(!) cümlene bayıldım. hatta dakikalarca güldüğüm için ancak cevap yazıyorum. eğer ben tanrıyı kanıtlayabilecek "tüm" delilleri çürütürsem, eğer bir tanrı varsa benden ona inanmamı bekleyemez. bu bir de onun umrunda olmazsa benim neden umrumda olsun bu bir. bilinçsiz madde bana şuur "vermedi". yani bu bilinçli bir hareket değil. düşüncelerimiz sinir hücreleri olan nöronların sonucudur. ilahi bir olay değildir. bu nöronların da içinde bulunduğu "sinir sistemi" ne kadar gelişkin olursa, o canlıya o kadar "bilinç ve zeka" verir. nöronlar hücre olduğu için genetik materyalleri vardır ve bu yüzden mutasyona açıktırlar. zeki canlılar doğada avantajlı olduklarından doğal seçilim tarafından ayıklana ayıklana ve mutasyonların da devam etmesiyle insanın bu bilince sahip olması doğaldır. insanın bilinci tamamen fiziksel ya da başka deyişle "maddesel" yapısından kaynaklıdır. burada ilahi bir dokunuş göremiyorum. eğer bir köpekle bir insanın beyin yapısı "aynı" olsa ve sadece insan bu bilinçlilik seviyesinde olsa, o zaman sana haklısın diyebilirdim. ayrıca verdiğin örneğin konuyla bir alakası yok. para dediğin zaten komplike bir maddedir. başka bir şeye dönüşmesi çok zor ve evrenin ilk zamanlarındaki zenginliği tanımlamıyor. ama emin ol o yüz milyarı bir kenara koyup 10 milyar yıl beklersen bile ortaya ilginç şeyler çıkabilir bu da ek bilgi. zamanın uzunluğu çok şey değiştirir. bu uzunluğa bir de evrenin patlamalı dinamik yapısını, fizik kuvvetlerini ekle, son olarak sürekli doğal seçilim süzgecinden geçir, imkansız dediğin her şeyin nasıl meydana gelebileceğini görürsün. yine her zaman çok ilgimi çeeken ve beni şaşırtan bir durumu da sırası gelmişken söylemeliyim. siz evrenin (bu deney, gözlem ve bunun üzerine matemetiksel-mantıksal ifadelerce açıklanabilen) rastlantılı yapısının ortaya çıkamayacak kadar düşük olasılık olduğunu söylerken, hayatınız boyunca görmediğiniz, herhangi bir işaretini algılayamadığınız, mantıksal-matematiksel olarak açıklayamadığınız, bildiğiniz hiçbirşeyle alakası olmayan bir varlığın var olabilmesini nasıl olası bulursunuz acaba?!?!?!

ism@
05-11-2008, 10:35
Evet Çok çetin Bir Ateist daha Din-dar Merhaba

Bak istersen Ben Açıklayayım

Aklıma Beynime Bakarım Çünkü Ben Dahil Tüm İnsanlarda TANRI ALLAH arama inancı vardır

Bu Herkeste Doğuştan vardır Ben Kimim Ben Nasıl oluştum Yaratan Kim

Bu sorular İnsanın Ve aklın ilk oluştuğu saliseden İtibaren Var dı Ve Kimse Bunu Yokedemedi

TANRI DÜŞÜNCESİ en büyük delil

Diğer sayfalarda söyledim

Etrafına Bak Ve İhtiyacın olduğu ama bulamadığın Bir şey söyle

Susama Hissini veren Tanrı Suyu Vermiştir
Açlık hissini veren tanrı Yiyecekleri vermiştir
Bize Kendi Varlığı Düşüncesini ALLAH TANRI Düşüncesini vermiştir

O halde Kendi vardır Bu düşünce Sadece bizde değil Şu anda İnançsız olarak o Yorduğunuz Beyninizde sizde de YAZILIDIR AlLLAH.

İkinci bir olay

Gözlerini 2Dk. Kapat ve İçinde Karanlığı Dahi Barındırmayan Bir YOKLUK düşün Ve Gözlerini aç Etrafına, Çiçeklere, Güzelliklere ve Harkulade Düzene Ve özellikle AYNA ya bir bak bakalım Bunları Oluşturan Bir Güç Yok mudur???

Bilim Adamlarının, Sanatçıların, Evrendeki Her zıtlığa Karşılık İnsanın TESADÜFLER sonucu oluşması ve Daha da Komiği Bu evrenin Milyarlarca yıl bir düzen ve Huzur içinde Yaşaması

İşte EN AZ Bu mantık Kadar

Bunları Yapan Bir gücün olabileceğide Mantıklıdır

K.C.
05-11-2008, 11:09
Çocuklarda mevcut olan PERİ VE CADI DÜŞÜNCESİni
TANRI DÜŞÜNCESİ en büyük delil sizin bu cümlenize uyarlarsak
PERİ VE CADI DÜŞÜNCESİ PERİ VE CADILARIN VARLIĞINA EN BÜYÜK DELİL dememiz gerekir ama...

diyor muyuz?

Bu evrenin Milyarlarca yıl bir düzen ve Huzur içinde Yaşaması
Hangi düzen????? hangi huzur???
ism@ rica ediyorum bir şey söylemeden önce mevcut ezberlerinizden arınıp biraz objektif bir bakışla okuyun.
Evrende kaos var. Sürekli çarpışmalar, ufalanmalar, çöken yıldızlar, doğan yıldızlar, kara delikler, onların yuttuğu yıldızlar v.s... HANGİ DÜZEN VE HUZURDAN bahsediyorsunuz allah aşkına?

Ben Dahil Tüm İnsanlarda TANRI ALLAH arama inancı vardır
Hayır yoktur. Dinlerin ve Tanrı inancının insanlık tarihi içindeki gelişim ve oluşumunu bir okuyun ve görün olmadığını. İslami sitelerden, islami söyleşilerden kotarılmış ezberlerin burada sökmediğini çoktan görmüş olmalıydınız aslında.

Etrafına Bak Ve İhtiyacın olduğu ama bulamadığın Bir şey söyle
İhtiyacımız olan ve bulamadığımız şeyler mutlaka vardır. Ama sanırım demek istediğiniz şey yaşamsal ihtiyaç, neslin sürdürülmesi için gereken ihtiyaçlar.
Eğer yaşamsal ihtiyaç duyduğumuz ve bulamadığımız birşey olsaydı zaten doğal seleksiyonla çoktan yok olup gitmiştik.
Tıpkı nesli tükenmiş canlılar gibi.
Ve kim bilir kaç canlı türü ihtiyacı olup bulamadıkları sebebiyle bizim için bilinmez bir halde şu anda. Evrim galiba biraz da böyle birşey.

ism@
05-11-2008, 11:43
Çocuklarda mevcut olan PERİ VE CADI DÜŞÜNCESİni
sizin bu cümlenize uyarlarsak
PERİ VE CADI DÜŞÜNCESİ PERİ VE CADILARIN VARLIĞINA EN BÜYÜK DELİL dememiz gerekir ama...

diyor muyuz?

Hangi düzen????? hangi huzur???
ism@ rica ediyorum bir şey söylemeden önce mevcut ezberlerinizden arınıp biraz objektif bir bakışla okuyun.
Evrende kaos var. Sürekli çarpışmalar, ufalanmalar, çöken yıldızlar, doğan yıldızlar, kara delikler, onların yuttuğu yıldızlar v.s... HANGİ DÜZEN VE HUZURDAN bahsediyorsunuz allah aşkına?

Hayır yoktur. Dinlerin ve Tanrı inancının insanlık tarihi içindeki gelişim ve oluşumunu bir okuyun ve görün olmadığını. İslami sitelerden, islami söyleşilerden kotarılmış ezberlerin burada sökmediğini çoktan görmüş olmalıydınız aslında.

İhtiyacımız olan ve bulamadığımız şeyler mutlaka vardır. Ama sanırım demek istediğiniz şey yaşamsal ihtiyaç, neslin sürdürülmesi için gereken ihtiyaçlar.
Eğer yaşamsal ihtiyaç duyduğumuz ve bulamadığımız birşey olsaydı zaten doğal seleksiyonla çoktan yok olup gitmiştik.
Tıpkı nesli tükenmiş canlılar gibi.
Ve kim bilir kaç canlı türü ihtiyacı olup bulamadıkları sebebiyle bizim için bilinmez bir halde şu anda. Evrim galiba biraz da böyle birşey.

Çocukların Kabul ettikleri şeyleri Herkes kabul ediyor mu ?_? Ama Tanrıyı Herkes kabul ediyor Şu anda Bu forumdada Beyninizi onun için Yoruyorsunuz

Evet Hangi Düzen Hangi Huzur ???

Tam Kasdetmek istediğim Şeyleri Söylediniz Sağolun

Dünya dışında Bu dedikleriniz Doğru

Bu Dünyayı Koruyan Kimdir Neden Evrende Olan Huzursuzluk Ve Tehlikeli olaylar (-270 Derece, Meteor Çarpışmaları vs... vs... ) Dünyada Yoktur

Hayattaki Bunca Zıtlıklara ve tehlikelere Rağmen Hala Sen Dünyanda Korunarak Huzur İçinde Yaşıyorsan Buna Nankörlük etmemelisin

Birde Savaşlara Kavgalara Kaoslara Diyorsan Onları İnsanların Kendi Yaptığı Açık bir gerçektir Bunu görememek için Kör olmak lazımdır

İnsan Kendi Elleriyle Yapıyor Sonra Dinin Sonra İnancın Üzerine Atıyor Peki O inanca O dine İnanan Kim

Suç Dinde Midir İnsanlarda mıdır ???

ism@
05-11-2008, 11:50
[quote=K.C.;136263]
quote]

Bunu Yapan Kim Kardeşim Daha Kendini bir tek kromozomunu Çözememiş İNSAN mı Yoksa Bunu Yapan Sayın TESADÜF mü ???

2 Ay Yağmur Yağmasa Nolur Bi düşünün Yada O Sayın tesadüf Bu Yağmuru Hep Aynı yere tek bir yere Yağdırsaydı ?_?

O zaman Bu Tesadüfe Şükretmelisin

din-"dar"
05-11-2008, 11:53
sayın ismet merhaba. yazdıklarına cevap vereyim. 1. nokta her insanda tanrı arama ihtiyacı yoktur. hatta ve hatta hiç bir insan da yoktur. insan gelişmiş beynibe rağmen hakne aciz bir varlıktır. ve her zaman psikolojik temelde, kendinden güçlü bir varlığı hayal ederek, ,içini rahatlatır ve kendini tatmin eder. ki eğer dikkat edersen insanoğlu ilk çağlardan itibaren açıklayamadığı herşeyi tanrıya bağlamış, ama bilim bu sorunları sırasıyla tek tek açıklamıştır. tanrı insanı yaratmadı sayın ismet. insan tanrıyı yarattı. onu açıklayamadığı olguların başına oturttu be kolaya kaçtı. ayrıca sayın k.c. ye katılıyorum. evren asla huzur içinde olmadı. sürekli bir devinim içerisinde bulunmaktadır. ve insanın kendinden güçlü bir varlığı hayal etmekle rahatlaması bir tanrı olduğunu göstermez. tanrı bize ihtiyaçlar verip onların karşılığını temin etmemiştir. suya ihtiyaç duyup su bulamasaydık çoktan tarihten silinmiş olurduk ki şu anda bu konuşmayı yapamazdık. su bol olup vücudumuza gerekli olduğu halde bir tür "ihtiyaç" hissetmeseydik onu kullanmamız gerektiğini bilmez ve yine yok olurduk. kaldı ki bu şekillerde nice canlı silinmiştir dünyadan da biz uyum sağlayabilenler kalmışızdır. herşeyin mantıklı bir açıklaması var. ama bu mantığın içerisinde tanrıya "gereksinim" yok..

K.C.
05-11-2008, 11:55
İsm@: Bu evrenin Milyarlarca yıl bir düzen ve Huzur içinde Yaşaması
İsm@: Bu Dünyayı Koruyan Kimdir Neden Evrende Olan Huzursuzluk Ve Tehlikeler Dünyada Yoktur

ism@: Bu Herkeste Doğuştan vardır Ben Kimim Ben Nasıl oluştum Yaratan Kim
ism@:Çocukların Kabul ettikleri şeyleri Herkes kabul ediyor mu ?_?
:) Bir karar verin ama. İddianızı her çürüttüğümüzde önceki lafınızı unutup rulet masası muhabbetine mi gireceksiniz?

Hayattaki Bunca Zıtlıklara ve tehlikelere Rağmen Hala Sen Dünyanda Korunarak Huzur İçinde Yaşıyorsan Buna Nankörlük etmemelisin
Dünya insanların yaşayabileceği koşullarda oluşmasaydı zaten insan nesli olmayacaktı. Koşullar elverdiği için varız. Biz var olduğumuz için bu koşullar oluşmadı. Siz de bunu anlayın lütfen.

Ama Tanrıyı Herkes kabul ediyor
İlkel insan henüz Tanrı fikrini oluşturmamış insandı. Ateistler de kabul etmiyor Tanrıyı. Bu iddianızda HERKES derseniz bunca istisnayla delik deliş ve temelden yoksun kalmış bir iddiaya sahip olmaktan kurtulamazsınız. BAZILARI deyin ki genellemenizin içine girmeyenler sayesinde teziniz çürümemiş olsun.

Hay Allah, onu demeyin bunu deyin diye yazarken "raina dameyin, ünzirna deyin" ayetini hatırlayıverdim. Ayet gibi konuştum valla. tövbe tövbe.

din-"dar"
05-11-2008, 11:58
hala yanlış yorumların devam etmekte. tesadüf dediğin şeye bakış açın çok garip. rastlantılardan kastımız yalnızca "kontrolsüzlük"tür. ancak bu senin dediğin anlama asla gelmez. rastlantının temelinde kaos değil amaçsız kuvvetler vardır. yani aynı yere asla sürekli yağmur yağmaz sayın ism@. ayrıca olaylara tersten bakıyorsun. biz dünyada yaşadığımız için o evrenin kaosundan "korunmuş" değildir. çok çok çok büyük bir evrende sayısız gezegen arasında şanslı bir konuma sahip olduğu için üzerinde yaşam başlamış ve devam etmektedir. sorularına cevap oldu mu?

din-"dar"
05-11-2008, 11:59
sayın k.c ile aynı anda aynı şeyleri yazmışız :)

K.C.
05-11-2008, 12:03
Bunu Yapan Kim Kardeşim Daha Kendini bir tek kromozomunu Çözememiş İNSAN mı Yoksa Bunu Yapan Sayın TESADÜF mü ???

2 Ay Yağmur Yağmasa Nolur Bi düşünün Yada O Sayın tesadüf Bu Yağmuru Hep Aynı yere tek bir yere Yağdırsaydı ?_?

Afrikada günde kişi başına 2.5 bardak su düşen anasının memesinde süt bulamayan, ana kucağında ölen insanlara yağmur yağdırması gerektiğini bilmeyen bir Allaha mı şükredeceğiz?
Yağmuru Allah yağdırıyor olsaydı dünyada kuraklık, açlık olur muydu İsm@ kardeşim. Bu kadar adaletsiz bir yağış sistemi olur muydu? Şanslı bir coğrafyada yaşıyorsunuz diye tüm dünyayı sizinle aynı koşul ve şansta mı zannediyorsunuz? Yoksa sadece size verilen mi ilgilendiriyor sizi, bu dünyada sizden başka insanların arayıpta bulamadıkları sebebiyle doğal seleksiyonla yok olup gitmesi zerre kadar mı umurunuzda değil.

"Allah'ım yağmurunu sınırlı ölçüde yağdırabiliyorsun herhalde. O ölçüyü benden yana kullandığın, onlara vermediğin için sana şükürler olsun!!!" amin :(((

ism@
05-11-2008, 12:32
Afrikada günde kişi başına 2.5 bardak su düşen anasının memesinde süt bulamayan, ana kucağında ölen insanlara yağmur yağdırması gerektiğini bilmeyen bir Allaha mı şükredeceğiz?
Yağmuru Allah yağdırıyor olsaydı dünyada kuraklık, açlık olur muydu İsm@ kardeşim. Bu kadar adaletsiz bir yağış sistemi olur muydu? Şanslı bir coğrafyada yaşıyorsunuz diye tüm dünyayı sizinle aynı koşul ve şansta mı zannediyorsunuz? Yoksa sadece size verilen mi ilgilendiriyor sizi, bu dünyada sizden başka insanların arayıpta bulamadıkları sebebiyle doğal seleksiyonla yok olup gitmesi zerre kadar mı umurunuzda değil.

"Allah'ım yağmurunu sınırlı ölçüde yağdırabiliyorsun herhalde. O ölçüyü benden yana kullandığın, onlara vermediğin için sana şükürler olsun!!!" amin :(((

Afrika Tarihini Okursan Sürekli Allaha Şirk Koşmuş isyan Etmiş Ve Halada O bölgede Büyük Çoğunlukta Edenler Vardır Bu Benim Yorumum bizim İbret Almamızdır Zekat vermemiz Ve Yardımı Öğrenmemiz içindir. Dünyada En Çok Yardımı Yapanların Teşvik edenlerin Müslümanlar olduğunu (diğer din ve inançlara göre) Ve Müslümanların Kitabının Yardım Üzerinde Basa Basa Durduğunu bilmiyorsun Heralde

Evet Anlattıklarınız Doğru

Zekat Ne İçin Var Bunun İçin vardır

Demek ki bu durumların Olabileceğini Allah Biliyor ve bildiriyor

Bizlerede Zekatı Emrediyor Bu Mu Haksızlık Bu mu Adaletsizlik Bu mu Savaş ???

İslam'ın Müslümanlar arasındaki dayanışma konusundaki hükümleri, bu konuda tüm Müslümanlar tarafından dikkate alınmalıdır. Allah Kuran'da insanlara mal hırsından korunmayı, ihtiyaç içinde olanları koruyup gözetmeyi ve yardımlaşmayı emretmiştir. İman edenlerin mallarında, ihtiyaç içinde olanlar için bir pay vardır. (Zariyat Suresi, 19)

"Geniş-imkanları olan, nafakayı geniş imkanlarına göre versin. Rızkı kısıtlı tutulan da, artık Allah'ın kendisine verdiği kadarıyla versin. Allah, hiçbir nefse ona verdiğinden başkasıyla yükümlülük koymaz. Allah, bir güçlüğün ardından bir kolaylığı kılıp-verecektir." (Talak Suresi, 7)

Sizden, faziletli ve varlıklı olanlar, yakınlara, yoksullara ve Allah yolunda hicret edenlere vermekte eksiltme yapmasınlar, affetsinler ve hoşgörsünler. Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah, bağışlayandır, esirgeyendir." (Nur Suresi, 22)

Evet Kurana bütünsel olarak Baktığımızda Bizim Mallarımızda Fakirlerin Yoksulların Yolda Kalmışların Yardıma Muhtaç olanların Vs... vs... Bizim Mallarımızda HAKLARI VARDIR

meaculpa
05-11-2008, 12:33

Senin mantığınla şu soruyu sormak da fayda var:

Dünyanın bir çok yeri susuzluktan kırılırken tek bir damla yağmura muhtaç iken neden başka yerlerde suyun yoğun düşme miktarından dolayı seller altında ? Madem tesadüf değil sence, ki biz buna olasılık hesaplarıyla yanıt veriyoruz; o zaman nedir bu işin hikmeti. Tanrının gazabımı seller ve de susuzluktan çoraklaşmaya yüz tutan topraklar ?

Şimdi gelelim senin iddan olan; insanın kendini ve kromozomonu çözemediği ifadelerine...

Sanırım genetik alanındaki gelişmelerden birazcık bihabersin. Yada henüz Tanrıya yüklemek istediğin ciddi işler kafanda mevcut. Ama şunu bilmelisin ki insanın hedeflenen bütün gen haritasının keşfi Tanrıyı yok etmez. Öncelikle bu sendromdan kurtulman ve bilimsel gelişmeleri nesnel bir bakış açısı ile değerlendirmen lazım. Tanrıya inanıyorsan yada inanmak istiyorsan nedenlerini daha öznel ifadelere sığdırmadıkça sürekli bilimsel alandaki mağlubiyetlerin sana Tanrıya bir süre sonra şüphe ile yaklaşmanı sağlayacaktır. Çünkü Tanrısal bir şifre ile kodlandığına inandığının Dna dizgeleri de çok yakın bir zaman aşikar olup içindeki bilgi hazinesini insanlığın hizmetine sunacaktır. Hoş öyle kimse hayallerden bahsetmiyor şu yazdıklarımı sakın ola farklı değerlendirmeyesin.

Bak sana Genetik alanındaki tarihsel bir gelişimin kısa notlarını veriyorum;

* 1954 DNA'nın keşfi
* 1977 DNA dizilenmesi yöntemleri (Sanger ve Maxam-Gilbert tarafından yapılmıştır)
* 1976 İlk genetik şirketi
* 1981-82 İlk transgenik fare Gen bankası detaları oluşturuldu.
* 1983 İlk genetik hastalık haritalandı.(Huntington hastalığı)
* 1985 Polimeraz zincir reaksiyonu'nun keşfi (Saiki, Mullis tarafından yapılmıştır)
* 1986 Pozisyonel klonlama. İlk insan genetik haritası (RFLP)
* 1990 İnsan genom projesi başladı.ELSI oluşturuldu, Etik, Legal, Sosyal program BAC’ların keşfi (Bacteral artificial chromosome)
* 1991 Gen fragmanlar expressed sequence tag (EST) Kistik fibroz geninin klonlanması
* 1992 İnsan genomunun 2’nci nesil haritası Dataların serbest bırakılması
* 1994 İlk genetik olarak değiştirilmiş besin domates Ayrıntılı insan gen haritası
* 1995 İş yerlerinde genetik ayrımcılığın yasaklanması İnsan genomunun fiziksel haritası tamamlandı
* 1996 Fare genetik haritası 280.000 EST İnsan DNA dizilenmesi başladı
* 1997 E.coli genomu dizilendi
* 1998 Celera genomics firması 3 yıl içinde projenin tamamlanacağını duyurdu.Mycobacterium tuberculosis dizilendi
* 1999 22.kromozom dizilenmesi tamamlandı
* 2000 Genomik bilgiye serbest ulaşım (Bill Clinton, Tony Blair) Meyve sineği genomu dizilendi

2l. kromozom Dizi sonuçları açıklandı

* 2001 Uluslararası sonuçlarını aynı anda açıkladı.
* 2003 Eksiklikler giderilerek her iki grup da taslaklarını tamamladı.
* 2005 İnsan Genom Projesi için her iki grubun da çalışmaları devam ediyor.

Şimdi Bu gelişmelere bakıp da çok yakın bir tarihde bahsettiğin ki tam anlamıyla ne dediğin de bariz değil Kromozom demekle, bilgilerinin aşikar edilmesi hiç zor olmayacak bilim için. Ee ne ne olacak yani senin Tanrın o zaman yok olmuş mu olacak. Olaya bu mantıkla yaklaşman hata senin. Eğer bir Tanrıya inanmak istiyorsan bu çeşit gizem barındıran argümanlarla destek sağlayamazsın. Nitekim şimdi daha da iyi anlayacağın bir Projeden bahsedeceğim sana. Ve göreceksin ki genetik mühendisliği hiç de düşünmek istediğin bir yerde değil. Bu projenin adı iNSAN GENOM ROJESİ. Kendinde aratabilirsin netten ancak ben sana bir kaç link vereyim. Karşılaştırma yaparsın ;)

http://yunus.hacettepe.edu.tr/~dugel/genom.htm

http://www.genbilim.com/index.php?option=com_content&task=view&id=4657&Itemid=32

http://www.sizinti.com.tr/konular.php?KONUID=601

ism@
05-11-2008, 12:52
Ben Kromozom Bilinmiyor Demiyorum Orada Kasdettiğim Bir Kromozomda Bir Kütüphane Dolusu Kitaptan Daha Çok Bilgi

Kromozomun Bilindiğini ve Geliştiğini Bilmeden Kromozom diye bir kelime Sallamam Korkmayın

Eski Dönemlerden Bahsediyoruz İlk Aklın Varoluşundan Bugüne Kadar olan Süreyi Dünya Düzdür, Periler Hayaletler var vb... batıl inançların Olduğu Dönemleri O dönemde İnsan Mı yapmış o mu kurmuş bu düzeni diyorum Biraz anlayarak Okursan

ism@
05-11-2008, 13:03
Hayır İnsan Bunları Tamamen Kendisi Yapıyor Mesela Küresel Isınma Bunuda mı Allah Yapıyor Bi gün DünyayaYağmur Yağmasa Ozon Tabakası Çok genişlese İşte Allah Bizi Böyle Koruyor Dünyaya Yollamış Su yok Kavga Gürültü Taş yağıyor başımıza Mevsimler bozuk Nasıl Allah Diyeceksiniz

Bahane mi yok

İLİM TESADÜF OLUNCA BAHANE ÇOKTUR

Bunları Yapan Allah Değil Bizzat Kendimiziz Afrikadaki Yaşayanlarda (parfüm sıkarken, Termik santral yaparken vs.. vs...) Bizim Gibilere Karşı Çıkmadıkları Tepkilerini Belli etmedikleri için Adaleti sağlamadıkları için cezalandırılıyorlar

Afrika bölgesinde Dünyanın İnsanın Oluşumundan Beri Böyle Kurak mıdır ?_?_? Yoksa Sonradan mı olmuştur Sebebi Kimdir ? İlk Önce Onları Araştırda Allahı Ondan Sonra Suçla

İnsanların ellerinin kazanmış oldukları yüzünden (Elleriyle Yapmış oldukları yüzünden) denizde ve karada bozgun çıktı. Allah onlara, yaptıklarının bir kısmını tattırıyor ki geri dönebilsinler.
(-Rum Suresi 41.Ayet-)

Herkes birbirine Yardım etse Kaç Afrika Doyar biliyormusun ???

İnternetten Araştırdım Afrikada Açlık ve Susuzluktan Ölenlerin Sayısı çok ama çok Korkutucu Ve aman aman çoook değildir Evet Ölenler vardır.

Hepsi Ölsede ölmesede Dinden Önce İnsanlığımızı Bi öne Çıkarıp Yardım Etmeliyiz.Allah Sana Veriyor Ki Sende Onlara Ver Burada Adaletsizlik nerede ?? vermeyenlerde değil mi

O zaman Bu nasıl adalet diyerek Komşusu Fakir olan Kimsenin Hem Kendisi Hemde Fakir Komşusu Müslüman Olmaması Gerekir

İşte din Böyle bir durumda dinsizliği değil Yardımı Öneriyor emrediyor

Eğer Böyle Gidersek Amerika Bile Kurur
Doğayı Bozarak Suçlu ALLAH değil Biz oluruz

"İçtiğiniz suyu düşündünüz mü? Buluttan onu siz mi indirdiniz, yoksa indiren Biz miyiz? Dileseydik onu tuzlu yapardık. Şükretmeniz gerekmez mi?" (56/Vâkıa, 68-70)

ozgur_beyin
05-11-2008, 13:47
İçtiğiniz suyu düşündünüz mü? Buluttan onu siz mi indirdiniz, yoksa indiren Biz miyiz? Dileseydik onu tuzlu yapardık. Şükretmeniz gerekmez mi?" (56/Vâkıa, 68-70)

sevgili isma@ bu dünyada yaşayan hiç bir kimse senin tanrından bir talebi olmadı.
tanrı bu konuda kendi çalıp kendi oynuyor
kendine hiç bir borcum yahut bir isteğim olmadı. eğer o verdiyseki böyle bir şey yoktur.
benden istemediğim şeyler hakkında nasıl benden takdir ve taltif bekler.
bu açıdan bakıldığında ona şükretmeme hiç bir gerek ve vesile yoktur
yaratmasaydı bana ne banamı sordu?

meaculpa
05-11-2008, 14:28
Ben Kromozom Bilinmiyor Demiyorum Orada Kasdettiğim Bir Kromozomda Bir Kütüphane Dolusu Kitaptan Daha Çok Bilgi

Kromozomun Bilindiğini ve Geliştiğini Bilmeden Kromozom diye bir kelime Sallamam Korkmayın

Eski Dönemlerden Bahsediyoruz İlk Aklın Varoluşundan Bugüne Kadar olan Süreyi Dünya Düzdür, Periler Hayaletler var vb... batıl inançların Olduğu Dönemleri O dönemde İnsan Mı yapmış o mu kurmuş bu düzeni diyorum Biraz anlayarak Okursan

Kızmamak elde değil bu saçmalığına artık. Verdiğim onca linki iki dakikada okumak maharetiyle araya sıkıştıdıgın üç beş kelime ile ben bilirim tavrından vazgec artık. Önce bir oku, anla ne bulundugunu, nelerin keşfedilip, nelerin keşfine ramak kaldığını ondan sonra nerden duyduğunun bile belli olmadığı Kromozom kelimesini sarfet. Hayret bişeysiniz ya bir de kalkmış hala iyi okursan! diye laf yetiştirmeye çalışıyorsun. Ben okuyorum sen kendini yokla.

Neymiş efendim masallara inanan, dünyanın düz oldugu hatasıyla binlerce yıl yaşayan bir ilkel insanlık tarihi nasıl olsun da bugün ki kromozumu bilebilsin. Bilemez çünkü Tanrı var dimi... Nasıl bir mantık kurgusudur bu anlamam yani. Ne yani biz şimdi evreni insanmı yarattı dedik! İnsan dediğin şeyde o anlamamak da ısrar ettiğin doğanın yada yarattığı kaosun bir ufak kırıntısı.

Dün dünyanın düz olduguna inanıyordun bugün ise yuvarlak oldugunu bilimle anlayabildin. Bugün kalkmış kromozomdaki genetik şifre çözülemiyor diyorsun ama aynı inatla yarın bu genomların da deşifre edilebileceğini anlamak istemiyorsun. Niye? çünkü Tanrı olmalı! genetik bir şifre varsa bu kodlar Tanrının elindedir. Yok ya ! Şİfreler ele geçirilince de Tanrımı ihsan etti deyip köşeyi döneceksiniz.

Bunları Yapan Allah Değil Bizzat Kendimiziz Afrikadaki Yaşayanlarda (parfüm sıkarken, Termik santral yaparken vs.. vs...) Bizim Gibilere Karşı Çıkmadıkları Tepkilerini Belli etmedikleri için Adaleti sağlamadıkları için cezalandırılıyorlar

Madem bunları yapanın Allah değil biz oldugumuzu biliyorsan niye genetik kodları bir tek Allahın tekelinde olan nadide şeylermiş gibi sunuyorsun. Şuraya bak, karşı çıkmadıgımız için bizi cezalandırıyor. Sadist mi bu Allah yoksa ciddi ciddi oyun mu oynuyor. Madem kurmuş, yaratmış bu mükemmel dediğiniz sistemi o zaman ne diye göz yumumuyor yıkmamıza. Bizi cezalandırmak için bahane arıyor mübarek. İşinize geldiğinde herşeyi koruyup kollayan, işinize geldiğinde yakıp yıkan , adalet için cezalar savuran. Ne suçu var şimdi o açlıktan ölen somalili müslüman çoçugun? Madem Allah müslümanların Allahı niye gözetmiyor ona tabi olanı. Geçin artık bu döner sermaye işlerini... Nerden ne vururumla iş olmaz, oturup akıl sahibi olmak kavramını önce tefekkür edecek bu ehli müslüman. Ama daha inandıgı Kitabı bile anlamamak da ısrarcı... Kalkıp ötesini nasıl anlayacak!

Kromozom diye birşey biliniyorsa bunu oluşturan yapılar da biliniyor. Bu yapıların içinde genetik kodları barındıran dna dizgeleride taranıyor diyorum sana. Bu çalışma senin ebelm gübelem ifadelerinle sınırlanacak kadar ucuz bir şey değil. Caşılma yıllardır devam ediyor ve sonuca ulaşılması için de sadece zaman gerekecek. Öyle vaad edilen Tanrısal yüzyıllar kadar falan da beklemeyeceksin. Vee diyorum ki; bu çalışma neticelenip şifreler ortaya konulduğu zaman Tanrını nereye sığdıracaksın!

Link açmak zor geliyor sanırım en iyisi buraya, gözüne gözüne girecek biçimde bilimsel ifadeleri asmak olacak.

ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ
İngiliz bilimadamlarının yaptıkları açıklamalar sırasında söz alan Sanger Genetik Araştırmalar Merkezi bilimadamlarından Dr. John Sulston ise, İngiliz bilim ekibinin genlerin üçte birinin sıralanmasını başardığını ve Amerikalı meslektaşlarıyla birlikte sonuca büyük katkı sağladıklarını anlattı. Sulston, en büyük başarının ise insanlık tarihinin en önemli adımlarından birinin uluslararası işbirliğiyle ortaya konulması olduğunu savundu.
İnsan geni hakkında bu kadar önemli bilgilere sahip olmanın kolay erişilemez bir kültürel etkisi bulunduğuna işaret eden Dr. Sulston, bukültürel etkinin yanında pratik faydalarının bile önemsiz kaldığına işaret etti. Sulston, bu önemli kültürel etkinin, insanlığın aslında genetik açıdan ne kadar birbirinin benzeri olduğunun kanıtlanması ve aynı zamanda da ne kadar küçük genetik farklılıkların insanlar arasındaki farkı oluşturduğunun anlaşılmasıyla ortaya çıktığını bildirdi.

Evren yada içinde bir ufacık cisim olan Dünya öyle anladıgınız tarzda kusursuz falan değil. Hiç birşey uzun vadede tutarlı sistematiklerle de çalışmıyor. Herşey bir kaosun içinde. Anlatmış Kc yukarıda ama kime anlatıyor ki... Niyetin öğrenmek ise doğru düzgün okuyup sonra konuşacaksın. Yok niyetin sadece absyrd ifadelerle Tanrı var, Tanrı var demek se de argümanlarını derhal değiş. Çünkü bilimsel jargonlarla ( kromozom ) ne dediğin pazara çıkan iplikten farksız olur.

K.C.
05-11-2008, 14:58
Boş boş konuşuyorsunuz ezberlerinizi:
Hayır İnsan Bunları Tamamen Kendisi Yapıyor Mesela Küresel Isınma Bunuda mı Allah Yapıyor

Dünya tarihi bu tür evrelerle doludur. Buzul çağı, buzulların eriyip karaların su altında kalması falan filan. (Bir de Maya'lar, cahil cüheyla Maya'lar, kitapsız peygambersiz Güneşe tapan müşrik Mayalar bu dönemleri hesaplamaz mı, hayret ki ne hayret.) İnsan oğlunun (adem babanın) henüz yer yüzüne teşrif etmediği dönemlerde olan bu büyük değişimlerin suçunu herhalde insanların parfüm kullanmasına bağlayamayacaksınız.

Onlara zekat sadaka vereceğinize (bu onursuzluğu onlara layık göreceğinize) nasıl karşı çıkacaklarını öğretin. (ki yağmur yağsın oralara) Gülme krizine tutulmama ramak kaldı.

Herkes birbirine Yardım etse Kaç Afrika Doyar biliyormusun ???
Taşıma suyla değirmen döndürmenin güçlüğünden sizin haberiniz var mı?

İnternetten Araştırdım Afrikada Açlık ve Susuzluktan Ölenlerin Sayısı çok ama çok Korkutucu Ve aman aman çoook değildir Evet Ölenler vardır.
Varlığı bile yeter.

İsm@ kardeş, anlayamadığınız şu,
Coğrafya ve iklim yağmur üzerinde etkilidir. Afrika'dakiler müşrikmiş de Allah onları bu yüzden cezalandırıyormuş gibi aşağılık bir söylem için kör kütük kör, körkütük cahil olmak gerekir.
Bakın Hindistan'a, Nepal'e. İddianızın orada çürüyüp gidişini görün. Tanrıları olanların Tanrılarının sayısı bile belli değil, diğer tarafta ise Tanrısı olmayanlar.
Yağmur var mı? Var.
Doğa ve flora Cennet bahçesi mübarek. Afrikada susuzluktan kırılanlar örneğin Kenya'dakilerin dini inancını inceleyin bakalım. Hem Hıristiyan hem Müslümanlar var orada. Tek bir Tanrıya, aynı tanrıya tapan insanlar çok tanrılı ya da ateist müşriklerden daha mı çok hak ediyor doğa koşulları yüzünden ölüp gitmeyi.
Brezilyaya bakın, oradaki insanların inançlarına ve doğasına, yağmur ormanlarına... Kurtulun şu daralmış dünyanızdan, fikri sabitlerinizden, size ezberletilenden.

İnandığınız kitap müslüman müslümanın kardeşidir der. Bakın kardeşliği bile sınırlamış sizin kitabınız. Müslüman değilse yardım, zekat hak getire.

Zekat da öyle ulvi bir mekanizma değil. Günümüzün bildiğiniz vergisi. Zekatla geçinen insanların çokluğu ile onursuz bir hayat sürmeye itilenlerin çokluğu aynı düzlemde, doğru orantılı olarak yarışıyor.

Elinizi vicdanınıza koyun. Hangi onurlu kişi alınteriyle çalışmak varken zekatla ayakta durabilmeyi ister. Bu nasıl alçakça bir tekliftir böyle... Zekat verin...
Hayır, vermeyin. Çok klasik olacak ama onlara balık tutmayı öğretin, üretim yapabilecekleri alanlar açın ki onurlarıyla, insanca yaşama arzularını tatmin etsinler.

Allah onlar zekata mahkum olsunlar diye mi yağmur yağdırmaktan imtina ediyor? Yoksa bulundukları coğrafya ve iklim bunu mu gerektiriyor.

ism@
06-11-2008, 11:52
Yazık Vallahi Yazık Hiç bir şey demiyorum !! Zorlama Beyinlerle Sahte Delillerle Kuranın Ayetlerini Sündürmeyle Din Düşmanlarının Cahil Din adamlarının Fetvalarıyla İşinizi Hallediyorsunuz Aslında Size Değil Asıl Onlara Yuh Olsun

Ne diyebilirim Ki Gerçekten Kalpleriniz Katılaşmış Gözleriniz Körleşmiş Kulaklarınız Duymuyor Tam Böyle bir insan Tarifi

Neyse Allah İllalah Sadece Allah Başka Hiç bir şey demiyorum

Din dediğiniz Olgu manevi bir değerdir Kötülükleri Zinayı Hırsızlığı Adam Öldürmeyi Vs... vs.. Yasaklar Siz Dine Hatta Dinlere Karşı Çıkarak Bunlara Karşı Çıkıyorsunuz Ne diyebilirim Ki Dinden Önce Bi şeylerden Haberdar olunması Lazım (İnsanlıktan mesela)

Gerçekten de Bu ayet sizi Tarif ediyor O kadar Yahudi Hıristiyan Arkadaşım Var ama Onlar bile Bu tanıma Uymuyor Allahın Bu ayette Kasdettiği Kişileri Şimdi Çok iyi Anladım (Bu Basit Bilgi seviyesi belirli olan Forumda bile)

Yemin olsun ki, biz, cehennem için, cinlerden ve insanlardan, birçok kişiye vücut verdik.
Kalpleri var bunların, onlarla anlamazlar;
gözleri var bunların, onlarla görmezler;
kulakları var bunların, onlarla işitmezler.
Hayvanlar gibidir bunlar. Hatta daha da şaşkın.
Gafillerin TA KENDİLERİDİR bunlar.
(-Araf 179-)
EDİT

K.C.
06-11-2008, 12:33
Sırf günah diye, sırf haram diye hırsızlıktan, adam öldürmekten, zinadan sakınan kişiler için DİN gerçekten gereklidir. Evrimini tamamlayamamış bu tür mahlukatı korkutmadan doğru yola iletmenin mümkünatı yoktur. Kişiliği gelişmemiş, hasta ruhlular, evrensel değerlerin ne olduğundan bihaberler için DİN ZORUNLUDUR.

İnsanoğlu Allah bildirmeseydi de bu tür davranışların yakışıksızlığı ve yanlışlığını bilebilecek kapasitededir. Hammurabi yasaları bilinen en eski hükümleri içerir. Tanrı tarafından vahyedilmemişlerdir. Kutsal kitaplardan önce yazılmışlardır ve insanlar (kanun koyucular) tarafından hüküm haline gelmişlerdir.
Dinleri inkar demek, en basit düşünceyle bulunabilecek ve bilinebilecek değerleri inkar anlamına gelmiyor ki dinsizleri o yönde suçlamak doğru olsun.

Araf 179 ise genellikle Müslümanlar aleyhine kullanılan bir ayettir. Allah önce cehennemi yaratıyor sonra da onu doldurma azmiyle oraya atmak maksatlı insan ve cin yaratıyor. Siz de buna adalet falan diyorsunuz. :)) komik!

ev ödevi: Teist/dinli, deist/dinsiz ve ateist/tanrıtanımazların suç'a karışma oranları nedir? İstatistiki bilgi makbule geçer.

dr humanist
23-11-2008, 12:42
Din dediğiniz Olgu manevi bir değerdir Kötülükleri Zinayı Hırsızlığı Adam Öldürmeyi Vs... vs.. Yasaklar Siz Dine Hatta Dinlere Karşı Çıkarak Bunlara Karşı Çıkıyorsunuz - ism@-

işte at gözlüğü böyle birşey olsa gerek.Halbuki adam öldürmenin kötü birşey olduğunu din olmasaydı bilmeyecek miydik?Bu nasıl cahil bir yaklaşımdır?En temel insancıl değerler için dine gerek yoktur.Adam öldürmek,bilakis alllahın emridir,kendinden olmayanı öldürmek.Dinlerden özgürleşip,humanizmi yakalarsak adam zaten öldürmessin.faşist değil hümanist olursunuz.

islam kötülüğü ve adam öldürmeyi yasaklarmış.Sanki hristiyanlar museviler budistler agnostikler bilimum inançlar kötülüğü emrediyormuş gibi..yazık..çıkarın şu gözlükleri artık

ism@
27-11-2008, 15:39
Din dediğiniz Olgu manevi bir değerdir Kötülükleri Zinayı Hırsızlığı Adam Öldürmeyi Vs... vs.. Yasaklar Siz Dine Hatta Dinlere Karşı Çıkarak Bunlara Karşı Çıkıyorsunuz - ism@-

işte at gözlüğü böyle birşey olsa gerek.Halbuki adam öldürmenin kötü birşey olduğunu din olmasaydı bilmeyecek miydik?Bu nasıl cahil bir yaklaşımdır?En temel insancıl değerler için dine gerek yoktur.Adam öldürmek,bilakis alllahın emridir,kendinden olmayanı öldürmek.Dinlerden özgürleşip,humanizmi yakalarsak adam zaten öldürmessin.faşist değil hümanist olursunuz.

islam kötülüğü ve adam öldürmeyi yasaklarmış.Sanki hristiyanlar museviler budistler agnostikler bilimum inançlar kötülüğü emrediyormuş gibi..yazık..çıkarın şu gözlükleri artık

Peki ALLAH, MÜKAFAT, CEZA kavramları ve olguları Haricinde Bunları bana Hiç ama Hiç kimse yaptıramaz Kötülüğe Mutlaka ama Mutlaka Bir yanım Kayar Engelleyecek Bir Olguda Yoktur

AHİRETTE Yok Sadece Bu dünya hayatı varsa yoksa bu dünya

Tek hayatım Burası zaten ya bana ne diğer insanlardan Zina etmiyecekmişim zevkimi yaşayacam kardeşim ya Bi kez Yaşayacam dünyada Adam Öldürmesem iyi ama Eğer kendi menfaatim olursa Adam da öldürürüm zinada ederim her ....... yaparım

Yok olup gidecem Bir daha Yokum ki

Bunlar Sizlerin Yansımaları

ALLAH, MÜKAFAT, CEZA Kavramları dışında HİÇ AMA HİÇ KİMSE BUNLARI SAMİMİ, CİDDİ, SÜREKLİ OLARAK YAPTIRAMAZ

EĞER YAPTIRMAYA KALKARLARSA EL ALTINDAN YAPARIM SIYRILIRIM HIRSIZLIK YAPARIM PARA BULURUM RÜŞVETLE KAPATIRIM OLAYLARI

Allahtan Korkmayan Hiç Kimseden Korkmaz Diye bi laf vardır bilmem bilir misiniz ???

Ben ALLAH olgusu Olmasaydı zaten Bunları Yapacak değilim ama Emin Olun Ki Allaha inanmasaydım Ben Değil Herkes Bunları Sınırsızca İnsanca olmayarak yapardı %1 bile bulamazdınız bunları yapmam diyen

1-ALLAH, HESAP, CEZA, MÜKAFAT, KORKU YOK
2-AHİRET - BAŞKA BİR ALEM YOK SADECE BU DÜNYA

Çok Güzel Kanun Bunlar Birde Doğruluğuna Delil geldimi Tamam Her şey benimdir

Ufak tefek sündürmeli mündürmeli Çekiştirmeli Az da Olsa Bir Delil Önemli değil ki başkalarının inanması yada delil azlığı Azda Olsa Bi delil Ve mantıksız Bir mantık Yeter

ATEİST-MANTIĞI ANNESİ BABASI HER ŞEYE KARIŞAN KURALLAR İÇERİSİNDE BOĞULMUŞ KÜÇÜK BİR ÇOCUĞA BENZETİRİM

"ACABA BANA KARIŞILMAYACAK HESAP OLMAYACAK HER İSTEDİĞİM OLACAK BİR YER VAR MI "

Ben Cevap vereyim İM-KAN-SIZ Böyle Bir Yerde yok zamanda Yok Mutlaka O ebedi ve Sırlı Güç (Biz ona ALLAH diyoruz) Elbette Yakalayacaktır Hesap Soracaktır sizde Orda Ya Adaletsizlik olmuyor mu bana mı sordu yaratırkeni Göreceksiniz....

ism@
27-11-2008, 15:49
Onlara, "Yeryüzünde bozgun çıkarmayın" dendiğinde, "Tam tersine, bizler barış ve esenlik getirenleriz!" demişlerdir.

Dikkat edin/Gözünüzü açın, gerçekte onlar, bozgun getirenlerin ta kendileridir de bunun bilincinde olmuyorlar.

Onlara, "İnsanların inandığı gibi siz de inanın" dendiğinde, "Yani biz de kafası çalışmayan zavallılar gibi inanalım mı?" derler. Haberiniz olsun ki, kafası çalışmayan düşük seviyeliler onların ta kendileridir; fakat bilmiyorlar.

İman edip hayra/barışa yönelik işler yapanları müjdele

(BAKARA SURESİ)

Ne güzel anlatmış ALLAH

Bozgun Getirenlerin Ta Kendileridir de bunun BİLİNCİNDE OLMUYORLAR

ism@
27-11-2008, 16:13
Hud Suresi 1-2 Ayetlerini Hz.Muhammed Kurana Soktu İddiasıda Cahilce bir yaklaşım yada Çok Büyük Bir iftira ve sahtekarlıktır.

Ki başkasına değil, yalnız Allah'a ibadet edesiniz! Kuşkusuz, ben size O'ndan gelen bir uyarıcı ve müjdeciyim. (Hud 2)

Burada De ki YOK Öyleyse Bunu Muhammed Kendisi Kurana Yazdı Kendi Sözü apaçık

Bu Konuda Araştırmama Göre Burada Kuranın İntak (Konuşturma) Sanatı kullanılıyor

Benim Kendi Yaptığım araştırma ve Yorumuma Göre ise Burada Konuşan CEBRAİL dir

"Allah, meleklerden elçiler seçer ve insanlardan da. Şüphesiz Allah, işitendir, görendir." (Hac Suresi, 75)

Ki o(Kuran), çok değerli bir elçinin(cebrailin) sözüdür. (Tekvir 19)

Burada Hud 2 de Bu sözcüğü Söyleyen Muhammed demek Ya kasıtlı yapılmıştır yada Cehalettir Bunu yapan Bir Müftü ise Aklıma İlk Seçenek Geliyo

Sayın Turan DURSUN un Neredeyse Kitaplarının Hepsi Böyle TANRININ ANDİÇMELERİ DE BU ŞEKİLDEDİR ORADA ANDİÇEN CEBRAİLDİR KENDİSİNE ANDİÇECEK DEĞİL TANRI İSMİ ALİ OLAN BİRİ SİZİ İNANDIRMAK İÇİN GELİP

ALİ'YE YEMİN EDERİM Kİ DESE KOMİK OLMAZMI

LÜTFEN YAPMAYIN ŞUNU İNSANLARIN BİLGİSİZLİĞİNİ BU KADAR KULLANMAYIN YA....

Bu örneği böyle yaptığınız için söyledim Bunun gibi 100 lerce örnek sıralayabilirim YAPMAYIN NOLUR

ism@
27-11-2008, 16:21
Bu Olayda İki Durum oluşuyor

1-Bunu ve bu tür şeyleri Söyleyip savunanlar Gerçekten Kurandaki gibi FİTNE ÇIKARANLARDIR Onların Peşinden gidilmez.

2-Yada Bilgisizliğinden Kabacası CAHİLLİĞİNDEN yapmıştır Onun Arkasından Yine Gidilmez.

ism@
27-11-2008, 16:24
Hiç kimse beni DİN olmayıncada Mutlu Huzurlu yaşanır Hatta daha huzurlu yaşanır düşüncesi ile aldatmaya kalkmasın ona tavsiyem kendinide aldatmasın

K.C.
27-11-2008, 16:32
Onlara, "Yeryüzünde bozgun çıkarmayın" dendiğinde, "Tam tersine, bizler barış ve esenlik getirenleriz!" demişlerdir.

Dikkat edin/Gözünüzü açın, gerçekte onlar, bozgun getirenlerin ta kendileridir de bunun bilincinde olmuyorlar.

Onlara, "İnsanların inandığı gibi siz de inanın" dendiğinde, "Yani biz de kafası çalışmayan zavallılar gibi inanalım mı?" derler. Haberiniz olsun ki, kafası çalışmayan düşük seviyeliler onların ta kendileridir; fakat bilmiyorlar.

İman edip hayra/barışa yönelik işler yapanları müjdele

(BAKARA SURESİ)

Ne güzel anlatmış ALLAH

Bozgun Getirenlerin Ta Kendileridir de bunun BİLİNCİNDE OLMUYORLAR
Şimdi sizden DİNSİZLERİN BOZGUNLARINI tek tek saymanızı istemek herhalde abes olmayacaktır.
sonra dinlilerin bozgunlarına geçeceğiz. :)

karadenizli
27-11-2008, 18:26
Şimdi sizden DİNSİZLERİN BOZGUNLARINI tek tek saymanızı istemek herhalde abes olmayacaktır.
sonra dinlilerin bozgunlarına geçeceğiz. :)

K.C Bende çok önemli bir kaynak var ''Tarihteki en şeytan diktatörler''

Ve çoğu dinsiz ideolıjilerini bunun üzerine kuran insanlar.İste anlatmaya başlayım.

aydoe
27-11-2008, 21:04
Allah senden razı olsun ism@ kardeşim bugün sitemize yazdığın yazıları okuyunca müslümanlığın ne kadar iyi olduğunu anladım.
Ne yazık ki bu güzellikleri yaşamakta olan 1,5 milyarlık islam coğrafyasında görememekteyiz.
Sen madalyonun güzel tarafına bakıp polyanacılık oynamışsın,birde yaşananlara bakıp gerçekleri görmeyi denesen.
İnsani değerleri hep birlikte savunalım bunun için bizim dışımızda mutlak bir gücün talebi ya da korkusuna ihtiyacımız yok.
sevgiler

emrekalkavan
27-11-2008, 21:17
arkadaşlar merhaba ben bu siteye yeni üye oldum.. felsefi açıdan kendime faydalı olacağını düşünüyorum..
2. olarak da burası belki yanlış bi topic bu soruyu sormak için ama ben 24 yaşındayım ve hayatım boyunca hiç evrim geçirmedim.. acaba kaç yaşında başka bi şeye dönüşecem veya ne biliyim bi ata ,file ,orangutana filan mı dönüşecem ?? ya da kaç yaşında ölürsem öleyim yine şimdiki halimle mi ölücem (yani insan olarak).. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler .

evrim teorisini gözümle görmeden inanmam :D :D

aydoe
27-11-2008, 21:46
90 yaşından sonra maymunlaşmaya başlarsın emre sen dua ette daha fazla yaşama ,sonrası sürüngenliktir:)

emrekalkavan
27-11-2008, 22:33
90 yaşından sonra maymunlaşmaya başlarsın emre sen dua ette daha fazla yaşama ,sonrası sürüngenliktir:)

o zaman inanırım işte evrim teorisine :) ama 'gözümle' görmem lazım

aydoe
27-11-2008, 23:26
O zaman gözlerinde görmüyor olacak,ama sen 90 yaş üstü insanları gözlemle şimdiden:D

ozgur_beyin
27-11-2008, 23:28
arkadaşlar merhaba ben bu siteye yeni üye oldum.. felsefi açıdan kendime faydalı olacağını düşünüyorum..
2. olarak da burası belki yanlış bi topic bu soruyu sormak için ama ben 24 yaşındayım ve hayatım boyunca hiç evrim geçirmedim.. acaba kaç yaşında başka bi şeye dönüşecem veya ne biliyim bi ata ,file ,orangutana filan mı dönüşecem ?? ya da kaç yaşında ölürsem öleyim yine şimdiki halimle mi ölücem (yani insan olarak).. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler .

evrim teorisini gözümle görmeden inanmam :D :D

sevgili emre kalkavanı boşvardim evrenin yarı çapıın 14 milyar ışık yılı olduğuna göre sen sadece sinemadaki perdeyi görürsün. üzüldüm evrimi bu kadar kısa
süreli gördüğün için

karadenizli
28-11-2008, 00:00
Biyolojiye göre ''Cansız madde canlı hale gelemez''

Peki böyleyken hangi mantıkla evrimi savunuyorsunuz.

Peki nasıl canlı hale geldi bunun açıklaması ancak doğa üstü bir varlıkla olur başka olmaz.O sizin dediğiniz ancak faraziyeden iberettir ve hiçbir zaman o faraziyeden dışarı adımını bile atamaz.

Zaten 150 yıldır teori demiyormuyuz.Kanun olamaz

aydoe
28-11-2008, 00:07
doğa üstü bir varlıkla olur başka olmaz

Doğa üstü varlık yokluktur

evrensel-insan
28-11-2008, 01:46
Saygideger karadenizli;

Biyolojiye göre ''Cansız madde canlı hale gelemez''-karadenizli

Bence, seyin hareketiyle, canliligi birbirine karistiriyorsun. Eger, hareket canliliksa-ki oyledir. Onun, canliligi-yani hareketi-kendi bunyesindedir.Sey ve hareketine de, fonksiyon denir.

Ornek verirsek; bir esya, neden eskir? Cunku; icindeki atomlar, hareket halindedir. Bir canli neden yaslanir? Cunku; hucreleri eskimektedir, ya da olmektedir.

Bu, baglamda; bana; bir hucre ile bir atomun farkini soyleyebilirmisin? Ya da; evrende; hareket icermeyen, bir seyi ornek verebilirmisin? Dolayisiyle, hersey; bu hareketten dolayi; degisim-donusum-baskalasim dir. Herbiri de; kendi icinde, bir olusum ve surectir. Dogum-yasam-olum (olmek) gibi.

Saygilarimla;
evrensel-insan

ism@
29-11-2008, 12:53
Ateist-Mantık Bilim Üzerine Dayanmaz Bana Göre Ateizm Cahillik Ortamında Gelişen Bir Masaldır Olmayan Delilleri varmış telkini yapan Sündürmeli ayetler Gösteren Laf cambazlığı Yapan Bir Akıllıdır Ateizm Perhiz yapıp lahana turşunu Götürenlerdendir ve Hiç bir Akli İlmi Yanı Yoktur Çünkü

Bilimsel Geçinip Körümsel Yaşayan Bir Mantıktır
Hoş Doğru olsada Evrim Teorisi ile Allahın Ne Alakası var Onuda anlayamadım da

Kuranı İnkar ederler Tamam Peygamberi peygamberleri inkar ederler Tamam Bunlar KANITLANMAMIŞ YETERSİZ VE DELİLSİZ EVRİM MASALINA Terstir Kabul etmeyin Bu Sizin Oyununuz İstediğiniz gibi Oynayın

Ama O sırlı Gücü O Her şeyin Sanatkarını bizim ALLAH dediğimizi YOK sayma Neden ??? O da mı evrime Uymuyor Yoksa size bir haber mi geldi
yooo
Evrim Bahane Masal Şahane niye uğraşsınlar ki ALLAH ile Cehennem ile
Amaç Bilim Amaç Evrim Değil ki

Amaç ALLAH ama Onu Hiç kimse Zihinlerden Silip Atamaz Evrim Teorisi Yok olur Allah Yok olmaz Bunu Böylece Bilin O argümanlar O Masallar Yok olmaz Ama EVRİM TEORİSİ Yok olur Neden İkisinden Hangisi Bilimsel

EE Evrim Tabiki Peki neden Yok olmaya Mahkum ??? Peki neden Kanıtlanamadı da Çocuklar bile gülüyor

Şimdi EVRİM TEORİSİ 150 yıl sonra Kesinlikle ve kesinlikle Yok olsa Ki olacak Şimdi bile oldu Doğruluğundan Zerre kalmasa Bütün Anti-evrimleri Üzerine Çeksede Bir Masal Ve Oyuncaktan İleri gidemiyorsada

Hadi Diyelim Şimdi Şüpheli %0.01 Doğruluğu Olsada Bu kadarda Yok ta Hadi olsa diyelim

100 -200 yıl Sonra Evrim Teorisinin Bir Harfi Bile Kalmayacak aynı bugün Eski çağlarda güneşe taparlar Dünya Düz derlerdi diye o zamanda Tarih Kitaplarında geçen yazıda Denilecek ki

"İşte O devirde Evrime İnanılıyordu Onun Kanıtlanması Bekleniyordu Ve olmadı Bütün Deliller Masal Olduğunu Gösterdi Günümüzde ise ...... " diye Devam eden Yazıya o gün Çocuklarımız BEN MAYMUNMUŞUM ÖYLE Mİ SALAKLAR deyip Kahkaha atıp gülecekler

PEKİ O ZAMAN BU TOPLUM ALLAHI KABUL EDECEK Mİ ???

TABİKİ HAYIR .....

BİR EVRİM DAHA UYDURURLAR MASALIN VERGİSİ YOK NASILSA

aydoe
29-11-2008, 13:22
Aferim ism@ bak ne güzel anlamışsın,evrim demek değişim demektir.
Herşeyin değiştiğini ve ileride evrim teorisinin de reddedilebileceğini görmüşsün.
Ama bilim reddedilemez ve bilim her zaman var olacak yeni buluşlarla dünyaya ve evrene bakışımız değişecektir.
Temel olan hareketin ve değişimin hiçbir zaman durmayacağı ve yok olmayacağıdır.
Ama sizler mutlak ve fizik ötesi bir güce inanmaktasınız ki ,bizler mucizelere ve fizik ötesine inanmamaktayız.
Temel ayrım budur.
Bilim evrim teorisine aykırı birşey ortaya koyamamışken,tanrıyı sorgulamaz bile.
Olmayan birşey üzerine bilimsel bir çalışma yapılamaz çünkü.

K.C.
29-11-2008, 19:31
Evrim karşıtlarının maymun takıntısını her gördüğümde bunca cahillikleriyle halen ahkam kesmeye çalışışlarına değil ama, salt maymun lafını okuduğumdan gülüyorum artık. :))

Evrim var mı yok mu tartışmasını çoktan geride bırakmış bilim adamları, çözmek için uğraşıyor, ay'a-yaya ikilemindekiler ise halen yumruklarını ve gözlerini sıkmış dua ediyorlar "Allahım noolur çürütülsün artık şu teori, noolur, ama noolur... n'ayır, dayanamıyorum, maymundan gelmiş olduğuma inanamıyorum allahım, sen duy dualarımı, çürüt şunu..." :))

bunca lafım ism@'yaydı tabii, evrimin e'sinden bihaber sallamasyonlarıyla kendisini ne kadar komik duruma düşürdüğünü, cahilliğini nasıl da ortaya çekincesizce serdiğini bir anlayabilse.

ism@ gittiğinde karadenizli gelmişti geçen, şimdi de karadenizli gitti ism@ geldi, hayırdır İnşallah. :D

yucemanitu
29-11-2008, 19:55
"Dini-Mantık Bilim Üzerine Dayanmaz Bana Göre din Cahillik Ortamında Gelişen Bir Masaldır Olmayan Delilleri varmış telkini yapan Sündürmeli ayetler Gösteren Laf cambazlığı Yapan Bir Akıllıdır din Perhiz yapıp lahana turşunu Götürenlerdendir ve Hiç bir Akli İlmi Yanı Yoktur Çünkü"
Hayırdır inşallah sanki buraya Ateizm değil de başka bir şey yazınca bu tanım cuk oturacak. Olmayan bir şeyi varmış gibi gösteren ve hiçbir ilmi yanı olmayan şey olsa olsa din olabilir:D Güzel tanım İsma bravo:)

ism@
05-12-2008, 10:12
Evrim Teorisi Saat Başı EVRİMLEŞİYOR Maymundan Sonra Balıktı Dimi ???

Allahın Olmadığını ne bilime Ne evrime dayandıramazsınız Bu Çok Saçma Bir İftiradır

Bilim Ne diyor Allah Yok mu
-HAYIR
Akıl Ne diyor Düşünce Ne diyor Allah Yok mu
-HAYIR
Deliller ne diyor Allah Yok mu
-HAYIR

Evrim Teorisi Yada Bilim Allahın Olmadığını Gösterir mi ???

HAYIR

Sadece Kuran Peygamber Yoksa ALLAH ta Yoktur Gibi Basit Bir Mantık

Burada ben size Ne Tevratı ne incili ne Kuranı Ne İsayı Ne Muhammedi Savunuyorum İnanıyor muyum İnanıyorum ama Hadi Onlar Bilimle Evrimle Uyuşmadı

ALLAH neden uyuşmuyor anlamıyorum Yoksa işinize mi gelmiyor ???

ALLAH deyip te ineğe Tapmıyoruz ALLAH deyipte Güneşe Tapmıyoruz

Sırlı Yüce Her şeyi bilen ve Yaratan Bir Güç .......... Buna Neden İnanamıyorsunuz BALIK KAFALI Olduğunuz için mi Yada MAYMUN

aydoe
05-12-2008, 10:43
100 -200 yıl Sonra Allah'ın Bir Harfi Bile Kalmayacak aynı bugün Eski çağlarda güneşe taparlar Dünya Düz derlerdi diye o zamanda Tarih Kitaplarında geçen yazıda Denilecek ki

"İşte O devirde Allah'a İnanılıyordu Onun Kanıtlanması Bekleniyordu Ve olmadı Bütün Deliller Masal Olduğunu Gösterdi Günümüzde ise ...... " diye Devam eden Yazıya o gün Çocuklarımız BEN KULMUŞUM ÖYLE Mİ SALAKLAR deyip Kahkaha atıp gülecekler

PEKİ O ZAMAN BU TOPLUM BİLİMİ KABUL EDECEK Mİ ???

TABİKİ HAYIR .....

BİR DİN DAHA UYDURURLAR MASALIN VERGİSİ YOK NASILSA

Sırlı Yüce Her şeyi bilen ve Yaratan Bir Güce.. Masallara inanıyorsunuz da Bilime Neden İnanamıyorsunuz BALIK KAFALI Olduğunuz için mi Yada MAYMUN

Ayejj
05-12-2008, 13:38
Allah varsa niye saklanıyor.Somut olarak niye karşımıza çıkmıyor.

karadenizli
05-12-2008, 19:03
Ya ayeji bırak allah aşkına ya.imtihan dünyasındayız görünse herkes inanır.

güya çok mantıklı birşey söylüyosunda

emrekalkavan
05-12-2008, 20:04
ben cin gördüm ve dokundum ama uzaklaştı hemen. çok ipeksi bi yapısı vardı

yucemanitu
05-12-2008, 20:35
ben cin gördüm ve dokundum ama uzaklaştı hemen. çok ipeksi bi yapısı vardı

Şaka mı bu, anlayamadım.

dr humanist
05-12-2008, 20:51
sevgili atlas;

gülmekten karnıma ağrı girdi.yoksa karnıma giren bir cin mi?sevgili emre bir üfleyiver de cin çıksım içimden..Resmen hayal dünyasında yaşıyorsunuz ne diyim ki.bırakın bu cin şeytan uydurmalarını artık.Bunları görenler hezeyan görmektedirler.

saygılarımla;
dr humanist

Ayejj
06-12-2008, 01:11

Niye imtihan yapıyor?

dr humanist
06-12-2008, 01:33
sevgili ayejj;

olaya tersten bakalım,hamurdan bir oyuncağa üfleyip can verelim,sonra onu sınava tabi tutalım;ama kendimizi hiç göstermeyelim,1400 yıl önce yazdığımız kitabı yeterli görelim,sonra onu ölünce cennete veya cehenneme koyalım.

bunu biz yapsak "sadist,psikopat" oluyoruz ama allah yapınca "mükemmel" oluyor

bir de çok önemli bir sorum olacak: bu sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götüyor mu?

saygılarımla;
dr humanist

K.C.
06-12-2008, 09:20

Herkesin inanmasında nasıl bir sakınca var karadenizli??

Zaten İslam'ın istediği de bu değil mi, herkes inansın, islamın ışığı yayılsın tüm dünyaya?? (http://www.turan-dursun.com/forumlar/showthread.php?t=6392)Bunca fethin, tebliğin amacı bu değil mi?

Allah herkesin inanmasını istiyor mu istemiyor mu, bir karar verin önce.

karadenizli
06-12-2008, 13:35
K.c senin söylediğin çok mantıksız allah var ve hiç bişeye karışmıyo ne din ne iman kimseden birşey beklemiyo

karadenizli
06-12-2008, 13:40
Sayın hümanist siz hastaları ruhsuz kabul edip ona göremi tedavi ediyosunuz yani hiç moral takviyesi yok birşey yok.biz insanlar motor değiliz.

yucemanitu
06-12-2008, 14:36
allah var ve hiç bişeye karışmıyo ne din ne iman kimseden birşey beklemiyo
Hadi ya yani Allah inanmayanı Cehenneme atmayacak. Yani İslam'ı yaymak için yapılan savaşlar tamamen insanların kendi keyiflerinden.

imhotep
06-12-2008, 15:53

Bu imtihan dünyasında kopya çekmek serbest mi yaf? Ben hergün elimde Kuran'la geziyorum. Acaba Allah yakalarsa sınavıma el koyar mı? Aman Allah korusun :)

Ya bir de güzel bir söz vardı;

Hayat bir sınavsa ben adımı soyadımı yazıp çıkmak istiyorum. :p

Ya merak ettiğim bir şey var. Ben bu sınava girdiğimi hatırlamıyorum. İnsan'ın iradesi vardır, hayat karşısında bu iradeyi kullanarak doğruya karar verir diyenler benim bu en temel hakkım konusunda bana niye söz vermemekteler?

Saygılar

sinner
06-12-2008, 16:01
La mevcudun yazısında bir şeye takıldım :
Bir yaratıcıya inanmayan kardeşlerim Evrenin ve kendilerinin kör bir tesadüf eseri veyahut ezeli ve ebedi olan bir Maddenin eseri olduğuna inanıyorlar.

Müslümanların en büyük yanılgısı : Ateistlerin karşıt bir felsefeye inandıklarını zannetmeleridir.
Oysa,
Ateistler inanmak diye bir kavramı reddederler. Evreni ve kendi varlıklarını anlamlandırmaya çalışırken akıl ve bilimin mevcut verileri doğrultusunda hareket ederler. Ulaştıkları sonuçları veya sorunları doğaüstü-mistik güçlerle açıklamaya çalışmazlar.

imhotep
06-12-2008, 16:46
Sevgili Yusuf,

Ayrıca bizleri ezeli ve ebedi bir maddeye inanıyorlar diye eleştirenlerin ezeli ve ebedi bir varlığa inanıyor olmaları bir kere tutarlı değil. Biz maddeye inanmıyoruz ama velevki inanıyoruz. Madde en azından var olan bir şey. Buna inanmak, maddeyi yaratan bir varlığa inanmaktan çok daha mantıklıdır. Maddeyi yaratan varlığın bir delili yok ama madde bütün netliği ile ortada. Bizler en azından ilk noktada duruyoruz. Teistler ise bir kademe daha koyuyorlar. Bir kere ikinci kademeyi koyarsan bunun mantıken devam etmesi lazım. O halde kademesiz olsun temiz olsun :)

Saygılar

karadenizli
06-12-2008, 18:41
Bu imtihan dünyasında kopya çekmek serbest mi yaf? Ben hergün elimde Kuran'la geziyorum. Acaba Allah yakalarsa sınavıma el koyar mı? Aman Allah korusun :)

Ya bir de güzel bir söz vardı;

Hayat bir sınavsa ben adımı soyadımı yazıp çıkmak istiyorum. :p

Ya merak ettiğim bir şey var. Ben bu sınava girdiğimi hatırlamıyorum. İnsan'ın iradesi vardır, hayat karşısında bu iradeyi kullanarak doğruya karar verir diyenler benim bu en temel hakkım konusunda bana niye söz vermemekteler?

Saygılar

Sınavdan çıkmak isteyenler intihar edenlerdir

sıfır alanlar cehenneme gidenlerdir.

gerçekler acıdır

sinner
06-12-2008, 19:21
Sn İmhotep, katılıyor ve ekliyorum.
Var olan bir şeye inanmaya gerek yok.
Sorun: olmayan şeylerin inanılarak var sanılmasından ibaret.

unbe
07-12-2008, 23:34

gerçekler acıdır

Bu durumda cehennemlikiz.:)
Ayrıca
gerçekler acıdır baklava tatlıdır;öyleyse baklava gerçek değildir?mi?

imhotep
08-12-2008, 15:14

gerçekler acıdır

İşte beklediğim açılım :rolleyes:

cigi
08-12-2008, 20:22
Bu acilim, gercekten cok güzel.
Müjdeler olsun,bütün dostlara !!
Sinavdan bir an önce cikanlara, sinavda kalanlar hep gipta ile bakmistir. Son dakikaya kadar sorulari yanitlamaya calisanlar, aslinda sifir alanlardir. Yalvarirlar sinavdan önce cikanlara; cabuk cikmayin, sorulara yardim edin diye.
Bu bir okul ve sinav olarak algilaniyorsa, yasadik... Okula alinmamak ve sinava girmemek gibi nasilsa bir lüksümüzde yok.Ben kendi adima cok sevindim !! Sanirim dersini cok iyi calistiklarina inandigim dostlarim adina da!!! Bu benim icin gercekten müjdeli haber.
Yüregim sevincle doldu...
Hele Islam din dersi hocamiz sayin Prof. Süleyman Ates; gecen gün beni okulun bir kösesinde yakalayip; evladim benim ekmek paramla oynama lütfen, birak artik soru sormayi filan, gectin sinifi daha ne istiyorsun ? dedi. Cok tonton adam.Ardindan bir de göz kirpti.
Kiyamam ben bu hocama... Sinav sorularini benim hazirlamami istedi...
-Olmaz hocam, ben bir cömezim, bakmayin siz benim afacan sorularima, Turan Dursun sitesinde, hem onun yazdiklarini, hemde benden daha bilgili arkadaslarimin sinav tezlerini okuyun, size daha faydali olacagina inaniyorum dedim.
-Tamam. Zaten bende biktim zayif alan ögrencilerin; sivrisinek isirinca abdest bozulur mu? Kurban kesilirken gaz cikarsa ne olur? Gavur ülkesinden ithal edilen inegin sütü helal mi ? gibi sorularina yanit vermekten. Diyerek hemen ekledi.
-Ilk firsatta gelecegim, hele su bayram dolayisi ile gelen müsteriler, pardon ögrencilerim... Bir gitsinler söz.
Ben sevinmeyim de kimler sevinsin !!! Yasadik dostlar yasadik...

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
Ne yapacagimi da yazmisin önceden.
Demek günah isleten de sensin bana:
Öyleyse nedir o cennet cehennem?
Ö.Hayyam
Saygilarimla.

zenith
09-12-2008, 23:03
[quote=LaMevcud;128788]Yaratıcıya İnanmayan Kardeşlerime Üzülüyorum.

"Üzüntü konusunda gerçekten samimiyim nedenine gelince Bir yaratıcıya inanmayan kardeşlerim Evrenin ve kendilerinin kör bir tesadüf eseri veyahut ezeli ve ebedi olan bir Maddenin eseri olduğuna inanıyorlar yani Bilinçli bir Yaratıcıya ve O”nun oluşturduğu bir evrene değil de Bilinçsiz bir yaratıcıya ve O”nun oluşturduğu evrene inanıyorlar. Bu inanışta büyük sorunları beraberinde getiriyor."

Problemli bir açılış! Şöyle ki:
1- Ateistler için Yaratıcı olmadığı için "Bilinçli veya Bilinçsiz" olması söz konusu değildir; yani böyle bir tanımlama söz konusu olamaz!

2- Ateist "inanmaz". Bilmek ile inanmak arasında FARK VARDIR. Ateist "bilimin ışığı" altında, test eder, yine test eder. Yani, bir bilim adamı, ya bilir ya da "henüz" bilmemektedir, ama üzerinde çalışmaktadır.

3- Yaratıcıya inananlar; aynen de olduğu gibi, inanmaktadırlar... Yani BİLMEMEKTELERDİR! Tanrının nerede olduğunu bilen var mı? Hangi kutsal kitapta tanrının şekli, fiziksel durumu (gaz, sıvı, katı, sub-atomik vb.), evrenin hangi noktasında, ve buna benzer gerçekten de milyonlarca soruya verebildiği BİLİMSEL bir yanıt var mıdır? (YOKTUR)

4- Son derece mükemmel ve zeki olan tanrıyı kim yaratmıştır. Eğer, illa ki bir yaratıcı gerekecek ise, tanrının ki nerdedir?

5- En azından, şurası bilimseldir ki, bizlerin atalarının nerede ve nasıl evrimleştikleri, zaman, mekan ve şartları açısından BELLİ olmuştur (Fosil kayıtları vb.)... Yani, bilim, imkanları dahilinde, çalışmakta ve bize KANIT sunmaktadır.

6- Peki kutsal kitaplar tanrıya ilişkin ne gibi kayıtlar sunmaktadır?

Sonuç: En azından aşikardır ki, olmayan bir şeye ilişkin sadece, "kelimeler" üretilecek, kelimelerle cümleler kurulacak, aslında hiç bir mana ifade edemeyecek bir yığın muğlaklık altında, bir Yaradan ortaya atılacaktır. Zaten, dinin ve tanrının bu kadar gizli ve muğlak kalmasının sebebi aslında ortada olmaması değil midir? Herşeyin "öteki tarafa" havale edilmesinin sebebi başka ne olabilir? Burada olsaydı cennet, cehennem vb. zaten bizler buralarda yazıyor olmayacaktık!

Kaldı ki, tartışmaya açık konular binlercedir. Tanrı, o zavallı kullarını, Irak'ta savaşta, Afganiztan'da depremlerde (2005 Aralık sanırım), on binler halinde kaybetmemiş midir? Zalimce? BUSH ve Hitler de tanrıdan feyz almaktadırlar !!!

Dindarlar, en azından, inandıklarını söyleyerek zulüm yapanları kendi içlerinden atmalı, dışlamalı, ancak bunun sonrasında yaradana ilişkin "bilimsel" tartışmalara girmelilerdir.

Saygılarımla

sansdoute
10-12-2008, 00:29
Ben bir yaratıcının olup olmadığının bilinemeyeceğini savunuyorum ve haklısın üzülüyorum. Keşke bilebilseydim! Ama elimden bir şey gelmiyor, sürekli sorguluyorum ve muhakkak tutarsız bir şeyler görüyorum. Körü körüne de bir şeye bağlanamıyorum.

Bu arada yaratmış olduğunuz ya da kendiliğinden var olan tanrı iyi ki var diyorum. Bunca insan inanmasına rağmen, ondan korkmuyor ve en adi suçları işliyorsa, O olmasaydı kim bilir nasıl olurdu?

Voltaire'in dediği gibi, eğer Tanrı olmasaydı, onu yaratmak gerekirdi!

Ugur Bicaker
10-12-2008, 09:54
Yaratici var mi veya Allah yaratici mi tartismasi bugun ki bilim ve mantik kurallari icerisinde tam dogru olarak yanitlanamayacak sorudur. Kanimca Allah tanrisi, islamiyetten de once var oldugu icin sorunun ikinci bolumun tartisilmasi gereksiz. Hic bir sey yoktan var olmadigi icin yaraticinin tanri olup olmadigi uzerine kafa yormaliyiz.
Cesitli ulkelerde yasamis, kulturlerini ve inanislarini incelemis ,olgun yasta ki ,bir uyeniz olarak yapici ve saygili dusuncelerimizi net bir sekilde ortaya koyalim.

ism@
10-12-2008, 17:05
Allah varsa niye saklanıyor.Somut olarak niye karşımıza çıkmıyor.

Ayejj Çıksa inanacakmışsın gibi konuşma Biz Çok duyduk Okuduk Bu lafları bu inanma / arama isteği değil muhalefet etme cümlesidir

imhotep
10-12-2008, 21:49
Ayejj Çıksa inanacakmışsın gibi konuşma Biz Çok duyduk Okuduk Bu lafları bu inanma / arama isteği değil muhalefet etme cümlesidir

Bu lafları çok duydunuz da sonunda Tanrı kendini gösterdi ve bu lafı söyleyen insanlar inanmadı mı? Cümleniz öyle anlaşılıyor.

Saygılar

emrekalkavan
11-12-2008, 12:51
yaratıcıya inanmayanlara üzülmüyor , tam aksine onlara acıyor ve üstten bakıyorum .. müslüman olmak bir ayrıcalıktır.. herkes müslüman olamaz..Allah bendeki o hidayet nurunu almasın ölene dek.. yaşasın islam kardeşliği , yaşasın islam ..

dr humanist
13-12-2008, 21:09
yaratıcıya inanmayanlara üzülmüyor , tam aksine onlara acıyor ve üstten bakıyorum .. müslüman olmak bir ayrıcalıktır.. herkes müslüman olamaz..Allah bendeki o hidayet nurunu almasın ölene dek.. yaşasın islam kardeşliği , yaşasın islam ..

islam faşisttir diyorduk,ispat edercesine yorum.. gülerim ağlanacak halinize,bir de üstten bakıyormuş,acıyormuş..

bence de ayrıcalık müslüman olmak;yoksa memeleri tomurcuklanmış hurilere nasıl kavuşacaksın? :)

sevgilerimle
dr humanist

AteistTürk
13-12-2008, 22:51
islam faşisttir diyorduk,ispat edercesine yorum.. gülerim ağlanacak halinize,bir de üstten bakıyormuş,acıyormuş..

bence de ayrıcalık müslüman olmak;yoksa memeleri tomurcuklanmış hurilere nasıl kavuşacaksın? :)

sevgilerimle
dr humanist

Bunda SAYGI-SEVGİ kavramı olmadığı için böyle

Galiba hiç arkadaşı yok.Yalnız ve de dışlanmış bence

Arkadaşları da;dindar arkadaşlardır

Burada,

size söyleyim İncil bu 3 kitap içinde en insancılı

İsa düşmanlarınızı bile sevin diyor.

Kur'an kafir öldür diyor

Bu arkadaş Kur'an bağımlısı olduğu için böyle.Sevgi-saygı yok

placebo
13-12-2008, 23:57

Tüm bu üstten bakmalarınız,acımalarınız,müslümanım diye sevinmeleriniz bu dünyayla birlikte başınıza geçtiğinde, siz avucunuzu yalayacaksınız..Bu dünyada başkaları tarafından size biçilmiş rolü başarıyla oynamaktan başka bir işe yaramadığınızı farkettiğinizde sizin için çok geç olmuş olacak..Her şey Allahtandır sözüne inandırılarak tüm hayat boyunca yoksullaştırılarak,sömürülerek,ezilerek heba olmuş yaşantınızın sorumluluğunun bir zamanlar sizin elleriniz de olmasına rağmen,nasıl da bu özel alanı başkalarının oyuncağı haline getirerek ucuzca harcamış olduğunuza şaşırarak bakacaksınız...Üzüm üzüm üzüleceksiniz..Sizin sırtınızdan nemalananlar da ellerini ovuşturarak cesedinize bir tekme atıp arkadan yeni doğan veletleri nasıl kandıracaklarını hesaplayarak yeni ufuklara doğru yelken açacaklar..Onlar kendileri oldular..Ya siz??

Titan
14-12-2008, 01:42
K.c senin söylediğin çok mantıksız allah var ve hiç bişeye karışmıyo ne din ne iman kimseden birşey beklemiyo

O zaman neden ibadet ediyorsunuz?

emrekalkavan
14-12-2008, 02:30
Tüm bu üstten bakmalarınız,acımalarınız,müslümanım diye sevinmeleriniz bu dünyayla birlikte başınıza geçtiğinde, siz avucunuzu yalayacaksınız..Bu dünyada başkaları tarafından size biçilmiş rolü başarıyla oynamaktan başka bir işe yaramadığınızı farkettiğinizde sizin için çok geç olmuş olacak..Her şey Allahtandır sözüne inandırılarak tüm hayat boyunca yoksullaştırılarak,sömürülerek,ezilerek heba olmuş yaşantınızın sorumluluğunun bir zamanlar sizin elleriniz de olmasına rağmen,nasıl da bu özel alanı başkalarının oyuncağı haline getirerek ucuzca harcamış olduğunuza şaşırarak bakacaksınız...Üzüm üzüm üzüleceksiniz..Sizin sırtınızdan nemalananlar da ellerini ovuşturarak cesedinize bir tekme atıp arkadan yeni doğan veletleri nasıl kandıracaklarını hesaplayarak yeni ufuklara doğru yelken açacaklar..Onlar kendileri oldular..Ya siz??

Tüm bu üstten bakmalarınız,acımalarınız,müslümanım diye sevinmeleriniz
bu dünyayla beraber başınıza geçtiğinde ne demek ? öldükten sonra melekler ruhumu alırken cennete gidicem zaten.. ne demek yani ?? kaybım olmıcak..kaybeden siz olacaksınız!!!bundan emin olabilirsiniz..

placebo
14-12-2008, 02:35
Tüm bu üstten bakmalarınız,acımalarınız,müslümanım diye sevinmeleriniz
bu dünyayla beraber başınıza geçtiğinde ne demek ? öldükten sonra melekler ruhumu alırken cennete gidicem zaten.. ne demek yani ?? kaybım olmıcak..kaybeden siz olacaksınız!!!bundan emin olabilirsiniz..

Tabi tabii...İyi uykular,renkli rüyalar..

emrekalkavan
14-12-2008, 02:42
21. yy da yaşıyoruz.. hala ölümden sonrasının varlığı hakkında, Allah hakkında şüphelerin olması ne kadar geri kaldığımızın göstergesi..orta çağda filan olsak , doğal karşılardım ..bu çağda bu kafa pes doğrusu!!

dr humanist
14-12-2008, 03:01
21. yy da yaşıyoruz.. hala ölümden sonrasının varlığı hakkında, Allah hakkında şüphelerin olması ne kadar geri kaldığımızın göstergesi..orta çağda filan olsak , doğal karşılardım ..bu çağda bu kafa pes doğrusu!!

eskiden zeus vardı;hatta dur dur,güneş vardı..ona tapmayanlar geri kafalıydı.koskoca güneş,nasıl tapmazsın..sonra ha bire bişeler çıktı.insanoğlu nelere tapmadı ki? hepsi güme gitti,tıpki nesiller sonra sizinkinin de tarih olacağı gerçeği gibi.50 yıla kalmaz kök hücre olayı iyice çözülecek bakalım o zaman napacaksınız?aklıma gelen tek hikaye,müslümanların bu deneyi yapan laboratuarı basıp ordaki insanları allahın işine karışıyor diye öldürmesi..

senin dediğin karanlık ortaçağdan insanlar nasıl çıktı senin haberin yok galiba?ne zaman ki sekülarizm ortaya çıktı,insanlık gelişti.din üzerinden pazarlanan oyunlar,kadınların cadı diye yakılması,cennetten parayla arsa satmalar..bütün bu sallamasyonları ortadan kalkınca karanlıktan da kurtuldu avrupa.

ölüm sonrası ne şüphem varmış?insan bilinmeyenden korkar,allahın varlığı,ölüm gibi şeyler bilinmediği için korkuyorsunuz.halbuki;tek gerçeklik hayattır,çünkü ölümle hayat bağdaşmaz.doğum öncesini sorgulamıyorsan eğer;ölüm sonrasını da sorgulamayacaksın.sen odaklan bakim hayatına,kafanı çalıştır,ya da otur ben yoktum doğmamıştım,ölecem nolacak gibi şeyleri düşün.halbuki sahip olduğun hayattır,ne doğum öncesidir ne de ölüm sonrası.

bu akşam uykuya yattığında,sabah uyanacak olman garanti değildir;çünkü o göz hiç açılmayabilir,ve sen asla bunun farkında olmazsın,çünkü ölüsündür.bu dünyada bıraktıklarında kalırsın,yazdığın bir kitap,yetiştirdiğin çocukların ve insanlığa yaptığın katkı..

saygılarımla;
dr humanist

emrekalkavan
14-12-2008, 03:15
dediğin şeyleri ortaçağda hristiyan rahipler papazlar yapıyodu .. ne zaman ki muhammed geldi ..insanlık aydınlandı . insanlara unuttukları allah ı hatırlattı. insanlara adam yapan islam ı getirdi.. ama tabi insanoğlu unutkan bi varlık . doğal bi şey ..allah ın kuralı böyle .. sekülerizmin doğuşuna gelince .. sekülerizm doğuşu dünyayı resmen cehenneme çevirdi .. şunu unutmaki çıkan, üretilen her ideoloji bu dünyayı cennet yapmak için geldiği iddiasındadır.. ama hepsi dünyayı cehenneme çevirmiştir. gerçek olan bi şey varsa o da allah tır islamdır..

dr humanist
14-12-2008, 03:22
o yüzden islami ülkeler yoksulluk ve cahillikle çırpınırken,avrupa zenginlik ve modernizmin içinde yüzmektedir öyle değil mi emre?

bu muhammet gerçekten aydınlığı getirmiş;baksana,kara çarşafların içinden nasıl da parlıyor kadınlar;insan olduklarından haberleri yok

demek cenneti islamcılar,cehennemi hristiyan toplumlar yaptı ha?

bir isveçe bak,bir de suudi arabistana

sence hangisi cennet hangisi cehennem?

saygılarımla;
dr humanist

emrekalkavan
14-12-2008, 03:33
o yüzden islami ülkeler yoksulluk ve cahillikle çırpınırken,avrupa zenginlik ve modernizmin içinde yüzmektedir öyle değil mi emre?

bu muhammet gerçekten aydınlığı getirmiş;baksana,kara çarşafların içinden nasıl da parlıyor kadınlar;insan olduklarından haberleri yok

saygılarımla;
dr humanist

bugün isveç ve o tarz ülke gençlerinin yüzde 60 70 i uyuşturucu bağımlısı.. ekonomik bakımdan ilerde olabilirler , varlıklı olabilirler.. istedikleri zevki istedikleri an tadma imkanına sahip olabilirler(sex,alkol vs..) ama gerçek hiç de öyle değildir .. hem bak artık ekonomik darboğazla karşı karşıyalar..sistemleri çökmenin eşiğinde..mutlaka çıkmaza giriyo belli bi süreden sonra.. allah ın kanunu bu..

emrekalkavan
14-12-2008, 03:37
bugün avrupanın birçok ülkesinde insanlar kiliselere akın ediyormuş ekonomik kriz nedeniyle .. tekrar tanrı fikrine dönüş var.. yani sen tanrı kavramını hayattan çıkaramazsın.. çıkarırsan çıkarmaya yeltenirsen bi gün mutlaka çıkmaza girer , her şey alt üst olur elbet bir gün..

dr humanist
14-12-2008, 03:38
sevgili emre;

1-isveçin %70 inin uyuşturucu bağımlısı olduğunu nerden uydurdun?bir kaynak alabilir miyim?
2-bak hemen olayı sex ve alkole vurmuşsun :) o dediklerin sanki türkiyede olmuyor..oysa ki ben,toplum refahı,insan saygısı,şehirleşme,düzen,yeşil alanlar ve gerçek modernlikten bahsetmiştim.
3-isveçin çöktüğü falan yok,allahının öyle bir kanunu da yok

saygılarımla;
dr humanist

placebo
14-12-2008, 03:52
Sevgili Emre tüm bildikleriniz kulaktan dolma ve akla uydurulmaya çalışılmış safsatalardan ibaret..Gerçeklerden kopmayınız.Genel kültürünüzü geliştiriniz.Kitap okuyunuz ama dinsel değil,diğer herhangi bir tür bile olabilir..Zihninize esneklik kazandırabileceği düşüncesiyle bilmece bulmaca ve hafif problem çözümleri öneriyorum..:)

AteistTürk
14-12-2008, 16:46
sevgili emre;

1-isveçin %70 inin uyuşturucu bağımlısı olduğunu nerden uydurdun?bir kaynak alabilir miyim?
2-bak hemen olayı sex ve alkole vurmuşsun :) o dediklerin sanki türkiyede olmuyor..oysa ki ben,toplum refahı,insan saygısı,şehirleşme,düzen,yeşil alanlar ve gerçek modernlikten bahsetmiştim.
3-isveçin çöktüğü falan yok,allahının öyle bir kanunu da yok

saygılarımla;
dr humanist

Japonya da uyuşturcu serbesttir ama kullananlar az.Açıkla bakayım;)

Sex ve Alkolü sevdiğin Araplar da hergün yapar ve içer.Ramazan Sofralarından içki hiç eksik olmaz.Babam iş adamı Arabistan,Suriye,Libya gibi ülkeleri gitti oradan biliyorum;) İyi de oldu öğrendim

3-İsveç nasıl çökecek merak ediyorum.Özgürlük var,ekonomi güçlü;)

ism@
19-12-2008, 16:44

saygılarımla;
dr humanist

İslamda Kara çarşaf Yoktur Sayın Kardeşim Nerden Aldıysanız Bu bilgiyi Gidin Oraya Satın

Kuranda (Muhammedin Anlattığı Kitapta, İslamda) Çarşaf diye bir şey yoktur

Çarşaf arıyorsanız İslamda değil Lütfen şeytanın oyunu olan Alimler(Alim Denilenlerin) çarpıtması Hocalar Tahrifi Geleneksel İslama Bakın O zaman Suudi Arabistana değil Japonyaya baksanız Bile Bulursunuz

Sorun Bakalım Her 100 Kişiden Kaçı GERÇEK İSLAMI(Kuranın İslamını) TAM ANLAMI İLE YAŞIYORMUŞ

%1 den kat kat az

Neyse GELENEKSEL İSLAMA dönelim

Sorun Bakalım

Suudi arabistana İslam Ülkeleri Halkına

100 de kaçı İslamı Gerçek Anlamı ile yaşıyorlar hayata geçiriyorlarmış

Sizce Nüfus Kağıdı Müslümanları Din düşmanları Münafıklar Zorlama Müslüman Olanlar Dahil 1,5 Milyar İnsanın Kaçı Müslüman

Bence %60 ı ancadır

Sorun %60 ına Kaçı islamı Hayata geçiriyormuş

&20 si ancadır

Sorun %20 sine Gerçekten Kendi Özgür Hür iradenizle mi ibadet, iman İslam Ediyorsunuz Yoksa PsikolojİK , dayak vs.. vs.. Baskılarla mı diye

Devletin baskısı veya ana baba çevre baskısı ile İbadet yapanlar Müslümanlığını hayata geçirenler Hariç Geriye Ne kadar kalıyor bir devlet kadar bile adam yok

Bence Müslümanların %100 den sadece %10 'u gerçek islamı anlamışlardır

Ve bu yüzde onundan ise %2 veya 3 'ü Kuranın gerçek islamını tam olarak Yaşıyorlardır

Sizce İslamın Hayata geçmesinde

SAVAŞIN(CİHATIN),
ÇARŞAFIN, TÜRBANIN,
MÜRTEDİN KATLİNİN,
RECM CEZASININ

Size İslam Denilince Sadece bunların veya buna benzer kurana uymayan şeylerin Uygulanması Enteresan gelmiyor mu

Ama Kurandan Onay Alan İslam Uygulamaları var

-Adam öldürmeme
-Anaya babaya Saygı
-Akrabalara komşulara Sevgi saygı
-Zekat (Darda kalana Yardım Etmek Maddi Manevi)
-Zina etmemek
-Hırsızlık yapmamak vs vs.....

Bunlar Kurandan Onay Alan İslami şeylerdir Neden Bunlara bakmazsınızda

Kuran ile İslam ile alakası Olmayan Şeyleri alırsınız

Neden Çünkü Hoca öyle fetva verdi Ben müslümanım Diyen Cahiller Ben Müslümanım Diyen Din Düşmaları Bunları Yaptı

Sizce Bunlar delil olur mu Tabiki olmaz

unbe
23-01-2009, 23:53
SAVAŞIN(CİHATIN),
ÇARŞAFIN, TÜRBANIN,
MÜRTEDİN KATLİNİN,
RECM CEZASININ

Size İslam Denilince Sadece bunların veya buna benzer kurana uymayan şeylerin Uygulanması Enteresan gelmiyor mu

-Adam öldürmeme
-Anaya babaya Saygı
-Zina etmemek

Kuran ile İslam ile alakası Olmayan Şeyleri alırsınız

Neden Çünkü Hoca öyle fetva verdi Ben müslümanım Diyen Cahiller Ben Müslümanım Diyen Din Düşmaları Bunları Yaptı

Sizce Bunlar delil olur mu Tabiki olmaz

yukarıda saydıklarınız kuranla öğretilen şeyler değildir zaten insan olan herkes böyle davranır ve saygılı örnek biri olur.

o zaman sn. ism@
cahil olmasın halkta.müslümanlarda kuranla kafayı bozacaklarına açıp bi gazete okusun biraz genel kültür öğrensin bu şekilde konuşanlara meydan vermesin.kısacası sömürüye açık olmayıp biraz beynini kullansın.

saygılar

dr humanist
24-01-2009, 22:06
sevgili ism@;

o kuranı yanlış yorumluyorlar,yanlış yaşıyorlar dediğin suudi arabistan ,ülkesini kurana göre yönetiyor-şeriat- .. ayrıca arapça olan kuranı ,ana dili arapça olan arabistan değil de kim anlayacak,komik olma :) sen kendi dinini yaratmışsın,kusura bakma

saygılarımla

Ki-Adi
30-01-2009, 17:57
Sevgili İsm@ yazdıklarından anlaşılıyorki dini günlük hayatında yaşayan bir aileden geliyorsun. Zannediyorsun ki Tanrıya inanmak doğuştan gelen bir zorunluluk.
Bir toplum düşün dünyadan konservatif bir hayat yaşıyorlar ve bu toplum bilgi yönünden çok ileri evrenin oluşmu dünyanın oluşumu , insanların nasıl var olduğu, ölüm ilgili bilgileri çok ileri. Bu toplumda doğan bir çocuk büyürken elbette sorular soracaktır.Bu soruları tamamen bilimsel olarak açıklarsan ve bu toplumda Tanrı diye bir kavram olmazsa, bu doğan çocukta hiç bir zaman tanrı düşüncesi , tanrı kavramı olmayacaktır. Böyle bir kavramada ihtiyacı olmayacaktır.

Hemen soracaksın peki ölümden sonrasındaki hayat ne olacak. Sende bende büyürken ölüm sonrası hayatla büyüdüğümüz için kafamızda bu sorular var.Ama bu kavramlarla büyümeyen biri için bu kavramlarda olmayacaktır.

----Bu Dünyayı Koruyan Kimdir Neden Evrende Olan Huzursuzluk Ve Tehlikeli olaylar (-270 Derece, Meteor Çarpışmaları vs... vs... ) Dünyada Yoktur-----

Bu kavramların dünyada olmadığını nerden öğrendin bilmiyorum fakat biraz üzerinde yaşadığın gezegenin tarihini araştır. Kaç kere meteor çarpmış, Kaç kere buzul çağına girmiş. Kartopu dünya diye bir kavram var mı yok mu onuda araştır. Şimdi yaşadığın döneme bakıp her zaman böyleydi zannediyorsan çok yazık.

Afrika'da susuzluk, açlık yüzünden ölen çocukların bir katili varsa oda Tanrıdır. Yaşadığın gezegenin tarihine bakarsan Afrika'yı çölleştiren, kuraklaştıran nedenleri daha iyi anlarsın. Yada zahmet etme ben sana söyleyim. Daha öncede söylemiştim forumda tekrar anlatayım. Hindistan diye bildiğin yarım ada şeklinde olan levha bir zamanlar güney kutbun bir parçasıydı.Yaklaşık 10 milyon yıl önce avrasya plakası ile çarpıştı ve Himalayaları oluşturdu. Himalayalar Afrikaya giden havadaki nemi tutarak muson yağmurları diye bildiğimiz yağmurları oluşturdu. Himalayaların havadaki nemi alması ile afrikaya ulaşan hava atık kuru bir hava olmuş ve eskisi kadar çok yağmur bırakmamaya başlamıştır. Tropik yağmur ormanlarıyla kaplı afrika yavaş yavaş bugünkü halini almıştır.
Bu durum insanlık ortaya çıkmadan oluşmuştur. Sen bu dünyayı tanrı yarattı dediğin için afrikadaki susuzluğun, açlığın asıl sebebi senin Tanrındır.

Afrikadaki insanların tanrıya karşı geldikleri yüzünden lanetlendiklerini söylersen sana iki tane sorum olur.
1) Anne-Babaların günahlarını çocukları niye çekiyor?
2) Afrikada insan yokken Tanrı çezayı kime veriyor?

Allah'a Muhammed'e inanmayanları cahil diye nitelendiriyorsunuz. Asıl cahillik başını bir kitaptan kaldırmayıp herşeyin cevabını onda aramaktır. Çıkarın şu at gözlüklerinizi. Kuran'a hep islam tarafından bakarsan hiç bir çelişkiyi göremezsin.

HanifTürk
06-03-2009, 18:33
sevgili ism@;

o kuranı yanlış yorumluyorlar,yanlış yaşıyorlar dediğin
suudi arabistan ,ülkesini kurana göre yönetiyor-şeriat- ..
ayrıca arapça olan kuranı ,ana dili arapça olan arabistan
değil de kim anlayacak,komik olma :) sen kendi dinini yaratmışsın,
kusura bakma

saygılarımla

Evet Araplar Konusunda en önemli kaynak her zaman olduğu
gibi Kur"an dır bakınız ALLAH kuranda bu kavim hakkında ne diyor.

Tevbe 97 El a'rabü eşeddü küfrav ve nifakav ve ecderu ella
ya'lemu hudude ma enzelellahü ala rasulih vallahü alımün hakım

Tevbe 98 Ve minel a'rabi mey yettehızü ma yünfiku mağramev
ve yeterabbesu bikümüd devair aleyhim dairatüs sev' vallahü semıun alım

9:97- Araplar inkâr ve münafıklık bakımından daha beterdirler.
Bununla beraber Allah'ın, Resulüne indirdiği (hükümlerin)
sınırlarını bilmemeye daha yatkındırlar. Allah alîmdir, hakîmdir,

9:98- Araplardan kimi de var ki, verdiğini angarya sayar ve
sizin üzerinize belalar

paslıçivi
07-03-2009, 21:27

-Adam öldürmeme
-Anaya babaya Saygı
-Zina etmemek

bu ve benzeri birçok insanlık için güzel uygulama hemen hemen bütün dinlerde vardır.. hatta daha fazlası.. kuranı bunlardan öne çıkaran nedir..

hiç bir din insanın vicdanına ve insanlığa çok ters emirler veremez ki.. verirse de üzerini çiçeklerle çok güzel örtmeyi becerir.. aksi takdirde taraftar bulamaz ve yokolmaya mahkumdur...