Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Felsefi Tartışmalar (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Varlik nedir? ve Cesitleri Nelerdir? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=15729)

evrensel-insan 30-12-2009 22:41

Varlik nedir? ve Cesitleri Nelerdir?

Saygideger arkadaslar;

Varligin ne oldugu ve cesitlerinin ne oldugu konusu, hic bir zaman bilimsel bir icerik kazanamamis, evrensel bir ortaklik saglanamamis, ne dogrulayan ideolojiler, kendi ideolojik inanclari disinda dogrulayabilmis, ne de yanlislanabilmistir.

Dogal dusuncenin, varlik konusunu isleyen dali metafiziktir. Metafizigin getirdigi ideolojiler temelinde iki farkli varlik cesidi vardir. Birincisi, mustakil, yani kendi kendine olabilen varlik, ikincisi de gercek varlik, ya da evrenseller.

Mustakil var olan varlik ideolojileri, varliga bakis acisina gore;

Materyalizm-madde
Idealizm-dusunce
Pozitivizm yok. Yani pozitivizme gore mustakil var olan varlik, "yok" tur.

Gercek varlik ya da evrensellerin ideolojileri; bakis acisina gore,

Realizm-nesnel
Kavramcilik-oznel
Isimcilik-yok. Yani, nominalizm, isimcilige gore; gercek varlik yoktur.

Dogal dusuncenin; metafizik bazindaki bu sorunsal ve bilimsel olmayan, ideolojik inanclarini, kendi ideolojileri temelinde dogrulamalarini, diger okurlarin bilgi ve dusuncelerine birakalim.

Evrensel-insan dusuncesinde; insansal/evrensel/kavramsal (kavramcilik ile karismasin) Kavramsal, cognitive ve bilissel iceriktedir. Bakis acisina gore; insanoglunun, beyninin fonksiyonu olan dusuncesinin bir yaratimidir kavram. Kavramlar, insan icerikli ve evrenseldir. Bu aciklamadan bir uclem cikar. Madde/dusunce/kavram. Bir seyi ortaya koymak icin, bu ucunun mutlaka olmasi gerekir. Biri olmadan digerini ORTAYA KOYMAK mumkun degildir.

Bu temelde kavramlar, somut ve soyut, oznel ve nesnel, ozel ve genel, gorunussel ve ozsel ve de icsel ve dissal olabilir.

Bu temelde varlik; vari yansiyanin algisinin kavramlastirilarak yansitilmasidir. Bir bilgidir, bir turevdir, tamamen insanogluna endekslidir. VARLIK; INSANOGLUNUN ORTAYA KOYDUGU BIR KAVRAMDIR.

Simdi bu temelde; varin yansisinin algisi farklilik gosterir. Bu farklilik, insanoglu algisinin bes duyusu ile duyumu, sezgisi arasindadir. Eger insanoglu, vari yansiyani bes duyusu ile algilarsa; onu somutla, nesnellikle, gorunusle, ve dissallikla ve de genel olarak MADDE ILE KAVRAMLASTIRIR.

Eger insanoglu varin yansisini duyumu sezgisi ile algiliyorsa; onu soyuta, oznele, oze,ve icsele ozel olarak ta DUSUNCE ILE KAVRAMLASTIRIR.

Madde ile kavramlastirilanin bilimselligi, dusunce ile kavramlastirilanin ise inanci soz konusudur.

Dusuncenin bilimselligi ve inancsalligi arasindaki farki ve bagi ve bilimselligin soyut kismi ile; inancin somutuna su an deginmeyecegim.

Once, varlik hakkindaki, ideolojileri, inanclari, savunulari bilgi ve dusunceleri ortaya koyalim.

Evet varlik nedir?

Saygilarimla;
evrensel-insan

paslıçivi 01-01-2010 05:40

sevgili e.i.. tam da benim terminolojime uygun kelimelerle açıklamışsın olayı:)

ben konuya dahil olabilmek adına varlık nedire cevap vererek giriş yapayım..

varlık: insanoğunun 5 duyusuna varı yansıyan ve yansımayan, ve sadece bize varı yansıyanları algılayalabilip yansıtabildiğimiz tüm/bütün oluşumdur..

diye açıklayabilirim varlığı...

biraz daha günlük dile çevirirsek; varolan evrenin bize gösterdiği ve göstermediği ya da bizim algılayabildiğimiz ve algılayamadığımız her kısmıyla olan bütündür varlık..

insanoğlu zaman mekanın birleşikliğinde bu varlığın sınırlarını henüz çizemediği için, varlık nedir sorusu canlılığını koruyacaktır..

kahvemi içiyorum, daha afyonum tam patlamadı:crutch: arap atı gibi sonradan açılırım..

evrensel-insan 01-01-2010 05:43

Saygideger paslicivi;

Sana bir acilim vereyim. Farkinda olduysan, iki turlu varlik vardir. Mustakil var olan ve gercek olan, ya da evrenseller. Soyle bir soruylas basliyalim, soyutlar varlikmidir? Mesela, sevgi, varlik midir, var midir? ve var ile varligin farki nedir?

Neden varlik, var degil de; var OLANDIR. Buradaki "olmak" fiilinin var ile bagi nedir?

Saygilarimla;
evrensel-insan

paslıçivi 01-01-2010 07:02

daha önceki eski yazılarımdan birinde bahsetmiştim..

yaptığım derin trans halindeki meditasyonlarda tüm evrenin her parçacıcığının biribiriyle bir bütünlük içinde işlediğini ifade etmiştim.. yani milyarlarca ışık yılı uzaklığında ki bir molekül ya da foton diyelim bizimle bir iletişim bağ içinde.. yani evren parçalara ayrılmış değil, aradaki mesafe ne olursa olsun tüm herşey birbiriyle bir bütünlük içinde varlığını sürdürüyor.. devasa canlı bir organizma gibi bir şey bu evren..

biz insan olarak sevgi diye bir şeyi kavramlaştırmışız evrensel olarak.. sevgi evet şimdilik soyut bir kavram, ele avuca gelen bir şey değil, bir duygulanım olarak yansıyor bize..

yukarıda bahsettiğim bu evrenin her enerji parçacığının birbiriyle olan bağlantısını işte bu sevgi dediğimiz şey sağlıyor gibi.. şimdilik bu söylediklerim bilimsel bir veri değil tabii, sadece kişisel meditasyonlarımda bana yansıyan algı/sezgiler, ve sadece beni bağlar..

sevgi denen şeyin daha çok üzerinde durulması gerekiyor sanırım.. sevgi sanki tüm evrenin bir bütünlük içinde çalışmasını sağlayan bir maya gibi birşey.. maddenin algılayabildiğimiz en küçük parçalarını birbirine bağlayan bir maya bir hamur bir yapıştırıcı gibi bir şey..

var ile varlığın farkına benim yaklaşımım şöyle..

varlık; insana yansıyan yansımayan ve yansıyanları algılayıp yansıtabildiğimiz herşey

var; varlıkta bize yansıyıp algılayıp yansıttığımız kavramlaştırdığımız şeyler..

diyebilirim kısaca..

Alıntı:

Neden varlik, var degil de; var OLANDIR. Buradaki "olmak" fiilinin var ile bagi nedir?
ben burda olmayı bir fiil olarak algılamıyorum.. benim algılarımda var ve olmak eşdeğer sözcüklerdir.. yani ortada bir eylem yoktur..

evrensel-insan 01-01-2010 08:12

Saygideger paslicivi;

Herseyden once, var ve varlik'in farkini ortaya koyalim.

Var, insanoglunun, SORUSUNUN, YA DA UNLEMININ ISARETIDIR. Varlik ta o isaretin kavramlasmis halidir.

Evren konusuna gelince; bir kap vardir bir de icerik; evren bir kap ise, dunyas iceriktir. KAP ICERIKLERDEN OLUSUR. Tabiki, icerikler, kap bunyesinde biribiriyle hem iliskidedir, hem de biribirine zincirin halkalari gibi baglidir.

Var ile ol kokeni ise gene farklidir. Var, isaretinin, oldurulani varliktir. Yani, var algisi, VARLIK OLUR.

Buradaki birinci tehlike, ol kokeninin yaratilissal icerigidir. Bilimin bil kokenine de tamamen zittir. Cunku ol kokeni insandisi bir koken iken; bil kokeni tamamen insan ozludur.

Sonucta benim bir tekerlemem var; insanoglu VARDI VE VAR SAYDI.

Oyuzden yansiyi veren varin algisinin kavramlastirilarak yansitilmasi ise varliktir.

Vari varliga donusturen yansinin algisi olmak, kavrami da varliktir.

yansi yoksa, onu vara cevirecek isarette yoktur, isaretlenmeyen kavramlastirilamaz ve yansitilamaz.

Oyuzden, yansiyanin isareti VAR, algisi OLMAK ve kavramlastirilarak yansitilmasi da VARLIKTIR.

Konu ilerlerse, soyut ve somut varliga gireriz.

Saygilarimla;
evrensel-insan

paslıçivi 02-01-2010 05:57

Alıntı:

Buradaki birinci tehlike, ol kokeninin yaratilissal icerigidir. Bilimin bil kokenine de tamamen zittir. Cunku ol kokeni insandisi bir koken iken; bil kokeni tamamen insan ozludur.
sevgili e.i..

söylediklerinin tümüne katılmakla beraber "ol" ifadesini bir yaratılışsal tehlike olarak görmüşsün.. sanırım bu göreceli bir kavram.. insanların kelimelere yüklediği anlamla ilgili.. daha önce de belirttiğim gibi benim için "ol" kelimesi yoktan varlığa geçiş gibi bir eylemi yüklemi ifade etmiyor.. yani yaratılışsal bir içeriği yok.. var ve ol benim zihnimde birebir aynı eşdeğer anlam taşıyor.. olmak ya da olmamak, işte bütün mesle burda, sözündeki "olmak" sanırım bir yaratılışsal anlamı ifade etmiyor..

aslında bu kelimeye ne anlam yüklendiği de çok önemli olmamalı bizim açımızdan.. çünkü ikimiz de olaya aynı pencereden bakıyoruz.. benim varoluş tabirini kullanırken ordaki oluş bir yaratılışsal anlam ifade etmiyor.. yani ol demeyiz var deriz olur biter.. bunlar mesele değil yani..

evrensel-insan 02-01-2010 06:26

Saygideger paslicivi;

Konumuz zaten yaratici veya yaratilis degil; varlik. To be or not to be, olmak ya da olmamak, bir eylemi ve durusu ifade eder. Mesela, mutlu olmak ya da olmamak, veya doktor olmak, ya da olmamak gibi.

Bu diyalektik, sonucta bir em pozitifin, yani mutlu veya doktorun diyalektigidir. Sonucta olunanda, olunmayan da ayni em pozitifte, yani mutlu ve doktorda birlesir. Ayni tanrisal yanasim gibi, bu da doktorsal veya mutlusal yanasim demektir.

Her iki halukarde de, dogal dusunce olarak; doktor ve mutlu; ayni tanrisal yanasimdaki tanri gibi sabittir ve secim de karsitlardan tekidir.

Bu temelde, olum; zaten varsiz mumkun degildir. Ayrica, olum; yani doktor ve mutlu vari; secimden de bagimsizdir.

Kisaca, senden bagimsiz, bir doktor ve mutlu var, sende secim olarak ya olursun, ya olmazsin.

Iste olaya bu temelde bakilirsa, var olmanin birlesikliginin farkina varilir ve var ve olmak farki ortaya konabilir. Cunku var, bagimsiz; olmak veya olmamak varsal bir secim, yani eylemdir.

Ayni tanrisal yanasimdaki, tanri bagimsizi ve inanma inanmama secimi gibi.

Tum bu cercevede, umarim; dogal dusuncenin, sabit temelli degisim secenegini algilayabilirsin.

Cunku bu sabitlik ve sabitligin karsilikli uclarindan birinin seceneginin DEGISMEZLIGINI algilamak; en azindan, EPISTEMOLOJIK OLARAK VARLIK ILE OLUM ARASINDAKI BAGIN VE ISLEYISIN ALGILANMASIDIR.

Ayni tanri ile inancsalligin baginin ve isleyisinin algilanmasi gibi.

Iste varliga, geldigimizde; konu zaten soruna donusmustur. Tartisma da burdan baslar. Yani var sabitinin olumsal secimindeki karsitliklarin tekligi, tartismanin temelidir.

Oyuzden de; A varligi, ya var olacaktir, ya da var olmayacak. Celiski, zaten cumlenin ve onermenin kendisindedir. Hem A varligi deniyor, hem de var olup, olmayacagindan bahsediliyor. Bilmem buradaki mantiksal sorun ve hata aklina yatiyormu?

Eger yatiyorsa, kaldigimiz yerden devam ederiz, yok yatmiyorsa; bu kismin aciga kavusmasini saglariz.

Saygilarimla;
evrensel-insan

evrensel-insan 02-01-2010 06:58

Saygideger paslicivi;

Konu daha net algilansin diye, sana dogal dusuncenin; em cikmazina dusen, metafizigin, mustakil var olan varlik ideolojisi pozitivizmden bahsedeyim.

Pozitivizmin, mustakil var olan varligi "yok" saymasi, ancak diyalektik ustu bir mantik olan epistemolojik mantikla algilanir. Pozitivizmin, em pozitifi ortaya cikarmasi ve dogal dusuncenin noktasal mecburiyeti, onu; secenekleri gormemeye ve yok saymaya iter. Yani vari algilar, ama; olum secenegini algilayamaz ve vari da pozitif bir ifade olarak algiladigindan, var ile ozdeslesen varligida yok sayar. Baska ne yapsin, noktalama temelli dogal dusunce cikmazi yuzunden, ya var em pozitifinde, ya da var olumun, var olmak veya olmamasinda karar kilacak. Otomatikman, olum secenegini veren, var em pozitifinde karar kilar ve bu pozitif yuzunden de olumu yok sayar.

Ayni sorun isimcilik icinde gecerlidir. Gercegi bir isim olarak algilar ve ismin ozdeslestigi varligi ve olum secenegini yok sayar.

Bu ikiside, aslinda; nihilizmin; hem mustakil var olan varligi, hem de gercek varligi yok sayan ideolojileridir, felsefenin metafizik dalinin diger ideolojilerine (idealizm, materyalizm, realizm ve subjektivizm) rakiptirler.

Iste bu yuzden, ateizm de, tanriyi yok saymakla, pozitivist olmakta ve nihilist dusunmektedir. Ama; tanrisal yanasimdan, varsal ve inancsal olum secenegi yaptiginin farkinda ve bilincinde degildir.

Eger pozitivizmi ve isimciligi algilarsan; var sabiti, yani em pozitifi ile, olum secenegi karsitligini ve teke secim olarak indirgenmesini de algilarsin.

Saygilarimla;
evrensel-insan

paslıçivi 03-01-2010 07:47

sevgili e.i..

dediğim gibi klasik felsefi terimlere olan yabancılığım yüzünden seni anlamak adına balataları biraz zorlamam gerekiyor.. az çok bazı şeyleri anlıyorum ama tam kafama oturduğunu söyleyemem.. kullandığın bir çok terimin tam olarak neyi ifade ettiğini bilmiyorum, em ne demek, pozitivizm negativizm idealizm gibi kavramları kafamda tam olarak oturtamıyorum ama oturtamayacağım anlamda değil.. yontulabilir bir beyin yapım var..:suspicious:

ve bu terimleri okuyup anlamaya çalışmaya üşeniyorum, okumaya kalkınca da sıkılıp bırakıyorum, farklı bir beyin yapım var, felsefeye çok uygun değil sanırım..

sen devam et.. ben anladığım anlamadığım katıldığım katılmadığım yerlerde müdahele ederim..

evrensel-insan 03-01-2010 17:07

Saygideger paslicivi;

em ne demek, pozitivizm negativizm idealizm gibi kavramları kafamda tam olarak oturtamıyorum -paslicivi-

Karsilikli dialogda, onemli olan dialogdaki kisilerin birbirini algilamak istemesidir. Ben bir yazi okurken algilamamda bir noksanlik hissettigimde, neyi algilamadigimi soru olarak sorarim. Sen de ayni seyi, bu mesajinda yaptigin gibi yaparsan, birbirimizi algilamamiz kolaylasir. Yeterki algilamak isteyelim.

Em pozitif; ingilizce de yerlesik olan, temelden gelir. En guzel aciklamasi; empati olabilir. Empati sabittir, empatinin kendisi, simpati; karsiti antipatidir. Yani hak bir em pozitiftir, simpatisi hakli, antipatisi haksizdir. Ayni inanc, inanma ve inanmama gibi, varlik var ve yok gibi.

Iste burada, insanoglu hakli haksiz, inan inanma, var yok aralarinda secim yaparken, sirasiyla; hak, inanc ve varligi sabit tutarlar.

Yani hak temelinde hakli veya haksiz
Inanc temelinde inan veya inanma
varlik temelinde var veya yok derler.

Oyuzden sirasiyla, haksal,inancsal ve varliksal yanasimdan kurtulamazlar.

Pozitifte; insanoglunun duyusundan gelmektedir. Duyu mutlaka pozitiftir. Yani gorme, duyma, koklama, dokunma ve tatma. Sadece ifade edilirken, ya olumlu, yani pozitif; ya da olumsuz yani negatif ifade edilir. Bu ifade secimi anlam yuklemektir.

Ornek; tanriyi varliksal temelde tartismak; pozitiftir. Bu tartismanin sabiti em pozitif olan varliktir. Secim olarak; bu pozitif anlami vermek isteyen, ya da hisseden; tanrisal yanasimdaki varliksal secimi vara tasir. Digeri de; yine tanrisal yanasimdaki varliksal secimi yoka tasir, yani tanrinin varligini hissetmez. Iste bu var yok tartismasi; tanrisal yanasimli ve varliksal sabitli tartismadir. Vara tasiyan, secim olarak pozitifi, yoka tasiyan da secim olarak negatifi secmistir. Negatifin, negatifligi, pozitife goredir.

Bunu yap veya bunu yapma; icerikli emirsel cumleler; bu emri verenler acisindan pozitiftir. Ama; cumlelerin ve ifadelerin anlam ve dilbilgisi icerigine baktigimizda; "bunu yap" olumlu/pozitif.

"Bunu yapma" olumsuz/negatiftir.

Idealizm; felsefenin varligi ortaya koyan dali metafizigin bir ideolojisidir. Mustakil var olan varlik olarak; dusunceyi kabul eder ve maddeyi kabul eden materyalizme ve yok sayan pozitivizme rakiptir.

Ayni idealizm; soyutun ve tanri ve de tanrisal dusuncelerin savunucusudur. Aksine, materyalizm; somutun ve madde ve maddesel dusuncelerin savunucusudur.

Umarim bu aciklamalar, algilaman acisindan yardimci olur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:49 .