Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-11-2012, 04:13
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Güneş'in dünyanın etrafında döndüğünün kanıtı

Selam arkadaşlar.

Yeni konu açmak yerine, buraya devam etmeyi uygun buldum.

Önce ayete bakalım.

Bakara 258 = Allah kendisine mülk (hükümdarlık ve zenginlik) verdiği için şımararak Rabbi hakkında İbrahim ile tartışmaya gireni (Nemrut'u) görmedin mi! İşte o zaman İbrahim: Rabbim hayat veren ve öldürendir, demişti. O da: Hayat veren ve öldüren benim, demişti. İbrahim: Allah güneşi doğudan getirmektedir; haydi sen de onu batıdan getir, dedi. Bunun üzerine kâfir apışıp kaldı. Allah zalim kimseleri hidayete erdirmez.

Allah ne yapıyormuş?

Güneş'i "doğudan getiriyormuş".

Bu ayet, öyle sanıyorum ki, "Kuran'a göre"; "Güneş'in, dünyanın etrafında döndüğünü" kanıtlıyor.

Ayetteki kelimeler de bu meal'e uygun...

22. inne allâhe : muhakkak ki Allah
23. ye'tî : getirir
24. bi eş şemsi : güneşi
25. min el maşrıkı : şarktan, doğudan
26. fe'ti bi-hâ : o zaman, öyleyse, haydi onu getir
27. min el magribi : garbtan, batıdan

http://www.kuranmeali.org/2/bakara_s..._mealleri.aspx

Nedir fikirleriniz?

* * *

Tabi günümüzde "Güneş doğudan doğar." dediğimizde bilime aykırı konuşmuyoruz. Yapacağınız savunma bu ise baştan belirtelim. Ayette böyle bir mana yok. "Güneşi doğudan GETİRİR." diyor. Demek ki Güneş'in HAREKET ETMESİ/ETTİRİLMESİ söz konusu. Herhangi bir cismi elle hareket ettirmek gibi düşünün...

Ayrıca ayetin devamında kafir'e diyor ki "haydi sen de batıdan getir"... Demek ki hareket eden Güneş, böylece onu "tersine" döndürüp döndüremeyeceğini soruyor kafir'e. Çünkü yapabilirse, Güneş'in hareketi tersine DÖNECEKTİR ve batı'dan doğmaya başlayacaktır.

Düz dünya modeli ve "Güneş'in, dünyanın etrafında dönmesi" için uygun bir ayet. Hatta "Kehf 86" ve "Kehf 90" gibi ayetlerle desteklenirse, "dünya" ve "Güneş" hakkında Kuran'ın yaklaşımı daha da belirgin şekilde ortaya çıkıyor.

Konu Jingo tarafından (14-11-2012 Saat 04:25 ) değiştirilmiştir.