Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11-01-2013, 23:45
Jesus-Christ Jesus-Christ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Pirate

Ben, hristiyanım ve Rabb'in lütfuyla öyle yaşıyorum. Müslüman olmak için bir sebep yoktur.

Kuran'ı incelemedim, hiç okuma fırsatım olmadı.

Ancak, Kuran'da hata, çelişki olmasa bile,

Hatta açık mucizeler dahi bulunsa ben onu kabul etmem. O kitapta mucizelerin olup olmadığını bilmiyorum, hiç de ilgilenmiyorum. Eğer varsa bile ben bunu Tanrı'ya DEĞİL, farklı bir kişiye yorarım.

Kuran'ı araştırmadığımdan, hakkında bilgim olmadığından onun hakkında bir şey söylemek istemiyorum. Ben, incile inanıyorum ve İncil hakkında yoğunlaşıyorum. Kuran'da Tanrı'nın niteliklerine ilişkin benzer şeyler dile getirilmişse, bu; Tevrat'tan alınmış olabilir, bir sentez gibi yada zaten hristiyanlık ortada iken 500 yıl, hristiyan inancının etkisinde bazı şeyler yazılmış olabilir. İslamiyet yokken, hristiyanlık yaygındı ve biliniyordu. Tam net bilmesem de Kur'an, biraz Tevrat'tan yada incilden kopya çekmiş olabilir.

Tanrı'nın kutsal olduğunu okuyor ve inanıyoruz.

Müslümanlar da Tanrı'nın Kutsal olduğuna inanıyor olabilir ama aynı şey değildir.

Cennette huriler vaat etmek bizim, kutsal tanrı anlayışımıza uygun değildir. Yani içeriği incelendiğinde AYNI OLMUYOR. Yüzeysel değil de biraz daha derin bir anlayışla bakmak gerekir.

Yorumlamaya gelince_____

Yorum önemlidir, kim neyi hangi amaçla kime söylemiştir bunu anlayabilmek için bakmak incelemek gerekir. Herşeyi olduğu gibi alırsak hata yaparız. Bir şiir düşünün. Edebi bir eser düşünün. O zaman bana hak vereceğinizden eminim. Tabii, ideolojiniz, sağduyu ve alçakgönüllülüğünüze engel olmadıkça.

İncili isa yazmamıştır. İncil gökten öylece de düşmemiştir. Kuran'ın iniş(!) şekli gibi değildir.

Vahiy kitabına bakın örneğin, oradaki sembollere bakın. Tanrı, beyaz taş ve saklı man vereceğini söylüyor. Ne yani, sona kadar dayanan ve imanını koruyana tanrı taş mı verecek hayır elbette. Bunların anlamları vardır. Öğrenmek için yürek tutumumuz çok önemlidir. Bazıları herşeyi bildiğini iddia ediyor. Her soruya cevapları vardır. Ama öyle değil, öğrenmeye açık olursanız ben kendimce açıklamaya başlarım.

Amaç, sizinle tartışmak yada sizi mağlup etmek değildir. Amaç, farklıdır, anlayana tabiki, anlamayan benimle galip gelmek için tartışıyor.

Şimdi çok uzun olmaması için bu iletiyi sonlandırıyor ve yukarıdaki alıntılara geçmek için yeni bir mesaj yazıyorum. Vakit olursa üçlü birlik hakkında sorduğunuz, diğer başlıktaki yazıya bakacağım.

Esenlikler