Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06-05-2006, 14:31
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Standart Re: Muhammed'in Soyu Nasıl Katledildi? KERBELA Olayı

İslamiyet artık sarayı, saltanatı, debdebesiyle; vezirleri, hadımları, ordusu, kumandanları, zindanları ve cellatlarıyla; zulmü, kahrı ve keyfi idaresiyle tarih sahnesindeydi. Sahnenin arka planında ise, bir yandan har vurup harman savrulan bir hazine, bir yandan da yoksulluk içindeki halk yığınları vardı.

Din gereksinimini, saltanatların, toplumları yönetmenin keskin kılıcı olarak yerini almış, milyonlar kaygısızca güce biat ettirilmiş, misyon yerine getirilmiş. Bu sadece islamiyet için değil, hümanizma üzerine kurulu bir kaç dinin dışında tümünde böyle olduğunu görürüz. Bilhassa toplumsal muhalefetin en çok yükseldiği ortaçağda.

Kerbala'da Yezid'in komutanlarından olan ve onunla Hüseyin tarafına geçen bir kaç kişinin de olduğunu okumuştum. kaynağı şu anda anımsamıyorum. Tekerli ve karşılıklı olan orta meydan savaşında, bu komutanlardan bir tanesi Yezid ordusunda tek tek meydana çıkanları yendiğinde, Yezid ordusundan, o meydanda bir başkası ile savaşırken, *ok attırılmak usulüyle, bu komutanın öldürüldüğünü okumuştum. Sadece güç değil, hile, sahtekarlığın kendi savaş kurallarını dahi hiçe saydırabilecek kadar iliklere işlediği halde, Yezid'in ordusundaki binlerden ses çıkmamış. Birileri bir şehire geliyor, rakibi gördüğü kişiye biat etme kararı aldılar diye, insanları kılıçtan geçiriyor, ortalık kan gölü-dehşet, bu gücü nereden alıyor, silah olarak değil, toplumsal bağlılık olarak bu gücü duruduramayan şey nedir? İşte sorgulanması gereken burası. Tamda açılan konunun baştan aşağı okunmasında ortya çıkan gerçek.