Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-05-2010, 14:23
Cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cem Cem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü Başarı Ödülü Başarı Ödülü Onur Üyeliği 

Sayın katılımcılar,

Başlık liberalizmin ve sosyalizmin iktisat politikalarını tartışmak üzere açıldığı halde mesajların çok büyük bir bölümünün siyasi ve ideolojik düzlemde kaldığını gözlemledim. Bu nedenle konuyla ilgisiz pek çok mesajı silmiş bulunuyorum.

İktisat elbette ki siyasi ve ideolojilerle ilgili bir konu ancak bu gene de konunun ağrılığını siyasi-ideolojik düzleme çekmenin gerekçesi olamaz. Sosyalizm ve liberalizm arasındaki siyasal-toplumsal tartışmalar bu forumdaki diğer pek çok başlıkta zaten ele alındı ve alınıyor. Aynı konulara bir de burada başlamamızın gereği yok. Burada iktisat teorileri ve uygulamalrı düzleminde kalmaya çalışalım ve sadece çok gerekli oldukça diğer düzelemlere çıkalım lütfen.

Bu başlık aşağıdakine benzer konuları tartışmak için açıldı, eğer varsa söyleyecekleriniz lütfen bu çerçevede söylemeye çalışınız:

• SPE nasıl işler?
  • İnsanoğlu kar dürtüsüyle mi ürtime katılabilir? Kar motivasyonu olmaz ise üretim ve hizmetler nicelik ve nitelik olarak düşer m?
  • SPE toplumun genel yararına mıdır yoksa sadece burjuvazinin yararına mıdır?
  • SPE'nde tekelleşme kaçınılmaz mıdır? Anti-tröst yasaları bu tekelleşmenin önüne geçebilir mi?
  • Büyük burjuvazinin tekelleşmesi sonu gittikçe kaybolmakta olan bakkaliyeler, yerel kitapçılar, dondurmacılar vb. (Dondurmam Gaymak filmini hatırlayalım) toplumdki yeri neresi olacaktır, olmaktadır?
  • Türkiye, Brezilya vb. Gelişmekte Olan Ülkeler kategorisinde olan ülkelerde Uluslararası Sermaye'den bağımsız "Milli Burjuvazi"den bahsedebilir miyiz?
  • Bir işçi için ve halk için işletme sahibinin Koç veya Rockefeller olması farkeder mi?
  • Neo-liberalizm nedir? Türkiye ekonomisini tahrip etmekte midir?
  • Ülkemizde tarım ve hayvancılığın düştüğü kötü durum neo-liberal politikalar sonucu mudur?
  • ABD'deki son büyük kriz Marx'ın öngördüğü üzere kapitalizmin kaçınılmaz bir krizi midir?

• Sosyalist ekonominin (MPE) devlet kapitalizminden farkı nedir?
  • Üretim araçlarının kamulaştırılması emeğin sömürüsünü engellemeye yeterli midir?
  • MPE'nde arz-talep dengesini insan iradesi sağlayabilir mi?
  • Ücretlerin primlerle desteklenmesinin MPE'nde yeri nedir?

Konu Cem tarafından (19-05-2010 Saat 14:29 ) değiştirilmiştir.