Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-12-2009, 02:10
milomanara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
milomanara milomanara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sana basit bir soru. Sence, insanoglu bu saydigin kelimeleri, neden ve ne amacla ve de neye dayanarak ortaya atiyor?
Sevgili evrensel,

Bizim türümüzü diğer türlerden ayıran soyut düşünebilme yeteneğidir. O anda orada olmayan birini düşünüp, planlar yapabiliriz. Bizi biz yapan bu özellik zamanla açıklayamadığımız doğal olayların doğa üstü açıklamaları olmuştur. Bunun en basit örneği tanrı kendilerine de kargo göndersin diye batılı gibi davranarak ibadet eden Afrika yerlileridir[1]. Bütün bu açıklamalar bir tarafa, henüz bilinmeyenle sabırsızca yetinemeyip, "eğer açıklayamıyorsan karşıt argüman doğrudur" yanılgısına düşmediğini umuyorum. Lakin hangi karşıt argüman? İslam mı? Krishna mı? Bir başkası mı?
evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ayrica, cehaletin ne oldugu da, ayri bir tartisma konusu. Kim kime ve neye gore cahil?
Cehalet elbette bir konu üzerindeki bilgi/delil yetersizliğidir. UFOların gelişine dair elimizde bilgi yoksa bu konuda cahilizdir. Aynı şekilde tapılan onlarca kavramında varlığına dair elimizde zırnık bilgi yoktur. Bilgi yokluğunu varlığa kanıt olarak göstermek de beyniyle değil, kalbiyle sonuca varanların yapabileceği bir şeydir.

İşin geyik boyutunu gerçek ve varlık kavramlarını tartışmaya kadar sulandırmak istersen buyur yap, lakin ben senin kadar felsefeden hazzetmiyorum. Bana göre ifade yay üzerindeki noktanın çapa bağladığı kirişleri arasında ki açının her zaman dik olması gibi yadsınamaz olmalıdır. Dolayısıyla üzerinde pozitif kanıt olmayan varlık sorunu felsefesi ben deniz için başçavuşun beygirinin yellenmesinden öte bir şey ifade etmemektedir.

Sevgiler,