Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-02-2010, 00:02
VraeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
VraeL VraeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

UlulElbab´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne anlatmak istemiştiniz ki?

Viki nin kaynaklığından ziyade sizin kendi görüşünüzü tercih ederdim.

Elbette Saygı çerçevesinde?

Saygılarımla...
Ne anlatmak istediğimi yorumumun içinde yazmıştım. İlk paragrafta.
Neyse madem anlayamadınız baştan alalım.

Amonhotep IV adlı firavun'un gerçek adının ra-hib olduğunu, 41 yaşına gelince peygamber seçilip allahın ona amon-hotep (amon'un hoşlandığı kişi) adını verdiğini iddia ediyorsunuz. Ayrıca bu firavunun görevinde başarılı olup bir dönem allah'ın adını mısıra yaydığınıda iddia etmekten çekinmiyorsunuz. Pekala.

Bende size bu firavuna amon-hotep IV isminin doğumunda verildiğini, kanıt olarak soyununda amon-hotep adıyla yaşadığını söylüyorum ve size amon-hotep I, amon-hotep II vs ile ilgili vikipedia linkleri gösteriyorum.

Bunun yanı sıra amon-hotep, "amon'un hoşlandığı kişi" anlamına geldiğine göre amon adlı varlığın kim olduğunu da açıkladım.

Amon adlı varlığın mısırn ilk dönemlerinden bir tanrı olduğunu, mısırolojiyi laf olsun diye okuyanlar bile bilir. Bunu bilmek için mısırolojiyi okumaya da gerek yoktur zaten. Suyun 2 hidrojen 1 oksijenden oluştuğu bugün nasıl her insan tarafından bilinen basit birşey ise amon'un kim olduğu ve amonhotep adlı firavun soyunun isminin nerden geldiğide mitolojiler ve özellikle mısır mitolojisi ile ilgilenenler tarafından bilindik ve basit birşeydir.

Tüm bunlara rağmen tutupta amon-hotep IV adlı firavuna bu ismin verilmesinin sebebini allah'a bağlamak, mısır mitolojisi ve mısır tanrıları hakkında bilgi sahibi olunmadığının ve kulaktan doğma bilgilerle gezildiğinin bir göstergesidir.

Bunun yanı sıra canip atay adlı üye demişki:
"ama bir grup halk,ki bunlar yahudiler onun anısına saygıdan adını dillerinden düşürmemiş"

Buda mısır mitolojisi hakkında yine pek birşey bilinmediğinin bir diğer göstergesi...

Bikere amon-hotep IV, akhenaton adı ile tanınır. Çünkü Amon-hotep, anlamı gereği Amon adlı mısır tanrısını simgelidiği için bu firavun, firavunluğa yükseldikten sonra kendi inandığı tanrıyı simgeleyen akhenaton adını kullanmaya başlamıştır. Akhenaten, "Aten'in hizmetkarı" anlamına gelir ve Akhenaton, Aten adlı tanrıya inanır, Amon'a değil !!!

Bunun yanı sıra akhenaton'un mısıra getirdiği aten dini yıkılınca amon-ra, osiris, horus vb ve diğer tanrılara yeniden inanılmaya başlanmıştır. Doğal olarak amon ismi sadece yahudilerde kalmamış yeniden mısırlılar arasında yerini almıştır. Kısacası "akhenaton'un dini yıkılınca amon kelimesini yahudiler yaşattılar ve günümüze kadar geldi" savı da geçersiz kalmış bulunuyor.

Şimdi anladınızmı Sayın UlulElbab?

Saygılarımla Vrael...