Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Tarih

Cevapla
 
Başlık Düzenleme Araçları Stil
  #11  
Alt 14-05-2011, 00:10
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üyeler
 
Üyelik tarihi: 18 Sep 2006
Bulunduğu yer: Salt Lake City /Utah
Mesajlar: 4.798
Standart

Bundan 96 yıl önce başlamıştı herşey. Egemen zihniyetin kendisinden olmayan herkese başlattığı amansız bir yok edişti bu.Yok edilenler insanlardı, çocuğu, genci, yaşlısı, ayırt edilmeksizin. Ermenilerin evleri, bağları, bahçeleri, arazileri, toprakları? Yok edilenler sadece bunlar mıydı? Yazarı, çizeri, aydını, din adamları, yayın kuruluşları, gazeteleri, okulları, kiliseleri ve koca bir ulusa ait olan binlerce değeri.

Birinci mesajımda yok edilen kilise ve manastırlardan bahsetmiştim. Şimdi ise aranan canlardan, okul ve öğrencilerden, gazete ve yazarlarlar bahsedeceğim. Bunlar şimdi nerede diye soracağım en son. Bunlar şimdi nerede?

Eskiden 2.200 adeti aşkın Ermeni kilise ve manastır vardı. Şimdi sadece İstanbulda 30, anadoluda 4 tanesi kaldı.

Diğerleri nerede?

Eskiden Anadolunun dört köşesinde yer alan 683 adet Ermeni okul ve 82 bini aşkın öğrencisi vardı. Şimdi sadece İstanbulda 18 okul ve üç bin öğrencisi kaldı.

Diğerleri nerede?

Eskiden Anadolu topraklarında 636 adet Ermenice gazete ve dergi vardı ?Şimdi sadece 3 tanesini sayabiliriz. 1915'in İstanbulunda 235 gazeteci ve aydın nedenini bilmeyerek ölüm yolculuğuna çıkartıldı. Şimdi kaç yazarı sayabiliyruz?

Peki ermeni miniklerin eğitim gördüğü okullar ne oldu?

İzmit:38 okul 9285 öğrenci 224 öğretmen

Bilecik: 10 okul 1263 öğrenci, 21 öğretmen

Kütahya: 5 okul ,1174 öğrenci, 3 öğretmen

İzmir: 27 okul, 2935 öğrenci, 109 öğretmen

Ankara: 7 okul, 1290 öğrenci, 29 öğretmen

Siirt: 3 okul, 247 öğrenci, 11 öğretmen

Kayseri: 42 okul, 4935 öğrenci, 125 öğretmen

Amasya-Merzifon: 9 okul, 2338 öğrenci, 54 öğretmen

Samsun canik: 27 okul 1075 öğrenci, 59 öğretmen

Urfa :8 okul, 1162 öğrenci, 26 öğretmen

Antep: 9 okul, 1606 öğrenci, 58 öğretmen

Bursa:16 okul, 2078 öğrenci, 54 öğretmen

İstanbul: 40 okul, 5643 öğrenci (başka bir kaynakta 64 okul olduğu da belirtilmektedir)


Peki tüm bu okul ve canlar şimdi nerede?


saygılarımla

Konu Natan tarafından (22-02-2012 Saat 16:55 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Alt 14-05-2011, 00:48
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 12 Feb 2010
Bulunduğu yer: Berlin
Mesajlar: 5.990

Başarı Ödülü 

Standart

Ne oldu gâvur mallarına ???
Almanya'daki Yahudi mallarına ne olduysa o oldu. Yani kademedeki yöneticiler arasında dağıtıldı ve o dönemde gerçekleşen Ermeni mallarının dağıtılımı ise bugünün Türk zenginlerinin kapitalını oluşturdu.

En ünlü örneği Ermenilere ait malların yağmalanması ile zenginleşen günümüz Sabancı emperiyum'udur.Soykırımdan kaçan Ermeniler'in, daha sonraki yıllarda yeniden geri almak üzere, mal ve mülklerini "en güvenilir kişi" olan Hacı Sabancı'ya teslim etmeleri, Sabancı ailesinin mallarının kökenini oluşturmaktadır.

Bir İşbirlikçi Aile : SABANCI

Ülkemizdeki işbirlikçi-tekelci burjuvazinin de önde gelen isimlerinden birisinin SABANCI ailesinin sahip olduğu holding olduğunu hemen herkes bilmektedir. Ve çok az kişi Sabancı Holding'in işbirlikçiliğinden, sömürücülüğünden kuşku duyar.
Sabancı şirketler topluluğu, sözcüğün tam anlamıyla emperyalistlerin işbirlikçisi olarak, daha kuruluşlarının ilk anından itibaren kendilerini biçimlendirmişlerdir. Ermenilere yönelik soykırımların yarattığı bir ortamda ilk sermayelerini elde etmişlerdir. Özellikle KAYSERİ ve ADANA Ermenileri'nin kişisel güvenini kazanan Hacı Sabancı, Ermeni burjuvaların altın ve mülklerinin "yeddi-emini" olarak piyasaya çıkmıştır.

Soykırımdan kaçan Ermeniler'in, daha sonraki yıllarda yeniden geri almak üzere, mal ve mülklerini "en güvenilir kişi" olan Hacı Sabancı'ya teslim etmeleri, Sabancı ailesinin mallarının kökenini oluşturmaktadır.
Hacı Sabancı, Adana, Pozantı ve Osmaniye bölgesindeki Kuvay-ı Milliye şeflerine rüşvetler vererek, bölgedeki gücünü artırmıştır. 1922 sonrasında TBMM'ye milletvekili olarak giren bu eski Kuvay-ı Milliye yerel şefleri, Ermeni soykırımına ilişkin Ankara hükümetinin herhangi bir karar almaması için sürekli çabalamışlardır. Böylece Hacı Sabancı, Ermeni burjuvazisinin mallarının sürekli sahibi olarak, ilk "yerli" sermayesini sağlamıştır.

Metnin tümü için bakınız

http://www.kurtuluscephesi.com/kurtulus/cephe905.html
Bunun yanında Ermenilerin sahip olduğu mal ve mülklerin yağmalanması sonucu oluşan ve Alman bankaları olan Reichsbank ile Deutschebank'a yatırılan ve yaklaşık 65 ton altına eş değer olduğu iddia edilen bir mal varlığı da söz konusudur. Yani nasıl Naziler Yahudilerin altınlarını İsviçre bankalarına kaçırdılarsa ve bu İsviçre tarafından uzun yıllar saklanıp ve gerçek ortaya çıkmışsa bizde de İttihak ve Terakiciler Ermeni altınlarını ve mülklerini yurt dışına, Alman bankalarına kaçırmışlardır. Zaten Ermeni Soykırım'ının temel amacı da buydu, Ermeni ile Türkler arasında gerçek bir iç savaş da bulunmuyordu. Ama İttihakçılar bunu körüklemek istediler. sebebi de aslında ganimet zihniyetine dayanıyordu.

Ermeni mallarını yağmayarak zengin olan devlet içindeki diğer portrelere örnek:

Şükrü Kaya: Kırım sırasında Muhacirin ve Aşairin Umum Müdürü. 1923 Menteşe (bugünkü Muğla) milletvekili; Tarım, Dışişleri veİçişleri Bakanı. 1922'de kurulan Türkiye Milli İthalat ve İhracat A.Ş.'nin kurucu üyesi (kurucu üyeler arasında Kılıç Ali, Tunalı Hilmi gibi 54 milletvekili var). 1929'da Kuzguncuk'ta kurulan ve halk arasında Sico olarak bilinen (resmi adı TETKAŞ) eroin fabrikasının sahibi olan bu şirketin ortakları arasında Belçikalı eroin baronu Michaelere ve Meksiaklı mafya babası Lapin de vardı. Aralık 1932'de uyuşturucu meselesinde yapılan düzenlemelerde Şükrü Kaya'nın engelleme çabaları müthiştir.

Ermeni'lerin terk ettikleri(!) mallara ilişkin üç ana dokümandan söz edilebilir: 30 Mayıs, 10 Haziran ve 26 Eylül 1915 tarihli kararlar. Yusuf Halaçoğlu'nun "Ermeni Tehciri ve Gerçekler"inde, Azmi Süslü'nün "Ermeniler ve 1915 Tehcir Olayı" gibi kaynaklarda, tehcirde imha kasdının olmadığına delil olarak sunulur bunlar.

İttihad-Terakki hükumeti Ermeni mallarına nasıl el konulacağı, bunların nasıl kullanılacağı, kimlere nasıl satılacağı gibi hususlarda oldukça ayrıntıyla durmuşken, bu el konan malların bedellerinin sahiplerine iletilmesi konusunda tek bir adım atmamıştır.

Alman büyükleçliği hukuk uzmanlarından Hilmar Kaiser'in "yağmanın meşrulaştırılması" tabiri tam da meseleye uymaktadır.

Bu yağmadan elde edilen paraların hangi İttihadçılar tarafından hangi uluslararası sermaye çevrelerinin hizmetine sunulduğuna da bakmak gerekir.

Nitekim Alman Tarihci Wolfgang Gust, "1915/16 Ermeni Soykirimi. Alman Konsoloslugu politik arsivleri dokumentleri", Klampern- Springe yayinlari sayfa 219'da buna dair Alman konsoloslugunun resmi bir evrakina yer verir.

Tarihci Wolfgang Gust orada söyle der,

1915 Temmuz'una kadar cogu Ermeniler ilk olarak yasadiklari yerlerin ve vilayetlerin ilgili merkezlerinde toplanirlar. Toplanan Ermeniler toplandiklari yerlerde ya derhal Türk polis ve askerleri tarafindan ya da olusturulan Kürt alaylari tarafindan öldürülürler. Bunun yaninda yasamda kalanlar da Talat Pasa'nin 27. Mayis 1915'li emriyle Halep cöllerine dogru ölüm yürüyüslerine zorlanirlar. Bu tehcir uygulamasinda Ermeniler'in bir yerlere yerlestirilmesi hedefi de güdülmüyordu. Zira ayaklandiklari ve düsmanlarla isbirligi yaptiklari söylendigi ve bu gerekceyle tehcir edilen Ermenilerin gitmeleri hedeflenen ve göc yapmalari gerektigi yerler hem düsman askerlerin bulundugu yerler olup hem de savas alaninin tam göbegiydi. Bunun yaninda varmalari gerektigi yerlerde kalabilmek icin tehcir plani geregi hic bir önhazirlik yapilmamisti. Ne cadirlardan olusan yerlesim alanlari ne de herhangi insani yardimlar öngörülmüstü. Bunun yaninda diger ülkelerin tehcire maruz kalan insanlar icin Suriye'de insani yardim ve merkezler kurma önerilerini de red etmislerdi ve bu yönde hic bir yardim konvoyuna da izin verilmiyordu. Erzurum'da o dönem alman vize konsolosu görevinde bulunan Max Erwin von Scheubner-Richter, 1915 Haziran'in sonlarinda diger bir alman elcisi olan Wangenheim'e yaptigi raporlamada,

"Ermeni tehciri uygulamacilarinin kendileri tarafindan da itiraf edildigi gibi, Ermenilere yönelik bu uygulamanin son hedefi Ermenilerin Türkiye'de toptan yok edilmesidir. Bahsi gecen resmi sahsiyetin bize bildirdigi durum kelime anlamiyla "Savastan sonra Anadolu'da hic bir Ermeni kalmayacak" . Eger bu hedefe cesitli katliamlarla ulasilamazsa Mezopotamya'nin elverissiz iklim sartlarinda zorunlu yaptirilan bir uzun yolculugun bu isi halletmesi öngörülüyor. Tüm hükümet ve askeri personelin dahil oldugu bu yoz grup icin Ermeni sorununun bu sekilde bir cözümü ideal görünüyor. Buna ragmen Türk halki Ermeni sorunun bu sekilde bir cözümünü kabul etmedigi gibi rizasini da vermemistir. Ermenilerin sürgünü ile birlikte ülkenin üzerine cöken ekonomik sikintidan dolayi da Türk halki son derece rahatsizlik duymakta."
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Alt 14-05-2011, 01:01
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üyeler
 
Üyelik tarihi: 18 Sep 2006
Bulunduğu yer: Salt Lake City /Utah
Mesajlar: 4.798
Standart

Saygıder alka,

Vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkür ederim.
Bilmediğim şeylerdi. Tekrar teşekkürler.
Alıntı ile Cevapla
  #14  
Alt 14-05-2011, 01:45
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 15 Mar 2006
Bulunduğu yer: Toronto
Mesajlar: 8.610

Onur Üyeliği 

Standart

Tarihimizin bilinmeyen yanlari cok, bu da onlardan biri olmali. Zaten Ermeniler diye bir toplum hic var olmamis, Anadolu'da yasamamis zanneder benim zamanimdaki okul tarih kitaplarini okuyanlar. Benim icin de, eger kaynaklar dogruysa, daha once duymadigim olaylar. Bir tesekkur de bendem sevgili Alka.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alıntı ile Cevapla
  #15  
Alt 14-05-2011, 02:16
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 12 Feb 2010
Bulunduğu yer: Berlin
Mesajlar: 5.990

Başarı Ödülü 

Standart

Rica ederim...

Ermeni Soykırımında sadece Ermeniler söz konusu değildi, yani sadece Ermenilerin malları ve servetlerine göz konulmak istenmemişti. Zaten Ermeni Soykırımı gerçekten Ermenilerle ile çok ciddi sorunlar olduğu için uygulanmamıştır. 1915 olaylarında malları yağmalanan sadece Ermeniler değil, özellikle zengin Süryaniler ve Rumlar da talan edilmiştir. Süryaniler de çok kayıp vermiştir. Hatta bazı tarihçilere göre Süryani Soykırımından da bahsetmek mümkündür. Adana olaylarında öldürülen Ermenilerin önemli bir kısmı Ermeni değil Rumdu. Kamuoyunda Ermenilere karşı başlatılan kampanya başarılı olduğu için Rumlar ve Süryaniler için de ayrıca bir düşmanlık kampanyasına başlatılmasına gerek kalmamıştı. Bunlar Ermeni oldukları ileri sürülerek yağmalandılar veya tehcir edildiler. İttihakçılar sultanı bu konuda kasıtlı olarak daima yanlış bilgilendirdiler. Rum ve Süryanilerin de tehcir edildiğini öğrenen sultan valiliklere durumun düzeltilmesi ve onların tehcirden muaf tutulması için telegraflar çekmiştir. Bu telegraflar da bugün Ermeni Soykırımı olmadığını kanıtlamak için suistimal edilmektedir. Güya 1915 olaylarında sadece Ermenilerin tehciri söz konusuydu, diğerlerine dokunulmamıştı ve yapılan hata güya bu telegraflarla düzeltilmiş olarak gösterilmeye çalışılır.

Olaylarda Ermeni sorunu diye bir şey söz konusu değildi, asıl ilginç olan şey kaos ortamının yaratacağı talan ve yağmala imkanlarıydı. Bunun yanında tahcirinin iç yüzü ne "Ermeni ihanetiyle" ne de "Türklerin vahşiliği"yle filan açıklanabilir. Bu olayların asıl iç yüzü veya nihai hedefi aslında kaos ortamında oluşacak bu yağma ve talan olayları sayesinde İttihat-Terakki'nin Müslüman Türk burjuvazisi yaratma isteği idi. Yani PARA ve KAPİTAL. Nitekim Alman general Liman von Sanders'in teklif ve teşvikiyle, Ermeni kırımının bir ön hazırlığı gibi görülebilecek olan "Rum kaçırtması" 1912-13 tarihlerinde uygulamaya kondu. Bu işin organizatörleri 4. kolordu kumandanı Cafer Tayyar Paşa, İzmir valisi Rahmi Bey, İttihad-Terakki genel sekreteri Celal Bey (3. cumhurbaşkanı Celal Bayar), Halil Menteşe gibi isimlerdi. Yani daha önce de başka bir grupta denendi. Teşkilat-ı Mahsusa şefi Eşref'e göre 1.5 milyon Anadolu Rumu, devlet terörüyle kaçırtıldı ve yaşadıkları yerlerde kalan malları dağıtıldı.

Ermeni tehciri esnasında bölgelere yollanan soruşturma koımisyonları hakkında: Emval-i Metruke (terk edilmiş mallar) komisyonlarını denetlemek amacıyla bölgelere heyetler gönderilmiş ve 15 günde bir rapor yollaması istenmiştir. Bu heyetlerin de esas vazifesi, Ermenilerin bıraktıkları malların yerel yöneticilerin ve şahısların ellerine geçmemesi, tamamen devlet kontrolünde olmasıdır. Kısacası İttihat-Terakki'nin derdi Ermenilerin canı filan değil, bıraktıkları malların sistemli bir şekilde el konmasıdır.

Yeni açılan belgelere tek tek baktığımızda karşımıza çıkan ise şu: Bütün kanuni takibat, tehcir sırasında Ermeni kafilelerin katli, soyulması, tecavüzü vb. suçlardan dolayı değil, Ermenilerin geride bıraktıkları malların yağması, hırsızlığı vb. mali suçlardan. Yani kalan Ermeni mallarını zimmetine geçiren yerel idareciler hakkında. Mesela birkaç örnek:

Ermenilere zorla ferağ muamelesi ettiği anlaşılan Mihalıççık kaymakamı hakkında görüş bildirilmesi (görüş bildirilmesi isteniyor), Ermeni işlerinde memurinin su-i istimaline göz yumulduğu ve bazı eşyaı parasız aldığı tahkikat neticesinde ortaya çıkan Besni kaymakamının Divan-ı Harb'de yargılanmasına dair izin verilmesi, Ermeni sevkıyatına memur edilen Muhacirin Müdürü Şükrü Bey'in Pozantı'dan çektiği telgraf suretine ve Ulukışla'da cereyan eden bir hadise mevzuunda tahkikat yapılmasına dair Emniyet Umum Müdürlüğü'nden Niğde mutasarrıflığına çekilen telgraf... (Halaçoğlu'nun bütün verdiği telgraf örnekleri için: Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, Dahiliye Şifre Kalemi, 55-61)

Mesela:

"Malatya ve Akçadağ memurin ile jandarmalarının beş milyon liralık emval-i metrukeyi yağma ettikleri Akçadağ müstinakı Edhem imzasıyla Kangal merkezinden çekilen telgrafla haber veriliyor. Hemen tahkikat icra ve talimatname ahkamının sarfıyyen tatbiki ve inbaı" (Baş. Osm. Arş. Dah. Şif. Kal. 55/255: Dahiliye Nezareti'nden Mamuretulaziz Emval-i Metruke Komisyonu Riyaseti'ne 13 Ağustos 331 tarihli telgraf)

Ekonomik suçları araştırmak amacıyla 3 tane komisyon oluşturulmuştu (ki bahsettikleriniz bunlardır). Sivas, TRabzon, Erzurum, Mamuretulaziz, Diyarbekir ve Bitlis'ten sorumlu olan komisyonun başına Bitlis valisi Mazhar Bey; ADana, Haleb, Urfa, Zor, Maraş'tan sorumlu olan komisyonun başına Mahkeme-i İstıntak birinci reisi Asım Bey; Bursa, Ankara, İzmid, Balıkesir, Eskişehir, Afyon, Kayseri, Niğde'den sorumlu olan komisyonun başına Temyiz Mahkemesi reisi Hulusi Bey getirilmiştir.

Tekraren söylüyorum: Bu komisyonların sorumluluk alanında, katliamları soruşturmak yoktu. Sadece Ermenilerin bıraktıkları malları, yöneticilerin zimmetlerine geçirip geçirmediklerini denetleyebilirlerdi.

Nitekim Mazhar Bey'in soruşturma komisyonundaki Aziz Nedim Bey şöyle ifade verir (ifade!): "Maalesef o zaman bu raporlar nazar-ı dikkate alınmamıştır. Komisyonlar, sırf tahkikat-ı ibtidaiyye memurları sıfatıyle gönderilmiş olup salahiyyetleri olmadığından müttehimin miyanından ancak küçük memurları bera-ı mahkeme Divan-ı Harblere tevdi edebilmişlerdir. Diğerlerine gelince, verilen raporların hemen hiçbir tesiri olmadı denilebilir."

Nitekim bu komisyonların bir işe yaramadığını ve komisyonlardan gelen raporların pratiğe geçmesini bizzat Talat Paşa'nın engellediğini Said Halim Paşa da ifade eder:

"Ermeni kıtalini müteakkib tahkik komisyonları tertib edildi. Bunlar vazifelerini ifa ederek avdet ettiler. Lakin Dahiliye Nezareti netice-i tahkikatı bildirmek istemedi. Her türlü ısrar ve ibramlarıma rağmen hakikati ketmeylemekte taannud etti. Artık Tala Paşa Dahiliye Nezareti'nde bulunduğu müddetçe tahkikattan bir semere hasıl olmayacağı taayyün etti." ()

4 Temmuz 1915'te Alman hükumetinin İttihat-Terakki'ye notası: "Sadece ayaklanmaları engellemek amacıyla askeri zorunluluklar sonucu yapılan Ermeni tehcirin uygun görmekteyiz, fakat sürgünler yağma ve talandan korunmalıdır"

Devlet içindeki Ermeni mallarını talan edip gasp eden kişilerin portelerinden birisi de Adana milletvekili İsmail Sefa (daha sonra İsmail Özler) ;

İsmail Sefa (Özler) aslen Adanalı bir öğretmen iken 23 Nisan 1920'de TBMM'ye Adana Milletvekili olarak girmiş, Mustafa Kemal'in de desteğiyle 5 Ağustos 1920'de Pozantı toplantısı ile "Adana Vali Vekili" görevine getirilmişti. İçişleri ve Eğitim bakanlığı yaptı.

Milletvekiliyken Meclis gizli oturumunda yaptığı konuşmadan: "Efendim, gerek Ziraat Bankası tarafından satılan ve gerek şahısların alacağından dolayı mahkemeden hüküm alınarak icra dairesi vasıtasıyla sattırılan birtakım Hıristiyan emlaki var. Bazı yerlerde Türkiye haricine çıkmış emlak sahiplerinin mal ve eşyası vergiye (aşara) borçlarından dolayı veya şahıslara yahut da Ziraat Bankasına borçlarından dolayı satılıyor. Eğer bugün bu mesele üzerinde tereddüt, müşkülat gösterirsek şahısların alacakları, Hükümetin alacakları zarar görecektir. Bunun sonucunda Mahkemeye sevk etmektense, Meclis'ten idari bir karar almaktansa Maliye Vekaleti'ne veya Heyet-i Vükela'ya Meclis bir emir vermelidir. Meseleyi bitirmelidir. Bendenizin teklifim budur." (TBMM Gizli Celse Zabıtları 3, İş Bankası Yayınları, Ankara 1985).

İşin aslını kurcaladığımızda:, İsmail Sefa Bey'in Adana civarında 12 bin dönüm çiftliğe sahip olduğunu öğreniyoruz. Kardeşi Hazine avukatı Abdurrahman Ali Ceyhan'da 12 bin dönüm çiftlik alır. Hazine Ermeni mallarının satış kararı çıkardıktan sonra, rayiç bedelin çok çok altından bu çiftlikleri satın alırlar. Hem devleti dolandırmışlardır, hem Ermeni mallarını gaspetmişlerdir.
Alıntı ile Cevapla
  #16  
Alt 06-08-2011, 20:56
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üyeler
 
Üyelik tarihi: 18 Sep 2006
Bulunduğu yer: Salt Lake City /Utah
Mesajlar: 4.798
Standart

Şu linkte araştırma yazısı buldum. Daha detaylı bilgiler mevcut.

Ayrıca alıntıda da bulunuyorum. Merak edenler bakabilir.( Ermeni Okullar Haritası )

1. İzmit: 38 okul. 5900 erkek, 3385 kız, 9285 öğrenci. 142 erkek, 82 kadın, 224 öğretmen.
2. Bilecik: 10 okul. 1120 erkek, 143 kız,1263 öğrenci. 18 erkek, 3 kadın, 21 öğretmen.
3. Kütahya: 5 okul. 825 erkek, 349 kız, 1174 öğrenci. 16 erkek, 7 kadın, 23 öğretmen.
4. İzmir: 27 okul. 1640 erkek, 1295 kız, 2935 öğrenci. 55 erkek, 54 kadın, 109 öğretmen.
5. Ankara: 7 okul. 895 erkek, 395 kız, 1290 öğrenci. 20 erkek, 9 kadın, 29 öğretmen.
6. Siirt: 3 okul. 163 erkek, 84 kız, 247 öğrenci, 9 erkek, 2 kadın,11 öğretmen.
7. Kayseri: 42 okul. 3795 erkek, 1140 kız, 4935 öğrenci. 107 erkek, 18 kadın, 125 öğretmen.
8. Amasya-Merzifon: 9 okul. 1524 erkek, 814 kız, 2.338 öğrenci. 54 öğretmen.
9. Şebinkarahisar: 27 okul. 2040 erkek, 105 kız, 2145 öğrenci, 38 erkek, 4 kadın, 42 öğretmen.
10. Canik (Samsun): 27 okul. 1361 erkek, 344 kız, 1705 öğrenci, 44 erkek, 15 kadın, 59 öğretmen.
11. Trabzon: 47 okul. 2184 erkek, 718 kız, 2.902 öğrenci. 72 erkek, 13 kadın, 85 öğretmen.
12. Erzurum: 27 okul. 1956 erkek, 1178 kız, 3134 öğrenci. 44 erkek 41 kadın,85 öğretmen.
13. Kıği: 9 okul. 645 erkek, 199 kız, 844 öğrenci. 27 erkek, 5 kadın, 32 öğretmen.
14. Bayburt: 9 okul, 645 erkek, 199 kız, 844 öğrenci, 27erkek, 5 kadın, 32 öğretmen.
15. Diyarbakır: 4 okul. 660 erkek, 324 kız, 1014 öğrenci. 18 erkek, 9 kadın, 27 öğretmen.
16. Harput: 27 okul. 2058 erkek, 496 kız, 2554 öğrenci. 49 erkek, 9 kadın, 58 öğretmen.
17. Eğin: 4 okul. 541 erkek, 215 kız, 756 öğrenci. 13 erkek, 9 kadın, 22 öğretmen.
18. Çemişkezek: 12 okul. 456 erkek, 272 kız, 728 öğrenci. 14 erkek, 1 kadın, 15 öğretmen.
19. Arapgir: 18 okul, 713 erkek, 223 kız, 936 öğrenci. 23 erkek, 2 kadın 25 öğretmen.
20. Çarsancak: 12 okul. 617 erkek, 189 kız, 806 öğrenci. 16 erkek, 2 kadın, 18 öğretmen.
21. Urfa: 8 okul. 1091 erkek, 571 kız, 1662 öğrenci. 19 erkek, 7 kadın, 26 öğretmen.
22. Antep: 9 okul. 898 erkek, 798 kız, 1606 öğrenci. 31 erkek, 27 kadın, 58 öğretmen.
23. Antakya: 10 okul. 440 erkek, 47 kız, 487 öğrenci. 10 erkek öğretmen.
24. Yozgat: 12 okul. 1179 erkek, 557 kız, 1736 öğrenci. 30 erkek, 13 kadın, 43 öğretmen.
25. Gürün: 12 okul. 736 erkek, 78 kız, 814 öğrenci. 18 erkek, 2 kadın, 20 öğretmen.
26. Zeytun: 10 okul. 605 erkek, 85 kız, 690 öğrenci. 14 erkek, 1 kadın, 15 öğretmen.
27. Darende: 2 okul. 260 erkek, 70 kız, 330 öğrenci. 4 erkek, 1 kadın, 5 öğretmen.
28. Divriği: 10 okul. 757 erkek, 100 kız, 857 öğrenci. 18 erkek, 2 kadın, 20 öğretmen.
29. Bursa: 16 okul, 1345 erkek, 733 kız, 2078 öğrenci. 34 erkek, 20 kadın, 54 öğretmen.
30. Bandırma: 8 okul. 700 erkek, 644 kız, 1344 öğrenci. 22 erkek, 13 kadın, 35 öğretmen.
31. Sivas: 46 okul. 4072 erkek, 459 kız, 4531 öğrenci. 62 erkek, 11 kadın, 73 öğretmen.
32. Tokat: 11 okul. 1408 erkek, 558 kız, 1966 öğrenci. 37 erkek, 13 kadın, 50 öğretmen.
33. Bitlis: 12 okul. 571 erkek, 63 kız, 634 öğrenci. 20 erkek öğretmen.
34. Erzincan: 22 okul. 1389 erkek, 475 kız, 1864 öğrenci. 54 erkek, 9 kadın, 63 öğretmen.
35. Kemah: 13 okul. 646 erkek, 28 kız, 674 öğrenci. 16 erkek öğretmen.
36. Beyazıt: 6 okul. 338 erkek, 54 kız, 392 öğrenci. 11 erkek, 2 kadın, 13 öğretmen.
37. Muş: 23 okul. 1034 erkek, 284 kız, 1318 öğrenci. 31 erkek, 4 kadın, 35 öğretmen.
38. Van: 21 okul. 1323 erkek, 554 kız, 1877 öğrenci. 47 erkek, 12 kadın, 59 öğretmen.
39. Lim ve Gıduts Adaları: 3 okul. 203 erkek, 56 kız, 259 öğrenci. 5 erkek, 1 kadın, 6 öğretmen.
40. Akhtamar: 32 okul. 1106 erkek, 132 kız, 1238 öğrenci. 36 erkek öğretmen.
41. Erzurum: 12 okul. 485 erkek, 10 kız, 495 öğrenci. 12 erkek öğretmen.
42. İspir, Artvin: 3 okul. 80 erkek öğrenci. 3 erkek öğretmen.
43. Pasen: 7 okul. 315 erkek öğrenci. 7 erkek öğretmen.
44. Hınıs: 8 okul. 352 erkek, 15 kız, 367 öğrenci. 11 erkek, 1 kadın, 12 öğretmen.
45. Diyarbakır: 2 okul. 180 erkek öğrenci. 5 erkek öğretmen.
46. Palu: 8 okul. 505 erkek, 50 kız, 555 öğrenci. 14 erkek, 1 kadın, 15 öğrenci.
47. Kastamonu: 3 okul. 110 erkek, 50 kız, 160 öğrenci. 2 erkek öğretmen. Giderleri 380 KuruĢ.
48. Konya: 3 okul. 213 erkek, 137 kız, 350 öğrenci. 6 erkek, 6 kadın, 12 öğretmen.
49. Armaş: 2 okul. 190 erkek, 110 kız, 300 öğrenci. 5 erkek, 1 kadın, 6 öğretmen.
50. Kıbrıs: 3 okul. 63 erkek, 37 kız, 100 öğrenci. 8 erkek, 1 kadın, 9 öğretmen.
51. Kilikya, Sis: 7 okul. 476 erkek, 165 kız, 641 öğrenci. 15 erkek, 4 kadın, 19 öğretmen.
52. Adana: 25 okul. 1947 erkek, 808 kız, 2755 öğrenci. 40 erkek, 29 kadın, 69 öğretmen.
53. Malatya: 9 okul. 872 erkek, 230 kız, 1137 öğrenci. 16 erkek, 3 kadın, 19 öğretmen.
54. Maraş: 23 okul. 1261 erkek, 378 kız, 1669 öğrenci. 34 erkek, 10 kadın, 44 öğretmen.
55. İstanbul: 40 okul. 3316 erkek, 2327 kız, 5643 öğrenci. BaĢka bir belgede ise okul sayısı 64 olarak verilmektedir.

Sonuç yerine

1915’in “cansız” canları bu kadar değil. Tiyatro, sağlık, hukuk, spor, ziraat, mizah, müzik, sendika, edebiyat, resim, heykel, gençlik ve kadın dernekleri, ticari örgütleri, fazla sayıda loncaları gibi “cansız” canları da vardı. Bugün hiçbiri yok.

Birinci bölüm: http://akunq.net/tr/?p=5714

İkinci Bölüm: http://akunq.net/tr/?p=5714

Insanlarin en zayif taraflari, sormadan, arastirmadan, dusunmeden, kafalarini patlatmadan inanmak hususundaki hayret verici temayulleridir.

Dunyadaki yalanci peygamberleri yetistirmek ve beslemek icin en iyi gubre, iste bu bilmeden inanmak icin cirpinan kalabaliktir. / Sabahattin Ali - Icimizdeki Seytan
Alıntı ile Cevapla
  #17  
Alt 07-08-2011, 00:05
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 12 Feb 2010
Bulunduğu yer: Berlin
Mesajlar: 5.990

Başarı Ödülü 

Standart

Anadolu topraklarında yer alan Ermeni kilise ve manastırların bir listesi..1. Erzurum: Merkez, Aziziye, Yakutiye, AĢkale, Pasinler, Narman, Ġspir, Oltu, ġenkaya, Horasan, Pazaryolu ve köylerinde 65 kilise.

2. Yusufeli: Artvin merkez köyleri. 4 kilise.

3. Hınıs (Erzurum): Teotig tarafından Hınıs ve köylerinde yer alan kiliseler eki,19 kilise.

4. Eleşkirt (Erzurum): Teotig tarafından EleĢkirt ve köylerinde yer alan kiliseler eki, 6 kilise.

5. Diyadin Erzurum): Teotig tarafından Diyadin köylerine ait. 4 kilise.

6. Pülümür (Tunceli): Pülümür köyleri. 6 kilise.

7. Pasinler (Erzurum): Pasinler köyleri. 4 kilise.

8. Balıkesir: Balıkesir, MustafakemalpaĢa, Biga, Bandırma. 6 kilise.

9. Erzincan: Erzincan merkez köyleri. 52 kilise.

10. Bayburt: Bayburt merkez köyleri. 34 kilise.

11. Bayburt: Teotig tarafından tespit edilen Bayburt ve köylerinde yer alan kiliseler. 23 kilise.

12. Urfa: Birecik, Siverek, Suruç, Hilvan, Harran, Bozova, Halfeti. 12 kilise.

13. Urfa: Teotig tarafından eklenen. 5 kilise

14. Harput (Elazığ): Harput Merkez köyleri, Karakoçan, Palu, Keban. 67 kilise.

15. Çüngüş (Diyarbakır): Çüngüş ilçe ve köyü. 2 kilise.

16. Zeytun (Maraş): Merkez mahalle, belde ve köyleri. 14 kilise.

17. Şebinkarahisar: ġebinkarihisar, Giresun ve Sivas’ın bir bölümüne ait merkez ve köyleri. 32 kilise.

18. Bitlis: Tatvan, Ahlat, Mutki, Hizan. 66 kilise.

19. Çemişkezek (Tunceli): ÇemiĢkezek’e bağlı köyler. 20 kilise.

20. Arganimadeni (Elazığ): Ergani, Siverek, Bulanık, Kahta. 10 kilise.

21. Eğin (Erzincan): Kemaliye, Ġliç köyleri. 17 kilise.

22. Eğin: Teotig tarafından eklenen kiliseler. 3 kilise.

23. Beyazıt (Ağrı): EleĢkirt, Doğubeyazıt, Diyadin, Patnos. 35 kilise.

24. Diyarbakır: Diyarbakır merkez ve köyleri. 11 kilise.

25. Kayseri: Kayseri merkez ve köyleri, Niğde, Aksaray, Bor, NevĢehir, Tomarza, Develi, Bünyan, Talas. 57 kilise.

26. Trabzon: Trabzon merkez ve köyleri. Of, Maçka, Sürmene, Akçaabat, Fatsa, Yorma, Araklı, Maçka ve köyleri. 89 kilise.

27. Samsun: Ordu kazası. 1 kilise.

28. Rize: Yolüstü köyü. 1 kilise.

29. Giresun: Tirebolu. 1 kilise.

30. Ordu: Karadüz, Ulubey. 3 kilise.

31. Gümüşhane: GümüĢhane merkez. 4 kilise.

32. Kemah (Erzincan): Kemah’a bağlı köyler. 14 kilise.

33. Tercan (Erzincan): Teotig tarafından Tercan’a bağlı köyler eki. 33 kilise.

34. Çarsancak (Tunceli): Merkeze bağlı köyler, Mazgirt, Pertek, Pülümür, Hozat. 93 kilise.

35. Arapgir (Malatya): Arapkir ve Kemaliye köyleri. 19 kilise.

36. Kiğı (Bingöl): Kıği köyleri. 58 kilise.

37. Yozgat: Merkez ve köyleri, Boğazlıyan, Sarıkaya, Çayıralan, Sorgun, ġefaatli köyleri. 51 kilise.

38. Palu (Elazığ): Palu merkez, Kovancılar, Karakoçan köyleri. 44 kilise.

39. Van: Merkez ve köyleri, Edremit, Gürpınar, Edremit, Özalp, ErciĢ, Timar, Muradiye, Tatvan, BaĢkale, GevaĢ, Bahçesaray, Çatak, 322 kilise.

40. Adana: Merkez ve köyleri, Yüreğir, Ceyhan, Tarsus, Silifke, Yumurtalık, Dörtyol, Ġskenderun. 25 kilise.

41. Ankara: Merkez, Haymana, Sincan. 5 kilise.

42. Antakya: Antakya merkez, Samandağı, 7 kilise.

43. Antep: Merkez, Nizip, Halfeti 4 kilise.

44. Bilecik (Bursa): Gölpazarı. 4 kilise.

45. Bingöl (Genç): Genç ve köyleri. 11 kilise.

46. Bitlis: Teotig tarafından tespit edilen kiliseler. 30 kilise.

47. Bolu: Düzce, Akyazı. 5 kilise.

48. Bursa: Bursa merkez, Orhangazi. 11 kilise.

49. Dersim: Hozat, Pertek. 28 kilise.

50. Silvan (Diyarbakır): Silvan ve köyleri. 34 kilise.

51. Beşiri (Diyarbakır): BeĢiri ve köyleri. 14 kilise.

52. Siverek: Siverek köyleri. 6 kilise.

53. Lice: Lice ve köyleri. 19 kilise.

54. Ergani: Ergani köyleri. 11 kilise.

55. Mardin: Mardin merkez ve köyleri. 3 kilise.

56. Edirne: Merkez ve köyleri. 4 kilise.

57. Artvin: Merkez ve köyleri. 11 kilise.

58. Samsun (Canik): Samsun merkez köyleri. 43 kilise.

59. Hoşap: HoĢap ve çevresi kiliseleri. 14 kilise.

60. İzmir: Ġzmir ilçeleri, Manisa, Turgutlu, Akhisar, Bergama, Nazilli, ÖdemiĢ. 23 kilise.

61. İzmit: Gebze, Kocaeli, Sakarya, Kandıra, Geyve, Karamürsel. 50 kilise.

62. Armaş (Akmeşe): 2 kilise

63. Kastamonu: TaĢköprü, Boyabat, Ġnebolu. 7 kilise.

64. Konya: Merkez, Bor, Burdur, NevĢehir. 7 kilise.

65. Kütahya: Merkez, TavĢanlı. 7 kilise.

66. Muş: Merkez ve köyleri, Batman, Malazgirt, Bulanık, Varto, Hizan. 142 kilise.

67. Muş: Teotig tarafından eklenen MuĢ kiliseleri. 6 kilise.

68. Sivas: Merkez ve köyleri, Hafik, Zara, UlaĢ, Yıldızeli, Sarız, Bünyan)Ekrek, Gemerek. 110 kilise.

69. Amasya: Vezirköprü, Mecitözü, Merzifon, Havza, GümüĢhacıköy, Ladik. 15 kilise.

70. Divriği (Sivas): Divriği’ye bağlı köyler. 25 kilise.

71. Gürün (Sivas): Gürün’e bağlı köyler. 5 kilise.

72. Tokat: Merkez ve köylerinde. 32 kilise.

73. İstanbul: Trakya yakasında 36, Anadolu yakasında 8, toplam 44 kilise.

Kaynak:
http://akunq.net/tr/?p=5714

Ayrıca bakınız:
http://team-aow.discuforum.info/f133...ccidentale.htm
Alıntı ile Cevapla
  #18  
Alt 07-08-2011, 00:22
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 01 Dec 2010
Mesajlar: 2.387
Standart

Trabzon'daki rumlar hakkında bilgi kaynağı var mı? Özellikle de of bölgesindekiler için...
Alıntı ile Cevapla
  #19  
Alt 07-08-2011, 00:23
jadi jadi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı
 
Üyelik tarihi: 18 Jun 2011
Bulunduğu yer: Mordor- Killuminati
Mesajlar: 1.836
Standart

Ermenilerden geriye kalan kiliseler ve manastirlar yikildi. Boyle yaparak o insanlarin bu topraklarda bir gecmisi oldugunu unutturacaklarini sandilar. Karadeniz koylerinin de neredeyse tamaminda eskiden kalma kiliseler vardir mesela ama kimse onlari yikmak icin ugrasmamis. Cunku o kiliseler sonradan muslumanlasan yerli halka ait olan kiliselerdi, ittihatcilarin katlettigi ya da kovdugu hristiyanlardan geride kalan yapilar degildi.


Ermenilerden kalan mallarin kimler tarafindan paylasildigi benimde cok merak ettigim bir konu. Turk tezini savunmak icin kendini yirtan tarihciler neden bunu hic arastirmaz bilmiyorum. Ama kendi kendime nacizane yaptigim bir arastirma sonucunda soyle bir tablo var.


Mesela Abdullah Catli'nin dedesi Rumlardan geriye kalan bir konaga yerlesmis oncesinde kalayci veya ayi oynaticisi ya da oyle birseymis. Devlet Bahceli'nin dedesi Adana Ermenilerinden geriye kalan mallara muhtesem bir bicimde coreklenmis olan bir baska isim.


Yani bu adamlar hic para odemeden bu mallari kapistilar, sonra da Ermeniler geri gelip mallartini geri isteyecek diye cok korktuklarindan cocuklarini tc icin kursun atan serefli katiller olarak yetistirdiler. Bu gayri ihtiyari yaptiklari bisey tabi. Sivas, Erzurum illerin sinir bozucu bir sekilde Turk-islam yobazi olmasinin esas nedeni bu yaniBunun disinda Cankaya Kosku diye bilinen konut, Ankarali Kasapyan ailesine ait bir bag eviymis. Ayrica Vehbi Koc Ermeni mallari uzerine gecirilerek zengin edilen bir baska isim. Aklima geldikce yazarim daha cok var bunlardan oyle boyle degil yani
Alıntı ile Cevapla
  #20  
Alt 07-08-2011, 00:45
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 12 Feb 2010
Bulunduğu yer: Berlin
Mesajlar: 5.990

Başarı Ödülü 

Standart

Firestorm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Trabzon'daki rumlar hakkında bilgi kaynağı var mı? Özellikle de of bölgesindekiler için...
Aradığınız tam olarak nedir?

Karadenizdeki Bazı Ermeni Yerleşim Yerleri

Trabzon Vakfıkebir Ruka Rusça ....kol
Trabzon Merkez Kavala Rumca Bir isim
Trabzon Akçaabat Zonida Rumca Kemer
Trabzon Maçka Perariyos Rumca Öte taraf
Trabzon Maçka Solday/Soldoy Rumca Sulak yer
Trabzon Sürmene Petras Rumca Taşlık
Trabzon Sürmene Linostas Rumca ?
Trabzon Of Alisinos Rumca Zincirli
Trabzon Of Anaso Rumca Rumca kelime ama? (manasını bilmiyor)
Trabzon Of Fotinos Rumca Güneşli
Trabzon Of Gorgoras Rumca Rumca kelime ama? (manasını bilmiyor)
Trabzon Of Holo Rumca Bütün,tam
Trabzon Of İstavri Rumca Rum ismi
Trabzon Of Yavan Rumca Yuvan=Yani ?
Trabzon Of Zisno/Zisino Rumca Rumca kelime ama? (manasını bilmiyor)
Trabzon Of Alano Pontos Rumcası Alan=saha,yer
Trabzon Of Bolalis Zevait Pontos Rumcası Bolalis=Çokluk,çok
Trabzon Of Hopşera Pontos Rumcası şera=dul; hopşera=hoppa dul
Trabzon Of Hapşuzin Pontos Rumcası otla yapılan mısır ekmeği
Trabzon Of Korkot Pontos Rumcası mısır,arpa yemeği
Trabzon Of Gorgoras Ermenice gor=eğri
Trabzon Of K.Horhan Ermenice khoran=kilisede ayinin yönetildiği mekan
Trabzon Merkez Kuhla Arapça sürme taşı (nın bulunduğu yer)
Trabzon Merkez Mahmat Arapça Mehmet sözünün tahrif edilmiş hali
Trabzon Akçaabat Cera Arapça cer yapılan,stajer din adamlarını gittiği yer
Trabzon Akçaabat Karziya Arapça karz:borç alıp veren karziya:borç alıp veren yer
Trabzon Akçaabat Kuduma Arapça Kudum:önde olmak,çıkıntı (çıkıntılı yer)
Trabzon Maçka Mulakai Arapça Karşılaşmak,karşılaşılan yer
Trabzon Sürmene Halilli Arapça dostluk (dostluk gösteren yer,misafirperver)
Trabzon Of Harvel Arapça süratle koşmak (süratle koşulabilecek yer)
Trabzon Of Hastikoz Arapça-Farsi has+di+koz:has (Arapçada özel,iyi,koz:Farsçada ceviz=cevizi iyi olan yer
Trabzon Vakfıkebir Caferli Arapça küçük nehir,derenin olduğu yer,bir isim

http://team-aow.discuforum.info/t882...im-Yerleri.htm


Trabzon * - Boztepe - Kaymaklı Manastırı
Surp Amenapırgiç Ermeni Manastırı

http://team-aow.discuforum.info/t717...i-Manast-r.htm

Soykırımda Kayıpları ve Akrablarını Arayanlar
Bu ilanlar bize 1915'te yaşanan soykırımın, Büyük Felaket'in yarattığı tahribatın boyutlarını hissettiriyor.
5 Mayıs 1921
- Trabzon Vilayeti'nden Gümüşhane'li Aşuğ Yeğiya Jamgoçyan'ın eşi ve kızı hakkında malümatı olanların ‘Cagadmard'a duyurmaları… Adı geçen aile 1915'de Sivas'a ve oradan da Mezopotamya'ya sürülmüştü. Kızları Barkev Batum'da bir Ermeni ailenin yanında bulunuyor.
devamı..
http://team-aow.discuforum.info/t583...p-lar-Agos.htm

Trabzon Ermenileri / Armenians from Trabzon (İngilizce kaynak)
Eğer aileniz, 1915 yılında Trabzon'da ölümden kaçtıysa, Pronyan ailesinin çocuklarının Batum'a ve Rusya'ya kaçmayı başardıklarını bilmeniz önemli olabilir. Trabzon'da ebeveynlerim (benim büyük-büyük dedesi) katledildi. Trabzon'da bu katliam hakkında herhangi bir bilgi arıyorum. Size şimdiden teşekkür ederim.
http://genforum.genealogy.com/armeni...ages/1691.html
http://genforum.genealogy.com/armeni...ages/1685.html

1904 ABD göçmen listesi
http://team-aow.discuforum.info/t812...en-listesi.htm

1 Aralik 1922 tarihili Ermeni yetimlerin listesi:
http://team-aow.discuforum.info/t695...-listeleri.htm

Akrablarını Arayan Vefat Etmiş Ermeniler
http://team-aow.discuforum.info/t752...-Ermeniler.htm

Ermenistan'da Pontus Rum koyu Hankavan
Hankavan koyu Pontus bolgesinde Turk saldirilari neticesinde Giresun'dan goç ederek Ermenistan'a yerlesen Rum koylululer.
http://team-aow.discuforum.info/t363...u-Hankavan.htm
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Önerilen Siteler

Etiket
ermeni manastırları, manastır

Başlık Düzenleme Araçları
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
TRT oldu FRT Soda Politika 15 18-06-2018 13:33
Sonunda bu da oldu, RTE Marka oldu. :) Thunder Konu-dışı 1 19-10-2010 01:53
Ve Serap Öldü... Averroes Politika 83 09-12-2009 00:44
ERKE'ye ne oldu? Ascendent Bilgisayar 14 19-09-2009 00:19
ATEİSTFORUMA NE OLDU? haci Konu-dışı 43 19-06-2008 13:26

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz forumu seçiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:38 .