Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kur'an'da Mucize Yoktur

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-07-2006, 19:55
DreiMalAli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DreiMalAli DreiMalAli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Re: Dünyanin geoit sekli

Hayir degildir.
Bilimsel degildir. Bilimsel olabilmesi icin en azindan bir gözlem yapilir, ölcülür, hesaba-sayiya dökülür. Yapilan gözlem herkesin anlayabilececigi, deneyebilecegi bir sekilde dökümanlanir. Bu dökümana göre ayni gözlemi yapan baska her insan ayni sonuclara varir

Mucize de degildir.
Doganin kurallarini mucize olarak adlandirmak akil kari degildir.
Her hangi bir kelimeye gönderme yapmak, sekiz köseden döne-döne, ege-büke, sinekten yag cikarmaya calismak... Hic bir mantik kurali uygulamadan cikarilan sonucu ise "bilimsel" *diye adlandirmak, kibar bir sekilde ifade edersek, en azindan "bir kötü niyet" ibaresir.

Ayrica bilim ile mucize bir arada olamazlar.
Bilim doganin kurallarini tespit edip dökümanlar. Mucize ise doganin kurallarini devre disi birakan "olgular" icin kullanilir. Ama dogada doganin kurallarini devre disi birakan her hangi bir olgu gözlemlenmis olmadigindan "bilimsel mucize" deyimi anlamsiz bir ifadedir. Bilimin oldugu yerde mucize kapi disari olmak zorundadir.

Eger Kuranda acik acik "Dünya yuvarlaktir" diye yazsaydi, takdir ederdim. Aferin be bir bildigi varmis ta o zamanlarda diye saygi duyardim. Ama uzaklardan devekusu yumurtasini ifade eden bir kelimeden Dünyanin sekli hakkinda fikirler cikarma cabasina saygi duymadigim gibi; burnuma sarlatanlik kokulari gelir.

Yukarda Dünyanin ve devekusun yumurtasinin fotograflari var. Ikisinin arasinda ise hic bir benzerlik yok. Benzerlik olmadigi gibi ters bir durum da var isin icinde. Kuranda mucize arayan sahtekarin amaci; Kuranin ayetini, Dünyanin kutuplarda basik, Ekvatorda ise biraz daha genis oldugu gercegine uydurmaya calismak.
Birincisi: yukardaki Dünya fotograflarinda bu gercegi görmek imkansiz. Cünkü aradaki fark sadece 22 kilometre (IUGG'nin 1967 resmi rakamlari: a = 6378,16 km, b = 6356,775 km. a ve b yukardaki resmindeki elipsin yari-eksenleri.) Dünyanin capinin yaklasik 12750 kilometre oldugunu düsünürsek, iki cap arasindaki 22 kilometrelik farkdan dolayi devekusu yumurtasina benzetmek ve bunu direk degilde dolayli yollardan yapmak akil kari degil.
Ikincisi:
Fotografdaki devekusu yumurtasi yatay bir sekilde duruyor. Biz o yumurtaya su anda yandan bakiyoruz ( = Dünyaya Ekvatordan bakiyoruz). *Yumurtanin uzunlugu Ekvatorun capini ifade etsin. Yüksekligi ise kutuplar arasi uzakligi. Yumurtanin uzunlugu yüksekliginden büyük. Bu anlamda, abartili da olsa, zorlamayla da olsa Dünyanin sekline uygun: Dünyanin Ekvatordaki genisligi kutuplararasi yükseklikten 22 km daha büyük.
Ama! Yumutaya su andaki gibi yandan degilde yukardan bakarsak( = Dünyaya kutuplardan bakarsak)... Yumurtada ayni seyi görecegiz: Yumurtanin uzunlugu genisliginden büyük. Ama Dünyada gördügümüz durum ise degisik ve yumurtanin görünüsüyle ilgisi yok: Dünyayi gayet düzgün bir daire olarak görürüz. Ne bir tarafi uzun ne bir tarafi kisa.

Yani ne deveyle ne devkusuyla ne de yumurtasiyla mucize falan olmuyor.

Sevgiler
Alt 26-07-2006, 22:47
Kıdemli Üye

Ücüncüsü:
Dünyaya Ekvatorun cemberinin üzerinden neresinden bakarsak bakalim hep ayni sekli görürüz.
Devekusuna ise fotografdaki gibi bakinca elipse benzer bir sekil, sag veya solundan, yani sivri yerinden bakinca bir daire görürüz.

Bu safsataya nerden bakarsak bakalim, bazi sarlatanlarin vatandaslarimi aldatmak icin uydurdugu *kocaman bir yalan görürüz.

Sevgiler
Alt 27-07-2006, 14:19
vacsmt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vacsmt vacsmt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Demişsinki;Dünyanın şekliyle devekuşunun yumurtasının şeklinin
hiç bir benzerliği yok !EL-İNSAF kendi yazdığın giriş yazısında elinde
devekuşu yumurtası tutan bir adamın fotoğrafını koymuşşsun;burada
bile aradaki benzerlik ortada !!Devekuşu yumurtası da tam küre değil hafif basık !Ayrıca demişsinki açıkca "Dünya yuvarlaktır "diye yazmalıydı
senin inanman için....Bunu yapan ayette var örneğin Enbiya-30 da
tüm canlıların sudan yaratıldığı açıkca yazıyor !İnanmazsan kendin bak !
Kuran 'ın vahiy yoluyla gelmeyip Muhammed'in uydurması olduğu
söylemine inanıp inanmaman beni bağlamaz bu senin sorunun ...ama
eğer Kuran da çelişkiler de var dersen Fussilet suresinin 9-12.ayetlerinin
Araf 54 veya Yunus 3'le çelişmesi gibi bu doğrudur.Bunun da sebepi
Kuran'ın Muhammed'e vahiy edildiği gibi kalmayıp çok büyük oranda
olmasa da tahrifata uğramış olmasıdır.....
Diğer yazılarımda bu konuyla ilgili bilgiler zaten mevcut olduğundan ayrıntıya girmeye gerek görmüyorum.SAYGILARIMLA........
Alt 27-07-2006, 14:40
jayjay jayjay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

vacsmt kurana ve islamın peygamberine inancın varsa kuranın bir harfi'nin değişmesinde kıyametin kopacağına da inancının olması gerekir. Değil mi?

Ve sudan yaradılış için sana geçen verdiğim sıtkı'nın hikayesi linkini tıkla istersen...
Alt 27-07-2006, 18:02
Kıdemli Üye

Sana katılmıyorum Jayjay !Allah'a ve peygambere inancım var ve
de Kuran'ın değişmiş olduğundan da eminim !Sana tavsiyem bu
konularla ilgili yazılarımı okuman..gerçi birini okudum demiştim ama
demekki daha dikkatli okuman gerekiyor ...Bir de klasik İslamcı
bir söylem kullanman da beni üzdü.Senden daha objektif ve rasyonel değerlendirmeler beklerdim doğrusu !!
Alt 27-07-2006, 18:21
Üye

vacsmt abicim niye bu akdar kızdın? üzdün beni şimdi...

kusurum varsa affola da ben sadece kuran'daki bir ayetle(değişirsen kıyamet kopacağı) islam inancının çelişip çelişmediğini sordum...

edip yüksel'i ve reşad halife'yi bayaıı takip etmişsin. Bize onların bu konudaki düşüncelerini ve iddialarını kiaplarından alıntı yaparak buraya yazarmısın?

Ayrıca ben de edip yüksel'in bir kitapçığı var (93te dağıtmış) ve orada ilgili ayeti şu şekilde yorumluyor: allah kuran'a matematiksel bir şifre yerleştirmiştir. Dolayısıyla oraya yapılacak bir ekleme yada çıkarmayla bu şifre bozulacaktır. Buradan da kuranın tahrip edilip edilmediğini anlayabiliriz. Allahın kuranı matematiksel şifreleme ile koruyacağına inanırlar.
Alt 27-07-2006, 18:28
turok turok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

anlamadigim nokta , eski yunanlilar misirlilar dunyanin yaricapini hesaplamislar bu mucize olmuyorda elin arabi dunyayin seklinin devekusu yumurtasi olabilecegi anlamina gelen laflar edince bu mucize oluyor .EL INSAF !!!

* * mucize boyle kiytirik ayrintilarda olamaz .yazsaydi bakim oraya *6 kitayi dunyanin olcumunu ,hic birini yapamadi bari muhammede cinlilerin binlerce yil once bildigi *kagidin yapilis formulu soyleseydi baride kurani kemiklere taslara papiruslere yazmakla ugrastirmasaydi , sahi muhammedin buldugu ve insanalara armagan etdigi bir mucit , bir bulus,bir cografi kesif *varmidir !! YOK ... alin size mucize ... insanlarin daha iyi daha rahat yasamasi icin adam hic bir sey yapmamis !!! bundan daha buyuk mucize olur mu !

* *Birakin su safsata devekusu yumurtasini , eski misir ,yunan cin kulturlerini okuyun Adamlar kurandaki mucizelere bes basmislar !
Alt 27-07-2006, 18:57
Kıdemli Üye

1.
Sadece yanlis anlasilmayi düzeltmek amaciyla:
Eilinde yumurta tutan adam alinti yaptigim linke ait, bana degil. Ayni alintidaki ve resmin bulundugu yerdeki cümle kopuklugu da bana ait degil, linkin orijinali öyle.

Su asagidaki bazi noktalari ücüncü sefer tekrar ediyorum.
Belki anlama zorlugu olanlarda anlar ümiyle.
2.
Dünyanin ve Devekusu yumuratasinin orijinal resimlarine tekrar bak.
Dünyanin resminde bir basiklik görebiliyormusun?
Hayir!
Dünyanin resmini cevirdiginde bir basiklik görebiliyormusun?
Hayir!
Devekusu yumurtasinda bir basiklik görebiliyormusun?
Resimde görüldügü sekliyle evet!
Peki Devekusu yumurtasina sagindan veya solundan bakarsan bir basiklik görebiliyormusun?
Hayir?

3.
Dünyaya kutuplardan bakarsan ne görürsün?
Bir daire.
Devekusu yumurtasina yukardan bakarsan ne görürsün?
Elipse benzer bir sekil.

4
Dünyayi kendi ekseni etrafinda bir sefer söndürüp birakirsan ne olur?
Düzgün bir sekilde ve ayni yönde dönmeye devam eder.
Devekusu yumurtasini kendi ekseni etrafinda bir sefer söndürüp birakirsan ne olur?
Dönmeye calisir.
Ama genellikle ya yalpa yapar ya takla atar.
Bazanda ters yönde dönmeye calisir. Yine yalpa yaparak takla atarak.

5.
Yani aradaki benzerlik bir silindirin bir küreye benzemesi kadar.

6.
Bir seyin "basik" olmasi onu Dünyaya benzetiyorsa...
Bir yastik da basiktir, bir araba da.
Elma, armut da basiktir bir ud da.
Ama Dünyanin seklinin özelliklerini göstermezler.
Herhangi bir kitapda bu kelimeler geciyor diye de buradan Dünyanin sekli anlasilmaz.
Ciddiye alinabilecek bir düsünce, bir özellik, bir gözlem veya bir hesap beklenir.
Gerisi ancak bir kahvehane sohbeti kadar ciddiye alinir veya bir cami cemaatine verilen vaiz kadar.

7.
Ayrıca demişsinki açıkca "Dünya yuvarlaktır "diye yazmalıydı
senin inanman için....

Anlasilan o ki; bu noktada da okudugunu anlamakta epey zorlanmissin.
Cümlenin aslini buraya tekrar alintiliyorum:
Eger Kuranda acik acik "Dünya yuvarlaktir" diye yazsaydi, takdir ederdim. Aferin be bir bildigi varmis ta o zamanlarda diye saygi duyardim. Ama uzaklardan devekusu yumurtasini ifade eden bir kelimeden Dünyanin sekli hakkinda fikirler cikarma cabasina saygi duymadigim gibi; burnuma sarlatanlik kokulari gelir.
Burdan da anlayacagin gibi inanmak/inanmamak gibi kötü bir huyum yoktur.
Biraz zahmetlidir, biraz emek ister ama... Bilmeyi, ögrenmeyi, anlamayi tercih ederim. Inanmayi degil.

8.
Iletinin gerisi konuyla ilgili degil.
Ilgilenmem icin yukarda belittigim ciddilikde bir neden olmasi lazim: Ciddiye alinabilecek bir düsünce, bir özellik, bir gözlem veya bir hesap.
Bosuna vakit harcamiyayim.

9.
Umarim ayni seyleri tekrarlamama gerek kalmaz.

Sevgiler
Alt 28-07-2006, 11:33
Üye

Hadi diyelim ki burada kuran dünya'nın yuvarlak olduğunu işaret emiş.

Peki allah oruç ibadetini getirirken hiç mi düşünememiş bu dünya'nın tepesindeki kutuplarda 6ay güneş hiç batmıyor diye?

Daha evrensel ve dünya'nın şekline hitap eden bir ibadet getirseymiş...
Alt 28-07-2006, 15:45
Kıdemli Üye

Sevgili Jayjay 1993 te ki bir kitapçıktan bahs etmişsin.Orada Edip
Yüksel'den Kuran da matematiksel mucizeyi savunan bir alıntı yapmışsın.İlgili formda yazdığım gibi Edip Yüksel'in *bu kitaptaki iddialarını ele alan "Edip Yüksel Çöpe AT" diye bir kitap yazıldı.
(Hulki Cevizoğlu tarafından) eğer
bulabilirsen onu bul ve oku !
Diğer yazılanlara gelince polemik yapıp cevap verme gereği dahi bulmuyorum
zira gerekli cevap verildi zaten.Ancak şunu not düşeyim Allah'a
şükür okuduğumu anlayabiliyorum;tahsil hayatım boyunca bu konuda
hocalarım beni çok başarılı bulurlardı.......

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil