Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-01-2007, 19:07
Üye Değil

Standart Re: TANRI VARDIR

vartor";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir an icin bir yaratici oldugunu kabul edelim; bunun semavi dinlerin allahi olduguna, akli basinda kimse inanamaz. Bir tanri ki herseye kadir, ancak insana yani kullara muhtac. Ustelik, bana inanmazsan soyle ederim, boyle ederim diye tehditler savuran, tuzak kuran, insanlari toptan imha eden bir tanri.
*Diger gorus olarak, fizik yasalari,
* Yasam suremizce etrafimizda olup bitenlere bir goz atarak hangisinin egemen oldugunu anlamakta gecikmeyiz.
Ben bu tartismada semavi dinleri muhattap bile almam.
Alt 24-01-2007, 19:17
zelzeleci zelzeleci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

En azından Das Kapital'i ve yazarı Karl Marks'ı eleştirebiliyoruz. Diğer taraftan yazarı ya da yazarları belirsiz kitaplar...

Ha bu arada Das Kapital'i 3 kere hatım etmişliğim var.
Alt 24-01-2007, 21:58
Üye Değil

zelzeleci";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
En azından Das Kapital'i ve yazarı Karl Marks'ı eleştirebiliyoruz. Diğer taraftan yazarı ya da yazarları belirsiz kitaplar...

Ha bu arada Das Kapital'i 3 kere hatım etmişliğim var.
Marks kabul etsin ne diyeyim.
Elestirmekten cok ezberlemek icin okumus gibi olmussun.
Alt 25-01-2007, 00:30
merakli merakli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bire(1) kaç, tartışıyorsunuz sayamadım.

respendial senin yazdıklarını beğendiğimi itiraf etmek istiyorum. güzel mantıksal önermelerle geliyorsun. Allah devamını getirsin

özellikle bu forumdaki ikinci yazını çok takdir ettim, ama millet onu okumadan birincisine cevap vermeye çalışmış sanırım, sen de o yüzden biraz tekrara kaçmışsın sabrına da hayran kaldım.

ben de bir iki şey ekleyeyim dedim de şimdi zamanı değil tartışma güzel gidiyor bölmeyeyim.

-------------

galiba şöyle gizli bir yorum - soru sezinledim onu paylaşayım. dinlerdeki önermeler yüzünden Tanrının varlığını red yoluna gidiyorsunuz genel olarak. dinlerin olmadığını düşündüğümüz zaman bir Yaradan fikri neden mantıksız geliyor?

----------

sevgili respendial sen de sanırım bir Yaradan olduğuna inanıyor ama bunun semavi dinlerdeki anlatılan Yaradan gbi olmadığına inanıyosun galiba, doğru mudur?

merak ettim
Alt 25-01-2007, 00:42
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

galiba şöyle gizli bir yorum - soru sezinledim onu paylaşayım. d
inlerdeki önermeler yüzünden Tanrının varlığını red yoluna gidiyorsunuz genel olarak. dinlerin olmadığını düşündüğümüz zaman bir Yaradan fikri neden mantıksız geliyor.

------------

* * *Sayın Meraklı

* * *Dinlerin tanrısını reddediyoruz dogrudur. Çünkü o tanrının varlıgı ve yoklugu tartışılır. Getirdigi iddia edilen şeyleri degerlendiriyoruz. Bilim, tarih, arkeoloji ve antropoloji bu konuda yeteri kadar kanıt sunuyor. Dinlerin tanrıları ise varlıklarını kerameti kendinden menkul kutsal kitaplardan alıyor.

* * *Ancak genel olarak Tanrı var mıdır tartışmasının bir anlamı ve sonucu yoktur ve de bilimsel degildir. Varsa da bu onun sorunudur. Bizim degil. *Dinlere baglamadan bir tanrı fikrinin hiç bir anlamı ve degeri olamaz. Olsa da birdir, olmasa da birdir. Ancak o tanrı ya da yaradana bir akaid yüklemeye çalıştıgınız zaman bunun ismi din oluyor.

* * *
* * * *saygılar
Alt 25-01-2007, 04:57
onur onur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bilim, tarih, arkeoloji ve antropoloji bu konuda yeteri kadar kanıt sunuyor.
Bilim Tanrı ile ne zaman uğraşmış dilaver abi.Deney mi yapıyorlarmış.Kanıt nerede imiş.

Birde alakasız bir soru olabilir abi de Allah gecinden versin sen ölünce nereye gitmiş olacaksın?Bu konuda sizin yorumlarınızı bilmiyorum da aklıma takıldı...Sevgiler
Alt 25-01-2007, 05:53
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Onur, dikkat edersen bilimsel verilerin tanrısal oldugu iddia edilen verilerle ugraştıgını kastediyorum. Nitekim bir alttaki paragrafta da bilmin tanrı ile işi olmadıgını söylüyorum.

* * * Adem, iddia edilirse antropoloji onunla ugraşır. Tufan iddia edilirse arkeoloji onunla ugraşır. Altı günde yaratılış deniyorsa tarih ve astronomi onunla ugraşır.

* * * Ölünce bir yere gitmiyorum, ölüyorum ve yaşamım bitiyor o kadar. Bundan kellisini ancak gidip de dönen varsa ondan ögrenebiliriz. Kerameti kendinden menkul kitaplar ya da akıl yürütmeler bizi bir sonuca ulaştırmaz.

* * * *saygılarımla
Alt 25-01-2007, 06:39
onur onur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ama dilaver abim : *bilim neye hangi kanıta göre uğraşıyor mesela Nuh olayının tüm dünya için değil kavmi için olduğundan bahsediliyor.Yani olay bölgesel.Bu konu çok *eskiden tv de de tartışılmıştı bi ara ve çoğu din adamlarıda bu olayın böyle olduğunu ve aksini savunmanın akla aykırı olduğunu söylemişlerdi.Kaldı ki Kuran da zaten tüm dünya diye bişeyden bahsetmez.

Peki acaba Adem den gelen bilgiler acaba kesin ve net bilgiler mi ki?Veya biz bunun ne kadarını anlayabiliyoruz çözebiliyoruz.Altı günde yaratılış diyorsunda Kuran da sayı kavramlarının *garip bir dizilimi olduğunu bilmiyormuyuz.Mesela Nuh için kaç yüz küsür sene yaşadığını idda eder.Şimdi *bunun aslı ne olduğu araştırılır kaldı ki Allah mesela bir iki yerde *işte size * şu kadar uzak yerlerden haber indiriyoruz diye çok uzun zaman ifade eden *şu kadar gün falan tanımlar kullanır.Ama diğer ayette bu sayı o sayı ile uyuşmaz.Ama burada mesele gerçekte tam olarak ne olduğu değil neyi ifade ettiğidir.Yani çokluğu ifade eder.Tabi şimdi sen bana '' kıvırıyorsunuz işte '' diyebilirsin ama ben bu gibi konuların üzerinde ayrıca durulması taraftarıyım.Bu tutarsızlık gibi görünen şeylerin en ince ayrıntısına inilmeli bence.Bilim uğraşır ama her şeyde sonuca ulaşmaz hep aşacağı başka şeyler çıkar önüne.Bu yüzden elde edilen bilgilere diye açıklama yaparız değilmi.Özellikle sizlerin tenkitleri araştırılmalı çünki ben bunları araştırılmaya layık görüyorum.Abicim ben inancımı koruyor isem bunu şüpheme borçluyum.Yani Din den de şüphe ederim ama bazen bilimden de.Bu yüzden herşeyin bir cevabı ve bu cevapların ortaya çıkacağı bir zamanı olduğuna inanırım.Sevgilerimle...
Alt 25-01-2007, 11:07
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Bir yer anlaşılamamış.
Din de bilimde özünde aynı nesnel şeylere yaklaşır.

Ortada bir elma vardır, bilim elmayı çözümleme ile meşgul olur, din ise Elma yı salt bir done olarak alır, metafizik bir varlığa dayandırır.
Din metafizik(uydurma) bir varlığı konuşturmasyada başlar, bu konuşmalarda o varlık sert mizaçlı, sözünden dışarı çıkılmasını istemeyn bu şartlarda koruyucu olan bir Büyük Brader(ortadoğu) olarak konuşturmaya başladığında, insanların bilmedikleri şeyleride söylemek durumunda kalır. Küçük bir çocuğun abisine, abi, bu nedir? Bu niye soruları gibi, Büyük Brader başlar bildiğince okumaya...

Küçük çocuğun sorulaı nesnel sorulardır her ne kadar metafizik, soyut alemler ile zihni daha doğumundan bulanmış olsada, işte o çocuğun sorduğu soruların nesnel bilinirliği ise metafizik, soyut masallarda değil bilimdedir. Bu noktada özellikle bilimin, din ile uğraştığı sanılır, oysa birisi yani din(bir sistematik bu, bir kurum) bu nesnel bilinçsizlikten ve ifade edememekten dolayı çıkarsal sonuçlar ortaya atmışken, onun çıkarsal sonuçlarını bilim nesnel olarak zedelemeye başlar. Bilimin sosyal alanı ise, nesnel gerçeklere nesnel yanıtlar noktasında insanlara nesnel cevaplar vermek durumundadır, bu alandada ister istemez, hazır dini bilgi ilede çatışacaktır, çatışmak zorundadır, ama amacı çatışma falan değildir, ortada olan sorulara bir cevaptır. Kabaca ifade ediyorum..

Din evvela çıkarsal düzlemde yaklaşmak zorundadır, yöntemide, mantığıda bu olmak zorundadır. Örnek vermek gerekirse, ilkel dinler döneminde yağmur niye yağar, bir yaratnın varlığını kanıtlamak için, peki o yaratan ne yapar, yağmur yağdırır niye? insanlar ürünlerinden faydalansın diye... Burada çıkar ne, 1. Tanrıyı olumlama çıkarı. 2. Ürünleri elde etme çıkarı. İstediğiniz dini istediğiniz yönünden ele alın, isterseniz binbir kere evirin çevirin, çıkarsal bir düzlemden öte hiç ama hiç bir şey bulamayacasınız... Yaratım bile bir çıkarımdır, Hizmet yada kulluk için yaratmıştır.... birkaç istisna dışında istediğinizi alın evirin, çevirin... İnanç bile bir çıkar temellidir, önce inanan kişinin çıkarına olduğu betimlenir, sonra inanılanın çıkarına olduğu... İnanıldığı ölçüde dünyayı tanımlarsınız, evreni, yıldızı, karıncayı, arıyı... Hatta karıncalar, arılar, böcekler, sinekler, kuşlar, otlar, meyveler, buğday, atlar, eşekler, develer, çiçekler... hepsi insan kullansın(çıkar) diye yaratılmış şeylerdir.... Bu sayede gittikçe canlıya, cansıza, evrene... kullanılan bir şey gözü ile bakmaya bu yönde değer yargısı oluşturmaya başlarsınız. Masali bir anlatımla evren anlatılsa, yıldız tanımlansa dahi, aksi bir soruyu sorma gereğiniz dahi yoktur... Bu soruları ve yanıtları ise bilim arıyor, bilim genel bir tanımlamadır, çeşitli dalları vardır, bir metoda dayanmıştır, gelişekte, gelişmeye devam etmektedir. Daha doğumundan belirli bir şeye aitlik, belirli şeylere tapımcılık ile yetiştiğimiz için, bilime dahi sanki tek bir yerin, tek bir şeyin hakimiyetinde olan, bir din gibi, bilemediniz bir tarikat gibi dahada bilemedik bir dogma gibi yaklaşıyoruz... Böyle olunca din ile bilimi kıyaslamaya başlıyoruz, innaç terazisini koyuyor, bir tarafta farklı diğer tarafta daha farklı şeyleri tartıyoruz...

Kapital'e gelince, Kapitali 16 yaşımda iken okudum, ve bana okuma senin için erken dendiği halde okudum, kitapların içinde büyüdüm belki bir faydası oydu ama gerçekten erken bir yaş. Kapital'in ne olduğu yada olmadığı ayrı bir şey ama ona giydirdiğimiz ilahilik ise daha ayrı bir şeydir. Hayatta hiç bir şey için yazılmış hazır bir reçete(din dışında) yoktur, bu gün bunu biliyorum, en azından hiç bir doktor reçetesini cebinde taşımaz, önce dinler, testlerini yapar, sonuçları tecrübeleri ışığında değerlendirir, reçete ise en son şeydir. Mesala Kapital de aynı metod vardır, bir reçete değildir, bir tedavide değildir, bir sembol de değildir... Daha biz bir şeyi okurken dahi onun kendi metodunu, çıkış ve özünü kavrayamıyoruz, kavrayamıyoruz ki gerçekten ezberi-sembolü aşıp anlamlara ulaşmış olalım, hala anlayabilmek istisnadır(örnek mi sembolleşmiş, tabulaşmış, dini yada değil Kutsal Kitaplar)..

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 25-01-2007, 18:54
Üye Değil

tewderi";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili liopleurodon,
aşağıdaki *linkteki resim dekiler
neanderthal'i *bir insan ırkımıydı?
http://www.zadokbendavid.com/commiss...eatedrhal.html
Resimdekiler bir sanat eseri, temsilen yapilmis. Neanderthal lerin cok daha gercekci resimleri var ve insana cok benziyorlar. DNA yapilarida %99.9 oraninda benziyor. Onlarin yokolmasini bircok bilimadami insanlara karistigi seklinde yorumluyor. Ilkel caglarda insansilar arasinda buyuk katliam izlerine rastlanmamistir. Bende sahsen Neanderthal lerin yuz biciminin Avrupa'da bolca goruldugu kanaatindeyim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:N...aler-Woman.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:N...thal_child.jpg

Yetiskin kadinin burnuna ozellikle dikkat edin. Bu burun Hollanda cevresinde yani Neanderthal'lerin anavataninda, insanda en cok gorulen burun seklidir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil