Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-04-2010, 23:35
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Kuran'da Namaz Var mı?

Daha önce sıkca Gerçek İslamda "Namaz" diye birşey olmadığını vurgulamama rağmen,
hiçbir "müslüman" çıkıp var demedi?
İslamda Namazın varlığını ispatlayacak arkadaşlara,eğer BİLGİ SAHİBİ iseler müteşekkir olacağım
Şimdi bazı arkadaşların islamın zenginler dini olamdığını iddia etmeme itirazları olabilir?
Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi her öğreti zamanla mevcut Mal sahibleri/Kapitalistlerin
şekil vermesi sonucu deforme olmuş,içi boşaltılmıştır.
Namaz ve 1/40 Zekat vermek gibi,sahte hükümler ile dejenere edilmiştir.
İnsanlar 1/40 zekat ver ve Namaz kıl Cennetliksin diye ALDATILMIŞLARdır.
Alt 14-04-2010, 22:58
Üyeliğini Sonlandırmış

Güncelleme
Alt 14-04-2010, 23:28
ankyra ankyra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ululebsar arkadasım bende kuran ın hıcbır yerınde 1/40 dıye bır oran görmedım ve bu dedığıne katılıyorum ama namazla ılgılı dedığınız teorıyı azda olsa bır yerde okumustum ama mantığını tam anlayamadım sızde burda bu bılgılerı vermıstım demıssınız nerde verdınız lınkı verırısenız o konuyu okumak ısterım ayrıca bıldığım kadarıyla kuran da uc zaman ıcın namaz gectığını hatırlıyorum ısımlerı ile ama kesınlıkle öyledır dıyemem tekrardan bakıp ona göre yazmak isterım.
Alt 14-04-2010, 23:50
Üyeliğini Sonlandırmış

ankyra´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ululebsar arkadasım bende kuran ın hıcbır yerınde 1/40 dıye bır oran görmedım ve bu dedığıne katılıyorum ama namazla ılgılı dedığınız teorıyı azda olsa bır yerde okumustum ama mantığını tam anlayamadım sızde burda bu bılgılerı vermıstım demıssınız nerde verdınız lınkı verırısenız o konuyu okumak ısterım ayrıca bıldığım kadarıyla kuran da uc zaman ıcın namaz gectığını hatırlıyorum ısımlerı ile ama kesınlıkle öyledır dıyemem tekrardan bakıp ona göre yazmak isterım.
Saygıdeğer ankyra hn.
Benim bir gidiş-gelişden dolayı bu sitede ki nickimde değişiklik yapıldı.Eski mesajlarım UlulElbab rumuzlu.
Daha önce burada 1000'e yakın mesaj asmıştım.Bir Hanif Grubumuz vardı (Hanefİ değil)...
Benim üzerinde hassasiyetle durduğum "Salat namaz değildir" konusudur.
Bu çok uzun ve incelikli bir konu.İlgi duyarsanız memnuniyetle anlatmaya çalışırım.Gerçek islamın temellerine konan Dinamit aşağıda ki cümlede gizli: EqiymusSalatveAtuzZekat
Sevgi&Saygılarımla...
Alt 14-04-2010, 23:52
Len Terani Len Terani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

UlulEbsar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Daha önce sıkca Gerçek İslamda "Namaz" diye birşey olmadığını vurgulamama rağmen,
hiçbir "müslüman" çıkıp var demedi?
İslamda Namazın varlığını ispatlayacak arkadaşlara,eğer BİLGİ SAHİBİ iseler müteşekkir olacağım
Şimdi bazı arkadaşların islamın zenginler dini olamdığını iddia etmeme itirazları olabilir?
Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi her öğreti zamanla mevcut Mal sahibleri/Kapitalistlerin
şekil vermesi sonucu deforme olmuş,içi boşaltılmıştır.
Namaz ve 1/40 Zekat vermek gibi,sahte hükümler ile dejenere edilmiştir.
İnsanlar 1/40 zekat ver ve Namaz kıl Cennetliksin diye ALDATILMIŞLARdır.
Namaz yok, zekat yok, hac yok, kurban yok, oruc yok...Hatta Allah peygamberleri de bosuna gönderdi...Osmanlida ki o kadar din alimi, aptaldi, bilemediler, ama sen sirra nail oldun..Islam´da namaz vardir...Namaz her dinde vardir...Namaz Allah´i anmaktir...O yüzden bilip bilmeden konusmayalim lütfen
Alt 15-04-2010, 01:46
Üyeliğini Sonlandırmış

Sadece BİLGİ Sahibi olanlarla tartışacağımı belirtmiştim.Belli bir kapasitenin altındakiler lütfen şimdilik sadece okumakla yetinsinler.Kuran merkezli/kaynaklı Delil ve kaynak göstermek isteyenleredir sözüm.
Namzın varlığını kanıtlamak isteyenler buyursunlar belki bu vesile ile bizde namaz kılarız?.

Konu UlulElbab tarafından (15-04-2010 Saat 01:52 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla hatası giderildi
Alt 15-04-2010, 04:54
Üye

Ululebsar arkadasım cok isterim yanlıs hatırlamıyorsa salat kelimesi namaz anlamında değil gıbı bır gorusdu benım okuduğum yazıda sızın fıkrınızde o yazıya yakın sanırım cok memnun olurum baska bır yerde baslık acıp verırsenız burdakı konuyu dağıtmak ıstemem .
Alt 15-04-2010, 05:07
Üye

Kuran’da namaz kelimesi “salat” kelimesi ile ifade edilir. “Bağlantı kurmak” tipinde manalara sahip olan “salat” kulun yaratıcısıyla kurduğu bağlantı, yani namaz için de kullanılır. “Salat” kelimesi “ikame” Şiliyle beraber “namaz kılmak“ manasında kullanılmıştır. “Salat-ı Fecir” yani “Sabah namazı” ismi 24-Nur Suresi 58. ayette geçmektedir. “Fecir” gecenin karanlığında güneşin ilk ışıklarının çıkışını ifade eder. Bu bir süreçtir ki güneşin doğuşuna kadar devam eder. Nitekim varlığı adından belli olan bu namazın, 11-Hud Suresi 114. ayette vakti de tam belli olmaktadır.

Gündüzün iki tarafında, gecenin yakınlarında namaz kıl. Güzellikler çirkinlikleri giderir.

11- Hud Suresi 114

Arapça’daki “nehar” “gündüz”, “leyl” “gece” demektir. “Tarafeyin-nehari” ifadesi gündüzün iki tarafını ifade eder. “Taraf” ise; “uç, dıştan bitişik bölüm” manalarına gelmektedir. Kuran’da geçtiği diğer ayetlerde de aynı anlamda kullanılır. Gündüzün başlangıcını güneşin doğuşu, günün bitişini güneşin batışı olarak alırsak günün iki tarafında sabah ve akşam namazları vardır. Bu zamanların tam anlaşılması için “zülefen minel-leyl” ifadesi ile bu vakitlerin, aynı zamanda gecenin gündüze yakın zamanları olduğu vurgulanır.

Yani sabah namazı, ismi ile 24-Nur Suresi 58. ayette geçer. Bu isim aynı zamanda sabah namazının vaktini de tarif eder. Ayrıca 11-Hud Suresi 114. ayette sabah namazının vakti belirlenmiştir. Sabah namazı Kuran’daki ismiyle “Salat-ul Fecir” adından da belli olduğu gibi günün ilk ışıklarıyla başlar ve günün başlangıcı olan güneşin doğuşuyla biter
Alt 15-04-2010, 05:10
Üye

Namaz Allah’ı zikretmek (hatırlamak) için yapılan bir ibadettir (20-Taha Suresi 14). Fakat Allah’ı zikretmekten farklı olarak namaz belli vakitlerde farz kılınmıştır, abdestli olarak yerine getirilmelidir ve belli hareketleri de kapsar. Namaz öyle bir ibadettir ki savaş sırasında bile yerine getirilir. 4-Nisa Suresi 102. ayette savaş durumunda bir grubun namaz kıldığını, diğer grubun ise nöbet tuttuğunu görüyoruz. Secde edildikten sonra diğer grup ilk grubun yerini alıp namazını kılmaktadır. Burada savaş tehlikesinin olduğu bir durumda bile namazın secde de dahil olmak üzere (secde kişinin en savunmasız halidir) yerine getirildiğini, fakat nöbetleşe, silahları bırakmadan, düşmana fırsat verilmeden bunun yapıldığını görüyoruz. Eğer savaşta dahi vakitli farz olunan namaz böyle yerine getiriliyorsa, normal zamanında namazın kıyamı, rükusu ve secdesi ile yerine getirilmesinin önemi daha iyi anlaşılır.
ululebsar arkadasım ruku secde yanı namazın nasıl kılınacağıda kuranda yazıyor.uc vakıt olduğu yazıyor sızın neden karsı cıktığınızla ılgılı yazınızı merakla beklıyorum.
Alt 15-04-2010, 12:26
Üyeliğini Sonlandırmış

Saygın Ankyra arkadaşım, ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Salat sizinde belirttiğiniz gibi BAĞ kurmak anlamında Kuranda kullanılır.
Ayrıca Destek,Yöneliş ve Dayanışma anlamları ile çok boyutlu bir kelimedir.
Zikr ise Salattan bağımsız ve yine çok önemli bir kelimedir.Daha çok hatırlama ve anma anlamında kullanılır.
Namaz kelimesi Farsca bir kelime olup aslında KURANDA GEÇMEZ.
Salatın vakitli bir ibadet olduğunu ve "Savaşta" kılınan bir namazdan bahsetmişsiniz?
Nisa 101-102
Bu konuya ancak akşam vakit ayırıp girebilirim.

Ankyra Diyor ki
ululebsar arkadasım ruku secde yanı namazın nasıl kılınacağıda kuranda yazıyor.uc vakıt olduğu yazıyor sızın neden karsı cıktığınızla ılgılı yazınızı merakla beklıyorum.
Secde ve Rukunun kelime anlamlarında elbette karşılaştırabiliriz.
Ancak siz bana Kuranı ilk kez okuyan bir insanın NASIL namaz kılacağını ve başka hiçbir Ek kaynağa ihtiyacı olmadan,sırf kurandan nasıl Namaz kılacağının anlaiılacağın mı söylüyorsunuz?

HUD 87 Yi asıl anladığınızı belirtirseniz ayrıca sevinirim.
Şuayyibin NAMaZI, insanların malları üzerinde ki tasarruf hakkını nasıl engellediğini
siz nasıl açıklıyorsunuz?
Akşam ayrıntılı olarak yazışmak dileğiyle...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil