Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-05-2009, 13:20
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın mehmetsalih bir kaç açtığınız forumlara rastladım daha belide bir çok buna benzer forum açmış olabilirsiniz.Bunlarda bir kaç örnek isa babalımı,adem ilk insanmı,ve muhammet hidu kitaplarında müjdelendi gibi asparagas niteliğinde başlıklar.Ayrıca forumlardada değişik fikirler savunuyorsunuz.İslamı değişik ve görülmemiş teknikler ve açılarla yorumlamaya çalışıyorsunuz.Kötü bir niyetiniz olduğunu düşünmüyorum ama bu fikirle nerden aklınıza geliyor ve hangi kitap yada felsefe yadan kültten etkilendiğinizi merak ediyorum.Eğer banada söylerseniz bunları bende araştırıp daha iyi yorumlar getirebilir yada en azından sizin ne demek istediğinizi daha iyi anlayabilirim.

Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 31-05-2009, 13:25
mehmetsalih mehmetsalih isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Müminlere göre Hristiyan biri haçın önünde istavroz çıkarınca putperest, mümin Kabe'ye mütemadiyen secde edince şekilsel... Ne demekse artık...

Hristiyan haça tapmıyorlar. Ama İsya tapıyorlar çünkü onların bilincinde haç değil isa önemlidir. Kur'an'da ise ayetler birbirlerini açıklar. Eğer Tek Tanrı inancı varsa diğerleri şekilerdir. ve bütün Dinlerin putlaştırılmasıda bundan kaynaklanıyor. Zerdüşt dininde iyilik ve kötülük tanrısı vardır. Halbuki bu kurandaki melek, şeytan gibidir. Mülsşümanblarda hep şeytanı kötülüğün yaratıcısı hiç olmasa kaynağı görürler. Halbuki bu Kur'an'da o zamanki iyi insanlar ve kötü insanların isimleriydi. Ayrıca sen nasıl anlamak istiyorsan öyle anla benim bir derdim yok. Benim Felsefemde kötü düşünmek anlamsızdır.

Daha önce yazdığım şu yazıyı okursanıuz yeterli
Güzel Görmek - Hoş Görmek - Sevmekİnsanların her fiilinde güzeli görsen cihan şumul bir huzur doğar. Ama eğer sırf ceza vermek için delil aramaya kalkarsanız dünya huzursuzlukla dolar. Elçinin sohbetine biri gelmiş, içkili haliyle peygamberin sohbetine katılmış sahabe içkili halini görünce isyan edince Elçi şöyle buyurmuştur:'onu buraya getiren imanıdır'. Kötü herzaman kötüye bakar. İçikili haline bakacağınıza nebinin sohbetinde iman aşkına bakın.
İnsanların her yaptığında bir hayır vardır. Devamlı bardağın dolu tarafına bakmak lazım. Karl Marx'ın kötü yönlerini araştırıp red edeceğinize, Toplum hakkındaki görüşlerinde istifade edin. Kapitalizmin sömürüsünü göreceğinize kişisel gelişimini örnek alın. Bir içkicinin İlahi söylediğini düşünün! İnsanlar belki ondan nefret ederler ama iyimser kişi onu takdir eder. İlmiyle Amil olmayan birini yereceğinize ilminden faydalanın. Her insan bir değerdir değerler tek başına meta etmez bu yüzden düşünce ayrılığındaki püf nokta sevgi birliğidir.
İnsanoğlu nasıl bakarsa öyle görür. Said-i Kurdi derki:'Güzel gören güzel düşünür' sen eğer kendi değerini yeremiyorsan karşı taraftakinin güzel yönünü düşün ki oda senin değerine saldırmasın. Yani kaide şu olmalı 'olduğun yerde dur ama beni sev'
Sana göre değerli olan başkası için sadece fazlalık olabilir. Aynısı başkası içinde geçerlidir. sevgi ile...

Konu dışına taşmamak en doğrusu. Lütfen...
Alt 31-05-2009, 13:26
sinner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sinner sinner isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sinner - MSN üzeri Mesaj gönder

Adem'in ilk insan olmadığı, Allah'ın onu ol deyip bir defada yaratmadığı düşüncesine inanırların da ulaşması sevindirici bir gelişme
Alt 31-05-2009, 13:29
Yasaklandı

nogada geniş araştırma insana yön verir. ben bunların hepsini bir yazar kitabından değil .... Ayrıca modern yazarlardan İhsan Eliaçık http://ihsaneliacik.wordpress.com/ vardır örneğin. İbn Rüşt ve İbni Arabi mecvalan alimlerde... Ayrıca İslam mezhebi Mutezilede çok ayrı yöntemlere sahiptir. Yani Kur'an'ın şuanki durumu nir kaç bedevinin yorumlamasımıdır? yoksa alimlerin yorumlamasımıdır çok iyi anlamalıyız.

Konu mehmetsalih tarafından (31-05-2009 Saat 13:37 ) değiştirilmiştir.
Alt 31-05-2009, 13:31
Yasaklandı

Adem'in ilk insan olmadığı, Allah'ın onu ol deyip bir defada yaratmadığı düşüncesine inanırların da ulaşması sevindirici bir gelişme
Sinner bardağın güzel tarafına bakmışsınız
Alt 31-05-2009, 13:41
Çellist Çellist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sayın mehmetsalih,

Kur'an'da da geçer. Efsaneye gör Yahudiler inek heykeli yapmışlar ona tapınmışlar. Ortada şirk var mı? Yok. Ortada tek bir put var. Tanrılarına kulluk etmek için Kabe'yi İslam nasıl vesile kıldıysa onlar da altın ineği vesile kılmışlar. Buna rağmen lanetlenmişler. Konu şirk değildir. Konu Kur'an'ın da tasdik ettiğini iddia ettiği Tevrat'taki en temel kurallardan biridir ki Yahudilikte bu emir hem insanlara hem de meleklere verilmektedir: YARATILMIŞ HİÇBİR ŞEYE SECDE ETMEYECEKSİN...

Benim bu durumdan çıkardığım sonuç: İslam, Tevrat'taki masalda geçen sapkın Yahudilerin inancının bir karikatürüdür: Kabe'ye secde etmeyle zamanlarını harcayan müminler, Allah'la el sıkışacağına inanarak bir birini ite kaka Kabe'deki taşa elini sürmeye çalışan hacılar, ADEM'E SECDE ETTİRİLEN MELEKLER, İslamca tasdik edilen Tevrat'ta Tanrı'ya saygı gereği Tanrı'nın adının anılmaması kuralının alt üst edilerek tuvaletteki ihtiyaç gidermelerde bile defalarca İslam tanrısının adının anılması zorunluluğu...
Alt 31-05-2009, 13:48
Yasaklandı

Kur'an'da da geçer. Efsaneye gör Yahudiler inek heykeli yapmışlar ona tapınmışlar. Ortada şirk var mı?
Evet burada şirk vardır. Çünkü Yehudiler İneği Kutsal ve özel saymıştılar. Yehudiler şöyle diyorlardı '''Tanrı katında İnek değerlidir, bizi ona ulaştıracak''' Halbuki İnek bir hiçti. ve Tasnrının ize bir faydası yoktur İnek bizi kurtarır.

Tanrılarına kulluk etmek için Kabe'yi İslam nasıl vesile kıldıysa onlar da altın ineği vesile kılmışlar.
Senin yanıldığın nokta şu cümlendir vesile kıldıysa burada tevesül yok. Kabbe bir vesile veya özel bir yönü olarak algılanmıyor. Kabbe bir YÖNDÜR. Yani sadece yöndür Allah derki ''doğuda benimdir batıda nereye yönelirseniz olur ama Kabbeye yönelin. Önce Aksaya yönelin dediki Kabbede sıradanlaşsın. ve Kabbe bir taştan öte değildir. Ona el sürmek veya birşeyler beklemek şirktir. Sadece İslamın simgesidir. Nasıl Bayrak simgedir. Halbuki Bayrakta güç yok Bayrak sadece temsil eder. Aynı şekilde Kabbede güç yok. Sadece Müslümanları birleştirir. Bu konuda Mevdudi Fetvalar kitabının 2. Cildinde çok daha detaylı ele almıştır. sevgi ile...
Alt 31-05-2009, 13:52
Yasaklandı

ADEM'E SECDE ETTİRİLEN MELEKLER
Secde kabul etmektir. onun yüceliğini ve büyüklüğünü kabul etmektir. Yeryüzünde İnsandan daha değerli birşey yok Tanrıdan baş ve bu yüzden başka şeylere secde etmek haramdır. Ama Adem'in tekamülümü yani Mükkemel insan ve peygamberliğine boyun eymek kabul etmek melek ve şeytanlara farz kılındı.
Alt 31-05-2009, 13:59
Çellist Çellist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sayın mehmetsalih,

Yani inancınıza göre İslam tanrısı "Kabe'ye yönelip secde ederek bana kölelik edin. Ben o binayı mübarek bir vesile kıldım." demiştir. Benim de dediğimin özü budur. Adem'e meleklerin tapınması da İslam tanrısının emriyle olduğu içindir ki bunda Müslümanlara göre ters bir durum yoktur. Fakat Müslümanların sorgulamadığı bir husus vardır: Neden İslam tanrısı Mekkeli müşriklerin bile yapmadığı böyle en beterinden putperestlik adetlerini kullarına emretmektedir? Hele hele Kur'an'dan anladığımız kadarı ile bir cisme secde etmenin Mekke'deki mucidinin Muhammed olduğunu da düşününce... Ama sizi aladım. Daha fazla tartışmaya gerek yok. O cisim bir simgedir. İslam tanrısı emretmiştir...
Alt 31-05-2009, 14:05
Yasaklandı

Çellist sanırım artık anladınız ve artık kıvırmaya çaılışıyorsunuz. Kabbe bir taştan öte değildir. ve onu görmeden Mekkeye yöneliyoruz. Eğe Müslümanlar başuçlarına bir Kabbe resmi veya herhangi birşeyi bırakıp secde etseydiler haklı olurdunuz. Çünkü Bu sefer Kabbeyi temsil eden birşey orataya çıkardı. Kabbe bir yöndür ve Mülüsmanlar bir çölde oldukları zaman başka yerede yönelebilirler. veya hasta olduklarında yatarak namaz kılabilirler. Eğer kabbe vesile veya amaç olsaydı hasta olanın kalbibde veya önüne bir resin bırakarak namz kılması lazımdı. Ama bende diyorumki tartışmaya gerek yok düşünmeye gerek vardır.

Önerilen Siteler