Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-11-2012, 23:43
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Subat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aradaki fark, Güneşin doğu ile batı arasında gidip geldiği ve her iki yönde birer topluluk olduğu..
Yoksa ben mi yanlış algılıyorum ?

Fark bu değilse, açıklar mısınız ? Anlatmak istediğinizi tam çözemedim galiba.

Sayin Subat;

Kehf 86'da grup tabir ettigimiz sekilde buluyor gunes'i; tagrubu

Gunes'in grup halini hepimiz biliriz.

Peki Kehf 90'da nasil buluyor? Ulemanin cevirisine gore, dogarken buluyor. Ve orada Ala kavmini goruyor.

Oysa ayetteki kelime camur (balcik vs.) tat-luu

Yani ulema camur kelimesini "doguyor" diye ceviriyor.

Oysa Kehf 86'da hamietin kelimesi kullaniliyor camur vs. icin.

Oysa gunesin dogma zamani(isik sacmaya basladigi zaman) kitapta belli.

Duha

Hatta bununla ilgili baslibasina sure var Duha isimli.

Yani gunes bir yere gidip gelmiyor, gece-gunduz dongusune iliskin doguyor-batiyor. Bu o zaman da boyleydi, simdi de boyle. Sabah oldu, aksam oldu misali..

Tat onceki kitapdaki(Tanah) dilden bozularak gecer.

טִיט

Ornek;
Keskin çömlek parçaları gibidir karnının altı,
Döven gibi uzanır çamura.

Simdi siz bana soyleyin;

Dogdugu tarafa (doguya) gittiniz camur, battigi(bati) tarafa gittiniz yine camur. Siz (varsayim) kuzeye de ciksaniz, guneye de inseniz gunesin veya ay'in (gece/gunduz farketmez) hareketi nasil olacaktir?Hep ve daima camurda bulacaksiniz. Bu bugunde benzetme yapmak gerekirse boyledir ufuk cizgisi sebebiyle.

Keza Ay'i da ayni sekilde her zaman goreceksiniz.

Benim sorum su;

Peki burada neye gore(neye dayanilarak) gunes'in dunya etrafinda dondugu tesbiti yapiliyor?

(Cunku yonler, onceki kitaplar sebebiyle biliniyor, bilinmeyen birsey degil)
Ve siz hicbir bilimsel bilginiz olmadigini(farzedinki bilim diye birsey yok, kaldi ki o adamlar kendi caglarina gore ziyadesiyle ilgilenmisler gok bilimiyle, hala onlarin urunlerini kullaniyoruz takvim, aylar vs.) varsayin, dunyayi veya evreni(o zamanki adiyla kainati) nasil algilarsiniz bilissel kavrayisinizla?

Ister yonleri bilmis olun, isterseniz bilmemis olun.

Biliyorsunuz ki yer/gok 7'ye 7 kat. Bu bilgi size verilmis.

E birde gozun gorduklerine iliskin gelip etrafindan eksiltenler var.(eski zaman dusunusune gore goksel unsurlarda birilerinin yasadigi inanci) Bununla ilgili ayet de mevcut.

Zaten bir de yeraltinda yasayanlar inanci mevcut. Ruh, olu gomme teknikleri ve o donemki inanclar. Rahman suresi baslibasina bir unsur buna iliskin.

Bu durumda size gore gok, yer'in veya dunyanin neresindedir?

Altinda mi, ustunde mi, saginda mi , solunda mi?

Yani nasil dusunursunuz?

Niye mesela hic kimse Kuran'a bakinca;

"Kuran'a gore ay dunyanin etrafinda donuyor" diye tesbit yapmaz?

Gunes ve ay ,cok acik bir sekilde dongu halinde(bir biri ,bir digeri gorunur sekilde) anlatiliyor zira kitaba gore.

Konu Neva tarafından (29-11-2012 Saat 23:48 ) değiştirilmiştir.
Alt 30-11-2012, 02:29
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın "Neva".

Güneşin battığı YERİ dünya haritasında gösterir misiniz?

Buyrun:

Zülkarneyn nereye gitmiş, hep beraber öğrenelim...

İkinci olarak, "Güneş-Ay" meselesi...

Demişsiniz ki;

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bugun pekala kalkip kabaca gunes ay'i takip eder(veya tam tersi) diyebiliriz
Bu nasıl oluyor efendim?

Buyrun şekil üzerine anlatın. Bunu merak ettim.

Ay, nasıl Güneş'i takip ediyor? (ya da tam tersi)

Halbuki bu olay, ancak şöyle mümkün olabilir(di):

Ne yazık ki böyle bir dünyamız yok.

* * *

Bakara 258 konusunda da fikrim aynıdır...

Ayette "Güneş doğudan doğuyor." demiyor. "Güneş'i doğudan getirir." diyor.

"GÜNEŞİN DOĞUDAN DOĞMASI = GÜNEŞİN DOĞUDAN GETİRİLMESİ" midir?

Bakın ayetin devamına, kafire diyor ki "...haydi sen de onu batıdan getir..."

Buradaki GETİRMEK olayı fiziksel değil mi yani şimdi? Eğer kafirin gücü yetseydi (bir an için öyle düşünelim), ne yapacaktı?

Güneş'i batıdan GETİRECEKTİ... Bu çok açıkça "Güneş'in hareket ettirildiği" anlamına gelir.

Yani evet, buradaki GETİRMEK kelimesi, fiziksel bir hareketi temsil eder...

Sizin dediğiniz gibi düşünürsek, Kuran'da hiç hata bulamayız ki zaten.

Ne matematik hatası kalır, ne biyolojik hata, ne de astronomik hata...

İşin ilginç yanı, Müslümanlarla değil, bir ateistle tartışıyoruz konuyu

Konu Jingo tarafından (30-11-2012 Saat 02:34 ) değiştirilmiştir.
Alt 30-11-2012, 03:03
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Jingo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın "Neva".

Güneşin battığı YERİ dünya haritasında gösterir misiniz?

Buyrun:

Zülkarneyn nereye gitmiş, hep beraber öğrenelim...

İkinci olarak, "Güneş-Ay" meselesi...

Demişsiniz ki;

Bu nasıl oluyor efendim?

Buyrun şekil üzerine anlatın. Bunu merak ettim.

Ay, nasıl Güneş'i takip ediyor? (ya da tam tersi)

Halbuki bu olay, ancak şöyle mümkün olabilir(di):

Ne yazık ki böyle bir dünyamız yok.

* * *

Bakara 258 konusunda da fikrim aynıdır...

Ayette "Güneş doğudan doğuyor." demiyor. "Güneş'i doğudan getirir." diyor.

"GÜNEŞİN DOĞUDAN DOĞMASI = GÜNEŞİN DOĞUDAN GETİRİLMESİ" midir?

Bakın ayetin devamına, kafire diyor ki "...haydi sen de onu batıdan getir..."

Buradaki GETİRMEK olayı fiziksel değil mi yani şimdi? Eğer kafirin gücü yetseydi (bir an için öyle düşünelim), ne yapacaktı?

Güneş'i batıdan GETİRECEKTİ... Bu çok açıkça "Güneş'in hareket ettirildiği" anlamına gelir.

Yani evet, buradaki GETİRMEK kelimesi, fiziksel bir hareketi temsil eder...

Sizin dediğiniz gibi düşünürsek, Kuran'da hiç hata bulamayız ki zaten.

Ne matematik hatası kalır, ne biyolojik hata, ne de astronomik hata...

İşin ilginç yanı, Müslümanlarla değil, bir ateistle tartışıyoruz konuyu

Sayin Jingo;

Siz bana dunya haritasinda gunesin battigi yeri sormadan once, isterseniz size yazdigim mesajlara iliskin yorumlarima cevap verin.

Dunya haritasi olmasa, demek gunesin battigi yeri bulamayacaksiniz oyle mi???? Halbuki gunes bir yere gitmiyor.

Kimin nereye gittigini ogrenmek icin, once ayetleri okumalisiniz.

Ha yok ben yuce ulema ne derse onu bilirim derseniz o baska tabi ki, o zaman tartismanin manasi yoktur zaten.

Ben size ye'ti kelimesinin anlamini soruyorum, siz bana Bakara hakkinda fikrim degismez aynidir demektesiniz.

Evet Bakara kafire oyle soyluyor ama siz ayri telden caliyorsunuz , zira ayeti okumuyorsunuz.

Ayni cumlenin icinde getirmek fiili ye'ti iken, sonrasinda fe'ti bi-hâ oluyor.

Bunu ulemayi vs. oncul alanlar kabul eder tabi, ama ateistler kabul etmez maalesef. Ateist kitabi okudugu icin ateist olur zaten.

Ateist batili oryantalistlerin goruslerini de elestirir/elestiriyoruz. Kapsul seklinde yutmuyoruz yani. Aksi olsaydi batili oryantalistlerin papaganligini yapardik.

Biz ulemadan daha mi iyi bilmekteyiz? Evet daha iyi bilmekteyiz.

Bu acikladiklarimizin tumu tesbit ettigimiz hatalardir zaten. Neticede nedir?

Insan urunu... Siz bu kitaba kutsallik yukluyor musunuz ki? Yuklemiyorsaniz hatalarin aciklanmasi niye rahatsiz ediyor? Insan hatasiz olabilir mi?

Benim dusundugum gibi dusunmek zorunda degilsiniz asla, ama bir tartisma varsa ortaya konulani da dogrusuyla yanlisiyla elestirmek adettendir.

Ne yani ateist kisiler, kendi aralarinda hicbir sekilde birbirlerini elestirilemez diye bir kural mi var, kim yazmis o manifestoyu? (ateist oldugunuzu varsayarsak yaziyorum, degilse sayet ustunuze alinmayin bu kismi)

Hep diyoruz, once kitaplarin okunmasi/anlasilmasi lazim.

Konu Neva tarafından (30-11-2012 Saat 03:09 ) değiştirilmiştir.
Alt 30-11-2012, 03:26
Üye

Mesajlarımızın ve konunun şuraya taşınmasını talep ediyorum.

http://www.turandursun.com/forumlar/...654#post468654
Alt 30-11-2012, 03:41
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Mesajlarımızın ve konunun şuraya taşınmasını talep ediyorum.

http://www.turandursun.com/forumlar/...654#post468654
Gerek yok buradan devam edebilirsiniz. Yasin 40'la ilgili filan yazmak istediginizde o basliga yazarsiniz.
Alt 30-11-2012, 04:35
Üye

Siz bana dunya haritasinda gunesin battigi yeri sormadan once, isterseniz size yazdigim mesajlara iliskin yorumlarima cevap verin.

Dunya haritasi olmasa, demek gunesin battigi yeri bulamayacaksiniz oyle mi???? Halbuki gunes bir yere gitmiyor.

Kimin nereye gittigini ogrenmek icin, once ayetleri okumalisiniz.

Ha yok ben yuce ulema ne derse onu bilirim derseniz o baska tabi ki, o zaman tartismanin manasi yoktur zaten.

Ben size ye'ti kelimesinin anlamini soruyorum, siz bana Bakara hakkinda fikrim degismez aynidir demektesiniz.

Evet Bakara kafire oyle soyluyor ama siz ayri telden caliyorsunuz , zira ayeti okumuyorsunuz.

Bunu ulemayi vs. oncul alanlar kabul eder tabi, ama ateistler kabul etmez maalesef. Ateist kitabi okudugu icin ateist olur zaten.

Ateist batili oryantalistlerin goruslerini de elestirir/elestiriyoruz. Kapsul seklinde yutmuyoruz yani. Aksi olsaydi batili oryantalistlerin papaganligini yapardik.

Biz ulemadan daha mi iyi bilmekteyiz? Evet daha iyi bilmekteyiz.

Bu acikladiklarimizin tumu tesbit ettigimiz hatalardir zaten. Neticede nedir?

Insan urunu... Siz bu kitaba kutsallik yukluyor musunuz ki? Yuklemiyorsaniz hatalarin aciklanmasi niye rahatsiz ediyor? Insan hatasiz olabilir mi?

Benim dusundugum gibi dusunmek zorunda degilsiniz asla, ama bir tartisma varsa ortaya konulani da dogrusuyla yanlisiyla elestirmek adettendir.

Ne yani ateist kisiler, kendi aralarinda hicbir sekilde birbirlerini elestirilemez diye bir kural mi var, kim yazmis o manifestoyu? (ateist oldugunuzu varsayarsak yaziyorum, degilse sayet ustunuze alinmayin bu kismi)

Hep diyoruz, once kitaplarin okunmasi/anlasilmasi lazim.
Hayır efendim niye eleştiremesin. Ben onu öylesine yazmıştım, Müslüman kişiler niye katılmıyor bu gibi tartışmalara, diye. Ateistim tabi ki.

Ben kitaba niye kutsallık yükleyeyim ki? Ama siz, tespitlerimin yanlış olduğunu söylüyorsunuz.

Bakın burada 2 ihtimal var.

1- Kuran'a göre Güneş, dünyanın etrafında döner.
2- Kuran'a göre dünya, Güneş'in etrafında döner.

Ben 1. şıkkın olduğunu iddia ediyorum ve ayetlerle de bunu destekliyorum, siz bunu reddediyorsunuz. O halde 2. şıkkı kabul etmiş oluyorsunuz.

Bunu onaylıyor musunuz?

Ay, Güneş'i nasıl takip ediyor? Ben bunu hala anlayamadım.

Bu bir GÖZ YANILGISI'dır diyorum. Kuran'ın bir İNSAN GÖZÜNDEN yazıldığının kanıtıdır, diyorum. Yani gökyüzüne bakan bir insan bunu böyle görür, ama gerçekte böyle bir olay yoktur. Ay, Güneş'i takip falan etmez/edemez, insanlar bunu böyle ZANNEDER...

Kuran'daki bu bilgi de bu "yanılgı" ile yazılmıştır.

Siz bugün astronomi ile ilgili bilimsel bir makale yazıp da "Ay, Güneş'i takip ediyor." diyemezsiniz.

Ben bunları söylüyorum. Siz ise tespitimin yanlış olduğunu söylemektesiniz

O halde, ay'ın, Güneş'i nasıl takip ettiğini BİLİMSEL OLARAK söylemeniz gerekir... Resmi de verdim yukarıda.

* * * * *

Güneş'in battığı yere gitmiyor mu Zülkarneyn?

Kehf 86 = Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı...

Bakın ne yapmış?

Güneş'in battığı yere gitmiş, orada bir kavme rastlamış...

Dünya'nın geoid olduğunu bilen birisi (diyelim ki Allah) böyle bir söz söyler mi?

Eski insanlara göre dünya düzdür (ki Kuran'daki dünya profili de düz'dür zaten), ve YETERİNCE GİDİLDİĞİ ZAMAN, Güneş'in doğduğu/battığı yerlere gidebilirsiniz. O ayetler bu mantıkla yazılmıştır.

Kehf 90'daki ifade zaten bunu kanıtlıyor...

Taberi Tefsiri - Kehf 90

Sonra Zülkarneyn yine, kendisine verilen imkânları kullanarak yoluna devam etti. Bu sefer güneşin doğduğu yere ulaştı. Güneşi bir kavmin üzerine doğuyor gördü. Biz o kavme, kendilerini güneşten koruyacak, dağ, ağaç v.b. herhangi bir şey vermemiştik.

Katade diyor ki: "Bunlar, üzerine bina kurulamayan bir yerde bulunuyorlardı. Güneşin doğduğu zaman dehlizlere giriyorlar, güneş üzerlerinden uzaklaşınca da çıkıp nzıklannı tedarik ediyorlardı".
İşte eski insanların yorumu aynen böyledir.

Kehf 90 = Nihayet güneşin doğduğu yere ulaşınca, onu öyle bir kavim üzerine doğar buldu ki, onlar için güneşe karşı bir örtü yapmamıştık.

Niye "örtü yapmamıştık" diyor? Çünkü tefsirdeki yoruma uyuyor da ondan.

Dün dünya modeli...

Dünya düz olduktan sonra, "Dünya, Güneşin etrafında dönüyor." denilemez...

Kuran'a göre EVRENİN MERKEZİ dünya'dır. Ve Güneş de onun etrafında dönmektedir.

Bunun kanıtı ayetlerdedir.

* * * * *

Bakara 258 konusunda hala daha aynı fikirdeyim

Kuran'da şöyle bir ayet olsaydı: "Allah, Venüs'ü getirmektedir." diye, kimse kalkıp da "Hareket eden Venüs değildir." diyemezdi.

Herkes derdi ki: "Allah, Venüs'ü ŞURADAN ŞURAYA getirmiştir, hareket ettirmiştir."

Verdiğiniz Arapça kelimelerle ne demek istediniz tam anlayamadım. Ayetteki "GETİRMEK" fiili ne amaçla kullanılmış?

Herhangi bir nesneyi HAREKET ETTİRMEK/İTMEK/SÜRÜMEK/TAŞIMAK/BİR YERDEN BİR YERE GÖTÜRMEK anlamında mı, yoksa başka anlamda mı?

Nedir o başka anlam?

"Güneş'in doğması" diyemezsiniz, o KENDİLİĞİNDEN olan bir olay. Müdahaleye gerek yoktur. Ayetteki anlatımda "Güneş'in hareketine" MÜDAHALE vardır, çünkü AYNI MÜDAHALE (ters şekilde) kafir'den istenmektedir...

Kuran'a göre Güneş, KENDİLİİĞİNDEN HAREKET EDİYOR olsa, kafir'den böyle bir şey istemesi mantıksız olur. Güneş'i HAREKET ETTİREN Allah'tır. Furkan 45 de bunu "ayrıca" kanıtlamaktadır.

Ne yazık ki bu ayetin yorumunda anlaşamayacağız... : /

Ulema'nın yorumuna göre yorumlamıyorum ben bu ayetleri. Ayetler APAÇIK ortada.
Alt 30-11-2012, 06:28
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Hayır efendim niye eleştiremesin. Ben onu öylesine yazmıştım, Müslüman kişiler niye katılmıyor bu gibi tartışmalara, diye. Ateistim tabi ki.

Ben kitaba niye kutsallık yükleyeyim ki? Ama siz, tespitlerimin yanlış olduğunu söylüyorsunuz.

Bakın burada 2 ihtimal var.

1- Kuran'a göre Güneş, dünyanın etrafında döner.

2- Kuran'a göre dünya, Güneş'in etrafında döner.

Ben 1. şıkkın olduğunu iddia ediyorum ve ayetlerle de bunu destekliyorum, siz bunu reddediyorsunuz. O halde 2. şıkkı kabul etmiş oluyorsunuz.
Sayin Jingo;

Ben size tesbitiniz yanlis demedim ki hic!???.

Ustteki mesajlarimin hicbirinde de yanlis tesbit bu filan gibi kelime kullanmadim.

Hayir oyle bir yorumda bulunmussunuz ki, sanki burada biz Kuran'da hata yoktur filan diyormusuz gibi.

"Sizin gozunuzle bakarsak kitapta hata yoktur, mirasta da hata yoktur vs." demektesiniz.

Bu baslik altindaki tartismada, Kuran'daki mirastan bahseden oldu mu? Veya ben bahsettim mi?

Yetersiz ve karsiligini bulamayan tesbitler bu yuzden elestiriyorum yazdiklarinizi. Muslumanlar veya bir kisim dinsizler vs. pek tartismazlar bizimle. Sorularimiz veya elestirilerimiz agir geliyor cunku, kitabi okumadiklarindan dolayi.

Bakin kendi kafaniza gore 2 ihtimale indirgemissiniz. Bu dusunsel takintiniz nereden geliyor?

Bakin ben ustte sayin Subat'a yaptigim yorumu, size de soru seklinde sorayim;

Nicin aciklamalariniza dair, ay'in dunyanin etrafinda dondugunu iddia etmiyorsunuz?

Bana Kehf'i filan anlatmayin, bakin ben sayin Subat'a acikladim yukarda bir donup okuyun ne yazmisim.Bana yuce ulemanin, seyhlerin, batili oryantalistlerin vs. sozleriyle gelmeyin, onlari muslumanlara soylersiniz, kendiniz okuyun mumkunse kendi sozlerinizle gelin.Ben Luxenberg'i bile elestiren biriyim.Benim kapsul bilgi ile isim yok. Bakin size koydugunuz ayetteki carpikligi da izah ediyorum, bana hala ayni fikirdeyim demektesiniz.

Hani nerde kafire getir dedigi kelime? Yukarda da sordum cevap vermediniz.

Aciklayin bana sunu mumkunse;

Ye'ti nedir?

Fe'tibiha nedir?

Siz bana hala, ayetler apacik ortada deyip, ulemanin yorumunu getirmektesiniz, tek tek ayetleri anlatmaktasiniz. Ben onlari(ulema yorumlarini ) zaten biliyorum.

Siz once bana bunlari bir aciklayin, sonra diger ayetlerin tartismasina gecelim.
Alt 30-11-2012, 20:35
Üye

Sayin Jingo;

Ben size tesbitiniz yanlis demedim ki hic!???.

Ustteki mesajlarimin hicbirinde de yanlis tesbit bu filan gibi kelime kullanmadim.

Hayir oyle bir yorumda bulunmussunuz ki, sanki burada biz Kuran'da hata yoktur filan diyormusuz gibi.

"Sizin gozunuzle bakarsak kitapta hata yoktur, mirasta da hata yoktur vs." demektesiniz.

Bu baslik altindaki tartismada, Kuran'daki mirastan bahseden oldu mu? Veya ben bahsettim mi?

Yetersiz ve karsiligini bulamayan tesbitler bu yuzden elestiriyorum yazdiklarinizi. Muslumanlar veya bir kisim dinsizler vs. pek tartismazlar bizimle. Sorularimiz veya elestirilerimiz agir geliyor cunku, kitabi okumadiklarindan dolayi.

Bakin kendi kafaniza gore 2 ihtimale indirgemissiniz. Bu dusunsel takintiniz nereden geliyor?

Bakin ben ustte sayin Subat'a yaptigim yorumu, size de soru seklinde sorayim;

Nicin aciklamalariniza dair, ay'in dunyanin etrafinda dondugunu iddia etmiyorsunuz?

Bana Kehf'i filan anlatmayin, bakin ben sayin Subat'a acikladim yukarda bir donup okuyun ne yazmisim.Bana yuce ulemanin, seyhlerin, batili oryantalistlerin vs. sozleriyle gelmeyin, onlari muslumanlara soylersiniz, kendiniz okuyun mumkunse kendi sozlerinizle gelin.Ben Luxenberg'i bile elestiren biriyim.Benim kapsul bilgi ile isim yok. Bakin size koydugunuz ayetteki carpikligi da izah ediyorum, bana hala ayni fikirdeyim demektesiniz.

Hani nerde kafire getir dedigi kelime? Yukarda da sordum cevap vermediniz.

Aciklayin bana sunu mumkunse;

Ye'ti nedir?

Fe'tibiha nedir?

Siz bana hala, ayetler apacik ortada deyip, ulemanin yorumunu getirmektesiniz, tek tek ayetleri anlatmaktasiniz. Ben onlari(ulema yorumlarini ) zaten biliyorum.

Siz once bana bunlari bir aciklayin, sonra diger ayetlerin tartismasina gecelim.
Efendim, ay'ın dünya etrafında döndüğünü niye ortaya getirelim? Orada bir hata yok ki.

Yani Kuran bir tespit yapmış; Ay konusunda tutturmuş, Güneş konusunda tutturamamış...

Çünkü Kuran'a göre hem Ay, hem de Güneş; dünya etrafında dönüyor. Ay için yaptığı tespit zaten doğrudur, o yüzden onu ortaya getirmeye gerek yoktur. Güneş hakkında yaptığı tespit yanlıştır, biz de onu konuşuyoruz...

Bakara 258 hakkındaki fikrinizi anlamadığımı belirtmiştim, Arapça bilmiyorum. Nedir sizin fikriniz? "Güneş'in doğudan GETİRİLMESİ" değil mi ayetteki anlatım? Ben size soruyorum zaten Siz bana sormayın, Arapça'dan anlamam...

Ayrıca "Kehf 86" ve "Kehf 90" bilimsel açıdan doğru mudur? O eleştirimi niye beğenmediniz?

Güneşin doğduğu yere gitmiyor mu Zülkarneyn? Biz mi yanlış yorumluyoruz bunu? Bunu da izah etmenizi beklerim.

Ve "Güneş'in Ay'ı takip etmesi"ni (ya da tam tersini) de BİLİMSEL OLARAK açıklayan çıkmadı hala daha.
Alt 30-11-2012, 23:25
balyapan balyapan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

eksi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
wikide dünyanın dönüşünün knetik enerjisi 2,138x10^29 joule olarak hesaplanmış. (http://en.wikipedia.org/wiki/Rotational_energy)
Tüm enerjisini dünyanın dönüş yönünün tersine aktarabilse bi ihtimal.
Meslea (Barringer Krateri, Arizona, ABD 300.000 ton ve 43 mt genişlikte )
Aynı göktaşının dünyayı durdurması için gerekli hızı 2.6×10^10 m/s çıktı. Işık hızı 3*10^8 m/s olduğuna göre mümkün değil.

Aslında bu enerjinin büyük kısmı şekil değiştirme olarak harcanacak, üstelik merkez katı değil akışkan. bu yüzden türbülans, akışkanlar mekaniği girecek işin içine.

Farklı bir yoldan : dinazorları yeryüzünden silen göktaşının 100 milyon megaton enerjisi varmış.
Dünyanın durduracak çarpmanın, dinazorları yeryüzünden silen bu çarpışmanın yaklaşık 500 000 katı güçte bir çarpışma olması gerekiyor. ve bu çarpışma bile durdurmak için yapılan. 2 katı bir çarpma olmalı ki ters yönde aynı hızda dönsün.
(hesaplar, veriler hatalı olabilir.)
çarpabilecek yıldızın kütlesi ve hızını bilmiyoruz bu yüzden rakam kullanmamız yanlış olur.ama anladığım kadarıyla mümkündür diyorsunuz.
Alt 01-12-2012, 02:53
eksi eksi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Böyle bir çarpışma kıyametin alameti değil, kendisidir.

Hatta böyle bir çarpışmanın bin de biri bile rahat rahat kıyametin kendisidir. Burada kıyametin alameti olması için insanların sağ kalması gerekiyor.
Canlıları yeryüzünden silmeden böyle bir çarpışmanın gerçekleşme ihtimal yok.

Önerilen Siteler