Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-12-2009, 12:10
Psiko Psiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ulpian´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili GUNESINZAPTIYAKIN,

eleştirinde yerden göğe kadar haklısın, fakat bu, yine de başörtüsünü hukuken kısıtlamayı meşru kılmaz.
Devletin ''şuna izin vermem için, senin dininin/kültürünün diğer bütün kurallarına da uyman lazım, samimi olduğunu görmem lazım'' deme gibi bir hakkı yoktur (olmamalıdır).
Ayrıca devletin, ''izin verirdim, ama İslam'da zaten başörtüsü emredilmiyor'' deme hakkı da yoktur (olmamalıdır).
Başörtüsüyle üniversitelere ve diğer kamusal alanlara, hizmet alan olarak girebilmek kişisel bir haktır.
Bu hakkı isteyenler samimi olsa da olmasa da verilmelidir.

saygılarımla
Sevgili ulpian ;

Samimilik hakikaten çok önemli bir durumdur.
Diyeceksin ki iyi de psiko samimiyet ölçer mi var ?
Evet var.
Nur 31 de "Göğüs aralığının örtülmesi" "AMİR HÜKM"ü vardır.
Ne ile ?
Başı örten bir "Örtü" ile.
Buradan başörtüsü emri'nin "İlahi emir" olduğu hükmü,
ayakkabı çekeceği ile de zorlasanız çıkmaz.
Ama ne yazık ki şümulle ve de hiç zorlamadan çıkarmışlar.
Oysa Ahzab 59 da "Cilbab" diye bir emir var ki "Kesin emir"
Yani Allah'ın Ahzab 59 da yapın dediği ortada yok.
Nur 31 de hiç alakası olmayan bir başörtüsü ortada.

İnsan önce kendi inancına sadık ve samimi olacak,
ki,
başkaları da buradaki samimiyeti görüp,
takıyyeciliğe prim verecek olaylar çıkmasın
ve bu tür olaylardan kaçınılabilsin.

İyiniyetli olmak çok hoştur.
İrandaki sosyalist arkadaşlar da iyiniyetli idiler,
Şah'ın baskısı karşısında Humeyni ve anlayışı ile birlikte hareket ettiklerinde,
başarıya ulaşıldıktan sonraki süreçte,
başlarına gelenleri söylememiz gerekiyor mu samimiyet ve ölçülmesi konusunda ?

Bu konunun başlığı ile ilgili değil ama,
İranda iki gazete kapatıldı.
Nedenini biliyor musun ?
Hindistandaki Bahai mabedinin "Resmini yayınladı" diye.

Samimiyet gerçekten çok önemli bir konudur
ve sen de bunu iyi biliyorsun sevgili ulpian.

Kendin için istemediğini,başkaları için de isteme.
Alt 06-12-2009, 12:41
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İslamda baş örtüsü diye bir gereklilik yada dayatma yoktur.Bu ayetlerde geçenler dönemin sosyolojik yapısı ve gerekliliği olarak yer almışlardır.Dönem içinde arapların kadına bakış açısı farklı idi ve kadınlara da bir uyarı niteliğinde kendi namuslarınızı başkalarına karşı koruyun diye uyarı anlamında bu gibi ayetler gelmiş olabilir.Baş örtüsü sadece bir arap geleneğidir,bunun dışında bir özelliği yoktur.Benim ailemdeki kadınlar müslümanlar ve hiçbiri baş örtüsü takmamaktadır,aynı şekilde çevremdeki bayan arkadaşlarımında %90'ı baş örtü takmamaktadır ve hepsi kendini müslüman olarak nitelemektedir.Baş örtü ile geçirilen tüm tartışmalar bana göre saçma ve bir o kadarda işe yaramazdır.Hatta KOMİK...!!!

Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 06-12-2009, 13:00
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başörtüsüyle üniversitelere ve diğer kamusal alanlara, hizmet alan olarak girebilmek kişisel bir haktır.

Bu hakkı isteyenler samimi olsa da olmasa da verilmelidir.
Geçmişte başörtüsü kişisel idi ve serbestti , üniversite okuduğum 80 li yıllarda başörtülü arkadaşlarım da vardı ve birlikte okumaktaydık .
Sonra başörtüsü kişisellikten çıktı simgeselleşti ve türban oldu , üniforma oldu ve arkasından da yasaklandı !

Türban siyasi simgedir ,tek tip insan yaratma projesidir (robot) ,siyasidir.
Biz kişilerin haklarına ya da inançlarına karşı değiliz ama siyasal islama ve irticaya karşıyız .
Lütfen başörtüsüyle ,türbanın , ya da inancı gereği mahremini saklayanla üniformalıların ayrımına varalım !

Ulpian' a kalsa her isteyene her istediğini verecek !
Ben de çok yumuşak yüzlüyümdür bir arkadaşımın eşi bana ,''sen iyi ki bayan olmamışsın ona acı buna acı walla kötü yola düşerdin'' derdi .

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 06-12-2009, 13:00
al bundy al bundy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

nogada´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İslamda baş örtüsü diye bir gereklilik yada dayatma yoktur.Bu ayetlerde geçenler dönemin sosyolojik yapısı ve gerekliliği olarak yer almışlardır.Dönem içinde arapların kadına bakış açısı farklı idi ve kadınlara da bir uyarı niteliğinde kendi namuslarınızı başkalarına karşı koruyun diye uyarı anlamında bu gibi ayetler gelmiş olabilir.Baş örtüsü sadece bir arap geleneğidir,bunun dışında bir özelliği yoktur.Benim ailemdeki kadınlar müslümanlar ve hiçbiri baş örtüsü takmamaktadır,aynı şekilde çevremdeki bayan arkadaşlarımında %90'ı baş örtü takmamaktadır ve hepsi kendini müslüman olarak nitelemektedir.Baş örtü ile geçirilen tüm tartışmalar bana göre saçma ve bir o kadarda işe yaramazdır.Hatta KOMİK...!!!

Saygılarımla...
AHZÂB - 59

Yâ eyyuhen nebîyyu kul li ezvâcike ve benâtike ve nisâil mu’minîne yudnîne aleyhinne min celâbîbihinn(celâbîbihinne), zâlike ednâ en yu’refne fe lâ yu’zeyn(yu’zeyne) ve kânallâhu gafûren rahîmâ(rahîmen).

Cilbab nedir?
Alt 06-12-2009, 13:10
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

aydoe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Geçmişte başörtüsü kişisel idi ve serbestti , üniversite okuduğum 80 li yıllarda başörtülü arkadaşlarım da vardı ve birlikte okumaktaydık .
Sonra başörtüsü kişisellikten çıktı simgeselleşti ve türban oldu , üniforma oldu ve arkasından da yasaklandı !

Türban siyasi simgedir ,tek tip insan yaratma projesidir (robot) ,siyasidir.
Biz kişilerin haklarına ya da inançlarına karşı değiliz ama siyasal islama ve irticaya karşıyız .
Lütfen başörtüsüyle ,türbanın , ya da inancı gereği mahremini saklayanla üniformalıların ayrımına varalım !

Ulpian' a kalsa her isteyene her istediğini verecek !
Ben de çok yumuşak yüzlüyümdür bir arkadaşımın eşi bana ,''sen iyi ki bayan olmamışsın ona acı buna acı walla kötü yola düşerdin'' derdi .
sevgili aydoe,

ne olursun, kendi yazdıklarını duygusallıklarını/tepkiselliklerini bir kenara bırakıp şöyle dışardan, ön-yargısızca bir oku... Geçerliliği olmadığını görebilmen lazım.

''inancı gereği mahremini saklayanla üniformalıların ayrımına varalım !''
diyorsun.

Bugün, böyle bir ayırım mı yapılmakta, yoksa topyekun hepsine mi üniversiteye girmek yasaklanmakta? Kaldı ki, böyle bir ayrımı pratikte nasıl gerçekleştireceksin.

Bugün AKP, MHP, DP, FP, BBP gibi her sağ-muhafazakar partinin seçmen tabanında da, aktif kandın kollarında da başörütülü kadınlar var. Hiçbir siyasi partiye destek vermeyenler var. Bütün başörtülüleri aynı kefeye koyarak, asıl sen onları tek-tipleştirme eylemine girişmektesin.

Türban, ülkemizin bir gerçeğidir. Ben dinlere ve türbana karşıyım. Her ortamda, İslam'ın ve türbanın gereksiz, yanlış, çağ-dışı vs. olduğunun anlatılması taraftarıyım. Fakat hukuki/siyasi kısıtlamalara hakkımız yok. Devletin böyle bir yetkisi, görevi, hakkı olamaz, olmamalı. Üniversiteye türbanla da, haçla da, ''tanrı yoktur'' yazan t-şörtlerle de girilebilmeli. Bu gibi karşılıklı hazımsızlıklarımızı artık aşmamız lazım.

saygılarımla
Alt 06-12-2009, 14:21
feneras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
feneras feneras isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Türban, ülkemizin bir gerçeğidir. Ben dinlere ve türbana karşıyım. Her ortamda, İslam'ın ve türbanın gereksiz, yanlış, çağ-dışı vs. olduğunun anlatılması taraftarıyım. Fakat hukuki/siyasi kısıtlamalara hakkımız yok. Devletin böyle bir yetkisi, görevi, hakkı olamaz, olmamalı. Üniversiteye türbanla da, haçla da, ''tanrı yoktur'' yazan t-şörtlerle de girilebilmeli. Bu gibi karşılıklı hazımsızlıklarımızı artık aşmamız lazım.

saygılarımla

kesınlıkle....turbana dine dibine kadar karsıyım ancak unıversıtelerde serbest olmalı...sıyası sımge olarak takılsın farketmez...ben sıyası dusuncemı temsıl eden kıyafetlerle gıdıyorsam o kısılerde ıste dini ister siyasi sımge olarak gırebılsın....

ancak bır hrıstıyana ateıste aynı saygıda yaklasılır mı bılemem....fasızmın hakım oldugu unıversıtelerde ramazan ayları malesef oruc tutmayan ya da ınanmayan ogrencıler ıcın sorunlu oluyor... :brick:

Yoksa bir Tanrı o zaman anlarım bu çarkı. Yok eğer Tanrı döndürüyorsa bu çarkı,varmı sizden bir farkı ?
Alt 06-12-2009, 15:40
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

nogada´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Saygılarımla...
Sevgili Nogada,

Yukarıdaki tespitlere katılmak mümkün değil. Mümkün değil çünkü söylediklerin İslam'a ters ve kanıtsız. Yani sadece kişisel fikrin.

Kadınların örtünmesi, dövülebilmesi ve ikinci sınıf değerlendirilmesi ile ilgili tartışmalarda, Kuran ayetlerinin o dönemi işaret ettiği ve artık ilgili ayetlerin hükmünün kalmadığı sıklıkla söylenir. Fakat bu konularda bir vade belirlendiğini ben hiçbir İslami kaynakta okumadım. Eğer sen okuduysan bizlerle de paylaş ve böylece yukarıda "kanıtsız" olarak eleştirdiğim kısım geçersiz olsun.

Gelelim İslam'a ters oluşuna. Sanırım teistler, dini bir pazarlık gibi görüyorlar. Oysa teist inanıştaki tek tanrının, özellikle de İslam'ın tanrısının, pazarlık yapmak gibi bir yaklaşımı yoktur. İslamdaki Allah düşüncesi şu kadar nettir: "Sana emirlerim bunlardır. Ve bunlara uyacaksın. Uymazsan seni sonsuza kadar yakacağım".

İslam'ın kelime anlamının "teslimiyet" olduğu unutulmamalı.

Hicr 91-93: Ki onlar, (bir kısmına inanıp, bir kısmını inkar ederek) Kuran’ı da parça parça edenlerdir. Rabbine andolsun, onların hepsine yapmakta olduklarını mutlaka soracağız.

Ahzab 59 veya diğer bazı ayetlerin, o döneme ait olduğunu söyleyerek artık hükümlerini yitirdiği söylemi, aklıma yukarıdaki ayeti getiriyor. Şimdi, bu ayete sıklıkla verilen "Ama ben bu ayeti inkar etmiyorum. Sadece artık hükmü kalmadı diyorum. Bu beni inkarcı yapmaz" cevabını sen de tekrarlama. İnkar, bir ayetin veya topyekün ayetlerin hükümlerine uyulmayacağının bildirilmesidir. Dahası, bu diğer ayetlerin hükümlerinin belli vadelere dayandığı veya sonlandırıldığı da belirtilmemiştir. Bu nedenle, bu örtünme meselesinde olduğu gibi çoğu konuda, kişiler müslüman olduklarını belirtmekle birlikte, bir hüküm veya bir yasak karşısında kişisel bir tercih yoluna gitmektedirler.

Ahzab 36: Allah ve Resulü bir iş hakkında hüküm verdikleri zaman, hiçbir mü'min erkek ve hiçbir mü'min kadın için kendi işleri konusunda tercih kullanma hakları yoktur. Kim Allah'a ve Resulüne karşı gelirse, şüphesiz ki o apaçık bir şekilde sapmıştır.

Dolayısıyla, "Bu hüküm o dönemi ilgilendiriyordu. Artık bir değeri veya bağlayıcılığı kalmadı" gibi bir söylem, İslam'a terstir. Ben hiçbir ayette veya hadiste, "Bu ayetin ömrü 200 senedir." gibi bir vade görmedim.

İslam'ın ve örtünmenin karşısında olan biriyim ve kadınları örtünmeye çağırmıyorum. Farklı ayetlerde, hangi bölgenin ne kadar ve ne şekilde örtüleceği ile ilgili hükümlerin olması, doğruların aslında o hükümler olduğunu değil, benzer yüzlerce konuda olduğu gibi birbiriyle çelişen hükümler olduğunu gösterir. Kuran, yanlışlıklardan çok, bir çelişkiler kitabıdır. O nedenle, bir konu hakkında mevcut olan ayetlerin tümünü bir arada ele almaya çalışın ki çelişkileri görün.

Son olarak, "hüküm o dönemi ilgilendiriyor" ile ilgili bir şey daha söylemek istiyorum. Bu sıkıntıya da aslında Kuran neden olmaktadır. Kuran, çok durağan ve artık sona gelmiş bir dünyadan bahseder (yakın zamanda bununla ilgili bir başlık açmayı istiyorum). Kuran'ın zamana uyamacağı çok açıktır. Bu nedenle kökten İslamcılar, zamanı Kuran'a uydurmaya çalışmışlardır ki İslam ülkelerinin geri kalmışlığı bunda aranabilir.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 06-12-2009, 20:12
Kıdemli Üye

Türban, ülkemizin bir gerçeğidir. Ben dinlere ve türbana karşıyım. Her ortamda, İslam'ın ve türbanın gereksiz, yanlış, çağ-dışı vs. olduğunun anlatılması taraftarıyım.
Ülkemizde 1965 yılından önce türban mı vardı ?
Özgürlük ,demokrasi hak hukuk arkasına saklanarak gericiliği savunamayız.
Bugün türbana evet dersen yarın burkayı kabul etmek zorunda kalabilirsin.
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/8156617.asp?yazarid=218&gid=61&sz=24650

Aşağıdaki ilgili linkleri okumanızı öneririm

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=5617&highlight=t%FCrban&page=12

Türban , islam ve bir santim
http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=5506&highlight=t%FCrban

Başını örtüp, türban takıp da özgür düşünceye ulaşmış bir ülke ya da topluluk tanıyor musunuz?

http://www.turandursun.com/forumlar/...light=t%FCrban

Örtüsüne evet dediğiniz bu çocuklarımızın, kutsal kitapta yazılı buyruklara hayır demesini mi öğütleyeceksiniz? Birileri hayal görüyor… Aydın hayal görmez, geleceğini de hayallere oturtmaz. Aydın, geleceği görerek önlemini alan insanın tanımıdır… Üniversiteler de bilgili, eğitilmiş, aydın insanların bulunduğu kurumlardır…
Çağdışıların değil…

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 06-12-2009, 20:25
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Ülkemizde 1965 yılından önce türban mı vardı ?
Ülkemizde türban, şimdiki şekliyle henüz birkaç on-yıl önce oluşmuştur, doğrudur. Fakat siz, bundan önce ülkemizdeki kadınların çoğunluk itibariyle başı açık olduğunu mu zannetmektesiniz veya bunu ima ve iddia edenlerin tarih çarptırmasına mı kanmaktasınız.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında türban yoktu, çarşaf vardı. Atatürk dahil birçok paşanın da annesi, eşi ve/veya kızı çarşaflıydı. Ufak ve talihli bir azınlık Cumhuriyetin kazanınmarı ile birlikte, çarşafı büsbütün üstünden atabildi (ve bizim resmi tarih algımız da işte bu ufak ve talihli azınlığa endekslidir). Muhafazakar kesmin ise büyük çoğunluğu zaman içerisinde adım adım çarşaftan bugünkü tesettüre geçti. Bunun yanısıra taşradan kentlere göçen muhafazakar kesimler de, kentli dindar kadınların oluşturduğu bu yeni tesettür şeklini devraldı.

Siz ne oldu sanıyordunuz, 65'e kadar Türk kadınının tamamının başı açıktı da, birden bire 65'de mi ''islami örtünme'' diye birşey peydah oldu, sanıyordunuz?

Başını örtüp, türban takıp da özgür düşünceye ulaşmış bir ülke ya da topluluk tanıyor musunuz?
Karşı olduğu şeyleri yasaklayan bir topluluğun özgür düşünceye ulaştığını bilmiyorum ben.

saygılarımla
Alt 06-12-2009, 23:26
Kıdemli Üye

sevgili GUNESINZAPTIYAKIN,

eleştirinde yerden göğe kadar haklısın, fakat bu, yine de başörütüsünü hukuken kısıtlamayı meşru kılmaz.
Başörtüsüyle üniversitelere ve diğer kamusal alanlara, hizmet alan olarak girebilmek kişisel bir haktır. Bu hakkı isteyenler samimi olsa da olmasa da verilmelidir.
Sevgili ulpian ,
Vermiş olduğum linkleri baştan sona okumuş olmanı dilerim !
Benden yapmış olduğun alıntı Prof. Dr. Ali Demirsoy'a aittir.
İstavrit arkadaşımızın açmış olduğu İslam'da Örtünme ile ilgili bu başlıkta senin haricinde türbanı savunan yok .
Nogada müslüman ,Psiko bahai ve Allah inancı olan arkadaşlarımız dahi türbanı savunmazken sen dinlerden özgürlük sitesi süper moderatörü olarak türbanı savunabilmektesin bu bağlamda içindeki özgür düşünce ateşini saygı ile selamlıyorum !
Senden ricam kişisel hakkı hizmet alımıyla sınırlayarak özgürlükleri sınırlamamandır.
Hizmet verenlerin kişisel hakları yokmu ?
Öğrencisi türban takabiliyorsa okutmanı neden takamasın ?
Bu hizmet alan hizmet veren ayrımını kaldıralım ,üniversiteyi türbanla bitiren doktorasını ,masterını da türbanla yapsın .
Türbanlı doçentlerimiz ve profesörlerimiz olsun yeni nesil onların tevhidi tedrisatınla yetişsin ki türbansız dolaşabilen kızımız kalmasın !
Hatta daha da ileri giden ve kara çarşafa geçenlere de destek verilsin.

Tabiki giyim kuşam 60 -70- 80 lerde bugünkünden farklıydı , 75 lerde mini etek modaydı ,ben toplumdaki değişimi görmekteyim maalesef gidişat iyiye değil.
saygılarımla

Önerilen Siteler

Etiket
ahzap 59, din, islamda örtünme, kadın, müslüman