Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-08-2012, 16:02
ButterflyEffect ButterflyEffect isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

idontneedagod´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Öncelikle sitemize hoşgeldiniz.

Bahsedilen birbirinin tersi dualardan hangisinin kabul göreceği değildir. Konunun başlığını ve ilk mesajı okursanız daha anlamlı yorumlar yaparsınız.

İslam alimleri tüm duaların kabul gördüğü, geri çevrilmediği günler olduğunu söylemekteler. Sorun alıntıladığınız örnekteki durumda duaların geri çevrilmemesinin imkansız olduğunu gösterir. Her duayı kabul etmek imkansızdır.
Merhaba,

İlk mesajını hatta konudaki tüm mesajları okudum. Buradan hareketle Kuran'daki bir hatayı (ör: matematik hatası gibi...) bulmamız mümkün değil anlatmak istediğim bu. Eğer çakışma olursa ki olma ihtimali yok çünkü bireyler arası eşitlik bulamazsın ancak denklik vardır, o durumda da kimin derecesi daha üstünse onun duası kabul olur. Ancak burada da bir sakınca var bu sefer duanın bireye "hayırlı" olması gerekiyor. Sen zengin olmak isteyebilirsin ama hayırlıysa zengin olmak istiyorum demelisin. Buradaki hayir da şer de Tanrı'dan olduğu için bu kısmını ancak o bilebilir o sebeple senin hayrın için dua kabul edilebilir ya da edilmez.

Öte yandan Kuran'da "kadir" kelimesi 7 yerde geçiyor. Orada kadir gecesi bir aydan hayırlı denilmekte ama edilen tüm dualar istisnasiz kabul edilir diye bir ibare yok. Dolayısıyla böyle de bir iddia olmadığından anti iddianın mantığı yok.

Buarada dindar falan değilim anlatmak istediğim buradan hareket edersen bir şey elde edemezsin. İslam kendi içinde bunun cevabı rahatlıkla verebilir, örneklerini verdim zaten.
Alt 22-08-2012, 16:04
idontneedagod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
idontneedagod idontneedagod isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

ButterflyEffect´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,

İlk mesajını hatta konudaki tüm mesajları okudum. Buradan hareketle Kuran'daki bir hatayı (ör: matematik hatası gibi...) bulmamız mümkün değil anlatmak istediğim bu. Eğer çakışma olursa ki olma ihtimali yok çünkü bireyler arası eşitlik bulamazsın ancak denklik vardır, o durumda da kimin derecesi daha üstünse onun duası kabul olur. Ancak burada da bir sakınca var bu sefer duanın bireye "hayırlı" olması gerekiyor. Sen zengin olmak isteyebilirsin ama hayırlıysa zengin olmak istiyorum demelisin. Buradaki hayir da şer de Tanrı'dan olduğu için bu kısmını ancak o bilebilir o sebeple senin hayrın için dua kabul edilebilir ya da edilmez.

Öte yandan Kuran'da "kadir" kelimesi 7 yerde geçiyor. Orada kadir gecesi bir aydan hayırlı denilmekte ama edilen tüm dualar istisnasiz kabul edilir diye bir ibare yok. Dolayısıyla böyle de bir iddia olmadığından anti iddianın mantığı yok.

Buarada dindar falan değilim anlatmak istediğim buradan hareket edersen bir şey elde edemezsin. İslam kendi içinde bunun cevabı rahatlıkla verebilir, örneklerini verdim zaten.
Zaten Kuran'da böyle bir söylem de bildiğim kadarıyla yok. Ben İslam alimlerinin söylemlerine karşı bunun mantıksız olduğunu söylüyorum.

altyazılandırdığım videolar

Herşey incelikten kırılır, insan ise kabalıktan kırılır.
Alt 22-08-2012, 16:10
Üye

İşte o yüzden eğer Kuran'ı test edeceksek onun söylediği şeyleri onun oluşturduğu şartlar altında inceleyip önermelerin gerçeklenip gerçeklenmediğine bakmak lazım. Aksi durumda her zaman bir çıkış noktası olacaktır.

Yani sen şu iddayı bir yerde "tutarsızlık buldum" edasıyla bir din alimine sorsan Kuran'da var mı böyle birşey yok o zaman bitti der anında kapatır susar kalırsın. Karşı birşey üretemezsin çünkü karşı olan birşey yok. Kişilerin yorumları sonradan kattıkları her zaman yalanlanabilir, esnetilebilir vs vs... Umarım demek istediklerimi anlatabildim.
Alt 22-08-2012, 17:13
idontneedagod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
idontneedagod idontneedagod isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

İşte o yüzden eğer Kuran'ı test edeceksek onun söylediği şeyleri onun oluşturduğu şartlar altında inceleyip önermelerin gerçeklenip gerçeklenmediğine bakmak lazım. Aksi durumda her zaman bir çıkış noktası olacaktır.

Yani sen şu iddayı bir yerde "tutarsızlık buldum" edasıyla bir din alimine sorsan Kuran'da var mı böyle birşey yok o zaman bitti der anında kapatır susar kalırsın. Karşı birşey üretemezsin çünkü karşı olan birşey yok. Kişilerin yorumları sonradan kattıkları her zaman yalanlanabilir, esnetilebilir vs vs... Umarım demek istediklerimi anlatabildim.
Bu din yalnızca Kuran ve söylediklerinden oluşmuyor. Bugün uygulanan bir çok ritüel hadis ve sünnetlere dayanmakta. Bu yüzden konunun uygunsuz olduğunu düşünmüyorum. Burada sadece Kuran eleştirilmiyor, dinlerin tamamı eleştiriliyor. Ben, "bakın Kuran'da şu günlerde edilen tüm dualar kabul edilir yazıyor, bu mantıksızdır" demiyorum. Kendilerini İslam profesörü olarak tanıtanlar, böyle gün ve gecelerin varlığından bahsediyorlar. Bu konuyu bu yüzden din dışı değerlendiremeyiz.

Bu konudaki hadisler sahih midir değil midir bu tartışılır.

altyazılandırdığım videolar

Herşey incelikten kırılır, insan ise kabalıktan kırılır.
Alt 22-08-2012, 17:40
Üye

Din dışı değerlendirmiyorum elbette, böyle bir soru da sorulamaz demiyorum ancak anti önerme getireceksek daha sağlam temeller üzerine oturmuş daha rasyonel şeyler olmalı demeye getiriyorum. Yoksa seni ve sorunu eleştirmek gibi derdim yok.

Çünkü bu soru sorulduğu zaman karşı tarafın birçok çıkış noktası var. Bulardan bazılarını zaten belirttim. Din bilgilerim çok kuvvetli değildir ancak zaman zaman tvde Y. Nuri Öztürk'e denk geldiğimde onun inatla İmamı Azam'a işaret ettiğini fark ettim. İmami Azam'ı da biraz araştırınca gördüm ki hakkında birçok tartışma var. Yine başka din alimleri tarafında çok yerildiği yerler de var. Öte yandan kendisi 4 büyük imamdan birisi belki de en kayda değeri. İlginç tarafı ise kendisi için hadislere çok itibar etmediği, sadece 17 hadise değer verdiği söyleniyor. Biliyorsunuz ki bu alanda tartışmalar da çok çetin. O sebeple hadisleri bu derece yok sayanlar diğerleri tarafından yerilip lanetleniyor. Mesela Şiiler de ilk üç halife hakkında hiç de güzel şeyler düşünmezler. Öte yandan bu kişiler daha dünyada cennetle müjdelenmiş kişiler. Gel de çık işin içinden. O yüzden Kuran dışındaki şeyleri sağlam temeller üzerine oturtmak pek mümkün görünmüyor. Umarım derdimi anlatabiliyorumdur.
Alt 22-08-2012, 17:43
demirefe demirefe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

bunların hiç birisi elimizdeki aletlerle ölçülebilen, niceliği olan şeyler değil.
E tamam işte, din bize tümüyle soyut, hiç bir kanıtı olmayan önermeler sunuyor. Zaten de din budur. Bir dindar hiç bir önesürüm yapamazsa "sana ne allah değil mi, ne dilerse onu yapar, isterse bir tane bile duayı kabul etmez" der, işin içinden çıkar. Dindarı zaten köşeye sıkıştırmanın bir yolu yok ki? O sonsuz güçlü bir allah tasarlıyor. Sonsuz bir güç olduğunda olamayacak ne vardır ki? "Yarın teleskopla baksak ki aaa o da ne? Koskoca Andromeda galaksisi yerinde yok! Allah böyle bir şey yapabilir mi?" diye bir soru sorsak, hiç düşünmesine bile gerek yok! "Tabii ki yapabilir" der çıkar! Bırak bunu yapmayı, minicik dünyayı durdurup ters yöne döndürecek ve yarın aaa o ne, güneş batıdan doğuyor diyeceğimiz bir güç bile evrende YOKTUR! Ama inanan evreni bile bir milisaniyede başaşağı çevirir yani, ona sakınca yok!!

Biz din budur diyoruz, hiç bir akla, mantığa dayanmayan, hiç düşünmeye, kafa yormaya gerek olmayan bir inançtır din. İnan yeter. Başka hiç bir şey gerekmez.

Yoksa biz "bakın işte bu dua meselesi yüzünden din yoktur" filan demiyoruz. Zaten boynuzlu ve kanatlı insan kafalı uçan atların olmadığını da kanıtlamaya gerek yok! Böyle bir şeyin olmadığını söylemekle zaten olduğuna inanmak isteyeni caydıramazsın.

Biz sadece dinin temelsiz, tamamen inanmak istemeye dayalı bir olgu olduğunu söylüyoruz.
Alt 22-08-2012, 17:48
demirefe demirefe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Kuran dışındaki şeyleri sağlam temeller üzerine oturtmak pek mümkün görünmüyor.
Kuranı hangi sağlam temele oturtabiliyorsunuz ki? Hiç fark etmez, isterlerse bütün hadisleri bir tanesini bile bırakmadan yok etsinler. İslam hadis değildir. İslam Kurandır. Kuranın da hiç bir temele dayanmadığı tamamen kanıtlanabilir bir konudur. Hadis de insan sözüdür, Kuran da. Hiç fark yok. Zaten insan sözü olmayan hiç bir söz bilmiyoruz, yok...
Alt 22-08-2012, 23:23
Üye

demirefe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
E tamam işte, din bize tümüyle soyut, hiç bir kanıtı olmayan önermeler sunuyor.
Hocam şimdi dini bir felsefe akımı düşünürsen kendi içinde tutarlı olduğu yerlar var. Ancak kendi şartları altında tabi.. O yüzden test edilecekse kendi şartları altında mantığa uygun test edilmesi gerekiyor. Mesela matematik hatasına buna örnek olabilir. Ancak bu konu altında ortaya atılan önerme dinin kendi argümanlarıyla rahatlıkla yanlışlanabilir. Böyle soru sorulamaz demiyorum ama enerjiyi buraya harcamaktansa daha rasyonel sorulara yönelmeli diyorum.

Yoksa dinin, tanrının varlığını yokluğu mantıksızlığını ya da mantıklı oluşunu tartışmıyorum.
Alt 23-08-2012, 13:57
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

idontneedagod´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu din yalnızca Kuran ve söylediklerinden oluşmuyor. Bugün uygulanan bir çok ritüel hadis ve sünnetlere dayanmakta. Bu yüzden konunun uygunsuz olduğunu düşünmüyorum. Burada sadece Kuran eleştirilmiyor, dinlerin tamamı eleştiriliyor. Ben, "bakın Kuran'da şu günlerde edilen tüm dualar kabul edilir yazıyor, bu mantıksızdır" demiyorum. Kendilerini İslam profesörü olarak tanıtanlar, böyle gün ve gecelerin varlığından bahsediyorlar. Bu konuyu bu yüzden din dışı değerlendiremeyiz.

Bu konudaki hadisler sahih midir değil midir bu tartışılır.
Kesinlikle.

Halkin buyuk cogunlugu hadis dinine inanir halde. Zaten kitaptaki kurguya gore, peygambere itaat edilmesi ongoruluyor.

Yani yillarin icinde bu sekilde iman edilmis. Konuya iliskin, tum inanirlari sadece Kuran inaniri(hadisleri reddeden) olarak almak ve irdelemek bu acidan tutarli degil.

Ilahiyatcilarin hali zaten ortada. Prof. kisi kalkip, gunduz bir varliktir diyebiliyor.

Hayir Kuran'da bu sekilde yaziyor da diyebiliriz ayrica. Din alimine de sorsak Kuran'daki su sureyi reddetmez.

Orn;

Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.
Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!
Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.
O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Simdi bunu okuyan inanir kisi, elbetteki kalkip bu gecede, hadisler isiginda duaya yuklenecektir, sabaha kadar.. Nasilsa bin aydan hayirli.

Hadisleri de birak, zaten kitabin kendisinde, yatarken, otururken vs. Allah'i an vs. demekte.
Alt 24-08-2012, 17:55
cin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cin cin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Değerli arkadaşlarım,

Dua denilen olgu, sınırsız bir açık büfe değildirki aklınıza ilk gelen şeyi dileyesiniz,

Bir duanın kabul edilebilmesi için,,,

1: Hak etmeniz gerekir,

2: Bedelini Ödemiş olmanız gerekir,,

Yani öncelikle karşılıksız ve beklentisiz olarak, manevi dua'lar için Peygamber gibi yaşamak,

Manevi dua'lar içinse, o an için duasının yaptığınız şeyin 600.000 katını daha önceden

Allah katında hibe ( Fitre/Zekat ) etmiş olmanız gerekmektedir..

Basitçe anlatmak gerekirse 100 tl'lik bir dua ediyorsanız, 100 x 600.000 = 6.0000.000 Tl

Yok arabam olsun, Evim olsun diyorsanız buyrun siz hesaplayın,,

Allahın Herşeye Gücü Yeter, Ancak Parayı Elinde Tutamaz =)

Hala sizler Neyin Peşindesiniz ne olsun istiyorsunuz anlamıyorum ki =)

Paranızı biriktrin saçma sapan işlere harcayıp ziyan etmeyin,

El açıp hayali kahramanlardan yardım dilenmeyin sizi kimsecikler duymuyor..

Saygılarımla

Cevabı Bilinmeyen oLanın Çözümü, Teoride Sonsuzdur,,

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil