Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-07-2006, 15:23
NedimYilmaz NedimYilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Bilim ve Bilginin Önemi ve Dinin Etkisi

Bilgi ve Bilim'in Önemi

Sevgili arkadaşlar böyle bir makale yazma gereği duydum, çünkü insanlarımız gerçekten çok cahil, bilgisiz.Bazen insanın inanası gelmiyor ama hakkaten inanılmaz olaylar oluyor.Bakın size birkaç cahillik örneği vereyim;

Bir öğrenci Camiye girer ve namaz kılar.Namazın sonunda yaşlı bir adamla şu dialog geçer:

- Namazı yanlış kıldın, bir daha kılacaksın!
- Yoo , bana öğretilen gibi kıldım?
- Hayır kolunu ve elini yanlış yerde tutuyorsun.
- Biz şafiler (*) öyle kılarız
-Haa, pardon ben seni müslüman sanmıştım..

* Müslümanlıkta bir mezhep

Uzun saç üzerine biriyle konuştuğum muhabbet;

-Kardeşim saçını neden uzattın öle top gibi?
-Uzun saçın "Topluk" olduğunu bana kanıtlayabilir misin?
-Evet bak nerde eşcinsel ver hepsinin saçı uzun.
-E peki tarihteki insanlara baktın mı?
-Evet onların hepsi top!
-Peki uzun saçlı padişahlarımız topmuydu?
-Evet toptu.
-Senin tarzın dışındakilerin hepsi top mu?
-Evet, bak adam gibi adam ben gibi olur.
-E bi 200 yıl önce senin gibilere öle denmediğini nerden biliyorsun?
-Kesin denmiyodur, ben bilirim.
-Hımm Müslüman mısın?
-Çüş, tabiki evet.Hak dindir o.
-E topluk dediğin kavram, Allah'tan gelmedi mi?
-Insanlar top yaratılmaz.
-Ama bilim böyle demiyor?Bilim doğmadan önce anne karnındaki bazı biyolojik hatalar nedeniyle hormonsal bozukluk olarak bakıyor bu olaya.
-Halt yemiş onlar.
-Hiç şehir dışına çıktın mı?
-Yoo.
-En son okuduğun kitap nedir?Yani bilgi seviyen?
-İlkokul4 te okumuştum.(adam 25 yaşlarında)
-Sen şimdi bilime karşısın o zaman?
-Evet herşey Allah'tandır.
-E cebindeki telefonu, altındaki arabayı, giydiğinb kıyafetleri kim yaptı, bilim değil mi?
-Hayır Allah yaptı.
-O zaman biz ööle oturalım Allah gökten indiriversin olmaz mı?
-Ben zaten öyle yapıyorum..

Görüyoruz arkadaşlar, bilgi ne kadar önemli.Bazen insanlarımız o kadar garip davranabiliyorki."Cahillik, başa bela" diye boşa demiyor, bizden önceki insanlar.Ve hala insanlarımız bilimin bağımsız olmamasından yana.Ben bunu anlamış değilim.

Ya Kilise yıllarca Dünya'nın düz olduğunu savundu.Anadolu'ya matbaanın gelmesini yüzyıllarca yıl geciktiren şeriattir.IV Murat döneminde Allahın işine karışmak denilerek bizzat padişah emriyle yıkılan gözlemevini hatırlayın.Kanuni dönemindeki Hazerfan Ahmety Çelebi kanat takıp uçtu, yere indiğinde idam kararı çıktı, sebep Allahın işine karışmaktı..Din le bilim beraber asla ilerleyemez.Yani bir bilim adamı, kuşkusuz olmalı, belli kalıp düşüncelere bağlı kalmamalıdır.Ama hala Din-Bilim aynı kulvarda koşacak deniliyor.Böyle şey olur mu hiç?

Teknoloji ile Bilimi de karıştırmamak gerekir.Bilim: icat eder, keşfeder. Teknoloji: varoan icatları, keşifleri kullanır.Örnek olarak günümüzdeki Iron-Nükleer ilişkisi böyledir."Iran bilim yapıyor" laflarına bu da bir karşılık olsun.İnsanlar daima kafasını kullaranak bazı şeyleri bulur.İnsanlık blgiyle aydınlanmalıdır.

Mesela daha ben geçen dün gördüm ve şaşa kaldım.Buzdan ateş yakmak...Ve yapraktan pusula yapmak...BAkın dağdaki adam ne bilsin bunları.Ama araştırınca o kadar garip şeyler ortaya çıkıyorki.Bilimin sınırının olmadığı o kadar çok belliki.Ama biz ne yapıyoruz.Kurbanları bağlıyoruz ağaca, şap şap kesiyoruz.Ama hiç onun yerine koymuyoruz kendimizi.

Hayvanlar düşünemez der, insanlarımız.İşte bir Cahillik örneği daha.Bilim ve bilgiyle o kadar tes düşen bir olayki bu.Eğer hayvan düşünemeseydi, bir fil yıllar sonra bile yapılan hareketleri hatırlarmıydı.Ya da bilmiyorum, biliyormusunuz, o çitaların avlarını yakalamak için 1 saat boyunca düşündüklerini.Bilim bunları kanıtlarken insanlarımız hala nelerle uğraşıyor.Hani bir laf vardır: "Millet aya çıkar, biz dağa." O hesap.Biraz araştırsak o kadar güzel olaylar var ki.

Bunu yazma gereği duydum, çünkü internet portallarında dolaşırken o kadar garip olaylara rastladımki.Köpeğe haram diyen bir zihniyet bile var arkadaşlar.Bu adamdan siz daha ne beklersiniz.Bilimle bilgiyle nasıl uğraşacak.Hayvanların koku alma duyusunun gelişmiş olduğuna ya da depremde hayat kurtardıklarına ne bakacak.Dogmalara kaptırmış bir kere kendini.İşte bu ve bunun gibi olaylar beni bu makaleyi yazmaya yönlendirdi.

Bilim ve İslam

Kuran, Türlerin olduğu gibi yaratıldığını, bilim ise ilkel hücrelerden başlayarak evrimleştiğini ve Türlerin diğer türlerden meydana geldiğini söyler.

Kuran'a göre ilk insan Adem, bügünkü insandan farksızdır. Konusabilir, zekidir, düşünme kapasitesi, bilinci ve yetenekleri bizlerle aynıdır.

Bilim'se, insanlar'ın zeka, konuşma, bilinç vs gibi yeteneklerinin zaman içinde evrimleştiğini, ilk insanlarda Beyin hacminin daha düşük olduğunu, Beyin kabuğu'nun gelişmemiş olduğunu, konuşma'nın olmadığını, renkli görmediklerini, ayrıca fiziken daha değişik olduklarını söyler.

Kuran'a göre ilk insanlar uzun yaşamıştır. Adem 930 yıl, Nuh 950 yıl,vs vs.

Bilim'e göre ise, ilk insanların ömrü tam tersine günümüzdekinden kısa olup, evrim sürecinde giderek uzamaktadır. Romalılarda bile ortalama ömür 40 yıl civarındadır.

Kuran'a gore Adem'in çocuklarından Habil çiftçi, Kabil koyun çobanıdır. Yani ilk insan döneminde ziraat ve hayvancılık vardır. Bügünkü toprak yapısı, ve bitkiler, ağaçlar vs mevcuttur.

Bilim'e göre ilk insanlar avcı ve toplayıcıdır. Ziraat ve hayvancılığın tarihi sadece on bin senedir. Ekilebilir mevcut toprağın, bu günkü haline gelebilmesi ancak 100.000 sene önce olmuştur.

Kuran'a göre, Adem'in çocuklarından Habil, Kabil'i öldürür ve gömer. Yani ölü gömmek, ilk insanlardan beri vardır.

Bilim'e göre, insanlar ölü gömme bilincine elli bin yıl önce erişti. Milyonlarca yıldır, ölüler gömülse idi, mezarlik olmayan bir karış yer kalmazdı.

Kuran'a göre 'Allah, koyun, keçi, deve, at, eşek, sığır yaratmıştır'. Yani bu hayvanlar ilk ortaya çıktıklarından beri aynıdırlar. Ve ilk insanlarla aynı anda yaratılmışlardır.

Bilim'e göre bu hayvanlar başka türlerden evrimleşmiş, ve insan tarafından evcillestirilerek, muhtelif seçmelerle (çiftleştirme, eleme vs) bugünkü konumlarına gelmişlerdir. İlk insanların devrinde bu tip hayvanlar yoktur, bunların yabanıl ataları vardır, ve bahsedilen evcil türler sadece 10.000 senedir vardır.

Kuran'a göre meyveler, sebzeler bugünkü özelliklerinde (Renk, tat, şekil, büyüklük vs) yaratılmışlardır.

Bilim'e göre ise günümüzde bulunan sebze ve meyveler, insanlar tarafından seçildiği için, bugünkü tat, koku, renk, ve boyutlarına ulaşmışlardır. Mısır 5.000 yıl önce 2-3 santim iken, insanlarca devamlı surette irileri seçilerek ekildiği için bugünkü boyutuna ulaşmıştır. Armut, elma vs nin acıları beğenilmeyen türleri vs ekilmemiş ve beğenilen türleri korunmuştur. Yani günümüzde tüketilen tüm sebze ve meyveler, insanlarca geliştirilmiştir.

Kuran'a göre evren 6 günde yaratılmıştır.

Bilim'e göre Dünya milyonlarca yılda oluşmuş ve şekillenmiştir.Başlangıçta bir yıldız olan Dünya zamanla soğuyup gezegen halini almıştır.

Ve şunu da belirteyim.Din asla bilimin paçasını bırakmamıştır.Bakınız örnekler;

* IV. Murat zamanında gökyüzünü araştıran gözlemevi bizzat padişah emri ile Allah'ın işine karışmak denilerek Kaptan-ı Derya tarafından topa tutularak yıkılmıştır.

*Matbaa'nın Anadolu'ya girişini 250 yıl geciktiren şeriattır.

*Hazerfan Ahmet Çelebi kanat takıp uçtuktan sınra yere indiğinde idam kararı çıktı.Sebep Allah'ın kuralını bozmaya çalışmaktı.,Bizzat şu laf geçti sarayda: "Bu adem pek havf edilecek bir ademdir, her ne murad ederse elinden gelir,böyle kimselerin bakması caiz değil"

*Resim çizmek islamiyete göre yıllarca yasaktı.Oysa resim, çizim, plan, proje bilimin temelini oluşturur.

*Yüzyıllar ömce kadınların doğum sancılarının, Havva'nın Şeytan'a uyup yasak elmayı Adem'e yedirmesinden dolayı lanetlenen kadın soyunun çekmesi gereken ilahi bir ceza olduğuna inanan kilise, her türlü ağrı kesicinin doğumda kullanılmasını yasaklamıştır.

*Benjamin Franklin paratoneri bulduğu zaman hristiyanlar, yıldırım savmanın, tanrının kullandığı silahların birini ortadan kaldırmak ve tanrıya isyan etmek savlarıyla ortalığı velvereye vermişlerdi.

*Ve daha yakın bir gelişme.İnsan kopyalanacak teknolojiye ulaşıldı.ABD'deki bilim adamları bunu yapacaktı ama dönemin başkanı Clinton "Tanrıyı gücendirmeyin" diyerek buna izin vermedi.

*Günümüzün haberi, kök hücreden sperm elde edildi. Fakat muhafazakar Başkan George W. Bush bu gelişmeyi onaylamadı, tüm çalışmalar durduruldu.

Daha örnek çok..

Alt 26-07-2010, 19:44
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygidege arkadaslar;

Guncelleme.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 26-07-2010, 21:05
oldschool oldschool isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

üzerinde çok çalışılmadan yazılmış gibi duruyor ama ben okumakta fayda gördüm. yer yer dinler birbirine karıştırılsa da yada dindar ile din kavramları birbirinin yerine kullanılsa da bizimle bu çalışmasını paylaşan arkadaşa teşekkür ediyorum.

Önerilen Siteler