Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Sanat > Edebiyat > Kitapkurdu

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-03-2015, 21:45
Nana Buluku Nana Buluku isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Kon-Tiki

Antropolog ve kaşif olan Thor Heyerdahl teorisini kanıtlamak için balsa ağacından bir sal yapıp Peru'dan Polinezyaya 101 günde varır. Kitap, sinemaya da uyarlanmıştır. Tarih sevenler okuyabilir. Belki merak uyandırarak araştırmaya teşvik eder ve Polinezya tarihini öğrenmiş olursunuz. Bence tarih sevenlerin mutlaka Polinezya ve Endenozya tarihini öğrenmesi gerek. Kötü haber şu ki;
Thor Heyerdahl'ın teorisi daha sonradan çökertildi. Teorisini kanıtlamak için verdiği emekler boşa gitti.
Alt 21-03-2015, 13:45
Aborjin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aborjin Aborjin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Zamanın Kısa Tarihi - Stephen Hawking

Gerçeği kucaklamak sahte bir mutluluktan daha iyi değil midir ?
Alt 21-03-2015, 17:56
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Metro 2033

Her ne kadar beni çok sarmasada bir miktar sürükleyici bir kitap... Daha çok konu nereye bağlanıcak derken öyle bir bakmışım bitmiş...

Dinlerin doğru tarafları da vardır; Mesela Hristiyanlık İslamiyetin, İslamiyet de Hristiyanlığın yanlış olduğunu iddia eder.
Alt 21-03-2015, 21:35
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

JULIAN BALDICK - Hayvan ve Şaman - Orta Asya’nın Antik Dinleri

İyi ki okumuşum dediğim bir kitap, gerçi daha bitmedi az kaldı ama okuduğum kadarıylada bana yetti.
Bundan öncesinde pek öyle müstakil kitap okumazdım, sonrada okumam ama bazen bunun gibi araştırmalarıda kaçırmamak lazımmış, o kesinleşti.

Bundan sonraki adımda, Michael Harner 'in kitaplarına bakmak isterim,
Şamanın Yolu
Şamanik Şifa
Mağara ve Kozmos

gibi kitapları varmış bu abimizin, ayrıca bu konularda en çok kitap satan kişi oymuş, youtubede Şamanik videoları filanda var.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 26-03-2015, 23:16
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alt 27-03-2015, 17:18
_muhammed_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
_muhammed_ _muhammed_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Modern İran Tarihi
Son Devrimci: Ayetullah Humeyni

Şimdi de futbol asla futbol değildir ve santrforun rüyası'nı okuyorum

# Tanrınız öldü ve sadece cahiller ağladı. Ve eğer cehenneme inanıyorsanız, o zaman orada görüşürüz! *F.N

Konu _muhammed_ tarafından (27-03-2015 Saat 17:24 ) değiştirilmiştir.
Alt 27-03-2015, 18:16
Aleph - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aleph Aleph isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

A Brief History of Humankind - Yuval Noah Harari.

Harika bir kitaptır. İnsan olarak kendi türünüzün hikayesini merak ediyorsanız bu kitap tam size göredir, geçmişinize bütüncül bakışla ışık tutmaya çalışır. İbranice biliyorsanız ibranice aslından, İngilizce biliyorsanız ingilizce baskısından okuyun. Fakat her iki dili de bilmiyorsanız sorun değil, Kolektif kitap bu kitabı çok güzel Türkçeleştirdi, Türkçesini de alıp okuyabilirsiniz.

Ayrıca konuya ilginiz çok derinse coursera üzerinden uzaktan eğitimine de katılabilirsiniz.
https://www.coursera.org/course/humankind
Alt 28-03-2015, 20:17
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

E-Kitap: Eric Hoffer - The True Believer: Thoughts On The Nature Of Mass Movements - Kesin İnançlılar (Kitle hareketlerinin doğası üzerine düşünceler)

https://yadi.sk/d/rX3D4vcqPStmJ

Önsöz

Bu kitapta, ister dini hareketler olsun, ister sosyal devrimler veya milliyetçi hareketler olsun, bütün kitle hareketlerinde ortak olan bazı özellikler incelenmiştir. Bu kitap, bütün kitle hareketlerinin birbirinin aynı olduğunu iddia etmemektedir, fakat bazı temel karakteristikler kitle hareketlerinde öylesine ortaktır ki, bu onların aynı familya içinde görünmesine imkân vermektedir.

Bütün kitle hareketleri, taraftarlarında ölümü göze almak ve birlikte eyleme geçmek duygusu yaratır: ortaya koydukları program ve telkin ettikleri öğreti ne olursa olsun, bütün kitle hareketleri aşırılığı, gayreti, parlak umudan, nefreti ve hoşgörüsüzlüğü körükler: bütün kitle hareketleri hayatın belirli bölünmelerinde güçlü bir faaliyet akışı yaratmaya muktedirdir ve körü körüne bir inanç ve sadakat ister. Öğreti ve ilham yönünden ne kadar farklı olurlarsa olsunlar, bütün kitle hareketleri ilk taraftarlarını aynı tip insanlar arasından seçer ve aynı düşünce tarzındaki insanlarla ilişki kurar.

Her ne kadar aşın Hıristiyan, aşırı Müslüman, aşırı milliyetçi, aşırı Komünist ve aşırı Nazi arasında belirgin farklar bulunmaktaysa da, bunları harekete geçiren aşırılığını aynı kökten geldiği kabul edilebilir. Bunların etki alanını genişletmeye ve dünya egemenliğini ele geçirmeye doğru iten güç için de aynı şekilde düşünülebilir. Kendini adamak, inanç sahibi olmak, iktidar peşinde koşmak, birleşmek ve nefsinden feragat etmek gibi duyguların ortak noktaları vardır. Kutsal amaçların ve öğretilerin içyapısında büyük farklar mevcut olmasına rağmen, bunları etkili hale getiren etkenlerde büyük benzerlik vardır. Hıristiyan öğretisinin etkisine ait nedenleri gören bir kişi aynı zamanda komünist, Nazi ve milliyetçi öğretinin etkisine ait nedenleri de görmektedir. İnsanların uğrunda öldükleri kutsal amaçlar birbirinden çok farklı olsa bile, o insanlar esas itibarıyla aynı şey için ölmektedirler.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)

Konu Şüpheci Dinsiz tarafından (28-03-2015 Saat 20:23 ) değiştirilmiştir.
Alt 15-04-2015, 16:49
Nana Buluku Nana Buluku isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Üçüncü Şempanze - Jared Diamond

Evrimle ilgili bilgim az olduğu için okuyayım dedim. Jared Diamond'ın Tüfek Mikrop ve Çelik kitabını da okumuştum. Bu kitabının da güzel olacağını düşündüğüm için aldım. Doğru tahmin etmişim bu kitabı da harika.

Evrimle ilgili kitap önerebilecek var mı ?

Stephen Hawking'in Zamanın Kısa Tarihi kitabını da almayı düşünüyorum. Almalı mıyım sizce ?
Alt 15-04-2015, 16:56
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nana Buluku´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Üçüncü Şempanze - Jared Diamond

Evrimle ilgili bilgim az olduğu için okuyayım dedim. Jared Diamond'un Tüfek Mikrop ve Çelik kitabını da okumuştum. Bu kitabının da güzel olacağını düşündüğüm için aldım. Doğru tahmin etmişim bu kitabı da harika.

Evrimle ilgili başka kitap önerebilecek var mı ?

Stephen Hawking'in Zamanın Kısa Tarihi kitabını da almayı düşünüyorum. Almalı mıyım sizce ?
Bu tip kitaplara meraklı isen DNA'nın Kısa Tarihi adlı kitabı öneririm. Hem bir Türk profesör tarafından yazılmış hem de sürükleyici bir kitaptı bence. Amma illa ki Evrim okuyacağım diyorsan belki de direk Darwinin yüzlerce yıl önce yazdığı Türlerin Kökeni'ni okumalısın.

Zamanın Kısa Tarihi eski bir kitap, görelilik teorisi, solucan delikleri, karadelikler vb. ye giriş yapmak istiyorsan faydalı olabilir. Aslında John Gribbins'in kitapları iyi oluyor ancak -sanırım bu Türkçe'nin fakirliğinden kaynaklanıyor- kompleks bilimsel kitapları çok başarılı ve anlaşılır şekilde çeviremiyorlar. Bu yüzden John Gribbins'i anlamakta güçlük yaşanabilir.

Diğer tavsiye edeceğim kitap ise ODTÜ yayınlarına ait Parçacık Fiziği kitabı. Yeni keşfedilen parçacıkları ve nasıl keşfedildiklerinin hikayesini okumak istiyorsan çok başarılı bir kitap. ODTÜ'lü bir araştırma görevlisi tarafından yazılmış, sade ve anlaşılır bir kitap hem de 5 tl.

http://www.odtuyayincilik.com.tr/pro...-macerasi.aspx

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.

Önerilen Siteler