Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-01-2013, 20:39
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Jesus-Christ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Siz bütün konuları birbirine karıştırıyorsunuz sayın Neva!

Yüceltmediğinizi zaten biliyoruz. Yüceltmiyor yada inanmıyorsunuz diye hep olumsuz yönde, metnin kendi gerçekliği dışında yorumlamak zorunda mısınız?

Ortada bir çobanlık kurumu vardır.

Tanrı halkına öğreten, onlara rehber olma sorumluluğuna sahip kurum organları vardır: Ferisiler, din bilginleri vs.

Bu insanlar, yasa yasa dediler, yasayı yozlaştırıp, insanları sömürdüler. Bir öernek: Dinlenme gününde yasa gereği çalışmadıklarını söyleyip övünen bu insanlar, günlük işlerini yapmaktan geri durmaz, çalışırlardı. İsanın yıllardır hasta olan birine yardım etmesini, yasa ihlali olarak görüp, halkı kışkırtmaya çalıştılar.

İsa da onların ikiyüzlülüklerini ortaya koymuştur.

Yozlaşmış bir çobanlık kurumu vardı ve isa buna ilişkin konuştu. İlk mesajımda zaten yazdım neyin ne olduğunu Kutsal Kitaba göre. Siz istediğinizi düşünebilirsiniz ancak her düşündüğünüz Kutsal Kitaba uygun değildir.

Davutla isanın ilgisi vardır, ama konuyla ilgisi yoktur.

Sayın, Pirate - Neva - istatistik ;

Size iki soru sormak istiyorum.

Sizler, Kutsal Kitabı ve Hristiyanlığı eleştirenler, ( eleştirmekte özgürsünüz, hakaret etmediğiniz sürece)

Sizler,

1__Kutsal Kitabın bütününü [Yaratılıştan Vahiy kitabına kadar] okudunuz mu?

Baştan sona okudunuz mu?

2__Hristiyanlık Tarihini, Hristiyanlık inancını, doktrinlerin bütününü dikkatlice inceleyip araştırdınız mı?

Neyi değiştirir ki gibisinden, topu taca atmayın lütfen. Samimiyetle yanıtlamanızı rica ediyorum. Siz bana pek çok soru sordunuz ben de size iki soru sordum.

Bu neye yarar? Neden gereklidir

Birisi bir olgu hakkında sorular sorup, özellikle eleştiriyorsa, o olgudan haberdar olması gerekir. O olguyu iyi bilmesi ve kavraması gereklidir. Olguyu bütünüyle bilmiyor, eleştiri kitaplarından [ salt din eleştirisi gibi] öğreniyor, internetten yada sosyal çevresinden duyduklarıyla yetinip, sistemli bir şekilde kritik yapıyorsa bu sorular önemlidir.

Bileni, bilgisizlikle suçlayanlar, bu sorulara cevap verebilirler mi?

Okuyup incelediyseniz ( ben bazılarınızın yazdıklarından yola çıkarak karamsarım) bu iyidir, yararlıdır.

Yok eğer,

Bütünüyle okumadığınız kitaplar hakkında sadece belirli alıntıları okuyup, bu denli eleştiri getirmek yakışıksız.

Sayin Jesus Christ;

Metnin disinda bir yorum soz konusu degil maalesef. Kitaplar kendi icinde bir butun olarak ele alinir ve incelenir.

Ferisi diyorsunuz ferisilik bir cesit inanctir, yahudiligin icinden evrilip cikan.

Adamlari bu yuzden dusman gostermeye gerek var mi? Sanki o donem tum yahudiler olmus de bir tek Ferisiler kalmis filan gibi manasizca islemeyin konuyu. Sizin bu denli altyapisiz savunmaniz Muhammed'i dogrular.

Bir dinin icinden mezhep/mezhepler cikmasi kadar dogal ne olabilir? Hristiyanlikta da tonla mezhep var. Sizin mantiginizla bakacak olursak, Muhammed'de bu yoldan cikan koyunlari toplamaya ve yol'a sokmaya gelmistir o halde.

Acikca bu soylenmistir kitapta.

Hirsiz ve haydut. Olay bu kadar basittir.

Sizin okudugunuzun misli kadar okuduk efendim.

Isa hastaya yardim ediyordu da, nasil ediyordu acaba? Bir de onu ogrensek..!
Alt 14-01-2013, 22:24
Pirate Pirate isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sayın, Pirate - Neva - istatistik ;

Size iki soru sormak istiyorum.

Sizler, Kutsal Kitabı ve Hristiyanlığı eleştirenler, ( eleştirmekte özgürsünüz, hakaret etmediğiniz sürece)

Sizler,

Baştan sona okudunuz mu?

2__Hristiyanlık Tarihini, Hristiyanlık inancını, doktrinlerin bütününü dikkatlice inceleyip araştırdınız mı?

Neyi değiştirir ki gibisinden, topu taca atmayın lütfen. Samimiyetle yanıtlamanızı rica ediyorum. Siz bana pek çok soru sordunuz ben de size iki soru sordum.

Bu neye yarar? Neden gereklidir

Birisi bir olgu hakkında sorular sorup, özellikle eleştiriyorsa, o olgudan haberdar olması gerekir. O olguyu iyi bilmesi ve kavraması gereklidir. Olguyu bütünüyle bilmiyor, eleştiri kitaplarından [ salt din eleştirisi gibi] öğreniyor, internetten yada sosyal çevresinden duyduklarıyla yetinip, sistemli bir şekilde kritik yapıyorsa bu sorular önemlidir.

Bileni, bilgisizlikle suçlayanlar, bu sorulara cevap verebilirler mi?

Okuyup incelediyseniz ( ben bazılarınızın yazdıklarından yola çıkarak karamsarım) bu iyidir, yararlıdır.

Yok eğer,

Bütünüyle okumadığınız kitaplar hakkında sadece belirli alıntıları okuyup, bu denli eleştiri getirmek yakışıksız.
Sayın Jesus-Christ.

Bütün kitaplar insan ürünüdür. İncil'in Tanrı'dan geldiğinin kanıtı yoktur. O yüzden, pasajda ne yazıyorsa odur, sembolik anlatımlar; Müslümanlıktaki müteşabih olayından farksızdır.

Dindarlar, ayetlerdeki elmaarmut yapma konusunda yeteneklidir. Bunu biliyoruz.

Ben İncil'i tamamen okumadım, ama Neva okumuştur mesela. Zira tartışmaktasınız ve ben de okumaktayım ilgiyle. Tamamını da okurum, fark etmez. Vaktim bol. Siz Kuran'ı okumadığınızı belirtmiştiniz. Kuran'ın yanlış olduğunu niçin düşünüyorsunuz peki? Bu, inancın dogmatikliğini kanıtlamıyor mu?

Biz bütün kutsal kitapları okumadık, zira Tanrı kavramını bile kabul etmiyoruz zaten. Tanrı'yı kabul etsek bile, dinleri kabul etmiyoruz, insan ürünü olduğunu biliyoruz.

Daha Tanrı'nın yaratılmamış olmasını bile izah edemeyen dindarların, sadece kendi inançlarını doğru kabul etmesi bile, inancın çürüklüğünü göstermez mi? Daha önce de vurgulamıştım. Kuran, İsa'nın peygamber olduğunu ve Hıristiyanların onu putlaştırdığını söyler. Belki Kuran haklıdır?

İncil'de sevgi teması işlenmesi bunu değiştirir mi? Masal kitapları da sevgi teması içerir. Biraz objektif olun. İncil'de, Kuran'daki gibi ayetler bulamıyor olması, onu kutsal yapmıyor. Hiçbir şey onu kutsal yapmıyor. Sadece insanlar böyle inanıyor, o kadar. Kutsallık olmadığı için, pasajlarda derin manalar aramak gereksizdir.

Ateş, tabi ki mecaz olacak. İsa, benzin döküp evleri yakın demiyor ya sonuçta. Ama ayrılık getirmeye gelmişse, ayrılık getirmeye gelmiştir.

İncil'in sevgi teması bize neyi anlatır? Sizde cehennem yok mu? İsa'ya teslim olmayanlar, sonsuz ateşte yanmayacak mı? Bunu hangi sevgi ile bağdaştıracağız? Sırf bir seçim yaptı diye, dünyanın en iyi adamını bile ebedi cehenneme postalamak, dinlerin çürük olduğunun en bariz kanıtıdır. Bunu sevgi ile izah edebiliyor muyuz? Vaazlarınızda bunu işler misiniz mesela? Sırf seçimi yüzünden sonsuz azap çekecek insanlara duyulan sevgiden?

Bu pasajların bazılarını izah edebilirsiniz, ama çoğu temelde çürüktür zaten. Bu, tartışmaya kapalı olduğumuz anlamına gelmez, ama önce kartları tanımlamak gerekir öyle değil mi?

Hiçbir dindar, kutsal kitabındaki hataları ya da olumsuzlukları kabul etmez. Müslümanlar ediyor mu ki siz edeceksiniz? Elbette burada yazanların her birine cevabınız vardır. Ama cevaplarınız geçerli mi o tartışılacaktır işte.

Daha İncil'deki bilimsel hatalara gelmedik, belki de ne hatalar var İncil'de. Ne dersiniz?

Bunları diyorum, çünkü İncil'in bütününü okumamız gerektiğini söylemişsiniz. İsa, ayrılık getirdiğini söylüyor. İnsanları böleceğim diyor. İncil'in tamamını okuyunca bu nasıl değişiyor? İncil'in tamamını okuyunca, ayrılık getirmeye geldim diyen İsa, birliktelik getirmeye geldim diyen İsa'ya mı dönüşüyor? Yani elma, armut mu oluveriyor?

Derseniz ki O ayette konuşan İsa değildir. Yanlış alıntılamışsın. O zaman tamam. Ama böyle bir durum da yok sanırım.

Ayrıca ben size soru sormadım, bazı pasajlar ortaya koydum. Gelecek yorumları merak ettiğim için. Yorum da yapıyorsunuz zaten. Yorumlarınızı bitirin, sonra bilgimiz ölçüsünde tartışmaya çalışalım tek tek. Hepsini yorumlamak zorunda da değilsiniz, yanlış anlamayın tabi. Şimdilik okuyucuyum bu başlıkta.
Alt 14-01-2013, 23:43
Jesus-Christ Jesus-Christ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Jesus Christ;

Metnin disinda bir yorum soz konusu degil maalesef. Kitaplar kendi icinde bir butun olarak ele alinir ve incelenir.

Ferisi diyorsunuz ferisilik bir cesit inanctir, yahudiligin icinden evrilip cikan.

Adamlari bu yuzden dusman gostermeye gerek var mi? Sanki o donem tum yahudiler olmus de bir tek Ferisiler kalmis filan gibi manasizca islemeyin konuyu. Sizin bu denli altyapisiz savunmaniz Muhammed'i dogrular.

Bir dinin icinden mezhep/mezhepler cikmasi kadar dogal ne olabilir? Hristiyanlikta da tonla mezhep var. Sizin mantiginizla bakacak olursak, Muhammed'de bu yoldan cikan koyunlari toplamaya ve yol'a sokmaya gelmistir o halde.

Sizin okudugunuzun misli kadar okuduk efendim.

Isa hastaya yardim ediyordu da, nasil ediyordu acaba? Bir de onu ogrensek..!
En çok da cahiller pek çok şey bildiğini iddia ederek,

Başkalarını kendi kafalarında yarattıkları şablonlara göre kategori ederler.

Size iki soru sordum.

Cevap alamadık.

Bakın ben, Dawkins, Gouldun neredeyse tüm kitaplarını okudum. Bu, benimle ilgili bir durumdur. Araştırmayı seven biriyim.

Siz, şu iki soruya cevap verin önce de

Ona göre Kutsal Kitabı tartışıp tartışamayacağımıza bakalım
Alt 15-01-2013, 00:15
Üyeliğini Sonlandırmış

Teşekkürler. Yanıtınız için Pirate

Kuranla ilgili sorunuza cevap olması için,

Kuran'ı hiç okumadım.

Turan Dursunun din bu serisi ve İlhan Arsel'in iki kitabını Arif Tekin'in bir kitabını, bunların dışında FEthullah Gülen'in bir, Said Nursî'nin 5 adet kitabını okudum. Bunlar benim için yeterlidir.

Onun dışında, Kuran'ı okumak için zaman ayırmam.

İnanmıyorum. Doğrudur. Vedalar hindu yazıtlarını da araştırmadım. Beni de ilgilendirmiyor.

İlgi alanımda değil Kur'an. Hristiyan inancının temellerine inanıyorum. Kur'an çok farklı doktrinleri vardır ve bizim inancımızı otomatikman reddeder.

Dolayısıyla zaten bakmaya dahi gerek duymadım.
Alt 15-01-2013, 00:26
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Size iki soru sordum.

Cevap alamadık.

Bakın ben, Dawkins, Gouldun neredeyse tüm kitaplarını okudum. Bu, benimle ilgili bir durumdur. Araştırmayı seven biriyim.

Siz, şu iki soruya cevap verin önce de

Ona göre Kutsal Kitabı tartışıp tartışamayacağımıza bakalım
Cahil???? Tartisma kalitesini dusurmeye gerek var mi?

Bilginin bittigi yerde sanirim yaftalama basliyor. Ben size hangi kitaplari okudugunuzu sordum mu ki adlarini veriyorsunuz?

Hangi 2 soru efendim? Gozumden kacmis olabilir gosterir misiniz?
Alt 15-01-2013, 01:33
Üyeliğini Sonlandırmış

Ben size değil pirateye yazdım.

Zaten ilk cümlemden de pirateye hitap ettiğim ortadadır.

Üstünüze alınmayın.

Şunu sormuştum:

Sayın, Pirate ( pirate cevabını verdi saolsun) Neva - istatistik ;

Baştan sona okudunuz mu?

Teşekkürler
Alt 15-01-2013, 01:40
Üyeliğini Sonlandırmış

Archaeopteryx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Siz bunu gözünüzle gördünüz mü? Yoksa birileri kitaba böyle yazdı ve siz de inandınız mı? Gözünüzle görmediyseniz, sanki bu mucizeler olurken, İsa'nın yanındaymışsınız gibi, "İsa böyle yapmıştır." diye kesin yargılarla konuşmak ne derece tutarlıdır?
İncilde yazılıdır. Ben de bir hristiyanım ve doğal olarak İncilde yazılanlara inanıyorum.

Orada değildim.

Ancak, kanonize edilmiş inciller, apokrifler, Hristiyan olmayan Yahudi Kaynakları, isanın doğa üstü ve mucizevi işler yaptığına tanıklık etmektedir. Yahudi kaynakları bunları, büyü, sihir olarak yorumlamışlar ve başka da açıklama getirememişler.

2000 yıl öncesine rağmen, kaynaklar mevcuttur. Biraz araştırın.

Esenlikler
Alt 15-01-2013, 02:06
Üyeliğini Sonlandırmış

____
Neva:

____

Olayı ben açıkladım ama siz tamamen kişisel bir yorum getirdiniz. Kutsal Kitaptan aldığınız bir olayı istediğiniz gibi evirip çevirdiniz.

Kutsal Kitap uzmanları, ilahiyatçılar, Kutsal Kitap çeviri ve rehber kitapları vs. Hiç bir şekilde sizin yorumunuzu desteklemiyorlar. Otoritelere kulak vermenizi rica ederim.

Beni dinlemediniz, onları dinleyiniz bari. Okuma zahmetine soktuğum için kusura bakmayın bu arada. Okumadan anlamayacaksınız beni .

Barnes Notes on the Bible

Clarke's Commentary on the Bible

Gill's Exposition on the Entire Bible

Geneva Study Bible

People's New Testament

Wesley's Notes

Jamieson Fausset Brown Bible Commentary

Mathew Henry's Concise Commentary

Gibi yorum Kitaplarının ne dediğini öğrenmek için

http://bible.cc/john/10-8.htm adresini ziyaret ediniz.

Ayrıca

Exegetical Commentary on John 10
Study By: W. Hall Harris III

http://bible.org/seriespage/exegetic...entary-john-10

Şimdilik yeterlidir sanırım.

Hepsi de benim açıkladığım görüştedir.

Üstelik Kutsal Kitap da Yeremya 12:10; 23:1-2; Hezekiel 34:2 ayetleriyle isanın ne demek istediğini aydınlatır.
Alt 15-01-2013, 04:56
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

____
Neva:

____

Olayı ben açıkladım ama siz tamamen kişisel bir yorum getirdiniz. Kutsal Kitaptan aldığınız bir olayı istediğiniz gibi evirip çevirdiniz.

Kutsal Kitap uzmanları, ilahiyatçılar, Kutsal Kitap çeviri ve rehber kitapları vs. Hiç bir şekilde sizin yorumunuzu desteklemiyorlar. Otoritelere kulak vermenizi rica ederim.

Beni dinlemediniz, onları dinleyiniz bari. Okuma zahmetine soktuğum için kusura bakmayın bu arada. Okumadan anlamayacaksınız beni .

Barnes Notes on the Bible

Clarke's Commentary on the Bible

Gill's Exposition on the Entire Bible

Geneva Study Bible

People's New Testament

Wesley's Notes

Jamieson Fausset Brown Bible Commentary

Mathew Henry's Concise Commentary

Gibi yorum Kitaplarının ne dediğini öğrenmek için

http://bible.cc/john/10-8.htm adresini ziyaret ediniz.

Ayrıca

Exegetical Commentary on John 10
Study By: W. Hall Harris III

http://bible.org/seriespage/exegetic...entary-john-10

Şimdilik yeterlidir sanırım.

Hepsi de benim açıkladığım görüştedir.

Üstelik Kutsal Kitap da Yeremya 12:10; 23:1-2; Hezekiel 34:2 ayetleriyle isanın ne demek istediğini aydınlatır.
Sayin Jesus Christ;

Okudugumu soyluyorum. Yalan mi bu? Iftira mi atiyoruz kitabiniza, olmayan birseyi mi uydurup soyluyoruz var diye?

Benden önce gelenlerin hepsi hırsız ve hayduttu, ama koyunlar onları dinlemedi.

Size doğrusunu söyleyeyim, koyun ağılına kapıdan girmeyip başka yoldan giren kişi hırsız ve hayduttur.
Kapıdan giren ise koyunların çobanıdır.
Kapıyı bekleyen ona kapıyı açar. Koyunlar çobanın sesini işitirler, o da kendi koyunlarını adlarıyla çağırır ve onları dışarı götürür.
Kendi koyunlarının hepsini dışarı çıkarınca önlerinden gider, koyunlar da onu izler. Çünkü onun sesini tanırlar.
Bir yabancının peşinden gitmezler, ondan kaçarlar. Çünkü yabancıların sesini tanımazlar.››
İsa onlara bu örneği anlattıysa da, ne demek istediğini anlamadılar.
Bunun için İsa yine, ‹‹Size doğrusunu söyleyeyim›› dedi, ‹‹Ben koyunların kapısıyım.
Benden önce gelenlerin hepsi hırsız ve hayduttu, ama koyunlar onları dinlemedi.
Kapı Benim. Bir kimse benim aracılığımla içeri girerse kurtulur. Girer, çıkar ve otlak bulur.

Otoriteye niye kulak verecegim pardon?

Sizin otorite dediginiz adamlar Incil'i tahrif ettiler konsullerde, hangi otorite bahsettiginiz? Hani tahrifatsiz bir kitap olsa anlayacagim.

Siz once benim Ferisi'lere iliskin yorumlarima cevap verin, sonra bana otorite onerin isterseniz.

Bosa demiyor demek ki Kuran; Evlerinize arka kapilardan girmeniz iyi degildir diye.

Halbuki adamlar arka kapidan/duvardan kirarak vs. girince, daha cok sevap islediklerini dusunuyorlardi inandiklari tanriya iliskin, bu bir cesit inancti neticede.

Ama onlari, hirsiz ve haydut diye nitelememis en azindan.

Ekleme: Sorulariniza iliskin, daha onceki mesajlarimda zaten cevap vermistim. Donup bulabilirsiniz.

Konu Neva tarafından (15-01-2013 Saat 08:03 ) değiştirilmiştir. Sebep: duzenleme
Alt 15-01-2013, 15:36
Pirate Pirate isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Bu ne şimdi sayın Jesus? Bu mu sizin sevgi temalı inancınız, kabulleriniz? Bu başlığı açmakta haklı olduğumu gördünüz mü şimdi?

Daha konuları tartışmaya bile başlamadık, cahil ilan edildik. Pek güzelmiş sizin işiniz de. Sebep peki? İncil'e sıradan kitap dedik diye mi? Evet öyledir, insan ürünüdür. Bizler, o kitaplara kutsallık atfetmeyiz ki derin yorumlar arayalım. Tamamını okumadım diye mi? E anlatıyorsunuz ya işte? Okuyoruz şu anda. Hani akademik ünvanınız da var madem. Tamamını okuyunca ne değişecek onu anlamıyorum. Okurum merak etmeyin, ilk fırsatta sizin hatırınıza tüm metinleri baştan sonra bitireceğim. Ne değişecek çok merak ediyorum.

Benden öncekiler hayduttur. diyen İsa, İncil'in tamamını okuyunca, Benden öncekiler melektir. diyen İsa'ya mı dönüşecek? Hadi bunu bir önyargı olarak gördünüz, sizin ithamınız ne peki? Cahil!

Siz bir yandan vaaz verirken, bir yandan öğrencilerinize cahil mi dersiniz? Ne kadar ilginç.

Kuran'da yüzlerce hata ve çelişki bulmuş insanlarız, İncil'de mi pürüz bulamayacağız acaba? Hepsi insan ürünü diyorum zira. Al birini vur ötekine.

Otorite falan demişsiniz, otorite bizi bağlamaz. Sizi bağlayabilir, onu bilemem. Metinlerde ne yazıyorsa odur.

Yazdıklarınıza baktığımda, beklediğimden farklı bir şey görmediğimi de belirteyim. Elmaarmut olarak tanıtmaya devam ediyorsunuz. Mesela, ben ayrılık getirmeye geldim pasajının altına yaptığınız yorum bunu gösteriyor.

İsa Mesih'e olan iman, imansız toplumlarda hoş karşılanmıyor. Gerek hristiyanlığın ilk başladığı yıllarda Romalılar döneminde gerekse günümüzde hristiyanlar inançlarından ötürü öldürülmüşlerdir. Hatta ülkemizde dahi kardeşlerimizin boğazları kesilerek katledildiler. İsanın bu mesajını, ancak, ailesinden muhalefet gören bir inanlı anlayabilir. Öyle durumlar olur ki, babası evladını, öz çocuğunu İsa inancından ötürü reddediyor, dışlıyor. Bu aile fertlerinde, arkadaş çevresinde, okulda, sokakta görülebilen durumlardır. Ayrılığın anlamı da budur.
İnsanlar, inançları yüzünden öldürülürler. Bu Hıristiyanlığa özel bir şey mi? Müslümanlar da, Museviler de, Budistler de vs. katledilmiştir tarih boyunca. Haçlı Seferlerini ne çabuk unuttunuz? Kaldı ki katledilen Hıristiyanlar, niye katledildi? İsa sevgisi yüzünden mi? Yoksa karşı dinlerin tahammülsüzlüğü yüzünden mi? Aynı tahammülsüzlük İncil'de yok mu acaba? Varsa bile bize söyler miydiniz, yoksa kendimiz mi arayıp bulacağız?

Bu söylediğiniz şeyin, o verilen pasajla ilişkisinin kurulması oldukça zorlama bir yorum olmuş. Herhalde otorite öyle buyurmuş olsa gerek. İnsanların inançlarından ötürü öldürülmesinin, o inancın kendisi ile alakası yoktur. İsa'yı sevin, Musa'yı sevin vs. sebep bu değildir. Sebep, karşı dinlerin tahammülsüzlüğüdür. Kuran'ın getirdiği din böyledir mesela. Tahammülsüzlük pompalar her daim. Dostluk gibi kurgular, dindaşlara özgüdür.

Demek ki İsa'nın ayrılık getirmesi ile Hıristiyanların inançları yüzünden öldürülmeleri birbirleriyle bağlantılı değildir, çok zorlanırsa aralarında ilişki kurulabilir belki.

Kendinden öncekileri haydut ilan eden İsa (ki orada meal hatası falan olmadığını varsayıyoruz) için de pek farklı şeyler düşünemeyiz gibi geliyor bana. Tahammülsüzlük her daim var. Her inançta var. Ama az, ama çok.

E bana da cahil damgasını yapıştırmışsınız, daha bu dakikadan sonra size yanıt verilir mi?

Buyrun meydan sizindir, kendiniz çalıp oynayabilirsiniz. Demek ki İncil'in bağlıları da tahammülsüzmüş bazı şeylere, öyle değil mi? Kuru kuru sevgi muhabbetiyle olmuyormuş. Bunu da gören görmüştür herhalde.

Önerilen Siteler