Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-04-2012, 17:57
Jolly Jocker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jolly Jocker Jolly Jocker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Kuran Kurslarındaki Son Düzenleme

(Alıntı Haber) Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuran kursları ile ilgili hazırladığı yeni yönetmelikte yaş sınırlaması, Milli Eğitim Bakanlığı denetimi yok. Eski yönetmelikteki “Kursta siyasi nitelikte etkinliklere izin verilmez” hükmü ise yeni yönetmelikte yer almıyor. (Kaynak: http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-si...i-haberi-53538 )

---------------------------------------------------------

Bildiğim kadarıyla islam geleneğinde çocuğa dini öğretmek babanın, baba yoksa amcanın işidir. Yani din aile içinde öğretiliyor. Zaten eskiden okul mu varmış? Fakat dinciler sırf toplumda baskı kurabilmek ve başka çocukları da dindarlaştırmak için kendi dininin geleneğine ters düşüyor. Niyetleri kötü çünkü.

Herşeye karşın bir ailenin dini bilgisi yetersiz olabilir ama çocuklarının bu bilgiyi tam almasını isteyebilir. Bu özgürlükleri de elbette vardır. Ama bunun yeri okul değil camidir. Gider imamdan rica edersin, beni din konusunda aydınlat diye. Ama bunu birey kendisi yapmalıdır. Çocuğunu zorla götürmemelidir. Çocuklar istediğimizi yapabileceğimiz canlılar değildir. Çocukların da hakları vardır.

Okullarda zorunlu ya da seçmeli din dersinin gereği ve mantığı yok. Zorunlu ya da seçmeli bir din dersi olmamalı, dinini öğrenmek isteyen genç mahalle imamından öğrenmelidir. Dini öğrenmek ancak yetişkin kişilerce, istek varsa, bireysel olarak yapılmalıdır.

Keza imam hatip okulları, sadece imam ve hatip yetiştirmelidir. Adı üstünde, imam-hatip okulu. İmam-hatipte okuyan başka meslek edinememelidir. Kadınlardan imam ve hatip olamadığı için bu okullara kız öğrencilerin gönderilmesi de hatadır. Peki gençler dinlerini nereden öğrenecek? Ailesinden ya da imamdan öğrenecek. Okul dışında, kendi isteği ve olanağıyla öğrenecek. Bu yüzden Kuran kursu bir özgürlüktür, karşı çıkmıyorum.

Ama Kuran kurslarının bazı kriterleri olmalıdır. Çünkü islamın reform görmediği ve siyasallaşarak totaliter, insan haklarını ihlal eden devlet yapıları ortaya koyabildiği, keza radikal islamcı terör örgütlerinin varolduğu gözönüne alınmalıdır. Bu yüzden Kuran kurslarının denetim altında olması gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı ya da demokratik kitle örgütleri v.s. Kuran kurslarının siyasal içeriğe kaymaması ve insan haklarıyla çelişen ya da şiddet yanlısı, baskıcı islam yorumlarının öğretilmemesi noktasında denetleme yapmalıdır. Ama işte bu gereklilik artık görmezden gelinmeye başlanıyor. Bu durum demokrasi, özgürlükler ve insan hakları bakımından çok tehlikelidir.

Önemli bir nokta da Kuran kursuna gidenlerin genç yaşta olması, yani yetişkin olması gerektiği konusudur. Çünkü çocukların doğru düzgün sorgulama ve eleştirme, ayırt etme gücü gelişmemiştir henüz. Mantık tam oturmamıştır. Çocuklar kolaylıkla istismar edilebilir., kandırılabilir. Eğer AKP ve muhafazakarlar dinlerine güveniyorlarsa, çocuğun ergin yaşta, aklı başındayken, eleştirip sorgulayarak dini değerlendirmesi gerektiğini kabul ederler. Çünkü çocuk yaştayken insan her türlü hikayeye inanır. Noel babaya bile inanır, ''öcü''den korkarsın. Kendine ve inancına güvenenler, çocukları hedef almaz. Çocuk istismarı, din kisvesi altında meşru hale gelemez.

İmam hatipte okuyanlar sadece imam ve hatip değil her mesleğe girebiliyorken, zorunlu din dersleri sürüyorken, üstüne bir de Kuran ve siyer dersleri geliyorken, bir de Kuran kurlarında yaş sınırının kalkması, siyasetin serbest bırakılması ve denetimden çıkarılması felakettir. İslam dinin ve geleneğinin özgürlükçü, demokrat ya da insan haklarından yana olmadığını biliyoruz. Denetimsiz, politikleşmiş Kuran kurslarından demokratlar, insan hakları savunucları çıkmayacağını da görebilmek gerekiyor. AKP'ye destekleyen ''demokratlar demokratlıkta samimi ise artık eleştirmeye başlamaları gerekiyor. Alevinin hala cemevi yasaklıyken, ateistlik ''tinercilikle'' bir tutuluyorken islamın bu kadar ölçüsüzce sırtının sıvanması adaletsizlik değil midir herşeyden evvel?
Alt 08-04-2012, 22:11
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Adamlar, neredeyse tümden maskesiz dolaşmaya başladılar.

Kuran Dersi’ne cuma formülü

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, seçmeli Kuran dersinin çocuklar arasında ayrışmaya neden olmaması için kafa yorduğunu anlattı. Bakan Dinçer, cuma günü eğitim bittikten sonra dersin verilebilmesine yönelik bir formül üzerinde düşündüğünü söyledi.
Bu hırsızlığı belgeli intihalci adamın baştan sona adeta kafa bulduğu sözleri arasında şu kısım daha bir ilginç:

(...)

Ortaokula giderken sınav olmayacak. Çocuk normal bir ortaokula gitmişse derslerin hangileri seçmeli ders olacak belli değil. Talim Terbiye Kurulu çalışıyor. Ancak Meclis hüküm getirdi. Kuran ve Peygamberimizin Hayatı’nın öğretilmesi. Biz bunu ortaokulda ve lisede öğreteceğiz. Biz Türkçe gibi Kuran okumayı öğreteceğiz. Zaten şu anda Arapça seçimli. Arapça öğretmeyeceğiz. Arapça lisanıyla Arap alfabesine dayalı Kuran okuma ayrı. Yani çocuk Arap harfleriyle bir kelimeyi okumayı öğrenecek ama okuduğu şey Kuran olacak. Bir müfredat oluşturacağız. Okuyacak ama anlamayacak. Zaten Kuran okuyanların büyük bölümü anlamazlar onu bir kutsal bir kitap olarak okurlar.

(...)
Gül ya da ağla, öl ya da öldür sana kalmış.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 08-04-2012, 22:14
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ama Kuran kurslarının bazı kriterleri olmalıdır. Çünkü islamın reform görmediği ve siyasallaşarak totaliter, insan haklarını ihlal eden devlet yapıları ortaya koyabildiği, keza radikal islamcı terör örgütlerinin varolduğu gözönüne alınmalıdır. Bu yüzden Kuran kurslarının denetim altında olması gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı ya da demokratik kitle örgütleri v.s. Kuran kurslarının siyasal içeriğe kaymaması ve insan haklarıyla çelişen ya da şiddet yanlısı, baskıcı islam yorumlarının öğretilmemesi noktasında denetleme yapmalıdır. Ama işte bu gereklilik artık görmezden gelinmeye başlanıyor. Bu durum demokrasi, özgürlükler ve insan hakları bakımından çok tehlikelidir.

Tebrikler tamamen katılıyorum müthiş bir tespit.

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...
Alt 09-04-2012, 11:01
DDiderot DDiderot isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

18 yaşına kadar her türlü dini,ideolojik eğitim SUÇ sayılmalıdır.

Kuran kursuymuş,imammış,okulmuş,hakları varmış uzatmanın alemi yok.

Öğretmezsin islam,kemalizm,komunizm,faşizm filan.

Öğretirsin matematik,fizik,biyoloji,mantık vs. 18 yaşına gelince ne halt olacağına kendisi karar verir.

Gerisi laf kalabalığı.

Hatta tarih bile öğretmemek lazım. Bütün bir nesil osmanlıyı karıncayı bile incitmeyen hoşgörü imparatorluğu sanıyor.

Konu murted tarafından (10-04-2012 Saat 10:53 ) değiştirilmiştir. Sebep: Kısa iletiler birleştirildi.
Alt 10-04-2012, 11:34
Mutezile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mutezile Mutezile isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

** Bu adamların HSYK'yi, Anayasa Mahkemesini iğdiş etmelerine ÇANAK TUTAN;

** İLERİ DEMOKRASİ söylemlerini öne çıkaran

** Bunlar ASKER VESAYETİNİ yıkıyor diye şakşaklayan

** VE nihayet YETMEZ AMA EVET diyerek Kahve dövücünün hınk deyicisi olmayı gururlarına yediren, TEŞNE OLANLAR..

Şimdi ara ara aynaya bakıyor musunuz?

Vicdanınız rahat mı?

Çocuklarınızın geleceği için yüreğiniz sıkışıyor mu?

Anadolu Federe Cumhuriyetinin sadık evlatları; Barzani (babası da, kendisi de), CFR, Tel Aviv sizlerle gurur duyuyor...

‘Barışı sabote etmek için Türklerle savaştık. Öldük ve öldürdük… Sevr Antlaşması ve ‘büyük Ermenistan’ hayali gözlerimizi kör etti. Kandırıldık ve Rusya’ya bağlandık… Tehcir doğruydu ve gerekliydi…’

''Askerî operasyonlara katıldık. Kandırıldık ve Rusya’ya bağlandık. Tehcir doğruydu ve gerekliydi. Gerçekleri göremedik, olayların sebebi biziz. Türklerin millî mücadelesi haklıydı. Barışı reddetmemiz ve silahlanmamız büyük bir hataydı. ''
Ovanes Kaçaznuni (Ermenistan'ın 1. Başbakanı)
Alt 11-04-2012, 01:37
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

murted´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Adamlar, neredeyse tümden maskesiz dolaşmaya başladılar.

Kuran Dersi’ne cuma formülü

Bu hırsızlığı belgeli intihalci adamın baştan sona adeta kafa bulduğu sözleri arasında şu kısım daha bir ilginç:

Gül ya da ağla, öl ya da öldür sana kalmış.
Okuyacak ama anlamayacak. Zaten Kuran okuyanların büyük bölümü anlamazlar onu bir kutsal bir kitap olarak okurlar.

Nasilsa anlamayacaklar mantigi, anlamayacaklar ama olsun olsun gene de okusunlar.!!!!!

Alt 11-04-2012, 02:37
AlbatrosS AlbatrosS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

DDiderot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
18 yaşına kadar her türlü dini,ideolojik eğitim SUÇ sayılmalıdır.

Kuran kursuymuş,imammış,okulmuş,hakları varmış uzatmanın alemi yok.

Öğretmezsin islam,kemalizm,komunizm,faşizm filan.

Öğretirsin matematik,fizik,biyoloji,mantık vs. 18 yaşına gelince ne halt olacağına kendisi karar verir.

Gerisi laf kalabalığı.

Hatta tarih bile öğretmemek lazım. Bütün bir nesil osmanlıyı karıncayı bile incitmeyen hoşgörü imparatorluğu sanıyor.
Suç kısmına katılmasam da eğitim sisteminden gösterilmemesi gayet doğru bir öneri.

Bahsi olunan(din kültürü, tarih gibi) derslerin ''ideolojik biçimlendirme'' maksadıyla icra edildiğini hepimiz kabul etmeliyiz. Sadece dersler de değil; eğitimde devlet törenleri, garip ritüeller vs de olmamalı.

Müzik, resim, matematik, fizik gibi temel branşlar yeterli görülmelidir.

Eğitim sistemini mümkün olduğu kadar sadeleştirmeliyiz. Kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere ciddi bir kaynak ayırıp ve bu faaliyetlerde kurumsallaşmaya gitmeliyiz.

Eğitim sistemi;

a. Matematik, fizik gibi temel branş dersleri

b. Kültür, sanat ve spor gibi işlevsel ve kurumsal faaliyetlerden

ibaret olmalı.
Alt 11-04-2012, 22:07
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Okuyacak ama anlamayacak. Zaten Kuran okuyanların büyük bölümü anlamazlar onu bir kutsal bir kitap olarak okurlar.
Eğitimin genelinde hakim olan bir olguyu din özelinde daha da yaygınlaştırmayı amaçlayan bir uygulama. Son 10 yıldır eğitim üzerine yapılan araştırmalar ülkeminde eğitimin yerinde saydığını gösteriyor. Okuma ve okuduğunu anlama becerisinde (Türkçe) ise bir gerileme söz konusu. Aslında 3-5 yıl daha bekleyip Türkçe din eğitimi ile de "okuyacak ama anlamayacak" gençleri yaratmaları mümkündü. Neden acele ettiler anlamadım.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM

Önerilen Siteler