Turan Dursun Sitesi Forumları
Alt 02-12-2009, 08:56
Edip Yuksel Edip Yuksel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Edip Yuksel - MSN üzeri Mesaj gönder Edip Yuksel isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Arif Tekin'e mesaj

Otuzun üzerinde kitap yazmış, binlerce makale ve mektup ile çeşitli dini, felsefi, politik, bilimsel görüşleri tartışmış bir yazar olarak kuşkusuz yazılı tartışmanın öneminin ve avantajlarının farkındayım.

Ancak sözlü tartışmanın kendine özgü bazı yararları var ki yazılı tartışma ile gerçekleştirilemiyor... Sokrat ile revaç bulan diyalog yoluyla bir ateistle tartışmak istediğimi bildirmiştim forum.ateizm2.org da...

Orada bana Arif Tekin ismi önerildi...

Arif arkadaş dilerse kendisiyle inspeak programı yoluyla bir hafta sonu tartışmak isterim. Dehri adında birisinin açtığı Academia adlı bir oda varmış... Orada buluşabiliriz. Ben Arizona'da yaşıyorum. Zamanı ikimize de uygun gelecek bir biçimde ayarlamalıyız.

Veya bir televizyon programı ile irtibata geçer ve birkaç ay sonra yüzyüze tartışmayı da deneriz.

Bunu bir meydan okumadan ziyade dini konuları sansürsüzce konuşup tartışmamızın herkese yararı olacağına inandığım içindir... Gerçi bu tür tartışmalar ilk başta bazılarını rahatsız eder ama zaman içinde farklı görüşlere karşı toplumun toleransını arttırır ve barışçı bir ortamın gelişmesine yardım eder.

Lütfen bu mesajı Arif Tekin'e iletiniz.

Selam,
Edip Yuksel
Alt 02-12-2009, 10:54
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Hocam, bu mesajinizi Arif Tekin'e iletme sorumlulugunu üstüme aliyorum. Mesajinizi iletip cevabini da size yazacagim.

Elbette Islamiyet konusunda birikimli iki yazarin tartismasini biz de zevkle izleriz.

Saygilar, selamlar

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 02-12-2009, 17:29
Aday Üye

Edip Yuksel - MSN üzeri Mesaj gönder Edip Yuksel isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

Teşekkür ederim Sargon bu iltifatınız için.

Stephen Roberts'ten alıntıladığın aşağıdaki ifade çok hoşuma gitti. Harika.

"İkimizin de ateist olduğunu iddia ediyorum. Ben sadece senin inandığından bir tane daha az tanrıya inanıyorum. Sen var olduğu iddia edilen diğer tanrılara niye inanmadığını anladığın zaman, benim senin tanrına niye inanmadığımı anlayacaksın."

Selam,
Edip
Alt 02-12-2009, 17:47
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Umarim gerceklesir ve bize de dinleme olanagi verilir.
Arizona'da oturdugunuzu belirtmissiniz, Arthritisi olanlara tavsiye ediyorlar Kanada'da oturanlar; gecekle ilgisi var mi acaba?

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 02-12-2009, 18:54
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Hocam, ben de sizin iltifatiniz icin tesekkür ederim. Arif Tekin'e talebinizi yazdim. Ancak sunu söyleyeyim ki Arif Tekin, medyadan adeta kaciyor. Daha önce konustugumuzda bazi TV'lerden acik oturum cagrisi (sanirim Hulki Cevizoglu'ndan) aldigini, ama bunu istemedigini söylemisti. Medyatik olmayi istemiyor. Bizim sitede yazmaya da zar zor razi ettik zaten. Siz de bazi islami kesimler tarafindan mürted ilan edildiginiz icin bu durumu bilirsiniz, onun durumu hepten zor, direk "din düsmani" sayiliyor. Yine de ne diyecek bakalim.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 03-12-2009, 00:07
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Edip Yuksel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arif arkadaş dilerse kendisiyle inspeak programı yoluyla bir hafta sonu tartışmak isterim. Dehri adında birisinin açtığı Academia adlı bir oda varmış... Orada buluşabiliriz. Ben Arizona'da yaşıyorum. Zamanı ikimize de uygun gelecek bir biçimde ayarlamalıyız.
İnspeak programı Arapların. Türk odalarına genellikle İslamcı kesimden arkadaşlar giriyor. Academia odasına yakın zamana kadar sıklıkla giriyordum. Ancak bu odada yapılan sohbetlerde, dinin sıklıkla eleştirilmesi üzerine (ki eleştiriler normaldi, herhangi bir hakaret içermiyordu-münferit olaylar hariç), bahsettiğim İslamcı arkadaşlar tarafından İnspeak adminlerine "Academia odasında Allah'a, kitaba, peygambere küfrediliyor" şeklinde, çoğu asılsız şikayetler gitmeye başladı. Bunun üzerine Academi odası, keyfi şekilde birkaç kez banlandı veya farklı sunuculara sürüldü.

Demek istediğim, Academia odası bu konuda "mimli" olduğu için, Inspeak üzerinden yapılması planlanan bu tartışma gerçekleşmeyebilir veya yarıda kalabilir. Alıntıladığım bölümde adı geçen Dehri, Academia odasının kurucusu ve (yanlış bilmiyorsam) forum2.ateizm.org'un moderatörlerinden biridir. Kendisiyle bu konuyu konuştunuz mu? Konuşulmadıysa, isteğin iletilmesi konusunda yardımcı olmaya çalışabilirim.

Inspeak üzerinden yapılabilmesi harika olur. Bir ay öncesine kadar, Inspeak üzerinde bizim sitemizin de bir oda açmasını önerecektim, her düşünceden arkadaşla bu konuları konuşarak ve eş zamanlı dinleyerek interaktif bir tartışma ortamı kurarız ve bu da harika olur diye düşünüyordum. Ancak, İslami konuların konuşulmasına çok sıcak bakılmaması ve Academia üzerinde sıkıntılı olayların oluşması üzerine, bu teklifi yapmamaya karar verdim. Benzeri programlar var, Beyluxe gibi. Gerekirse orada da oda açılıp tartışma sağlanabilir veya Inspeak'te sular durulduysa orada da yapılabilir.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 03-12-2009, 00:12
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Edip Yuksel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Teşekkür ederim Sargon bu iltifatınız için.

Stephen Roberts'ten alıntıladığın aşağıdaki ifade çok hoşuma gitti. Harika.

"İkimizin de ateist olduğunu iddia ediyorum. Ben sadece senin inandığından bir tane daha az tanrıya inanıyorum. Sen var olduğu iddia edilen diğer tanrılara niye inanmadığını anladığın zaman, benim senin tanrına niye inanmadığımı anlayacaksın."

Selam,
Edip

bu söz Dawkins e ait sanıyordum.... sevgiler saygılar

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 03-12-2009, 00:22
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger Edip Yuksel;

Sitemize ve aramiza hosgeldin.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 04-12-2009, 05:35
Aday Üye

Merhaba,

Vartor, evet Arizona'nın havası kuru ve genelde sıcak... Arthiritis'e çok iyi gelir.

Sargon, anlıyorum Arif Tekin'i... Maalesef bağnaz ve toleransız insanların sayısı hala çok Türkiyemizde.

Turan Dursun hayatteyken kendisiyle 2000'e Doğru ve Saçak dergileri yoluyla birkaç kez tartışmıştım. Hatta bir tartışmamızı Din Bu adlı kitabına almıştı.

Turan Dursun'un birçok eleştirisine katıldığım halde O'nun Kuran'a yönelik eleştirilerini haksız ve yanlış buldum. Maalesef Turan Firavuna özenen dinciler tarafından öldürülünce kendisiyle yüzyüze tanışma ve sohbet imkanını bulamadım.

Türkiye saatıyla Cumartesi gecesi 21:30-24 saatleri arasında ve Pazar günü de öğleden sonra saat 18-23 arasında Inspeak'te buluşabiliriz. Orada 19org diye bir odam var. Odayı o saatlerde açabilirim. Eğer bu Cumartesi veya Pazar olacaksa en kısa zamanda karar verilmeli ki ona göre duyuruyu yapabilelim.

AhbAp, Inspeak'in Araplara ait olduğunu bilmiyordum. Şahsen Paltalk'ı tercih ederim, ama maalesef Türkiyelilere pek açık değilmiş...

Uyar, söz kime aitse çok sevdim... Ben sözü kim söylemiş pek önemsemiyorum; benim için sözün içeriği yazarından önemli.

Evrensel-insan, sağol. Umarım birbirimizle felsefi ve dini konuları sınırsızca tartışır ama karşılıklı barış ve toleransı koruyarak.

Insanlığın barışa ihtiyacı var. Amacımız tektip insan yaratmak değil, birbirleriyle barış içinde yaşayan özgür insanlar için uygun ortam hazırlamak olmalıdır.

Selam,
Edip
Alt 04-12-2009, 06:24
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Arif Tekin bu tartışma önerisine sıcak bakmıyor. Zaman kaybı olarak görüyor. Şu an üzerinde yogunlaştıgı yeni bir kitabı var.

Bu ayki köşe yazısında bu kitapla ilgili bazı bilgilere rastlayabilirsiniz. İlginç bulunacagına eminim.

Bence Edip Yüksel tartışma talebini başka isimler üzerinde yogunlaştırsa daha iyi olacak.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil