Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-11-2009, 12:47
mitch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mitch mitch isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Varlığımızın Kanıtı Nedir?

Varlığımızın kanıtı "ussal" düşüncedeki gerçekliğimiz midir?
Alt 30-11-2009, 21:50
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger mitch;

Kanit derken, neyi kastediyorsun? Senin icin bir kanitmi, yani dogrusal, genel bir kanitmi, yani gerceksel; yoksa bilim disi bir kanitmi, yani ideolojik/inancsal.

Cunku epistemolojik gerceklikte, eger dogrular yanlislanamazsa, o bilimsel bir icerik tasimaz.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 01-12-2009, 00:56
Üyeliğini Sonlandırmış

Bakınız orada "ussal" düşüncedeki gerçeği miz diyorum; yani bu soruyu sorarken bile ussal düşüncemizi kullanıyorum.

Kimyasal bileşenlerimizin varlığını ussal düşüncemizle kavramıyormuyuz? Yoksa bunlar sadece öznel sanılarımız mı?

Uzayın üç boyutlu olması mantıksal hiç bir sorun teşkil etmiyor. Daha fazla olması da etmeyebilir.

Ussal düşüncemiz bilimsel çabasında yalnızca ve yalnızca doğaya, evrene kendi kavramsal yapısını yansıtır,

Düşüncenin bu işleminin ne demek olduğu, nasıl türetildiği ya da çıkarsandığı gibi salt lık, özsel anlamda, karşıtlık - zıtlık ilişkisi içinde kendi gerçekliğimizi nasıl buluyoruz? Veya bulmuş mu oluyoruz?

Kesinlikle metafiziğin dışında bir sonuç bekliyorum.
Alt 01-12-2009, 01:00
Kıdemli Üye

Saygideger mitch;

Sana soyle bir cevap verebilirim. Varligimizin kaniti, yasam ve iliskilerimizdir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 01-12-2009, 01:08
Üyeliğini Sonlandırmış

Teşekkür ederim.
Alt 01-12-2009, 01:14
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Dusunuyorum, o halde varim. "Je pense donc je suis".
Yalniz kendimizin degil, etrafimiz da bizimle birlikte var ve bizim icin var. Evet, biz olunce, dusunce fonksiyonu kalmayinca, onlar gercekten yok olmayacak, ama olen icin onlar da hatta kainatin sonu gelmis olacak

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 01-12-2009, 01:20
Üyeliğini Sonlandırmış

vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dusunuyorum, o halde varim. "Je pense donc je suis".
Yalniz kendimizin degil, etrafimiz da bizimle birlikte var ve bizim icin var. Evet, biz olunce, dusunce fonksiyonu kalmayinca, onlar gercekten yok olmayacak, ama olen icin onlar da hatta kainatin sonu gelmis olacak
Sevgili vartor; şurası biraz yanlış olmamış mı!

Bana sanki Müslümanların bir sözünü hatırlattı: Yaratılan her şey insanlar için yaratılmış!
Alt 01-12-2009, 01:32
Kıdemli Üye

Saygideger vartor;

Dusunuyorum, o halde varim. "Je pense donc je suis".-Alinti-

Bu siar, metafizigin varliga idealist bakis acisinin bir siaridir. Materyalistler ise, "Var oldugum icin dusunuyorum" der. Sonucta varlik, madde de olsa, dusunce de olsa; insanoglunun varin yansisini algilayarak yansittigi, bir kavramlastirilmis turevdir ve oldurulmus bir bilgidir.

Dolayisiyle, varligi ortaya koyabilmek icin; var, yansisi, algi, yansitma ve kavram ile vari yansiyanin ozdeslesmesi olmalidir. Bu temelde de varlik bir uclemdir. Madde/dusunce/kavram. Biri olmadan, digeri ortaya konamaz. Bu da epistemolojik gercekliktir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 01-12-2009, 03:31
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

sayın İvan Karamazov da dahil olmadan ben yazayım, İvan'ın görüşü doğrudur.

Mutlak ve kati anlamda hiçbir şeyin tam ispatı mümkün değildir, kendi varlığımızın bile...

Yüzyıllarca filozoflar, kesin ve mutlak olarak bilinebilen ve diğer bütün bilgilerimizin de sarsılmaz temelini oluşturan nokta'yı aramışlar (genelde de bulduğunu sanmışlar). Fakat Descartes'in ''cogito ergo sum''unun bile mutlak ve kati anlamda bilinebilir birşey olmadığını artık biliyoruz...

Matrix filmindeki gibi, tamamen sanal ve objektif realiteden yoksun hayatlar sürdürmediğimizi ispatlayamayız (gerçi matrix'de en azından ''gerçek'' dünyada ''hücre''lerde beslenen bedenler vardı).

Veya sonsuz güç ve bilgi sahibi bir Yaratıcı tarafından bütün evrenin 5 dakika önce şu anki haliyle (yani hafızalarımızla, 5 dakika öncesinden kalma gibi duran bütün cisimlerlerle vs.) yaratılmış olmadığını, dolayısı ile 5 dakika öncesine dair herşeyin bir yalandan ibaret olmadığını da (mutlak ve kati anlamda) ispatlayamayız.

Dolayısı ile, bu bilinemezliklere rağmen, yine de anlamlı bir şekilde yaşamak, başkaları ile iletişim kurmak, bilim yapmak, evreni daha iyi anlamak istiyorsak, bazı genel kabulleri (ispatlayamadığımız halde) varsaymak, bu genel kabullerden hareket etmek durumundayız. Deliller buna zorluyor diye değil, pragmatik açıdan başka çare olmadığı için. Ama her zaman, aklımızın bir köşesinde, bunun ''pragmatik bir tercih'', bir ''hipotez'' olduğunu tutarak...

saygılarımla
Alt 01-12-2009, 03:55
İvan Karamazov İvan Karamazov isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

ulpian´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dolayısı ile, bu bilinemezliklere rağmen, yine de anlamlı bir şekilde yaşamak, başkaları ile iletişim kurmak, bilim yapmak, evreni daha iyi anlamak istiyorsak, bazı genel kabulleri (ispatlayamadığımız halde) varsaymak, bu genel kabullerden hareket etmek durumundayız. Deliller buna zorluyor diye değil, pragmatik açıdan başka çare olmadığı için. Ama her zaman, aklımızın bir köşesinde, bunun ''pragmatik bir tercih'', bir ''hipotez'' olduğunu tutarak...
var olduğumuzu ispatlayamayız ama algıladığımız bunca olaya: "var olmasaydık bu algılar da neyin nesi?" deyip; var olmayı, kendi adımıza, var olmamaya tercih ediyoruz o halde... hmm.. güzel olmuş ulpian... ben de katılıyorum

Önerilen Siteler