Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-12-2004, 12:41
quixsoul quixsoul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kuran verimli kullanılmışmıdır ?

Bence hayır.
İnsanlar neden inandığını öğrenmek ve tanrı hakkında yüzlerce sorunun cevaplarını isterler.Ancak Allah ne kadar yazarsan yazsın insanların kafalarındaki soru işaretlerini gideremeyeceği kesin.Zaten benimde başlığı atmamada sebeb yazılmış bir eser anlatılmak istenen amaca ne kadar hizmet ettiği ve ne kadar verimli kullanıldığı.

Yaşar Nurinin meali yaklaşık 500 küsür sayfa civarında.Tam olarak sure sayısını bilmiyorum.

Genel olarak birbirini takip eden anlamdaş olan ayetler de anlatılmak istenenleri ayrı bir kağıada yazdım ve tüm anlatılmak istenenleri anlamaya çalıştım.Sonuç da hemen hemen anlatılmak istenenler aynı şeyler.Allahın oğlunun,benzerinin,eşinin vs.. kısaca diğer varlıklardan üstün olduğunu ve herşeyi yarattığını öne süren ifadeler,İnsanların birey ve toplum olarak uyması gereken kurallar, Allaha inanmayan ların sonunu ne olacağı,İnananların sonunun ne olacağı,Kötü yolda ilerleyenler sonunun ne olacağı,iyi yolda ilerleyenlerin sonunun ne olacağı,şimdiye kadar iğreti hayatında küfre sapan ve Allaha inanmayan insanların büyük azaba uğratıldığı vs..

Aynı hikayeler tekrar tekrar ayetlerde neden ele alınmış bilinmez.Acaba bu bir mesajmıdır .Yoksa Allah kullarının iyice kavramasınımı istiyor.Bir insan bir ayetden ibret almsa ise diğerlerinden alacakmı ? Musanın mucizelerine inanmayanlar olayın terar tekrar sürekli anlatılmasında inanacaklarmı ?

Bütün kitaplarda bir hikayenin anlatılmak istenenin defalarca anlatılması insaları sıkar.Bu boş sayfa doldurmak gibi bir kolaya kaçmaktır yazarlar için.Yazar olanlar bilir..

Kuran farklı bir kitap.Öne sürülende de denildiği gibi eşsiz bir kitap.Ancak bunlara kendimizi şartlandırıp "Allahın bir bildiği vardır" diyerek karşılaştırma ve mantıksal eleştirilerimizden kaçarsak onun gerçek bir yaratıcı tarafından indirilip indirilmeyeceğini nasıl anlayabiliriz ?

Birbirinden kopuk anlatımlar var ve tam bir konuya bağlanmışken başka bir hadise anlatılıyor sonra eksi konuya pat diye gene dönüyor.Mesela en anlamadığım musanın yada isanın geçmişte yaşadığı ibret alıcı olaylar aktarılıyor , daha sonra pat diye "namaz kılın oruç tutun zekat verin " deniyor.Edebi yönden bunlar kesinlikle anlam bozukluğu ifade eden metinler.Öss ye girmiş iseiz türkçe sorularında karşınıza sıkça gelmiştir..

İslam kaynaklarında da belirtildiği gibi Kuran her yönüyle hiçde öyle eşsiz bir kitap değil.Özellikle edebi yönden çoğu eserden zayıf olduğu kabul edilebilir.Çoğu fantastik 3 serilik kitaplarda konun gidiş akışı ve anlatılmak istenenler güzel planlanmış ve kurgulanmış.Ancak bütün kitaplarda onlarca çelişki bulunabilir.

Kısaca;

Sizce kuran verimli kullanılmışmıdır ?
Edebi yönden diğer kitaplarla karşılaştırmak ne kadar doğrudur ?

Mantığın en büyük düşmanı anlam veremediklerimizin tanrısıdır.
Alt 02-12-2004, 15:50
kul kul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

quixsoul tekrar merhaba;
su ana kadar ki mesajlarımda elimden geldiğince fıkhi konularda yorum yapmamaya çalıştım. kendimce verilebilecek cevaplarım oldugu halde meseleyi o konularda benden daha bilgili arkadaşlara bıraktım. yani haddimi biliyorum. mesela "Allahin Kelamı" başlığı altında Allahin(c.c.) Kuran''da neden "biz" tabirini kullandığı hakkında beynimde bilgi kırıntıları mevcut. fakat toparlayamadığım için, toparlayana kadar susuyorum. belkide hep susacağım.

başka bir başlıkta nedense senin mesajlarına cevap verme ihtiyacı duydugumu söylemiştim. o nedeni buldum. çünkü sen benim ve her müslümanın haddi olan meselelerde yani akıl ve mantık yoluyla kendimce cevaplayabileceğim konularda geziniyorsun. zaten Allah''i(c.c.) tam olarak mantığımıza oturtmadan Kuran-i kerimi tartismak bana abes geliyor. ama dayanamayip cevapliyoruz, tartisiyoruz...bu mesle için ayrı bir başlık açacağım zaten...

gelelim bu başlığına;
ben arapça bilmiyorum. senin gibi türkçe tercümeler ve tefsirler yoluyla kuranı anlamaya çalışıyorum.
Vahiylerin Peygamberimize nasıl, ne şekilde, hangi zamanlarda geldiğini bilmiyorum araştırdın mı? yanlış bilmiyorsam 23 senelik bir süreç...sonradan kitap haline getirilmiş sayfaların neye göre tasnif edildiğini bilmiyorum. fakat sonradan kitap haline getirilmesi ve bir çok ayetin peygamber yaşadıkça olayların akışına göre nazil olması bir ders kitabi gibi konu sirasina sahip olmamasini açıklıyor. şayet benim yorumum yanlışsa yani Rabb''im gerçekten senin dediğin gibi konudan konuya atlamışsa (öyle ise lütfen bilen bir arkadaş söyleyiversin) bizlerin yani müslümanların sorgulama hakkı oracıkta biter. Lakin bize göre O''nun(c.c.) hikmetinden sual olunmaz. Sorgularsanız müslüman değilsinizdir.
Kuran bir edebiyat kitabi da değildir. Ben kuran okumasını biliyorum. fakat okurken anlamıyorum. genelde arapçasını okumadan önce o sayfanın tercümesini okurum. o şekilde okumak daha keyifli oluyor. en büyük idealim kuranı anlayabilecek kadar arapça öğrenebilmektir. umarım Rabbim kısmet eder.
evet kuran bir edebiyat kitabı değildir ama anlatımı inanılmaz şairane ve melodiktir. eğer şiir okur gibi okursan yada dinlersen farkedersin. üst düzey bir arapça ile yazılmış (bunu çeşitli kaynaklardan okudum ve duydum) kanımca edebi bir sanat eseridir. makamı ile okunan kuran edebiyata ve özellikle şiire meraklı olan beni şahsen mesteder. bahsettiğin o tekrarlar kanımca senin dediğin gibi kullarının daha iyi anlaması daya iyi idrak etmesi için yazılmasının yanında bir çoğu içinde bulunduğu sureyi tamamlar niteliktedir. edebi açıdan ise güzel bir şiirde yerlerine cuk diye oturan kafiyelerin verdiği tadı verir...

dolayısı ile senin ;"İslam kaynaklarında da belirtildiği gibi Kuran her yönüyle hiçde öyle eşsiz bir kitap değil.Özellikle edebi yönden çoğu eserden zayıf olduğu kabul edilebilir" cümlene kesinlikle özellikle ikinci cümlene asla ve asla katılmıyorum.

kuran edebi olarak bana müthiş lezzet veriyor fakat onu salt edebi bir eser olarak ele alıp konu bütünlüğü, konu tekrarı vs. konularda eleştirmek kanımca son derece yanlıştır. lakin amaç bir edebi eser ortaya çıkarmak değil insalığa tüm maddi manevi konularda hitap eden bir kitap oluşturmaktır. kuranın verdiği edebi lezzet tabiri caizse Allah''in(c.c.) kullarına bahşettigi bir "bonus"tur...

saygılarımla...
Alt 02-12-2004, 15:56
kul kul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

gönderdikten sonra okudum yazımı ve ufak bir hatırlatma yapma gereği duydum.

yazı içerisindeki "sorgularsanız müslüman değilsinizdir" cümlesinden "müslüman dinine dair hiç bir şeyi sorgulamaz" anlamı çıkartılmamalıdır.

konu derin oldugu için başlığın konusunu dağıtmamak adına burda yazmıyorum...

saygılar...
Alt 07-12-2004, 19:48
quixsoul quixsoul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Edebiyat kitabı olduğunu söylemedim zaten.İncelerken edebi yönden eleştirmeninde doğru olacağını savundum.Ayetlerin giriş gelişme olarak incelenmesi, ifadelerin aslında neye işaret ettiği , tekrarlar ,ünlemler paragraflar,kıssalar vs.. Surelerin teker teker incelenmesi, her surenin ayete katkısı.Ayetlerin teker teker incelenmesi ve tüm ayetlerin kitaba olan katkısı.Anlam bütünlüğü,yazarın ne demek istediği,yazarın nasıl anlaşılmak istediği,yazarın kendini nasıl ifade ettiği vs..

Issız bir adada yanlız başına bir insan ve binlerce kitabı var.Kuranı incelemeye başlayan bu insanın kendince doğru bir karar verebilmesi için yapabileceği nedir ? Kitabı incelemek ve onu diğerleriyle karşılaştırmak yanlışmı olur.Eğer bu kendisini yaratan bir yaratıcıdan geldiği iddia edilirse

-önce kendi vucuduna ve aklını düşünmesi
-sonra kuranda yazılanları düşünmesi ve eleştirmesi

çokda şaşırtıcı değil.Diğer kitaplarlada elbette karşılaştıracaktır.Çünkü ilk ayeti okumaya başlar başlamaz aklında hiç bir Allah bilgisi yok.Ancak bizim kurana bakış açımız %100 çocukluğumuzdan gelen şartlanmadan dolayı olduğundan kesin olmayan kuşku uyandıran yargılardan kendimize pay çıkarıyoruz.

Kuran bana hiçde şiir kitabı gibi gelmiyor.Bizim tasavvuh edebiyatımız daki iki kelime bile tümününde yazılanlardan daha güzel ve daha çok ruha hitap edici.İlahilerinde yunus emrenin şiirlerinden olması buna işaret bence.

Son olarak
Kuran bir edebiyat kitabi da değildir. Ben kuran okumasını biliyorum. fakat okurken anlamıyorum
burada ne demek istediğini anlamadım.

saygılar

Mantığın en büyük düşmanı anlam veremediklerimizin tanrısıdır.
Alt 02-07-2008, 17:13
dew_genç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dew_genç dew_genç isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hyr werimli kullanılamamıştır
bence 1500 yıl nadasa bırakılsın belki werim alınır

Önerilen Siteler