Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-03-2019, 11:39
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"ictenlik"´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu arada sevgili Felasife
Yarın bir yanıt yazayım olur mu?
Olmaz diye bir şey yok yok, tabi ki de olabilir ne demek, müsaade sizin. Ben de zaten usulca gittim, her ne kadar sabaha kadar desem de, bünyeyi de zorlamamak lazım.

Neyse konuda benim açımdan bitti, maksadı neyse onuda çok anlamadım ama bir sonuç çıkmasa bile, onun çıkmamasının tespiti de bir sonuç olunca, zorlamak en gereksiz şeydir.
Her şey tadında kararında güzel...

Sevgiyle kalın, iyi günler.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 23-03-2019, 14:57
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

FELSEFE BİLİM FARKI

Kaba bir benzetme ve genelleme olacak ama
Bu hem felsede bilim farkını hem de insanlar arasındaki bilinç düzeyi farkını göstermeyi amaçlıyor.

IŞIN YA DA YARI DOĞRU AŞAMASI

(Burada bir ışın, ışın doğrusu göreseli düşünebiliriz?

Tek yönlü ve tek uçlu ışınsal kavrama
Tek kutupluluk
Kapalı yargılar verir
Başlangıç noktasına ve kendi tabanına gebedir.
Taban doğrusuna doğru alınan ilk taban (yani başlangıç) doğrusuna (ilk noktaya) gebedir. Bu ev temeli gibi düşünce temelidir.
Başlangıç merkezdir
Başlangıç noktasından tek yöne uzanan bir doğruyla düşünür.. Kavrama düzeni budur.

Örnek sağcılık solculuk.
Herşey siyah ya da beyazdır.
(İkisinin orta alanı ve birleşimi olan) Griyi araştırmalıdır (genişletmelidir)

Hareketsiz doğru ya da ileri uzam kuramı temeldir

Doğru kavramı ve nokta kavramıyla çalışmalıdır. Tek noktadan çok yönlü ışın küresel ışın , her yöne ışın ya da demeti düşünmesi öneriliyor..

DOĞRU YA DA İKİ UÇLUSALLIK

(Burada iki uçlu bir doğru ,iki yönlü ışın düşünebiliriz)

İki uçlu doğrusal kavrama
İki kutuplu diyalektik
Zıttıyla dengeli biçimde diyalektik kurar. İki uçlu dengeli düşünür. Antiyle kavramı dengeler.
Sağ ve sol yanın (siyah ve beyazın her ikisine bir bakmayı) ikisini bir görmeyi yine sağda ya da solda kalarak dener

Doğrunun ortası merkez olmuştur ve iki yanlı açık doğru kavramı belirmiştir.

Var yok'un yerini olabilir kavramı almıştır.

Gri kavramında renkler tonlar aranmaya ve incecik derinleşmeye başlamıştır.

Önerilen ışın demeti uygulamasına ek olarak sprial doğru hareketi doğruya dalgalanım salınım ekleme öneriliyor.

(Burada spiral salınımlı ışın ya da dalgalı titreşen doğru düşğnebiliriz)

DAİRESELLİK KÜRESELLİK VE DÖNGÜSELLİK -GENİŞLEME-

(Burada bir daire ya da küre düşünebiliriz)

Düşüncede temel referans temel optik ve matematik tabanı küre olmuştur.

Çok yönlü bakış ve dairesel küresel kavrayış
Bu daha evrenseldir.
Merkez kavramını küre ya da küre merkezi alır
Düşüncede doğru ve ışın kavramının yerini dalga kavramı almıştır.

Yön taraf gibi duugular kalmamıştır. Küre üzerinden genelleme ile 'kendi de' genel küre ya da küme üyesi ve içeriği olmuştur. Ben objesi ile bakışım değişmiştir.

Siyah ve beyaz ikilemi kalmamıştır. Derinlik ve yoğunluk kavramı artmış gelişmiştir.
Felsefe başlamıştır.. İlerü renkler ve renk derinliği bilim sanat aranıyordur. Kaçınılmazdır. Doğrucu denilenle iletişim zorlaşmıştır...

Küresel ya da bulanık mantık kullanır. Düzeysel matematikle eşleşemez.

Yani buradan özetle felsefi gelişim için yine küre, dalga, disk gibi imgelerle şekillerle zihinsel çalışmanın alan derinliğine bağlı düşünerek ikiboyutlu uzay zaman ve geometri kavramından sıyrılmanın (renksel derinlik geliştirmenin ve varoluşu böyle çatmanın) en hızlı felsefi gelişimsel yol olacağı da imlenebilir.

Bir kürenin dıştan herhangi bir yeri merkezdir. Ve dışsal her herhangi nokta eşit merkezdir. Yani ortadır. Kutupsuzluk

Merkrzden yayılan bir sesi dalgayı olarak çok yöne yani tüm diğer dış yönlere dağılan kopymayan bir küre yüzeyi gibi düşünme vb. bir çok uygulama öneriliyor.
Tek yönlü dalga kabramından sıyrılmalıdır.

(Geleceğin matematik tabanı küre ve dairelerdir. Yani şimdi felsefe sanılan matematiktir ya da öğrenilecek asıl matematik, ileri matematiktir. Gelecekte referans alınacak matematik budur.)

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 23-03-2019, 19:25
Üye

Yukarıdakine ek olarak küresel felsefe ya da küresel düşünme örneklemesi

İnsanları bir küre üzerinde (küreyi küme gibi düşünerek) evrensel bir küme elemanı olarak yapılandırmayı öneriyoruz.
Bakın hiç bir ayrım yok, hiç bir isim yok.
Evrensel küme elamanlarıyız ve küremiz bir küme. Küre dış yüzeyi bir küme. Ben ya da sen (ya da o evrensel) bir küme elemanı. Sıradan bir (tekil) küme elemanı. Evrensel küme evrenin kendi.

Hiç bir ayrım kalmayacaktır. Hiç bir bilgi problemi kalmayacaktır. Hiç bir bilgi özeli , özel bilgi biliş problemi (istenci) kalmayacaktır. Bakış noktası size bilgiyi getirir. Taban alınan tabandır bu. Sadece sunulan düşünceye net bir şekilde bakmayı, bunu düşünmeyi öneriyoruz. Kişi kendinin bir küme elamanı olduğunu anlarsa ve yakın bir düşünce tabanı bu eksen olursa hiç bir bilgi problemi kalmayacağını düşünüyoruz.
Ney nasıl diyebilirsiniz.
Çok basit...
Ben evrensel bir küme elemanıyım...

Ben özel değilim, değilmişim. Tekil varlıkmışım. Sıradan bir evrensel küme içeriğiymişim ve elemanıymışım.
Tüm olan budur. Gerçeklik...

---

Biraz önce bir kürede yaşayan insanlar oluşumuza ve kimliklerin görece oluşuna, gerçek kimlik denenin insan, varlık ya da evren gibi şeyler (değerler ve) isimlendirmeler olabileceğine dair bir şeyler yazdık..

Nasıl kediler ve köpekler ya da diğer canlılar kendi içinde ülkeler bölmeden ve sınırlar çekmeden ve milliyetler takınıp iddia etmeden yaşıyorsa ve yaşayabiliyorsa uygun kuramsal yaklaşımla bizlerde barış, uyum ve kardeşlik içinde yaşayabiliriz.
Bunu görmenin ve göstermenin görece zorluğuna dirençle subjektif görece gerçekler uydurulabiliriz.. Anlıyoruz...

Görülmeyen gerçek ya da kabul edilmemek istenen şudur. Bunun (bunların) altında çıkar çatışması ya da özel olmayı isteme, bekleme ya da kendini özel sanma, yapılandırma (ya da işini başkasının yapımı edimi güdüleri) vardır. Kimse kimsenin sahibi değildir. Doğada bütün hayvanlar kendi işini görüp kendi yemeğini topluyor. Bir insan diğerininin işini gördüğü ya da bir insan diğerine tahakküm ettiği an da özgürlük sözleşmesi bozulmuştur. Doğa karşısında özel-ler olmadığımızı (birbirimizden farkımızın görece geçici bir gerçek oluşunu, evrensel objektif realite olmayışını) keşfettiğimiz zaman özgür-ler olacağız.

Yani özetle ben özelim, başkayım, hatta tek başıma kendiyim diyen evrensel kümeyi yadsıyan kendi tutsaklığını ve kendi biri ve teki ya da başkasının üzerindeki hak sahipliğini belirtiyor olur. Prangalarından arınmasını, insan kalbiyle birleşmesini, kendini bütün ve büyük insanlık gövdesinde bir küme üyesi/elemanı gibi (genel-evrensel) yapılandırmasını (ve özellikten sıyrılmasını) böylece içselleneceğini ve büyük insan kalbiyle de buluşacağını öneriyor ve öngörüyoruz...

Denilen düşüncenin (ben özel kendim'in) yapılandırmasının altında özel ve seçkin olmayı isteme , bekleme ve umma vardır. Yadsınan da dayatılan da budur. Bu düşünce ve içeriğin tabanı budur. Belirtilen düşünceden arınıldığında (kurtulunduğunda) özgürlük gelişebilir. Ben benim'in yerini ben evrensel bir kümenin elamanıyım aldığında.
Böylece kişi kendini esir eden/tutsak ve hükümlü tutan bir sürü boş düşünceden ve ya da zihinsel kölelik/pranga ve ağırlıktan da rahatlıkla özgürleşebilecektir..
Denildiği gibi ikinciden (ben özelimden) kurtulmanın yolu birincidir ( ben evrensel bir kümenin sıradan/basit (aynı türden) elemanıyım anlayışıdır). Özel değilsin sıradansın. Herşey gibisin.. Evrensel bir küme elemanısın. Evrensel bir kümenin genel geçer sıradan elemanısın... Bunu anlamalısın...
Hiç kimse ve hiç bir şey de değil...

Yani felsefe olabildiğine 3 boyutlu matematik, alan kavrayışı ve realite denklemlerinin (sorun ve problemlerinin) kendini kullanır ve bunları kullanan gelişmiş matematiktir...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 27-03-2019, 22:19
Üye

Standart Özgür müyüz? !!

Tam özgür müyüzm??

Bu bir ifşa postudur...

Aklın Gözü
@aklingozu
Tanrı var mı/yok mu, big-bang öncesi ne vardı, hiçlikten varlık çıkarmı, abiyogenez nedir, evren kendi kendine varolabilir mi, gibi sorular üzerinde düşünmeye, araştırmaya değer konulardır. Oysa arap dininin çöl hezeyanları olduğunu görmek çok basittir. Malzeme bu ==>

https://twitter.com/aklingozu/status...35551058264065
--
Yukardaki anlayış dinin stepnesidir..yedeğidir.
Din patlar patlamaz devreye giren, araya sokuşturulan ve verilen ikinci boş içeriktir.

Malzeme bu! dayatmasıyla da birlikte kişi üçüncü bir yol ya da başka açık kapı ve açık olasılıklar yokmuş -gibi- iki yönlü bir tuzağa ve çıkmaza sürülüyor.

İki ucu ... lı deynektir bu! Tutarsan! Eğer yersen! ...

"Big-bang öncesi demekle, Orada ne vardı? demekle; hiçlikten varlık çıkar mı? demekle, sözde bilim eliyle, Tanrı bir güzel araya itilip güzelce sokuşturulup bize yedirilmektedir/dayatılmaktadır!"

Bunun (Varlık'ın/Varolmanın) başlayamayacağını (öncesi olmayacağını) benim mantığım havsalam çok net alıyor ve kavrıyor da bunlar kurumsal bilimi yapanlar/yönetenler bunların hiçbirinin hiç mi aklı mantığı yok? almıyor mu? Bıraksınlar o zaman yerlerini, biz bilim yapalım, bizden öğrensinler...
Bilmediklerini kabul etsinler. Henüz anlayamadıklarını. Anlayana saygı göstersinler..

Niye sonsuz evren, evren öncesi evrenler (sonsuz öncesiz evrenler vb.) ve başlamasız varlık vb. kuram geçerli baskın ya da ilk görüş değildir?
Bu yukarıdakini baskın yapan ne? Gözlem mi? Ben niye tersini gözlüyorum?
Öncesiz zaman niye kabul görmüyor evladım onu soruyorum?
Hep vardı. Zaman hep vardı. Evren hep vardı. Evrenin öncesinde hep vardı hiç değil
Hiçten önce hep vardı.

Big bang öncesi hep başka big bangler ve evrenler vardı cevap bu...

Hep oluş bak
Hiç oluş kabul görüyor da Hep oluş neden kabul görmüyor diyorum. Bu çok açık
Hep vardı hiç değil,
Anlıyor musun?
Anlamıyorsan başa dön bir daha oku ve bana sor danış öğren anlatalım geniş geniş çepeçevre sana da

Tarihte, tarih boyu bu sözlere (düşünmeden bie niye diye sormadan, bize dönmeden- yazmadan danışmadan bir çırpıda) saldıran da, al aşağı eden de, umarım ahmak olsun! ahmak, trol ilan edilsin!

Gelsinler tartışalım. Dürüstlerse gelsinler tartışalım...
Özgürlerse gelsinler tartışalım...
İyiniyetlilerse gelsinler tartışalım. Bilgi bilim peşindelerse gelsinler tartışalım..
Trol değillerse gelsinler tartışalım...

İşin aslı biz bunları artık konunun kendi trollüğü olarak görüyoruz.

Yukarıdaki içerik bir trollüktür. (Kişi yemlemiyorsa kişinin kendi yemlenmesidir. Ağdaki balıktır.) Emin olun ki öyledir. Bir safasatadan diğer safsataya yolculuk ve kişiyi bir kısır döngüye hapsetmek.

Tanrı varsayımının yerini yine bir o kadar akılcı başka bir varsayım ve dogma kültü alıyor..

(Yukarıdaki içerik bir) Bilim (akıl) bükücülüktür ve dindir ve bir o kadar tehlikeliler.

Yukarıdkai ifadeye bu haliyle, öne sürüldüğü biçimiyle, geçit vermek teoloji ve dine geçit vermekle eşdeğerdir. Bir o kadar tehlikelidir.

Kişiyi bir bataktan alıp başka bir batağa ya da yarım adaya yani çevresi bataklıkla çevrili başka bir yere kokuyor...

Dinden kaçarken modern ahmaklığa/bilime tutulmak tam bir aldatmaca...
Ayrıca bu bilgi tabanı belirli bir azınlığa, karanlığa, hizmet ediyor...
Seçkin çıkarı kolluyor. Modern dayatmadır. Dayatmadan ötesi değildir.

Bir kere Tanrı var mı yok mu sorusu bile Tanrıyı araştırılması ya da ortaya konulması gereken bir zorun olarak dayatır.Yukarıdaki belirsizlik Tanrıdan daha büyük bir batak ve aldatmaca. Ordaki her yargı bir tuzak, emir ve dayatmadır. Emin olun öyledir..

Tanrı dışı alana çıkıldığında Tanrı dışı olarak Varlık kavramı kullanılmalıdır..

Tanrı var mı yok mu bir soru değil dayatma. Konu-muz Tanrı değil bir kere. Konuyu Tanrı dayatıyor.
Tanrı ne var ne yok hem var hem yoktur.İlk Tanrı, ilk varlık geçirsizdir. Zaman çerçevesi dayatması sunar. Konunun düzlemi başka
Tanrı bir araştırma konusu mudur? soru
Hayır, Varlık bir keşif soruşturma konusudur yanıt

Gerçekte yukarıdaki soru-lar Varlık nedir nasıldır? Biz kimiz neyiz? Varlık yokluktan gelebilir mi? Başlayabilir mi? İlk kez hareket edebilir mi? Hareketsizlikten eylem belirebilir mi? Başlayabilir mi? Bu mantıklı mıdır? gibi sorularla ve Tanrı adını dahi içermeyen saf Ontolojiyle yer değiştirmelidir.

Big bangi -ilk diye- kim (varsayımlayıp) ortaya atıyor?-dayatıyor? Bunun Tanrıdan farkı var mı? ne?
Tanrı ilk varlık sayılıyor. Bunun yerine ilk olay ve belirsiz önce ve durum kipi dayatılıyor. Bunun Tanrıdan bir farkı inanın yok.

Akıl hapsetmek için uydurulmuş numaralar bunlar. Tuzaklardır...

Yukarıda big-bang öncesi bir şey olması gerektiği dayatması var. İlk ve tek big bang mi? Varlık ilk kez (mi) (ilk) big bangle mi oluşmuş?
Varlık'ın tek bir -ilk- big bangle oluştuğu ve başladığı dayatması var. Tek evren dayatması var. Varlık/Varolma evrenle tümden yer değiştiriyor.
Varlık'ın geçmişte oluştuğu ya da geçmişte oluşup geliştiği dayatması var. Bunların hepsi varsayım. Evren tek evren mi? Zaman nedir-nasıldır_?

Bunlar birebir teolojinin başka yüzü ve biçimidir. Milyonlar bununla kandırılmaktadır-uyutulmaktadır.

(Yukarıda) Hiçlik kavramı (gibi bir öncülün) ve öncedeki zorunlu belirsiziliğin (sözde hiçliğin) dayatımı ve kabulü var.

Bunlar teolojiyle -çok net- eleledir, kolkoladır. Birlikte yürürler. arkadaştırlar. Alt alta üst üstedirler.

İşin adlı bunları öne sürenler ve sürdürenler teolojiden kaçanları ve sürülenleri tutuklayan Jandarmalar gibidir.

Modern bilim kipi ikinci bir teoloji eleğidir/Yanılgılatmasıdır yanılgısıdır. Batı engizisyonudur. Bilindik klasik engizisyondur. Engisizyonun modern kurumu, biçimidir. Teolojiye ve aynı kaynağa karanlığa hizmet eder.

Hiç kavramı hep kavramının antisidir. Kavamın hiçbir başka anlamı yoktur.

İşin aslı varlık ne başlamıştır ne oluşmuştur. Zaman yoktur. Evrenler sonsuzdur. Geçmiş ve başlama kavramı yapaydır. Hareket ve uzay sonsuz ve başsızdır. Ne öncesi ne sonrası vardır.
Tüm bunlar zamanın ve olayların gerçeklerin kavranmamasını sağlamak için tuzaklardan ibaret.

Yukarıda belirtilen düşünceler açık dogmalardır ve gerçeklermiş gibi sistem eliyle kabulleri sağlanır.

Bunlar dinden sıyrılanları özgürleşenleri hedef alan ikinci-l eleklerdir..

(Yukarıdaki alıntıda) Belirtilen soruların hiçbiri araştırmaya değer değildir hepsi de koftur ve içeriksizdir. Ki onlar soru değildir. Tabanı yok.

Dinsel çelişkiyi aşmak içinse yine dinin dayanağı olduğu varsayılan kof bir kitabın çelişkilerine boğulmakta bir yanıltma ve hezeyandır.

Bunların hepsi ontolojik açık araştırma ve keşifin önünü tıkamak, serbest düşünceyi ya da aslında gerçeği baltalamak için üretilmiş içeriklerdir...

Tanrı kavramı ontoloji de ölebilir öldürebilir.. Varlık'ta, Varlık kavramında ölebilir. Ben kavramında ölebilir. Hiç doğrulmayabilir de.

Ontoloji ya da felsefe sanılanın aksine çocuk dili kadar basit açık özgür düşüncedir
(Felsefe) İsminin üzerine örtülen karmaşıklık bulutları da yine sistem tarafından bilerek dayatılıyor.

Katılmayanla tartışalım. Yayan kişi dahil iyiniyetliyse gelsin tartışalım..
Hiçlikle heplik karşı karşıyadır ikisi birdir gibidir. Abiyogenezi ben bilmiyoırum o ney?
Sen tanımla
Evrenin kendi kendine varolması sorunu yanlış ele alıyor . Evren yok muydu? Yokluğuna muhtaç mı?
Evren bir şekilde oldu-olduruldu dayatması var.
Evren başka bir evrenden dönüştü geçişti ya da gelişti doğdu cevap

Abiyogenez şuysa köken arayışıysa yaşamın kökeni ve ilk kez kökeni olamaz yoktur. Bu Tanrı gibi olamaz. Aksi sizi Tanrı demeye götürür ve götürecek.

Köken varoluştur. Kaynak kendidir varoluştur
Yaşamın kaynağı kökeni varolutur. Hep varolanlardır/hep varolandır.

Köken kendidir yine olan ve olanlardır; başka evrenlerdir;başka ve önceki hiç öncesi olmayan hep baştan beri varolan sonsuz canlılardır ve evrenlerdir.

Canlılık kavramı bozuk- geçersiz ,yaşam herşeydir. Varolan herşeydir. İlk kez değildir son kez de değildir, hep kezdir. her kezdir. her defadır.
İlk defa yapılamdı ilk defa olmadı, başlamadı.. ilk kavramını artık unut at gitsin.
__________________________________________________ ____

Konu "ictenlik" tarafından (27-03-2019 Saat 23:25 ) değiştirilmiştir.
Alt 28-03-2019, 15:49
Üye

Tekden bölünme, çoğalma (başlama dağılma) gibi bir şey imliyoruz. Aynı an da bütün kült ve blok olarak çokluk (birleşik bütün çokluk bütünlük) düşünün..
Vizyonik olarak düşünme hatası denen budur. Bütün her yanındadır. Bir şey kendinin her yanındadır. Her yeridir. Varlık derken böyle bir imleme kullanılabilir ya da nesnel genellik/genelleştirme denen budur.
Ayak baştan başlamaz. Ya da önce ayak oluştu sonra baş diyemeyiz..
Varlık varlık'ın her yerdir ve her yanıdır, her yönü her anıdır/alanıdır. Gerisi geçmişi diyemeyiz.. Berisi ötesi diyemeyiz. İndirgeyemeyiz.
Bir merkezi ortası ve dağılım noktası bölgesi yoktur. Mekan izafidir acak görece kavrayışta kelimelerle düzenlenbilecek yapı/yapılar bunlardır diğeri kendi kavrayışında bulunur. Kavrayış sonsuz ve bilginlendirmelere ihtiyaç yok

Yedi renkli varlık diyoruz. Her yeri her yanı diyoruz. Aynı an da yedi renkli varlık. Siyah ve beyazdan başlamıyor.
Önce siyah oluşup sonra mor gelişmiyor. Temel düşünce hatası bu. Lineer -doğrusal odaklılık diyoruz. Bu bir düşünce yapısı ve sonradan değişiyor ve kullanılamaz oluyor.

Yeşili sarı yapmıyor ve mavi tanrı değil. Tanrı diye bir yer yok.. Renklerin merkezi ve renk merkezi diye bir şey yok. Bütün her yana dağılır ve her yerdedir. Merkez her yerdedir, her yandır, bütün yerlerdir/alanlardır.

İmgesel olarak dalgalanan/titreşen saydam bir matris mozaiği vb. düşünmek -gözünde canlandırmak önerilir. Üç boyutlu -şeffaf saydam- titreşen alan derinliği. Okyanus gibi. Benzeri gibi..
Başlangıçta Tanrı suların üzerinde yüzüyordu denir. Bu alana göndermedir..

Boşluğu okyanus gibi düşünün. Ve Salınım/Dalga/Titreşim ekleyin..
Çekim..

Bir okyanusu merkez diye bölemezsin ve suyu sularına ayıramazsın.. Suyu sayılarına da ayırmazsın... Varlık her yeridir/zamanıdır.. Bir yerinde eksik fazla değildir. Çekim. Başlamamış şey bütündür, sınırlanamaz, ucu arkası yok.

Örneğin geçmişte Ateş/Isı, Hava/Boşluk, Su/Sıvı/Akışlanlık gibi ilkeler belirlenmiş kaba bir genellemeyle anlamaya çalışmışlar. Arkheler üretmeye çalışmışlar. Ateşi bölemezsin. Yananı yakamazsın. Enerji vardan yok yoktan varolmuyorsa (eksiltmemez artıramaz) yanışı başlatamaz ya da yanışsızlığa indirgeyemezsin.. Boşluk kavramı şekilsizdir. Boşluğu kesmezsin boşluk olmayan parçalara kesip indirgeyemezsin.. Havayı havadan (ortadan) kaldırarak bir anti alan yokluk elde edemezsin-mekan kavramı yerindedir. Boşluğu sıyırıp bir zemin bulamazsın, daha alt zemine inemezsin taban budur.
Bu eksilip azalmayan çekim.diyelim...

Bir kürenin içinde küre olmayan bir anti alan , anti küre yaratsana
Bunu kürenin dışına karşıtına koyarız
Birinciye siyah ikinciye beyaz deriz
En basit mantıklama budur

Ya da küreye başka bir geometrik içlem koyarız. İçten onun bir küre olduğunu ya da bunun içte mi dışta mı olduğunu belirsizleriz. Hangisi hangisinin içinde dışında iç dış nedir diye sorarız. Alan kavramını bükeriz ya da ters çeviririz.

Alt 29-03-2019, 21:29
Üye

"Bilgelik" ; "Bilgi" ; "Öğrenim"; "Kişisel Gelişim" ;"Kişisel Artma -Bilme/Bilgi-Güç İstenci" gibi kavramların hepsini attık ya da atmak üzreyiz.
Sanırım hepsinin yerine basitçe bir Nesnellik Öznellik, Özellikçilik Genellikçilik gibi bir ayrım çizeceğiz..

Öznellik ya da subjektiviteden sıyrılma..
Tersinde genellik ve objektivite var..

Eğer İdealizm Materyalizm kavram seti çizgisi ve çelişkisinde aranan buysa da budur... Değilse de değildir...

Kendini özneye ya da nesneye genellemek ya da nesneyi ve özneyi tüme genellemek yaymak üzerinden kendini dahil özellemeyen/seçmeyen ya da kendi dahil tek/tekil kendi olmayan/görmeyen ya da özeli olmayan basit bir bakış tabanı..
Çoğul Kendicilik; Çoğul Nesnecilik; Eşit...
Çoğul gözlemcilik diyebiliriz. Nesne ve Özneyi genele yayma genele iletme/yayma diyebiliriz. Genelleştirme diyebiliriz. 'Bilgilik' diyebiliriz.
Tutum olarak serbest bilgiyi üretir. Serbest kendilik üretir. Kendisiz kendilik. Ve bir tür Tikellik/Soyutluk/Yalnızlık hapsinden kurtulma.
An be an üretir. Bakışı tarfi eder çünkü..görüşü...
Nesnel bakış ya da genel bakış:

Alt 22-04-2019, 03:07
Üye

Standart "Felsefenin Ç_Alma operasyonu Olması Hakkında"

Ontolojinin/Felsefenin Kapı Aralığı /ve Taş çağında dinozor avlamak

Kapı Deliğinden Felsefe G_özetlemek

Felsefenin bir ç_alma operasyonu olduğuna neredeyse ikna oldum. Yani Kapitalist ya da kolaycı ve hazırcı Ontoloji/den(istten) bilgi devşirmeye (ya da kaçırmaya aşırmaya) çalışıyor.
Öğrenmenin kolay olduğunu ya da bir kolayı olduğunu sanan ya da sanmasa da bu mümkün mü diye ilk olarak bunu zorlayan aday da buna yöneliyor. Hepsi geri tepmeli refleks haliyle..
Bilgi farkedildiği gibi herkesin son durağı ya da istenci ve ihtiyacı.

Öncelikle bunu kolay yoldan hırsızlıkla yapmaya kalkıyorlar. (Kapitalist) Ajanlarını (kölelerini kullanarak) Ontolojistten yazılı varaka, bilgi almaya devşirmeye kalkıyor. Yazılı felsefe sanılanın yarısı bu çarpıtmadan üretiliyor.
Sonra bunlar, bilinen dille ve gramerle yazıldığı ve hiç bir karmaşıklık hatta şifre uygulanmadığı halde, bunları, anlamıyorlar ve (arayana) bir şey ifade etmiyor
Ya da diğerlerinden ve benzerlerinden farkını da hiç ayıramıyorlar.
Hatta çöp sanıyorlar. Düşünebiliyor musunuz? bilgiyi, kavramsallaşmış evrensel doneyi, ve kavrayış/ı-salı çöp sanıyorlar!

Bu komik gelebilir. Bunu anlamış bulunuyorum...

Para gücü, şu gücü bu gücü hiç bir şey öğrenmeyi-öğrenişi satın almıyor.
Bir de dışardaki her şey bilgi tuzakları/ağları sanki yakalayabilecekler.
Algoritmik bilgi tuzakları...

Kesinlikle ve kesinlikle ve kesinlikle bu kutsal Kase arayışı denen gibi Ontoloji-k K_a-v-rayışı (ya da bunun hazırı) arayışı var (buna yönelik bir çok ön-tuzak ve ajan var) sonra bundan bilgi sızdırmak için ne numaralar var ne numaralar

Ajanlıkla elde edilmiş felsefenin ya da Ontolojinin kaba yazılı halini gördüklerinde ?
Çakalçıkmaz diye bir tabir var bizim buralarda...

Öğrenmeyi metalaştırabilecekleri, çalabileceklerini ya da bir kaba doldurabileceklerini ya da satın alabileceklerini (türlü hile tuzakla) sanıyorlar...

Bütünüyle anlamış bulunuyorum...

Kapı aralığından/deliğinden ontoloji gözetleyenler içeri girmeli!

Felsefe avladıklarını sanıyorlar. Bu taş çağında dinozor avlamak gibi....

Kavrayışın kendi dile indirgenemez. Gücü bir ölçüde . Bu gücü bir ölçü de test edebilirdik ancak bu gücü test ettiğini sananlar çakalçıkmazdalar....

Dışardaki herşey bilgi dominasyonu-bilgi yalanı

Koşan -ayaklı- kelebekler adına.öyle...

Bu bilgi dominasyonuna daha geniş ölçü de sevgi deniyor-göreceğiz
Özgürlük kolay öğrenilmiyor

Geliyorlar ateşe ve güneşe konan kelebekler
...............

Alt 22-04-2019, 12:18
Üye

17 yaşımda da kendimi çok zeki sanıyordum ama Kuran denen metni Tanrının neler anlattığını öğrenmek-çözmek için okuyordum.
Demek ki o kadar da zeki değil mişim. Bunun saçmasapan bir şey olacağını yeterince düşünemişim ve toplumum beni kandırabiliyormuş..
Hatta bunu da geçtim ne için okuyordum acaba? Tanrının söylediklerini bunu bilmeyenlerden daha çok öğrenip onların önüne geçmek için olabilir mi? Ben biliyorum ben biliyorum siz bilmiyorsunuz demek için olabilir mi?
Örgütlenmiş bilgi ya da örgütlü kurumsal yalanlar/toplumsallık böyledir işte

Alt 22-04-2019, 12:34
Üye

"Atomu bile parçalayabilirler ancak parayla güçle bir Filozof ya da Filozofik bilgi ve Ontoloji tekniği üretemezler"

"Neyi anlamadıklarını sorup düşünüp duracaklar."

"Neyi onurlandıracaklarını öğrenecekler."

"Atomu bile parçalayabilirler ancak (bir şeyleri parçalarına ayırabilirler) parayla güçle bir Filozof ya da Filozofik bilgi Ontoloji tekniği üretemezler"

Yapay zekayla, simulasyon-stimulsayonla matematikle algoritmayla
Bilgiyi sayısallaştımaya çalışıyorlar, bilgiyi ölçmeye çalışıyorlar
Hoh ölçersiniz

...

Tüm bunlar filozofi tarihine saygı dansından sonra (gerçek olanına)
(Bilgi ve öğrenmeye güven dansı)

Alt 01-08-2019, 10:05
Üye

"insan olmak'ın ağırlığı eşit mi olmak'ın ağırlığına ..."

Önerilen Siteler