Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Ekoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-06-2019, 01:22
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bence ayrı bir başlık açalım, konuyu orada tartışalım. Hem konu güzel, hem konuşmaya değer.

Teşekkürler sevgili ForumKirpisi. Söz patates ekmeye çağıracağım seni.

--/--

Sevgili Turdur eşimle ben en az 4-5 senedir (unuttum) vejetaryeniz. Hayvan beslerim, ama hem kesmem hem satıp kestirmem. Peki o zaman niye hayvan besleyeyim? Bak işte bu ilginç bir soru.

İleride paylaşacağım bir video serisi var. Bu videolarda kırsala göç etmiş bir yazılımcı var. O da hayvanları öldürmüyor, gerçi sattığı oluyormuş, sattığı yer kesip yiyor veya satıyordur, biz onu da yapmayacağız.

Koyun ve tavuk besliyor, bunları gübresi için besliyormuş. Limon-mandalina-nar-portakal ağaçları olan bir bahçesi var. Koyunları ve tavukları bu bahçeye salıyor, hayvanlar gezip bahçeye pisliyor, dediğine göre bahçenin meyvelerinin lezzeti çok değişik oluyor ve tercih ediliyormuş. Bir limon ağacı var, üzerinde en az 200 limon vardır. Civardaki ağaçlara göre kendi ağaçlarının verimi daha yüksekmiş.

Bu arkadaş bir hesap yapmış, besleyeceği tavuk sayısıyla koyun sayısı arasında ilişki kurmuş, tavukların yumurtasını satıp koyunlara yem alıyor, (atıyorum) 20 tavuğa 1 koyun filan gibi bir oranla, cepten yeme hiç para vermeyeceği bir şekilde işini yürütüyormuş.

Civarda tehlikeli hayvan olarak yalnızca tilkiler varmış, iki orta büyüklükte köpek besliyor, yetiyormuş.

Hayvan yemini çoğatmak için hidroponik (hydrophonic) diye bir yöntem var. Buğday-arpa tanelerini suyla-nemle çimlendirip bire-dört ile bire-sekiz gibi oranlarla arttırıyorlar, hayvanlar taze-sulu ot şeklinde yemleniyorlar. Bu da iyi bir yöntem olarak bir kenarda dursun.

İzmir-Urla'da çiftlik balıkçılığı yapan yakın bir dostum var. İlacı-yemi derken pek kar edemediğini biliyorum, zaten hayvan öldürmeyeceğim için bizim için gündem dışı.

Su arıtma işinde oldukça uzman olan bir İBB-İSKİ mühendisi dostum var. Su için 4+4+4 tonluk polyester depo düşündüm, artezyenle çekip arıtır, depolarım diye düşündüm.

Güneş enerjisiyle ısıtma + 3KW'lık Güneş paneli düşündüm. Çamaşır + bulaşık makinesini güneşli günlerde ve farklı günlerde öğlen saatlerinde kullanırsak yeterli olacaktır. TV buzdolabı aydınlatma için çok enerji harcanmıyor zaten. Klima nem için gerekli olabilir. Ağaçlandırarak serinlemeyi tercih edeceğiz, yaşadığımız yerde nem çok olursa klima kullanmak zorunlu olur. Her halükarda devletten biraz elektrik gideri olacaktır.

Köpek konusunda bir erkek bir dişi Akbaş-Malaklı veya Kangal almayı düşünüyorum. Bu sonbaharda eşimle Sivrihisar (Eskişehir), Aksaray (Niğde), Kangal (Sivas) turu yapıp birine karar vereceğiz. Sivrihisar Belediyesi'nin Akbaş üretme çiftliği varmış, geniş arazisi olana ücretsiz veriyormuş diye bir CNN Türk belgeselinde söylediler. Gidince göreceğiz.

İlgin için teşekkürler.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 01-06-2019, 01:36
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İlgili mesajları ayırıp bir başlık altında toplarsan bu konudan çıkmış oluruz.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 01-06-2019, 01:41
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Üfff adam aşmış. Vejeteryan nasıl olunur ya, vejeteryan olmak çok zor.
Hele Türkiyede! Hindistanda falan olursun da

bence vejeteryan bi kişi bilinçte bi seviye atlamıştır.

Ben de dicektim şüpanski şimdi vejeteryan çıkar diye

vegan mısın vejeteryan mı, yumurta falan da yemiyonuzdur.

Süt içiyonuz mu mesela?

ben de hayvan kesmeye çok üzülüyorum, bi kere de yarım kangal cumhuriyet sucuğu yiyorum.
nolacak bu halim bilmiyorum.

sucuk vejeteryanlar yiyor değil mi? mesela benim bildiğim biftek falan da hayvansal değil.
1 kg'ye kadar serbest..

köfte hayvansal mıdır?

alabalık ızgara yapamıcan mı şimdi

yiyecek bişey bulamıyorum ki. karbonhidrat mı yesek dert.

sürekli taze ot bulmak ayrı dert. karabiberli yumurtalı ıspanak severim bak onda bile yumurta var..

kışın domates yok, biber yok. deniz ürünü yemesen..

peynir falan da mı yemicen. sütaş süzme hayvansal mı?

ne yiyosun gerçekten merak ettim şimdi

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 01-06-2019, 01:54
Üye

fazla ağaç ekme suları çekmesin.

içme suyunu arıtma neyse de, artezyenden gelen su nasıl arıtılır acaba

huwa-san dezenfektasyon sıvısı mı katıcaksın

hani o havuza girmeden ayakları sokulan şey.

az biraz ekleniyormuş.

ineklerin kakingosundan biyogazlada elektrik üretebiliyon. daha da zor işler var.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 01-06-2019, 02:01
Üye

ingilterede fish and chipsin olmazsa olmazı mushy peas'da hidrofonik tarımla yer altındaki tesislerde
üretiliyor.

bana kalsa bence olmazsa olmazı değil ama hep yanında minik bi kapta oluyor.

-
Mushy bezelye, ilk önce sodyum bikarbonat ile suya batırılmış, daha sonra tatlı su ile durulanan ve kalın yeşil topaklı bir püre oluşana kadar az miktarda şeker ve tuz ile kaynatılan kurutulmuş ilik bezelyedir. Bazen nane bir tatlandırıcı olarak kullanılır.

olsa yesek şimdi ya, atlantik morinasını beer batterla bi kaplıyolar o esnada aklıma hep bülent ersoyun allahuekber deyişi geliyor, bizde anca haşlama patates var

Alt 01-06-2019, 02:23
Kıdemli Üye

Vejetaryenler et hariç hayvansal gıdaları yer.
Veganlar hiç bir hayvansal gıdayı yemez. Bunların psiko olanları var, meyve olgunlaşıp kendi kendine ağaçtan düşmedikçe onu da yemezler.

Biz peynir-yumurta yiyoruz. Süt içmeyeli 30 seneyi geçmiştir. Kahveyi de oldum olası sade içerim.
Peynir-yumurta olayından da rahatsızız. Bizim için problem şu; tutsak edilmiş veya tecavüz edilmiş hayvanın peynirini-yumurtasını da yemeyi istemiyorum.

Marketteki yumurtaları yumurtlayan hayvanların çoğu hiç güneşi görmemiş, bir kaç metrekarelik kafeste yaşayıp sunni yemle beslenmiş, yumurtlamayı keser kesmez öldürülen hayvanlar oluyor. Bu kara düzenin ürettiği yumurtaları yemek, bu iğrenç sisteme destek vermek demek. Marketten yumurta alarak böyle bir eziyete alet olduğum için rahatsızım. Benim tavuklarım özgür olacak, her birinin bir adı olacak, arada bir yumurtalarını çalacağım, yumurtlamayı kesseler de öldürmeyeceğim.

Doğada yavrulamayan hayvan süt vermez. Süt endüstrisinde bu sebeple büyükbaş-küçükbaş hayvana tecavüz ederek (sunni döllenme ile) hayvanı doğal döngüsü dışında doğurturlar. Yavrular süt kuzusu-süt dana diye kasaba verilir, yavrulayan hayvan sağılarak yavrunun sütü çalınır. Hayvan yavrulamayı kesince onu da kasaba verirler. Bu şekilde üretilen peynirden de rahatsızım, lanet olsun buna da alet olmak istemiyorum. Benim koyunlarım da özgür olacak, birer adı olacak, doğal döngüsü ile yavrulayacaklar, sütü ile kendi yavrularını besleyecekler, belki peynir yapacak kadar sütünü çalabilirim, ama yavrunun hakkı baki olacak, yavrulamayı-süt vermeyi kesseler de öldürmeyeceğim.

Bahçede soya yetiştirmeyi çok istiyoruz. Soya çok zengin bir protein kaynağı. Soyadan istediğimiz verimi alırsak vegan da olabiliriz.
Bir kaç soya ürünü denememiz oldu, soya kıyması var, soya eti var, soya sütü var, soya fasulyesi var. Soya kıyması bildiğin kıyma gibi, karnıyarık, köfte, kuru fasulye, nohut, dolma biber çok güzel oluyor. Et yiyen misafirlere soya kıyması olduğunu söylemesek farkı anlamıyorlar. Soya eti kuşbaşı şeklinde satılıyor, her türlü soya etli yemeği denedik, soya kıyması kadar olmasa da gayet başarılı.

Soya filizi ile çok güzel salata yapılıyor. Çin restoranlarında satarlar, belki yiyen olmuştur. Soya filizini ezip soya sütü elde ediyorlar. Bunu presleyip-köpürtüp tereyağı gibi kullanabiliyorlar.

Protein eksikliği olacak diye endişe etmeye gerek olmadığını kendimize kanıtladık. Her yıl Cerrahpaşa Tıp'ta test yaptırıyoruz, vejetaryen olduğumuzu söylüyoruz, doktorlar bir ton laf ediyor, test yazıyor, protein ölçümleri normal, doktorlar da şaşırıyor.

10+ yıldır tatil yapmadık, D vitamini biraz eksik çıkıyor, onu da açık havada çapa yaparken veya hamakta güneşlenirken aşacağız.

* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 01-06-2019, 02:38
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Turdur eşimle ben en az 4-5 senedir (unuttum) vejetaryeniz. Hayvan beslerim, ama hem kesmem hem satıp kestirmem. Peki o zaman niye hayvan besleyeyim? Bak işte bu ilginç bir soru.
Yumurta ve süt için salma tavuk ve inek şart. Keçi sütü her yerde kullanılmıyor. Yumurta protein ve B grubu vitamin kaynağı. Süt zaten şart, yoğurt ve peynir çeşitleri için. Yumurtayı alıp sütü sağınca hayvanlara zarar vermiş olmuyorsunuz. İşin içine hayvan alıp satmak-yemek olmayınca protein açığınız olacak demektir. Buna alternatif bir şey bulmalısınız.

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Koyun ve tavuk besliyor, bunları gübresi için besliyormuş. Limon-mandalina-nar-portakal ağaçları olan bir bahçesi var. Koyunları ve tavukları bu bahçeye salıyor, hayvanlar gezip bahçeye pisliyor, dediğine göre bahçenin meyvelerinin lezzeti çok değişik oluyor ve tercih ediliyormuş. Bir limon ağacı var, üzerinde en az 200 limon vardır. Civardaki ağaçlara göre kendi ağaçlarının verimi daha yüksekmiş.
Bunlar narenciye grubu, buda Akdeniz ve Güney Ege bölgesi demek. Bahsettiğiniz kişi nerede, siz nerede düşünüyorsunuz bağ bahçe işini? Örneğin Güneydoğu ve Karadeniz bölgesinde nar alamazsınız ama Kuşadası civarında nar ve limon alırsınız hemde sürüsüne bereket. Köpek konusu değişken olabilir. Sizin hangi bölgede duracağınıza bağlı. Kangal ayrı bir seçenek ama Belçika Kurdu veya Alman Kurdu ayrı seçenek. Kurt ve vahşi hayvanların olduğu bölgede Kangal olmak zorunda ancak Ege bölgesinde şart değil. Kurt köpekleri eğitilmesi kolay, hem bekçi hem yakın koruma hemde çocuklar için arkadaş.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 01-06-2019, 02:46
Üye

ege akdeniz güneydoğu nar.

nar sadece doğu karadenizde olmaz.

tropik subtropik ılıman iklim

https://arastirma.tarimorman.gov.tr/...tiriciligi.pdf

vanda zeytin de oluyor. göl civarı.

Alt 01-06-2019, 03:10
Kıdemli Üye

Paylaşacağım videodaki yer Muğla-Dalaman.

İnternetten Dalaman'da arazi fiyatlarına baktım, 15 dönüm 200.000 TL olan yer de var, 10 dönümü 1,5 milyon olan yer de, 100 dönümü 100.000 olan yer de. Gidip görmek lazım. Bizim buradaki ev en fazla 450.000 TL eder. Benim alacağım arsa 30 dönümden küçük olmamalı, üzerine ev + su deposu + güneş panelleri + ağaçlandırma yapacak kadar para artmalı. O yüzden alacağım arazi ancak çorak ucuz bir yer olabilir.

Çorak araziyi biraz da şundan istiyorum. Tarihten iki örnek var. Birincisi Atatürk'ün bataklıktan adam ettiği Atatürk Orman Çiftliği örneği var, gerçi arkasında devletin desteğiyle o hale getirilmiş, yine de iyi örnek bana göre. İkincisi Aşık Veysel'in yapamazsın-edemezsin demelerine rağmen adam ettiği Sivas-Sivrialan köyündeki yeri. İkisini de gördüm, "bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur" boşuna dememişler. Biz de bakarsak bağ yaparız diye düşündük. Zaten hazır bağ almaya paramız yetmez.

Ben biraz da şöyle bir düşünce içindeyim. Vakıf kurup araziyi vakfa devredeceğim. Komünist çevreyi çağırıp çalıştıracağım. Elde edilen ürünleri satıp vakıf aracılığıyla çocuklara yardım olarak bağışlayacağım. Nesin Vakfıyla yakın ilişki içindeyiz. Belki araziyi onlara devredebiliriz. Bizde çocuk yok, kimseye miras bırakmayı da düşünmüyoruz. Mülkiyete karşıyız zaten, bunu her fırsatta söylüyorum, haliyle ne mirası. Bizimki biraz da satın alıp mülkiyetsizleştirme projesi. Bunu komünist çevreme de aşılamaya çalışıyorum. İçinde bulunduğumuz devlet koşullarında, arazinin bir sahibi olmak zorunda olduğu için vakıf kurmak zorunda kalıyoruz. İçinde Dünya canlılarının özgür olduğu sahipsiz bir kurtarılmış bölge olacak.

Olabildiğince çok meyve ağacı olursa, daha çok çocuğa yardım edebileceğimiz için arazi geniş olmalı. Yoksa keyfimize hizmet eden yazlık gibi bir şey olur, istediğimiz bu değil. Zeytin, ceviz, badem, fındık gibi yetiştirmesi ve depolaması kolay, pahada ağır olması tercih sebebi olur. Bunu arazinin coğrafi konumu belirleyecek. Karadeniz olabilir, Ege olabilir, Artvin olabilir, Urfa olabilir, Dersim olabilir. Gezmeden, bir süre yaşamadan karar vermeyeceğiz. Tek önemli kriter var, yaşayacağımız yerde yobaz olmamalı.

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 01-06-2019, 03:19
Üye

bu gidişle bozcaadada üzüm bağına doğru yolun gözüküyor. karar veremeden anca o olur.

Önerilen Siteler