Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-08-2010, 02:16
crowerster crowerster isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

dinler arasındaki benzerlikler onların birbirlerinden etkilendiklerini (copy-paste yaptıklarını) değil aksine hepsinin ortak bir arthitect'e sahip olduklarını gösterir,yani ortak mesaj(vahiy)zaman içinde bozulmuş daha sonra elçiler vasıtasıyla tekrar özgün haline dönüştürülmüştür.aksi halde ortaamerika inanışlarıyla ortadoğu inanışları arasındaki benzerliği nasıl açıklayacağız ?
Alt 14-08-2010, 02:24
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

crowerster´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
dinler arasındaki benzerlikler onların birbirlerinden etkilendiklerini (copy-paste yaptıklarını) değil aksine hepsinin ortak bir arthitect'e sahip olduklarını gösterir,yani ortak mesaj(vahiy)zaman içinde bozulmuş daha sonra elçiler vasıtasıyla tekrar özgün haline dönüştürülmüştür.aksi halde ortaamerika inanışlarıyla ortadoğu inanışları arasındaki benzerliği nasıl açıklayacağız ?
Açıklama: Kargo kültür.

Umarım kargo kültür faktörünü analiz etmişsinizidir.

Benzerliğin tamamı aynı arkitekt (mimar) kökenli değil, kargo kültür kaynaklı oldu su götürmez gerçektir.

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 14-08-2010, 16:58
demos cratos demos cratos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

demos cratos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Proğramda Gönül Tekine Kuran'da geçen harfler sorulmuş ancak yanıtlamamıştı.

Ha Mim harfleri "HAM - MU" (RA-Bİ),

Ya ve Sin harfi "Ey Stephan"dır.

Bugüne kadar bu harflerle ilgili mantıklı hiç bir açıklamama yapılamamış olması İslam'ı kurgulayanların ne derece kendinden emin olduklarının bir göstergesi.
Alt 14-08-2010, 17:02
axial
Üye Değil

Sayın demos cratos;

Cahilliğimi hoşgörün. Arapçadan anlamam ama sin= stephan neye göre nasıl?
ha mim = hammurabi ne demek?
Alt 14-08-2010, 17:19
demos cratos demos cratos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

axial´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın demos cratos;

Cahilliğimi hoşgörün. Arapçadan anlamam ama sin= stephan neye göre nasıl?
ha mim = hammurabi ne demek?

Arapça'dan ben hiç anlamam.Bu kadar insan elinden çıkma ilkel bir dili bilmemek benim için ayrıcalık.İlkel bir dil.İlk insanımsı varlıkların gırtlaklarından çıkan seslerle dolu.

Benim açıkladığım hiç bir kelime Arapça değil.Arap,Muhammed'in anlamını ne bilir?Mustafa ne demek nerden bilsin?

Bu iki kelimenin ne olduğunu açıklayana kadar bütün dallamelerin kitaplarına baktım.Hepsi aynı manayı veriyordu.Her iki ismi de.

Bilmiyorlar.

İki kelimenin de açıklamasını yaptığım başlıklar var.
Alt 01-09-2010, 19:38
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Cok tesekkurler sayin AhbAp.
Son derece guzel ve derli toplu bir calisma olmus.
Alt 03-09-2010, 21:35
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

AhbAp Diyor ki
Sabianlar (Sabiilier), Harran tarafında yerleşmişlerdi ve Ay Tanrısına taparlardı. Burada hasat zamanında buğdayın toplanması ve öğütülmesi zamanında Sabiiler ağlarlardı, çünkü Tanrı Davuz(isimden emin değilim) tıpkı Tammuz gibi ölürdü.
Bu "Davuz" dediğin "Tavus" olmasın? O mu yoksa?

SAPERE AUDE!
"Cehennemliklerin en hafifi azaplısı ayaklarına ateşten iki nalın giydirilmiş olan kimsedir. Bu nalınlar o kimsenin beynini tıpkı bir kazan gibi kaynatırlar. Kulakları kor, azı dişleri kor ve kirpikleri yalazdır. Karın boşluğundaki iç organları eriyip ayaklarından akar. Bu kişi en hafif azaplı cehennemliklerden biri olduğu halde en ağır cehennem azabını çekenlerden biri olduğunu zanneder." (Müttefekün Aleyh)
"Onların derileri pişip yandıkça azabı duymaları için onlara yeni cilt giydiririz." (Nisa; 56) Hasan-ı Basri şöyle demiştir: "Onların derileri günde yetmiş bin kere yanar ve yenilenir."
Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Cehennem ehlinin alt çeneleri göğüsleri üzerine iner, üst çeneleri de alınlarına kadar çıkar. Bundan sonra sırıtan bir kelle halinde kalırlar." (Tirmizi)

Allah işkence edenlerin en hayırlısıdır.
http://kloroben.blogspot.com/

http://blog.radikal.com.tr/Bloglar/malumat-i-siddik
Alt 19-09-2010, 02:57
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

yucemanitu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu "Davuz" dediğin "Tavus" olmasın? O mu yoksa?
Olabilir ancak emin değilim. Biraz daha derinlemesine araştırılmaya muhtaç olmakla birlikte, http://www.kesfetmekicinbak.com/kultur/din/06024/ linkinde Tanrı-Melek Tavus'tan söz ediliyor. Aynı şeyden bahsediliyor olması mümkün.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 12-03-2011, 21:53
ahmetsln - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ahmetsln ahmetsln isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hepsini daha detaylı bir biçimde Muazzez İlmiye Çığ yazmış.Okudum.Gerçekten büyük benzerlikler var

Bu şahısta önündeki eski öss yeni ygs/lys sınavına girmek için çalışıyor. Çok çalışması gerektiği için pek nette olabilir.
Herkese saygılar sevgiler, mutlu vakitler.
Alt 13-03-2011, 00:59
rastaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
rastaman rastaman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Eline sağlık ahbap,ben de ilgimi çeken birkaç noktadan bahsedeyim.

AhbAp´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
1. SÜMER DİNİ

Tarihi bilgiler, Sümerlilerin Orta Asya’dan bu bölgeye göç ettiklerini gösteriyor. Yani Sümerliler, bugün bölgede yaşayan Semitik ırktan değildi fakat yıkılışından sonra Semiktik ırklar arasında eriyerek yok oldu.

Sümerlilerin Orta Asya’dan göç etmesi, Atatürk’ün bile ilgisini çekmiştir, Sümerlilerin Türk olup olmadıkları, Türkçe konuşup konuşmadıkları araştırılmıştır (Güneş Dil Teorisi mevzuu. Sonradan asılsız çıkmıştır). Eldeki veriler ancak, Orta Asya’da çok eski dönemde Sümerliler ile Türklerin komşu olabilecekleri ve birbirlerini etkilemiş olabilecekleri tahminlerini yaptırıyor. Her iki dilde de ortak bazı kelimelerin ve deyişlerin olduğu biliniyor.
Rasladığım yabancı kaynakların çoğu-özellikle nispeten yeni olanlar- Sümer dilinin Dravid kökenli olduğunu öne sürüyor,dolayısıyla geldikleri yerin Hindistan civarı olduğu tahmin ediliyor.Zaten dravid teorisi şu an en çok kabul gören teori durumunda.Sümer-Türk teorisinden bahsetmiyorlar bile.Modası geçmiş Uralik yada Kartvel teorilerinin de pek ciddiye alınacak bir yanı yok.

Ama bence Dravid teorisinin de çıkmazları var;

-Bu teori doğru olsa bile bu Hindistandan geldiklerini göstermiyor,Orta Asyada dravid varlığı henüz ispatlanmamışsa da bir zamanlar bu halkların güneybatı Asyada yaygın halde yaşadığını biliyoruz.
-Sümer-Dravid kelime ve yapı benzerliği internette pek popüler olan Sümer-Türk benzerliği listelerinden daha inandırıcı gözükmüyor.
-Benim edindiğim izlenim Dravid dillerle ortak olarak gösterilen kelimeler bizim Türklerinkilerin yanında epey zorlama kalıyor,bana daha çok tesadüfi benzerlikler gibi geliyor.Türk dilleriyle ortak kelimelerin bir kısmı Arapça ve Süryanice yoluyla dilimize geçse de (kapkacak,rakip-ragibbu,takke-tagha)önemli bir kısmı proto-Türkçede de aynı ve diğer dillerde bulunmuyor(dingir-tengri,anu-ana,tamga-tamga,tengiz-deniz,altun-altın)

Bu ikinci tür örnekler yılllarca propagandası yapıldığı gibi her iki dilin akraba olduğunu kanıtlamıyor elbette,çok farklı yapılarda iki dil oldukları çok açık.Ama bu benzerliklerin tesadüf olamayacağı da açık,en mantıklı sonuç sizin de düşündüğünüz gibi Sümerlerin Türklerin yaşadığı coğrafyaya yakın bölgelerden gelmiş olması ve bu benzerliklerin arkaik bir dönemdeki kelime alışverişlerinin bir sonucu olması.

AhbAp´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Fenike’de Astarte, Adonis’e aşıktır. Adonis, tıpkı Tammuz gibi hem bitki hem de güneş tanrısıdır, yılın belirli zamanlarında ölür ve ölümü yine bir domuz yüzünden olur. Yani Tammuz, artık burada Adonis olmuştur.
Bu Fenikeli Adonisle Akhenaton'un tek tanrısı Aton arasında da bir ilişki varmış gibi geliyor bana,Hiksosların Hurri-Mitanni köklerine dair teorilerin artık geçersiz kabul edildiğini,artık Levant-Kenan göçmeni Semitikler olarak kabul edildiklerini hatırlarsak bunun bir isim benzerliğinden çok daha fazlası olduğunu anlarız.

Bir de Sümer fırtına tanrısı İshkur'un serüveni de ilginç,Akadlar ve diğer Semitik halklar ona Adad adını veriyor,bir diğer yaygın adıysa Ramman.

Ramman,Kenanda ve Tevratta Rimmon;fırtına,yağmur ve bereket tanrısı olarak görevine devam ediyor.Kurandaki Rahman ve Rahmet kavramlarıyla çok fazla benzerlik içeriyor.

Aslında Kuranda Allah'ın isim ve sıfatlarına bir göz attığımızda birçok Mezopotamya tanrısıyla karşılaşıyoruz,bunun sebebiyse bir önceki süreçlerde yaşanılan henoteistik süreçlerde diğer tanrıların adlarının ana tanrının adı yada sıfatı haline gelmesi...

Bunun ilk örneğini Mardukda yaşıyoruz,birçok tanrı ismi Marduk'un adlarından biri haline getirilerek tek tanrıya geçiş için bir adım atılmıştır.

En net haliyleyse Asurlular zamanında yaşanmış,birçok tanrı Ashurda birleşmiştir.

Tüm Kuran tefsirleri Uzza'nın Aziz'in dişili olduğunu açıkça yazar,öyleyse yukarıdaki kural doğruysa bir zamanlar Aziz isimli bir tanrı yaşamış olmalı.

Gerçektende Palmira'nın Azizu'su,Mezopotamyada Azizo'dur ve yine yüce anlamına gelir.
Kuran'ın ''Malik''i de eski bir Levant tanrısıdır,Molek de..

Birçok din ve kültürde ay adlarının eski dinlerin tanrılarına dayandığı düşünüldüğünde İslam ayları da araştırılmalıdır;aslen Levant tanrısı olup ünü Mısır'a kadar yayılan Reshep'in Recep ayı haline dönüşmüş olabileceğini düşünüyorum,aynı şekilde Shamin-Şaban benzerliği de ilgi çekici...

İlk başta zorlama gibi duruyor ama farklı dillerdeki kaç ay isminin aslında tanrı adı olduğu düşünüldüğünde bir anlam taşıyor,Türkçeye geçen Mart,Mayıs,Temmuz,Ağustos adlarının da birer tanrı adı olduğunu unutmamak gerek.Tabi Kral Augustus'un ölümü sonrası tanrısallaştığını belirteyim.

Marduk konusundaysa Muazzez Hoca'nın ilginç bir tesbiti var;Kuranda Babil'in geçtiği tek ayette Harut ve Marut adlı yoldan çıkmış iki melekten bahsediyor,irade yoksunu varlıkların nasıl yoldan çıkabileceği çelişkisi bir yana Marduk ve Marut benzerlikleri de şaşırtıcıdır.

Önerilen Siteler

Etiket
gönül, sümer, tekin