Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-03-2011, 20:58
baris baris isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Kurtuldum mu Bilemiyorum

Dini inançlarımdan kurtuldum mu bilemiyorum ama artık sorgulamaktan korkmadığımdan eminim

Eskiden bu siteye girmeye korkardım :=D

Artık eğrisiyle doğrusuyla herşeyi ''töbe töbe'' demeden sorguluyorum

İlk sorgulamaya başlamama kediler vesile oldu Saçma gibi gözüküyor ama şaka değil gerçekten böyle oldu

Her gün bakkala giderken bir sürü kedi çöpün içinde yemek arıyordu,artık bi yerden sonra Allah'ın nimetler veren yönünden şüphe duymaya başladım.

Hadi biz sınavdayız,günahımız bol bizden kısıyor,peki bu suçsuz günahsızların suçu ne acaba iki lokma için çöpte geziyorlar ? Allah dedidiğin nimetini yağdırmaz mı ?

Dindar kardeşlerim Musa ve Hızırın hikayesini anlatmadan önce ben bişey söylemek istiyorum.O kedilerden hiç birisi büyüyüp anasını babasını yoldan saptırmayacak

Gel zaman git zaman bu sorgulama ve şüpheler devam etti,bugünlere geldim,halâ devam ediyor.

Ben dini inançlarımdan kurtuldum mu bilemiyorum ama şu an bu şüpheler yüzünden Allah katında teknik olarak Müslüman sayılmıyorum galiba :=D

Merhameti bol Allah bu kulunun Cennete gitmesi için çaba sarfetmediği sürece böyle kalıcam galiba

Bana hayatın kurallardan ibaret olmadığını göstermesini bekliyorum

Ben gerçekten ona inanmak istiyorum ve ondan onun için hiçte zor olmayan bişey istiyorum,artık top sende Rabbim
Alt 17-03-2011, 21:19
Astur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astur Astur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Gözün aydın.

A skeptic is one who prefers beliefs and conclusions that are reliable and valid to ones that are comforting or convenient, and therefore rigorously and openly applies the methods of science and reason to all empirical claims, especially their own. A skeptic provisionally proportions acceptance of any claim to valid logic and a fair and thorough assessment of available evidence, and studies the pitfalls of human reason and the mechanisms of deception so as to avoid being deceived by others or themselves. Skepticism values method over any particular conclusion.
–Dr. Steven Novella, The New England Skeptical Society
Alt 17-03-2011, 21:47
KozmikSakaci KozmikSakaci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

doğru yolu bulman dileğiyle kardesim.sorgula.ilk zamanlar zordur ama dini zırvalardan kurtuldugun zaman çok rahatlayacaksın emin ol.
Alt 17-03-2011, 22:25
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger baris;

Konuyu kurtulma/kurtulmama da s1k1st1rmak yerine, dusunce ve davranislarinin sana rahatsizlik verip vermedigini, ya da zarar verip vermedigini devamli gozlemle ve sorgula. Bu sorgulama seni, kendin sorguladikca, belirli bir huzur ve rahatliga kavusturacaktir.

Bu da zaman isidir ve bu konuda "iki ayagini bir pabuca" sokmaya gerek yok.

Sadece ne seni rahatsiz ediyorsa, onu sorgula, onun hakkinda oku, ogren bilgi edin. "Eski" bildiklerinle, "yeni" ogrneceklerini bir butunluk icinde degerlendir ve bir rahatlama mukayesesine tut.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 18-03-2011, 02:06
AvniSinanoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AvniSinanoglu AvniSinanoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

baris´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dini inançlarımdan kurtuldum mu bilemiyorum ama artık sorgulamaktan korkmadığımdan eminim
Islam dinini kasd ediyorsan saten din kendisini sorgulamasini hayatin sorgulanmasini öngörmektedir, sizin zannetiginiz tutuculuk bazinda anlayisin mevcudiyeti bakimindan anliyorum.
Eskiden bu siteye girmeye korkardım :=D
Türklerin sitesi nesinden korkuyorsun, ateist insanlarin dindar insanlardan neyi fazla veya eksikki, bir inanc yüzünden ayrisimlar sacmaliktir.
Artık eğrisiyle doğrusuyla herşeyi ''töbe töbe'' demeden sorguluyorum
Bunu herkez yapiyor. Tövbelerin bile günaha ihtiyaci var, yoksa sen direk olarak 77 huriyemi sahip olmayi düsündün.
İlk sorgulamaya başlamama kediler vesile oldu Saçma gibi gözüküyor ama şaka değil gerçekten böyle oldu
Her gün bakkala giderken bir sürü kedi çöpün içinde yemek arıyordu,artık bi yerden sonra Allah'ın nimetler veren yönünden şüphe duymaya başladım.
Sen Allah ile doganin asa yukari ayni anlayista oldugunu bilmiyormuydun?
Hadi biz sınavdayız,günahımız bol bizden kısıyor,peki bu suçsuz günahsızların suçu ne acaba iki lokma için çöpte geziyorlar ? Allah dedidiğin nimetini yağdırmaz mı ?
Allah dedigin bu konuda aslen dogadir ve cogu müslümanlar dahi dogayi Allahin yaptigini ve doganin insana verebilecegi nimetlerin oldugunu anlamistir.
Dindar kardeşlerim Musa ve Hızırın hikayesini anlatmadan önce ben bişey söylemek istiyorum.O kedilerden hiç birisi büyüyüp anasını babasını yoldan saptırmayacak

Gel zaman git zaman bu sorgulama ve şüpheler devam etti,bugünlere geldim,halâ devam ediyor.
Sagdugudan vazgecme
Ben dini inançlarımdan kurtuldum mu bilemiyorum ama şu an bu şüpheler yüzünden Allah katında teknik olarak Müslüman sayılmıyorum galiba :=D
Müslüman olmak cok kolay, olmamak icin sebebler cok kücük, yeterki sagdugu ve akil ve mantikla gercek ve yanlislari ayirabilenin.
Merhameti bol Allah bu kulunun Cennete gitmesi için çaba sarfetmediği sürece böyle kalıcam galiba
Cennet inanci felsefi bakimdan motivasyon olarak algilanmali bu konuda Yunus Emrenin sözlerini bir düsün, neyleyim cenneti hurileri bana seni gerek seni gibi felsefi anlayislar...
Bana hayatın kurallardan ibaret olmadığını göstermesini bekliyorum

Ben gerçekten ona inanmak istiyorum ve ondan onun için hiçte zor olmayan bişey istiyorum,artık top sende Rabbim
Inanmak veya inanmamak aslinda demode bir olaydir, cagin meselesi muhafazakarlikla ideolojilerdir. Eski caglar geride kaldi.

Düşünülen her şey yapılabilir.
"Bağnaz ateist" gördüğüm anda, sorduğum ilk soru nedir biliyor musunuz?"
"gönül nedir, gönül ne demek?"

Alt 18-03-2011, 02:50
aries aries isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

herkese selamlar.foruma yeni üye oldum.bende bundan önce cok fazla sorgulamazdım.sorguladıgım yer de korkular ve umutlar elimi kolumu baglıyordu ve hep es geciyordum.ta ki bu foruma ziyaretci olarak geldigim güne kadar.burada yazılanları okuduktan sonra kendime güvenim geldi ve daHa fazla sorgulamaya basladım.yazılarınızı yaklasık 1 aydır takip ediyorum.hemen gidip turan dursun din bu kitabını aldım ve okudum.artık cok daha net düsünebiliyorum. dinlerden tamamen kurtuldum.üzerimdeki din korkusunu atmak cok ta zor olmadı .terimleri cok fazla bilmiyorum bazı arkadasların yazdıgı seyler bana karmasık gelebiliyor daha fazla okuyup arastırarak bunun da üstesinden gelecegime inanıyorum..hepinizden birseyler öğrendim tesekkürler
Alt 18-03-2011, 02:54
Kıdemli Üye

Saygideger aries;

Bir seyin savunusu, inanc temeline dayanir ve bu inanc bilincli degilde, sadece verilen olarak yerlesirse, sorgulayarak, bilgilenerek, bilinclenerek ondan kurtulmak zor olmaz, yeterki inanc, kisiyi rahatsiz etsin, ya da kisiye zarar versin, ya da bir "acaba" dogsun.

Umarim, sorgulamalarin her turlu inanc konusunda devam eder.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 18-03-2011, 02:58
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Sevgili Baris,
Hepimiz de senin gibi basladik. Bir muddet tanri korkusu devam eder, ama yavas yavas kendini mazur gormeye baslarsin. Sorguladikca korkularini yenecek, sonucta dinlerin ve tanrilarin insan uydurmasi oldugunu anlayacaksin. Insan gibi yasamanin sartinin dinlerden degil, insanin kendinden kaynaklandigini anlayacak, olmayan hayali bir yeri degil, bu dunyayi cennet haline getirmeye gayret gostereceksin.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 18-03-2011, 03:48
aries aries isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sevgili evrensel insan: hayatıma bir an olsun dısarıdan baktım. dünyaya,yasadıklarıma ve bana verilene. o zaman birseylerin eksik oldugunu hissettim .'acaba'diyemeyen kimse bunu yapamaz galiba.ama burada, bunu abartarak söylemiyorum sizin fikirleriniz bana gercekten destek oldu..okuyan biri degilim hayatımda okudugum kitap sayısı 3 ü gecmez ne kadar hatalı oldugumu simdi anlayabildim..benim icin sorgulanamayan 'dinin'insanların beyinlerine empoze edilen yapay bir ag oldugunu anladım..simdi sıra ikinci kutsalda
Alt 18-03-2011, 03:52
Kıdemli Üye

Saygideger aries;

sizin fikirleriniz bana gercekten destek oldu..-aries-

simdi sıra ikinci kutsalda -aries-

Fikirlerimin sana destek olmasina, senin adina sevindim. Hangisi o "ikinci kutsal?"

Saygilarimla;
evrensel-insan

Önerilen Siteler