Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-08-2016, 20:20
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Allah'a ALLAH ismini kim verdi?

Allah ismini kulları verdi ise çok vahim bir durum.

Allah'ın Anası yok, babası yok,yaradanı yok. Bunlar yoksa onlarda Allah ismini vermedi.

Geriye bir seçenek kaldı ,kendi adını kendi koymuş. Ben "Allah"

Kendinden başka hiç bir şey yokken kendine niye ALLAH ismi koymuşki?

Şeytani sorularmı acap bunlar. Yıldırımlarına hedef olurmuyumki!?
Bakarsın kafa ma helva atar. Yapmadığı işler de deil.
Alt 27-08-2016, 21:09
Barlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Barlas Barlas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Meşhur Ay Tanrısı "Al İlah."

İnsanlar verdi bu ismi ona, Muhammed'den önce.
Alt 25-11-2017, 20:34
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu gün Allah dediklerine , Al lah ismini bence insanlar vermiş. Al lah isimsizken , hiç birseyi yaratmadan! önce ! Kendisine ne demiş olabilir ? Al lah ın ismini şayet kendisi koyduysa isime İHTİYACI durumu ortaya çıkıyor ki , bu Al lah için bir eksiklik oluyor.

Al lah hiç bir şeyi yaratmadan önce ? Sonra ? Sonrayı anlıyoryum da ÖNCEYİ anlamıyorum. Önce zamana dairse , hiç birsey yaratmadan öncesi denildiği anda ZAMAN allah ile birlikte VAR oluyor . Zaman ve Allah bir mi ?

Sahsen , zaman denilenin maddenin hareketi ve değişiminden sebep insanların durumu açıklamak için kullandıkları kelimeden başka birsey olmayan insan ürünü bir soyutlama olduğunu artık kesin olarak biliyorum.

Zaman ve Tanrı ilişkisi ortaya şunu çıkartıyor . "yaratmadan öncesi " durumunu düşünürsek neyin öncesi ? Hangi hareketin öncesi ve değişimi , önceden dediğimiz zaman soyutunun madde olmadan meydanda zaman diye bir durumun olması mümkün değil.

Dinci kafa için ÖNCEKİ demek , Tanrı için zamanı yaratmadığı , yaratamayacağı zaman dedigi ile iç ice hatta tanrı denilene RAKİP olduğu söylenebilmelidir.

Zaman denen isimlendirme TANRI yada Allah denen isimlendirmeden bile önce var

Tanrı ve zaman beraber başladıysa Tanrı kendini başlatır başlatmaz zamanıda başlatması gerekir . Tanrı hep varsa zamanda hep vardı demek gerekir.

Ne kadar saçmaladım değil mi ? Zaman ve Tanrı kavramları saçma olduğu icin saçmalamak ZORUNDA kalıyorum.

Halbu ki biz Allahsız kitapsızlar ne diyoruz ? Zaman, maddenin hareket ve değişimi ile konuşulabilir.

Allah lı kitaplılar ne diyor ? Allah yaratmadan önce ?

Allah ve Madde için hangisi daha anlamlı ? Tabiki MADDE . MADDE İÇİN ezeli ve kendisinin hareketi ve değişimi ile birlikte zaman dedigimiz kelime anlam bulabiliyor.

Allah diye övdükleri için zamaı da işin içine katarsak , Allahın hareket etmesi , değişime ugraaması gerekir ki ! Hareket eden bir tanrı , değişen bir tanrı , Tanrı tanımı icin uygun olmuyor.

Kıscası Tanrı da Zaman da yoktur. Madde vardır. Madde hareket etmedikce zaman soyutlaması yapamayız.

İsmini insanın koyduğu Tanrı denen insan uydurmasının olmasının imkansız oldugunu ve olmadığını anlatmak için bu kadarda saçmalanmaz ki ?
Alt 26-11-2017, 00:06
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Allah adının etimolojik açıklaması olarak el ilah veriliyor. Kesin değil elbette, ama güçlü bir ihtimal. İngilizcedeki the karşılığı arapçada bilindiği gibi el. Yâni the god oluyor el ilah.

Buradan devamla Allah hâline geliyor ve özel isim oluyor.
Alt 26-11-2017, 00:20
Üye

Nero´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah adının etimolojik açıklaması olarak el ilah veriliyor. Kesin değil elbette, ama güçlü bir ihtimal. İngilizcedeki the karşılığı arapçada bilindiği gibi el. Yâni the god oluyor el ilah.

Buradan devamla Allah hâline geliyor ve özel isim oluyor.
Yanlış bilmiyorsam , The ingilizcede cansız olan varlıklar için kullanılıyor.

The ilah ? Halbu ki , İslamın el ekli ilahı DİRİDİR.
Alt 26-11-2017, 00:28
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Fabula´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yanlış bilmiyorsam , The ingilizcede cansız olan varlıklar için kullanılıyor.

The ilah ? Halbu ki , İslamın el ekli ilahı DİRİDİR.
Hayır, the ve el canlı veya cansız tüm nesneler için kullanılır. Türkçede yok bu.
Alt 26-11-2017, 01:01
Zafery Zafery isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Allah'a allah ismini müslümanların vermediği kesin . Cahiliye şiirlerine bakıldığında allah adına yemin etme ve allaha yakınlaşmak için putlara yani diğer ilahlara tapmak gibi bir çok konu geçiyor, "antara bin şeddad" ve "nabiğa elzibani " ve daha birçok şair ...
Alt 26-11-2017, 01:53
Ekavil Ekavil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ugaritce ..... İLoH - ������
İbranice ..... ELoH - אֱל֫ה
Aramice ..... ELaH - אֱלָהּ
Süryanice ... ALaH - ܐܠܗ
Arapça ....... İLaH - إِلَه

Tanım edatıyla (marife formu)
İbranice .... Ha-ELoH - האלה
Arapça ...... EL-İLAH - الإله

Aramicede, tıpkı Türkçede oldugu gibi tanım edatı kullanılmamaktadır! Bunun için kelimenin vurgulu olarak ELaHA (אֱלָהָא) seklinde söylenmesi aynı zamanda ismin marife (belirli) halini gösterir!

Aramice kelimenin ilk harfi zamanla hazfedilmis (düsmüs) ve LaHA (לָהָא) sözcügü geride kalmıstır. Ancak, bu hali sadece keldani lehçesinde bulunuyor! Aynı sekilde Arapçadaki İLaH kelimesinin de ilk harfi düsmüs ve geriye Lah (له) kalmıs, bunun önüne tanım edatı getirilince EL-LaH () seklinde okunması gerekir ama kural dısı olarak AL-LAH (الله) okunur! Bazı isimlerde standart gramer kurallarının dısına çıkılmasının sair sebepleri olabilir. Mesela Lam harfinin mufahham (kalın) okunması hem Arapça Allah kelimesinde hem de Süryanicede sadece Aloha kelimesine mahsus olarak gözlemlenir!
Alt 28-11-2017, 04:38
Pardon Yani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pardon Yani Pardon Yani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Fabula´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu gün Allah dediklerine , Al lah ismini bence insanlar vermiş. Al lah isimsizken , hiç birseyi yaratmadan! önce ! Kendisine ne demiş olabilir ? Al lah ın ismini şayet kendisi koyduysa isime İHTİYACI durumu ortaya çıkıyor ki , bu Al lah için bir eksiklik oluyor.

Al lah hiç bir şeyi yaratmadan önce ? Sonra ? Sonrayı anlıyoryum da ÖNCEYİ anlamıyorum. Önce zamana dairse , hiç birsey yaratmadan öncesi denildiği anda ZAMAN allah ile birlikte VAR oluyor . Zaman ve Allah bir mi ?

Sahsen , zaman denilenin maddenin hareketi ve değişiminden sebep insanların durumu açıklamak için kullandıkları kelimeden başka birsey olmayan insan ürünü bir soyutlama olduğunu artık kesin olarak biliyorum.

Zaman ve Tanrı ilişkisi ortaya şunu çıkartıyor . "yaratmadan öncesi " durumunu düşünürsek neyin öncesi ? Hangi hareketin öncesi ve değişimi , önceden dediğimiz zaman soyutunun madde olmadan meydanda zaman diye bir durumun olması mümkün değil.

Dinci kafa için ÖNCEKİ demek , Tanrı için zamanı yaratmadığı , yaratamayacağı zaman dedigi ile iç ice hatta tanrı denilene RAKİP olduğu söylenebilmelidir.

Zaman denen isimlendirme TANRI yada Allah denen isimlendirmeden bile önce var

Tanrı ve zaman beraber başladıysa Tanrı kendini başlatır başlatmaz zamanıda başlatması gerekir . Tanrı hep varsa zamanda hep vardı demek gerekir.

Ne kadar saçmaladım değil mi ? Zaman ve Tanrı kavramları saçma olduğu icin saçmalamak ZORUNDA kalıyorum.

Halbu ki biz Allahsız kitapsızlar ne diyoruz ? Zaman, maddenin hareket ve değişimi ile konuşulabilir.

Allah lı kitaplılar ne diyor ? Allah yaratmadan önce ?

Allah ve Madde için hangisi daha anlamlı ? Tabiki MADDE . MADDE İÇİN ezeli ve kendisinin hareketi ve değişimi ile birlikte zaman dedigimiz kelime anlam bulabiliyor.

Allah diye övdükleri için zamaı da işin içine katarsak , Allahın hareket etmesi , değişime ugraaması gerekir ki ! Hareket eden bir tanrı , değişen bir tanrı , Tanrı tanımı icin uygun olmuyor.

Kıscası Tanrı da Zaman da yoktur. Madde vardır. Madde hareket etmedikce zaman soyutlaması yapamayız.

İsmini insanın koyduğu Tanrı denen insan uydurmasının olmasının imkansız oldugunu ve olmadığını anlatmak için bu kadarda saçmalanmaz ki ?
Sayin Fabula,

tanri ve zaman sorunu gercekten cok karisik.

Tanri katinda zaman yoktur iddiasi bir noktadan sonra gecerliligini kaybediyor. Diyelimki bildigimiz / gördügümüz hersey maddeden ibaret, melekleri madde disi kabul etsek bile su soru yine cözümlenmis olmuyor. Herseyden önce tanri vardi, bu durumda melekleri daha sonra yaratmis oluyor. Melekleri yaratmadan önceki hal ve yarattiktan sonraki hal. Öncesi ve sonrasi zaman kapsamina girmiyorsa neyle aciklanabilir. Melekler önce yoktu daha sonra yaratildi. Her yaratmada bir öncesi ve sonrasi oldugu asikar.

Bir örnek daha; Tanri melekleri yaratmadan öncesinde ne oldu da ben melek ordusu yaratacagim diye karar kilmis olabilir. Tanri nekadar bir zaman / süre beklemisdir gibi daha nice sorular cevapsiz ortada duruyor. Eger zaman yoksa bu sürec nasil isliyor.

Saniyorum bu paradox ´dan siyrilmak icin allah katinda zaman yoktur söylemini bir nevi; allah katinda bir gün sizin saydiklarinizdan bin yil gibidir, tarzinda ayetlerle kurtarilmaya calisilmis. Bu anlatimlara her nekadar mecazi densede, bir öncesi ve sonrasi oldugu asikar.
Alt 29-11-2017, 00:34
Üye

. Cabir İbn-i Abdullah El Ensari(r.a) den rivayet olunmuştur. O dedi ki:
- Ey Allah'ın Resulü, dedim. Anam babam sana feda olsun, Allah u Teâlâ her şeyden önce ilk olarak neyi yaratmıştır? Bana haber veriver...
Nebiler nebisi(s.a.v) buyurdu:
- Ey Cabir! Allah u Teâlâ . . her şeyden önce kendi nurundan senin Peygamberinin Nurunu yarattı. Ve o nur, Allah'ın kudreti ile Allah'ın dilediği zamana kadar dönüp durdu. Ve o zamanlar (yani o nur yaratılmadan) Levh, kalem, cennet, cehennem, melekler, gökler, yerler, güneş, ay, cinler ve insanlar yoktu. Allah u Teâlâ kâinatı yaratmak istediği zaman o nuru dört parçaya böldü. Birinci parçadan kalemi yarattı. İkinci parçadan levhi yarattı. Üçüncü parçadan da Arş'ı yarattı. Sonra, dördüncü parçayı da yine dört parçaya böldü. Birinci parçadan Arş'ı taşıyan melekleri yarattı. İkinci parçadan kürsüyü yarattı. Üçüncü parçadan diğer melekleri yarattı. Dördüncü parçayı yine dört parçaya ayırdı. Birinci parçadan gökleri yarattı. İkinci parçadan yerleri yarattı. Üçüncü parçadan ise cennet ve cehennemi yarattı. Dördüncü parçayı yine dört parçaya böldü. Birinci parçadan müminlerin gözlerinin nurunu yarattı. İkinci parçadan gönüllerinin nurunu yarattı. (Ki bu nur ile Allah bilinir.) Üçüncü parçadan ise müminleri ünsiyetlerinin nurunu yarattı.( Ki bu nur, Lailahe illallah Muhammedür Resulullah şeklinde olan Tevhid kelimesidir
Sn Pardon Yani

Hadiste ki altını çizdiğim yere dikkat edin. ÖNCE ...Önce..önce....

İslam da İnsanın yaratılması çok uzun bir zamanmıdır ki ? İslamın dehri bu sorulara cevap olsun.

Kendimi kısa bir süreliğine MÜSLÜMAN yapıp , müslümanların yapması gerekipte yapmadığı bir şey yapacağım.

Ben , bundan bir kac sene evvel Müslüman cematinin sıradan bireyi idim! Şimdi ise Tanrı denilen olanaksızlığı fark etmiş ve sorgularken bu durumu fark edip , tüm inanc sistemlerinin insan uydurması olduğunu bilen ve kesinlikle emin olan bir insanım .

Bir kaç dakikalığına müslüman olucam dedim ya , ama nasıl ?

Zaman makinasını icat edip , bir zamanlar müslüman oldugum o döneme geri dönüp , dönemin bilgili hocalarına şu soruyu sorucam.

Zaman yaratıldı mı ?
Şayet zaman yaratıl dı ise ! Zaman , Tanrı ile birlikte neden hareket ediyor.
Allah ezeli ise , ezel geçmişe dogru başı olmayan zaman,
Allah ebedi ise ! Ebed ileri doğru sonu olmayan zaman.

Yani ; zaman denilen, neden Tanrı ile birlikte var ? Tanrı her şeyi yarattı ise diyemeyiz ki ! Zaman denilen bunun dışın da kalıyor Tanrı zamanı yaratamıyor.

İnsanların Tanrı yaratımı ile alakalı her cümlesi neden, ÖNCE ki kelimesi ile tepe taklak oluyor. İnsanlar İLK YARATILIŞTAN önce diye her başladığı cümle , saçma sapan bir Tanrı anlayışı koyuyor ortaya .

Şu cümleyi iyi analiz edin.

. Tanrı ilk şeyi yaratmadan ÖNCE !!!! diyerek başlayan her soru, her cevap, Tanrı icin zaten saçma oluyor.

Önce dedigin anda zamanı ilk yaratılandan önceye koyuyorsun. İlk yaratılandan önce hiç bir sey yok diyoruz ya ! Var işde , onun adı ZAMAN.

Peki ; ZAMAN yaratılmadan ÖNCEKİ tek şey Tanrı diyebilirmiyiz ? HAYIR diyemeyiz . Önce kelimesini , Dünyanın hangi dilinde söylersen söyle anlamı değişmeyecektir.

Bir müslüman olarak bu absürtlüğe dayanamıyorum. Tanrı zaman ile birlikte hareket edip duruyor. Zamanın Tanrıya değil , Tanrının zamana ihtiyacı olusuyor. Zaman olmasa Tanrı da olmayacak. Zaman uzunda olsa , kısa da olsa , zaman denilen hepinde var. AMA NASIL VAR.

ZAMAN ne demek ögrenmem lazım.. Bir çok kitap , internet bilgisine ulaşıyorum. Zaman için sanki bir madde , elle tutulur r şey gibi anlatımlar var. Tabiki okudugum her bilgi kendi inandığım dinin kusatması altında. Şeş kaza ne oluyorsa gezerken bir bilgi kaynağına ulasıyorum. Orada zaman ile ilgili kısa yazılar ve tartışmalar var. Tabi ki müslüman din kardeşlerim de orada . Zamanı allah yarattıda bilmemem nede diyip sıralıyorlar. ........

Ve oradan bir kisi çıkıyor ve diyor ki ; "zaman soyuttur, insanın ismini verdigi bir kavramdır.". o ne demek diyorum? O yazar devam ediyor , zaman ile alaklı bilgisini paylaşmaya , " zaman maddenin hareketi , yer değistirmesi , madenin değisimi esnasında bizi insanların değisimi isimlendirmek için kullandığımız Türkçe (5) harften olusan bir isim diyor. Baska da bir özelligi yok diyor.. kedinin önüne atsan yemez, aslana versen parcalamaz, ağaca döksen faydası olmaz. Hatta insan hariç hiç bir canlının umurunda bile olmaz bu ZAMAN denilen insan üfürmesi.

Benim hocalarım ise diyor ki ALLAH vaya allah. Ezelidirrr. Alllah var ya allah sonsuzdur... allah varya allah onun mekanında , sizin bin yılınız onun bir günüdür. !!!!!!! Hoppalaaaa..

Bu zaman ne biçim bir soyuttur ki ! Tanrıyı açıklamak için olmaz sa olmaz bir ihtiyaçtır. Adeta zaman denilen Allahımı kuşatmış, zaman Allaha egemenlik kurmuş.

Bu zaman denileni halen düşünüp dururken O yazarın dedigi aklıma geliyor.. zaman maddenin hareketi ve değisimi ile benim referans noktaları koyup kendime kolaylık olsun diye , kendi uydurdugum bir isim olduğu kafamda netleşiyor.

Düşünüyorum; zaman diye bir şey yok , yoksa tanrı diye bir seyde olamaz. Zaten Zaman olmadan tanrı bir sey ifade etmiyor.

Zamana. Zaman ismini veren ben Tanrı denilene allah da derim, .......... derimde derim.

Not ; zaman makinası da olacak bir şey degil, benim gecmise gidip müslüman olmam da, gecmise dönük bir hikaye yazabilirim sadece...Bunu yapan bir çok insan tarihte vardı.

Zamanda geri gidilmez. Her sey , degişime ugradı, hareket etti, yer degistirdi.

Umarım şu son yazdığımı anlarsınız.. Tanrı ve zaman kavramına tapanlar..

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil