Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Multimedya

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-10-2011, 23:18
hakdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hakdogan hakdogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yazar

ulpian´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dolayısı ile yukarda getirilen itiraza yeterli cevap verebileceğimi düşünüyorum.
Pek bir adaletli td yönetiminin 2 yıllık ceza kestiği bir üyeden alıntı yaparak, iddialı bir itiraz dile getirmeye çalışan, ama itiraz ettiği şahsın ne dediğini anlamadan, itiraza konu galiz hatayı tekrarlayan ulpian, öncelile Selamlar.

Ben buralarda yokken td'nin sahte ikbal basamaklarını tırmanıp bir ara yönetici olduğunu da görmüştüm, şu an o apoletlerden arınmış görünsen de gecikmiş tebriklerimi kabul et!

Bu girizgahı geçtikten sonra, gereksiz itirazına gelmeden tekrar ne dediğime bakalım:

hakdogan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu en temel noktayı ıskalayanların, devamla "Örneğin Şeriata göre bir köle efendisini öldürürse idam edilir, ancak efendi köleyi öldürürse idam yerine başka cezalar alır." demesi bizi şaşırtmıyor. Zira Şeriat nedir bilmiyenlerin, Müçtehid ve İçtihad nediri bilmeleri, dolayısı ile açıkça bir nassa dayanmayan, yani Kur'an-ı Kerim ve Resul-i Ekrem'in (S.A.V) sünnetinde açıkça tebliğ edilmemiş bir konuda, Fukahanın içtihadda bulunabileceğini, bu içtihadın kesinlik arzetmeyeceğini, müçtehidin de her zaman kabul ettiği gibi verilen kararda hata etme olasılığının bulunacağını, bir başka müçtehidin aynı konuda farklı bir içtihadda bulunabileceğini ve benzeri temel noktaları bilmeleri uzak ihtimaldir.

Dolayısıyla bu cehaletten kaynaklanan hata ile, bir fıkhi ekolün içtihadı Şeriat-ı Garra'ya mal ediliyor ve Resul-i Ekrem'in "Kim kölesini öldürürse, biz de onu öldürürüz. Kim de kölesini (burnunu, kulağını keserek) sakatlarsa, biz de onun (burnunu, kulağını keserek) sakatlarız." buyurması(Nesai'den yapılan rivayette "Kim kölesini iğdiş ederse, biz de onu iğdiş ederiz." diye bir ek de vardır) es geçiliyor.
Peki sen ne demişsin?

Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre

...

=> Dolayısı ile Belgeseldeki ifade aynen doğrudur.
Yani, dile getirdiğim eleştirilere konu hata ve cehaleti, üstelik maalesef "yukarda getirilen itiraza yeterli cevap verebileceğimi düşünüyorum" dedikten sonra tekrarlamışsın.

Olmamış.

Dersinizi doğru çalışmayı bir türlü öğrenemediniz...
Alt 09-10-2011, 00:01
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

merhaba hakdoğan,

lütfen alıntılar yaptığın mesajımı baştan sona bir daha oku.

Sonra lütfen şu noktada hemfikir miyiz, önce onu bir söyle:

Ehli Sünnet'in dört mezhebine göre de (yani Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli'ye göre) kendi kölesini öldüren efendiye kısas uygulanmaz.

Yeterince kaynak vermişim bu konuda. Bunu kabul etmiyorsan, gerekçelerini lütfen açıkla. Yok eğer kabul ediyorsan, o zaman önce ''evet dört mezhebin dördüne göre de kendi kölesini öldürene ölüm cezası yoktur'' de. Ondan sonra ''ama bunlar neticede içtihattır, İslam'a mal edilemez'' gibi eleştiriler yap. Ama ''bir fıkıhi ekolün içtihadıdır'' deyince sen, biraz tuhaf bir ifade oluyor. Herhangi bir fıkıhi ekolün içtihadı değil zira, dört mezhebin dördü de böyle diyor.
Alt 09-10-2011, 01:34
Sangre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sangre Sangre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

'Yağmur duası' gibi, 'Ulpian sitede tekrar aktif olarak yazsın' duasına çıkacam bu gidişle
Alt 09-10-2011, 01:41
Astur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astur Astur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sangre´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
'Yağmur duası' gibi, 'Ulpian sitede tekrar aktif olarak yazsın' duasına çıkacam bu gidişle
Ehehe, aynen.

O değil de, mesaj kutun dolmuş sevgili ulpian, ondan oradan yazamadım, sitene bir göz at diyecektim.

A skeptic is one who prefers beliefs and conclusions that are reliable and valid to ones that are comforting or convenient, and therefore rigorously and openly applies the methods of science and reason to all empirical claims, especially their own. A skeptic provisionally proportions acceptance of any claim to valid logic and a fair and thorough assessment of available evidence, and studies the pitfalls of human reason and the mechanisms of deception so as to avoid being deceived by others or themselves. Skepticism values method over any particular conclusion.
–Dr. Steven Novella, The New England Skeptical Society
Alt 10-10-2011, 15:13
hakdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hakdogan hakdogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yazar

lütfen alıntılar yaptığın mesajımı baştan sona bir daha oku.
@ulpian,

Ben burada mebzul miktarda mevcut ezberci, okumadan ezberlerini terennüm eden ateist arkadaşlarından birisi değil, Müslüman hakdogan'ım! Bu yüzden okumadan/anlamadan itiraz edenlerle beni karıştırma ve asıl sen dön, tekrar itiraz ettiğin sözlerime ve kendi yazdıkalarına bak.

Sonra lütfen şu noktada hemfikir miyiz, önce onu bir söyle:
Yine aynı hata!

Hala, kimi mezheplerin konuya dair hükümleri bahsinde yaptığın copy&paste'lere katılıp katılmadığımı, hemfikir olup olmadığımızı soruyorsun!

Mesele o mu?

Ben mesela "ey ulpian, sen falan fıkıh eserinden, filan ilmihalden yanlış alıntı yapmışsın" mı diyorum?

Yoksa ufkunuzu aştığı malum bir büyük hakikatten mi bahsediyorum?

Şeriat-ı Garra'nın ana kaynakları ile tali kaynakları arasındaki çizgiyi/ayrımı mı dikkatlere sunuyorum?

Bilmem kaç postla yerden yere vurduğum o komedi skeci kılıklı videoda, fıkhın hükümlerinden hareketle Şeriat-ı Garra'nın mahkum edilmeye çalışılmasına "oppsss, orada dur bakayım" hareketi çekiyorum.

Fıkıh, içtihad konusundaki suje kimdir?

Müçtehid!

Müçtehid vahiy ile mukayyet mi?

Değil?

Müçtehid "ben bu konuda muradı ilahinin şu şekilde tecelli ettiğine kaniyim, ama yanılıyor da olabilirim" diyen midir?

Evet, aynen bunu diyendir!

Şimdi siz kalkıyor, İslam hukukunun, altını çizdiğim özellikleri sebebi ile değişime açık bir parçası olan fıkıh ve ona dair hükümlerinden hareketle "şeriatta x durumun hükmü y dir" diyorsanız, o y hüküm da şeriatın ana kaynakalarında açıkça zikredilmemiş bir hüküm ise, hatta aksine o y hüküm şeriatın ana kaynaklarında açıkça zikredilmiş bir çok hükümle çelişiyorsa sen kalkıp nasıl benim itirazıma itiraz edebiliyorsun?

Ve hala bana "x,y,z fıkıh ekollerinde bu durum şöyle değil mi?" diye nasıl soru soruyorsun, de bakayım?

Kur'an-ı Kerim'in açık ayetleri, Resul-i Ekrem'in sünneti ve burada zikredilen kutlu sözü ortada duracak, sonra devrin, geleneğin ve bazı rivayetlerdeki ihtilafların tesiri ile ortaya çıkmış farklı içtihadlar bahane edilerek "ama falan fülan böyle diyor?" denecek!

Yahu diyecekseniz gene diyin, o söylenmişlerin söylenmediğini, kanaatler ile verilmiş hükümlerin verilmediğini söyleyen yok ki.

Ama "İslam Şeriatı böyle söylüyor" demeyin, çünkü bu doğru değil ve meselemiz bu.

Bu konuda doğru kelam "x,y,z ekolleri, fi tarihe böyle hükmetmiş" olur.

Benim umudum kalmadı ama İnşallah bir gün bunları öğrenirsiniz...

Tırsmanıza lüzum yok, beni mecbur bırakmadıkça buralara uğrayacak değilim...
Alt 05-05-2012, 20:40
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart "Çağrı" filmindeki doğru sahneler neler idi?

Bu belgeselin 4 bölüm halinde yapıldığını biliyoruz. Bilmediğimiz şey ise, "Çağrı, 1976" filmini tarihsel gerçekler ışığı altında kritize edilirken, neden yalnızca hataların dile getirilmiş olduğudur.

Oysa bu film dikkatli bir gözle seyredildiğinde, bir madalyonun iki yüzü gibidir. Madalyonun bir yüzünde İslam adına yalanlar varken, diğer yüzünde film yapımcılarının bile farkında olmadıkları gerçekler mevcuttur.

Pek ne idi bu doğrular?

1. "Allah" inancı ve kelimesi İslamiyet gelmeden önce de vardı!

Bilindiği Çağrı filminde bu konuda şöyle bir sahne geçmiş;

Ebu Süfyan: Okumak mı? Muhammed'in okuması, yazması yoktur.
Zeyd: Ama anlatabilir.
Utbe: Efendim, ne dedin? Anlatabilir mi, öyleyse sen de anlatabilirsin. Hadi anlat bakalım! Öğrenelim, Muhammed neler diyormuş?
Zeyd: Allah'ın emri var, Hz. Muhammed'in değil.
Utbe: Hangi Allah? Hangi emirler? (Çağrı filmi, 0:26:08/2:50:21)

ve bu sahne Turan Dursun video bölümündeki arkadaşlar tarafından hazırlanan "Tarihsel Gerçekler Işığında Çağrı filmi, 1. Bölüm"de "Müşriklerde de Allah inancı vardı (3:00-3:50/8:17)" başlığıyla kritize edilmişti.

Diğer taraftan, Çağrı filminde Utbe'ye söylettirilen ve gerçeğin saptırılmaya çalışıldığı "Hangi Allah? Hangi emirler?" sözünün doğru olduğunu,

şiirlerinde bulabilirsiniz.

Peki gerçek ne idi?

Aslında filmde Kureyşli Utbe'ye "Hangi Allah?" sorusunu sordurmakla, Utbe'yi Zeyd karşısında afallamış gibi bir pozisyona sokmaya çalışmışlar. Ama diğer taraftan, Utbe'nin bu soruyu sormasını o gün için linkteki Kureyşli şairlerin şiirlerinde gördüğümüz zaman, gerçeğin bu olduğunu görürüz ki, doğru olan da budur.

2. Kuran Muhammed'in sözüdür ve bu sözler söylendiği anda kayda geçirilmiştir!

Yukarıdaki sahnenin devamında şunlar geçiyor:

Utbe: Sizin Allah'ınız konuşuyor demek!
-Muhammed kendi kendine konuşuyor desene şuna!
-He, he, he (gülme efekti veriliyor)
Zeyd: Allah'tan "vahiy" geldiği zaman herşeyi hatırlıyor ve yazı yazanlara anlatıyor.
-Kuran böyle oluşuyor!
Hind: Muhammed vehimlere dalmış, aç yaşıyor. gözleri kapalı bir örtünün altında hayal kuruyor.
Zeyd: Gözleri kapalı ama yüreği açık.

Gördünüz işte! Zeyd kendi ağzıyla itiraf ediyor. Demek ki Kuran Hz. Muhammed öldükten sonra Hz. Osman tarafından değil, daha ilk söylendiği anda kitaplaştırılmıştır.

Oysa İslam kaynakları Kuran'ın insan aklının alamayacağı kemik, deri parçası, hurma çekirdeği vs. gibi şeylere yazılan yazılardan oluştuğunu söylüyordu.

3. Çoklu Tanrı inancı ve Kabe'nin Kureyşliler'in olması!

Yine yukarıdaki sahnenin devamı olarak şu sözü verebiliriz:

Ebu Süfyan: Muhammed bilmiyor mu? Biz Tanrılarımızı baş tacı ederiz.
-Kabe'ye sahibiz. Her yıl Arabistan'dan Mekke'ye kafileler gelir; ibadet ve alışveriş için.
-Şimdi biz 300 küsur Tanrı'yı itip tek bir Allahı mı getireceğiz?

Bu sahne de doğrudur. Çünkü Sümer, Babil ve Mısır'da tek Tanrı inancı yoktu! Ayrıca Kabe ilk kez Kureyşliler tarafından inşaa edilmiştir! mesajımdan da göreceğiniz gibi, Kabe'yi ilk kez Kureyşliler inşaa etmişlerdi. Buna göre filmde Ebu Süfyan'nın Kabe'ye sahip olduklarını söylemesi tamamen doğrudur.

Devam edeceğim! Bunlar yalnızca atıştırmalık idi!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.

Konu upuaut tarafından (05-05-2012 Saat 20:53 ) değiştirilmiştir.
Alt 20-07-2012, 19:40
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dünya sinema tarihinin en önemli filmleri arasında yer alan bu filmi,sırf filmin içerisinde bir takım yanlış bilgiler verildi diye karalamaya çalışmak hoş olmamış..Bir emek olduğu kesin ama boşuna bir uğraş olmuş..!
Sonuçta bu bir filmdir ve objektif yapılması zorunluluğu yoktur..Tabi ki İslam'ı övücü cümleler,müslümanların hoşuna gidecek söylemler olacaktır..Kasıtlı olarak yanlış bilgi verildiğini bende düşünüyorum ama bu filmin muhteşemliğine gölge düşüremez..
Taraflı/tarafsız herkes bu filmi izlemeli..
Alt 29-10-2012, 19:38
unbe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
unbe unbe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Başarı Ödülü 

videoyu seslendiren kişi olarak tek birşey sormak istiyorum müslüman arkadaşlara.youtubedaki 3 bölüm şu an engellenmiş,sadece 4.sü izlenebiliyor ki bu sadece 2 dakika.alttaki yorumları acaba okudunuz mu?bu yorumları okuduktan sonra,hala kendinize "hoşgörülü" ya da, "insan" diyebiliyor musunuz merak ediyorum.....

"Varsan,çarp!!!"
Alt 30-10-2012, 04:53
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

abdulKADİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çağrı filmi

Bu video Trancas International Films tarafından bulunan bir telif hakkı talebi nedeniyle artık kullanılamıyor

diyor..

Sanırım bu videolarımız bu nedenle kaldırılmış olabilir.. Yenisini yapıp başka bir müzik parçası koymalıyız sanırım..
Alt 30-10-2012, 04:59
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Değerli arkadaşlar.

Link'ler kırık, videolar açılmıyor.

Kolay gelsin.

Önerilen Siteler