Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-02-2019, 10:54
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Okunacak en büyük kitap İNSAN dır.- Hacı Bektaş Veli.-

Ne ararsan onda ara . Şeytanda, Melekte, Tanrıda, cennet cehennem de hepsi insanda .
Kuran da İncil de Tevrat ve diğer din kitapları da insanı yazar.

Cenneti Chennemi Tanrıyı şeytanı yaratan da insandır. Bütün dinlerin yaratıcısı İNSAN.
Bulmak için çok uzağa gitmek gerekmiyor yanı başında elini uzattığında tutarsın baktığında görürsün.
Alt 10-02-2019, 12:30
hurmetli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hurmetli hurmetli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Mustafa Öztürk, dinlerden özgürleşme yolunda önemli bir aktör. Bir arkadaşımız yeni bir Turan Dursun mu doğuyor diye sormuş. Neden olmasın? Umarım olur.
Geçen yıl Ekim ayı gibi ben kendisini keşfettim ve değişik videolarını izledikten sonra kendisine aşağıdaki mektubu yazdım. Ama ne yazık ki cevap vermedi. Sonra iki deneme daha yaptım yine cevap alamadım. Anlaşılan hoca tedirgin ve haklı olarak korkuyor.

"Merhaba sayın hocam,
Önce bir whatsup grubunda sizinle ilgili bir paylaşım nedeni ile, kendisini tanımıyorum ama görüşlerini beğendim demiştim.
Sonra Youtube da bir videoda sizi izledim. En son yine youtube daki "Kur'an'da Kölelik de kadın dövme de el kesme de vardır; Çözümü tarihselcilik" başlıklı videoyu izledim.
Artık sizi tanıyorum.
Öncelikle söylediklerinize tamamen katıldığımı belirtmek isterim. Şahsımın bir önceki düşünce seviyesini yansıtıyorsunuz. Ben de miraç için ancak rüya olabilir diyerek, kuranın sadece dönemini yansıtmasına da tarihsellik diyerek, sizin gibi, vahye toz kondurmuyordum. maksat önemlidir, çağa göre ictihad yapılabilir diyordum. Uzun yıllar bu şekilde dinimi korudum.
Ancak, bir süre sonra, internet ile sıkı fıkı olunca ve bağımsız düşünecem, her şeyi sorgulayabilirim diyerek yaptığım araştırma ve okumalar ile vahyin olmadığına karar verdim.
şimdi özgürüm ve agnostik düşünce yapısındayım.
Arapçaya ve kurana hakimiyetinize bayıldım. dün akşamki tv programında da biraz izledim sizi. Oradakiler içinde en makul görüş sizinkiydi.
Ben de imam hatip mezunuyum, 7 ay imamlık yaptım. İmam hatipten önce 3 yıl süleymancılarda arapça okudum. Sonra, üniversite eğitimi ile başka mesleğe yöneldim.
Turan dursun'u önyargısız olarak okumanızı tavsiye ederim. Yazdıklarının hiç biri kaynaksız değil. siz de biliyorsunuz ki dini leteratür bütün bunlara çanak tutuyor.
Kurandaki bilgilerin ancak kendi dönemi ile ilgili olduğu, evrensel olmadığı kesin. Peki buradan "kuranı muhammet yazmıştır, bildiğimiz Allah kavramı ile kurandaki bilgiler bağdaşmaz" diyemez miyiz?
Bu bakış açısıyla tekrar kuranı okuduğunuzda onun nasıl peygamber tarafından yazıldığına hak vereceksiniz. Kuranın tamamlanmasının peygamberin ömrü ile yani son 23 yılda olması bile bunun en açık delilidir. Daha önce musaya bir seferde on emir veren Allah (verdiyse eğer) kuranı niçin tek seferde bildirmesin.
Hud 2, Zariyat 50 ve Araf 179 ayetlerini, mükemmel Arapçanızla bir okuyun. O ayetlerin başına "Kul" kelimesini koymayı unutunca nasıl ortaya çıkıyor kendi yazdığı. Fatiha suresi zaten apaçık bunu gösterir.
Azhap suresini biliyorsunuz -sizden de dinledim ama- orada size tam hak vermiyorum. Hz. Aişenin dediği gibi, o surede Allah tamamen peygamberine çalışıyor. Peygamberin işleri için koşturup duruyor.
Belki bütün bunları benim gibi yorumluyorsunuz ama şimdilik tarihsellik kavramına sığınarak dinden çıkmamış görünüyorsunuz. Onu bilemem. Ama bulunduğunuz nokta dinden çıkmadan bir önceki aşamadır. Haberiniz olsun.
Saygılar sunuyorum."
Alt 11-02-2019, 06:27
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Mustafa Öztürk'ün
Haram Aylarda Savaşmama Ayeti başlıklı video konuşmasına,
okuyacağını umarak, ben de şu yorumumu yazdım:

Dünyamız güneşi dolanırken kamer de dünyayı 12 kez turluyor
ki her biri 1 kamerî aydır. Dolayısıyla 1 güneş yılında her kamerî
aydan 1 tane olur. Ama 2006'da 2 zilhicce vardı; hac ibadetimi
2006'da yaptım, ordan biliyorum.

Bu şunu gösterir:

12 ay = 1 kamerî yıl olsun diye
13'ncü ay beşer tarafından, kağıt üzerinde, ötelendiği için
kamerî yılın sözde ayları zincirleme 11 gün ERKEN gelirler
ve o arada bir tanesi, örneğin, Zilhicce aynı yılda 2 tane olur.

Ama işte bu, gökte olmuyor
çünkü beşer, gökteki 13'ncü aya uzanabilen bir ele sahip deği;
gökteki 13'ncü ayı öteleyemiyor.

Ve 13'ncü ay gökteki ayları
19 gün GEÇ bırakmak suretiyle
mevsim açısından sabitliyor.

Örneğin aşırı sıcak anlamındaki Ramazân*
av hayvanlarının ürediği mevsimin "şehr"idir.
Şehru RaMaZân'da avlanmak haram (5:95).

Yine örneğin Zilhicce
hac ve Mekke'nin ekmek teknesi demek olan panayır vaktidir
ki yaz mevsiminin etkinlikleridir
çünkü Kureyş ilkbaharda ve kışın evde değil (106:2)

Kısacası gökteki her ay, her HARAM AY
yalnızca kendi mevsiminde gelir
ve, sünnetullah odur ki,
BiR güneş yılında yalnızca 1 (bir) tanedir.

*RMZ av hayvanlarını gaddarca yakalayıp öldürmek demek.

Bkz. Lane's Lexicon,
http://www.studyquran.co.uk/PRLonline.htm

Tanım 5:

He drove the gazelles
upon the ground or stones, vehemently HEATED by the sun,
until their hoofs became dislocated; and so they were taken
...
Alt 28-03-2019, 00:50
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 28-03-2019, 05:01
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Din elleşilmez bişey, din dogmatik bişey. Din ilmi bişey değil ki.
Din eleştiri kabul edebilecek bir şey değil, kafa yorulacak bir şey değil.
Din sadece yorumlanabilecek bir şey.

Mustafa Öztürk doğru konuşuyor fakat aslında gerçekten de dinden çıktığını farketmiyor mu?
Apaçık dinin olmayan tüm elastikiyetini kullanıyor. Dinin dogmasına çubuk sokuyor.

Mustafa Öztürk çok akıllı bi adam yani özel bi adam. Keşke doğru yolu bulsa yani biraz cambazlık yapıyor. Bi Turan Dursun daha çıksa ki bi anda başka TDler de çıkar bence. Sadece bi kıvılcım gerekiyor. Büyük de cesaret.

Ben TD hakkında ne düşündüğünü anlamadım.

M.Ö.'yü ben biraz içtenlik'in kasyopya olayına benzetiyorum.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 28-03-2019, 05:30
Üye

ben çıksam ne diceksem memet öztürk demiş.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 28-03-2019, 08:36
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İslam dini yaşaması gerekenleri yaşayacaktır bir çok kurban verse bile. Bu reformlar yaşanmalıdır bu gün olmazsa 3-5 yıl sonra .
Çünkü anlatılamıyor mantıkla uyumlu değil. Çıkar menfaat dini oldu tanrı cennet de dahil her şey pazarlanıyor.
Alt 28-03-2019, 11:35
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayir, elestirenler muhafazakar din adamlari degil, genellikle tarikat sozculeri.
Cikaramassiniz, cikardiginiz zaman Vahabilige yol verirsiniz. Nedir ki bu iktidar oncesinde de ve dahi yillarca dindarlar zaten dinini yasiyordu. Cikarmassiniz ve fakat hukmu kisisel uygulamassiniz bu ayri birseydir.

Eften puften bir detaydir elbette. Ne Yani bu ulkede ne zaman hac yasaklandi, namaz yasaklandi vs.? diye sorarlar sonra. Iste basit ornek, kadin yurusuyu ve vakitsiz ezan, nasil iyi mi?
Sayın Neva

ilgili başlık olduğu için dilerseniz buradan devam edelim. mesela bu videoda abdülaziz bayındır, mustafa öztürk'e karşı çıkıyor. bildiğim kadarıyla abdülaziz bayındır bir tartikat lideri değil. muhafazakar bir din adamı, konusuna da hakim. abdülaziz'in olayı kendini ortodoks müslüman bilmesi, kuranı kerime sıkı sıkıya takip etmesi. ufak bir çelişki görürse hemen der ki "allahü teala öyle demiş. biz kullarına sorgulamak düşmez. müslümansan kabul edersin. etmiyorsan ümmee haşaaaaaaaaaaaa...".

şimdi bu kafadaki bir yobazla ne tartışabilirsin? hiçbir şey tartışamazsın. çin uzaya roket gönderip marsta çiçek yetiştiriyor sen bu adamla en ufak bir tarihsel yeniliği bile tartışamazsın. ancak kuranda yazıyorsa tartışırsın. adamın zaten kuranı ilmek ilmek araştırmasının sebebi bu. zira abdülaziz herkesle tartışıyor. ihsan eliaçık'ın karşısına çıkıyor, celal şengör, edip yüksel. bunlar alanında iddialı isimler, hepsi ile tartışır, aklın tıkandığı yerde (ki onun aklı hemen tıkanır), dinde sorgulama yoktur der ceketini asar.

ama ben mustafa öztürk'ün konuşmalarına bakıyorum. adam tabii ki bir materyalist değil. ilahiyatçı. ama bir akıl zemini var. bu zeminde onunla bazı şeyleri tartışabilirim. bana bu kadarı yeter zaten. benim amacım adamı materyalist yapmak, yada insanları dinden çıkarttırmak değil. dinin akıldışı, çağımızla uyuşmayan yönlerini düzeltmek.

yani bu durumda bana sakıncalı gelen bir şey yok. sizin onaylamadığınız şey nedir? 21yya gelmemize rağmen, bildiğim kadarıyla islamda en ufak bir reform dahi olmadı. sadece türkler islamiyete geçerken kendi ata-kültürlerinden aktardıkları şeyler oldu. sizce islamın akıl ve tarih kullanılarak reforme edilmesinin ne gibi sakıncaları olabilir?

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın
Alt 28-03-2019, 18:08
Üye

Abdülaziz Bayındır (d. 1951; Tortum, Erzurum)

Adamı İran'da Şeriat koruyucusu yapsan kimse bu Türkmüş Türkleşmiş Anadolu
kültürünü almış demez. Süleymaniye Vakfı bi sürü yayını falan var bizde.
Herif komple bir Arap - Pers.

Irkçılar diyor ki genetik. Genetik değil sülalesi çevresi akrabası göçtüğü aldığı bilgi
aynen gelmiş.
Bunu alıp evlatlık yetiştirip ateist aileye soksaydın şimdi en şiddetli ateistti.

Alt 29-03-2019, 10:45
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

karakedi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Neva

ilgili başlık olduğu için dilerseniz buradan devam edelim. mesela bu videoda abdülaziz bayındır, mustafa öztürk'e karşı çıkıyor. bildiğim kadarıyla abdülaziz bayındır bir tartikat lideri değil. muhafazakar bir din adamı, konusuna da hakim. abdülaziz'in olayı kendini ortodoks müslüman bilmesi, kuranı kerime sıkı sıkıya takip etmesi. ufak bir çelişki görürse hemen der ki "allahü teala öyle demiş. biz kullarına sorgulamak düşmez. müslümansan kabul edersin. etmiyorsan ümmee haşaaaaaaaaaaaa...".

şimdi bu kafadaki bir yobazla ne tartışabilirsin? hiçbir şey tartışamazsın. çin uzaya roket gönderip marsta çiçek yetiştiriyor sen bu adamla en ufak bir tarihsel yeniliği bile tartışamazsın. ancak kuranda yazıyorsa tartışırsın. adamın zaten kuranı ilmek ilmek araştırmasının sebebi bu. zira abdülaziz herkesle tartışıyor. ihsan eliaçık'ın karşısına çıkıyor, celal şengör, edip yüksel. bunlar alanında iddialı isimler, hepsi ile tartışır, aklın tıkandığı yerde (ki onun aklı hemen tıkanır), dinde sorgulama yoktur der ceketini asar.

ama ben mustafa öztürk'ün konuşmalarına bakıyorum. adam tabii ki bir materyalist değil. ilahiyatçı. ama bir akıl zemini var. bu zeminde onunla bazı şeyleri tartışabilirim. bana bu kadarı yeter zaten. benim amacım adamı materyalist yapmak, yada insanları dinden çıkarttırmak değil. dinin akıldışı, çağımızla uyuşmayan yönlerini düzeltmek.

yani bu durumda bana sakıncalı gelen bir şey yok. sizin onaylamadığınız şey nedir? 21yya gelmemize rağmen, bildiğim kadarıyla islamda en ufak bir reform dahi olmadı. sadece türkler islamiyete geçerken kendi ata-kültürlerinden aktardıkları şeyler oldu. sizce islamın akıl ve tarih kullanılarak reforme edilmesinin ne gibi sakıncaları olabilir?
Sevgili karakedi, Bayindir kendi kafasina gore yorumlayan bir isim, bir ara gunduz de bir varliktir filan diyordu, islemistik sitede. Yani nereden uydurdun diye sorarlar haliyle. O da malum artik hangi mezhepse ona gore cevaplar.
Objektif olamayacagi icin tartismak mumkun olmaz.

Materyalist olmasi olmazsa olmaz bir gereklilik degil, zira materyalizm bir din degil, haliyle idealist olmasi anlasilir bir durum inancli insan icin, altini tutarli sekilde doldurdugu muddetce tartisma yapilabilir. Acik fikirli bir ilahiyatci sanirim.

Ancak caga uymayan yerleri duzeltmek, cikarmak lafta kolaydir , ancak olum fetvasi gibi bir durumla karsi karsiya kalmak gayet olasidir. Kaldi ki ilahiyatcilarin cogu zaten en azindan deist duzlemdedir. Ne varki dindar(geleneksel) fertler icin, akildisi bir icerik yok, Yani kabul etmezler bilincalti olarak.

Mustafa Ozturk, bana kalirsa sorguluyor ki olumlu bir durum bu.Islamda aslinda tarih akisinda dusunsel reformlar olmus. Ozgurce sorgulamak zaten baslibasina reformdur. Islam sonradan akil tutulmasina girdi. Bunun gostergesi ise dunyadaki muslumanligin cesitli olusudur. Yani nasil reform yapacaksiniz mesela? Ornek verirseniz anlasilir olur.

Önerilen Siteler