Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-05-2012, 01:39
Jolly Jocker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jolly Jocker Jolly Jocker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart İslam İnancını Aşmak

''Arap Baharı''nın yaşandığı ülkelerde, başta Mısır ve Libya olmak üzere, neler oluyor biliyor musunuz? Sandıktan ne çıkarsa kabul etmeye indirgenen demokrasi anlayışı bu ülkelerde islamcıların egemenliğinin önünü açıyor. Peki bu durum topluma nasıl yansıyor dersiniz? Suudi Arabistan'da, İran'da, Mısır'da, Libya'da, Tunus'ta hayat nasıl? Bu ülkelerde insanlar nasıl yaşamak zorunda bırakılıyor?

Gazeteciler, farklı düşünenler, eleştiri yapanlar hapsediliyor. Solcular idam ediliyor, işkence görüyor. Liberallerin, demokratların, feministlerin üzerinde baskı var. Farklı inançtan olan herkes tehdit altında. Örneğin Mısır'da Kıptiler, Yahudiler ve eşcinseller namlunun ucunda. Sürekli baskı ve hakaret altında yaşıyorlar. Örtünmeyen kadınlar dövülüyor, İran'da yüzlerine kezzap atılıyor, Tunus'ta tükürülüyor, Mısır'da ise gösteri yapan ve hakkını arayan kadınlar polis tarafından soyuluyor ve gözaltında bekaret testine tabi tutuluyor. Selefi gruplar kızların okumasını engelliyor. Kadınları işlerinden uzaklaştırmaya, eve kapamaya çalışıyorlar. İran'da erkeklerin batı tarzı giyinmesi yasak, sakal bırakmamaları da tehlikeli. Saç uzatmak, dövme, piercing v.s. zaten söz konusu değil. İnsanlar müzik kasetleri ve CD'lerini bile gizlice ediniyor. Bireysellik şeytanlaştırılıyor. Bu ülkelerde kadın ve erkek sokakta el ele dolaşamıyor. Böyle çiftlere saldıran gruplar var. Yine bu ülkelerde kadın sünnetini vaaz eden gruplar var. Kadın sünneti ne midir? Kadının klitorisini kesip atıyorlar. Böylece ne arzu duyabiliyor, ne ilişkiden zevk alabiliyor ne de mastürbasyon yapabiliyor. Çünkü kadının arzu duyması bile ''fahişelik'' olarak görülüyor. Yani örtünmekle bitmiyor iş! Bu ülkelerde hırsızlık yapanın, ekmek çalan garibanın bile elleri kesilip alınıyor. Birbirini seven insanlar birbirine dokundu diye kırbaçlanıyorlar. Bu islamcı grupların hem farklı olanlara hem de birbirlerine ne kadar çok şiddet uyguladıklarını, sivillerin arasına intihar bombacıları gönderebildiklerini de biliyoruz. Allah için savaşmak ve şehit olmak yüceltiliyor. Allah nedense yaşamı, özgürlüğü ve eşitliği değil, kendi totaliter şeriatının uygulanması uğruna kan dökülmesini isteyen bir Tanrı görünümünde. Ya da islamcılar böyle anlıyor.

Yanlış mı anlıyorlar? İslamda aslında bu tür şeyler yok mu? Böyle yobazlar, köktendinciler her dinin içinden çıkar mı? Her dinin içinden şiddet yanlıları, teröristler çıkar mı dersiniz?

Hayır çıkmıyor! Dünyada üstte saydıklarımı yapanlar sadece müslümanlar. Örneğin, neden Çin'in egemenliği altındaki Tibetli bir budist üzerine bomba bağlayıp Çinli sivillerin arasında patlatmıyor? Neden hıristiyanlar kadınlara islamın yaptığı zulümleri yapmıyor? Neden bu kadar 'yanlış anlanan' sadece islam? Neden bu kötülükler başka hiçbir dinden değil de sadece islamdan çıkıyor?

Kendinizi kandırmayın sevgili müslüman arkadaşlarım. Mesele sadece dinin yanlış anlaşılmasından ya da yobazlıktan ibaret değil. Eğer islamda bu tür yorumlara ve uygulamalara fırsat veren bir malzeme olmasaydı bunların hiçbiri olmazdı. İslam şiddeti, kadın düşmanlığını, farklılıkları baskılamayı, devlet yönetimini ele geçirmeyi, totaliter bir dünya görüşünü içinde barındırıyor. Bu gerçekle yüzleşmek ve gereğini yapmak boynunuzun borcu.

İtirazınızı duyar gibiyim: Ama biz islamı böyle yorumlamıyoruz, böyle yaşamıyoruz diyeceksiniz. Doğru, çünkü siz islamı seküler-modern değerlerle harmanlıyorsunuz. Yobaz dedikleriniz ise sadece islamı ele alıp sadece ona göre yaşıyorlar. Sadece islam dikkate alındığında maalesef sonuç berbat oluyor. Üstte anlattıklarım yaşanıyor. Hem de yüzyıllardır! Neden kendi başına ele alındığında felaketlere yol açan, sadece akla değil vicdana da sığmayan bir dine inanmakta ısrar ediyorsunuz? Sizin ''çağdaş'' yorumlarınız, dini kafanıza göre değiştirmek, düzeltmek anlamına geliyor. Böyle yaparak kendinizi daha ne kadar kandıracaksınız? Yanlış ve hoş olmayan şeylere sebep olan bir inancı aşmak bu kadar zor mu?

''İslamda reform olamaz mı?'' dendiğini duyar gibiyim. Cevabı da peşinen vereyim: Hayır, olamaz. Çünkü islam daha dün ortaya çıkmış bir din değil. 1400 senelik mazisi var. Ne reformu? Reformu 500 sene önce hıristiyanlık yaşayabildi. Çünkü İncil'i kendi ana dillerinde okuyamıyorlardı. İncil eski Yunanca ve Aramiceydi. Bu dilleri konuşan ulus yok. Sadece kilise bürokrasisi biliyordu. Kafalarına göre halka vaaz ediyorlardı. Zaten reformcuların en büyük uğraşı da İncil'i ana dillere çevirmek oldu. Sırf bu yüzden Kilise tarafından yakılan insanlar oldu. Ama islamın ne ana dilde okunup anlaşılmama sorunu var, ki zaten müslüman ulusların çoğunun ana dili -tıpkı Kuran'ın dili gibi- Arapça; ne de müslüman din adamları Katolikler gibi bir din bürokrasisi kurmuş vaziyette. Kaldı ki hıristiyalık yapısı gereği siyasete ve toplumsal yaşama bulaşmayan bir dindir. Budizm gibi. Şeriatları yok bunların. Ama islam böyle değil. İslam reforme edilemiyor o yüzden. Aşılması, geride bırakılması gerekiyor.

Bilimsel materyalizm yeterince delil sunarak öğretmiştir ki Allah diye birşey yoktur. Ama sizlere ateist olun demiyorum. Çünkü ateizm zordur. Pek çok insan öldükten sonra bir başka hayatı, bu dünyada yapamadıklarını yapmayı, sevdiklerini tekrar görmeyi, uğradığı haksızlıkların hesabının sorulmasını v.s. ister, buna inanmaya ihtiyaç duyar. Çünkü insan bir yönüyle hala çocuktur, olgunlaşamamış insanlar çoktur. Keza karakteri gelişkin olmayan insanlar da hala çok fazladır. Bunlar din gibi hayata anlam sunan hazır kalıplar olmadığında kendilerini boşlukta hissederler. Kendi hayatlarına kendi düşünce ve eylemleriyle anlam katmayı bilemezler. Yoğun baskı ve sömürü altındaki geniş emekçi kitlelerin din avuntusuna ihtiyaç duyması anlaşılır birşeydir. Marks'ın belirttiği gibi, ''İnsani olan hiçbir şey bize yabancı değildir.''

Ama bir Tanrı var olsaydı ve bir din gönderseydi bile bu din bence kesinlikle islam olmazdı. Çünkü Tanrı'nın gönderdiği dinin islam olması demek, Tanrı'nın cinsiyet ayrımcısı, kadın düşmanı, baskıcı, kendine aşık, kan akıtma meraklısı biri olması demekti. Eğer Tanrı varsa bence ''iyi kalpli biri'' olmalıdır. O halde gönderdiği din de ''iyi'' olmalıdır. Fakat islam ''iyi'' bir din mi sizce? Teoriyi bırakın. Ama demeyi, kem küm etmeyi bırakın. 1400 yıllık mazisi olan bu dinin pratiğine bakın. Nelere sebep olmuş, inananlarına nasıl bir yaşam getirmiş ona bakın. Ve cevap verin: Sizce bu din iyi kalpli bir Tanrı'nın dini olabilir mi? Tüm cesaretinizi toplarsanız cevabı sonunda kendinize itiraf edebileceksiniz. O kadar da zor değil bu.

Dediğim gibi, size ateist olun demeye hakkım yoktur. Psikoloji müsait değilse ateizmi taşıyamaz çoğu kişi. Ama şunu önermeye hakkım var: Kendinize iyi bir din bulun. İyi kalpli olan bir Tanrıya inanın. İnandığınız dinin çağdaş değerlerle, demokrasiyle, farklılıklara saygıyla, eşitlikle, özgürlükle, vicdanla ve mümkün olduğunca da akılla uyumlu olmasını gözetin. Bir dine, sırf ananız babanız o dinden olduğu için gözü kapalı inanıp savunucusu kesilmeyin. Kendinizi ve inançlarınızı sorgulamayı, eleştirmeyi öğrenin. Bu kadarını istemeye hakkım var sanırım.

Gelelim siyasete... Eskiden şöyle düşünürdüm: İslam dini devrimci mücadelenin önündeki en ciddi engellerden biri. Bu din bu kadar yaygın oldukça biz ''müslüman mahallesinde sosyalizm satmaya kalkan marjinal bireyler'' olarak görülecek ve maça hep 5-0 yenik başlayacağız. Ama çok geçmeden anladım ki, islam sadece sosyalizmle değil demokrasiyle, insan haklarıyla, -özelde- kadın haklarıyla, farklılıklara saygı ve çoğulculukla, özgürlüklerle de uyumsuz. Ve islam yaygın olduğu sürece bu değerler bile başarılı olamayacak. En azından hep tehdit altında olacak. Dünyanın diğer halkları Ay'ı halletti Mars'a uydu gönderiyor; biz ise hala türbandı, sanatın muhafazakarlaşmasıydı, televizyon dizilerine bile dincilerin el atmasıydı, dinsel otoriteryanlıktı, kıldı-yündü uğraşıyoruz. Şununla yüzleşmemiz şart: İslam, özgürlüğe engel.

İslam, müminlerin özeleştirisine de engel. Özeleştiri yapmamak başlı başına bir handikaptır. Eleştiriyi küfür ve hakaret gibi algılıyor pek çok müslüman. Hayatımda hiç, ''Kuran'ın şu ayetinde yazan bence yanlıştır, ben ona katılmıyorum'' diyebilen bir müslüman görmedim. Dogmatizm, en ''çağdaş'' görünen müslümanı bile esir almış sanki. Pek çok dindar, ''din için'' normalde ahlaksızca görülüp kınanacak işler yapmaktan çekinmiyor. Din için hakaret ediyor, din için baskı yapıyor, din için ayrımcılık yapıyor, din için insan haklarını ve özgürlükleri ihlal ediyor, din için şiddet uyguluyorlar. Sivas'ta aydınlık insanları diri diri yakanlar ve yakanlara sahip çıkanlar bir kez daha göstermişti ki iman, müminlere vicdan değil vicdansızlığın mazeretini veriyor çoğu kere.

Jolly Joker

Konu Jolly Jocker tarafından (14-05-2012 Saat 01:52 ) değiştirilmiştir.
Alt 14-05-2012, 02:00
Kıdemli Üye

Sanılıyor ki dini bireyin iç dünyasına koysak yeterlidir. Eğer söz konusu din, siyaset ve toplumsal yaşama karışma huyu olmayan, reforme edilebilmiş bir dinse bu doğrudur. Ama islam böyle bir din değildir. Yapısı gereği bireyin iç dünyasında sınırlı kalamaz islam. Bu yüzden, dini siyasete bulaştırmama veya bireyin iç dünyasıyla sınırlama gibi ilke ve hedefler islam söz konusu olunca kaybetmeye mahkum. Kemalizm buna inandı, sonucu hepimiz yaşıyoruz. Başarısız oldu. Aynı hatayı sosyalistler de yapmamalı.

Başarısız olmuş bir önkabulde ısrar etmenin anlamı yok. Bizim gibi doğru düzgün bir burjuva devrimi yaşamamış bir ülkede tıpkı demokratik devrim görevi gibi aydınlanma da proleter devrimcilerinin sorumluluğudur. Din eleştirisi ve ateist propoganda belki bir Batı toplumunda çok da gerekli olmayabilir ama bizde her zamankinden daha gereklidir. Dinselleşme iklimi arttıkça ne hale geleceğimizi Mısır'dan, Libya'dan, Tunus'tan, İran'dan, Suudi Arabistan'dan görebiliriz. İslama karşı mücadele, en az resmi ideolojiye karşı mücadele kadar elzemdir. Zaten islam uzun süredir resmi ideolojinin bir parçası. Günümüzde ise ağırlıklı yanı. Onu es geçerek resmi ideolojiyle mücadele etmek olanaksız. Resmi ideolojiyle mücadele etmeden de devrimci olmak olanaksız.
Alt 14-05-2012, 02:14
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Müslüman kardeşlerimin bir kısmı bu yazıyı okuyup şöyle diyecekler:
Şeytana bak şeytana, hak din İslam'ı bırakıp bize hristiyanlık öneriyor. Besbelli ki bu altımızı oymak isteyenlerin, bizi dinsizleştirip yok etmek isteyenlerin oyunu.

---
Güzel yazı.
Ancak kendi müslümanlık günlerimi anımsayınca, en ılımlı Türkiye müslümanını bile sinirlendirecek, saklı kalması gerkeen gerçeklerin su yüzüne çıkarılmasına odaklanmış.

Kısaca, "plan yapmayın plan tutmaz Karadeniz'de" tayfasına bu yazılar kar etmez.
Alt 14-05-2012, 16:28
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Çok güzel bir yazı Jolly emeğine sağlık.

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...
Alt 14-05-2012, 20:50
RENAULTFERRARİ RENAULTFERRARİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Jolly

Sen 1500 sene once yasamis ve bir cok ilahlara tapmis insanlari pek ayiplama aptal olduklarini sanma
Onlar soyle dusunuyorardi

Kendimize iyi kalbli bir allah bulalim
Zenginlerin allahi var
evet onun allahi var
her guzel dunyaligi hep onlara veriyor
filan put o tanryi temsil ediyormus kurbani olayim o allahin ben diye o puta tapiyorlardi.
Filan kimseler cok sansli Ben onlarin allahina inaniyorum
Ama islam geldi ve allahi bildirdi anlatti artik bundan sonra beser bir cok ilahlara tapmiyor tapamiyor iste islamin gucu dimi

Tapamiyormusun

Zenginler benim putuma tapin diye insanlari kendilerine taptirtiyordu
İste İslam bunu yikti..
Eger islam dini olmasaydi
Bugunde hala zenginlerin allahini temsil eden putlar Vardi

Ve evet islam olmasaydi aciz insanlar inleyen insanlar yani tanri ila arasii bozuk insanlar

elbette zenginlerin Alahina tapardi.
Cunku baska yer yok
Alt 14-05-2012, 21:15
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Hala zenginlerin allahi en buyuk allah, milletin paraya taptiginin farkindasin umarim.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 15-05-2012, 10:12
Yasaklandı

Jollycim

Yazini simdi bu sabah okudum Bakiyim ne yazmissin dun soyle gozumu gezdirirken iyi kalbi Allah bulalim yazisi gozume carpmisti zaten bir baslik altinda bir yazi yazicaktim onun bu basligin altinda yazdim

Jolly
Yazini okudum Allahim Ya Rabbim inanamadim yazini okuyunca islam dini hakkinda o kadar cahil oldugunu anladim ki

Ay ! Seni gorsem kacarim din dersi cok yanlis almissin

Bugun amerika birlesik devletleri ve diger avrupa ulkelerinin ana yasalar medeni kanunlari hep islamin emirlerinin tasir

Mesela peygamberimiz rusvet haramdir dedi
İsvicre de bir kantonde oranin belediye baskani oranin esnafi alis veris yapmasi kanundn yasaklandi. Anlatmiyormuyuz acaba

İslami yok edemezsin cunku islam hakiki medeniyetin Aslidir medeniyet islamin neticesidir

O yuzden tunus misir suriye vs gidip halki cahil cuheka hocaarin elinden kurtari
İslami camilerde onlara dogru anlatmaktan baska care yoktur.

Bunu da amerika yapar birlesmis millet yapar turkiye yapar
Alt 16-05-2012, 01:44
Kıdemli Üye

Renaultferrari,

İslamın yanlış anlaşıldığını, doğru anlatmak gerektiğini söylüyorsun.
Oysa yazı tam da bununla ilgiliydi zaten.
Doğrusunu sen mi biliyorsun?
Onca ülkede neler yaşandığından örnekler verdim.
Belli ki bunu onlar senden çok farklı anlıyorlar.
Onlar Kuran'da ne deniyorsa onu uyguluyorlar.
Sen ise belli ki kafana göre yorumluyorsun.
Çünkü bu dini aşacak cesaretin hala yok.
Yama yapıp duruyorsun.

Bence kendine başka bir din bul.
Çoğunluğun senin dinini nasıl yaşadığını görüp de utanmazsın hiç değilse.
Dini insani bir görünüme sokmak için kafa patlatıp, taklalar atmak zorunda kalmazsın.
Rahatlarsın biraz.

İslamı yanlış anlamışsın diyorsun.
İyide ben bu yazıda kendi anladığımı değil, İran'dan Tunus'a dek milyonların ne anladığını yazdım.
Milyonlar yanlış anlıyor da sen mi biliyorsun doğrusunu?
Bırak bu dini bırak. At bu yükü sırtından.
Vicdana uygun yorumlar getirmek için hayat boyu çırpınacaksın.
Bu çırpınman hiç bitmeyecek çünkü içten içe bileceksin gerçeği.
Hep en başta kendini ikna etmek için bu konuları temcit pilavı gibi döndürüp duracaksın.
Dini iyi yönde yorumlamak için bu kadar taklayı niye atıyorsun?
Anandan babandan gördüğün birşeyi neden gözü kapalı doğru kabul ediyorsun?
Aş artık bu dini. ''İyi'' bir din değil bu. Herkes yanlış anlıyor ne hikmetse!
Hiçbir yere özgürlük, eşitlik, kardeşlik, refah getirmedi islam.
Niye sence? Cevabı biliyorsun. Kendine itiraf et yeter.

Konu Jolly Jocker tarafından (16-05-2012 Saat 01:50 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-05-2012, 19:26
batur batur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yazı güzel ama, bir kulaktan girip bir kulaktan çıkmıyor bile, insanlara islamın yanlışlarını, sakatlıklarını, oldukça huzursuzluk olacağını anlatmaktan bıktım. Şimdi ateist, deist, panteist yakıştırmalarının acısını çekiyorum. kimse benim gibi olmadı ama ben kaçacak delik arıyorum. İslamın aleyhine söylediğiniz herşeyi küfür gibi algılıyorlar, iliklerine işlemiş, korkarım bu din(zulüm) yaşanmaya devam edecek...
Alt 17-05-2012, 00:22
Yasaklandı

Jolly islam dersini yanlis almissin İslam dini hakkinda dogru bilgilenmek istersen
Bu adrese dokun http://www.facebook.com/login.php?ne...%2F%3Fref%3Dts

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil