Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-11-2006, 20:54
istavrit istavrit isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart “Yahudiler Müslümandı” — Edip Yüksel İle Bir Söyleşi...

ISLAMCI KESIMIN TEPKISINI CEKEN EDIP YUKSEL, KENDISINI "DINSIZLIK"LE SUCLAYANLARI YANITLIYOR: "ATEISTLER AFFEDILIR, ONLAR AFFEDILMEZ"

"Yahudiler Musluman'di!"

Kuran disi Islam kaynaklarini tumuyle reddeden, "Geleneksel Islam"a yonelttigi radikal elestirilerle simsekleri uzerine ceken din ve felsefe arastirmacisi Edip Yuksel kendisini "laiklik yanlisi" olarak tanimliyor. "Allah yapisi olmayan, uydurma seriat"a siddetle karsi cikiyor. Baskici yonetimlerin, bir "insan haklari beyannamesi" olan Kuran'i asil baglamindan cikardigini savunan Yuksel, Islam'in saldirgan bir din haline donusturulmek istendigini soyluyor. Yedi yildir ABD'de yasayan Yuksel'le, birkac gun icin geldigi Istanbul'da konustuk.

* Sizi "Geleneksel Islam" olarak tanimladiginiz seyden ayiran ne?

YUKSEL- Geleneksel Islam'in, Ortacag Arap kulturunun din halinde kutsallastirilmis ogretisi oldugunu dusunuyorum... Kuran'in disinda bir suru kitap var. Sayisi belli degil. Ben Hadis ve Sunnet'i siddetle savunan bir insandim. Fakat bu tartismanin sonunda baktim ki yavas yavas Hadis'e olan inancim sarsiliyor. Sonunda, 1 Temmuz 1986 gunu, gece boyunca Kuran okudum. Hayatimin en onemli donum noktasidir bu, cok duygulu bir noktadir. Dini sadece Allah'a has kilmaya karar verdim.

Kuran - i Kerim'in 98. sure 5. ayeti der ki "Dini sadece Allah'a has kilin." Bu din Allah'in dinidir. Allah, arti peygamber, arti sahabe, arti alimler, arti alimcikler, arti seyhler, arti seyhcikler dini degildir. Peygamberimiz Muhammed geldigi vakit, o donemde putperestler vardi Mekke'de. Bunlar aslinda bugun bildigimiz sekilde putlara, heykellere tapan insanlar degildi. Bu, mollalarin daha sonraki saptirmasidir. Bunlar Allah'a inanan insanlardi. Mekke'yi tavaf ediyor, hac ediyorlardi. Oruc tutuyor, namaz kiliyorlardi Kuran - i Kerim'e gore. Bununla ilgili tartismalarim var benim.

* Turan Dursun da bunlari soyledi ve olduruldu.

YUKSEL- Ben Turan Dursun'u tumuyle destekliyorum. Kesinlikle namaz Muhammed peygamberle baslamis degildir. Kuran'a gore namaz, hac, oruc, Muhammed peygamberden cok once, Ibrahim peygamberle baslar. Musa da namaz kildi der, Kuran - i Kerim. Muhammed'in bu konuda hicbir katkisi yok. Muhammed peygamber Kuran'i iletti. Ibrahim'in dininin devamiydi Islam. Yani yeni bir dinin kurucusu da degil. Islam'in kurucusu derler, palavradir. Kuran - i Kerim "Ibrahim Musluman'di" der. Yahudiler de Musluman'di. Yani Allah'a ortak kosmamak sartiyla, ruhbanlarini dinin kaynagi kabul etmemek sartiyla, Kuran - i Kerim'in tarifine gore Musa'nin etrafindaki Yahudiler de Musluman'di.

* Araplar Allah'a inaniyor, namaz kiliyor, oruc tutuyor ve Mekke'yi tavaf ediyordu, diyorsunuz. O halde Kuran neden geldi?

YUKSEL- Kuran putperestligi tarif ediyor. Evet, belli donemlerde heykellere tapilmistir. Ibrahim doneminde somut putperestlik vardi. Heykel yaparlardi. Fakat Muhammed doneminde bir soyut putperestlik vardi. Sefaat inanciyla bir dini sinif olusturulmustu. Bir de Allah adina bir suru haramlar icat etmislerdi. Cesitli hayvanlarin etlerini haram kilmislardi; orfler Allah adina yapiliyor ve kutsallastiriliyordu. Allah adina fetvalar veren, haramlar icat eden insanlar Kuran'a gore en zalim insanlardir. Ateistler belki cennete girer, bu insanlar girmez. Cunku Allah adina din uyduruyorlar. Ve "Bu Allah'tandir" diyerek Allah'a en buyuk hakareti yapan insanlar. Ateistlerin en azindan, bunu gercekten samimiyetle soyluyorum, affedilme ihtimalleri vardir. Ama "Muslumanim" deyip de Kur'an disindaki kaynaklari din edinenlerin cok buyuk sorumlulugu olacaktir.

Simdi tabii ki Muhammed peygamberin asil meselesi tevhid inanci; "Allah'tan baskasina kul olmayiniz ve Allah adina kurallar koymayiniz." Muhammed peygamber onlarin temel dayanagi olan muesseseyi siddetle reddedince ve onlarin koyduklari haramlari reddedince, onlarin yonetimleri, inanilirliklari sarsilmaya basladi. Bunun uzerine cihad ilan ettiler. Tekrar ediyorum, cihad ilan ettiler. Bunlarin Muhammed'e karsi yaptiklari savas tamamen din savasidir. Muhammed sonunda kacmak zorunda kaldi. Medine'ye gitti, orada yardim aldi. Bir topluluk olustu. Daha sonra Mekke putperestleri Medine'ye hucum etti. Savunmaya calisti, hendek kazdi. Muhammed'in yaptigi tum savaslar savunmaya yoneliktir. Kuran'a baktiginiz zaman cihadla ilgili, savasla ilgili ayetler vardir. Maalesef Emevi, Abbasi ve Osmanli donemlerinin totaliter yonetimlerine ozenen insanlar ve baskici yonetimlerin olusturdugu dini ogretiler yoluyla, o perspektifle Kuran'a bakan insanlar Islam'i farklilastirmistir. Kur'an'daki baglamindan cikararak, saptirarak; tumuyle saldirgan, insanlara zorla kabul ettirilen, Allah'a veya Kuran'a inanmayanlara savas ilan eden bir din haline donusturmek istemislerdir Islam'i.

Cihad icin cok sik kullanilan bir ayet var: "Yeryuzunde fitne kalmayincaya kadar cihad edin." Bir kere "Cihad edin" demek "Gayret edin" demektir. "Savasin, katledin, gidin oldurun" demek degildir. Ikincisi, burada Allah'in dini sozkonusu. Allah'in dini, ozgurlugu getiren bir dindir. Insan haklarina saygiyi getiren bir dindir. Allah'in dini tumuyle ozgurluk ortaminin -buna laiklik de diyebilirsin- olusturulacagi bir dindir. Ben bunu tam laiklik olarak gormuyorum; federal laik bir sistem.

* Medine sozlesmesinden soz ediyorsunuz.

YUKSEL- Evet. Kendi aralarinda ortak bir sozlesme vardir, anayasa odur.

* Bir gece karar verdikten sonra sizin icin Kuran ve Allah'in dininden baska hicbir sey kalmadigini soyluyorsunuz. Bu anlamda su an peygamber, saygi duyulacak bir insan hayati olmanin otesinde sozleriyle, yaptiklariyla size gore ozel hicbir oneme sahip degil. Aslolan Kuran, oyle mi?

YUKSEL- Evet. Su anda peygamber de, elci de Kuran'dir. Su anda peygamber yok. O zaman bir lider, kurucu bir liderdi. Fakat su anda o yok. Benim onu anip durmamin da bir anlami yok. Bugunku Muslumanlar'a bakarsaniz Allah'in ismini soylerler, fakat tek basina Muhammed deyince rahatsiz olurlar. Illa onun arkasina saygi ifadesi seklinde bir ekleme yaparlar. Cennetin yaraticisi Allah'in kulu olan Muhammed'in isminin tek basina zikredilmesini saygisizlik olarak gorurler de, Allah'in isminin tek basina zikredilmesini hic saygisizlik olarak gormezler.

* "Islamiyet'in sarti bestir" kurali nereden geliyor?

YUKSEL- Sonradan duzenlenme bir sey. Kuran bestir falan demiyor. Mesela insanlara iyi davranmak bir sarttir Kuran'a gore.

* Namaz kac vakit?

YUKSEL- Sunniler'e bakilirsa bes vakit, Sia ise uc vakte besi sigdiriyor. Ben son zamanlara kadar bes vakit kiliyordum. Fakat bazi kisiler bana dedi ki, uc vakit var. Ben Kuran'da bu konuyu detayli incelememistim. Sonra baktim ki Kuran'da uc vakit, net olarak.

* Islam'in bir yonetim bicimi oldugu yaklasimi var ayni zamanda. Islam'i gundelik hayattan cikarip vicdanlara hapsedemezsiniz, deniyor. Gundelik hayati kontrol eden bir sistem ayni zamanda cunku...

YUKSEL- Bence iki yonu de var. Hem Allah'la insan arasinda ve araci kabul etmeyen bir yonu vardir, hem de bir sosyal olusumdur. Fakat bu olusum diger insanlara bunu dayatan, zorlayan bir sey degildir... Turkiye bundan cok uzak. Muslumanlar da, cumhuriyetten beri hukumetleri ellerinde tutan oligarsi veya elit grup da cok uzak. Iki taraf da totaliter, despot bir anlayisla yonetmek istiyor. Kuran - i Kerim bence bir insan haklari beyannamesidir her yonuyle. Ama maalesef bugun Muslumanlar'in "seriat" dedikleri sistem insan haklarini hice sayan bir sistemdir.

* Seriata karsi misiniz?

YUKSEL- Tabii. Kuran'da 42. surenin 21. ayeti seriati muhakeme eder.

* Laik misiniz?

YUKSEL- Tabii, laikim. Harika bir sistem olduguna inaniyorum. Seriatin felaket olacagina inaniyorum. Allah adina insanlara zulmedilmesi olayi... Seriat, Islam'in en temel prensibi olan dinde ve inancta ozgurlugun ihlal edilmesidir. Ve aslinda seriat denen sey Allah yapisi bir seriat degil, tumuyle uydurma bir seriattir.

* Yarin obur gun Fatih'te polisler kilik kiyafet kanununa muhalefetten sakalli, cuppeli ve salvarli insanlari toplamaya baslarsa tepkiniz ne olacak?

YUKSEL- Rezaletin daniskasi olur bu. Ben o insanlarin tavirlarina katilmiyorum. Onlarin tavirlarini cok ilkel bir oykunme, Ortacag'in kilik kiyafetine oykunme olarak goruyorum. Onlara putperest olarak bakiyorum. Fakat kilik kiyafetlerinden dolayi baski gormelerini de, devletin tumuyle totaliter ve despot olmasina delil olarak gorurum... Allah'a hamdolsun, ben Amerika'yi gordum; oradaki toplumun basarisinin en onemli yani fikir ozgurlugudur.

* Dar - ul Harp'e gittiniz ve mutlusunuz...

YUKSEL- Dar - ul Harp degil, orasi Dar - ul Islam. Baris var, ozgurluk var orada. Suudi Arabistan, Iran Dar - ul Harp'tir. Insanlarin inanclarindan dolayi zulme ugradigi ulkelerdir. Kesinlikle bunun ne Allah'la ne peygamberle ilgisi olamaz.

* Ya Turkiye?

YUKSEL- Turkiye ortada. Ne idugu belirsiz. Aslinda benim Dar - ul Harp diye bir kavramim yok. Seriatcilarin uydurdugu bir kavram bu.

NECDET ACAN, SAHIN ARTAN

yalancılar,maymunlar,domuzlar,eşekler,pislikler!aş ağılıklar!canı çıkacasılar,Köpekler,Alçaklar,yabani eşekler,merkepler,susamış develer,geberesiciler,reziller,sapik Kişiler,beyinsizler,kofkütükler,zorbalar,soysuzlar ,Kahrolasılar,yalancılar,
HZ.ALLAH
Alt 06-11-2006, 00:21
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: yahudiler muslumandi.edip yuksel ile bir soylesi.

sevgili istavrit : bana göre edip yükselin bir sonraki basamağı dinsizlik katına çıkıyor. amerika ufkunu biraz daha açmış ,dimağı biraz daha berraklaşmış.zaten bu tür inançlardan bir anda sıyrılmak zordur. böyle zeki bir adama islam veyadin gömleği dar gelir .anti parantez bu sadece zekaylada ilintili değil. çünkü herhangi bir düşüncenin anti tezini merak etmeyen, düşünceye ve yaşama siyah veya beyaz pencerelerden bakan *bir insanda, bir adım *daha atmakta zorlanır.
* * * *tabiki bu benim görüşüm kimseyi *bağlamaz.
Alt 06-11-2006, 08:52
istavrit istavrit isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: yahudiler muslumandi.edip yuksel ile bir soylesi.

sana katiliyorum ozgur,

yakinda sitemizde yazarsa sasirmam..

yalancılar,maymunlar,domuzlar,eşekler,pislikler!aş ağılıklar!canı çıkacasılar,Köpekler,Alçaklar,yabani eşekler,merkepler,susamış develer,geberesiciler,reziller,sapik Kişiler,beyinsizler,kofkütükler,zorbalar,soysuzlar ,Kahrolasılar,yalancılar,
HZ.ALLAH
Alt 13-12-2017, 20:54
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İlk kez Edip Yüksel'in haklı bulduğum bir açıklamasını izledim ceviz kabuğu programında.

Edip Yüksel;
Müslümanlar namazda ayakta iken allah'dan yardım istiyorlar, "iyyake nağbüdü ve iyyake nesteğin (fatiha 5) yalnız sana ibadet ederiz ve yaknız senden yardım dileriz" diyorlar.

Aynı müslümanlar otururken peygamber'i yücelterek peygamber'den yardım istiyorlar ettehiyatü lillahi vessalavatü vettayyibatü, allahümme salli, allahümme barik okuyarak.

Tahiyyat, dil ile yapılan kulluklar'dır ibadetler'dir.
Salavat, beden ile yapılan kulluklar'dır ibadetler'dir.
Tayyibat, mal ile yapılan kulluklar'dır ibadetler'dir.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir
Alt 14-12-2017, 23:37
Mudiban Çivitgorz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mudiban Çivitgorz Mudiban Çivitgorz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

islam ile kıyaslandığında yahudilik daha doğru bir din çünkü ilk din. allah ilk defa sözlerini insana ulaştırmış, ilk defa toplumu düzene sokmaya yeltenmiş. islam ise en yanlış din çünkü 4. kutsal kitap kur'an, 4.kutsal peygambere yazdırılmış. allah, diğer 3 kutsal kitapları, kendi yanlışlığı sebebiyle angarya'ya çıkarmış. allah, musa/tevrat, davut/zebur, isa/incil de sarf ettiği sözlerini, kendi yanlışlığı sebebiyle güncellemek zorunda kalmış demek oluyor.
Alt 15-12-2017, 02:10
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bu adamın gerçek dindar olduğuna inanmıyorum, şeriate karşıymış, islamda şeriat yokmuş, şerat zulümmüş falan.. şeriat kuran'dır,allahın emirleri değil midir karşı çıkıyor... laiklik beşeri kanunların hükmüdür. şeriatı reddederek, laikliği savunarak nasıl gerçek manada müslüman olunur ki, olsa olsa kültür müslümanı olur.

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 15-12-2017, 14:18
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Mudiban Çivitgorz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
islam ile kıyaslandığında yahudilik daha doğru bir din çünkü ilk din. allah ilk defa sözlerini insana ulaştırmış, ilk defa toplumu düzene sokmaya yeltenmiş. islam ise en yanlış din çünkü 4. kutsal kitap kur'an, 4.kutsal peygambere yazdırılmış. allah, diğer 3 kutsal kitapları, kendi yanlışlığı sebebiyle angarya'ya çıkarmış. allah, musa/tevrat, davut/zebur, isa/incil de sarf ettiği sözlerini, kendi yanlışlığı sebebiyle güncellemek zorunda kalmış demek oluyor.
Sayın Mudiban Çivitgorz, 4 Kutsal Kitap'ın doğru olup olmadığını şöyle anlayabilirsin: Eğer bir kitap aynı konularda kendisinden önceki kitaplarla % 100 uyum içindeyse ya da onları % 100 onaylıyorsa, o Kutsal Kitap'ta sorun yok demektir!

Şimdi, Eski Ahit ya da Kuran'daki ifadesiyle Eski Ahit'teki Musa'nın 5 Kitabı olarak bilinen Tevrat ilk kitap olduğu için bu kontrol kriterine girmez ya da bu kriter içine sokulamaz. Ama ondan sonraki Zebur ve Yeni Ahit (4 Kanonik İNCİL)'de bu kriteri uyguladığınız zaman % 100'e yakın olumlu sonuç alırsınız. Oysa Kuran bu kritere göre yazılmamıştır!

Yok ben inanmıyorum ya da yalan diyenin alnı karışlanır!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil