Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Teknoloji & Elektronik > Donanım & Yazılım > Bilgisayar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-03-2018, 03:29
ereninthenature - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ereninthenature ereninthenature isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Petro - Sosyalizm ve Kripto Para

Venezuella devlet destekli kripto para ureten ilk devlet oldu. Petro su an tanesi 25 dolardan satista. Devlet baskani Maduro Petro'yu direk petrolle destekleyecegini soyledi ve uzerine devlet hava yollarina, bazi devlet kurumlarina Petro'yu odemelerde kabul etmesini soyledi bile.

Sosyalist bir devlet ambargolarin altinda ezilirken kurtulus yolunu kripto paralarla arayarak bence dogru adimi atti. Kripto severler genellikle anarsist. Hem sektorun guclenmesi icin herseyi yapmaya hazirlar hem de kar elde etmekten buyuk zevk duyuyorlar.

Etherium'un, ikinci buyuk kripto paranin butun yazilimcilari/takimi komunist.

Simdilik boyle bir girizgah yapip birakicam. Bu konu guzel bir konu. Kapsamli bilgilerle daha da yazicam. Gecen yaz BTC 2000-3000 dolari civarindayken Bitcoin demistim su an 8900-9000 dolar civarinda islem goruyor. Gerci 2011'de yazdim ilk BTC hakkinda. Neyse..

Simdi Petro uzerine dusunuyorum acaba nolucak diye. Zararda ettirtebilir yatirimcisina cunku Trump amerikanlara Petro'yu yasakladi. Bunun alinmasi ambargonun delinmesi demektir dedi. Bu soylemi Bitcoin'ini de etkiledi tabiki.

Diger taraftan devlet destekli ilk kripto. Ilk olmanin avantaji cok buyuk oluyor teknoloji dunyasinda. En kucuk devlet bile cogu komuniteden, sirketten gucludur. Cok buyuk kar getirebilir. Dusse bile 25 dolardan cok cok buyuk bir dusus olacagini sanmiyorum.

Kar/zarar bir tarafa. Sosyalistlerin izlemesi gereken diger buyuk bir ekonomik deney olacak. Kripto anarsistleri icin de ayni sekilde.

Forumun sosyalistleri acaba Venezuella'nin bu adimi hakkinda ne dusunuyor? Yatirim dusunuyor musunuz?

Science is not only compatible with spirituality; it is a profound source of spirituality.
-Carl Sagan

All ideology is toxic because ideology is a kind of insult to the gift of human free thinking.
-Terence McKenna
Alt 21-03-2018, 11:08
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kripto dünyası merkeziyetsiz/devletsiz olması bakımından anarşist tavırla uyumlu görünüyor. Ama bu piyasada en çok kazananlar yine kapitalistler oluyor gibi. Balina diye tabir edilen büyük yatırımcılar piyasayı istedikleri yönde manipule edebiliyorlar.

Zenginleri daha zenginleştiren, fakirleri daha fakirleştiren bir dünya değil mi kripto borsaları? (erken yatırımcılar, akıllı yatırımcılar ve şanslı yatırımcılar hariç.)
Alt 21-03-2018, 18:41
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kripto dünyası merkeziyetsiz/devletsiz olması bakımından anarşist tavırla uyumlu görünüyor. Ama bu piyasada en çok kazananlar yine kapitalistler oluyor gibi. Balina diye tabir edilen büyük yatırımcılar piyasayı istedikleri yönde manipule edebiliyorlar.

Zenginleri daha zenginleştiren, fakirleri daha fakirleştiren bir dünya değil mi kripto borsaları? (erken yatırımcılar, akıllı yatırımcılar ve şanslı yatırımcılar hariç.)
Insanlarin kripto paraya ilgi duymasinin ana sebebi uretiminde hak sahibi olmalari.

Zengin yatirimla kar elde ederken fakirler bilgisayarlarini, eski akilli telefonlarini, tabletlerini kullanarak kripto para uretebiliyor.

Simdi arastirinca internette gunde 2-3 dolar getiri gosteriyor mining, turkcesiyle kazim. Bu gelirler cogu ulkede gulunc bir getiriyken Afrika'da, Tayland'da, Venezulle'da bir aileyi besleyebilir.

Su pakistanli adam gibi is bilenler zengin bile olabilir dogru duzgun is yaparsa. Oldu bile buyuk ihtimal.

Sonuc olarak zengin yatirim yaparak belli kripto paralara can verirken fakirlerede o paranin uretiminden kar etme yolunu aciyor.

Su an Venezuella'da insanlar online oyunlarda madencilik, savas vs yaparak dijital esyalar cikartiyorlar (WoW gold) ve devlet memuru kadar para kazaniyorlar.

Benim hep dikkatim kazim/uretim uzerine. Buyuk teknoloji devlerinin merkeziyetsiz versiyonlari hayata gectikce (Merkeziyetsiz Google, Facebook) burdan elde edilen gelirler de aga yayilacak.

Science is not only compatible with spirituality; it is a profound source of spirituality.
-Carl Sagan

All ideology is toxic because ideology is a kind of insult to the gift of human free thinking.
-Terence McKenna
Alt 08-04-2018, 15:29
Üye

Petro benim icin onemli cunku aynisini Turkiye'de yapmamiz gerek. Devlet destekli kripto parayi hayata gecirip fiziksel degerle desteklememiz lazim.

Su an ulke buna hazir degil ve tam olarak nasil yapmamiz gerektiginide netlestiremiyorum kafamda. O yuzden Petro'yu dikkatle izlemekte fayda var. Belki diger devlet destekli kripto para projeleri hayata gecirilince iyice netlesir izlenmesi gereken yol.

-Carl Sagan

-Terence McKenna
Alt 08-04-2018, 15:32
Üye

Son kripto haberleri ise finans devlerinin kriptoya gireceklerini duyurmalari oldu. Soros ve Rothschild kripto al-sat isine gireceklerini duyurdu. Soros kripto paralarla arasi iyi olan bir sirketten 150 milyon dolarlik hisse aldi. Milyar dolarlari markete akitmayi planliyorlar.

Su an tam alim zamani. Dusus durdu, yukselis basladi.

-Carl Sagan

-Terence McKenna
Alt 08-04-2018, 22:21
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ereninthenature´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Su an tam alim zamani. Dusus durdu, yukselis basladi.
Kısa vadeli yükselişler oluyor ama daha dibi görmedi gibi geliyor bana. 3-4 bin dolarlarla temas ettikten sonra yavaşça yükselmeye başlayabilir.

Gerçi kar etmek için yükselmesi de gerekmiyor. Dalgalanması yeterli. Sürekli al-sat yapmak. Teknik analizler de işe yarıyor.

Ben baya zarardayım. Yaklaşık yüzde 50 zarardayım. En tepeden giriş yapmıştım. Ama telafi edeceğimi düşünüyorum. Daha önce hiç borsayla ilgilenmeyen biriydim. İşi öğrendim şimdi.

Önerilen Siteler