Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-10-2009, 00:27
ozgur_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_ ozgur_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sayın Molloch

Az önce söyledim, hiçbirşeyin ne tam siyah nede bayaz olduğuna inanırım. Heryerde olduğu gibi Siyasettede, basındada, Ordudada iyi ve kötüler var. Sorun şurda; örneğin kayserideki 3 çocuk için günlerdi yayın yapılıyor. Tabiki kesinlikle bu yayınlar yapılmalı. Ancak küçük ceylanın parçlanmış cesedi ortadayken kimse doğru durust yayın yapmadı. Genel kurmay olay oldukta kaçgün sonra açıklama yaptı. Açıklamda kısaca "o saate top atışı olmadığını" açıklıyor. Şimdi o bölgeye 2-3 km mesafede karakol olan bir yerde patlama oluyor ve böyle bir açıklama. Böyle bir durumda olay tam açıklığa kavuşmadan kimse suçlanmaması gerektiği gibi, toplumun kafasındaki soruların sorulması bence bir yıpratma olarak algılanmaması gerekir.
Alt 05-10-2009, 00:35
Molloch Molloch isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

ozgur_´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Böyle bir durumda olay tam açıklığa kavuşmadan kimse suçlanmaması gerektiği gibi, toplumun kafasındaki soruların sorulması bence bir yıpratma olarak algılanmaması gerekir.
Katılıyorum.

Ahmet Altan (s.a.v.) olmasa ne yapardık! Geceleri yatmadan önce Ahmet Altan'a (s.a.v.) dua ediyorum. Bir de Ahmet Altan'a (s.a.v.) hakaret eden faşistler var ki, o kâfirlerin hepsi tasfiye edilmeli! Düşündükçe gözlerim kararıyor, nefret içinde çırpınıyorum! Bir gün hepsini yok edeceğiz. Bir gün herkes Taraf okumak zorunda kalacak. Elhamdüllaltan!
Alt 05-10-2009, 02:27
3.yol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
3.yol 3.yol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ozgur_´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Molloch

Az önce söyledim, hiçbirşeyin ne tam siyah nede bayaz olduğuna inanırım. Heryerde olduğu gibi Siyasettede, basındada, Ordudada iyi ve kötüler var. Sorun şurda; örneğin kayserideki 3 çocuk için günlerdi yayın yapılıyor. Tabiki kesinlikle bu yayınlar yapılmalı. Ancak küçük ceylanın parçlanmış cesedi ortadayken kimse doğru durust yayın yapmadı. Genel kurmay olay oldukta kaçgün sonra açıklama yaptı. Açıklamda kısaca "o saate top atışı olmadığını" açıklıyor. Şimdi o bölgeye 2-3 km mesafede karakol olan bir yerde patlama oluyor ve böyle bir açıklama. Böyle bir durumda olay tam açıklığa kavuşmadan kimse suçlanmaması gerektiği gibi, toplumun kafasındaki soruların sorulması bence bir yıpratma olarak algılanmaması gerekir.
Aynen katiliyorum ....

Bir de bu anlayisi bu forumda birbirimizle yazismalarda yapsak , her dusunceyi , konuyu medeni bir sekilde tartissak ortada kavga edecek bir sebep kalmayacak ....
Alt 05-10-2009, 10:50
Kıdemli Üye

Ceylan'ın ağabeyi kekeme kaldı

Lice’de koyun otlatırken katledilen küçük Ceylan’ın ağabeyi de, 15 yıl önce helikopterden atılan bombalardan canını zor kurtarmış ama kekeme kalmış

Diyarbakır'ın Lice ve Bingöl'ün Genç ilçeleri arasında yer alan Şenlik Köyü'ne bağlı Hambaz mezrasında, ne olduğu açıklanmayan bir silahtan yapılan atışla öldürülen Ceylan Önkol'un ağabeyi Sedat Önkol da 15 yıl önce, aynı yerde ölümden döndüğü öğrenildi.

Helikopterden bomba attılar

Yine Hambaz mezrasında küçük kardeşi Ceylan gibi koyun otlatırken, bir anda etrafa bomba yağmaya başladığını söyleyen Sedat Önkol, canını zor kurtarmış. Ancak koyunları telef olan Önkol yaşadığı korkunun etkisiyle kekeme kalmış.

Aynı yerde kardeşim öldü

Sedat Önkol, ürkek ve korku dolu bakışlarla yaşadığı şoku anlattı: "10 yaşındayken hayvanları otlattığım sırada, helikopterlerden atılan bombalarla 40'a yakın koyun telef oldu. Gizlenerek bombalardan korunmaya çalıştım. Çok korkmuştum. Dilim tutulmuştu, korkudan konuşmakta güçlük çektim."

Şimdi de aynı yerde kız kardeşini kaybettiğini söyleyen Önkol, "Onun ne suçu, günahı vardı ki? Yaşadığımız bölgede özgürce dolaşamayacak mıyız? Hani açılım oluyordu. Hiç bir devlet yetkilisi gelip sormadı bile. Kime, nasıl güveneceğiz' diye isyan etti.

Sadece elleri ve yüzü vardı

Küçük Ceylan'ın 20 yaşındaki ablası Sibel'in feryadı yürek yakıyor. Kardeşi Ceylan'ın ölüm haberini aldığında inanamadığını söyleyen Sibel Önkol can alıcı soruyu soruyor: "Ceylan neden ölsün, kim öldürebilir ki".
Sibel Önkol, o gün yaşadıklarını şöyle anlattı: "Olay günü evdeydim. Köyden bağırma ve feryat sesleri yükseldi. Dışarı çıkıp 'ne oldu?' diye sorduğumda 'Ceylan' öldü dediler. Bayılmışım. Daha sonra köylülerle birlikte Hambaz mezrasına gittiğimizde Ceylan'ın cesedi yerdeydi. Ama, sadece elleri ve yüzü duruyordu. Ağabeyim elbisesini çıkararak üzerine örttü. Annemin görmesini istemedi. Üzerine kapandım. Benim tek kız kardeşimdi. Şimdi ben tek kaldım. Ceylan, zengin çocuğu olsaydı Devlet gelirdi. Babam hep bana Ceylan diye seslenirdi. İtiraz ettiğimde ise 'alışmışım Ceylan'a' diyordu. Ceylan babamın sırdaşıydı, arkadaşıydı.
Babam, mezarını ziyaret ettiğinde "Kalk babana çay yap" diye sesleniyor. Bu acıya dayanabileceğini sanmıyorum. Annem ise Ceylan'ın ölümü nedeniyle rahatsızlandı, hastaneye kaldırıldı."

Artık Ceylanlar ölmesin

Abla Önkol, kız kardeşinin başarılı bir öğrenci olduğunu ve geçen yıl onur belgesi aldığını belirtiyor. Önkol, "Ceylan altı kardeşin en küçüğü, ama en başarılısıydı. Her yıl teşekkür veya takdir belgesi getirirdi. Geçtiğimiz yıl da onur belgesi aldı. Kardeşimin canını almasalardı okuyacaktı. Okumayı çok seviyordu. Onun hayallerini ellerinden aldılar. O benim canımdı, ciğerimdi. Tek kız kardeşimdi. Artık Ceylanlar ölmesin, ne olur ölmesinler."

El-Cezire Ceylan'ın köyünde

Ceylan Önkul'un ölümünü ve diğer gelişmeleri Taraf'tan öğrenen El-Cezire televizyonu bir muhabir ve kameramanını köye gönderdi. El-Cezire Televizyonu Önkol ailesi ile görüşerek Güneydoğu'da dramı izleyicilerine aktardı.

Kaynak: Taraf
Alt 05-10-2009, 11:12
Kıdemli Üye

Ceylan cevap bekliyor

Genelkurmay, “Bölgede havan atışı yapılmadı” dedi ancak 12 yaşındaki Ceylan’ın parçalanmış bedeni ortada duruyor. Yanıtsız sorular giderek büyüyor. Lice’de Ceylan’ın öldüğü bölgede inceleme yapan sivil toplum örgütleri minik kızın parçalanmış giysisi ile şarapnel parçalarını basına göstererek yetkililere çağrı yaptı: Devlet, bu ayıptan kurtulmak istiyorsa bu cinayeti aydınlatmalı. Sivil toplum örgütleri tek tek sordu: Ceylan’ı ne öldürdü? Savcı neden aynı gün olay mahalline gitmedi? Güvenlik güçleri yerine, neden imamdan fotoğraf ve görüntü talep edildi? Olay yerinde güvenlik gerekçesiyle otopsi yapılmaması hukuk kurallarına uygun mu?

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Şenlik köyü Hambaz mezrasında incelemelerde bulunan İnsan Hakları Derneği, Mazlum-Der, Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Tabipler Odası, katledilen Ceylan Önkol’un giysileri ve şarapnel parçasıyla basın toplantısı düzenledi. Baro temsilcisi avukat Önder Üngür, Ceylan’ın bedenine isabet eden silahın cinsinin bir an önce belirlenmesini isteyerek, adlî ve idarî mekanizmaların karanlıkta kalan altı soruya yanıt vermesini beklediklerini söyledi.
İHD Diyarbakır Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına, Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Şenlik köyü Hambaz mezrasında incelemelerde bulunan İHD Temsilcisi Ali Akıncı, Mazlum-Der Temsilcisi Mustafa Sarıhan, Tabipler Odası’ndan Dr.Cengiz Önkol ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Hazırlanan raporu okuyan Avukat Önder Üngür, idarî ve adlî makamların yanıtlamasını istediği soruları şöyle sıraladı:
Yanıt bekleyen altı soru
»
Maktul Ceylan Önkol’un vücuduna isabet eden silahın cinsi nedir? Patlayıcının mayın mı yoksa, yerden havaya atılmak suretiyle kullanılan bir silah mı olduğu tesbit edilmelidir.

» Olaydan sonra Cumhuriyet Savcısı ve güvenlik güçlerinin olay yerine gitmeyerek, köy imamını olay yerine gönderip kamera ile çekim yapmasını istemesi hukuka ne derece uygundur?

» Olayın meydana gelmesinden üç gün sonra olay yerine giden Cumhuriyet Savcısı’nın aldığı numuneler olayı teferruatlı bir şekilde aydınlatacak mıdır?

» Olay yerinde yapılması gereken otopsi güvenlik gerekçesiyle yapılmamıştır. Böylesi bir olayda güvenlik gerekçesi nedir ve ne kadar hukuka uygundur?

» Olay yerinde yapılmayan otopsinin herhangi bir sağlık kuruluşunda yapılması imkânı varken neden karakol nizamiyesinde yapılma ihtiyacı duyulmuştur?

TBMM olaya el koymalı
Hükümete ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na çağrı yapan Avukat Üngür, şöyle devam etti: “Hükümet ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu olayı ivedilikle araştırmalıdır. İnsan hakları örgütleri ve savunucuları olarak yaşanan bu olayın takipçisi olacağız. Başta yaşam hakkı olmak üzere hiçbir insan hakkının ihlal edilmediği bir ortama ulaşıncaya kadar çabalarımız devam edecektir.”

Kaynak Taraf
Alt 05-10-2009, 11:49
liopleurodon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
liopleurodon liopleurodon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Valla bizde askerlik yaptık, arazi boşsa roket atın şeklinde bir emri ne duyduk, ne gördük.

Roket dediğin öyle, "canım sıkıldı sıkayım havaya şöyle" denecek bir şey değildir. Operasyonda bile kullanımı son derece kısıtlıdır.

Olay, eğer bir roket ise, benim aklıma çocukların arazide buldukları patlamamış bir roket, havan mermisi, el bombası vs oynaması durumu geliyor.

Burada bir roket atışıyla birinin öldüğüne dair bile hiç bir şey yok. Ne alakaysa?

Amanda savcı 3 gün geç gelmiş. Acaba nedendir?

Peki ne olabilir, gizlenen bir şey olabilir mi ? Belki.. Bazı arazi bölgeleri insanlara kapalıdır. Oraya giren, kurşun da yer, rokette yer. Girmek yasaktır ve girenin başına böyle şeyler geleceği alanen ilan edilmiştir. Böyle bir yer olabilir mi? Belki, bilmiyoruz. ama buda, askerin görev tanımı içindedir, caz yapmak istismardan başak bir şey değildir.

Taraf gazetesine gelince, yalan olmayan bir haberini görsek, deve keseceğiz resmen.
Alt 05-10-2009, 13:51
Kıdemli Üye

Ceylan kendi kendine infilak etti

Ceylan'ın paramparça olmuş cesedi üzerindeki sır perdesi hâlâ kalkmadı. Delil karartan jandarmaya, 'emir eri' savcıya, hesap sormayan Erdoğan'a hürmetler...

Demek ki Ceylan kendi kendine infilak etti
Ceylan'ın paramparça olmuş cesedi üzerindeki sır perdesi hâlâ kalkmadı.
Türk Silahlı Kuvvetleri "Biz orada havan atışı yapmadık" diyor.
Olay yerini inceleyen insan hakları dernekleri de "Çukur açılmamış, demek ki mayın patlaması söz konusu değil" diyorlar.
Ceylan'ı PKK'nın bombalamış olabileceğini düşünebilirdik, ama Türk Silahlı Kuvvetleri'nden öyle bir açıklama gelmediğine göre -ve olay yerinin birkaç metre ilerisindeki askeri birlik böyle bir saldırıdan habersiz olamayacağına göre- bu da sözkonusu değil.
Asker havan atışı yapmamış, mayın patlamamış, PKK saldırmamış; demek ki Ceylan koyun otlatırken kendi kendine infilak etti!
Olay yerinden savcıya telefon açıp "Güvenliğinizi sağlayamayız, sakın buraya gelmeyin" diyen ve cesedin nakli sırasında delillerin kararmasına yol açan jandarmaya hürmetler...
Jandarmaya saldırmayan ahali veya teröristlerin savcıya neden saldıracağını sormayı akıl edemeyip jandarmanın emrine itaat eden / tavsiyesine uyan savcıya hürmetler...
Burunlarının dibindeki bir patlama hakkında 'Bizimle alakası yok'tan başka söyleyecek sözleri olmayan komutanlara hürmetler...
Genelkurmay Başkanı'ı çağırıp "Bir askeri birliğimizin yanı başında patlama oluyor, bir çocuk feci şekilde can veriyor, fakat ordumuz bu hadise hakkında dört başı mamur bir açıklama yapamıyor. Gözlemciniz yok mu? İstihbaratınız yok mu? Askeri birliklerin etraflarında olup bitenlerden haberdar olmanızı sağlayan mekanizmalarınız yok mu? Peki terörle nasıl mücadele ediyorsunuz?" diye hesap sormayan hükümete hürmetler...

Nasıl devlet ama?

Hakan Albayrak
Alt 05-10-2009, 13:59
liopleurodon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
liopleurodon liopleurodon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

>>> "Bir askeri birliğimizin yanı başında patlama oluyor, bir çocuk feci şekilde can veriyor, fakat ordumuz bu hadise hakkında dört başı mamur bir açıklama yapamıyor. Gözlemciniz yok mu? İstihbaratınız yok mu? Askeri birliklerin etraflarında olup bitenlerden haberdar olmanızı sağlayan mekanizmalarınız yok mu? Peki terörle nasıl mücadele ediyorsunuz?"

Asker her adamın başına patlarsa ne hesap vereceğiz diye adam mı dikecek yani?

Bu işin askerle hiç bir alakası yok. Askerin tek suçu o civarda kışlası olması.

Tahminim, PKK'cının biri buradan roket atmaya çıkmıştır. Roket tutukluk yapıp önlerine düşmüş, kısa düşmüş ve patlamamıştır. Bu gariban yavrucak ta onu bulup oynamaya çıkmış bir masum yavrucuktur.

Daha ortada patlayan şeyin ne olduğu bile belli değilken, bu ne galeyandır? Bu ülkenin askerini bu ülkenin düşmanı ilan etmekten kime ne fayda gelir?
Alt 05-10-2009, 19:29
no_panik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
no_panik no_panik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Her can değerlidir, her can kıymetlidir, ancak gelin görün ki bir insan canı bu denli ucuz, bu denli ayaklar altına alınabiliyormuş. yazık...

bugün rastladığım bir cümlede aslında pek çok şey ifade ediyor.

Gezme CEYLAN bu dağlarda seni avlarlar..

dünle beraber gitti düne ait ne varsa bugün yeni şeyler söylemek gerek
Alt 05-10-2009, 20:43
Yargan Kam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yargan Kam Yargan Kam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Küçük Ceylan ve ölen tüm çocuklar için birer parça daha ölüyorum.

Ailesine başsağlığı ve sabır dilerim.

Not:

İnsanlar biraz daha farklı kaynaklara yönelseler, ulusalcıların şu anda TSK yönetiminden o kadar da hoşnut olmadığını görebilirler.

Bu kadar ayrımcılık yaratılmaya çalışılan bir zamanda elbette bunun tesadüfi bir olay olmadığını anlamak daha da belirgin olmalıdır.

Yurtseverler ve ulusalcılar TSK'yı elbette savunur ve savunacaktır da.

TSK, bu ülkede yaşayan insanlardan oluşur çünkü.

Sadece bu değil, Maraş ve Sivas, 80 darbesi cinayetleri ve teker teker öldürülen aydınlarımızın katliamlarını da unutmamak gerekir.

Unuttuğumuz vakit, nice katliamlar bizleri beklemektedir.

Ölüm, her daim kapımızı çalacaktır elbet.

Ama asıl mühim olan, ölmeden önce barış, kardeşlik ve insanlık için ne yaptıklarımız ya da yapmadıklarımız olacaktır.

Bunun için şimdiden bir olmaya ve dost olmayan memleketlerin kışkırtmalarına meydan bırakmamalıyız.

Sevgi ile...

Umut Samimiyettir...

Önerilen Siteler