Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-07-2017, 17:08
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ama olmuyor bu dünyada egemen sermaye finans ve payın büyük bölümünü o götürüyor. ABD devleti 14 tirilyon dolar borcu var banka ve şirketlere. İngiltere 8 tirilyon İtalya 3 tirilyon dolar.
90 ların sonuna doğru "Tiranların Son Valsi" diye bir kitap okumuştum, ilk başlarını okuyunca sizin bu dediğiniz meseleye gelip, ABD nin de bu kadar borcu varken, başka ülkelere yardım ediyor, borç veriyor filan deyip, bu çelişkiyi işliyordu.
ABD nin de aslında yönetildiğini bu kararları "gri adamlar" denilen kişilerin adeta zorla verdirdiğini, hatta ABD başkanlarını tehdit ettiklerini söylüyordu. Tabi diğer ülke başkanlarınıda.
Bir nevi borçlu olan gebe olur misali, her istediklerini de yaptırıyorlarmış. Bunun yetmediği yerde borsa krizi gibi krizler, hatta depremler filan bile yaptırtabiliyorlarmış.

Kitaptan aklımda kalan kredi karttından da uzak durun diyordu, gelecekte para iyice azalacak ve olay kredi/kontör şekline geçecek, bu da gri adamların ekmeğine yağ sürecek gibi kehanetler vâri söylemleri vardı kitabın.
Zaten kitapta gelecek 30 yılı filan kapsıyordu ki tuhaf bir kitaptı.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 08-07-2017, 18:59
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"Bunlar doymuyor ve bir gün patlayacak.
Bu kapitalistler kendi aralarındaki yarıştan dünyayı unutmuşlar Buna biz paranın insanı yönettiği sistem diyoruz.."
Kartopu

İnanıyorum ki bu sistem yakın bir zamanda çökecektir. artık bunama dönemi yaşıyor bir ayağı çukurda..
Peki sorayım alternatifi ne olur?
Veya komünist sistemi dünya kabul etse sistem dünyanın yükünü kaldırabilir mi yoksa biraz esnek mi davranması gerekir yani kurallarından biraz taviz vermesi gerekir mi? Yani komünizmin olmazsa olmazı ve olmasada olur dediği nedir?

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 08-07-2017, 20:27
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

manas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Bunlar doymuyor ve bir gün patlayacak.
Bu kapitalistler kendi aralarındaki yarıştan dünyayı unutmuşlar Buna biz paranın insanı yönettiği sistem diyoruz.."
Kartopu

İnanıyorum ki bu sistem yakın bir zamanda çökecektir. artık bunama dönemi yaşıyor bir ayağı çukurda..
Veya komünist sistemi dünya kabul etse sistem dünyanın yükünü kaldırabilir mi yoksa biraz esnek mi davranması gerekir yani kurallarından biraz taviz vermesi gerekir mi? Yani komünizmin olmazsa olmazı ve olmasada olur dediği nedir?
Komünizmin ne olduğunu düşünüyorsunuz ki; esnetilmesi gerekli kurallardan bahsetme gereği hissettiniz.

Komünizm bir üretim biçimidir. bu üretimde üretim araçları üzerinde mülkiyet yoktur ve üretim toplumsaldır dolayısıyla bölüşüm de toplumsaldır.

hepsi bu.
anlaşılması ya da anlatılması zor birşeyden bahsedilmiyor. ama konuyu sulandırmak isteyenler var. öyle seyrediyorum ben de.
Alt 08-07-2017, 23:56
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Komünizm isa dir,kapitalizm muhammed,diktatörlük ve fasizmde musa

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 09-07-2017, 08:21
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

manas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"

Komünizmde esnetme olmaz çünkü oldukça esnek insan özgür çalışma mecbur değil insan insanlığını geri almış İnsanı engelleyen her şey tasfiye edilmiş. Doğayla insan kaynaşmış

Ama komünizmin ilk evresi olan sosyalizm konusunda tartışma içeren çok şey var bu yaşanmış deneylerden ders çıkararak yanlışlar ve doğrular masaya yatırılacaktır.
Olmadan olmaz zaten. Yanlış temel üzerine bina yükselmiyor.
Alt 09-07-2017, 08:35
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
90 ların sonuna doğru "Tiranların Son Valsi" diye bir kitap okumuştum, ilk başlarını okuyunca sizin bu dediğiniz meseleye gelip, ABD nin de bu kadar borcu varken, başka ülkelere yardım ediyor, borç veriyor filan deyip, bu çelişkiyi işliyordu.
ABD nin de aslında yönetildiğini bu kararları "gri adamlar" denilen kişilerin adeta zorla verdirdiğini, hatta ABD başkanlarını tehdit ettiklerini söylüyordu. Tabi diğer ülke başkanlarınıda.
Bir nevi borçlu olan gebe olur misali, her istediklerini de yaptırıyorlarmış. Bunun yetmediği yerde borsa krizi gibi krizler, hatta depremler filan bile yaptırtabiliyorlarmış.

Kitaptan aklımda kalan kredi karttından da uzak durun diyordu, gelecekte para iyice azalacak ve olay kredi/kontör şekline geçecek, bu da gri adamların ekmeğine yağ sürecek gibi kehanetler vâri söylemleri vardı kitabın.
Zaten kitapta gelecek 30 yılı filan kapsıyordu ki tuhaf bir kitaptı.

Sevgiler
Evet bu tür kitaplar bir dönemler çok üretildi ama bu tür kitaplarda insanı pasifize etmek istemekte var. Sanki bu kitapları dünyayı bu hale sokanlar üretiyor. İnsana sürekli geri çekilmeyi tavsiye ediyorlar.

Bence insan karşı çıkmalı ve değiştirmeli
Onlar ne kadar zengin olursa olsun her şey onlarında olsa onlarda tek kalp taşıyor ve bizde olan korku onlarda da var.
Eğer bu gün karşı çıkılmaz geri çekilirsek bu bizde alışkanlık yaratır ve işte o zaman köleliğimizi kabullenmiş oluruz.

Bizi onlar modern köle olarak görüyor Yarın böbrek kalp ciğer yedek parçası olarak görecekler. Biz köleliğe bu gün itiraz etmezsek yarın yedek olmaya da itiraz edecek gücümüz kalmayacak.
Alt 09-07-2017, 10:18
Cercis Hz Circis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cercis Hz Circis Cercis Hz Circis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

2017'deki denetim teknolojileri, güvenlik kameraları, işçi ve iş takip sistemleri, business process sistemleri 1991'de olsaydı bir ihtimal Sovyetler komünizmi çökmezdi. Bugün çin'de ve vietnam'da, yürürlükteki komünizmin denetlenebilir oluşu ve iş yapma süreçlerinin takip edebilir oluşu, ticari kâra dönüşüyor. Mal sahibi veya işçi çalıştıran dükkan sahibi, cebindeki telefondan bakarak işyerinin iş sahasına bakan güvenlik kameralarının görüntülerinden işçilerin çalışıp - çalışmadıklarını 7 gün 24 saat kesintisiz takip edebiliyor. İşçiler ise bir tık yapıp online sosyal güvenlik denetimi yaparak ssk primlerinin yatıp yatmadığını ve maaşlarının miktarını ayrımsız ve galeyansız öğrenebiliyorlar. Sovyetlerde bu çift taraflı denetim teknolojisi yoktu. İşçiler çalışıyormuş gibi yapıyorlardı, angarya takılıyorlardı ve Sovyet komünist hükümeti de işçilere emeklerinin karşılığını veriyormuş gibi yapıyordu. Her iki taraf da birbirini kandırıyordu. Çin'deki komünizim sosyal adalete elverişli ve kandırmacaya uzaktır. Çin ve Vietnam komünizmleri, Sovyetlerden daha iyi kâr ediyor oluşlarının sebebi bu business process sistemleridir bana göre.
Alt 10-07-2017, 15:07
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

İnsan neden çalışsın ki? Çalışmak köleleştirir. Zaten köleler ve ücretli köleler çalıştırılmış. Bütün sevimsiz işleri onlar yapmış. "Üst düzey insanlar" ise sanatla, sporla, siyasetle, bilimle uğraşmış. Bol bol gevezelik yapıp, eğlenmişler.

Birilerinin çalışması gerekiyor ama. Aksi halde hayat sürmez. Ayrıca birileri zaten çalışmaya istekli ve bunu yapıyor. Geçim için, para kazanmak için yapıyor bunu. Ticaret, işçilik, ustalık, hizmet vb işlerini serbest piyasa düzeninde birileri zaten istekle, ücret aldığı veya para kazandığı için köleliğini fark etmeden yapıyor.

Bu da insanın kendine yabancılaşması demek. Çünkü emek gücünü kendi doğal ilgi alanları dışında bir iş için harcıyor. Mesela madenlere, yer altına kim inmek ister? Belki mağaracılar...

Komünizm bu çalışmayı komünizan ahlakı yaygınlaştırarak ve bir ihtiyaç hâline getirerek tüm topluma yayabileceğini ileri sürer. Çalışmak nasıl bir ihtiyaç hâlini alabilir ki?

Robotlara işleri yaptırmak çözüm olabilir ama her işi robotlar yapamaz. Ayrıca onlara yaptırılacak işlerin başında da insanlar duruyor. Belki onun için de robot geliştirilir.

Onun dışında çalışma süresini en aza (günde 2-4 saat arası) indirmek de çözüm olabilir. Herkes çalışır ama az. Geri kalan zamanında da hoş işlerle uğraşır. Kendini ve başkalarını geliştiren işlerle...

Böylesi bir ütopya hayata geçirilebilirse iyi. Burada özgürlük fazlasıyla var olabilir. Ama acaba bu gerçekçi mi?

Günde 2-4 saatlik bir çalışma süresiyle, nöbetleşe pek çok kişi tarafından yapılan işin maliyeti artacaktır. Komünizmde maliyet sorun olmayacak. Zaten para da olmayacak. İnsanlar ihtiyacı kadar alıp tüketebilecek. Tabii temel malları. Lüks mallar buna dahil değil. Onları muhtemelen topluma en çok faydalı işler yapmış kimseler kullanacak.

Peki şimdiki gibi bir üretim ve tüketim çılgınlığı olacak mı? Hayır. Üretim de tüketim de azalacak. Malların çeşitliliği ve kalitesi biraz azalacak. Herkes kaytarmak isteyecek ve işleri lakaytça yapacak. Performansa dayalı değerlendirme falan savsaklanacak.

Böyle bir hayatın getirip götürecekleri tartışılır. Eşitlik olacak, tabii toplumun tam denetimi, müdahale hakkı uygulanabilirse. Ama doğru kararlar alınabilecek mi, ekonomi ne durumda olacak, tartışılır.

Ayrıca hizmetler... Mesela sağlık... Ne durumda olacak? Sağlıkta ilerleme için yoğun çalışma gerekir. Bunu günde 2-4 saatlik çalışma süreleriyle yapmam mümkün değil. Ama toplumun geneli az çalışırken, bir kısım insana çok çalışmalarını söylemek ve onları ikna etmek gerekecek.

Ayrıca çalışma sürelerinde ve yapılan işlerde eşitlik yaklaşımı pek doğru değil. Bâzı insanların daha çok çalışması, daha sevimsiz işleri yapmak zorunda kalmaları çok da yanlış değil.

Bir seferinde bir toplantıda insanların ciddi ciddi, bir hastanedeki tuvalet bakımını o hastanede çalışan tüm hizmetli, hasta bakıcı ve doktorların sırayla yapacakları bir ütopyanın savunulduğunu dinlemiştim!

Yani sırası gelince doktor da tuvalet temizliğine gidecekti. Sonra da ameliyatına dönecekti herhalde.

Eşitlik adına böyle uçuk-kaçık şeylerin akıllara gelmesi de ayrı bir tuhaflık.

Neyse, bunlar teorik ve ütopik konular. Asıl günümüzün sorunları bunlar değil. Şimdi bizler kapitalizmin yarattığı pratik sorunları ve acıları yaşıyoruz. Geçmişte ona karşı bulunan sosyalizan çözümlerin de 70 yıl kadar yaşayıp sonra pek de iz bırakamadan kaybolup gittiğini görüyoruz. Bürokratik de olsa, devletçi de olsa eşitlik, özgürlük ve sosyalizm denemeleri idi bunlar.

Kapitalizm ve insan hırsı doğayı, toplumu, gelenekleri ve yaşantıları silip süpürüyor. Tek tip insanı yaratıyor ve çeşitliliği silikleştiriyor. Mallarda çeşitlilik getirirken, insan ilişkilerinde ve yaşantılarında çeşitliliği yok ediyor.

Kapitalizme karşı aslında en iyi mücadele yolu belki de onun önümüze sunduğu mal çeşitliliğine ilgisiz davranmak, onun dayattığı tek tip yaşantının dışına çıkmak ve alternatif yaşantıları geliştirmek. Varsın kendileri tüketsinler, kendileri yaşasınlar. Sadece en az ürün tüketerek, sade hayatları benimseyerek sosyal ilişkiler kurup cazip hâle getirebiliriz.

Şirince Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi. Kapitalizm buraya girmez. Tabii matematik köyü de ücretli ve sanırım biraz pahalı da. Ama yine de kapitalizmin girdiğini söyleyemeyiz. Çünkü amaç kâr değil. Ayrıca alternatif tatil ilanları görüyorum. Standart paketlerden sıkılanların parasını çarpmak için. Hep birlikte atölye çalışması, Uzak Doğu reiki vb aktiviteleri, çadırlar, denize girmek, akşam ateşleri... Bunları düşük paralarla, kâr amacı gütmeden yapmak mümkün olabilir sanki.
Alt 06-10-2017, 10:35
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Kazananın olabilmesi için kaybedenin olması zorunlu değil midir?
Bir futbol maçında beraberlik durumunda taraflar 1'er puan alir. (Toplam iki puan). Galibiyete ise 3 puan verilir.(Toplam 3 puan). O halde kazanan ve kaybedenin olması, eşitlik durumuna kıyasla insanlıga daha fazla puan getirmez mi?
Alt 06-10-2017, 11:47
SelGom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SelGom SelGom isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kazananın olabilmesi için kaybedenin olması zorunlu değil midir?
Bir futbol maçında beraberlik durumunda taraflar 1'er puan alir. (Toplam iki puan). Galibiyete ise 3 puan verilir.(Toplam 3 puan). O halde kazanan ve kaybedenin olması, eşitlik durumuna kıyasla insanlıga daha fazla puan getirmez mi?
İnsanlığa değil bi kaç insana daha fazla puan getirirken çoğunluk kaybetmiş olur.

Önerilen Siteler