Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-10-2009, 02:21
simply a good person - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
simply a good person simply a good person isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

[QUOTE=siparisci;249244]Sen daha kısıtlı beyninin bile %3ünü bile kullanamazken bunu nasıl anlamaya çalışıyorsun [QUOTE]

Sayin siparisci;

merak ettim dogrusu. Siz anladiklarinizda beyninizin ne kadarini kullanabiliyorsunuz?

O k u m a k ....c a h i l l i ğ e ....z a r a r l ı d ı r !
Alt 15-10-2009, 02:35
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Benim babam allahi yener sayin siparisci; Benimle mukayese ederek bile siz hayalinizdeki allahi kul seviyesine, hatta adaha da assagi cektiginizi goremiyor musunuz. Bir yaratici varligina inanacaksaniz inanin size huzur ve umit veriyorsa, buna hicbir itirazim yok; Ancak boyle bir yaraticiyi dininizdekinin seviyesine indirirseniz uzulurum, cunku yakismaz, insan zekasina hakarettir semavi dinlerin kiskanc, gaddar, irk, kavim secen, insan ayiran tanrisi (allah).

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 15-10-2009, 11:47
taabbud taabbud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

[QUOTE=Şaman Türksoy;248578]Evren ya da (eski deyimle) kainat...
Öyle muhteşem bir yapı ki tahayyül etmek bile insan usunu çok zorluyor.
Başka bir yaklaşım:Evren'in yarı çapı 14,5 milyar ışık yılıdır. Yaklaşık olarak tam çap 29 milyar ışık yılı...Kuramsal olarak Evren'i baştan başa katetmek için ışık hızına sahip bir uzay aracı ile yirmi dokuz milyar ışık yılı seyehat etmek gerekiyor...Ayrıca Evren genişlemeye devam ediyor.

Bu kadar değil, tanımlamaya çalışılan muazzam yapı içinde bütün denizlerdeki ve çöllerdeki kum taneleri sayısınca irili ufaklı milyarlarca yıldız yer almakta.Gezegen,meteor vs gibi nispeten küçük gök cisimlerini hesaba katmıyoruz.

Evren'deki toplam madde miktarı göz önüne alındığında on metreküplük uzay hacmine isabet eden madde miktarı sadece bir elektron kadardır.
Bu akıl almaz yapıda insan ise yok sayılabilecek bir varlık.

Şimdi bir soru:Çok basit ve sade olarak tanımlamaya çalıştığımız akıllara zarar bu yapıyı yaratan tanrı, tüm yapı içinde bir elektron kadar hükmü olmayan aciz insanı kendisine elçi yapar da Dünya'ya gönderir mi?

Bakıyorumda mesajında kendinin ne kadar akıllı olduğunu akılsız kesime ıspatlamaya çalışır gibi bi havan var. Mesajın sonundada kendinle çelişiyorsun. İnsan aklını asla küçümseme, bak insan senin dediğin gibi değersiz bir varlık olsaydı bütün bu evreni nasıl araştırıp bunca bilgiye ve ilime ulaşırdı? demekki yaratılanların en şereflisi İnsanmış bunu sen hala anlayamamışsın anlaşılan. Haa ama bilmen gereken bişey var oda şu Ne kadar akıllı olursa olsun insan aklı herşeyi yaratan Allah'ın bütün işlerine mantık erdiremeyecek kadar acizdir. Tıpkı evrende acizliği olan bütün canlılar gibi. Bana acizliği bulunmayan bir canli gösterebilen varsa çıksın hadi!
Alt 15-10-2009, 12:12
Üye

Titan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Niçin imtihana gerek duyuluyor? İmtihan sonunda bir kısım cennete, diğer bir kısımda cehenneme gidecek, insanları yaratıp sonra kategorilere ayırarak onları sınava çekmenin ne anlamı var? Bu sınavın bir argümanı olması lazım, durup-dururken böyle bir şeye neden ihtiyaç duyulmuştur? Bizden başka canlılar da böyle bir sınava tabi tutulmuşlar mı? Sınav sonunda insanların bir kısmı sonsuza kadar yanarken, diğer bir kısmı da sonsuza kadar yaşayacak, sonsuza kadar yaşayacak olanları nasıl bir hayat bekliyor? Her günleri aynı mı olacak? Canları sıkılacak mı? Yaratıcıyla diyalogları nasıl olacak?

Evet, bunlar da benim zamanında "sınav" hakkında aklımda kalan sorulardı, gerçekten şu soruyu merak ediyorum; bir yaratıcı neden böyle bir sınava gereksinim duyar?
İmtihan diye küçücük bir kelimeyi kafaya takmışsınız niye imtihan var ne gerek var falan filan. Sen ilah olsaydın aynı fabrikasyon ürünü gibi standart insanlarmı yaratırdın, öyle bişey yaparsan bütün insanlar birbirine benzer ve kimin kim olduğu anlaşılmazdı, eğer görünüşleri farklı insanlar yaratsaydın bu sefer görünüşünü beğenmeyip niye bu insan benden daha güzel diye soranlar olacaktı, eğer onların hepsine aynı ilmi aynı yeteneği verseydin dünya üzerinde diğer işleri yapacak insanları nerden bulacaktın. her ne şekilde yaractacak olursan ol, sonunda bazılarının haksızlığa uğradıklarını düşünmelerine mani olamayacaktın. Tıpkı senin şimdi düşündüğün ama aklının almadığı gibi. İşte bunun için Allah Ahiret hayatını yarattı. Burada haksızlığa uğradığını düşünen özürlü kardeşim orada başına gelen şeyin Allah'tan geldiğini ve buna sabredip isyan etmediği sürece öbür dünyada kendisini sonsuz ve sorunsuz sıkıntısız nimetlerle dolu bulacağını bilir ve sabreder. Hem haşa Allah adaletsiz diyenler nereden biliyorlar. Onlara Allah'ın gördüğü bir hesabın sonucumu ulaşmış. Allah ceza kanunu gibi bir kitap gönderip 1 sevap şu kadar cennet dakikası, 1 günah şu kadar cehennem azabı diye bildirmemiştir. O zaman sen Allah'ın adaletsiz olduğunu nerden uyduruyorsun. Senin aklının ilmi yetermi bunu anlamaya. 20 li yaşlarda kendini ne sanıyorsun. Allah'ı yarattıkları canlılarla mı kıyaslıyorsun? Allah bu dünyada gördüğün hiçbir yaratılmışa benzemez. Üşenme Allah'ın sıfatlarını bi oku.
Alt 15-10-2009, 13:11
Şaman Türksoy Şaman Türksoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

taabbud´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bakıyorumda mesajında kendinin ne kadar akıllı olduğunu akılsız kesime ıspatlamaya çalışır gibi bi havan var.
Sayın taabbud ; kullandığınız ayamaya bakarak sizin henüz özgür birey mertebesine erişmemiş olduğunuzu düşünüyorum. Tercihiniz "kulluk" ise özgür zihinler sizi rahatsız eder. Hem taabbud ehli olup, hem de özgür beyine malik olduğunu düşünmek ise çelişkilerin en derinidir.

Ayrıca hitap biçiminiz ve hiç tanımadığınız birine karşı kullandığınız üslup "forum kültürü" nüzün hangi seviyede olduğunun kanıtıdır. Benimle muhatap olmayınız, olacaksanız lütfen üslubunuzu gözden geçiriniz.
Alt 15-10-2009, 13:22
Üye

ozgur_´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu soru hep kafama takılırdı. Örneğin bizlerde imtahan ediliyoruz peygamberlerde, bizlerde imtahan ediliyoruz isanın, musanın vs. mücizlerini görenlerde. Bu durumun olması, imtahanda haksız bir durum olmuyor mu ?
Bakın siz işin kolayına kaçanlar, islamı neden kabul etmiyorsunuz ben size açıklayayım mı? Yok Allah varmı? ispatlayın, bunlar haksızlık değil mi? falan filan gibi kendinize bahaneler bulup ancak kendinizi ve kendiniz gibi olanları kandırıyorsunuz. Siz korkuyorsunuz, islamda namaz var, oruç var,zina yapmamak var, faiz yememek var, kul hakkını gaspetmemek var, haram var, helal var, zekat var, sadaka var, fitre var, günah var, sevap var var da var, işte buna herkesin gücü yetmez. Herkes bu yükü kaldıramaz. Allah kimseyede kaldıramayacağı bir yükü yüklemez buyrulmuştur. Sizde ne var: haram yok, herşey helal, namaz yok, abdest yok, gusul yok, oruç tutup günboyu aç kalmak yok, faiz yememek yok, anaya babaya saygı itaat gibi bi zorunluluk yok, zina diye bişey yok, kızkardeşinle bile ilişkiye girmene sadece senin karekterin karar verir sonuçta size göre bi günahı yok. hatta insan annesiyle bile yatabilir sizin gibi ilahı olmasa demi, ne güzel ya demi, günah yok herşeyi yap, hırsızlık yap, adam öldür, tecavüz et, insanların kafasını kes, parçalara ayır, hayvanlara işkence yap, hayvana bile tecavüz et. anneni sat, erkeklerle ilişkiye gir, daha nice nice faliyet bulabilirsin zorlanmadan. Sizin gibi olmakta nevarki ya, marifet iman edip ibadet etmekte, siz müslümanları akılsız cahil zannediyorsunuz ama adamların katlandıklarına bi bakın bakalım. herkesin harcı değildir yani. Müslümanlar en şerefli en değerli insanlardır, tabi Allah'ın katında. ee bizede bu yeter, sizden takdir bekleyen, saygı bekleyen yok. hatta benden nefret etmenizi ve bana küfürler yağdırmanızı temenni ediyorum. Rabbim benden razı olsun yeter.
Alt 15-10-2009, 13:40
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

hatta benden nefret etmenizi ve bana küfürler yağdırmanızı temenni ediyorum.
sayın taabbud,

temenninizin aksine biz sizden nefret de etmeyiz, size küfür de etmeyiz.

Ama şu yazdıklarınızı tekrar bir insaflıca okuyunca belki görürsünüz ki, siz bizlere demedik laf bırakmamışsınız.

hatta insan annesiyle bile yatabilir sizin gibi ilahı olmasa demi, ne güzel ya demi, günah yok herşeyi yap, hırsızlık yap, adam öldür, tecavüz et, insanların kafasını kes, parçalara ayır, hayvanlara işkence yap, hayvana bile tecavüz et. anneni sat, erkeklerle ilişkiye gir, daha nice nice faliyet bulabilirsin zorlanmadan.

Non-teist insanlara böyle bir pencereden bakmanız çok düşündürücü! Diyecek pek birşey bulamıyorum ve birkaç gün evvel başka bir arkadaşımızın sorusuna cevaben yazdığımı aynen alıntılamakla yetiniyorum:

(1) Kastettiğiniz eğer başkalarına zarar veren haksızlıklar ise, ve siz bunu sadece cehennem korkusu veya cennet vaadi ile yapmıyorsanız, zaten çok sakat bir durum var ortada.

(2) Bugün ateistlerin en çok olduğu ülkelere bakın ve bu ülkelerdeki suç oranlarını müslüman ülkelerle kıyaslayın. Geceleyin tek başınıza müslüman bir ülkenin şehirlerinde mi kendinizi daha güvende hissedersiniz, yoksa İsviçre'nin sokaklarında mı?

(3) Hapishanelerde sizce (orantısal olarak) ateistler mi daha çoktur, inançlı kişiler mi?

(4) Eski Yunan Felsefesinden günümüze kadar nice filozof, düşünür, yazar hukuk ve ahlak felsefesi hakkında düşünce üretirken, hiç Tanrı, Kitap, cennet ve cehennem'e ihtiyaç duymamışlar. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu insan aklı ile ortaya koymaya çalışmışlar.

(5) ''Dinler olmasa idi, iyi insanlar iyi şeyler kötü insanlar da kötü şeyler yaparlardı. Ama iyi insanların kötü şeyler yapmaları ancak din ile mümkün''

saygılarımla
Alt 15-10-2009, 13:45
Üye

ozgur_beyin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yahu allah hiçbir şeyi bedavaya gitmesin diye böyle bir sistem kurmuş.
deli dumrul susuz dereye köprü kurmuş, misali ,köprüden geçenden bi akça geçmeyenden iki akçe allahta böyle bir sistem deniyor.maksat imtihan olsun
Merak ediyorum sizinle bir anlaşma yapılsa ve dense ki; sadece Allah'ın varlığını kabul edin ama yine ateist gibi yaşayın. yani ibadet falan yok, ceza yok, sorgu sual yok dense, yinede Allah yok dermiydiniz? Siz Allah var derseniz bisürü şeyide kabul etmek zorunda kalacağınızın farkında olduğunuz için diyemiyorsunuz bunu. Tıpkı firavunun düşünceside buna benziyordu. Adam milleti rabbiniz benim diye inandırmış, yediği önünde yemediği arkasında, servet içinde yüzüyo karı kız bol miktarda, ee adamın zoruna gitti şimdi bunlardan vazgeçmek ve inkar etti, ama bakıyorum sizin onun gibi bi servetiniz, imkanınız falanda yok ama siz yinede Allah yoktur diyorsunuz, bence tevbe etmezseniz firavundan bile daha ağır cezalandırılacaksınız.
Alt 15-10-2009, 13:52
Üye

[QUOTE=ulpian;249371]sayın taabbud,

temenninizin aksine biz sizden nefret de etmeyiz, size küfür de etmeyiz.

Ama şu yazdıklarınızı tekrar bir insaflıca okuyunca belki görürsünüz ki, siz bizlere demedik laf bırakmamışsınız.

ben kimseye siz bunu yapıyorsunuz demedimki, bunu yapmaktan bir ateisti ne alıkoyabilir bana bunun cevabını verebilirmisin. insanlık falan deme ama insanlığını yitirmiş bir adam bunu yapabilir, bir müslümanda bunu yapabilir deme bana çünkü bunları yapan müslüman olamaz. Müslüman nasıl olunur ve müslüman nasıl kalınır bunu bi araştırın. Etrafı gözlemleyip aha bak adam müslümanım diyo bunu yapmış gibi klişe şeyleri kendinize örnek almayı. Müslüman elinden, belinden ve dilinden zarar gelmeyen insandır.
Alt 15-10-2009, 14:01
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

ben kimseye siz bunu yapıyorsunuz demedimki, bunu yapmaktan bir ateisti ne alıkoyabilir bana bunun cevabını verebilirmisin.
Güzel ve eski bir soru sayın taabbud,

insanları haksızlıklardan alıkoyan sebepleri, neyin haksız neyin haklı olduğunu tayin edebilme yetilerini, tanrı-ahiret inancı olmayan toplumlarda (tarihde ve günümüzde) hangi kuralların ve neden hüküm sürdüğünü, dilerseniz ayrı bir başlık altında tarihi, felsefi, sosyolojik, evrimsel açıdan etraflıca tartışabiliriz (zati forumumuzda biraz daha göz gezdirirseniz bu konuyla ilgili açılmış bir çok başlık olduğunu görebilirsiniz. Ama kendi araştırma, analiz, yorum ve düşüncelerinizi derli-toplu bir şekilde sunmak ve tartışmaya açmak isterseniz, elbette yeni bir başlıkta da zevkle tartışırız.)

saygılarımla

Önerilen Siteler