Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-12-2012, 03:15
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Jingo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Efendim, ay'ın dünya etrafında döndüğünü niye ortaya getirelim? Orada bir hata yok ki.

Yani Kuran bir tespit yapmış; Ay konusunda tutturmuş, Güneş konusunda tutturamamış...

Çünkü Kuran'a göre hem Ay, hem de Güneş; dünya etrafında dönüyor. Ay için yaptığı tespit zaten doğrudur, o yüzden onu ortaya getirmeye gerek yoktur. Güneş hakkında yaptığı tespit yanlıştır, biz de onu konuşuyoruz...

Bakara 258 hakkındaki fikrinizi anlamadığımı belirtmiştim, Arapça bilmiyorum. Nedir sizin fikriniz? "Güneş'in doğudan GETİRİLMESİ" değil mi ayetteki anlatım? Ben size soruyorum zaten Siz bana sormayın, Arapça'dan anlamam...

Ayrıca "Kehf 86" ve "Kehf 90" bilimsel açıdan doğru mudur? O eleştirimi niye beğenmediniz?

Güneşin doğduğu yere gitmiyor mu Zülkarneyn? Biz mi yanlış yorumluyoruz bunu? Bunu da izah etmenizi beklerim.

Ve "Güneş'in Ay'ı takip etmesi"ni (ya da tam tersini) de BİLİMSEL OLARAK açıklayan çıkmadı hala daha.
Nicin tutturamamis efendim? Siz Vatikan'la veya oryantalistlerin gorusleriyle karistiriyor olmayasiniz?

Sizin gunes takintinizdan tutturamamis olabilir mi acaba?

Siz, "dunya yildiz'in etrafinda doner" diyor musunuz ki, kitabi yazan bunu tutturamamis olsun?

Aman diyeyim! Akil degerlidir. Hani bunu inancli, dinsiz vs. tayfa soylese imandan sebepli deriz neyse de, siz ateist olaraksoyleyince garip oluyor.

Bu kitap insan urunu mu? Evet, bunda mutabikiz sizinle. O cagda yasamis insanlar bilissel kavrayisa ve yetilere sahip miydi bizler gibi? Tabi ki evet.

Gunes nedir sayin Jingo?
Gunes bir yildizdir epi topu.

Tamam bunlarin hepsi birer mitolojik soylem, anlati, kayit altina alma tarihi olarak, ama gerekcelerini cogunluk ulasabildigimiz olcude, biliyoruz bugun bilimsel olarak.

Siz bana kalkip tutarsiz bir sekilde israrla ilgili ayeti ornekliyorsunuz.

Bakin tutarsiz tesbitlerinizi gorun.

Alin size ayetler;

Üzerine gece karanlığı basınca, bir yıldız gördü. “İşte Rabbim!” dedi. Yıldız batınca da, “Ben öyle batanları sevmem” dedi.

Ay’ı doğarken görünce de, “İşte Rabbim!” dedi. Ay da batınca, “Andolsun ki, Rabbim bana doğru yolu göstermezse, mutlaka ben de sapıklardan olurum” dedi.

Ibrahim, dogup batanlari sevmem bunlar rabbim olamaz derken, mademki gunesi dogudan getirtiyor sozum ona size gore, o halde nicin gunes'i de katmiyor bu ayetlere?

Gunes dogup batmiyor mu onlarin yasadigi donemde?

Ta en basta sordum size "var mi boyle bilimsel kayit filan?" diye, degil mi?

Gunes zaten bir yildiz(bugun dahi bu boyle), neticede bir gok unsuru, bu ilkel de olsa o zamanlarda da biliniyordu.

Ibrahim inancliydi tamam, ama ona gore her bir olus, is inandigi guc tarafindan gerceklestiriliyordu. Bu tanri inanci tasiyanlar nezdinde istisnasiz boyledir.

Siz eski insanlari ahmak mi saniyorsunuz?

Tutarli incelemek bunu gerektirir.

Yoksa carsaf carsaf Vatikan/oryantalist calismalariyla Kuran'i curutemezsiniz.

Curutecek biri varsa, ciksin kendi bilgisiyle curutsun, ben de goreyim, ogreneyim, aydinlanayim.

Cunku gokbilimi anlamda curutmeye calistiginiz ayetlerin tumu Tanah'la iliskilidir. Tanah ise doneme iliskin inanclar bakimindan adeta mitolojik karisik bir depodur, bircok yerden beslenir.

Vatikanin veya batili oryantalistlerin Kuran'a iliskin
gorusleri , Tanah'i curutmeye yetmez.

Bugun aklibasinda bilim adamlari bile ayni seyi vurguluyor;

Peki bu bulgu temel fizik teorileriyle uyumlu mu, yepyeni bir teori mi doğuyor?
Eğer bulunan parçacık gerçekten Higgs Bozonu ise, bizi buraya kadar getiren kuram olan Standart Model’i doğrular nitelikte olacaktır. Yani temel fizik kuramları, kuantum ve görelilik gibi bilgiler ile uyumlu. Zaten bunlara tamamen zıt bir şey bulmamız mümkün değil. Biz Vatikan değiliz ki önce ‘dünya tepsidir’ veya ‘duruyor’ deyip sonra ‘yok yuvarlakmış, dönüyormuş’ diye devamlı kendimizle çelişelim.

Bilimde ilerlemeler adım adım ve her adımdan emin olarak yapılır. Bu yüzden Higgs’i bulduk’ demiyoruz.”

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=30607

Yoksa dindar kesim veya bir kisim hristiyan alemi istedigi kadar paralasin kendisini tanri parcacigi diye..

Hep soyluyoruz soylemekten de bikmayacagiz.

Kitabi o-ku-ya-cak-si-niz, kitabi okumadan kulaktan dolma lafla peynir gemisi yurutmeye kalkarsaniz, " hopp kardesim! bir dakika " derler size.

Cunku akil var, mantik var, bu kitap insan urunu, ulema, seyh vs. aklina ihtiyacimiz yok.

Simdi bu yazdiklarimi bir okuyun, arkaniza yaslanip dusunun, sonra diger sorulariniza gecelim.

Ben bilmiyorum siz soyleyin anlamini demekle olmuyor, siz de biraz arastirin. Varsayin ki (misal) ben size yalan soyluyorum veya atiyorum, hic suphe etmeksizin dogmatik bir sekilde inanacak misiniz benim soyledigime?
Alt 01-12-2012, 05:06
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Nicin tutturamamis efendim? Siz Vatikan'la veya oryantalistlerin gorusleriyle karistiriyor olmayasiniz?

Sizin gunes takintinizdan tutturamamis olabilir mi acaba?
Niçin tutturamamış

Kuran'da "Dünya, Güneş'in etrafında döner." şeklinde bir ayet olmadığı için olabilir mi? Bilimsel olan bu çünkü.

Var mı böyle bir ayet?

Madem "tutturmuş" diyorsunuz, görelim bu ayeti. Bakın tekrar ediyorum, 2 ihtimal var.

Kuran'ın "Güneş-Dünya" hakkındaki tespiti:

1- Doğrudur.
2- Yanlıştır.

Ben "yanlış" diyorum, siz "tutturmuş" diyorsunuz. Tamam, ayeti alalım sizden.

Hem ne ortantalisti, ne Vatikan'ı yahu...

Kuran'ın Güneş hakkındaki tespiti doğru mu, yanlış mı? Konu bu.

Siz "doğru olduğunu" iddia ediyorsunuz? Hani ayet?

Siz, "dunya yildiz'in etrafinda doner" diyor musunuz ki, kitabi yazan bunu tutturamamis olsun?

Aman diyeyim! Akil degerlidir. Hani bunu inancli, dinsiz vs. tayfa soylese imandan sebepli deriz neyse de, siz ateist olaraksoyleyince garip oluyor.

Bu kitap insan urunu mu? Evet, bunda mutabikiz sizinle. O cagda yasamis insanlar bilissel kavrayisa ve yetilere sahip miydi bizler gibi? Tabi ki evet.
Hangi insanlar bunlar?

Kuran'ı yazanlar mı?

Kutuplardan bahsetmeyen (çünkü haberi olmayan), Kuzey ve Güney'i bile bilmeyen (ya da Kuran'a almayan) insanlardan bahsediyoruz.

Yunan bilimlerinden ya da bilim insanlarından bahsetmiyoruz efendim. Arap Yarımadasından ve çöl Araplarından bahsediyoruz. Kendilerinin ne kadar bilimsel olduklarını iyi bilirsiniz, "devenin bevlini içmenin" sağlıklı olduğunu söylerler.

Böyle bir bilimsel(!) düzeyde Güneş hakkında tutarlı tespit yapmış olsalardı, zaten ben şu anca gece namazı kılıyor olurdum. Birazdan da sabah namazına kalkardım.

Ayrıca, "Dünya, yıldız'ın etrafında döner." sözü doğrudur evet. O yıldız "Güneş" ise eğer...

Yanlış mı yani bu ifade?

Gunes nedir sayin Jingo?
Gunes bir yildizdir epi topu.

Tamam bunlarin hepsi birer mitolojik soylem, anlati, kayit altina alma tarihi olarak, ama gerekcelerini cogunluk ulasabildigimiz olcude, biliyoruz bugun bilimsel olarak.

Siz bana kalkip tutarsiz bir sekilde israrla ilgili ayeti ornekliyorsunuz.

Bakin tutarsiz tesbitlerinizi gorun.

Alin size ayetler;

Üzerine gece karanlığı basınca, bir yıldız gördü. “İşte Rabbim!” dedi. Yıldız batınca da, “Ben öyle batanları sevmem” dedi.

Ay’ı doğarken görünce de, “İşte Rabbim!” dedi. Ay da batınca, “Andolsun ki, Rabbim bana doğru yolu göstermezse, mutlaka ben de sapıklardan olurum” dedi.

Ibrahim, dogup batanlari sevmem bunlar rabbim olamaz derken, mademki gunesi dogudan getirtiyor sozum ona size gore, o halde nicin gunes'i de katmiyor bu ayetlere?

Gunes dogup batmiyor mu onlarin yasadigi donemde?

Güneş'i katıyor efendim, bir sonraki ayeti okusaydınız keşke.

Enam 78 = Güneşi doğarken görünce de, Rabbim budur, zira bu daha büyük, dedi. O da batınca, dedi ki: Ey kavmim! Ben sizin (Allah'a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım.
http://www.kuranmeali.org/6/enam_sur..._mealleri.aspx

Gördünüz mü tutarsızlığınızı?

En azından bu hatanızı bari kabul edersiniz değil mi?

Ayrıca; Güneş'i İbrahim getirtmiyor, ben böyle bir cümle kurmadım.

"Güneş'i GETİREN/HAREKET ETTİREN Allah'tır." dedim. İbrahim sadece bununla hava atmaktadır, o kadar.

Yahu şunu hiç sormuyorsunuz; madem Güneş kendiliğinden hareket ediyor ve ayette BİLİMSEL BİR HATA yok, o zaman İbrahim'in kafir'e bu sözü söylemesinin ne anlamı var?

Boş konuşmuş oluyor demek ki.

Ta en basta sordum size "var mi boyle bilimsel kayit filan?" diye, degil mi?

Gunes zaten bir yildiz(bugun dahi bu boyle), neticede bir gok unsuru, bu ilkel de olsa o zamanlarda da biliniyordu.

Ibrahim inancliydi tamam, ama ona gore her bir olus, is inandigi guc tarafindan gerceklestiriliyordu. Bu tanri inanci tasiyanlar nezdinde istisnasiz boyledir.

Siz eski insanlari ahmak mi saniyorsunuz?
"Ahmak" olup olmamalarıyla ne alakası var?

Bakın kutuplarda niye oruç tutulamaz bilir misiniz?

Buna basit bir cevap versek, "Ayet yok." deyip geçeriz. Esas sebep şudur:

Çünkü Kuran'a göre dünya düzdür, ve Güneş de dünyanın etrafında döner.

Bu nedenle her 12 saatte bir (dünyanın her yerinde) Güneş doğmak zorundadır.

Bakın Kuzey-Güney yönlerinin olmamasını da göz önünde bulundurun, ayrı ayrı düşünmeyin bunları.

Halbuki dünya düz olmadığı için, böyle bir olay (her 12 saattte bir doğması) kutuplarda görülmemektedir.

O yüzden "kutuplarda namaz/oruç" konusunda Kuran çuvallamıştır.

Niye çuvallamıştır?

Çünkü "Güneş" konusunda çuvallamıştır.

Aksi halde, "kutuplarda ibadet" için ayet olmalıydı, ama yok. Hadis var mı? Yok.

Ne var peki? İlahiyatçıların kıvırmaları.

Benim bu cümleleri kurmam için Vakitan'a ihtiyacım mı var acaba?

Kutuplarda namaz/oruç için ayet gösterirseniz, "Güneş" konusunda size hak vereceğim.

Beni "Vatikan ajanı" yapmakta ısrarcısınız ne yazık ki.

Tutarli incelemek bunu gerektirir.

Yoksa carsaf carsaf Vatikan/oryantalist calismalariyla Kuran'i curutemezsiniz.

Curutecek biri varsa, ciksin kendi bilgisiyle curutsun, ben de goreyim, ogreneyim, aydinlanayim.
Yaptığım yorumların Vatikan/oryantalistler ile hiç alakası yoktur. Yani bu da nereden çıktı anlamış değilim, hayret yahu. Türkiye'deki meallere göre yorumluyorum. Veya ulemanın yorumlarına baksaydım hala daha Müslümandım...

Türkiyedeki meallerin hepsi yanlışsa, o benim değil çevirmenlerin sorunudur.

Bu nedenle bu tespitinizde haksızlık yapmaktasınız.

Bunları kilisenin sitesinden kopyala-yapıştır yaptığımı falan mı zannediyorsunuz?

Ben kopyala-yapıştır yapmam, hiç huyum değildir. Ne yazıyorsam kendi fikrimdir. Kendi fikirlerimi zaman zaman TEFSİR ile desteklerim, ancak hiçbir TEFSİR'i referans almam/önermem. Kurtubi'nin tefsirini bu yüzden verdim. Kurtubi'nin tefsirini okuyarak dinden çıkmadım yani.

Hep soyluyoruz soylemekten de bikmayacagiz.

Kitabi o-ku-ya-cak-si-niz, kitabi okumadan kulaktan dolma lafla peynir gemisi yurutmeye kalkarsaniz, " hopp kardesim! bir dakika " derler size.

Cunku akil var, mantik var, bu kitap insan urunu, ulema, seyh vs. aklina ihtiyacimiz yok.

Simdi bu yazdiklarimi bir okuyun, arkaniza yaslanip dusunun, sonra diger sorulariniza gecelim.

Ben bilmiyorum siz soyleyin anlamini demekle olmuyor, siz de biraz arastirin. Varsayin ki (misal) ben size yalan soyluyorum veya atiyorum, hic suphe etmeksizin dogmatik bir sekilde inanacak misiniz benim soyledigime?
Yahu ben bu yazdıklarınızdan hiçbirşey anlamıyorum.

Beni de kilise ajanı yaptınız ya tebrikler.

Bundan sonra Kuran ayeti yazmam ve konu açmam efendim merak etmeyin.. Bu ne yahu?

Yok Vatikandı, yok ortantalislerdi...

Yazdığım ayetlerin meali TÜRKİYE MEALLERİ'dir...

Türk ilahiyatçılar kiliseye hizmet ediyorsa onu bilemem.

Tamam peki. Kuran, Güneş hakkında yanılmamıştır. Kuran'a göre dünya, Güneş'in etrafında dönmektedir. Hiç hata yoktur. İlahi bir kitap olmamasına rağmen, bu konuda cahil çöl Arapları doğru tespit yapmıştır.

"Tanah" demeyin, Kuran'a geçen bilgilerin çoğu yarım yamalak geçmiştir. Kuzey-Güney'in Tevrat'ta olup Kuran'da olmaması buna bir örnektir.

Böyle diyeyim ki, Vatikan'dan farklı düşünmüş olayım en azından.

Ay da BİLİMSEL OLARAK Güneş'i takip eder zaten. Kehf 1-2'de de hata yoktur, doğrusu budur.

Siz, "Biz de 'Ay, Güneş'i takip eder.' diyebiliriz." diye BİLİMSEL bir cümle kuruyorsunuz.

Sonra beni Vatikan ajanlığıyla/papağanlığıyla, kitabı bilmemekle, lafla peynir gemisi yürütmekle suçluyorsunuz. Yaptığım yorumlara "oryantalist/Vatikan yorumları" diyorsunuz.

Tartışmadan çekiliyorum, kolay gelsin.

Konu Jingo tarafından (01-12-2012 Saat 05:20 ) değiştirilmiştir.
Alt 01-12-2012, 12:42
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Niçin tutturamamış

Kuran'da "Dünya, Güneş'in etrafında döner." şeklinde bir ayet olmadığı için olabilir mi? Bilimsel olan bu çünkü.

Var mı böyle bir ayet?

Madem "tutturmuş" diyorsunuz, görelim bu ayeti. Bakın tekrar ediyorum, 2 ihtimal var.

Kuran'ın Güneş hakkındaki tespiti doğru mu, yanlış mı? Konu bu.

Sayin Jingo;

Kuran'in gunes hakkinda tartisma baglaminda bir tesbiti yok ki! Yoruma acik. Tesbiti iddia eden sizsiniz.

Kuran'a gore, gunes, dunyanin etrafinda doner diyorsunuz.

Ben de size diyorum ki; Bilimsel olarak Gunes yildizdir, bunun otesi yok. Yanlissa buyrun curutun ister bilimsel olarak, ister kitapsal olarak.

Hayir ben tutturmus demiyorum ki, size soruyorum; "nicin tutturamamis olsun, sizin gunes takintinizdan olabilir mi acaba?" diyorum.

Sebebini de size bilimsel veya kitapsal bir sekilde koyuyorum. E size tesbit ettiginiz ayete iliskin diger karsi ayetleri de veriyorum ve soruyorum. Size kacinci keredir tekrar ediyorum ama okumamakta direniyorsunuz. Size yazilana da cevap vermiyorsunuz. Koydugunuz ayetler dogrulamiyor tesbitinizi, karsi ayetleri var cunku. Guzel kardesim bakin size yukarda acikca yazdim, hala Kuran'i yazan insanlar demektesiniz, sizin goksel olarak curutmeye calistiginiz Kuran ayetleri, Tanah'la iliskilidir. Tanah konu bakimindan zengin oldugu icin, bu konuda curutemezsiniz kolayinda. Oturun Kuran'daki Tanah ayetlerini cikarin bakalim, geriye ne kalacak elinizde Kuran'dan . Akil var, mantik var . Kuran'da kuzey-guney'de yok, ne yani simdi colde yasamis insanlara yonelik bunlar bilmezler yonleri, cahiller mi diyeceksiniz? Gulerler yahu buna. Baska yerde soylemeyin.

Siz bana Kuran'da bir tane bildigimiz anlamda Arap veya Bedevi kelimesi gosterir misiniz?

Bakin surada bir basligimiz var, gidin gosterin orada hemen aydinlatin bizi.

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=20668

Cok yasayin siz sayin Jingo, hala "eger o gunes'se, evet dogrudur , yanlis midir bu ifade?" demektesiniz. Yanlis dedim mi ki size? Ornegi size veren benim zaten. Gidin simdi buna gore inceleyeyin iddianizi demek istiyorum. Daha nasil acikca soyleyebilirim ki acaba????

Tebrikler.. Arayarak Enam 78'i bulmussunuz.
Bakin bazen bilincli olarak yapilan tutarsizliklar, once mesaj boyunca anlatilmaya calisilan seyi, kisinin kendi kendine anlamasina, idrak etmesine yardimci olur. Tartismalarin kucuk bir ayrintisidir bu.

Eee simdi nerde kaldi en bastaki iddianiz tesbitinize iliskin?
Ibrahim diyor ki; Allah gunesi dogudan getiriyor, bu ayet Kuran'da gunes'in dunya etrafinda dondugune kanit olabilir, demistiniz.

Tekrar basa donduk!
Ben de diyorum ki; bu kesfedilmeden once(dunyanin gunes etrafinda donusu) gunesin baska bir yerden dogduguna iliskin bir bilimsel vs. kayit var mi? Kutup'a filan hic girmeyin cikamassiniz oralardan aman diyeyim. Bakin boyle soracaginizi bildiklerinden yazmislar. Allah isterse golgeyi sabit kilabilirmis. Yani gunes'i veya ay'i.. Yani yildiz'i ve ay'i. Hatta golgenin ispatini da gunes/yildiz olarak sunuyor bu da yetmez gibi. (gunes'i ona/golgeye delil kildik diyor)

Tamam kutupta 6 ay gunes/yildiz dogmuyor veya batmiyor. Bunlar zaten tarih icinde yasanmis, gorulmus seylerdir. Biraz evrim filan okuyun . Adamlar nasil cikmis yukariya kuzeye filan. Ne diyor bilim cevreleri bunun icin? Hani buz cagi'dir sudur, budur vs. Insanlik tarihinin yasi ortada zira. Sonra hicbir ateist, bugunku modern bilimin, antik dunya uzerine insa edildigini reddetmez. Ancak antik dunya, antik Yunan'la baslamaz, antik Yunan, antik Misir, Babil vs. farkli uygarliklarin urunlerinin kaymagini yer.

Ibrahim'in soylemesinin ne anlami varmis?

Su anlami varmis. Okursaniz gorursunuz, okumadan goremessiniz. Karsindaki kisi ona, oluleri diriltirim veya oldururum diyor. O da ona diyor ki; benim bir tanrim var, gunesi dogudan getirir, haydi sende batidan getir(oyle degil tabi cumlenin ikinci kismi ya, neyse kirmayalim sizi) Bugun size birisi kalkip; Jingo ben sizi oldururum ve diriltirim dese, siz o kisiye ne cevap verirsiniz?

Biraz tutarlilik lutfen!

Demek dunya duz oldugu icin kutupta oruc tutulamiyor. Kutuplarda, ayet olmadigi icin oruc tutulamaz degildir sayin Jingo. Yani ateist kesim bu kadar basit bir aciklama getirmez. Kuran'da oruc bahsi tartismalarimizi okuyunuz lutfen sitede. Tekrar tekrar yazmayalim ayni seyleri. Ilahiyatcilarin kivirmalarini bosverin, kivirsin onlar, siz oruc'u nasil bilirsiniz ondan haber verin? Kavramin icerigi nedir vs? Anlatin bir ara vaktiniz oldugunda farkli bir baslikta.

Kuran cuvallamaz bu konuda , siz oruc cesitlerini bilmiyorsaniz Kuran ne yapsin? Kutupta gerekli kosullar yoksa, saatiniz vs. filan da yoksa ve buna ragmen ille de oruc tutmak istiyorsaniz, konusmama orucu tutarsiniz, veya kafaniza gore tutarsiniz vs. ama yine tutarsiniz olur biter. Niye? Cunku Kuran'a gore ameller, niyet uzerinden yargi gorur.

Ayrica Oruc islamla cikmis bir uygulama degildir ki!???? Hic mi okumadiniz dinsel tarihte oruc'un tarihcesini? Bana hak vermeniz bir gereklilik de degildir. Kuran'i vs. kitaplari okuyun. Turkce meal okudugunuzu iddia ediyorsunuz peki su ayeti niye gormuyorsunuz?
Ornek; “Ye, iç, gözün aydın olsun. İnsanlardan birini görecek olursan, “Şüphesiz ben Rahmân’a susmayı adadım. Bugün hiçbir insan ile konuşmayacağım” de.

Rica ederim, "Vatikan Ajani" veya "Kilise Ajani" filan demedim size, hele hele "kilisenin sitesinden kopyala-yapistir vs." filan gibi birsey hic soylemedim. Kaldi ki kilise sitesinden de kopyalayip getirseniz, birsey farketmez bizim icin. Neticede o da elestirilir. Kisi inaniyorsa inaniyordur, bunu asla elestirmem, vay sen niye inaniyorsun diye, ama ortaya koydugu bir tesbit/iddia varsa ve gerekiyorsa elestiri hakkim saklidir o ayri. Kisi fikirsel elestiriyi kaldiramiyorsa ve yeterince bilgi sahibi degilse, tartismaya girmemelidir zaten.

Ben kivirmam acikca yazarim dusuncemi, herhangi bir din'e iliskin kaygim yoktur. Kafir icin hepsi aynidir. Hepsi insan urunu. Ama ateist olmamiz, ortada duran dogru'ya da dogru , yanlisa da yanlis dememizi engellemiyor. Batili oryantalist (Vatikan kokenli) tesbitlerle gelmeyin diyorum. Leb demeden leblebi denilecegini zaten biliyoruz, bunlar klise seyler cunku. Malum ateistmissiniz ya, o sebeple size de aynini soyluyorum.

Kitabin, kitaplarin ayetleri ortada zira, bunun Turkiye'si, Amerika'si vs. su'su bu'su yok. Ha dinlere iliskin mezhep ayriliklari(uygulama vs. olarak) vardir, ama ateist kisi onlari kazimaz, hepsini butun olarak inceler. Siz bizim ateistler olarak kitaplarda vs. "recm" yoktur dedigimizi duydunuz mu, isittiniz mi? Lutfen yani! Col insanlarina yonelik yonlerden haberleri yoktur, bilmezler, cahillerdir gibi akildisi bir cikarim asla yapmayiz. Marifet pusula ile yon bulmak degildir zaten, marifet asiri sicak colde veya asiri soguk ve buzlu iklimde yon bulabilmektir.

Halbuki Einstein'in guzel bir sozu vardir, der ki;

Problemleri, onlari yarattigimiz zamanki ayni tarz dusunce sekliyle cozemeyiz.

Yani benzetme yaparsak, tanriyi biz yarattigimiza gore, onun ne demek istedigini ancak yine biz cozebiliriz sayin Jingo. Ve sozde onun iddia ettikleri, bizim dusunduklerimizden afaki farkli olmayacaktir hicbir zaman.

Siz, "Biz de 'Ay, Güneş'i takip eder.' diyebiliriz." diye BİLİMSEL bir cümle kuruyorsunuz.

Tartışmadan çekiliyorum, kolay gelsin.
Tartismadan cekilirsiniz, cekilmezsiniz sizin bileceginiz is bize saygi duymak duser, bakin sayin Upuaut da yukarda gonderme yapmisti "Kelime cambazligi yapanin alnini karislarim!" diye, ama tartismaya istirak etmedi. Zira kendisi ile cok tartismisizdir. Cok da iyi arastirir kendisi, hiyeroglif bile okur kelime kelime.
Onun icin sizin tartismadan cekilmek istemenizi de anlayisla karsilariz.

Yalniz, siz siz olun, size yazilan mesajlari daha dikkatli okuyunuz, ben size bu sekilde bilimsel bir cumle kurmadim, yazdigim gayet aciktir.

E tamam insan urunu zaten bunu her firsatta soyluyoruz. O yuzden kafa yormus olmalari da dogaldir. Neticede onlar da insandi, bizler gibi bilissel kavrayislari mevcuttu.

Kitabin orjinali yok ki elimizde , kesin olarak 7.yuzyil diyelim, bunu kesin olarak soyleyemeyiz bir kere.

Pardon esasta nasildir?

Size gore gece ve gunduz dongu halinde degil midir genel gecerde?

Gunes'i ve ay'i gormeniz dongu halinde degil midir?

Kutuptaki adam bile, gunumuzde biliyoruz ki, 6 ay'da gorur ama yine de degismez sekilde dongu halinde gorur bunlari.

Bugun pekala kalkip kabaca gunes ay'i takip eder(veya tam tersi) diyebiliriz, sayet donguden(isik-karanlik-gece-gunduz) bahsediyorsak. Ornegin gunes doguyor gunduz oluyor, ay doguyor gece oluyor, sonra yine gunes doguyor gunduz oluyor.

Ona bakarsaniz bugunku bilgimizle de, karanlik diye birsey yoktur, karanlik en basit bilimsel aciklama ile isigin azalmasidir, isik hicbir zaman yok olmaz.

Alin buyrun, pekala golge ayetiyle eslestirirsiniz bunu mesela. Isigin tamamiyla olmadigi yerde, golgeden de bahsedemeyiz.

Konu Neva tarafından (01-12-2012 Saat 12:52 ) değiştirilmiştir.
Alt 02-12-2012, 00:37
Alim52 Alim52 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

imansiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Gecenlerde kiyamet alametleri hakkinda yazilar okuyordum alametleri incelerken daha once bilmeme ragmen gunesin batidan dogusu konusuna takildim.Herkes asagi yukari bu konuyu bilir kucuklugumuzden beri hep anlatilmistir binalar ve zinalar cogalicak gunes batidan dogacak vs vs..

Bu sefer ustunde durmadigin dusunmedigin siradan bilgiler katagorisinden cikartip ustunde dusunmeye basladim,Kuranda dunyanin duz sanildigi gunesin balciga battigi gibi o donemin bilgi seviyesinde ayetleri oldugunu cok defa tartistik ve muslumanlar cesitli bahaneler urettiler yok o balcik dedigi okyanustur yok zulkarneyn zaman yolculugu yapiyordu filan..

Bu ayetlerin bizim anladigimiz sekilde oldugunu bu kiyamet alameti uzerinde dusununce zihnimde kesinlestirdim.

Sebeplerim ise sunlar peygamber diyorki gunes batidan dogmadikca kiyamet kopmayacak ve batidan dogduktan sonra kimsenin tovbesi kabul olmayacak.

Yani gunes sanki bir yerden geliyor bir yerden batiyor dunya donmuyor gibi bir anlam var ve kiyamet zamani gunes bati tarafindan gelecek dogu tarafindan batacak.Eger o donemdeki bilgilerle dusunuldugunde olmayacak bisey degil cunku dunyanin gunesin etrafinda dondugunu bilinmiyordu,eger dunyanin gunes etrafinda dondugu bilinseydi ve saniyede yaklasik 30 km gibi bir hizla dondugu bilinseydi boyle muazzam bir sallama yapilamazdi sallama diyorum cunku hic bir akli ve mantiki aciklamasi ve izahi yapilamayacak bir yalan.

Muhammetin dediginin olabilmesi icin neler gerektigini dusundugunuzde imkansiz oldugu gorulur,yani bu hizda donen dunyanin geceden sabaha kadar tamamen durup aksi istikamette donmeye baslamasi ve ustundeki sistemleri korumak icin ayn hiza ulasmasi lazim.Yani bu muazzam saniyede 30 km lik hizdan 0 a inmesi ilk sart fizik kurallari acisindan imkansiz bir sey(disaridan cok buyuk bir fiziki mudahale olmamasi halinde) ve bu yavaslama esnasinda dunya uzerinde yasam diye bir sey kalmaz fakat peygamber diyorki gunes batidan dogduktan sonra insanlar tovbe etmeye calisacak ve tovbeleri kabul edilmeyecek,yani sudur bu ani yavaslama ve durma ve aksi istikamette donuse baslama ve olmasi gereken hiza ulasma asamasinda bu dunya uzerindeki insan yasami etkilenmeyecek ve insanlar bu mucuzeyi gordukten sonra tovbe etmeye baslayacak...

Isin ozu atarken bile biraz mantkli atmak lazim,fakat anlasilan o ki dindarlar icin mantigin ve mantikli dusunmenin bir onemi yok parmakla ay yarmak ,asayla deniz yarmak gibi akil disi seylere inanabiliyorlarsa dunyanin bir gecede durup aksi istikamette donebilecegine neden inanmasinlar...
Sevgili İmansız Kardeşim,
Kusura bakma, ama sen olayı anlatırken İlahi kudretini görmezden gelip, İnsani kudretle olayı anlamdırmaya çalışıyorsun gibi geldi bana...
İlahi Kudrette fizik,biyoloji, matematik ve en önemlisi Mantık aramak olur mu yahu???
Bizim Mantığımıza ve Bilimsel gerçeklere göre tabii ki, Dünya hop diye durup bir anda gerisin geriye dönmez ve olsa bile biz insanlar bunu fark ederiz.Amma, bir güç var ve bunu bırak mili saniyeleri, mikronun mikrosu saniyeler içinde yapabilecek. Sen daha gözünü kırpmadan bir bakmışsın ki, güneş batı dan kalkmış geliyor...
Aslında bir şekilde haklısın,fakat eksik ve yanlış olan Akıla Ziyan soru şu???
Ha Güneş Doğu dan doğmuş, ha Batı dan doğmuş ne fark eder???
Güneş, Doğudan doğsa da, Batıdan doğsa da değişen ne olacak? Burada önemli olan, Güneşi bir şekilde belli bir zaman içinde ve belli bir açı ile görmemizdir...Bilimsel ve Mantıksal olarak kıyametin kopması Güneşin nereden doğup-batması değil, Dünyamızın dönmeyi durdurmasıdır.
Dua Edelim ki, Allah Güneşi ister Doğudan doğurtsun,ister batıdan, ama Dünyamızın dönüşünü bir anda durdurmasın.)))
Alt 02-12-2012, 00:54
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Batili oryantalist (Vatikan kokenli) tesbitlerle gelmeyin diyorum. Leb demeden leblebi denilecegini zaten biliyoruz, bunlar klise seyler cunku. Malum ateistmissiniz ya, o sebeple size de aynini soyluyorum.
Türkiye'deki Kuran meallerinden ayetler yazıyorum.
http://www.kuranmeali.org/kuran_meali.aspx

Üzerine kişisel fikirlerimi ekliyorum. Bu fikirleri eklerken, herhangi bir kişinin yorumunu (tefsir, makale vs.) falan da katmıyorum.

Gelen cevap: "Batılı oryantalist tespitlerle gelmeyin."

Alt 02-12-2012, 05:32
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Türkiye'deki Kuran meallerinden ayetler yazıyorum.
http://www.kuranmeali.org/kuran_meali.aspx

Üzerine kişisel fikirlerimi ekliyorum. Bu fikirleri eklerken, herhangi bir kişinin yorumunu (tefsir, makale vs.) falan da katmıyorum.

Gelen cevap: "Batılı oryantalist tespitlerle gelmeyin."

Sayin Jingo;

Afedersiniz biz size kitap ayetlerinden baska bir ayet mi sunuyoruz?

Veya verdiginiz linkten farkli bir link uzerine mi konusuyoruz?

Tesbitiniz tutarsiz, gerekceleri de yukarda yazili, bir zahmet tekrar donup okuyun. Sonra dilerseniz soru yoneltin. Hepimiz birbirimizle paylasarak ogreniyoruz zira. Kimse annesinden ansiklopedi olarak dogmuyor.

Ben sizin yerinizde olsam, akilci davranir, gider kitaptaki yildiz ayetlerini okurdum, acaba bu kisi nicin boyle yazdi diyerek. Cunku tartistiginiz insan bir kafir zaten. E siz de kafirsiniz, oyleyse neyin hummali tartismasini yapiyorsunuz benimle?

Dogru dogrudur, yanlis da yanlistir biz buraya dusuncelerimizi yazarken bilimsel dusunceyle(bilimsel metodlari kullanarak, dil, tarih, cografya, arkeoloji vs.) mesaj atiyoruz. 2012 yili veya 7.yuzyil Arapcasi degil ki tartistigimiz.

Kac tane dil,lehce vs.(cesitli toplum/kavim vs.uygarliklara dair) var Kuran'da siz biliyor musunuz?

Kitabin yazim stilini biliyor musunuz ilgili donemlere dair? Kitapta kac donem anlatiliyor farkinda misiniz?

Hep diyoruz bunlar insan urunleri, o donemlerin sosyo-politik-kulturel-ilkel bilim vs. kayit altina alinmasindan ote degildir.

Kuran zaten semavi dinlere iliskin, son kitap olusu sebebiyle, digerlerini kapsayan bir kitap.

Yoksa burada 60-70 mesaj da asariz sorun degil, ama hicbir sey degismez ve siz,(bu kisim tamamen saka amaclidir) motorlarinizin(alt-ust motor noronlariniz) asiri uyarim sonucu sinyal vermeye baslamasindan mutevellit, boyun agrisina tutulursunuz.

Hic tavsiye etmem.
Alt 28-10-2014, 08:48
crazy_pretty_murat crazy_pretty_murat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben yorumları okumadım.Sadece başlığı açan kişininkini okudum.Güneşin batıdan doğacağı saçma değildir.Bir araştırmaya göre dünyanın dönüş istikametinin 800.000 senede değiştiği hesaplanmış.Bunun yanısıra schumann rezonansı son 34 yıldır 7.8 hertzden 12lere ulaştı.Bu hertz 13 devire ulaştığında bu sıfır noktasıdır diyen bazı bilim adamları bu hertze çıktığında 4. boyuta geçeceğimizi söylüyor.Bunun yanısıra dünyanın dönüş istikameti degisecek diyor.

Yani güneşin batıdan doğması dünyanın saat yönünde dönmesiyle olacak bişeydir.Bu saçma değil çünkü bize en benzer gezegen ve kardeş gezegenimiz venüs saat yönünde donerken dünya tersi yone döner.Bir bilgiye göre venüsün önceden saatin tersi yönünde dondugu düşünülüyor.Yani biraz bilime bakında öyle konuşun.Yani siz muhammedin böyle bişeyi o bilgisizlik çağından nasıl bildiğine takılmıyor saçma sapan kelime oyunları yapıyosunuz.Bugün bilimin olacağı dediği bu olayı zamanında söylemiş.Olay bu.Bu cahil ateistler cahil muslumanlardan daha kötü oluyo.Bi venüsü bi schumann rezonansını adam gibi araştırında öyle bakın bakalım bu olay olacak mi diye.
Alt 28-10-2014, 09:13
RainFall RainFall isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

crazy_pretty_murat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben yorumları okumadım.Sadece başlığı açan kişininkini okudum.Güneşin batıdan doğacağı saçma değildir.Bir araştırmaya göre dünyanın dönüş istikametinin 800.000 senede değiştiği hesaplanmış.Bunun yanısıra schumann rezonansı son 34 yıldır 7.8 hertzden 12lere ulaştı.Bu hertz 13 devire ulaştığında bu sıfır noktasıdır diyen bazı bilim adamları bu hertze çıktığında 4. boyuta geçeceğimizi söylüyor.Bunun yanısıra dünyanın dönüş istikameti degisecek diyor.

Yani güneşin batıdan doğması dünyanın saat yönünde dönmesiyle olacak bişeydir.Bu saçma değil çünkü bize en benzer gezegen ve kardeş gezegenimiz venüs saat yönünde donerken dünya tersi yone döner.Bir bilgiye göre venüsün önceden saatin tersi yönünde dondugu düşünülüyor.Yani biraz bilime bakında öyle konuşun.Yani siz muhammedin böyle bişeyi o bilgisizlik çağından nasıl bildiğine takılmıyor saçma sapan kelime oyunları yapıyosunuz.Bugün bilimin olacağı dediği bu olayı zamanında söylemiş.Olay bu.Bu cahil ateistler cahil muslumanlardan daha kötü oluyo.Bi venüsü bi schumann rezonansını adam gibi araştırında öyle bakın bakalım bu olay olacak mi diye.
Yinemi sen geldin iki dk bir aktif olma arkadas gelmis yine ateistlere bilmedigin sozleri yakistirmissin?Beyin yamyami.
Arapligin reklamini yapmaya ne meraklisiniz arkadas ya.
Alt 28-10-2014, 09:56
crazy_pretty_murat crazy_pretty_murat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Benim kızdığım nokta hiç bişey araştırmadan sırf muhammed dedi diye olaya saçma bakmaları.Yok olamaz böyle bir şey demeleridir.Adam gibi bi tezin varsa söyleyeceksin.Kelime oyunlarıyla saçmalamış demeyeceksin.Mesela denizlerin birbirine karışmaması ayeti hakkında bu zaten islamdan 500 sene önce plinius tarafından biliniyordu dersiniz anlarım.Yani nedir bu sırf muhalefet olmak için bilgisizce saçma demek komik oluyor sadece.Zaten 4 senelik konuyu hortlatmaya gelmedim.Google'de bişey araştırırken bu saçma yazıları görünce ister istemez yazmak istedim.En azından aklı karışık bir müslüman,yazının sonunda adam gibi bir açıklama görsün istedim.Varsa farklı bir tez alayım.Yoksa konuyu hortlatmaya gerek yok zaten.
Alt 28-10-2014, 10:08
alpha alpha isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Güneşin batıdan doğması kıyamat alameti :

Güneş şu an itibari ile normal koşullarda doğudan doğuyor. Ve batıdan batıyor. Kıyamet alameti diyor ki güneş batıdan doğacak ve doğudan batıcak. Bunun anlamını o günkü koşullarda tahmin bile edemedik. Kafamızda bir yorum yapabilmek için bilgiye ihtiyacımız var ve bu henüz bilinmiyordu.

Eski zamanlarda insanların bilmediği şey bu iş neden oluyor idi ? Yani güneş nasıl doğuyor ve batıyor. Tabii ki ister eski zaman olsun ister şu günümüz olsun Allah bu nun sebebini biliyor. Biz de kendi bilimimizin zamanla ilerlemesi ile bunun sebebini artık biliyoruz. Sebeb ; dünyanın kendi etrafında 24 saat içerisinde batıdan doğuya doğru dönmesidir. İşte bilimsel olarak sebebi bizde bir süre sonra öğrenmişiz. Şimdi bu bilgi ile artık yorum yapabiliriz.

Güneşin batıdan doğup doğudan batması alameti; dünyanın kendi etrafındaki dönüşünde güçlü manyetik etkiler sebebi ile yavaşlaması ve sonrasında ise ters istakemette yani dünyanın doğudan batıya dönmesi ile meydana gelecektir.

Zaten bu olay son noktadır ki artık bu olaydan sonra da üzerinde hayatın, hayatımızın var olduğu dünya gezegenimiz müthiş güçlü katastrofik(yıkıcı) olaylara sahne olacaktır.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil