Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun Sitesi Topluluğu > Servis Şartları & Site Duyuruları

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-10-2017, 15:12
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sn. Spartacus;

15 Ağustos 2013 tarihinde üye olmuş, o tarihten bu güne 2837 mesaj asmışım. Bu mesajların mühim bir kısmı pc karşısında saatler harcayarak, emek vererek hazırlandı. Bu kadar emeği "takdir" bekleme adına harcamadım. Öğrenme adına tükettiğim ömrüm bedelinde edindiğim bilgi ve birikimi paylaşmaktı amacım. Sâdece bu değil tabii. Forumda kaldığım müddetçe çok şey de öğrendim; inkâr edemem.

Bu öğrendiğim hususların başında gelen kavram da Sn. Nihilist'ten...

Bilim namusu !..

Bilim nâmusu evvel emirde dürüstlük ve ciddiyet gerektir. Bu forumda "eleştiri" görüntüsünde inançlı insanların kutsallarına küfredenler, daha sonra Hacı Bektâş-ı Veli'nin sözü olan "Eline, beline, diline sâhip ol" cümlesi ile başlık açıp geyik muhabbeti yapabiliyor. Bunu diyen "adam"(!) kısa süre önce yazdığı mesajda müslümanların İlahına "Pezevenk" demekte bir beis görmemişti. Kendisi mevzûyu böyle algılayıp, böyle düşünebilir. Ama; insanlar, her aklına gelen düşünceyi "ifâde özgürlüğü"nü gerekçe yaparak açıklarlarsa toplumda mühim kargaşalara, kin ve nefrete, hattâ düşmanlıklara sebep olabilirler. Bu konuda forumda epey uyarılarım, tâleplerim oldu. Anlaşılan o ki söz konusu üye uyarılmamış bile. Hâlen öncekilerin de "katmerli"sini yazmaya devam ettiğine göre, başka bir düşünce gelmiyor aklıma.

Bahse konu başlığın altına sn. bedevi "Bunlar alevi goygoyculuğu" deyince, devamlılığı olan forum üyelerinin ekseriyeti, "menemen bardağı" gibi sıraya geçip cevap yetiştirmiye çalıştılar. Yahu, bu "adam"(!) müslümanların inandığı İlah'a "Pezvenk" derken nerlerdeydiniz ? Ben müslümaların savunulmasını beklemiyorum kimseden. Ama; bu forumda yazıp da kendisini "aydın" olarak görenler, hakâret ile eleştiri arasındaki farkı idrak edemiyorsa ya da her şeyin farkındalar ama; "nasırlarına basılınca ciyak-ciyak bağırıyorlarsa orada bilim namusu, eleştiri namusunsdan söz edilemez. Bu tip çifte standartlar "aydın"lık oluyorsa yere batsın öyle aydınlık. İsteyen, istediğini yazabilir. Hiç kimseye cevap vermeyi düşünmüyorum. Kitlelerin kutsalına değer yargılarına hayâsızca küfredebilenlerin şahsıma bir benzerini yapma istekleri, ya da yapmaları hayret gerektiren bir durum değildir.

Sözün özü;üyeliğimin sonlandırılmasını talep etmekteyim. Aslında böyle bir talep yazısı yazmama da gerek yoktu.Foruma artık girmezdim; olur, biterdi. Ne var ki müstear ismimin yanında "üyeliği sonlandırlmış" ibâresinin bulunması forumda gördüğüm çifte standard'a tepkimin bir göstergesi olacaktır.

Saygılarımla.
Alt 28-10-2017, 19:02
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vefik Sami;sizin yazmamanız forum adına kayıp olur..O yüzden kararınızı gözden geçirin bence..

Burada bir kişiye kızıpta,forumdan ayrılmak doğru olmaz..
Hem nerede yazacaksınız?Size buradaki özgürlüğü başka bir forumda vermezler..Mümkün değil bu..

Türkiye'de bu forum tektir..Bir ateistforum var..Buradan biraz daha aktif ama ifade özgürlüğü olmayan bir forum..Bir agnostik net var..Kimse yazmıyor..Bir de burası var..Başka forumlarda var ama burası kadar ya aktif değillerdir,ya da ifade özgürlüğüne önem vermezler..

Adam demiş ki,Allah pezevenk..Siz buna niye kızıyorsunuz?
Ama başka bir yerde diline sahip olmaktan söz etmiş..Bu yüzden ikiyüzlü filan..Olabilir..Adam ikiyüzlü diye mi forumu bırakacaksınız?!

Richard Dawkins sizin tanrınız için şunları yazmış;
"eski ahit'in tanrısı tartışmaya açık olarak, tüm literatürün en tatsız karakteridir. kıskanç ve bundan gurur duyan, dar kafalı, adaletsiz, bağışlamak bilmez bir hakimiyet bağımlısı, kindar, ete susamış bir etnik temizlikçi, kadın düşmanı, homofobik, ırkçı, bebek katili, soykırımcı, evlat katili, bir salgın hastalık gibi salgın saçan, megalomanyak, dönek bir zorba..."
Ne yapacağız Dawkins'e?
Ne diyeceğiz?
Dawkins bu sözleri ile bu forumda yazamaz mı?
Size göre yazamaz..
Olmaz işte..O öyle yazacak,siz de böyle..

Varsın birileri farklı yazsın..Siz de farkınızı ortaya koyun(koyuyorsunuz zaten) ve insanlar sizi de okusun..

Sanırım 2013 yılıydı..O zamanlar kendimi Kemalist olarak görüyordum ve bu forumda yönetimin baskoylu'nun Atatürk hakkındaki yazılarına kızıp forumu terk etmiştim..Benimle beraber erdem alaca ve sesli isminde iki kemalistte terk etti forumu..Sesli'yi bilirsiniz
İki üye de çok değerliydi ama kızıp gittiler forumdan..Ben 10 gün banlandım..Bende kızıp ateistforuma gitmiştim..Orada da banlandım,tekrar buraya geldim

Boşverin yönetimi veya baskoylu'yu..Siz yazacağınızı yazın,kimseyle uğraşmayın..
Alt 28-10-2017, 20:11
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Vefik Sami Diyor ki
(...) Ama; insanlar, her aklına gelen düşünceyi "ifâde özgürlüğü"nü gerekçe yaparak açıklarlarsa toplumda mühim kargaşalara, kin ve nefrete, hattâ düşmanlıklara sebep olabilirler. Bu konuda forumda epey uyarılarım, tâleplerim oldu. Anlaşılan o ki söz konusu üye uyarılmamış bile. Hâlen öncekilerin de "katmerli"sini yazmaya devam ettiğine göre, başka bir düşünce gelmiyor aklıma.
Sayın Vefik Sami

Baskoylu "daha duyarlı yazması" hususunda uyarıldı (bizatihi kendim uyardım), ve cevaben "dikkat edeceğini" bildirmişti... Bu süreçte mahlası takip altındaydı ve durum moderasyon ekibi tarafından tekrar görüşülerek bir sonuca bağlanacak.

Konulara iştirak biçimlerine ilişkin eleştiriniz hakkında ise; size tavsiyem insanları kendi hallerine bırakın, herkes kapasitesi ölçüsünde müdahil oluyor, moderasyonun ise "çifte standart", vs. türevi hadiselerde yapabileceği pek birşey olduğunu düşünmüyorum, zira site herhangi bir kimlik politikası uygulamıyor ve dolayısıyla yazılanlar, yazarları bağlar. Sanıyorum buradaki protestonuz da bir otokritik çağrısı olarak yeterli...

Üyeliğinizi sonlandırma kararınızı tekrar düşünmenizi temenni ederim.

Saygılarımla
Pyrrón

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 28-10-2017, 21:37
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Rosemy adlı üyenin üyeliği, kendi isteği üzerine sonlandırılmıştır.

TuranDursun.com moderasyonu.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 28-10-2017, 21:44
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Pyrrón´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Konulara iştirak biçimlerine ilişkin eleştiriniz hakkında ise; size tavsiyem insanları kendi hallerine bırakın, herkes kapasitesi ölçüsünde müdahil oluyor, moderasyonun ise "çifte standart", vs. türevi hadiselerde yapabileceği pek birşey olduğunu düşünmüyorum, zira site herhangi bir kimlik politikası uygulamıyor ve dolayısıyla yazılanlar, yazarları bağlar. Sanıyorum buradaki protestonuz da bir otokritik çağrısı olarak yeterli...

Üyeliğinizi sonlandırma kararınızı tekrar düşünmenizi temenni ederim.

Saygılarımla
Efendim, benim ne forum yönetimiyle, ne de aktif üyelerle bir problemim var. Ayrıca; 'falanca üye varsa ben yokum' gibi çocukça bir mızmızlanma içerisinde de değilim. Aynı şeyleri tekrarlamak niyetinde değilim. Sanırım sorunun ne olduğunun herkes farkında.

2009 yılında İslâmdan irtidat etmiş, o tarihten bu tarafa da Kurân ve İslam konulu en sert eleştirileri yapan biri olarak ben, İslâmı ve Tanrısını mı savunacağım ? Ama; "adam"(!) açıktan küfrediyor ya hu !.. Ben, gün oluyor bir mesajı hazırlamak için 5-6 saat pc başında emek çekiyorum. Küfretmek için emek gerekmiyor. O küfrün sahibi gelip aynı konuda en galiz küfürleri yapabiliyor.

Hâsıl-ı kelâm; mezkür şahıs iflâh olmaz bir tip görünüyor. Benim ölçüm şu: Bu forumda eleştiri üslûbu Baskoylu tarzı ise ben müsaadenizi istirham ediyorum. Yok; adam gibi eleştiri yapılacaksa bu küfürlü mesajlar bir şekilde engellenmeli. O mesajların sahibi bu forumda varmış-yokmuş mühim değil. Zâten benim nazarımda yok hükmünde birisidir.

Saygı bizden.
Alt 28-10-2017, 22:24
Üye

Vefik Sami;İmzamdaki konuyu yazmam yaklaşık 1 ayımı aldı..1 ay bu kısa makale için uğraştım..!
Yaklaşık 3 senelik okumalarım sonucunda bu yazı ortaya çıkabildi..Hâlâ bu konularda okurum..

Ben islam konusunda bu kadar çabalarken,birinin bu forumda ''Muhammed sübyancıydı'' tarzında mesajlarını görmek istemem ama görüyoruz bunu ve göreceğiz de..
Siz ''ben uğraşıyorum,herkeste biraz özenli yazsın bari'' diyorsunuz ama Dünya'da olduğu gibi,bu forumda da herşey istediğiniz gibi olmuyor..

Tekrar söylüyorum..Siz bu forumdaki gibi hiçbir yerde rahat yazamazsınız..Bunu siz de söylüyorsunuz zaten..Sizi Müslümanların yönettiği bir forumda barındırmazlar..Hristiyanların yönettiği bir forumda da..Buradaki yönetim,ifade özgürlüğünden yana..

Adamı uyarmışlar,o da ''tamam'' demiş..!
Alt 29-10-2017, 03:55
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

vefik hocam nereye gidiyorsun,papaza kızıp oruç mu bozulur yahu.. daha karpuz kesecez. buraya senin fikirlerin de lazım, deistte lazım dindarda lazım, keşke musevi de olsa onuda okusak. sen gidince herşey düzelecekmi, sen paylaş geç.

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 29-10-2017, 11:43
Üye

Baskoylu ve Vefik Sami;yazmayı bırakmayın da,biraz ara verin bence..
İkinizin de haklı ve haksız olduğunuz yanlar var..Vefik Sami ''daha dikkatli eleştirelim'' derken haklı..Baskoylu'de kendisine şerefsiz/ajan/provokatör diyen Vefik Sami'nin,yönetim tarafından uyarılmadığı(eğer öyleyse) konusunda haklı..

Konu Natan tarafından (31-10-2017 Saat 04:33 ) değiştirilmiştir. Sebep: Normalleşme..
Alt 29-10-2017, 20:49
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili Vefik Sami,

İstifanızı sevgili Spartacus'e hitaben bildirdiğiniz için moderatörler olarak üzerimize almadık. Sevgili Spartacus bir süre daha foruma giremeyebilir.

Üye olarak; gitmenize üzülürüm, bu bir yana, gitme gerekçeniz bana göre geçersiz.

Moderatör olarak; kararınızı değiştirmezseniz ve ben 1 ay süreyle girmediğinizi görürsem isteğinizi yerine getiririm.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 30-10-2017, 12:47
Karaiskakis Karaiskakis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Vefik Bey,

Ayrılma kararınızın bir anlık öfke ile verilmiş olduğunu, yazılarınızdan bizi mahrum etmeyeceğinizi ümit ediyorum. Zira şahsen benimde paylaşımlarınızdan istifa ettiğim, değerli bir forum katılımcısısınız.

Evet ne yazık ki bazı üyeler forumu, fikir teatisinde bulunmak için bir araç olarak kullanmak yerine, sağa sola küfür ederek içlerindeki kini, nefreti kusma amacı güdüyorlar sadece. Bu da forumda nahoş bir ortam yaratabiliyor. Fakat müsterih olun ki okuyucuların nezdinde, sizin gibi emek vererek paylaşımda bulunan, bildiklerini başkalarına da aktarmayı amaçlayan üyeler ile tek fonksiyonu sağdan soldan duyduğu üç beş hadis ve ayet üzerinden insanların kutsallarına küfürler etmek olan insanlar aynı kategoride değildir, olmayacaktırda...

Önerilen Siteler