Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-12-2011, 17:00
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Çok kısa cevap vermeye çalışacağım ama yeni yanlış anlaşılmalar olmasından korkmuyor değilim hani?

SeBaT´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu paragrafın baş kısmı zaten safsata. Her ilim dalı için bir başlık çıp 50.000 cilt bilgi veren bir ansiklopedi mi bekliyorsunuz siz ? Bu kitab fizik, kimya, astronnomi, coğrafya, hukuk, siyaset vs kitabı değildir. İnsanlara inanmaları gereken inanç esaslarını ve hayatta mutlu, dengeli olabilmek için gerekli olan yaşamsal ilkeleri ortaya koyar. Neyi amaçlıyorsa o amaca yetecek cümleyi kullanır. Bir şeyi açıklamışsa o şeyin açıklanmasında insanlar için yarar olduğundandır. Bir şeyi de açıklamıyorsa o şey hakkında bahseden ayet yeterli görüldüğü ve teferruatın gerek görülmediği içindir. Bunu anlamak için Çok zeki olmaya da gerek yok ama nedir bu inat? hayret
Öyle olsa keşke deyişimin nedeni astronomik bilgisinin seviyesini derli toplu bir şekilde görmek. Çünkü arka arkaya okununca tasvir edilen şey daha kolay anlaşılacak. Yoksa Kuran'da bu şekilde değil, öyleyse bu bir kusurdur demiyorum elbette. Zekama ağır hakaret etmişsin burada.

Sevgili mürted, müteşabih denen şey sonradan değil bizatihi kuran ayetiyle sabittir. Buyur git Al-i İmran 7. ayeti oku Tüm insanlığa ve zamana hitab etme iddiası taşıyan bir eserde sembolizmin, mecazın olmamasını arzulamak kadar akıl körlüğüne tutulmuş olamazsınız. Bir şey sebolikse semboliktir. Mecazsa mecazdır, müteşabihse müteşabihtir. Ne yani sen benim fikriyatıma tezatsın deyip sana mezac, teşbih, sembol yasağı getiriyorum mu diyorsunuz? Yani bu tuhaf tutumun konuyla alakası nedir? Doğrusu neyi savunmak ve neyi eleştirmek adına ne yazıyorsunuz belli değil. Aman saldırı olsun da neye ve nasıl olursa olsun...
Elbette biliyorum onu, bence peygamberinizin en dahiyane ayetidir o. Akla mugayir mi? Hemen miteşabihtir. Fazla kurcaladın da aklın ermedi mi, o imtihandır. Çünkü insanların bir kısmı bunun üzerine düşünüp saparlar. Senin kafandaki şüphe aklını çalıştırmanın sonucu değildir, şeytanın türtüklemesi, adeta beynine tokanmasıdır. Bazıları zaten bu konuları sırf fitne olsun diye gündeme getirirler, inanmamalıdır onlara. Çok sağlam, aklı sağlı kuşatıyor ve dışarı çıkmasını engelliyor. Güzel iş, bu sayede elindekilere her türlü saçmalığı vardır bir hikmeti, siz anlamayabilirsiniz diye yuturabilirsin.

Ortada kapı gibi eserleri, ilmi çalışmalarıyla islam bilginleri duruyor. Yok birinin göxünün üstünde kaşı vardı, yok ötekinin sevdiği sarışındı ayarında şeylerle bunlar sayılmaz demeye getirmek ayıptır ayıp. Hem neydi konu? Sizin dalgalarınıza göre müslümanlar cahildi, dünyayı düz sanıyorlar, sanıyorlarki güneş dünyadan küçük ve dönmüyor vs vs. Biri de çıkıp bu halusinasyonlara kaynak olan uyduruk magazin videosuna değil; dünyaya damga vuran müslüman bilginlerin çalışmalarına dikkatinizi çekip hatanızı gösterdi. Şimdi özür dilemek yerine hala ısrarla alakasız alakasız sağa sola hucum ediyorsunuz. Yakışmıyor ...
Yukarıda değindim bu kısımlara, geçiyorum.

Bunu bana değil onlara sor öldükten sonra ha ? Nihayetinde bu adamların ateist olmadıkları kesin...
Öldükten sonra hayat yok Sebat, üzgünüm. Ateist olup olmadıklarını ya da nasıl bir İslam'ı benimsedikleri bilemeyiz. Müslüman bir coğrafyada doğup büyüyen herkes müslüman olmaz. İnsanlar durduk yere inanmıyorum diye açıklama yapma gereği de duymayabilirler. Alışılmışın çok dışında, ekseri ulema tarafından kafir ilan edilmesine sebep olabilecek bir İslami anlayışı da benimsemiş olabilir.

İbn-i sina veya bir diğeri... Nihayetinde islam bilginleridirler. Her birinin uğraşısı, meşrebi, yaklaşımı kendince bir ışık olmakla beraber hiç biri hakkında kalkıp bu adamlar müslüman değildi diyemezsin. Daha neyi kurcalama derdindesin. Yok neymiş ibn-i sinanın mucize ayetlerini yorumlayışı farklıymış. Yahu zaten yorum farkı olmasa ekoller oluşmaz. Ama ayetin kendisini inkar varmı sen ona bakacaksın. Bir tek hayyam üzerinde söz hakkın olabilir ki o da zaten tüm müslümanların bildiği bir ayrık. Farabinin de, ibn-i sinanın da İbn Haldunun da sosyal hayat ve ahlak üzerine olan eserlerindeki hangi düşünce kuran ayetlerine yaslanmıyor? Hangi yerde ben bu fikrimle kurana katılmıyorum veya falan teolojinin düşüncesini daha tutarlı buluyorum diyor?

Benim kalkıp turan dursun hanbeli mezhebinden bir ateistti demem ne kadar acap, alakasız, saçma ise senin kalkıp bu örnekleri vermen o kadar absürt.

Sanırım bugünlük bu kadar ders yeter. Dediğim gibi "çoook çalışman lazım çoook". Selamlar...
Hadi ama, anladın sen onu. Geleneksel algıdan çok farklı bir anlayışları varsa ben İslam ile değil, İslam'a rağmen ya da İslam'dan bağımsız diye düşünme eğiliminde olurum.
Sana da selamlar...

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 12-12-2011, 17:23
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Kuran'da Dünya düz olduğuna göre, İstanbul'un yıl içindeki sıcaklık farklıklarını...

Arkadaşlar, birazdan komediye hazır olun. Çünkü birazdan size çalışmanın, her ne kadar astronomi-geometri ilkelerine tabii ise, Kuran'daki ayetlerle de karşılaştıracağım.

Bu çalışma şu felsefi düşünceden doğmuştur: Neden kışları soğuk ve yazları sıcaktır? Örneğin İstanbul'da oturan bir kimse, kışın (örneğin bugünlerde) sıcaklığı 10-12 C derecede hissederken yazın 40 C derecelerde hisseder!!!

Bu olayı oluşmasında yalnızca atmosferik şartlar yeterli değildir. Siz biliyor musunuz; İstanbul 21 Haziran'dayken bulunduğu konumdan 21 Aralık'ta Güneş'ten 1266.2 KM uzaklaşmış oluyor. Bu uzaklık, Dünya'dan 400,000 KM ortalama uzaklıkta bulunan Ay'a göre önemsiz gibi görünebilir. Ama İstanbul, Güneş'e 1266 KM yaklaştığında tarihler 21 Haziran'ı gösterir ve hemen arkasından gelen Temmuz ve Ağustos aylarında İstanbul'un 40 C derecelere varan dayanılmaz sıcaklıklara ulaştığını iyi bilirsiniz.

Yalnız, bu doğa olayını açıklayabilmek için Dünya'nın yuvarlak olmasından yararlandım. Oysa şu videodaki müslüman amcamız,

Kuran'da Dünya'nın yuvarlak olduğuna dair bir ayet olmadığını söylüyor. Bu amca kör olabilir, dolayısıyla onun gözüyle görüp anlattığı olaylara itibar edilmeyebilir, ama gerçekten de Kuran'da Dünya'nın yuvarlak olduğuna dair bir tek ayet yoktur ve gösteremezsiniz. Fakat hayatı boyunca Kuran okumuş bu amcamız tamamen kör değil ya! O hayatı boyunca Kuran okudu ve Kuran'ı ezbere bilir. Ona ve hepimize göre, Kuran'da Dünya'nın yuvarlak olduğuna dair bir tek ayet yoktur.

Bu konuda son anda yapılan bir araştırmaya göre,

Kuran'daki ayetlerde Dünya'nın düz olduğu söyleniyor. Bir önceki mesajımda bu videonun kritiğini bulabilirsiniz.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 12-12-2011, 19:13
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Müslümanlar geçmişte bilimi kuran'a uydurmaya çalışırlarken, günümüzde kuran'ı bilime uydurmaya çalışmaktalar. Bilimsel verilerin, icatların ve bilgilerin "bu zaten kuran'da vardı" şeklinde yorumlanması da bunun kanıtlarından biri. Bu yöntemin ülkemizdeki temsilcileri ise bilindiği gibi Harun Yahya ve Ömer Çelakıl'dır. Videodaki amca ise bu yeni ekole geçiş yapamayarak madara olmuştur. Madara olduğu yetmezmiş gibi kendisine müslümanların da sahip çıkmaması üzücü.

Geçmişte yaşayan bilginleri, islam bilgini, hıristiyan bilgini ya da XYZ dini bilgini diye sınıflandırarak bundan pay çıkarmaya çalışmak biraz mantıksız. Bunun nedeni, bu kişilerin mensup oldukları din yüzünden bilim ile uğraşmış olmayışlarıdır. Yılda 2-3 defa çıkan ve ayetten aldığı fikir ile ilaç yaptı gibi asparagas haberler dışında hiç kimse, kutsal denilen kitaplara bakarak bilimsel bir gelişme sağlamamıştır.

Kuran'ı bilime uydurma ya da kurandan bilim çıkarma, sadece videodaki amcaya, ya da sadece ırak'a has bir durum değil. Yukarıda da bahsettim bunun ülkemizde de örnekleri var. Ancak, bunlardan ayrılan biri var ki, kendisi muted'in de bahsettiği Abdulaziz Bayındır'dan başkası değil. Bayındır, fantastik bir iddiayı ortaya atmakla kalmamış, üstüne bir de üniversiteden araştırma bütçesi alarak bunu araştırmaya gurbet ellere gitmiştir.

Hazır konu dünyanın şekline gelmişken, bonus olarak bir fetvayı paylaşmak isterim:

Suudi Arabistanlı Şeyh Abdul Aziz Bin Baz (Dünya’nın Sakin Güneş’in Hareketli Olduğuna ve Gezegenlere Çıkmanın İmkansızlığına Dair Akli ve Hissi Deliller)

Kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. Çünkü bu iddia hem Allah’ın, hem Kuran’ın, hem Peygamber’in reddidir. Bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir. Ederse ne ala! Aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür ve malı da Müslümanlar’ın hazinesine katılır.

Eğer ileri sürdükleri gibi Dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı. İnsanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batıya kaydığını görürlerdi. Kıble’nin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi. Velhasıl bu iddia sayması uzun sürecek birçok nedenden dolayı batıldır.”

KAYNAK

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 12-12-2011, 20:44
Kıdemli Üye

Standart İstanbul Şeyhülislamın Kanatları Altındadır.

Suudi Arabistanlı Şeyh Abdul Aziz Bin Baz, "Dünya’nın Sakin Güneş’in Hareketli Olduğuna ve Gezegenlere Çıkmanın İmkansızlığına Dair Akli ve Hissi Deliller" ileri sürerken, en azından Dünya'nın bir önceki mesajımdaki doğa olayında, yani Dünya'nın her yerindeki yıl içindeki sıcaklıkların değişiminde hakkını teslim etmek gerekiyor.

Doğru, Dünya bu doğa olayında sakindir çünkü İstanbul 21 Aralık'tayken soğuktur ve 21 Haziran'a gelindiğinde ise sıcaktır. Bu doğa olayını belirleyen asıl faktör, İstanbul'un Güneş'e (dairesel yörüngede. Elips üzerinde varın gerisini siz hesaplayın) 1266.2 KM yaklaşmasıdır. Bu olay olarken Dünya eğiliyor, dolayısıyla eğilmesi için hareket ediyor değildir. Yukarıdaki müslüman amcamızın da layık bir şekilde belirttiği gibi, Dünyamız sakindir.

Suudi Arabistanlı Şeyh Abdul Aziz Bin Baz'a göre,

"Kim dünyanın döndüğünü iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. Çünkü bu iddia hem Allah’ın, hem Kuran’ın, hem Peygamber’in reddidir. Bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir. Ederse ne ala! Aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür ve malı da Müslümanlar’ın hazinesine katılır."

Biliyorum amcacığım. Ben kellemden olmak istemiyorum ve iyi bir müslüman olduğum için Şeyhimizin her söylediğine yani her söylediğinin her harfine katılıyorum. Galileo Engizisyon Mahkemesi'nden çıkarken dostlarına Latince olarak demişti ki: "Eppur si muove (Ama yine de Dünya dönüyor)"

Seyreden hatırlar; "İstanbul Kanatlarımın Altında" filminde Evliya Çelebi, hamamda bir kadavra üzerinde çalışan Hazerfen Ahmet Çelebi ve Lagari'ye Galileo'nun sözünden döndüğünü söylemiş ve Hazerfen Ahmet Çelebi ile Lagari arasında büyük bir tartışma çıkmıştı (Yazarın Notu: Filmin sonunda Şeyhülislam için "Onlar hep vardı ve hep var olacaklar" denilerek mükemmel bir kapanış yapılmıştı. Arkadaşlar, kimse kusura bakmasın ama, ben bu filmden sonra bir daha böylesine güzel bir film seyredemedim. Bu film için benim notum "10"dur)

Aha, bu adam kafirdir. Utanmadan, bir de Dünya dönüyor diyor. Peki bu doğa olayında Dünya dönüyor mu? Hayır. Çünkü Dünya'nın 23 derece 27 dakikalık bir eksen eğikliği vardır ve bu eksen eğikliği değişmeden bu doğa olayı gerçekleşir. Eğer bu doğa olayı esnasında Dünya eğilseydi, o zaman Dünya dönüyor diyecektik.

Peki Dünya eğilseydi ne olacaktı?

Bre zındıklar, Şeyhimiz buna da cevap, pardon fetva veriyor. Bu fetva şöyledir:

"Eğer ileri sürdükleri gibi Dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı. İnsanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batıya kaydığını görürlerdi. Kıble’nin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi. Velhasıl bu iddia sayması uzun sürecek birçok nedenden dolayı batıldır"

Ben olsam, bu fetvaya karşı geleni bir zamanlar Engizisyon Mahkemesi'nin yaptığı gibi İslamiyet'ten atardım.

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.

Konu upuaut tarafından (12-12-2011 Saat 20:59 ) değiştirilmiştir.
Alt 13-12-2011, 16:49
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu konuda son anda yapılan bir araştırmaya göre,

Kuran'daki ayetlerde Dünya'nın düz olduğu söyleniyor. Bir önceki mesajımda bu videonun kritiğini bulabilirsiniz.
Rastaman'ın başlığa astığı ilk videoyu da bu paylaştığını da indirmiştim sonra izlerim diye. Az evvel izleme fırsatı buldum. Paylaştığın video arşivlik, hazırlayanın da Türkçe'ye kazandıranın da eline sağlık. Orada bahsedilenlerden bihaber değiliz ancak böyle modelli, animasyonlu falan olması anlaşılmayı kolaylaştırıyor. Orada görüldüğü gibi bizim kafamızdakini Kuran'a yamamaya çalıştığımız yok. Bugünkü astronomi bilgimiz olmadan ancak dünyayı yerden gözlemleyen insanların kafalarındaki model Kuran'ın ilgili ayetleriyle gayet uyumlu. Daha o tarihlerde bazı dolaylı sonuçlardan yola çıkarak dünyanın yuvarlak olması gerektiğini söyleyen bilginler çıkmış da olsa (Mesela Helenistik döneme ait bazı isimlerden söz edilir, gene Hintliler'in astronomide çok ileriye gittiğini biliyoruz. Olayın farkında olmaları mümkündür.) bunların görüşlerinin yaygınlık kazanmadığı da aşikar.

Rastaman'ın videodaki adam ise aşırı sinir bozucu, son derece karikatüristik duruyor. Şaka olmasını isterdim.

Ha bu arada Doğu ve Batı arasındakilere dair ayeti çok kere görmüştüm, ama açıkçası videoyu izleyene kadar buradaki absürtlüğün farkında değildim, bu şşekilde düşünmek gelmemişti aklıma. En doğumuz her neresiyse buna göre en batımız da illa ki orası olmak zorunda.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 13-12-2011, 17:05
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

bu islam manyaklarına verilecek en güzel cevabı şair eşref vermiş.

ham sofunun biri eşref babaya sormuş.
efendim adem babamızın çamurunda saman varmıydı acaba

ey bana tıynet-i adem in çamurunda saman var mı diyen
gel bir daha etme bu sual-i hamı
çamurunda saman olsaydı eğer ebül beşer in
çatlayıp ta yarık olmazdı ananın ..mı...

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 13-12-2011, 17:20
ironrose ironrose isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

murted´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Rastaman'ın başlığa astığı ilk videoyu da bu paylaştığını da indirmiştim sonra izlerim diye. Az evvel izleme fırsatı buldum. Paylaştığın video arşivlik, hazırlayanın da Türkçe'ye kazandıranın da eline sağlık. Orada bahsedilenlerden bihaber değiliz ancak böyle modelli, animasyonlu falan olması anlaşılmayı kolaylaştırıyor. Orada görüldüğü gibi bizim kafamızdakini Kuran'a yamamaya çalıştığımız yok. Bugünkü astronomi bilgimiz olmadan ancak dünyayı yerden gözlemleyen insanların kafalarındaki model Kuran'ın ilgili ayetleriyle gayet uyumlu. Daha o tarihlerde bazı dolaylı sonuçlardan yola çıkarak dünyanın yuvarlak olması gerektiğini söyleyen bilginler çıkmış da olsa (Mesela Helenistik döneme ait bazı isimlerden söz edilir, gene Hintliler'in astronomide çok ileriye gittiğini biliyoruz. Olayın farkında olmaları mümkündür.) bunların görüşlerinin yaygınlık kazanmadığı da aşikar.

Rastaman'ın videodaki adam ise aşırı sinir bozucu, son derece karikatüristik duruyor. Şaka olmasını isterdim.

Ha bu arada Doğu ve Batı arasındakilere dair ayeti çok kere görmüştüm, ama açıkçası videoyu izleyene kadar buradaki absürtlüğün farkında değildim, bu şşekilde düşünmek gelmemişti aklıma. En doğumuz her neresiyse buna göre en batımız da illa ki orası olmak zorunda.
Doğu ve batı arasındakiler dışında bir de Yer ve Göklerin arasındakiler mevzuu var ki konuyu tam ifade ediyor.

http://www.kuranmealleri.net/duhan/38

Furkan-59
Gökleri ve yeryüzünü ve ikisi arasındakileri altı gün içinde (altı evrede) yaratan sonra da Arş'a4 kurulan Rahmân'dır. Sen bunu haberdar olana sor!

Gökleri evrenler diye bilimsel verilere uydurmaya çalışan zihniyet Gökler ve Yerin arası nasıl oluyor bu kısmı es geçmiş sanırım.
Alt 13-12-2011, 20:08
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sitenin biryerlerinde okudum,zati muhteremin biride,aslinda evren yok,biz öyle algiliyoruz demis.
Bu haci amcalar aslinda dogmacilikla akilciligin farkini net olarak ortaya koymuslar.
Kendilerine tesekkür etmek lazim.
saygilar.

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 13-12-2011, 22:07
Kıdemli Üye

Standart Dürmek ne demektir?

Arkadaşlar, arşivlik videolarımı seyrettiğinize göre (ki bu videoları eskisi gibi burada embedding yapamıyorum), mesajlarınıza bakıyorum da bu konuda yavaş yavaş uyandığınızı görüyorum.

Öncelikle, videoda 7. yy., 14. yy. ve 16. yy. larda yazılmış tefsirlerde "Yer (Dünya) düzdür (The earth is flat)" denilirken 20 yy. da bir den "Yer (Dünya) düz değildir (The earth is not flat)" şekline dönüştüğü verilirken, bu meselenin yeni bir mesele olmadığını, dolayısıyla konuyla ilgili videoda gösterilen ayetlerdeki durumun tespit edilmesine şaşırmayınız. Ama şuna şaşırabilirsiniz: Videoda meseleyi bir müslüman kadar açık bir şekilde ortaya koyabilen bir araştırmacı (Rationalizer) ve konunun şimdiye kadar böylesine açık bir şekilde ortaya konulamamasıdır.

"Hezarfen" kelimesi "1000 fenli (bilimli)" yani "çok şey bilen" anlamına gelir. IV. Murat; "Bu adem pek havf edilecek bir ademdir, her ne murad ederse elinden gelir, böyle kimselerin bakaası caiz değil" diyerek Hazerfen Ahmet Çelebi'yi Cezayir'e ve Hazerfen Hasan Lagari'yi de Kırım'a sürer. 1995 yapımlı bu filmde, Hazerfen Ahmet Çelebi'yi Ece Aydan, Hazerfen Hasan Lagari'yi Okan Bayülgen ve diğer bütün rollerde tiyatrodan gelme dönemin en iyi oyuncuları oynamıştır.

Varsalım ki, siz, IV. Murat zamanında (17. yy) yaşıyordunuz ve hadi biraz daha ileri gidersek, siz Leonardo Da Vinci'nin "Kuşların Uçuşu Hakkında" adlı çalışmasıyla ilgilenen, dolayısıyla bir insanın da uçabileceğini iddia eden bir Hazerfen Ahmet Çelebi ya da IV. Murat'a "Seni İsa Mesih'e ısmarlıyorum" diyerek Ay'a roketle çıkmaya çalışan bir Hazerfen Hasan Lagari den birisiniz. Yani siz, IV. Murat zamanında yaşayan halktan sıradan biri değil, hem bilimsel çalışmayla hem de Kuran okuyan biri olarak her alanda çift kanatla uçabilen birisiniz. Bilirsiniz; tek kanatla uçulmaz.

Evliya Çelebi'nin Icarus efsanesini anlatırken dediği gibi, siz, bu çift kanatla bilimsel araştırmalar yaparken "Uçtukça yükselmiş, yükseldikçe uçmuş" gibisiniz. Peki siz uçma olayıyla ilgilinen biri olarak yerin (Dünya) şekliyle ilgili Kuran'a baktığınızda ne görecektiniz?

Rationalizer'a göre, 16. yy.'da Kuran tefsirlerinde "Yer (Dünya) düzdür (The earth is flat)" denildiğine göre 17. yy. da yaşayan biri olarak sizin bu tefsirin dışına çıkma şansınız yoktur. Hem sonra düşünsenize, filmdeki gibi Lagari'nin IV. Murat'a Viyana'daki surlarını takma kanatlarla havadan geçen akıcılarımızın keferenin üstüne bomba attığını ballandıra ballandıra anlatmasındaki gibi siz de, IV. Murat'a Dünya'nın düz olduğunu anlattığınızda, haliniz nice olurdu?

Ben söyleyeyim ne olacağını: Hem, filmdeki Şeyhülislam'ın dediği gibi, "Bre", "Zındık", "Şeytanın oğulları" vb. gibi birçok küfür yerdiniz, hem de sürgün yerdiniz.

Özetle, Osmanlı dönemi boyunca (akli) bilime ve bilim adamlarına yapılan saldırılardan oluşan bu makus talihi tek bir olay, dolayısıyla tek bir kişi önleyebilirdi. Bu da, "Son Haçlı Seferi" dir ve,

"Dünyada herşey için; medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet (başarı) için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir."

diyerek nakli bilimlerden akli bilimlere kesin bir dönüş yapan büyük komutan, ulu önderimiz Atatürk'ten başkası değildir (Bkz. konuyla ilgili daha önceki mesajlarıma).

Şimdi, Atatürk'ün nakli bilimlerden akli bilimlere kesin bir dönüş yaptığı dönemin bir ürünü olarak, Rationalizer'ın videosundaki şu çıkarıma yeniden bir göz atmamız gerekir: Kuran'da göğün düz bir yüzey olduğuna dair bir ipucu var mı?

Allah gökkubbeyi düreceğini söylememiş, kağıt tomarı gibi ya da kitap tomarı gibi düreceğini söylemiştir. Bu konuda şu ayet yeterince ışık tutar bize:

Enbiya-104: O gün ki, göğü kitaplar için defter dürer gibi düreceğiz, yaratmaya ilk başladığımız gibi yeniden yaratacağız, bu va'dimizdir. Doğrusu Biz bunları yaparız, Elmalılı S1.

Bu ayette yer yani Dünya düz olarak kabul edildiği gibi, gökyüzü de düz olarak kabul edilmiş ve gökyüzünün bir defterin dürülmesi gibi dürüleceği söylenmiştir.

Burada dürmek şu anlamlara gelir:

Dürmek: 1. Bir şeyi kıvırıp silindir biçiminde kendi üzerine sarmak: Kâğıdı dürmek, halıyı dürmek. 2. Bir şeyi üst üste katlamak.

Bu kelimenin temel anlamı; 1'deki gibi olup, düz bir şeyi (örneğin kağıt) kıvırarak bir silindir biçimine getirmek demektir. Demek ki bu ayete göre, gökyüzü (ki bu ister Dünya'nın gökyüzü olsun, ister uzay olsun) dürülerek bir silindir biçimine getirilecekmiş ve herşey bu silindir içinde toplanacakmış. Ama diğer taraftan, kıyamet senaryosu yapan bilim adamları, animasyonlarla bu durumun çok daha farklı şekillerde olabileceğini söylüyor.

Not: Kuran'daki hiçbir ayette "Dünya" kelimesi geçmez; onun yerine eskilerin dediği gibi "yer" ya da "yeryüzü" kelimeleri geçer.

Alt 16-12-2011, 16:10
Kıdemli Üye

Standart Prof Dr. Sinan Sağıroğlu'ndan birkaç seçme-saçma

Arkadaşlar, geçenlerde Irak Devlet Televizyonu'nda yapılan "Dünya düz mü, yuvarlak mı?" tartışmasına karşılık Prof Dr. Sinan Sağıroğlu'nun nazire yaparcasına seçme-saçma tartışmalarından birkaçı:

1. Dünya dönmüyor:

2. Güneş yoksa Dünya'yı ısıtmıyor mu:

İyi seyirler!

Konu upuaut tarafından (16-12-2011 Saat 16:17 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler