Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-11-2010, 18:10
Dark_Prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dark_Prince Dark_Prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Kur'ana İnanmamak İçin Birkaç Neden

KUR'AN'A İNANMAMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

23 SENEDE İNMESİ

Bu bana bayaa bir tutarsız geliyor.İlk ayet indikten sonraki,tüm inanmadan ölenlerin cehenneme gideceğini de dikkata alarak,

İlk sureye bakıyoruz:

Rahman, Rahim olan Allah'ın adıyla.

1. Yaratan Rabbinin adıyla oku!
2. O, insanı bir kan pıhtısından yarattı.
3. Oku! Rabbin, en büyük kerem sahibidir.
4. O Rab ki kalemle (yazmayı) öğretti.
5. İnsana bilmedikleri şeyi öğretti.
6. Gerçek şu ki, insan azar.
7. Kendini kendine yeterli gördüğü için.
8. Kuşkusuz dönüş Rabbinedir.
9. Gördün mü şu men edeni,
10. Namaz kılarken bir kulu (Peygamber'i namazdan)?
11. Gördün mü, ya o (Peygamber) doğru yolda olur,
12. Yahut takvâyı emrediyorsa?
13. Ne dersin o (meneden, Peygamber'i) yalanlıyor ve doğru yoldan yüz çeviriyorsa!
14. (Bu adam) Allah'ın, (yaptıklarını) gördüğünü bilmez mi!
15. Hayır, hayır! Eğer vazgeçmezse, derhal onu alnından (perçeminden), yakalarız (cehenneme atarız).
16. O yalancı, günahkâr alından (perçemden),
17. O, hemen gidip meclisini (kendi taraftarlarını) çağırsın.
18. Biz de zebânîleri çağıracağız.
19. Hayır! Ona uyma! Allah'a secde et ve (yalnızca O'na) yaklaş!

Şimdi bu surede iman arttıracak,inanmayı sağlayacak hiçbir unsur mevcut değil,tamamı önceki inanışlar.Ve daha ilk andan bu ayetlere inanmayanları bile cehenneme atacağını söyleyen Tanrı.

Bu ayet geldi,Muhammed hemen millete okumaya gitti,inanmayanları cehennemle tehditledi.

NOT:Bu sure bile çelişkilidir,Cebrail mi vahyetti yoksa Allah direk olarak mı?

15. Hayır, hayır! Eğer vazgeçmezse, derhal onu alnından (perçeminden), yakalarız (cehenneme atarız).

Burada konuşan Allah'tır ama Muhammed Cebrail vahyetti diyor.

Peki 2. sure ne zaman geldi?Bu konuda bir bilgim yok ama aylar sürmüş olabilir.Tamamı 23 senede indiğine göre iki sure arası bile uzun sürmüş olabilir.

Şimdi 2. sure gelmeden ölen napacak?1. sureye inanması için hiçbir sebep yokki?Zaten İslam öncesinde bildikleri şeyler?

Çok adaletsiz bir durum,belki de 2. surede göreceği bir ayetden etkilenip inanacaktı?Tanrı neden ona bu fırsatı vermeden direk inanmasını istedi ve mantıklı olanı yapıp ilk etapta inanmadığı için neden onu cehenneme atacak?

KUR'AN'DAKİ MUCİZE İDDİALARININ TUTARSIZLIKLARI

Kur'an'da Önceden Bilinmeyen Birşey Olabilir mi?

Kesinlikle hayır.Bu durum Kur'an'ın anlaşılırlığına,gölge düşürmez mi?Tanrı kitabı kehanetleri vb. mucizelerle hayrete düşürmek için mi gönderir yoksa emirlerini en anlaşılır bir biçimde verip,halkının ahlaki,sosyal yapısını en mükemmele çıkartmak için mi?Ben 2. seçeneği seçiyorum.

Ve Nedenleri:

Şu Ayetlere Bakalım;

Kamer;54: And olsun ki Kuran’ı, öğüt olsun diye kolaylaştırdık; öğüt alan yok mudur?

Yusuf;2:Biz onu, anlayasınız diye, Arapça bir Kuran olarak indirdik.

Neml;1:Tâ. Sîn. Bunlar Kur’an’ın, apaçık bir Kitab’ın âyetleridir.

Yasin;69:Biz ona şiir öğretmedik, zaten ona gerekmezdi. Bu bir öğüt ve apaçık Kuran’dır.

Zümer;27:Biz bu Kuran’da insanlara her türlü misali, belki öğüt alırlar diye, and olsun ki verdik.

Zümer;28:Korunsunlar diye, pürüzsüz Arapça bir Kur’an indirdik.

Fussilet;3Bu, bilen bir kavim için, âyetleri Arapça okunarak açıklanmış bir kitaptır.

Fussilet;26:İnkar edenler: «Bu Kuran’ı dinlemeyin, okunurken gürültü yapın, belki bastırırsınız» dediler.

Fussilet;44:Biz bu Kuran’ı yabancı bir dil ile ortaya koysaydık: «Ayetleri uzun açıklanmalı değil miydi? Araba yabancı bir dille söylenir mi?» derlerdi. De ki: «Bu, inananlara doğruluk rehberi ve gönüllerine şifadır.» İnanmayanların kulaklarında ağırlık vardır ve onlara kapalıdır; sanki bunlara uzak bir mesafeden sesleniliyor da anlamıyorlar.

Zuhruf;3:Hakkâ biz onu Arabî olarak okunacak bir Kur’an kıldık ki akıl erdiresiniz

Muhammed;24:Bunlar Kuran’ı düşünmezler mi? Yoksa kalbleri kilitli midir?

Kaf;45:Onların dediklerini Biz biliriz. Sen onların üzerinde bir zorba değilsin; söz verdiğim günden korkanlara Kuran’la öğüt ver.

Haşr;21:Eğer Biz Kuran’ı bir dağa indirmiş olsaydık, sen, onun, Allah korkusuyla başeğerek parça parça olduğunu görürdün. Bu misalleri, insanlar düşünsünler diye veriyoruz.

İsra;9:Şüphesiz ki bu Kur’an en doğru yola iletir; iyi davranışlarda bulunan müminlere, kendileri için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler.

İsra;41:Biz, and olsun ki öğüt almaları için bu Kuran’da bunları türlü türlü açıkladık. Fakat bu açıklamalar ancak onların nefretini artırmıştır.

İsra;45:Kuran okuduğun zaman senin ile ahirete inanmayan kimseler arasına görünmeyen bir perde çekeriz.

Hicr;1:Elif, Lam, Ra. Bunlar Kitap’ın ve apaçık olan Kuran’ın ayetleridir.

İsra;89:And olsun ki, biz Kuran’da insanlara türlü türlü misal gösterip açıkladık. Öyleyken insanların çoğu nankör olmakta direndiler.

Kefh;54:And olsun ki, Biz bu Kuran’da insanlara türlü türlü misali gösterip açıkladık. İnsanın en çok yaptığı iş tartışmadır.

Ve daha birçok ayet var.Özetlersek; Kur'an anlaşılmak üzere indirilmiş,kolaylaştırılmış,bununla da yetinmeyip misaller verilmiş.Yani herşey anlaşılması için.

Şİmdi sen hem bunu iddia edip hem de 20.yüzyıl gelmeden anlaşılamayacak ayetler koyarsan kendine ters düşersin.Böyle bir durum imanı artırmaz,daha da imansızlaştırır.

Örneğin;

Güneşin hareketi,denizlerin birbirine karışmaması ya da parmak izi bilgilerini vermek o zamanki insanlar için hiçbirşey ifade etmeyecektir.Eğer gerçekten önceden bilinen şeyler olmasa,Kur'an'ın açıklığına zıt bir durum oluşturur,ki bu da inancı azaltır.

Ben o zaman yaşayan biri olsam,biri bana deseki (bu yy.da keşfedilen bilgilere göre) denizler birbirine karışmıyor,ya deli diye düşünürüm,ya yalancı,veya büyülenmiş.Çünkü görüyorumki denizler birbirne karışıyor.Ama eğer ondan Allah öyle güçlüki,araya bir kara parçası koyup denizleri birbirinden ayırıyor ifadesini anlarsam,o zaman mantıklı ve iman arttırıcı gelebilir.

Bu diğer tüm mucize iddialarında aynıdır,20.yy'ya kadar yaşayamayacağına göre,imanlarını arttırmak için önceden bilinmeyen birşeyleri söylesen deli saçması olur,ki Allah da bunu yapmamıştır.Verdiği örnekler bilgiler hep bilinen şeylerdir.

Başka Bir Yönden İncelenişi:
Kur'an gerçekten kimsenin önceden bilmediği,çözüldüğü takdirde insanları dehşete düşürecek bilgiler verse bile,bu aşırı derece mantıksız bir tutum olur.

Şöyle ki:

1.Yukarıda da dediğim gibi,o zamanki insanlar için anlaşılmaz bir kitap olacağından,inanmaları da aşırı derecede güçleşecektir.Elbetteki masal olarak görülecektir.Adam nerden bilsin 20 yy.da doğrulanacak çok önemli bilgiler olduğunu?

2.Bugünkü Kur'an'dan mucize iddialarını çıkarırsan,herhangi bir kitaptır,inanmak için hiç bir sebep yoktur,herkes yazabilir.Şimdiki müslümanların çoğu bu mucizeler olduğu için inanıyorlar Kur,an'ı bu yy.da bu kadar çekici yapan da budur.

Şimdi eğer biz o mucizeleri görüp iman edeceksek,Tanrı sözü olduğunu anlayacaksak o zaman Kur'an 20.yyla hitap ediyor demektir.Diğerleri bu bilgileri bilemeyecekleri için onlara herhangi bir kitap gelecektir,dolayısıyla iman etmeleri için bir sebep olmayacaktır.

Bu apaçık bir haksızlıktır,20 yy.ya kadar yaşayamadıkları,ya da bu yy.da doğmadıkları için cehennem'e atmak;ne kadar adaleti gerektirir?Örneğin 400 yıl önce kimse Kur'an'da bilim aramıyordu ama 21. yyda birdenbire ansiklopedi oluverdi.

KANDIRILMA İHTİMALİNİN ÇOK YÜKSEK OLMASI

Misal ben müslümanken Allah İslam'la doğdu sanırdım.Sorgulamam araştırmamı gerektirince gördümki,Allah İslam öncesi putperestlerin taptığı Ay Tanrı'sı El-İlah'tan başkası değil.

Araştırmadan uzak beyinler çok rahatlıkla kandırılabiliyorlar.

Kur'an'ın eşi benzerinin olmadığını söyler Allah,ama Kur'an'daki herhangi bir ayetle benzer ifadeleri İslam öncesi şiirlerde görürüz.

İnceleme imkanımız olmayan iddiaları doğru olarak kabul etmek ne kadar doğrudur?Bunların bir zaman sonra asılsız çıkmayacağına kim garanti verebilir?Örnekleri mevcut.

TANRI'DAN İNDİĞİNİ BİLEBİLİR MİYİZ?

Yine bir kitap düşününki,eşsiz.Çok hayranlık uyandırıcı,kimsenin laf edemediği.Mantığı olan herkesin kendiliğinden uyacak olacağı.Böyle bir kitap olsa bile Tanrı'dan geldiğini nerden bilecez?

Biri Tanrı gönderdi der,ben de;

Başka gezegenlerde yaşayan çok ileri varlıklar gönderdi derim.Kimisi de cinler gönderdi der.

Neden sadece Tanrı?Tanrı'dan gelen birşeyin Tanrı'dan olduğu kanıtlanamaz bence.En basitinden astral seyehat filan olayına dahi bağlanabilir.Eğer kitaba inanmazsan cehenneme gidersin buyruğu tutarsız geliyor.Çünkü esas kaynağı herşey olabilir.

TEK BİR DİLDE İNMİŞ OLMASI
Bilindiği gibi Kur'an'ı arapça bilmeyen anlayamaz,zaten Allah araplar itiraz etmesin diye arapça indirdiğini söylüyor.Bu durumda çok olumsuzdur.Arapça bilmeyen bir kişi tamamen alimin çevirisine göre hareket eder ve çeviriler arasında dağlar kadar farklar da vardır.İsteyen istediği kelimeyi ekleyip çıkarabiliyor.

Kur'an benzersiz hatasız olduğunu söyler fakat ben arapça bilmiyorum ki bu iddianın doğruluğunu nerden bilecem?Kur'andaki dilbilgisi hatalarından bir kaç örnek gördüm ve birkez daha kandırıldığımı anladım.Dilbilgisini inceleyemezsinki,nereden bilecen hatasız olduğunu?

Aslında bu da kolay kandırılabilmek başlığında incelenmeliydi ama ayrı başlıkta açmayı uygun gördüm.

Bu durumda Allah sorgusuz sualsiz inanmayı istiyor demektir,bu da en azından bilgisayar çağı insanı için kabulsuz bir durumdur.

Daha birçok neden sayabiliriz ama bunlar en güçlü bulduğum nedenler.

Tanrı'nın Adımlarını İzle Ama Asla Takip Etme!

Blog Facebook
Alt 04-11-2010, 19:38
Kemaloğlu Kemaloğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

13. Ne dersin o (meneden, Peygamber'i) yalanlıyor ve doğru yoldan yüz çeviriyorsa!

Dostum ilk iddian şu Allah ilk surede hemen herkesi cehennemle tehdit ediyor diyorsun ilk iddian saçma olunca ötekileri okumak can sıkıcı geldi bana....

İlk inen ayetler bunlardır

Ama ilk inen sure bu demek cahilliktir

Allah hirada ilk vahyi indirdi cehennemle tehdit etti demek cahilliktir

çünkü yukarıda yazdıklarım ebu cehil hakkında indirilmiştir

H.z muhammedi kabe'de namaz kılarken görünce

ben seni bundan men etmemişmiydim dedi

Yemin olsun o secdedeyken ayağımı boynuna basıp elimdeki taşla başını eziceğem dedi

Sonra onu yapamayınca(ateşli bir çukur veya azgın birde deve ile karşılaştığı söylenir)

Darün nedve yi kastederek unutma demiş bu diyarda en çok adamı olan benim

Onun için:
18. Biz de zebânîleri çağıracağız

denmiş ve ebu cehile uymaması öğütlenmiştir.

Yani hirada vahiy alıp cehennemle tehdit etmiyor.
Alt 04-11-2010, 22:02
semihgencayla semihgencayla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Deveye sormuslar oda nerem duzgun ki ... sizin yazinizda bunun gibi birsey olmus
bir bilene sormaniz,konu hakkinda etraflica bir arastirma yapmaniz cok mu zor ki bu kadar yanlis bilgiyi bir araya getirmi birde emek vermissiniz yazik...

Birkac yerini ben elimden geldigince duzeltmeye calisayim hepsi mumkun degil...

Burada konuşan Allah'tır ama Muhammed Cebrail vahyetti diyor. -dark prince-

Her ayet Allahin kelami dir,her kelami vahiy eden,bildiren cebraildir,her vahiyi insanliga ileten resulullah tir,silsile her insanin rahatlikla anlayabilecegi kadar basit bir yol izler,kim hitaplarda 'deki'; eki yada direk sahis yada topluluklara hitap seklinde iken kimi ayetleri 'biz' seklinde giris yapilmis olmasi kafanizi karistirmasin...

Şİmdi sen hem bunu iddia edip hem de 20.yüzyıl gelmeden anlaşılamayacak ayetler koyarsan kendine ters düşersin.Böyle bir durum imanı artırmaz,daha da imansızlaştırır.-dark prince-

Sevgili arkadasim,kurani kerim sadece bulundugu yy.a ait bir kitap degil kiyamete kadar yasayacak tum zamanlara ve insanlara hitap eden,etmeside sart olan bir kitap tir.
Oyle ya Allah kuranin ve resulullahin son kitap ve elci oldugunu kiyamete kadar baska peygamber ve kitap gelmeyecegini ''Allah nurunu tamamladi'' ayeti ile bize bildirmekte,
kitap sizin dusundugunuz gibi sadece o tarihteki insanlara hitap etse idi bugun dini red eden insanlarin ''1400.yil onceki hukumler onlar'' cumlelerini hakli cikarirdi,
Dediginiz gibi 1400 sene once anlasilamayan bazi ayetleri simdi anlayabiliyoruz kimbilir belkide 3500.yillarda baska baska ayetlerin ne demek istedigi o zaman aciga cikacak..

Misal ben müslümanken Allah İslam'la doğdu sanırdım.Sorgulamam araştırmamı gerektirince gördümki,Allah İslam öncesi putperestlerin taptığı Ay Tanrı'sı El-İlah'tan başkası değil.-dark prince-

Sevgili arkadasim;Allah in islamdan hatta insanlarin ruh hali iken kalu beladaki durumlarindan daha eski oldugunu biliyoruz,Allah 'kelimesi' islamla cikmistir diyen insanlara siz resulullahin babasinin adi ''abdullah'' idi yani Allahin kulu,demekki islamdan oncede Allah ismi vardi diyerek cevap verebilirsiniz..

Bilindiği gibi Kur'an'ı arapça bilmeyen anlayamaz,zaten Allah araplar itiraz etmesin diye arapça indirdiğini söylüyor.Bu durumda çok olumsuzdur.-dark prince-

Sevgili dark; Oncelikle araplarin itirazi gibi birsey yada Allahin boyle bir sozu yoktur.
Kitabin indigi peygamberin,sehirdeki insanlarin hatta yarimadadaki onlarca ulkenin dili arapca iken ayni dilde vahiy gelmesinden daha dogal ne olabilir ki?
Nasil birsey bekliyordunuz? oncelikle belkide ogrenmesi kuranin iceriginden daha zor olan çin ce gelse idi insanlara once çin ceyi sonrada islami mi ogretselerdi?
Simdi biz turklere icimizden bir peygamber gelse idi ve ugandaca konussa idi bu adam ne diyor yahu demez miydik ne kadar sacma olurdu degilmi ?

Aslinda bircok deginmek istedigim konu var sozleirizden ama zaten yeterince uzun oldu yazim Rabbim objektif ve akillica dusunme ve karar verme gucumuzu arttirsin...

Selametle...

HAKK'a olan sonsuz muhabbeti ve batıla olan amansız nefretiyle bir kıyam doguracak bu ümmet bir kıyam.. Şehadet pahasına Şehadet.......Şehadet. ...
Alt 04-11-2010, 22:40
Kıdemli Üye

Kemaloğlu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Dostum ilk iddian şu Allah ilk surede hemen herkesi cehennemle tehdit ediyor diyorsun ilk iddian saçma olunca ötekileri okumak can sıkıcı geldi bana....

İlk inen ayetler bunlardır

Ama ilk inen sure bu demek cahilliktir

Allah hirada ilk vahyi indirdi cehennemle tehdit etti demek cahilliktir

çünkü yukarıda yazdıklarım ebu cehil hakkında indirilmiştir

H.z muhammedi kabe'de namaz kılarken görünce

ben seni bundan men etmemişmiydim dedi

Yemin olsun o secdedeyken ayağımı boynuna basıp elimdeki taşla başını eziceğem dedi

Sonra onu yapamayınca(ateşli bir çukur veya azgın birde deve ile karşılaştığı söylenir)

Darün nedve yi kastederek unutma demiş bu diyarda en çok adamı olan benim

Onun için:
18. Biz de zebânîleri çağıracağız

denmiş ve ebu cehile uymaması öğütlenmiştir.

Yani hirada vahiy alıp cehennemle tehdit etmiyor.
yapma dostum,o surede cehennem bile geçmezama o surenin bir ayetini dahi inkar etsen ya da herhangi bir surenin cehenneme gidersin diyor allah.anlamadığından dolayı saçma gelmiş,halbuki anlaşılamayacak birşey değildi.

ilk inen sure diyen bütün alimler cahil bende onların yalancısıyım.

yine anlamadığından dolayı,bilmiyorum belkide ben anlatamadım?

bu ayetlere iman etmeyenin cehennemde yanması çok saçmadır,imanı gerektirebilecek hiçbir unsuru barındırmaz.

Blog Facebook
Alt 04-11-2010, 23:06
Kıdemli Üye

semihgencayla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Deveye sormuslar oda nerem duzgun ki ... sizin yazinizda bunun gibi birsey olmus
bir bilene sormaniz,konu hakkinda etraflica bir arastirma yapmaniz cok mu zor ki bu kadar yanlis bilgiyi bir araya getirmi birde emek vermissiniz yazik...

Birkac yerini ben elimden geldigince duzeltmeye calisayim hepsi mumkun degil...

Burada konuşan Allah'tır ama Muhammed Cebrail vahyetti diyor. -dark prince-

Her ayet Allahin kelami dir,her kelami vahiy eden,bildiren cebraildir,her vahiyi insanliga ileten resulullah tir,silsile her insanin rahatlikla anlayabilecegi kadar basit bir yol izler,kim hitaplarda 'deki'; eki yada direk sahis yada topluluklara hitap seklinde iken kimi ayetleri 'biz' seklinde giris yapilmis olmasi kafanizi karistirmasin...

Şİmdi sen hem bunu iddia edip hem de 20.yüzyıl gelmeden anlaşılamayacak ayetler koyarsan kendine ters düşersin.Böyle bir durum imanı artırmaz,daha da imansızlaştırır.-dark prince-

Sevgili arkadasim,kurani kerim sadece bulundugu yy.a ait bir kitap degil kiyamete kadar yasayacak tum zamanlara ve insanlara hitap eden,etmeside sart olan bir kitap tir.
Oyle ya Allah kuranin ve resulullahin son kitap ve elci oldugunu kiyamete kadar baska peygamber ve kitap gelmeyecegini ''Allah nurunu tamamladi'' ayeti ile bize bildirmekte,
kitap sizin dusundugunuz gibi sadece o tarihteki insanlara hitap etse idi bugun dini red eden insanlarin ''1400.yil onceki hukumler onlar'' cumlelerini hakli cikarirdi,
Dediginiz gibi 1400 sene once anlasilamayan bazi ayetleri simdi anlayabiliyoruz kimbilir belkide 3500.yillarda baska baska ayetlerin ne demek istedigi o zaman aciga cikacak..

Misal ben müslümanken Allah İslam'la doğdu sanırdım.Sorgulamam araştırmamı gerektirince gördümki,Allah İslam öncesi putperestlerin taptığı Ay Tanrı'sı El-İlah'tan başkası değil.-dark prince-

Sevgili arkadasim;Allah in islamdan hatta insanlarin ruh hali iken kalu beladaki durumlarindan daha eski oldugunu biliyoruz,Allah 'kelimesi' islamla cikmistir diyen insanlara siz resulullahin babasinin adi ''abdullah'' idi yani Allahin kulu,demekki islamdan oncede Allah ismi vardi diyerek cevap verebilirsiniz..

Bilindiği gibi Kur'an'ı arapça bilmeyen anlayamaz,zaten Allah araplar itiraz etmesin diye arapça indirdiğini söylüyor.Bu durumda çok olumsuzdur.-dark prince-

Sevgili dark; Oncelikle araplarin itirazi gibi birsey yada Allahin boyle bir sozu yoktur.
Kitabin indigi peygamberin,sehirdeki insanlarin hatta yarimadadaki onlarca ulkenin dili arapca iken ayni dilde vahiy gelmesinden daha dogal ne olabilir ki?
Nasil birsey bekliyordunuz? oncelikle belkide ogrenmesi kuranin iceriginden daha zor olan çin ce gelse idi insanlara once çin ceyi sonrada islami mi ogretselerdi?
Simdi biz turklere icimizden bir peygamber gelse idi ve ugandaca konussa idi bu adam ne diyor yahu demez miydik ne kadar sacma olurdu degilmi ?

Aslinda bircok deginmek istedigim konu var sozleirizden ama zaten yeterince uzun oldu yazim Rabbim objektif ve akillica dusunme ve karar verme gucumuzu arttirsin...

Selametle...
her ayet allahın kelamıdır ama bazıları cebrail aracılığıyla vahyolunur,bazılarını allah direk vahyeder.burada ise allah konuştuğuna göre allah vahyetmiş demektir.

işte bu da imanı arttırmaz zayıflatır,eğer onlar bilmiyorlarsa 20. yyda bulunan keşifler onlar için birşey ifade etmezler,dolayısıyla herhangi bir kitaptır,inanmaları için hiçbir sebep yoktur.3500.yıllarda açığa çıkacak şey benim için bir sır olacağından,bişey ifade etmez.

ve putperestlerin dahi tanrısı,garip bişey doğrusu.

konumu dikkatli okursan bir ayette biz araplara yabancı dilmi olur diyeceklerini bildiğimiz için arapça kuran indirdik diyor,bu da araplara indiğinin en büyük kanıtıdır.araba yabancı olunca itiraz edebiliyorsa,türke yabancı olunca türk de itiraz etme hakkına sahiptir.

sonuç olarak arapça bilmiyoruz ve alimler ne derse mahkumuz.

Blog Facebook
Alt 04-11-2010, 23:06
Üyeliğini Sonlandırmış

Dark_Prince´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yapma dostum,o surede cehennem bile geçmezama o surenin bir ayetini dahi inkar etsen ya da herhangi bir surenin cehenneme gidersin diyor allah.anlamadığından dolayı saçma gelmiş,halbuki anlaşılamayacak birşey değildi.

ilk inen sure diyen bütün alimler cahil bende onların yalancısıyım.

yine anlamadığından dolayı,bilmiyorum belkide ben anlatamadım?

bu ayetlere iman etmeyenin cehennemde yanması çok saçmadır,imanı gerektirebilecek hiçbir unsuru barındırmaz.
Hiç bir alim bunun için ilk sure demez

ilk 5 ayetin ilk ayetler olduğunda hiçbir şüphe yok

ama ondan sonrakiler daha sonra indirildi bir olaya istinaden

oda yukarıdaki olay....

Birde şunu diyorsun imanı gerektirecek hiçbir unsur barındırmaz

benim kuran-ı kerim'de dikkatimi çeken nokta şu o dönemde yaşanmış bir olayı anlatırken bile imani,itikadi meselelere değinilir

Şu yukarıdaki ayetlerde bile:

Takva,Allahın doğru yolu,Allahın herşeyi görmesi,başkalarına aldırmadan Allah'a yaklaşmak ona secde etmek..........

Git başka alimlere benim göremediklerimide anlatsınlar sana.
Alt 04-11-2010, 23:17
Kıdemli Üye

ilk sure hangisidir peki?

gerçektende hiçbir unsur barındırmıyor.

Blog Facebook
Alt 04-11-2010, 23:23
Üyeliğini Sonlandırmış

Dark_Prince´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ilk sure hangisidir peki?

gerçektende hiçbir unsur barındırmıyor.
Ya bana soracağına araştırabilirsin çünkü bu konuda bir ittifak yok fatiha diyenler var müddesir diyenler var ama alak suresi diyen bir alim yok.
Alt 05-11-2010, 00:20
advertiser53 advertiser53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

ilk süre diye bir şey yok..çünkü kuran salt süre süre indirilmedi..ayet ayet indirildi..mesela ilk önce alak süresinin ilk 5 ayeti indi ama alak süresi kuranda 96. sırada yer aldı..bazen bi kaç süreden ayetler geldi..ama kuranın ilk süresi fatiha(açılış) süresidir..bu ilk önce onun inzal olduğu anlamına gelmez..
ayrıca kurana inanmamak için nedenler sıralamış zatı muhterem..bunların cevabını diyanetten öğrenebilirsin..hepsinin cevabı var..milletin kafasnı karıştırmada üstüne yok...
Alt 05-11-2010, 00:25
Kıdemli Üye

bunları ilk sizlerden duyuyorum,oysaki ben ilk surenin alak olduğunu sanıyordum.iniş sırasına göre sure sıralaması ne anlamda o zaman?

Blog Facebook

Önerilen Siteler