Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun Sitesi Topluluğu > Öneri, Düşünce & Eleştirileriniz

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-04-2016, 10:49
RollingStones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RollingStones RollingStones isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dialectics´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Senin durumunsa farklı. Bir psikolojik ihtiyacın yıllar sonra doldurulma çabası gibi sendeki..

"Hayattaki en ulvi amacımız" a dair söylemlerinizi okuyunca, sizin de benzer bir psikolojide olduğunuz söylenebilir.

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 08-04-2016, 11:16
Üye

Kastettiğim kategori bu seninki değildi.
Yapmayın lütfen.

"Ateist bir babanın İnançlı oğluyum" elinizde bundan başka bir bilgi yok ki. Nasıl da hemen ayırabildiniz?

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 08-04-2016, 11:33
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

RollingStones´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Hayattaki en ulvi amacımız" a dair söylemlerinizi okuyunca, sizin de benzer bir psikolojide olduğunuz söylenebilir.
Bahsettiğimiz şey "hayatlarımızı nasıl anlamlandırdığımız" konusu değil. Öyle olsa dahi o bahsettiğin konuda değindiğim şey milyonlarca yıldır bu gezegen üzerinde hayat süren canlıların temel motivasyonuna dair bir saptama yapmaktı. Kaldı ki ateistler de mekanik robot değil: insan ve onların da psikolojileri var.

Burada bahsedilen şey ise "iman" denilen; delil, veri, gözlem, nedensellik vb. gibi araçlar yerine varsayım ve önkabullerden temel alan bir olgunun bunu yıllarca doğru kabul etmiş bir kişi tarafından akıl düzleminde yeterince irdelenmesinden ve çözümlenmesinden ve çürütülmesinden sonra tekrar o "önkabuller ve varsayımlar" dünyasına geri dönüşünün olanaksızlığı...

Sen ise bunun "hatalı teşhis" olduğunu iddia edip kendini örnek vermiştin. Ben de senin bu yukarıda bahsedilen duruma örnek teşkil etmediğini ifade ederek, sendeki durumun psikolojik motivasyon ile olan ilişkisine dair yorumda bulunmuştum. Dolayısıyla benim de o psikolojiye sahip olabileceğimi iddia etmek yerine, asıl çürütmen gereken şey yukarıda koyu harflerle belirttiğim durumdur.

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 08-04-2016, 11:43
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

RollingStones´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yapmayın lütfen.

"Ateist bir babanın İnançlı oğluyum" elinizde bundan başka bir bilgi yok ki. Nasıl da hemen ayırabildiniz?
Bu bilgiyle zaten hareket etmedim ki cevap yazarken. derdimend arkadaş "Hekese Kucak Dolusu Sevgiler, Merhaba" diye açtığı başlık da errata'nın bu konu altında yazdığı iddiaya atıfta bulunarak "büyük konuşmuş, ben belki bir ateisti dine döndüren ilk kişi olabilirim" demiş.

Benim burada yazdığım şeylerde o söyleme yönelik..

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 08-04-2016, 11:52
Odyssey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Odyssey Odyssey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

errata´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Turan Dursun sitesine geldiğinden ateist veya agnostik iken zamanla değişerek belirli bir dini kabul eden insan sayısı sıfırdır (0).
Peki panteist veya deist iken, bir dini... ve özellikle islamı kabul eden bir üye var mı...?

Bence burdaki oran da "0" olmalıdır. Çünkü sıfır olduğunu belirtmezsek, bahsettiğiniz kişiler "o zaman biz de onları imana getirmeyi hedefleyelim" diye düşünebilirler.

Bir soru: Eleştirmenini, ölüm ve sonsuz işkenceyle tehdit edecek kadar çaresiz bir kitabın yazarı, bilgili ve adaletli biri olabilir mi...?
Alt 08-04-2016, 12:35
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Soyle birsey de vardir.

Kimse robot degildir. Duygulari, dusunceleri, bakis acilari, dunya gorusleri vardir. Hersey degisebilecegi gibi tuum bunlar da degisebilir. Elimizdeki kavramlari sorgulayisimiz, olgu uzerindeki bilgimiz ve bu bilginin yorumlanisi gibi. Iste bu sebeple kimse degismez degildir. En azindan hayatinin bir noktasinda cok saglam savundugu seyleri elestiri suzgecinden gecirmis ve o gemiyi terk etmistir. Bunu yapabilmek icinse dusunmek, sorgulamak gerekir. Sorgulamayan zihinden de cok birsey beklememek gerekir.

Neydi hani ne diyorduk;

Hayat degisimdir.
Alt 08-04-2016, 13:52
Odyssey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Odyssey Odyssey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

derdimend´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Amacım ne size islamı anlatmak,kabullendirmek ortam karıştırmak provakatörlük yapmak.Sadece burda tartışarak yani karşılıklı olarak fikirlerimizi sunarak birbirimizi anlayabilmek belkibirşeyler paylaşabilmektir.Dediğim gibi kimseyi kandırmak,kalbini kırmak ,fesat karıştırmak falan değil amacım.Ben sizlere nasıl hitap edip,davranırsam sizden de aynı şekilde olgunluk bekler ve isterim.Bu böyle olacaksa güzel bir şekilde konuşup istişare edebiliriz diye düşünüyorum.Yok ama ben inancımdan ötürü burada töhmet altında kalacak aşağılanacaksam yolun başından döneyim.Herkes nasılsa inanacağına inanmış,kabullenmiş kimseyi görüşünden caydıracak yolunu değiştirecek durumda değiliz ne de bu bizim haddimize değildir.Selam ve saygılarımı sunarım.Gönül hoşnutluğu ile karşılıklı sevgi ve saygı içerisinde görüşmek dileğiyle...
Hoşgeldiniz... Elbette, karşılıklı saygı, aydın ve ilerici bir insanın olmazsa olmazıdır. kişide bu değerler yoksa ateist agnostik vs. olmak da bir anlam ifade etmez.
Bu forum için söylemiyorum ama böyle şeyler bazen oluyor maalesef. bence bu, ülkedeki gelenekçi kültürle alakalı bir durum.
Bu tarz olumsuz davranışlar, zaten ancak islamı güçlendirebilir.

Tebliğ meselesine dönecek olursak; Zaten benim burda anlamadığım konu, bazı müslümanların neden herkesi kendi dinine çekmeye çalıştığı..? insanlığın meselesi bu mudur yani... Herkes müslüman olunca tüm kötülükler sona mı erecektir..?
Böyle bir faydasının olmadığını dünyada yaşanan şekliyle gayet iyi biliyoruz.

O yüzden müslümanın amacı birbirimizi anlamaya çalışmak, hatta ortak amaçları belirleyebilmek olmalıdır.
Aynı şekilde nonteistlerin de amacı, insanları dinden vazgeçirmekten ziyade, inanmıyor olmanın haklı sebeplerinin anlaşılması, ve müslümanın inancına bir yanılma payı ekleyebilmesi olmalı bence...

Çünkü dinden ve ateizmden çok daha önemli olan birşey varsa o da insanlık.
Ama savunulan şey adına insanlıktan taviz verilirse, savunduğun dinin / felsefenin bir inandırıcılığı da kalmıyor.

Bir soru: Eleştirmenini, ölüm ve sonsuz işkenceyle tehdit edecek kadar çaresiz bir kitabın yazarı, bilgili ve adaletli biri olabilir mi...?
Alt 08-04-2016, 14:13
Üye

Burada bahsedilen şey ise "iman" denilen; delil, veri, gözlem, nedensellik vb. gibi araçlar yerine varsayım ve önkabullerden temel alan bir olgunun bunu yıllarca doğru kabul etmiş bir kişi tarafından akıl düzleminde yeterince irdelenmesinden ve çözümlenmesinden ve çürütülmesinden sonra tekrar o "önkabuller ve varsayımlar" dünyasına geri dönüşünün olanaksızlığı...

asıl çürütmen gereken şey yukarıda koyu harflerle belirttiğim durumdur.
Natan, bu konuda söylenmesi gerekeni söylemiş.

Ayrıca, varsayım ile, delil, veri, gözlem, nedensellik vb lerin dünyasının ayrı olduğu düşünülemez.
Varsayım kavramı, sınanmamış önermelerdir zaten. Yani bilimsel bir metodun aşamalarından, adımlarından biri değil mi?

Alt 08-04-2016, 14:18
Kurdistannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kurdistannn Kurdistannn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

erratanın yazdığı,
Turan Dursun sitesine geldiğinden ateist veya agnostik iken zamanla değişerek belirli bir dini kabul eden insan sayısı sıfırdır (0).

cümlesi, çok rahat manipüle edilebilir dindarlar tarafından.

Örneğin, siteye kaydolur, ateistmiş gibi davranarak bir süre rol yapıp, sonra da imana geldim diyerek, çok rahat manipüle edebilir.

Unutmayalım ki, dindarlarda yalan söyleme olayı inanılmaz boyutta yüksektir.
Alt 31-01-2017, 16:14
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bilimsel Alpha ve nurcu irfanın cezalarının kaldırılmasını talep ediyorum.

Tartışmaların yavan gittiğini düşünüyorum.

AHZAB DAN ÖNCE Zeynep mhmd'in GELİNİYDİ AHZAB DAN SONRA Zeynep mhmd'in KARISIYDI .

Önerilen Siteler

Etiket
ateist, dindar, müslüman, tebliğci, turandursun