Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun Sitesi Topluluğu > Öneri, Düşünce & Eleştirileriniz

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-08-2015, 21:47
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Sitenin geçmişi hakkında

Turandursun.com sitesinin geçmişine baktığımızda daha fazla üyeye sahip olduğunu görüyoruz. Örneğin 2011 yılında online üye sayısı 3 binleri görüyorken şimdi en fazla 100-150 olabiliyor.

Ben yaklaşık 1 yıllık üyeyim, sitenin geçmişini bilmem. Ama merak ediyorum, neden eskiden bu kadar kalabalıkken şimdi üyeler azaldı?
Sanırım bir dönem site mahkeme tarafından kapatılmış, ondan sonra mı böyle oldu acaba?
Eski üyelerden bilenler vardır.

2011 yılında ne yapılıyordu da bu kadar kalabalıktı ve şimdi ne oluyor da üye sayısı azaldı?
Alt 28-08-2015, 22:04
Kurdistannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kurdistannn Kurdistannn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Onun nedenini bilemem ama ben her zaman sayının az olması taraftarıyım.
Az ama öz kişi daha iyi.

Üye sayısının yoğun olduğu forumlarda konuları takip zorlaşıyor. Çünkü sürekli farklı konular güncelleniyor.
Alt 28-08-2015, 22:20
agnostikman agnostikman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Turandursun.com sitesinin geçmişine baktığımızda daha fazla üyeye sahip olduğunu görüyoruz. Örneğin 2011 yılında online üye sayısı 3 binleri görüyorken şimdi en fazla 100-150 olabiliyor.

Ben yaklaşık 1 yıllık üyeyim, sitenin geçmişini bilmem. Ama merak ediyorum, neden eskiden bu kadar kalabalıkken şimdi üyeler azaldı?
Sanırım bir dönem site mahkeme tarafından kapatılmış, ondan sonra mı böyle oldu acaba?

2011 yılında ne yapılıyordu da bu kadar kalabalıktı ve şimdi ne oluyor da üye sayısı azaldı?
Eee işin ucunda cennet vb ödül olmadığı için insanları bir yere kadar tutabilirsin forumda
Alt 28-08-2015, 22:29
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merhaba,

Dönem dönem değişebiliyor foruma katılım...Bazen gerçekten yazışmalar çok " bayağılaşabiliyor " ve bu yüzden terkler yaşanabiliyor...Bazen bu forum " BİZDEN " mantığıyla hareket eden bazı arkadaşlar ipin ucunu kaçırınca forumla ters düşebiliyor, terkler yaşanabiliyor....Bazen dönemsel iniş çıkışlar olabiliyor, bazen de hep aynı konular baymaya başladığından ara verenler oluyor...

Yani anlaşılacağı üzere çok farklı nedenleri oluyor...Bir de tabii ki face ve tweet de foruma katılımları azaltan bir etken...

Benim için geçerli olmasa da yukarıdaki agnostikman arkadaşımızın dediğinde de geçerlilik payı var....

Ancak forumlar her zaman farklıdır....

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 28-08-2015, 23:08
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şuanda  online konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Forumda aslında bir organizma, bir yerde canlı...

İnsanlarımız bilhassa 2010 yılından sonra internetle daha fazla haşır neşir oldu, tabi hayatlarına facebook, mesajlaşma vb şeyler girdi. Görmemişin oğlu olmuş gibi bir akınla hurraaaaa yapıldı... Bir çoğu ekranda boncuk patlattı(flash oyunlar), kimisi sürekli kendi yüzünün resmini çekip(psikolojik bir sorun dedirtecek düzeyde), çekip sosyal ağlarda yayınlamayı meziyet saydı, kimisi facebookta hesap açıp, bir resim paylaşmakla ultra bilgisayar mühendisi olduğunu sandı, kahvelerde övündü, kimisi dedikoduya, kimisi abuk subuk gruplara yol aldı. Kısaca adına sosyal ağ denen, ama bizim gibi ülkelerde sosyal ağ olmaktan çıkıp çöplüğe, kire dönen deryaya yöneldi.

Bırakın forumu kitap okuma oranı dahi hayli düştü, sosyal ortamlarda bitti(neredeyse). O düzeydeki birbirini 1 yıldır görmeyenler bile bir araya gelse birbirlerinin yüzüne bakmazdan önce, telefonalrından facelere gülen resimlerini koymayı tercih ettiler(bana göre bu bir noktadan sonra ego merkezli psikolojik bir arıza, arızalar çokya neyse). Sadece bizim forum değil, bir çok forum aynı kaderi paylaştı...

Kısaca malzeme bu(toplumsal yapımız, insanlarımız), şekeri belli, suyu, unu, tüpü, helvasıda bu kadar oluyor...

Bir dönem sıkça forum yönetimi topa tutuldu filan, halbuki alakalı değil, zira o zamanlar forumda olanların da çoğu siteye uğramaz, ama facebooklarda selfie filan paylaşıp bol bol boncuk patlatırlar, ama şikayet etmeye gelince mangalda kül komazlar.

Birde hastalıktır, yeterince sorumluluk göstermediğimiz her alan için, kendi sorumsuzluğumuzu meşrulaştırmak için illa alandan kaynaklı -kimleride suçlayıcı- sebepler üretiriz, tümüde psikolojik...

Bunları asıl faktör olarak görüyorum, bu kadar etkili olmamakla birlikte diğer bir faktör ise, din konusunun ölgünlüğü... Bir yerden sonra konusu tükenir, bıkkınlık verir, lakin forumlar da canlı olduğu için yine de bu faktör tek başına bağlayıcı değildir(bir çok konu vardır, yeni gündemler vb, bilim de dahil)...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 28-08-2015, 23:48
Lep Lep isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Insanların içerigi okuyabilmeleri için üye olmaları gerekmiyor. Sahsen bir sene dışardan takip etmiştim. Sorulacak temel sorular soruluyor makeleler yayınlanıyor. Bilgi alınıyor.. Katılmaktan kasıt yorumsa hararetli tartışmalar ve en çok katilimın oldugu konular genelde bilimin felsefenin ve makale tadında dini konuların dışında oluyor. bana göre gereksiz ve insana hiç bir sey katmayan konular.Her konunun altına yorum yazmak için yazanlar çok. Bazen polemige girmemek elde degil. Kırıcı ve küfür dolu yazdıgım bir kaç yorum beni sonradan üzmüştü. En güzeli okumak. Işlenmemiş güzel bir konu ya da soru var ise sormak. Var ise bilgiyi paýlaşmak ve ortaya konulan bilgiyi açmak ve sınamak.
Alt 29-08-2015, 00:10
Boolean Boolean isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Forumların amacının sadece bilgi edinmek olduğuna katılmıyorum. Bilgi edinmenin yeri farklı sonuçta. Benim için yabancı kaynak makaleler.

Forum bilgi paylaşımı olduğu kadar, düşünce paylaşımı, sohbet ve kafa dağıtma ortamı şahsım adıma.

Aptal insanların genelde çok ciddi ve sıkıcı olduklarını düşünüyorum.

Akıllı insanların da forumları bilgi köşeşi olarak gördüğünü sanmıyorum.

Burası kış köşeşi
Şurası yaz köşeşi
Forumlar bilgi köşeşi.

Onun için forum yönetimi müsade ettiği ölçüde, self otokontrol mekanizmasını da devreye sokarak;

Forumda gır gır ve şamataların da yapılmasını savunuyorum.
Alt 29-08-2015, 03:19
Alibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alibey Alibey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Burası ciddi bir sitedir. Şamata götürmez kalite derhal düşer. Katılımcılar birbirine düşer.

Belki gediğine denk geldiğinde kibarca olabilir.
Yapma genç kardeş.

Aklı başında hiçbir insan kendi özgür aklını bir dine ya da ideolojiye teslim etmez
Alt 29-08-2015, 03:59
Üye

Alibey´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Burası ciddi bir sitedir. Şamata götürmez kalite derhal düşer. Katılımcılar birbirine düşer.

Belki gediğine denk geldiğinde kibarca olabilir.
Yapma genç kardeş.
İnsanların ciddiyet ve fanatizm yüzünden birbirlerine düştüklerini görüyorum ben asıl.

Azcık gülüp birbirlerine hoşgörülü olmayı beceremiyorlar.

Eğer arada yazdığımız zikmek, zokmak gibi karikatür sözcükler ile gırgır geçmeyi kalite düşürücü olarak nitelendirenler varsa. Leman, Lemanyak kültüründen geliyoruz bizler.

Aksine sizin de arada aşırıya kaçtığınız.

Araplar pisliktir. Müslümanlar şöyledir. Ateistler ahlaksızdır. Solcuların götü pembedir. vs. tarzı yorumlar forumun kalitesini düşürdüğünü düşünüyorum ben asıl.

Her neyse;

Benim açımdan sıkıntı yok. Dediğiniz gibi olsun.
Alt 29-08-2015, 04:22
Üye

Dünya hayvanat bahçesi gibi bir yer.

Primatları, maymun kafeslerine koyup, besleyen primatlar, insanlar.

Bu bile komik.

Hayvanat bahçesine gidiyorlar maymunları izlemeye. Yahu hayvanat bahçesine gitmeye ne gerek var? Çık sokağa bak işte.

Azcık kafa bulmadan yaşanmaz burada. Ben diyim yani.

Önerilen Siteler