Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-02-2006, 09:08
servet servet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart peygambere karı gerekmez

merak ettim, madem peygamberler özel insan,ruh hali en mükemmel insan olduğu söyleniyorda hz muhammed neden bir sürü karı aldı kendisine? peygamber dediğin nefsini yenmiş insan olması gerekir, o halde şehvet neden? şehvet varsa sıradan insanlardan ne farkı kalır?
hz muhammedin bir sürü karısı vardı, her gece biriyle olduğunu varsayarsak, o çöl ikliminde her gün boy abdesti almak için suyu nerden buluyordu? yoksa yıkanmıyormuydu?
Alt 10-02-2006, 09:48
dirilis dirilis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

merak etmeye devam et kardeşim.çok iyi.devamlı merak içinde ol.eminim çok yollar katedeceksin...

ama bir türlü bu meraklarına bulduğun cevaplar seni tatmin etmeyecek ve sonsuz bir tatminsizlik içinde gideceksin bir yerlere. ben de doğrusu şu soruyu niye sorduğunu merak ettim...

biliyorsun ki.. tüm peygamberler beşerdir.burda büyük bir sır vardır.Yarın ,size kendi cinsinizden bir peygamber göndermedik mi ? sorusuna verilecek cevabı da ah bir merak edebilsek??? evet bize kendi cinsimizden bir çok peygamber ve ilahi kitaplar gönderilmiştir muhakkak.ama insan cehaletinin esiri olarak bir kısmı kendi peygamberlerini öldürmüştür,bir kısmı peygamberleri kabul etmemişler,bir başka kısmı da kabul etse bile yaşantısı peygamberlerden oldukça uzak kalmıştır.

Peygamberler elbette beşerdir? Sır bu ki senin benim gibi beşer değil tabiki,peygamber (s.a.v) namaz benim şehvetimdir derken sen hangi şehvetten bahsediyorsun... Hem peygamberlerin ismet sıfatını unutarak neyi merak ediyorsun...ve evlendiği bayanların bir çoğu dul olduğu halde... sonuç olarak peygamber beşerdir elbette ama bizim beşeri değerlendirmelerimizin çok ötesindedir bence.saygılarımla...

Zamanın Çağdaş firavunlarına,yine zamanın çağdaş kılıcları yetecektir.Ve Hak yola konulan dikenlerle zalimler kendilerini kendileri yenecektir...
Alt 10-02-2006, 10:55
aspartam aspartam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

aspartam - MSN üzeri Mesaj gönder

Din insanların şehvetlerini ortadan kaldırmak için değil,şehvetlerini doğru kanalda kullanmaları için gönderilmiştir.(Dinin amaçlarından birisi budur)Ayrıca mantık ve vicdan Hz.Muhammed konusunda bana şunu söylüyor.Bu adam şehvetinin esiri bir adam olsaydı,25 yaş gibi insanın şehvetinin doruğunda olan birçağında bıcır bıcır genç-bakire kızlar varken tutupta 40 yaşında başından iki evlilik geçmiş dul bir kadınla evlenmezdi.Lütfen biraz insaf...
Alt 10-02-2006, 11:04
Tugce Tugce isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aspartam, 9 yaşında ki Ayşe ile gerdeğe girmesine de bir açıklama getirebilir misin?

Bu da bir hayır mı yoksa sapıklık mı?

"Bir ara ateist olmak istedim ama sonra vazgeçtim... Hiç tatilleri yok ki." ~ Henny Youngman
Alt 10-02-2006, 11:13
dirilis dirilis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tugce Diyor ki
aspartam, 9 yaşında ki Ayşe ile gerdeğe girmesine de bir açıklama getirebilir misin?

Bu da bir hayır mı yoksa sapıklık mı?
ben inanmıyorum size.iftira olsun da nasıl olursa olsun mantığı ile gidiyorsunuz. ve doğrusu gülünç duruma düşüyorsunuz. boyle bir ilişki ancak sizin gibi birinin iftirası ve karalaması olabilir.evlilik o yaşta olsa bile ilişki olmamıştır bence...

Zamanın Çağdaş firavunlarına,yine zamanın çağdaş kılıcları yetecektir.Ve Hak yola konulan dikenlerle zalimler kendilerini kendileri yenecektir...
Alt 10-02-2006, 11:19
Üye Değil

aspartam Diyor ki
bıcır bıcır genç-bakire kızlar varken tutupta 40 yaşında başından iki evlilik geçmiş dul bir kadınla evlenmezdi.
O kırk yaşındaki kadının zengin bir tüccar kadın olduğunu unutma aspartam.

Hem bakirelerin cinsel olarak daha tercih edilmesi gibi genel bir kural yok. Bu kişiden kişiye değişen bir seçimdir. Kimi erkekler olgun ve tecrübeli bayanları tercih eder.
Alt 10-02-2006, 11:19
aspartam aspartam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

aspartam - MSN üzeri Mesaj gönder

Sen önce benim yazdığıma bir açıklama getir.Sonrasını düşünürüz Tuğçeciğim.
Alt 10-02-2006, 17:45
exclusive exclusive isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

dirilis Diyor ki
ben inanmıyorum size.iftira olsun da nasıl olursa olsun mantığı ile gidiyorsunuz. ve doğrusu gülünç duruma düşüyorsunuz. boyle bir ilişki ancak sizin gibi birinin iftirası ve karalaması olabilir.evlilik o yaşta olsa bile ilişki olmamıştır bence...
Her aklı selim, ahlaklı insan gibi sen de böyle bir ilişkiyi son derece yakışıksız buluyorsun ve kabul etmiyorsun. Kabul edilebilecek bir ilişki değil. Ancak malesef bu bir iftira da değil...

Sana bu konuda bazı kanıtlar aktarayım ama sen bunlarla sınırlı kalma, islami sitelerden vs. bu konuyu araştır...

Muhammed’in en küçük karısı Aişe’dir. Muhammed 52 yaşında iken, 9 yaşında olan Aişe ile gerdeğe girmiştir. Aişe, Muhammed ile evlendiğinde 6 yaşında idi (Bkz:Buhari, e’s Sahih, Kitabu Menakıbı’l-Ensar/44; Tecrid, Hadis no:1553; Müslim, e’s-Sahih, Kitabu’n-Nikah/69, Hadis no:1422)

Bunun üzerine, islam hukuku bundan bir sonuç çıkarıyor ve "9 yaşındaki bir kız, "müştehat" (şehvete konu olabilecek çagda sayılır) deniyor. Ve de bu nedenle, bir erkeğin 9 yaşındaki bır kızla evlenebileceğini bildiriyor bır fıkıh hükmü olarak.

Ayrıca Aişe'nin muhammedin karısı iken hala oyun çağında olduğu, kız arkadaşlarıyla ve bez bebeklerle oynadığı da hadislerde belirtilmiştir.

5575 - Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, ben altı yaşında iken benimle evlendi. Medine'ye geldik. Benî'l-Hâris İbnu'l-Hazrec kabilesine indik. Ben hummaya yakalandım. Saçlarım döküldü. (İyileşince) saçım yine uzadı. Annem Ümmü Rumân, ben arkadaşlarımla salıncakta oynarken, bana geldi, benden ne istediğini bilmeksizin yanına gittim. Elimden tuttu. Evin kapısında beni durdurdu. Evimizde, Ensârdan bir grup kadın vardı. "Hayırlı, bereketli olsun!", "Uğurlu mübarek olsun!" diye dualar, tebrikler ettiler. Annem beni onlara teslim etti. Onlar kılık-kıyafetime çeki düzen verdiler. Beni, (kuşluk vakti aniden) Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm(ın gelişinden) başka bir şey şaşırtmadı. Annem beni O'na teslim etti. O gün ben dokuz yaşında idim."
Buhari, Nikâh 38, 39, 57, 59, 61;
Müslim, Nikah 69, (1422);
Ebu Dâvud, Nikâh 34, (2121); Edeb 63, (4933, 4934, 4935, 4936, 4937);
Nesai, Nikah 29, (6, 82).

6577 - Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın yanında iken bebeklerimle oynardım. Aleyhissalatu vesselam da benim kız arkadaşlarımı bana gönderirdi. Arkadaşlarımla beraber oynardık."

14- Aişe(rah)anlatıyor; "Resullah ‘ın yanında kızlarla oynuyordum ,benimle birlikte oynayan arkadaşlarım vardı.Resullah (s.a.v) eve girdiği zaman onlar gizlenirlerdi. Kendisi evde olmadığı zaman – onları bana gönderir,benimle oynarlardı.."204

6542 - Abdullah İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam, Hz. Aişe radıyallahu anha ile yedi yaşında iken onunla nikahlandı, dokuz yaşında iken zifaf yaptı. Resulullah aleyhissalatu vesselam, Hz. Aişe onsekiz yaşlarında iken vefat etti"

5607 - Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm benimle Şevvâl'de nikâh yapmıştı. Şevvâl'de gerdek yaptı. Yanında hangi kadını benden daha bahtlı idi?" (Urve der ki: "Hz. Aişe radıyallahu anhâ) yakınlarından olan kadınları şevvâl ayında gerdeğe sokmayı müstehab addederdi."
Müslim, Nikah 73, (1423);
Tirmizi, Nikah 9, (1093);
Nesai, Nikah 77, (6, 130).

Bu konuda 2 islami kaynak da vereyim... Aşağıdaki sitelerden 6542 nolu hadisi bir oku bakalım.
http://www.kuranikerim.com/kutubi-sitte/6550.html
http://www.tevhid.net/kutubi/6550.html

Bu konuda bulabildiğin tüm kaynaklara bakmanı öneririm.

Ayrıca müştehat (kızın şehvet konusu olması) hususunda da araştırma yapabilirsin, tüm kaynaklarda müştehat yaşının dokuz olduğunu görürsün...
Alt 10-02-2006, 18:26
korelmis korelmis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hz.Muhammed 25 yaşına kadar evlenmemiştir. 25 yaşında iken yaşlı, dul ve çocuklu bir kadın olan Hz.Hatice ile evlenmiş ve o ölünceye kadar da tek eşli kalmıştır.

Hatice'nin vefatından sonra Hz.Muhammed, çocuklarıyla bir başına kalmasına rağmen yıllarca evlenmemiş ve dul yaşamıştır.

Peygamberin çok eşle evlenmesi yaşlılık dönemlerine rastlar ki, bunu cinsellikle, şehvetle izah etmek insafa sığmaz. Her evliliğin belli nedenleri ve yararları olmuştur ama bunlar arasında cinsellik yoktur.

Hz.Ayşe ile 6 yaşında nişanlanıp, 9 yaşında evlenmesi iddiası ise tutarsızdır. Mesela Hz.Ayşe'nin peygamberimizle nişanlanmadan evvel Cübeyir bin Mut’im ile nişanlı olduğunu biliyoruz. Fakat İslam'ın alenen duyurulmasından sonra Cübeyir bin Mutim bu nişanı bozmuştur. Demek ki İslam'ın alenen duyurulmasından önce, Hz.Ayşe'nin nişanlanabilecek çağda olması gerekir. Hz.Ayşe'nin 18 yaşında olduğuna işaret eden çeşitli hesaplamalar vardır.( http://www.islamicevaplar.org adresine bakılabilir.)
Alt 10-02-2006, 19:25
exclusive exclusive isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bakınız İmam Buhari'nin hadis konusundaki güvenilirliği tüm islam alimleri ve ilahiyat profesörlerince kabul edilir. İmam Buhari'nin es-sahih hadis seçerken belirlediği kıstasların çok ağır olduğu bu sebeple de Özellikle Buhari hadisleri olmak üzere Kütüb-i Sitte (altı kitap) de yer alan hadislerin ayetler'den sonra islamın en güvenilir ve en temel ikinci kaynağı olduğu belirtilir.

İmam Buhari'nin es-sahih hadislerinde Aişe'nin 6 yaşında nikahlandığı ve 9 yaşında zifaf yaptığı yine Aişe'nin ve bazı başka ravilerin anlatılarıyla açıkça ifade edilmiştir. İslam hukuku bu hadisleri esas alır ve bu hadislere dayanarak pek çok hükme varır (örneğin 9 yaşında kız ile evlilik ve gerdek islamda serbesttir)

Sayın korelmis, verdiğiniz site islamın en güvenilir, en sahih ve hasen hadislerini yine buhari'den alıntı yaparak ve hiçbir sağlam dayanağı olmayan bazı varsayımlardan yola çıkarak reddetme yoluna gitmiş (aslında tam olarak da reddetmemiş, daha makul olan şeklini tercih ettiklerini belirtmiş)

"Hz. Muhammed henüz Mekke de iken ve bende oynayan bir çocuk iken "onların vadeleri kıyamettir. Kıyamet ne dehşetli ve ne acıdır!" mealindeki (kamer s. 46) ayet inmişti... (Buhari 1.cilt Telifil Kur’an bahsi)"

Bu sure Mekke devrinin birinci döneminde(4.yıl) inmiştir. Hz. Aişe validemiz bu sure ve ayetleri net olarak hatırladığına göre en az 7-8(ya da daha büyük) yaşlarda olması gerekir...

(islamicevaplar sitesinden alıntıdır)

Görüldüğü gibi Aişe'nin yaşı konusundaki bu hesaplama, bir varsayımdan yola çıkıyor. Aişe küçüklüğünde olan bir olayı aktarabildiğine göre bunu hatırlayacak yaşta olması gerekir deniliyor.

Bu mantığa göre "ben 3 yaşımda iken ameliyat oldum ve bademciklerim alındı" cümlesini kuran bir kimsenin yalancı olması gerekir çünkü kimse 3 yaşında iken geçirdiği bir ameliyatı açıkça hatırlayamaz, hele ki bunun ne ameliyatı olduğunu anlayacak kavrayışa hiç sahip olamaz.

Hatırlama ve kavrayış konusunda söylenenler doğrudur, ancak bu kişinin böyle bir olayı doğru ve detaylı biçimde aktarabilmesi için hatırlaması gerekmez. Yukarıdaki cümlede 3 yaşında iken ameliyat geçirdiğini aktaran kişi bu olayı ileriki yaşlarında anne-babasından detaylıca dinlemiş ve buna dayanarak bize aktarıyor olabilir.

korelmis Diyor ki
Hz.Ayşe ile 6 yaşında nişanlanıp, 9 yaşında evlenmesi iddiası ise tutarsızdır.
korelmis senin kaynak gösterdiğin site aişe'nin 6 yaşında nişanlanıp 9 yaşında gerdeğe girdiğinin tutarsız olduğunu da iddia etmiyor. Hatta bu olayın gerçek olduğuna dair çok fazla kaynak olduğunu da dürüstçe belirtmişler ve şöyle demişler: "Birinci görüşün (9 yaşında gerdek görüşü) nakli dayanakları daha fazla olmasına karşın ikinci görüşün (18 yaş görüşü) akli dayanakları daha fazladır. Bu durumda biz bir tercih olarak ikinci görüşü aldık."

Yani adamlar senin dediğin gibi "9 yaşında evlenmesi iddiası tutarsızdır" falan demiyor. Adamlar "18 yaş iddiası bize daha mantıklı, daha akılcı geldiği için biz bu iddiayı tercih ediyoruz" demişler. Ayrıca 9 yaşında gerdek hususu'nun da gerçeklik payının olduğunu belirtip, şu meşhur "sıcak bölgelerde erken olgunlaşan kızlar" iddiasını da eklemişler.

Benim cevabım ise öyle tercihle mercihle yaşanmış olaylar, tarihi gerçekler değiştirilemez şeklindedir. Bütün kaynaklar makedonya imparatoru büyük iskenderin babil şehrini aldığını aktarırken "yok bence güney afrikanın cape town şehrine turistik geziye gitmiştir, ben böylesini tercih ediyorum" demek olmaz.

Ayrıca sıcak bölgelerde kızların daha erken olgunlaştığı da saçma ötesi bir iddiadır. Karpuz mu bu sıcakta daha erken olgunlaşsın?

Önerilen Siteler