Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-03-2013, 22:33
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

crazy_pretty_murat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Neden hakkım değil mi.Sen sevmemiş olabilirsin.Senin için atmadım ki ben bunu.Yeni ateist olan ve arayış içinde olan bir insan o videoyuyu izleyipte tekrar tanrıya tapar diye korktunda mı videoyu kaldırdın.Kesin bu yüzdendir bence.
Pretty videonun 10 dakikasini bende izledim,hayatimin 10 dakikasini mahvetdiyin icin seni Allaha havale ediyorum.saygilar

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 11-03-2013, 00:25
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sayın Murat, "Ay" bir yerden alınıp dünyanın yanına konulmamıştır. Ay 4.5 milyar yıl önce dünyaya çarpan bir cismin dünyadan kopardığı bir parçadan oluşmuştur. Dünya ve Ay'ın birbirlerine muhtaçmış gibi görünmelerinin sebebi budur.

Ayrıca gezegenleri güneşin etrafına ya da canlıları dünyanın içine bayağı "alıp koyan" bir varlık kurgulamışsınız. Animist düşüncenin halen daha bir şekilde yaşıyor olması ne kadar tuhaf.

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...
Alt 11-03-2013, 13:47
crazy_pretty_murat crazy_pretty_murat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Taylan ay olmasa ne olur bunu biliyosun demi?Sen bana olan bişeyin nasıl olduğunu açıklıyosun farkında mısın ? Benim bu dediklerine bi itirazım yok.Bak kendi ağzınla söylüyosun tam 4,5 milyar yaşı var onların.4,5 milyar yıldır nasıl olurda bunlar kontrol edilmediği takdirde bu kadar güzel bi düzende ilerler.Mutlaka bir aksilik olması lazımdı.

Kontrol edilmeyen her yerde rastgele gelişi güzel düzensizlikler meydana gelir.Rastgele hareket eden bu cansız varlıklıklar yani bilinçsiz varlıklar doğruyu yanlışı bilemez.4,5 milyar yıl önce bu düzen oluşmuş ve 4,5 milyar sonra hala aynı düzende ilerlemesi mümkün değil.

Mantıksal olarak böyle bir şey imkansız.
Kontrol dışında gelişi güzel hareket etseydi bunlar,şimdiye kadar birbirine çarpabilirlerdi veya dünya güneşe çok yaklaşır ve venüs gibi çok sıcak olup yaşanmaz hale getirirdi veya çok uzaklaşır plüton gibi çok soğuk ve yaşanmaz hale gelebilirdi.Daha binlerce örnek sıralayabiliriz.Bunların kontrol dışı rastgele bu kadar düzenli bir şekilde hemde milyarlarca yıldır bu şekil ilerlemesi mantığın bittiği yer bence.
Bir tanrı var ve bu evreni yönetiyor.Bu gayet açık ve net.
Alt 11-03-2013, 14:03
Cumayagittimgelicem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cumayagittimgelicem Cumayagittimgelicem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Taylan ay olmasa ne olur bunu biliyosun demi?Sen bana olan bişeyin nasıl olduğunu açıklıyosun farkında mısın ? Benim bu dediklerine bi itirazım yok.Bak kendi ağzınla söylüyosun tam 4,5 milyar yaşı var onların.4,5 milyar yıldır nasıl olurda bunlar kontrol edilmediği takdirde bu kadar güzel bi düzende ilerler.Mutlaka bir aksilik olması lazımdı.

Kontrol edilmeyen her yerde rastgele gelişi güzel düzensizlikler meydana gelir.Rastgele hareket eden bu cansız varlıklıklar yani bilinçsiz varlıklar doğruyu yanlışı bilemez.4,5 milyar yıl önce bu düzen oluşmuş ve 4,5 milyar sonra hala aynı düzende ilerlemesi mümkün değil.

Mantıksal olarak böyle bir şey imkansız.
Kontrol dışında gelişi güzel hareket etseydi bunlar,şimdiye kadar birbirine çarpabilirlerdi veya dünya güneşe çok yaklaşır ve venüs gibi çok sıcak olup yaşanmaz hale getirirdi veya çok uzaklaşır plüton gibi çok soğuk ve yaşanmaz hale gelebilirdi.Daha binlerce örnek sıralayabiliriz.Bunların kontrol dışı rastgele bu kadar düzenli bir şekilde hemde milyarlarca yıldır bu şekil ilerlemesi mantığın bittiği yer bence.
Şimdi en başta kontrol algının yanlışlığına dikkat çekelim. Örnekte eğer cam silinmez ise kirlenir demişsin. Bu sana göre kontrolsüz bir düzen. Ama üzgünüm tamamiyle hatalı bir yaklaşım. Sana göre camın temiz olması neden düzeni temsil ediyor? Asıl düzen o cama yapışan tozlar, eğer bir düzensizlikten bahsetmek istiyorsan, camın silinmesinden bahsedebilirsin.

4.5 milyar yıl ve hatta 4 milyar yıl önce dünyanın durumu nasıldı araştır bakalım. Oksijen nerelerdeydi? Acaba "gene kafanda" oluşturduğun düzene uyuyor mu?

Gene kontrolden kastımız allahın bütün galaksileri elle kontrol etmesi sanırsam. Keşfettiğimiz ve daha keşfedemedğimiz fizik kuralları gereği bu galaksiler ne dışa doğru parçalanıyor yada içe göçüyor. Ne demek kontrolsüz. Sen kontrolsüz bunlar dediğin için kontrolsüz olmazlar. Sen insanın kafasında oluşturduğu kontrol diye adlandırdığın şeyi fiziğe uygulamak istersen saçmalarsın böyle. Dünya güneşe yaklaşmıyor çünki fizik kuralları buna izin vermiyor. Yok böyle birşey. Olmaz durduk yere. Ancak senin allahın var olsaydı ve isteseydi bunu durduk yere yapardı yoksa olacağı yok. Bundan milyarlarca yıl önce hepsi yörüngesine girmiş. Unutma sen allah koyduğu için burada değilsin. Dünya yaşamaya uygun olduğu için buradasın. Mars yaşama uygun ortama sahip olsaydı bir marslı olarak aynı mantıksal hataları yapacaktın yorumlarken. Üstüne düşün biraz bunun.

Kontrol edilmeyen bir yerde rastgele gelişigüzel düzensizlikler oluşmaz. Sürekli sanki gerçekmiş, bir kuralmış gibi yalan söylemeyi bırakması lazım bazı insanların. Düzen ve düzensiklik gibi kavramları sen kafanda uyduruyorsun. Herşey doğal düzenine göre gider. Güneşdeki patlamalardan tut da, süpernovalara, karadeliklere kadar.

Üzgünüm ama çok basit mantıksal çıkarımları bile yapmakta zorlanıyorsun. Yani attığın mesajlardaki saçmalıkları ancak böyle açıklayabiliyorum.
Alt 11-03-2013, 14:13
Üye

Ya işiniz gücünüz saçmalamışsın yok mantık dışı yok sen cahilsin falan filan.Biz hiç bişey bilmiyoruz herşeyi siz biliyorsunuz.Ben sana kontrolsüz olduğu için kaosa dönüşen binlerce örnek sıralayım.Neye bakarsak bakalım onun biri tarafından yapıldığını biliriz.Bir araba gördüysen dersin ki bunu üreten bir otomobil şirketi var.Bir ekmek gördüğünde bilirsin ki bunu yapan bir fırın var.Bir bina gördüğünde dersin ki bunu yapan bir inşaat ustaları var.Ama geceleri bak tepeye yıldızlar.Immmmmmmm durup dururken olmuş.Gece bak aya.Immmmmmmm durup dururken olmuş.Gündüz bak güneşe ımmmmmmmmmm durup dururken olmuş.

Sen bana bunu diyorsun kardeş yaa.Ben sana otomobil kendi kendine oldu desem veya bu önümdeki bilgisayar kendi kendine zamanla oldu desem saçmalamışım olurum.Sen bana sanki bunu diyormuş gibi algılıyorum ben.
"Dünya güneşe yaklaşmıyor çünki fizik kuralları buna izin vermiyor."
Şu cevaba bir bak yaa.Fizik kuralları buna izin vermiyormuş.Sanki benim buna bir itirazım var.Yada senin tanrın fizik kuralları mı?Fizik kurallarını yöneten bir varlık olduğunu söylemek istiyoruz zaten.Yani gerçekten sırf bu cevabın yüzüne sana bişeyler anlatmak için bu kadar yazı yazdığım için üzüldüm gerçekten.Bir düzen var bu evrende.Dünyanın dönüş hızından tut yanından ayrılmayan ayın bile bi görevi var.Sen bana gelmiş demagoji yapıyosun.Yok şöyle yok böyle.Bu düzeni inkar etme.Bu düzen var.

Konu crazy_pretty_murat tarafından (11-03-2013 Saat 14:27 ) değiştirilmiştir.
Alt 11-03-2013, 14:20
Üye

Neye inanırsan inan.Brahmana inan,thora inan,zeusa inan lafım yok.İstersen deist ol yine tamam.Ama bana herşey bilinçsiz durup dururken olmuş deme.
Alt 11-03-2013, 14:47
cenkvarol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cenkvarol cenkvarol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Mantıksal olarak böyle bir şey imkansız.Kontrol dışında gelişi güzel hareket etseydi bunlar,şimdiye kadar birbirine çarpabilirlerdi veya dünya güneşe çok yaklaşır ve venüs gibi çok sıcak olup yaşanmaz hale getirirdi veya çok uzaklaşır plüton gibi çok soğuk ve yaşanmaz hale gelebilirdi.Daha binlerce örnek sıralayabiliriz.Bunların kontrol dışı rastgele bu kadar düzenli bir şekilde hemde milyarlarca yıldır bu şekil ilerlemesi mantığın bittiği yer bence.
sadece sonuca endeksli, sondan geriye doğru bakıp herşeyi ona göre anlamlandıran eksik bir mantık yürütmektesin. Kontrolsüz olsaydı herşey birbirine çarpardı, tamam çarpardı çarpmasına ama bu sefer de sen belki de şu ankinden daha farklı bir canlı olurdun, kafanın arkasında bir göz daha olurdu belki de, daha düzenli ve daha kolay olurdu hayatta kalmak, bunun gibi bu ana kıyasla daha düzenli koşullar olabileceği gibi tabi ki daha kötüsü de olabilir veya hiç olmayabilirdin de,,, neyin nerde nasıl sonuçlar vereceğinden, bu sonuçların illa bir düzensizlik olacağından emin olamazsın, çünkü bunu bilebilmen için şu anın var olması için geçen sürecin farklı koşullarda yeniden yaşanması için beklemen gerekirdi.

Kısacası şu anı düzenli sayıp onun dışındaki tüm alternatifleri sadece bu ana kıyaslarsan birtek düzensiz görebilirsin, yoksa her farklı koşul kendi içinde kendisine has yeni bir sonucu bir başka deyişle yeni bir düzeni yaratacaktır. bu tür yeni sonuç ve düzenler içerisinden senin şu an yaşadığının en düzenli olduğunu iddia etmen kendi gücünü gören bir filin aynı zamanda karada en hızlı koşan canlı olduğunu sanmasına benzer. İnsanoğlu da iyi ki bir düşünmeyi becerbilmiştir kainatın kendisi için yaratıldığını sanır ve masallar uydurup ona kanar işte.

bu dünya herşeyde olduğu gibi olması gereken bir sonda ilerlemektedir ve yeterince tesadüfidir.

"İslamı yanlış yaşıyorlar" değil, doğrusu "İslam yanlış, yaşanılmıyor." CENKVAROL

http://hakikatbununneresinde.blogspot.com/
Alt 11-03-2013, 15:08
cenkvarol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cenkvarol cenkvarol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neye inanırsan inan.Brahmana inan,thora inan,zeusa inan lafım yok.İstersen deist ol yine tamam.Ama bana herşey bilinçsiz durup dururken olmuş deme.
çok klasik iddiaları tekrar edip durmuşsun, madem herşeyde bir yaratıcı var madem herşeyde bir bilinç var sen neden son noktayı illa Allah olunca koymakatsın? Buraya kadar birşeylere aynı kulpu takıp bir evvelini sorgulamak işine geliyor da iş Allah'ın var olmasıyla ilgili yaratıclığa ve bilinç konusuna gelince neden geri vitese takıyorsun? Yok sen orada son noktayı koyuyorsan bir başkası da kalkar o noktadan daha önce veya başka bir yerde son noktayı koyar. (kaldı ki inanmayan insanların sarıldığı bilim asla son nokta ve tapular koymaz.) bu söylediklerinle eleştirdiğin o düşüncelerle aynı kapıya çıktığının dahi farkında değilsin.

herşeyin düzenli olması gerektiği gibi bir kaide olmadığı gibi insanoğlunun herşeyi bileceğine dair bir kaide de yoktur. ayrıca kaşındakileri "herşey birden bire oldu" tarzında hokus pokusla, sihirle yaratılmış düşüncelere sahipmiş gibi görmen de komik, o tarz içi boş yaratışlar senin tanrının marifeti bence. (bkz. bilim nedir?)

"İslamı yanlış yaşıyorlar" değil, doğrusu "İslam yanlış, yaşanılmıyor." CENKVAROL

http://hakikatbununneresinde.blogspot.com/
Alt 11-03-2013, 15:31
Cumayagittimgelicem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cumayagittimgelicem Cumayagittimgelicem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ya işiniz gücünüz saçmalamışsın yok mantık dışı yok sen cahilsin falan filan.Biz hiç bişey bilmiyoruz herşeyi siz biliyorsunuz.Ben sana kontrolsüz olduğu için kaosa dönüşen binlerce örnek sıralayım.Neye bakarsak bakalım onun biri tarafından yapıldığını biliriz.Bir araba gördüysen dersin ki bunu üreten bir otomobil şirketi var.Bir ekmek gördüğünde bilirsin ki bunu yapan bir fırın var.Bir bina gördüğünde dersin ki bunu yapan bir inşaat ustaları var.Ama geceleri bak tepeye yıldızlar.Immmmmmmm durup dururken olmuş.Gece bak aya.Immmmmmmm durup dururken olmuş.Gündüz bak güneşe ımmmmmmmmmm durup dururken olmuş.

Sen bana bunu diyorsun kardeş yaa.Ben sana otomobil kendi kendine oldu desem veya bu önümdeki bilgisayar kendi kendine zamanla oldu desem saçmalamışım olurum.Sen bana sanki bunu diyormuş gibi algılıyorum ben.
"Dünya güneşe yaklaşmıyor çünki fizik kuralları buna izin vermiyor."
Şu cevaba bir bak yaa.Fizik kuralları buna izin vermiyormuş.Sanki benim buna bir itirazım var.Yada senin tanrın fizik kuralları mı?Fizik kurallarını yöneten bir varlık olduğunu söylemek istiyoruz zaten.Yani gerçekten sırf bu cevabın yüzüne sana bişeyler anlatmak için bu kadar yazı yazdığım için üzüldüm gerçekten.Bir düzen var bu evrende.Dünyanın dönüş hızından tut yanından ayrılmayan ayın bile bi görevi var.Sen bana gelmiş demagoji yapıyosun.Yok şöyle yok böyle.Bu düzeni inkar etme.Bu düzen var.
Peki fizik kurallarını koyan bir allah var ise bana "Ben sana kontrolsüz olduğu için kaosa dönüşen binlerce örnek sıralayım" diyor isen ben sane ne diyeyim şimdi?

Düzen algın çok hatalı. Araba nasıl durduk yere olmuyor ise yıldızlarda olmadı. Kimse böyle birşey söylemiyor. Yukarı bakıp ımmmmm durduk yere yıldızlar olmuş diyen asıl sizsiniz. Çünki size göre allah durduk yere yaklaşık 200.000.000.000x200.000.000.000 yıldızı yaratmış.

Biraz düşün düzen nedir. Verdiğin araba örnekleri nedir. Demagoji yapıyo diyorsun ama asıl boş konuşup saçma sapan örnekler veren sensin. Araba, gemi, bilgisayar, uçak, resim ne örnek verirsen ver. Kimse birşey durduk yere sebepsiz, nedensellikten uzak bir şekilde oluştu demiyor. hiçbir haltı açıklamadığı halde tanrı gibi cevapların kesin doğru cevap olduğunu önümüze sürekli sermeniz birşey ifade etmiyor.

Bana açıklayabilir misin bütün evren allah tarafından kontrol ediliyor ise, kontrolsüz olduğu için kaosa dönüşebilecek örnek? Yoksa sadece olmayan şeyleri kafandan mı uyduracaksın. Yok dünya yaklaşırdı, yok yanardık, yok galaksimiz patlardı çatlardı. Var mı herhangi bir kanıtın bunu bir tanrının eliyle sırf biz oluşalım, yaşayabilelim diye bir "düzen" içinde tutulduğuna? Bir tanrıya düzen koyan olmadığını gösterebilecek, binlerce yıl önce söylenen sözlerden hariç bir kanıtın var mı?
Alt 11-03-2013, 15:34
Üye

Ben 1000 cümle söylesem bu 1000 cümlenin 999'u doğru olsa sadece 1'inde bir yanlış tabir kullansam siz o 999 kelimeyi unutur o tek kelimeyi içinden cımbızla çeker onu eleştirirsiniz.Çünkü "tanrıya inanan kimse birşey söylesede ona hemen muhalefet olayım" mantığı var bu sitedeki çoğu ateistde.Bu böyle olunca laf anlatmak içimizden çok gelmiyo.

Bakın güzel kardeşlerim güzel ateist kardeşlerim.Benim derdim burda gerçekten ateist olan ve bir daha kesinlikle inanmayacağını bilincine yerleştirmiş kimselere laf anlatıp,onları bu kararından vazgeçirmek değil.Şimdi sırf bu site yüzüne tanrıya inanmaktan vazgeçen insanların olduğunu gördüm bu benim için çok üzücü bi olay.Çünkü tanrı inancı konusunda yeteri kadar alt yapıya sahip olmayan bir insan buraya giripte ateist olabilir.

İşte ben o kararsız içinde olan acaba inansam mı inanmasam mı diye düşünen insanların ateist olmaması için,onların yanında olmak için ve sizin bu tesadüf saçmalığına muhalefet olmak için çabalıyosam sırf o insanları düşündüğümdendir.Benim derdim inansam mı inanmasam mı diye gidip gelen insanların tanrıya inancından vazgeçememesi için uğraşmak.Yani siz ne derseniz deyin.Benim umrumda değil ve ölene kadar da çevremde ki insanlara bu tesadüf saçmalığını anlatmak içinde uğraşıcam.
Her dediğime muhalefet olmak için siperde bekleyen ateistlere diyecek bir sözüm yok zaten benim
.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil