Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-10-2012, 04:29
Nevandaar Nevandaar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu alamet en çok bilinenlerden biridir herhalde. Güneşin batıdan doğmasının nasıl olabileceğini hiç düşünmemiştim. Sanırım bunun gerçekleşebilmesi için dünyanın batıdan doğuya doğru değil de doğudan batıya doğru dönmeye başlaması gerekiyor. Böyle bir olayın gerçekleşebilmesi demek insanların melekleri görmeye başlaması demek gibi bir şey.
Alt 14-11-2012, 04:13
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Güneş'in dünyanın etrafında döndüğünün kanıtı

Selam arkadaşlar.

Yeni konu açmak yerine, buraya devam etmeyi uygun buldum.

Önce ayete bakalım.

Bakara 258 = Allah kendisine mülk (hükümdarlık ve zenginlik) verdiği için şımararak Rabbi hakkında İbrahim ile tartışmaya gireni (Nemrut'u) görmedin mi! İşte o zaman İbrahim: Rabbim hayat veren ve öldürendir, demişti. O da: Hayat veren ve öldüren benim, demişti. İbrahim: Allah güneşi doğudan getirmektedir; haydi sen de onu batıdan getir, dedi. Bunun üzerine kâfir apışıp kaldı. Allah zalim kimseleri hidayete erdirmez.

Allah ne yapıyormuş?

Güneş'i "doğudan getiriyormuş".

Bu ayet, öyle sanıyorum ki, "Kuran'a göre"; "Güneş'in, dünyanın etrafında döndüğünü" kanıtlıyor.

Ayetteki kelimeler de bu meal'e uygun...

22. inne allâhe : muhakkak ki Allah
23. ye'tî : getirir
24. bi eş şemsi : güneşi
25. min el maşrıkı : şarktan, doğudan
26. fe'ti bi-hâ : o zaman, öyleyse, haydi onu getir
27. min el magribi : garbtan, batıdan

http://www.kuranmeali.org/2/bakara_s..._mealleri.aspx

Nedir fikirleriniz?

* * *

Tabi günümüzde "Güneş doğudan doğar." dediğimizde bilime aykırı konuşmuyoruz. Yapacağınız savunma bu ise baştan belirtelim. Ayette böyle bir mana yok. "Güneşi doğudan GETİRİR." diyor. Demek ki Güneş'in HAREKET ETMESİ/ETTİRİLMESİ söz konusu. Herhangi bir cismi elle hareket ettirmek gibi düşünün...

Ayrıca ayetin devamında kafir'e diyor ki "haydi sen de batıdan getir"... Demek ki hareket eden Güneş, böylece onu "tersine" döndürüp döndüremeyeceğini soruyor kafir'e. Çünkü yapabilirse, Güneş'in hareketi tersine DÖNECEKTİR ve batı'dan doğmaya başlayacaktır.

Düz dünya modeli ve "Güneş'in, dünyanın etrafında dönmesi" için uygun bir ayet. Hatta "Kehf 86" ve "Kehf 90" gibi ayetlerle desteklenirse, "dünya" ve "Güneş" hakkında Kuran'ın yaklaşımı daha da belirgin şekilde ortaya çıkıyor.

Konu Jingo tarafından (14-11-2012 Saat 04:25 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-11-2012, 03:33
Üye

Evet arkadaşlar cevap yok mu?

Allah, Güneş'i doğudan nasıl getiriyormuş?
Alt 28-11-2012, 23:34
Üye

Değerli arkadaşlar.

Ne yazık ki üstteki mesajlara cevap gelmemiş.

İbrahim'in Tanrısının (Allah'ın), Güneş'i nasıl doğudan GETİRDİĞİNİ öğrenemedik.

Diğer bir tespit.

91. surenin adı "ŞEMS" suresidir...

Şimdi bu surenin ilk 2 ayetine bakalım...

Şems 1 = ANDOLSUN GÜNEŞE ve onun aydınlığına.

Şems 2 = Onu İZLEDİĞİ zaman aya.

Defalarca, "Kuran'a göre Güneş, dünyanın etrafında döner." dememize rağmen, pek ikna edemiyoruz kimseyi biliyorsunuz. Buyrun yeni kanıt.

Bu ayetlere göre AY, GÜNEŞ'i takip etmektedir/izlemektedir.

Şems 2 = Vel kameri izâ telâhâ.
http://www.kuranmeali.org/91/sems_su..._mealleri.aspx

telâ-hâ : ona tâbî oldu, onu takip etti

Böyle bir şey ise teknik olarak mümkün değildir. Çünkü sadece dünyadan gökyüzüne bakan bir İNSAN bunu böyle görebilir. Halbuki Ay, Güneş'i falan takip etmez, edemez. Çünkü Güneş, dünyanın etrafında dönmez... Bu biz GÖZ YANILGISI'dır...

Sevgiler...

Konu Jingo tarafından (28-11-2012 Saat 23:42 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-11-2012, 01:07
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”

Jingo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli arkadaşlar.

İbrahim'in Tanrısının (Allah'ın), Güneş'i nasıl doğudan GETİRDİĞİNİ öğrenemedik.

Diğer bir tespit.

Defalarca, "Kuran'a göre Güneş, dünyanın etrafında döner." dememize rağmen, pek ikna edemiyoruz kimseyi biliyorsunuz. Buyrun yeni kanıt.

telâ-hâ: ona tâbî oldu, onu takip etti

Böyle bir şey ise teknik olarak mümkün değildir. Çünkü sadece dünyadan gökyüzüne bakan bir İNSAN bunu böyle görebilir. Halbuki Ay, Güneş'i falan takip etmez, edemez. Çünkü Güneş, dünyanın etrafında dönmez... Bu biz GÖZ YANILGISI'dır...

Sevgiler...
Demek ki Kuran'ı yazanlar Astronomi'den çakmışlar (Bkz. "Irak dünyanın düz mü yuvarlak mı olduğunu tartışıyor" tartışmasındaki son mesajlarıma).

Aynı şekilde, Kuran yazarları Matematik'ten de sınıfta kalmışlardı (Bkz. "Miras Problemi"ne).

Bilirsiniz, Kuran ülkemizde köylerde duvara asılı bir şekilde muhafaza edilir. Ama şimdiye kadar hiçbir köylünün duvarda asılı duran Kuran'ın içinde ne yazıyor, bu yazılanlar gerçeklerle uyuşuyor mu diye ayağa kalkmadığına göre, demek ki Türk köylüsünün eğitim durumu Osmanlı zamanındakinden pek de farklı değilmiş. Cumhuriyet'in kurulması bile onları değiştirememiş. Hesapta, 1 Aralık 1928'de alfabe devrimiyle Türkiye'deki okur-yazar oranının yükselmesi ve Türk halkının gerçeklerle yüzleşmesi hedeflenmişti. Ama Türkiye'nin kaderi seçimlerde bu insanlar tarafından belirlenmektedir.

Hatırlarsanız, CNN Türk'te yayınlanan Enver Aysever'in hazırladığı "Aykırı Sorular" programına katılan Müjde Ar ülkemizdeki seçimlerde can alıcı "Toplum onlar ve bunlar diye ikiye ayrıldı, bunu AKP yaptı. Çok keskin hatlarla giderek bunun üstünü çizmeye çalışıyor. Sürekli biz ve bunlar" sözünü söyleyerek Aysun Kayacı'nın "Çobanın Oyuyla Benim Oyum Bir mi?" sözüne destek vermişti.

Müjde Ar'ın desteğine ek olarak Allah Kuran'da şöyle der:

Zümer 9: De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar.

Demek ki Kuran'ı duvara asmak kurtuluş için yeterli değilmiş! Açıp içindeki metinleri doğru bir şekilde okumalı ve gerekli dersleri çıkarmamız gerekiyormuş.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 29-11-2012, 03:25
balyapan balyapan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Evet arkadaşlar cevap yok mu?

Allah, Güneş'i doğudan nasıl getiriyormuş?
sayın jingo,siz sabah uyandığınızda size göre güneş nereden doğuyor?
Alt 29-11-2012, 03:29
Üye

balyapan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sayın jingo,siz sabah uyandığınızda size göre güneş nereden doğuyor?
Açıklamıştım ama yazının altında...

Tabi günümüzde "Güneş doğudan doğar." dediğimizde bilime aykırı konuşmuyoruz. Yapacağınız savunma bu ise baştan belirtelim. Ayette böyle bir mana yok. "Güneşi doğudan GETİRİR." diyor. Demek ki Güneş'in HAREKET ETMESİ/ETTİRİLMESİ söz konusu. Herhangi bir cismi elle hareket ettirmek gibi düşünün...

Ayrıca ayetin devamında kafir'e diyor ki "haydi sen de batıdan getir"... Demek ki hareket eden Güneş, böylece onu "tersine" döndürüp döndüremeyeceğini soruyor kafir'e. Çünkü yapabilirse, Güneş'in hareketi tersine DÖNECEKTİR ve batı'dan doğmaya başlayacaktır.

Düz dünya modeli ve "Güneş'in, dünyanın etrafında dönmesi" için uygun bir ayet. Hatta "Kehf 86" ve "Kehf 90" gibi ayetlerle desteklenirse, "dünya" ve "Güneş" hakkında Kuran'ın yaklaşımı daha da belirgin şekilde ortaya çıkıyor.
Efendim şöyle söyleyeyim...

Diyelim ki cümle kurduk...

"Arabayı GETİRDİM."

Burada hareket eden araba mıdır, yoksa uzay mı?

İşte öbüründe de, hareket eden "güneş" olmak zorundadır.

Dünya hareket ediyor olsa (Kuran'a göre), "Güneş'i GETİRİR." diye bir cümle kurulamaz...

Bir an için 7. yy insanları (yani o dönemin mantığı) gibi düşünürseniz, olayı göreceksiniz zaten...
Alt 29-11-2012, 03:51
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Selam arkadaşlar.

Yeni konu açmak yerine, buraya devam etmeyi uygun buldum.

Önce ayete bakalım.

Bakara 258 = Allah kendisine mülk (hükümdarlık ve zenginlik) verdiği için şımararak Rabbi hakkında İbrahim ile tartışmaya gireni (Nemrut'u) görmedin mi! İşte o zaman İbrahim: Rabbim hayat veren ve öldürendir, demişti. O da: Hayat veren ve öldüren benim, demişti. İbrahim: Allah güneşi doğudan getirmektedir; haydi sen de onu batıdan getir, dedi. Bunun üzerine kâfir apışıp kaldı. Allah zalim kimseleri hidayete erdirmez.

Allah ne yapıyormuş?

Güneş'i "doğudan getiriyormuş".

Bu ayet, öyle sanıyorum ki, "Kuran'a göre"; "Güneş'in, dünyanın etrafında döndüğünü" kanıtlıyor.
Nasil kanitliyor bu ayet ben anlamadim sayin Jingo?

Siz genellikle ayetleri kitaba gore takip eden birisiniz.

Kesfedilmeden once, gunes baska bir yerden mi doguyordu(yon babinda), o cagda yasayan insanlara gore acaba? Var mi boyle bilimsel bir kayit filan? (gunes batidan dogdu seklinde) Benim bildigim kadariyla yok.

Kuran'a ve islama gore zaten herbir is ve olus tanrinin gozetimindedir ve onun emriyledir. Yani ayetteki tartismayi su gun dahi yapiyor olsak yine mantiklidir.

Gunes dogudan dogar, batidan batar. Haydi yapabiliyorsan aksini inkar et seklinde. Ha buna tanriyi katmayiz ayri konu tabi ki..

Ote yandan ayette gecen yuhyi yumuti ifadesi son derece aciktir. Kuran bu yonden Tanah'la paralel gider cogunluk.

Benzer durumu gece ve gunduzun dongusu adina, Muminun 80'de de gorebilirsiniz.

Yani bir getirmek goturmek (tasimak vs.) anlami yoktur bu ayette.
Alt 29-11-2012, 04:07
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Nasil kanitliyor bu ayet ben anlamadim sayin Jingo?

Siz genellikle ayetleri kitaba gore takip eden birisiniz.

Kesfedilmeden once, gunes baska bir yerden mi doguyordu(yon babinda), o cagda yasayan insanlara gore acaba? Var mi boyle bilimsel bir kayit filan? (gunes batidan dogdu seklinde) Benim bildigim kadariyla yok.

Kuran'a ve islama gore zaten herbir is ve olus tanrinin gozetimindedir ve onun emriyledir. Yani ayetteki tartismayi su gun dahi yapiyor olsak yine mantiklidir.

Gunes dogudan dogar, batidan batar. Haydi yapabiliyorsan aksini inkar et seklinde. Ha buna tanriyi katmayiz ayri konu tabi ki..

Ote yandan ayette gecen yuhyi yumuti ifadesi son derece aciktir. Kuran bu yonden Tanah'la paralel gider cogunluk.

Benzer durumu gece ve gunduzun dongusu adina, Muminun 80'de de gorebilirsiniz.

Yani bir getirmek goturmek (tasimak vs.) anlami yoktur bu ayette.
Sayın "Neva".

"Güneşin doğudan doğması" ayrıdır, "Güneşin doğudan GETİRİLMESİ" ayrıdır.

Ayette "Güneş doğudan doğar." demiyor ki. Öyle bir şey dese ben zaten bunu buraya almazdım.

"Allah, Güneş'i doğudan GETİRMEKTEDİR." diyor. Bu iki cümle aynı anlama mı geliyor?

Güneşin doğudan doğması KENDİLİĞİNDEN OLAN bir olaydır... Ayrıca zaten hareket eden de Güneş değildir, bu bir göz yanılmasıdır...

Ama bu ayete göre, Güneş'i GETİREN/HAREKET ETTİREN Allah'tır...

Herhangi bir şeyi GETİRİP GÖTÜRMEK için, o şeyi HAREKET ETTİRMENİZ gerekir... Yukarıdaki mesajda "araba" örneğini verdim.

Yani "Ben Venüs'ü GETİRİYORUM." deyip, "Hareket eden Venüs değil, UZAY'dır." demeye benziyor bu...

Var mı böyle bir mantık?

Yani "Güneş'i GETİREN Allah'tır." deyip de, sonra "Dünya, Güneş'in etrafında döner." diyemez hiç kimse... Bu iki kavram çelişir...

Buradaki "GETİRİR" ifadesinda hata vardır.

Bakın bir kanıt daha vereyim:

Furkan 45 = Rabbinin gölgeyi nasıl uzattığını görmedin mi? Eğer dileseydi, onu elbet hareketsiz kılardı. Sonra biz güneşi, ona delil kıldık.

Bakın bir önceki ayete göre bu ayet son derece normal...

Güneş'i GETİREN Allah olduğuna göre, onu istediği zaman HAREKETSİZ KILABİLİYOR gördüğünüz gibi...

Çünkü zaten onu HAREKET ETTİREN varlık "Allah" burada... Hareket ettirdiğine göre, "Dünya'nın etrafında" dolaştırıyor.

"Kehf 86" ve "Kehf 90" ile bu ayetleri desteklediğinizde, daha da net belirginleşiyor... Biliyorsunuz, Zülkarneyn, güneşin battığı/doğduğu YERE gidiyordu. Çünkü Güneş, dünya etrafında dönmektedir. Aksi halde, Güneş'in doğduğu yere gidilemez...

Şöyle bir şeydir yani;

Bakın Güneş ne yapıyor? Ay'ı takip ediyor...

Bu bilimsel midir? Hayır...

Ayrıca, Güneş'in etrafında dönen bir dünya için "HAREKETSİZ KILMAK" nasıl olacak? Buna da "Allah'ın hikmeti" deyip geçemeyiz ki.

Halbuki 7. yy insanları gibi düşünün. Bu ayetlerde hiçbir terslik yok (o döneme göre).

Ama "ilahi" bir kitapta bu ifadeler mantık hatasıdır.

Konu Jingo tarafından (29-11-2012 Saat 04:19 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-11-2012, 04:09
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Değerli arkadaşlar.

Diğer bir tespit.

telâ-hâ : ona tâbî oldu, onu takip etti

Sevgiler...

Bu ayette de durum farkli degildir.

Boyle bir cikarim mumkundur. Hatta bugunku bilgilerimizle dahi boyle bir cikarim yapabiliriz kaba bir sekilde.

Ay ve gunes dongu halinde gorunur onlara. Yani aksam olur ay, yildizlar vs. gorunur, sabah olur gunes gorunur. Birbiri halinde takip eder.

Bakin Sems 1 ayetine;

Andolsun onun duha'sina demekte.. Duha ne demek?

Veya biz bugun gece mi once geliyor, yoksa gunduz mu bunu net ve kesin sekilde soyleyebilir miyiz dunyanin olusumuna dair?Mesela ilk gunduz/gece ne zamandi seklinde????

Soyleyemeyiz ama nedenini biliriz.O adamlar nedenini bilmeseler de o gunku kosullarda, yine bu dongunun farkindadirlar.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil