Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-09-2010, 15:43
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Cahil mi müslüman olur, müslüman mı cahil olur?

İşte islamın tavuklu yumurta sorusu.

Gerek Türkiye'yi incelediğimizde gerek se diğer müslüman ülkelere baktığımızda, bilim, sanat, edebiyat vb. alanlarda geri kalmış olduğunu görüyoruz.

Müslüman ülkelerin çoğunluğunda okur-yazar oranı Avrupa ülkelerine kıyasa daha düşük. Okur yazar oranı haricinde okuma ve yazma eylemi konusunda çok daha geride bu konuda istatisliksel veriler aşağıdaki gibi:
2009 yılı itibariyle Türkiye'de toplam 45 çocuk kütüphanesi, 14 yazma eser kütüphanesi ve 55 gezici kütüphane olmak üzere toplam 1152 kütüphane olmasına karşılık Almanya'da 10.531, İngiltere'de 4.620, İspanya'da 5.209 kütüphane buluyor.

Ülkemizdeki kütüphanelerin 52'si çeşitli nedenlerle kapalı bulunmaktadır. Türkiye'deki kütüphanelerde 13 milyon kitap olmasına karşılık, Bulgaristan'da 46 milyon, Rusya'da 739 milyon, Almanya'daki kütüphanelerde 104 milyon kitap mevcut. Türkiye'de kütüphanelere kayıtlı üye sayısı 493 bin 500 iken, Fransa'da 16 milyon, İngiltere'de 35 milyon kütüphane üyesi bulunuyor.

Türkiye kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkelerinin gerisinde kalmış durumda. Japonya'da toplumun yüzde 14'ü, Amerika'da yüzde 12'si, İngiltere ve Fransa'da yüzde 21'i düzenli kitap okurken, Türkiye'de yalnızca binde 1 kişi kitap okuyor. Bir Japon yılda ortalama 25, bir İsviçreli yılda ortalama 10, bir Fransız yılda ortalama 7, bir Türk ise 10 yılda ancak 1 kitap okuyor."

Bu karşılaştırma sadece Türkiye için. Diğer islam ülkelerinde de durum çok farklı değil. Okuma ve yazma konusunda tembel olan ülkelerin ortak özelliği ise müslüman olmaları.

Soru şu müslümanlık mı insanları cehalete yönlendiriyor yoksa cahillik zaten insanlarda var, cahil insan ise müslümanlığı kendine daha mı yakın görüyor?
Alt 21-09-2010, 15:48
reis reis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İyi güzel söylüyorsunda cahil dediğin ülkelerin içinde iran varya iran, o şeriat uygulanan,tü kaka pis dediğiniz... işte o iran nükleeri ile dünyaya kafa tutuyor...
Alt 21-09-2010, 15:57
Üye

Uranyum zenginleştirme ne zaman ilim irfan oldu sayın reis? Müslümanlık kendisi ile aynı fikirde olmayana ne yapar? yokeder. İran ne yapıyor? uranyum zenginleştirme.

Ama bir konuda size hak veriyorum. Tüm islam ülkeleri içerisinde bilim alanında en gelişmiş islam ülkesi İran. Ama Avrupa ülkeleri ile kıyasladığında cehaletten kurtulamıyor.

Niçin müslüman cahildir? Ya da niye cahil müslüman olur?
Alt 21-09-2010, 17:19
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bilge niye Engin dir yada Engin mi Bilge dir?

Hani Türkiye kağıt üzerinde müslümandı? %99 müslüman denilmesi sözdeydi?

İşte insanoğlunun nankörlüğüne bir örnektir bu. Cahil olan insandır Bilge Engin, insan. O çok büyük gördüğünüz Avrupa'da hiç mi müslüman yok? Saydığınız kütüphanelerde, istatistiklerde hiç mi müslüman yok? Verdiğiniz değerlerin içerisinde bir tane müslüman olmadığını gelin kanıtlayın burada, o gün bu siteyi terkedeceğim.

Ülke istatistiklerini vererek karşılaştırma yapan insan bilimsel olduğunu söylüyor bir de. Allah'ım ne günlere kaldık...

Siz farkında değilsiniz lakin, burada sırf inanmıyorsunuz diye DALGA geçmek maksatlı açtığınız bu başlıkta cahil dediğiniz insanların içerisine, sizin ailenizde giriyor, yakınlarınız, akrabalarınız, arkadaşlarınız, onların arkadaşları, selam sabah verdiğiniz, hal hatır sorduğunuz, değer verdiğiniz(?) insanlar...

Belki de farkındasınız ama müslümanlara laf atmak için bu yukarıda saydığım insanları bile hiçe sayabiliyorsunuz.

Cahil bir ülkemiyiz? Evet. Ama böyle dalga geçme amaçlı ise maksat, asıl cahil, insanları cahil olarak görüp kendini büyük görendir.

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 21-09-2010, 17:31
hackercesur hackercesur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Müslümanların yapabildigi tek şey yapılan teknolojilere "gavur icadı" demektir.

Bunu dedikten sonra da gavurun yaptıgı uçak ile "Hacca" gider. Hem de kurana karşı

gelerek. Çünkü kuranda "yürüyün" ya da "develerle" gelin demesine rağmen.

Kitap okumaya gelirsek ben fırsat buldukça okuyorum fakat okuyan kişi sayısı o kadar az

ki. Cahil olmak kaçınılmaz. Zaten araştırmalar da bunu gösteriyor.

Saygılarımla.
Alt 21-09-2010, 17:34
klucky35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
klucky35 klucky35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aslında cahillik' le kıyaslamak lazım..
Kıyaslamayı, Müslüman ülkeler-Müslüman olmayan ülkeler de şöyle yapabiliriz:
1-Okur yazar oranı.
2-Bebek ölüm oranı.
3-Üniversiteleşme oranı
5-Bilimsel makaleler oranı
6-Patent almak için yapılan başvarular oranı.
7-Demokratikleşme oranı
8-Kadınların yönetime katılma oranı
9-Kitap/gazete satış oranı,

Buna daha fazla madde de eklenebilir.

Gelişmişlik düzeyini belirleyen bu oranlar aradaki farkı daha iyi açıklar sanırım..

saygılarımla,

Bir Çağın Dini, Bir Sonrakinin edebi eğlencesidir. Emerson
Alt 21-09-2010, 18:05
Üye

Sayın Yergin

Son yazışmamızda biraz sitemliydiniz. Bu yazınızda da biraz sitem görüyorum. İzninizle yukarıdai yazınızı cevaplamak isterim.

Yergin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilge niye Engin dir yada Engin mi Bilge dir?
Hani Türkiye kağıt üzerinde müslümandı? %99 müslüman denilmesi sözdeydi?
Türkiyenin kağıt üzerinde müslüman olduğunu siz de biliyorsunuz. Benim nüfus cüzdanımda da müslüman yazıyor, sizce öylemiyim?

İstatisliksel saptırmalar bir yana türkiyede büyük oranda inanılan dinin islam olduğunu da kabul ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının büyük çoğunluğu müslümandır.

İşte insanoğlunun nankörlüğüne bir örnektir bu. Cahil olan insandır Bilge Engin, insan.
Cahil olma zaten insana özgü bir şeydir Sayın Yergin. Aksini de hiç birimiz duymamışızdır.

O çok büyük gördüğünüz Avrupa'da hiç mi müslüman yok? Saydığınız kütüphanelerde, istatistiklerde hiç mi müslüman yok?
Sayın Yergin, öncelikli olarak Avrupa'yı çok büyük görmüyorum, dikkat ederseniz Japonya da istatistiklerin içerisindedir. Atatürkün dediği gibi çağdaş medeniyetler seviyesi diyebileceğimiz ulkelerdir. Elbetteki bu ülkelerde müslüman vardır. Ama var olan müslüman sayısı, azınlık düzeyindedir. Bu ülkeleri müslüman olmayan ülkeler diyorum. Çoğunluğu müslüman olmayan ülkeler.

Verdiğiniz değerlerin içerisinde bir tane müslüman olmadığını gelin kanıtlayın burada, o gün bu siteyi terkedeceğim.
Müslümanların tamamı cahil diyemem, büyük çoğunluğu cahil derim. Azınlık olan kısım genellemeyi bozmaz. O yüzden istatistikler içerisinde mutlaka müslüman vardır. Ayrıca bu listelerde tek bir müslüman yoksa ve bu belgelenebilirse yine bunu paylaşmam çünkü bu sitenin sizi kaybetmesini istemem. (Dalga geçmiyorum, alınganlık göstermeyin)

Ülke istatistiklerini vererek karşılaştırma yapan insan bilimsel olduğunu söylüyor bir de. Allah'ım ne günlere kaldık...
İstatistik bir bilim dalıdır, ama istatistiksel sonuçlar bilim değildir. dolayısıyla yazıya da dikkat ederseniz bilimsel ifadesini özellikle kullanmadım. Ülke istatistikleri vermemin sebebini de yukarıda belirttim. tekrarlamayacağım. Bilimsel yaklaımım ile ilgili eleştirinizi kabul etmiyorum.

Siz farkında değilsiniz lakin, burada sırf inanmıyorsunuz diye DALGA geçmek maksatlı açtığınız bu başlıkta cahil dediğiniz insanların içerisine, sizin ailenizde giriyor, yakınlarınız, akrabalarınız, arkadaşlarınız, onların arkadaşları, selam sabah verdiğiniz, hal hatır sorduğunuz, değer verdiğiniz(?) insanlar...

Belki de farkındasınız ama müslümanlara laf atmak için bu yukarıda saydığım insanları bile hiçe sayabiliyorsunuz.
Sayın Yergin,

Evet bazı başlıklar altında fikri tamamen saçma ve tutarsız bulduğum yazılara karşı dalga geçme eğilimim vardır. Burada bunlara değinmeyeceğim ama niye dalga geçtiğimi pek tabi anlayabilirsiniz. Mantık hatası olan noktalarda değişiklik yapamyacağımı düşündüğüm zaman ve yapacağım tüm çabaların beyhude olabileceğini düşündüğüm zaman DALGA geçme eğilimi gösteririm. Fakat buradaki ifademde genelleme adına böyle düşündüğümü ifade etmek isterim.
Bu sorunun cevabı ile ilgili olarak zamanında Evrensel-İnsan ile yazışmalarımız olmuştu. Fakat o dönem bu başlık ve yazının uygun olmayacağını düşünerek konu açmamıştım. Site içerisine her gün eklenen ve sadece körü körüne fikirler ve şartlandırılmışlıklarla gelen insanları görünce bu başlığı açtım. Çevremde mutlaka müslüman ve bu müslümanlar içerisinde cahil olanlar var. Ama cahil olana cahil demenin yanlış olduğunu hiç bir zaman düşünmedim. Hatta arkasından bile konuşmadan yüzüne cahil olduğunu söyledim. Dolayısıyla bu insanları da hiçe saymış olmuyorum

Cahil bir ülkemiyiz? Evet. Ama böyle dalga geçme amaçlı ise maksat, asıl cahil, insanları cahil olarak görüp kendini büyük görendir.
Sayın Yergin
Bu yaklaşımınıza Türk yaklaşımı diyebiliriz, ''kötü bile olsam söyleme kardeşim. Söylersen sen iki katısın'' Ne zaman bu yaklaşımdan ülkem insanı kurtulur bilemiyorum ama yakın zamanda olması zor gözüküyor. Cahile cahil demek, kendini büyük görmemidir? bence değil. Eğerki böyle düşünüyorsanız, nefes bile almayınız, zira nefes darlığı çeken birisi gücenebilir.

Saygılarımla
Alt 21-09-2010, 18:07
Üye

klucky35´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslında cahillik' le kıyaslamak lazım..
Kıyaslamayı, Müslüman ülkeler-Müslüman olmayan ülkeler de şöyle yapabiliriz:
1-Okur yazar oranı.
2-Bebek ölüm oranı.
3-Üniversiteleşme oranı
5-Bilimsel makaleler oranı
6-Patent almak için yapılan başvarular oranı.
7-Demokratikleşme oranı
8-Kadınların yönetime katılma oranı
9-Kitap/gazete satış oranı,

Buna daha fazla madde de eklenebilir.

Gelişmişlik düzeyini belirleyen bu oranlar aradaki farkı daha iyi açıklar sanırım..

saygılarımla,
Bunlarla ilgili bulabildiğim verileri yayınlamaya çalışacağım. Teşekkürler Klucky35
Alt 21-09-2010, 18:26
percin percin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Okuyup okumamak bir kültür meselesidir aslında.Aileden gelen bir kültür.Müslümanlıkla alakalı olduğunu düşünmüyorum.Sonuçta müslümanın okuyanı da var okumayanı da var.Herkezi aynı kılıfa sokmak mantıksız bana kalırsa.Sizin söylediğiniz şuna benziyor.Ben kitap okumam çünkü müslümanım demek gibi birşey.İnsanların diniyle kitap okuyup okumamasının bir alakası olduğunu düşünmüyorum.Daha çok kültürle alakalı.Bayanların da ülkemizdeki okutulmama sebebi:Kız çocuğu okutulur mu,kocaya verir geçersin gibi bir düşünce.Bu düşünceyi dinle bağdaştırmak mantıksız bence.
Alt 21-09-2010, 18:28
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bilge Engin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Türkiyenin kağıt üzerinde müslüman olduğunu siz de biliyorsunuz. Benim nüfus cüzdanımda da müslüman yazıyor, sizce öylemiyim?

İstatistiksel saptırmalar bir yana türkiyede büyük oranda inanılan dinin islam olduğunu da kabul ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının büyük çoğunluğu müslümandır.
Sayın Bilge Engin,

Benim düşünceme göre, ya sizde bu saydığınız cahil insanların arasına girersiniz yada eğer kendinizi bu insanlardan soyutluyorsanız o zaman bu insanlara cahil diyemezsiniz. Bana göre doğrusu budur. Bunun da Türk olmak ile alakası yok.

İstatistik değerler tek başlarına birşey ifade etmezler. Bütünü ile değerlendirildiğinde ederler. Mesela, bu verdiğiniz örnek ülkeler arasında hangi ülke son 200 senede en fazla sıkıntı çekmiştir size göre? Hangi ülke savaşlara mağruz kalmıştır. Hangi ülkeye atom bombası atılıp daha sonrasında ise dünya devi olabilmeyi başarmıştır? Bütün bunların cevabını verip ondan sonra değerlendirme yapabilirsiniz ki ancak o zaman belki müslümanları eleştirebilirsiniz burada. Aksi takdirde, sadece bu verdiğiniz değerler ile Türkiye'deki müslümanları eleştirmeye bence hakkınız yok.

Bu ülkelerdeki, son 2 senelik yapılan yatırımlar bazında bir istatistik varsa bulup koyun bakalım hangileri geride, hangileri önde? İstatistik ise o da sayılmaz mı?

2009 yılı itibariyle Türkiye'de toplam 45 çocuk kütüphanesi, 14 yazma eser kütüphanesi ve 55 gezici kütüphane olmak üzere toplam 1152 kütüphane olmasına karşılık Almanya'da 10.531, İngiltere'de 4.620, İspanya'da 5.209 kütüphane buluyor.
Türkiye'de ki 45 çocuk kütüphanesi kaç sene önceden açıldı, Almanya'da kiler kaç sene önceden?

Son olarak, sitemim şahsınıza değil, sitemim herşeyi geniş açıdan değerlendirmeyişinizedir.

Saygılar

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.

Önerilen Siteler

Etiket
cahil, cehalet, islam, müslüman, yobaz

Başlık Düzenleme Araçları
Stil