Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-09-2010, 18:45
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Yergin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Bilge Engin,

Benim düşünceme göre, ya sizde bu saydığınız cahil insanların arasına girersiniz yada eğer kendinizi bu insanlardan soyutluyorsanız o zaman bu insanlara cahil diyemezsiniz. Bana göre doğrusu budur. Bunun da Türk olmak ile alakası yok.

İstatistik değerler tek başlarına birşey ifade etmezler. Bütünü ile değerlendirildiğinde ederler. Mesela, bu verdiğiniz örnek ülkeler arasında hangi ülke son 200 senede en fazla sıkıntı çekmiştir size göre? Hangi ülke savaşlara mağruz kalmıştır. Hangi ülkeye atom bombası atılıp daha sonrasında ise dünya devi olabilmeyi başarmıştır? Bütün bunların cevabını verip ondan sonra değerlendirme yapabilirsiniz ki ancak o zaman belki müslümanları eleştirebilirsiniz burada. Aksi takdirde, sadece bu verdiğiniz değerler ile Türkiye'deki müslümanları eleştirmeye bence hakkınız yok.

Bu ülkelerdeki, son 2 senelik yapılan yatırımlar bazında bir istatistik varsa bulup koyun bakalım hangileri geride, hangileri önde? İstatistik ise o da sayılmaz mı?

Türkiye'de ki 45 çocuk kütüphanesi kaç sene önceden açıldı, Almanya'da kiler kaç sene önceden?

Son olarak, sitemim şahsınıza değil, sitemim herşeyi geniş açıdan değerlendirmeyişinizedir.

Saygılar
Sayın Yergin Elinizde şemsiye varken yağmurun altında saçınız ıslanmaz. Ben de cahillerin arasında cahil kalmadan durabilirim. Nasıl bir ateist olarak İstanbulun en yobaz semtinde oturuyorsam, Ama ateistliğimi değiştirmiyorsam, aralarında olup da kendimi geliştirme imkanına sahip olabilirim. Ayrıca ben burada yaptığım gibi o insanlara örnekler vererek kitaplar vererek cehaletten kurtarmaya çalışıyorum.

Niye son 200 senede ağarlıklı olarak o bölgede sıkıntı olmuştur sizce sayın Yergin? Ya da atom bombası yiyip niye 40 senede kendini toparlamıştır diğer ülke?(Bildiğim kadarıyla Japonya müslüman değildi, değil mi?)

Sayın Yergin,

Bazı gerçekleri kabul edin artık; cehalet ve islam birbiriyle ayrılmaz bir ikili oluşturmuştur.

Saygılar...
Alt 21-09-2010, 19:06
Joe Joe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

reis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İyi güzel söylüyorsunda cahil dediğin ülkelerin içinde iran varya iran, o şeriat uygulanan,tü kaka pis dediğiniz... işte o iran nükleeri ile dünyaya kafa tutuyor...
O İran ayakta ise hala bunu madenlerine borclu.İran kime kafa tutuyor?Ahmedinecad konusmaktan baska bir sey yapmıyor bir icraat yok.
Alt 21-09-2010, 19:12
klucky35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
klucky35 klucky35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

percin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Okuyup okumamak bir kültür meselesidir aslında.Aileden gelen bir kültür.Müslümanlıkla alakalı olduğunu düşünmüyorum.
Kültür denen şey Din'den bağımsız mıdır, yoksa tamamen Dininin etkisinde mi gelişir?

saygılarımla,

Bir Çağın Dini, Bir Sonrakinin edebi eğlencesidir. Emerson
Alt 21-09-2010, 21:03
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın Bilge Engin ;

Darılmaca gücenmece yok, konu başlığını yeni farkettim. Ve beğenmedim.
Yani müslümana illaki cehalet yapıştırmak hoş değil.
Sırf müslüman olduğu için Piri Reis'e cahil diyebilir miyiz?

Cahillik "bil" kökünden türetilenin eksikliği ise eğer, bu imanın konusu değildir.
O yüzden iman cahillik değildir.

Saygılar ve esen kalınız.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 21-09-2010, 21:20
ExEgoist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ExEgoist ExEgoist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Evet ,sen Bilge engin
ben cahil ululelbab yada exe

ne oldu şimdi?

Başlığı açmanızın amacı kendinizi tatmin etmek mi? Bir amaca hizmet ediyor mu?

Lütfen biraz olsun objektif olmaya çalışalım...Başklarının bakış açılarından bakmak/bakabilmek zenginliktir.
Alt 21-09-2010, 21:23
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Sayin Bilge Engin ;

Bu tip istatislikler cok zaman yanilticidir. Kitap satislari, din ve millet uzerinden hesaplanmaz.

Amerika'daki %12'lik kitap okurunun milleti, dini nedir?

Ingiltere ve Fransa'daki %21'lik kitlenin milleti ,dini nedir?

Kutuphanedeki kitap sayisi, adi gecen millet tarafindan istisnasiz okunuyor oldugunun gostergesi degildir.

Sorunuza iliskin ; Sorunuz yanlis bir bakis acisi tasimaktadir bana gore. Once cahilligin ne oldugunu ve acilimini tanimlamaniz gerekir.

Degil muslumanlik ,tum dinler, kavramlar insani cehalete yonlendiren doneler barindirir.

Universitedeki musluman veya ateist kimlikli, ogretim uyesi veya ana bilim dali baskani cahil midir sizce?

Turan Dursun veya Ilhan Arsel hayatinin bir kismini cahil, diger bir kismini cahil olmayan sekilde mi gecirmistir sizce?

Cahil'lige egilim insanin dogasinda vardir. Yilda 365 adet kitap okuyan bir insan da cahillige egilimli, hatta cahil olabilir. Zira kapsul bilgi bakimindan zengin, deneyim bakimindan cahil olabilir.

Bir musluman kadar, bir ateist de cahil olabilir.

Dinlerde dinsizlik de insan tarafindan ortaya konulmustur tarihsel surecte..
Ne Teizm, ne Ateizm yeni turemis kavramlar degildir. Insanligin yasi ile esittir yaslari.

Bu baslik, muslumanin tavuklu yumurta sorusu degil, insanin tavuklu yumurta sorusudur.

Konu Neva tarafından (21-09-2010 Saat 21:36 ) değiştirilmiştir.
Alt 21-09-2010, 21:32
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bilge Engin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Yergin Elinizde şemsiye varken yağmurun altında saçınız ıslanmaz. Ben de cahillerin arasında cahil kalmadan durabilirim. Nasıl bir ateist olarak İstanbulun en yobaz semtinde oturuyorsam, Ama ateistliğimi değiştirmiyorsam, aralarında olup da kendimi geliştirme imkanına sahip olabilirim. Ayrıca ben burada yaptığım gibi o insanlara örnekler vererek kitaplar vererek cehaletten kurtarmaya çalışıyorum.

Niye son 200 senede ağarlıklı olarak o bölgede sıkıntı olmuştur sizce sayın Yergin? Ya da atom bombası yiyip niye 40 senede kendini toparlamıştır diğer ülke?(Bildiğim kadarıyla Japonya müslüman değildi, değil mi?)

Sayın Yergin,

Bazı gerçekleri kabul edin artık; cehalet ve islam birbiriyle ayrılmaz bir ikili oluşturmuştur.

Saygılar...
Yağmurun altında ıslanmayışınız, yağmurun altında olduğunuz gerçeğini değiştirmez. Bunu anlatmaya çalışıyorum size. Burada Türkiye diye verdiğiniz tüm değerlerin içinde sizde varsınız.

Son cümleniz sizin düşüncenizi yansıtan bir cümledir. Buna saygı duyabiliriz ama bu düşüncenizin arkasına bu tür istatistik değerleri koyamazsınız çünkü verdiğiniz değerler sizin düşüncenizi desteklemez.

Niye son 200 sene dediğimi anlamanız için, imkanlar kelimesini size sunuyorum. Sahip olunan imkanlar nelerdi, neler vardı? neler yoktu?

Saygılar

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 21-09-2010, 22:38
denklem denklem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İran neden Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması demek olan NPT ye üye.çünkü buraya üye ülkeler arasında bilimsel paylaşımlarda bulunabiliniyor.iranda bundan faydalanıyor.hatta nükleer bilgi bile elde edilebiliniyor burada.ama bu bilgileri silahlanma anlamında kullanmak yasak.
dolayasıyla buraya üye ülkeler nükleer santrallerini Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA)'nın denetimine açmak zorunda. bu üye ülkeler nükleer bilğileri enerji için kullanabilir ama silahlanma için kullanamaz.iranın nükleer enerjiyi silahlanma için kullandığıda delilleriyle ortaya konmakta.çünkü gerekli araç gereci elde etmeye çalışırken tesbit edildi.bu yüzden sürekli baskı altında,ve kontrol edilmek isteniyor.iran ise bu üyelikten çekilmek istemiyor çünkü buradan isdediği teknoloji ve bilgiyi elde ediyor.
israil ise bu topluluğa üye değil.dolayısıyla müslümanlar hatta tayyib bile israil üretiyor onlara bişey demiyosunuz diyor.tabi işin içinde işler olabilir.benim bildiğim bu kadar.
ayrıca iran islamdan öncede önemli bir uygarlıktı.tarihi oldukca eski bir
uygarlık.şeriatla yönetilmesi kaç yıllık biliyosunuz.bilimsel geçmişi olmasaydı
eski bir uygarlık olmasaydı bu başarıları sağlayamazdı.

islam ülkelerindeki kuranı hadisi fıkıhı kelamı bilmem neyi zehir gibi bilen
milyon tane insan var. bu dini bu kadar öğrenmiş
olan bu din adamları sadece lise derslerinden kimyayı,fiziği,matematiği
öğrenmiş olsalardı buğün dünyanın önde gelen ülkeleri olurlardı.

aslında olayın bir yönüde yahudi ve hıristiyanlığın islamdan 600 yıldan
daha fazla yıl önce gelmiş olmaları ,onların pozitif bilimlere bizden yüzlerce yıl önce yönelmelerine olanak sağlamıştır.
Alt 21-09-2010, 22:55
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Arkadaşlar, Bilge Engin gerçekten önemli bir noktaya parmak basmış.

Sünneti okumamak olan bir dinden bahsediyoruz, araştırmak ve sorgulamak yerine, sadece sorgulamadan teslim olunan bir inanıştan bahsediyoruz. Sünnet diye arabistanın %40 ı okuma yazma bilmiyor ( %62.8 net okur yazar oranıdır, nüfüsün % 91 i arap-%9 u afrika kökenlidir). Belki başlık biraz sivri bir dille anlatmak istediğini en kısa yoldan anlattığı için, kıvırmadan ve yumuşatmadan anlattığı için rahatsız etmiş olabilir ama ben Bilge Engin' e tamamen katılıyorum.

En azından çevrenize ve seçim zamanı yaklaşırken insanların belediye otobüslerindeki muhabbetlerini bir dinleyin, sonra da kahvelerdeki..Çevremize bakalım, sivri bir ifade, gerçekleri örtmek için bahanemiz olmasın .

Saygılarımla, Nova.

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 21-09-2010, 22:59
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger arkadaslar;

Musluman=Cahillik, ozdesligini neye gore kuruyorsunuz. Birincisi, her kendine musluman diyen kisinin, kendi yasam ve iliskileri boyunca, bir ogrenisi, bilgisi, birikimi v.s. vardir, ve hic bir musluman, hic bir muslumana islam dini inanci, Kuran'a bakis acisi, ve inanca iman olarak uygulamave algida benzemez.

Cehalet ise, bir kisinin, kim olursa, ne olursa olsun; herhangibir konuda bilgi veya ogreti sahibi olmamasi, ya da o bilgi veogretiden bihaber olmasi demektir.

Oyuzden bir muhendis,nasil bir cobanlik konusunda cahilse, bir coban da muhendislik konusunda cahildir. Ama; hic kimse ne cahildir, ne de bilgili. Sadece bazi konularda cahildir, bazi konularda bilgili. Bu konunun da musluman ile bir bagi yoktur.

Herkes her konuda, cahil ya da bilgili olabilir, buna musluman dadahildir, dini inanci omayan da.

Yalniz, oneml olan konu; eger bir kisi, ne olursa olsun; kendisini cesitli nedenlerden, bazi ogreti ve bilgilere kapatmis, algisi islemiyorsa, o kisi o kendi algisini kapattigi konuda cahilligi kendine, bilincsiz olarak secmis demektir.

Iste bu temelde de, iman kayitsiz/sartsiz, sorgusuz/sualsiz, bir ideolojik inancsal dogruya teslimiyet ve bagliliksa, kisinin algisi, baska ideolojik inancsal dogrulara, bilimsel gerceklere ve kendi iman ettigi disinda kalan herseye kapali demektir. Bu da kisinin, kendi iman ettigi ideolojik inancsal dogru disinda, baska bir seyi ogrenmemekle, bilmemekle; kendi kendini cehalete surukluyor ve bunu da bilincli ve farkinda olarak yapmiyor, demektir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti

Önerilen Siteler

Etiket
cahil, cehalet, islam, müslüman, yobaz

Başlık Düzenleme Araçları
Stil